Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Ballerup: Kasternes dag 26.5.2022
Ballerup Atletikstadion

M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Christopher Holmbjerg JensenChristopher Holmbjerg Jensen ('97)Sparta15.71
  
 SB
 
14.73  X14.5715.2215.71 SB  X  
2Sebastian LarsenSebastian Larsen ('01)Amager AC13.35
  
 PB
 
12.0912.33  X13.34 PB12.8413.35 PB  
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Emil MikkelsenEmil Mikkelsen ('90)Odense Atletik 55.93
  
 
 
55.93  X51.0454.2655.9155.52  
2Sebastian LarsenSebastian Larsen ('01)Amager AC34.65
  
 
 
  X  X32.98  X34.5234.65  
3Victor Bendix BeiterVictor Bendix Beiter ('01)Sparta33.53
  
 PB
 
  X29.8833.53 PB31.84  X  X  
Christopher Holmbjerg JensenChristopher Holmbjerg Jensen ('97)Sparta NM
  
 
 
  X  X  X  X  X  X  
M Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)Hvidovre AM63.72
  
 SB
 
  X63.03  X  X63.72 SB63.55  
2Nicco HattesenNicco Hattesen ('02)Esbjerg AM61.27
  
 PB
 
60.27 PB  X59.3361.27 PB  X  X  
3Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK58.31
  
 SB
 
  X58.31 SB57.2158.18  X53.59  
4Victor Bendix BeiterVictor Bendix Beiter ('01)Sparta36.63
  
 PB
 
35.06 PB36.63 PB  X36.0635.8534.99  
5Sebastian LarsenSebastian Larsen ('01)Amager AC34.69
  
 SB
 
  X32.23 SB32.95 SB32.6434.69 SB33.82  
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1Mikkel SimonsenMikkel Simonsen ('02)DELTA65.42
  
 PB
 
59.5357.0965.42 PB61.4058.62  X  
2Andreas BertelsenAndreas Bertelsen ('94)Sparta64.34
  
 SB
 
60.45 SB58.8964.34 SB  –  –  –  
3Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta61.21
  
 PB
 
58.32 PB61.21 PB58.5358.1558.7658.68  
4Sebastian SkovhaugeSebastian Skovhauge ('03)Skanderborg Atletik58.99
  
 PB
 
55.6556.1057.0455.6358.99 PB54.64  
5Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 190058.62
  
 
 
58.62  –  –  –  –  –  
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Frida Åkerström
Frida Åkerström ('90)
/ SWE16.04
  
 
 
15.8216.04  X15.95  X  X  
2Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM14.25
  
 SB
 
13.83 SB14.12 SB  X14.25 SB  X13.15  
3Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen Hvidovre AM13.82
  
 PB
 
13.54 PB13.54 =PB13.27  X13.82 PB  X  
4Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF11.25
  
 PB
 
10.02 SB11.09 SB  X11.25 PB10.3710.86  
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)Sparta58.58
  
 
 
57.99  X  X56.0258.58  X  
2Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen Hvidovre AM57.57
  
DR22 DUR-22 PB
 
57.57 NU23R PB53.58  X  X55.1755.74  
3
Daniella Persson
Daniella Persson 
/ SWE53.99
  
 PB
 
52.08  X  X53.99 PB  X  X  
4
Jennifer Rudberg
Jennifer Rudberg ('98)
/ SWE52.06
  
 SB
 
48.37  X52.06 SB51.88  X49.68  
5Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM43.51
  
 
 
  X  X43.51  X  –  –  
6Freja VeichertsFreja Veicherts ('05)KIF42.64
  
 PB
 
38.6542.64 PB38.8538.5739.4040.28  
7Anne Juul JensenAnne Juul Jensen ('06)Viking Atletik42.61
  
 
 
41.46  X42.61  X40.46  X  
8Tenna Riber ThordahlTenna Riber Thordahl ('95)Køge Atletik42.52
  
 SB
 
39.8942.20 SB42.27 SB42.52 SB41.2240.28  
9Vivian KraftVivian Kraft ('66)Hvidovre AM36.45
  
 SB
 
  X36.45 SB35.2235.94  X35.49  
10Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF34.13
  
