Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Osterode GER: 13. Internationales Sparkassenmeeting 3.6.2022

M 800 m    

Finale A

Finale
1
Maximilian Feist
Maximilian Feist ('99)
GER1:49.19
  
 PB
2
Jonathan Schmidt
Jonathan Schmidt ('99)
GER1:49.38
  
 PB
3
Franz Walther
Franz Walther ('03)
GER1:51.29
  
 PB
4
Till Woldrich
Till Woldrich ('04)
GER1:51.31
  
 PB
5
Steffen Baxheinrich
Steffen Baxheinrich ('99)
GER1:51.97
  
 
6
Maximilian Pingpank
Maximilian Pingpank ('99)
GER1:52.95
  
 SB
7
Nils Oheim
Nils Oheim ('02)
GER1:54.60
  
 SB
8
Matti Leuteritz
Matti Leuteritz ('05)
GER1:55.21
  
 PB
9
Zernick Robin
Zernick Robin ('98)
GER1:55.37
  
 SB
10
Malte Prietz
Malte Prietz ('96)
GER1:55.67
  
 
Constantin Feist
Constantin Feist ('99)
GER DNF
  
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Maximilian Sluka
Maximilian Sluka 
GER3:53.49
  
 
2
Felix Friedrich
Felix Friedrich ('02)
GER3:55.96
  
 SB
3
Max Julius Löwe
Max Julius Löwe ('03)
GER3:56.54
  
 PB
4
Laurids Koster
Laurids Koster ('97)
GER3:57.54
  
 
5
Jan Eric Büsing
Jan Eric Büsing ('03)
GER3:58.56
  
 SB
6
Moritz Kleesiek
Moritz Kleesiek ('04)
GER3:58.63
  
 
M Højdespring    

Finale A

Finale
1
Keyvan Ghanbarzadeh
Keyvan Ghanbarzadeh ('90)
IRI2.15
  
 =SB
 
2.02
  O
2.06
  O
2.09
 XO
2.12
  O
2.15 =SB
  O
2.18
XXX
  
M Længdespring    

Finale A

Finale
-19
Samuel Claudy
Samuel Claudy ('02)
GER7.32
0.0
  
 
 
7.12
 -0.1
7.20
 -0.1
7.15
 -0.2
7.11
 -0.3
7.27
 -0.1
7.32
 0.0
  
1
Niklas Tuschling
Niklas Tuschling ('02)
GER7.13
+0.1
  
 PB
 
6.56 SB
 -0.4
6.76 SB
 -0.2
6.84 SB
 -0.3
6.81
 -0.3
6.87 SB
 -0.3
7.13 PB
 0.1
  
2
Nico Beckers
Nico Beckers ('94)
GER7.12
+0.1
  
 
 
  X7.12
 0.1
6.98
 0.2
  X  X  X  
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1
David Storl
David Storl ('90)
GER19.94
  
 
 
19.82  X19.8519.88  X19.94  
2
Scott Lincoln
Scott Lincoln ('93)
GBR19.94
  
 
 
  X19.2419.9419.75  X  X  
3
Jan Josef Jeuschede
Jan Josef Jeuschede ('93)
GER18.39
  
 SB
 
17.79 SB18.39 SB  X  X  X  X  
4
Cedric Trinemeier
Cedric Trinemeier ('97)
GER18.25
  
 
 
17.7618.0717.9918.2018.1418.25  
5
Kevin Reim
Kevin Reim ('02)
GER17.35
  
 
 
  X  X17.3516.6217.2716.82  
6
Timo Northoff
Timo Northoff 
GER17.35
  
 
 
17.05  X  X17.3517.2417.07  
7
Marc-Aurel Loibl
Marc-Aurel Loibl ('01)
GER16.66
  
 
 
  X16.4616.57  X16.66  X  
Silas Ristl
Silas Ristl ('95)
GER NM
  
 
 
  X  X  X  –  –  –  
Kong Chin Poh
Kong Chin Poh ('02)
MAS NM
  
 
 
  X  X  X  –  –  –  
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1
Mika Sosna
Mika Sosna ('03)
GER61.78
  
 
 
  X  X59.4661.7859.8058.86  
2
Mohd Irfan Shamsuddin
Mohd Irfan Shamsuddin ('95)
MAS60.55
  
 
 
58.16  X55.34  X60.55  X  
3
Matteo Maulana
Matteo Maulana ('02)
GER57.19
  
 PB
 
55.5557.19 PB56.57  X  X55.46  
4
Korbinian Häßler
Korbinian Häßler 
GER56.60
  
 
 
  X56.60  X  X  –  –  
5
Sascha Schmidt
Sascha Schmidt ('02)
GER52.22
  
 
 
50.79  X  X  X  X52.22  
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Jasmin Kuehnast
Jasmin Kuehnast ('05)
GER2:08.15
  
 PB
2
Julia Swelam
Julia Swelam ('94)
GER2:08.35
  
 SB
3
Olga Koppen
Olga Koppen ('78)
GER2:12.10
  
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Svenja Pingpank
Svenja Pingpank ('96)
GER4:23.86
  
 SB
2Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN4:26.44
  
 SB
3
Marie Pröpsting
Marie Pröpsting ('98)
GER4:27.33
  
 
4
Anja Krüger
Anja Krüger ('99)
GER4:30.75
  
 
5
Elisabeth Rogoll
Elisabeth Rogoll 
GER4:34.11
  
 PB
6
Amelie Klug
Amelie Klug ('03)
GER4:34.11
  
 PB
7
Jana Schlüsche
Jana Schlüsche 
GER4:38.51
  
 SB
8
Finja Lammeyer
Finja Lammeyer ('05)
GER4:39.76
  
 
K 5000 m    

Finale A

Finale
1
Amena Worke
Amena Worke ('94)
ETH16:44.02
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -0.3

Finale A

Finale
Vind: -0.3
1
Laury Carilus
Laury Carilus ('01)
GER14.37
  
 
2
Lia Flotow
Lia Flotow ('04)
GER14.32
  
 
3