 SB
 
  X  X  X34.13 SB  X32.13  
11Rebecca NielsenRebecca Nielsen BAK28.10
  
 SB
 
27.56 SB28.10 SB  X28.07  X  X  
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta62.22
  
 
 
  X  X62.22  X  X  X  
2Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta58.82
  
 
 
  X54.14  X  X  X58.82  
3Cæcilie Højer McClureCæcilie Højer McClure Hvidovre AM49.86
  
 SB
 
48.4149.86 SB49.8445.0647.95  X  
4Astrid T. ChristensenAstrid T. Christensen ('05)Sparta47.16
  
 
 
45.9244.4245.7844.4247.1644.65  
5Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM43.73
  
 
 
43.73  X  X  X41.9342.97  
K Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1
Matilda Elfgaard
Matilda Elfgaard ('92)
/ SWE52.20
  
 SB
 
51.99 SB51.5852.20 SB  X  X52.16  
2Camilla Urup ColstrupCamilla Urup Colstrup ('05)Haderslev IF37.39
  
 PB
 
37.39 PB       
3Anne LorenzenAnne Lorenzen ('02)Hvidovre AM32.76
  
 
 
32.1431.7332.1231.7931.8332.76  
4Tracy AgyekumTracy Agyekum ('01)BAK23.48
  
 SB
 
  X22.59 SB23.48 SB  X22.68  X  
K22 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Rebecca SpiegelhauerRebecca Spiegelhauer ('02)BAK10.87
  
 
 
10.0110.8710.4510.5710.3010.21  
2Margaret DarkwaMargaret Darkwa ('02)BAK9.63
  
 SB
 
8.94 SB9.63 SB9.539.339.59  X  
K22 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Rebecca SpiegelhauerRebecca Spiegelhauer ('02)BAK44.11
  
 PB
 
  X  X41.07  X44.11 PB41.66  
D19 Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Mads Krogsgaard NielsenMads Krogsgaard Nielsen ('04)Esbjerg AM17.05
  
 PB
 
  X  X16.11  X17.05 PB  X  
2David Holst HahnDavid Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF11.17
  
 PB
 
10.29  X10.60 PB10.4710.75 PB11.17 PB  
D19 Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
1Mads Krogsgaard NielsenMads Krogsgaard Nielsen ('04)Esbjerg AM46.32
  
 
 
  X46.32  X  X  X  X  
2Lucas SøvangLucas Søvang ('03)Aabenraa IG 40.26
  
 
 
36.3739.28  X  X38.1440.26  
3
Alexander Karlsson
Alexander Karlsson ('04)
/ SWE36.87
  
 PB
 
  X  X  X36.87 PB  X  X  
4David Holst HahnDavid Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF28.07
  
 PB
 
  X  X24.46 PB25.73 PB23.9928.07 PB  
D19 Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Lucas SøvangLucas Søvang ('03)Aabenraa IG 54.54
  
 
 
  X51.7551.0054.54  X52.03  
2Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta51.90
  
 PB
 
  X51.51 PB51.80 PB  X51.90 PB  X  
3
Alexander Karlsson
Alexander Karlsson ('04)
/ SWE45.96
  
 
 
  X  X42.04  X  X45.96  
D19 Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1
Hugo Karsamo
Hugo Karsamo ('04)
/ SWE56.39
  
 
 
53.3056.3951.36  X  X  X  
P19 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Jonna Lundgren
Jonna Lundgren ('04)
/ SWE12.65
  
 
 
11.5212.1412.6512.5612.54  X  
2Nanna Tveen HøgsbergNanna Tveen Høgsberg ('03)Skive AM10.30
  
 
 
10.3010.30  X  X  X10.22  
P19 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Nanna Tveen HøgsbergNanna Tveen Høgsberg ('03)Skive AM29.53
  
 
 
26.17  X  X  X29.53  X  
P19 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Thea Löfman
Thea Löfman ('03)
/ SWE58.92
  
 PB
 
  X57.2158.92 PB58.4058.67  X  
2Annika Mejls RamsgaardAnnika Mejls Ramsgaard ('03)AK Holstebro45.58
  
 
 
  X  X45.19  X  X45.58  
3
Tilde Grönwall
Tilde Grönwall ('04)
/ SWE43.53
  
 
 
  X43.53  X  X  X42.44  
4Thyra StensgaardThyra Stensgaard ('03)Fremad Holbæk37.39
  
 
 
  X  X36.3537.3936.3936.03  
5Johanne VilsenJohanne Vilsen ('04)Holte Atletik33.93
  
 
 
  X  X  X33.93  X  X  
D17 Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik15.02
  
 
 
14.5314.24  X15.02  X  X  
2Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik13.99
  
 PB
 
13.99 PB13.40  X  X  X  X  
3Mathias Riber SchmidtMathias Riber Schmidt ('06)Køge Atletik10.51
  
 
 
7.619.5810.5110.1910.25  X  
4Alexander FoltmarAlexander Foltmar ('06)BAK9.77
  
 PB
 
9.07 PB  X9.38 PB  X9.77 PB  X  
D17 Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
1Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik41.17
  
 
 
41.17  X37.66  X40.5738.88  
2Mathias Riber SchmidtMathias Riber Schmidt ('06)Køge Atletik34.64
  
 PB
 
  X  X  X28.7834.64 PB  X  
3Alexander FoltmarAlexander Foltmar ('06)BAK31.11
  
 PB
 
31.11 PB  X  X  X  X28.65  
4Victor ColbergVictor Colberg ('06)BAK30.59
  
 PB
 
30.59 PB26.20  X30.00  X  X  
Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik NM
  
 
 
  X  X  X  X  X  X  
D17 Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik55.60
  
 
 
  X  X55.60  X  X  X  
2Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik46.59
  
 
 
42.02  X42.85  X  X46.59  
D17 Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
1Victor ColbergVictor Colberg ('06)BAK44.68
  
 
 
32.4341.7333.7842.7224.1444.68  
2Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik42.26
  
 PB
 
34.07 SB  X42.26 PB42.06  X38.42  
3Jacob LarsenJacob Larsen ('05)Trongårdens IF 39.73
  
 SB
 
33.91 SB36.75 SB37.46 SB38.96 SB38.97 SB39.73 SB  
4Mathias Riber SchmidtMathias Riber Schmidt ('06)Køge Atletik39.54
  
 
 
  X39.2739.5432.8438.28  X  
P17 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Charmaine De TazaCharmaine De Taza ('06)Herlev Atletik10.30
  
 PB
 
8.789.3910.22 SB9.3010.2010.30 PB  
P17 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
2Charmaine De TazaCharmaine De Taza ('06)Herlev Atletik25.26
  
 
 
20.8921.1420.8523.1924.8025.26  
P17 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Iben Pusle DahlIben Pusle Dahl ('05)Skive AM59.92
  
 PB
 
  X59.92 PB  X  X  –  –  
2Ida Caroline MørckIda Caroline Mørck ('06)BAC50.80
  
 
 
50.4250.80  X  X  –  –  
3Savannah JohanssonSavannah Johansson ('07)Hvidovre AM45.08
  
 SB
 
  X45.08 SB44.7339.78  –  –  
Elisabeth Røddik ElsnerElisabeth Røddik Elsner ('06)KIF NM
  
 
 
  X  X  X  X  –  –  
Nynne Gaarde HøgsbroNynne Gaarde Høgsbro ('06)Frederiksberg IF NM
  
 
 
  X  X  X  X  –  –  
P17 Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Camilla Urup ColstrupCamilla Urup Colstrup ('05)Haderslev IF46.71
  
 PB
 
44.91 PB46.71 PB  X  X  X   
2Iben Pusle DahlIben Pusle Dahl ('05)Skive AM41.54
  
 SB
 
39.2737.9337.64  X41.54 SB  X  
3Thea Lei HansgaardThea Lei Hansgaard ('05)Trongårdens IF 37.89
  
 PB
 
33.0335.6237.79 PB32.4532.4237.89 PB  
4Charmaine De TazaCharmaine De Taza ('06)Herlev Atletik32.65
  
 SB
 
30.0130.9930.6732.65 SB29.8630.14  
P15 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Sarah Ettrup LarsenSarah Ettrup Larsen ('08)Esbjerg AM11.24
  
 PB
 
10.2510.7211.24 PB10.7910.6710.75  
2Viola Lei HansgaardViola Lei Hansgaard ('08)Trongårdens IF 10.06
  
 
 
9.369.378.969.8610.069.14  
3Silke Marie Bach MadsenSilke Marie Bach Madsen ('08)Amager AC8.37
  
 
 
  X7.937.477.547.128.37  
P15 Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
1Malou BondeMalou Bonde ('07)IK Olympia28.54
  
 SB
 
  X23.9524.3128.54 SB  X27.52  
2Silke Marie Bach MadsenSilke Marie Bach Madsen ('08)Amager AC18.55
  
 PB
 
  X  X16.18  X15.0218.55 PB  
P15 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Sarah Ettrup LarsenSarah Ettrup Larsen ('08)Esbjerg AM42.78
  
 
 
  X  X40.1042.78  –  –  
2Malou BondeMalou Bonde ('07)IK Olympia42.25
  
 
 
42.2533.0541.1641.61  –  –  
3Viola Lei HansgaardViola Lei Hansgaard ('08)Trongårdens IF 28.22
  
 PB
 
24.45 PB28.22 PB  X  –  –  –  
4Silke Marie Bach MadsenSilke Marie Bach Madsen ('08)Amager AC24.73
  
 PB
 
21.44 PB24.54 PB24.73 PB  X  –  –  
P15 Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Viola Lei HansgaardViola Lei Hansgaard ('08)Trongårdens IF 33.74
  
 
 
33.7432.4431.1531.3129.6133.02  
2Malou BondeMalou Bonde ('07)IK Olympia31.81
  
 
 
31.8125.0629.68  X  X26.66  
3Silke Marie Bach MadsenSilke Marie Bach Madsen ('08)Amager AC18.91
  
 PB
 
15.7918.00 PB16.5716.6317.7318.91 PB  
M50 Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Thomas ChristensenThomas Christensen ('72)Herlev Atletik10.80
  
 =PB
 
9.91 =PB10.40 PB10.29  X10.80 PB  X  
M50 Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
1Thomas ChristensenThomas Christensen ('72)Herlev Atletik28.97
  
 
 
26.2428.3128.6728.97  X  X  
M50 Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Thomas ChristensenThomas Christensen ('72)Herlev Atletik23.26
  
 PB
 
  X23.12 PB23.26 PB22.53  –  –  
M50 Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
1Thomas ChristensenThomas Christensen ('72)Herlev Atletik33.96
  
 PB
 
27.51 PB33.96 PB  X32.27  X  X  
K50 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Mette Overgaard NielsenMette Overgaard Nielsen ('71)Roar Atletik10.79
  
 SB
 
10.02 SB10.28 SB10.2510.79 SB  X10.64  
K50 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Mette Overgaard NielsenMette Overgaard Nielsen ('71)Roar Atletik31.77
  
 SB
 
31.77 SB  X31.27  X29.90  X  
K50 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Mette Overgaard NielsenMette Overgaard Nielsen ('71)Roar Atletik31.10
  
 SB
 
29.75 SB  X30.73 SB31.10 SB  –  –  
K50 Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Mette Overgaard NielsenMette Overgaard Nielsen ('71)Roar Atletik32.80
  
 SB
 
29.66 SB31.03 SB  X32.59 SB32.80 SB30.77  
M55 Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
Anders JørgensenAnders Jørgensen ('67)BAC NM
  
 
 
  X  X  X  X  –  –  
M60 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Tom O. JensenTom O. Jensen ('60)Esbjerg AM45.27
  
 
 
45.27  X44.1142.9743.2345.20  
M60 Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Tom O. JensenTom O. Jensen ('60)Esbjerg AM48.68
  
 
 
45.5745.4846.4748.68  –  –  
K70 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM25.25
  
 
 
24.8723.2725.2522.5523.4524.72  
K70 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM30.57
  
 
 
26.4527.6430.5729.13  –  –  
M75 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik30.92
  
 
 
30.4630.79  X30.92  X30.33  
M75 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik33.48
  
 
 
32.7733.48  X33.42  –  –  

Seneste resultater

21.4SkanderborgKlubstævne
17.4GreveKlubkastestævne
16.4HaderslevLøbestævne
16.4BallerupKastestævne 2
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive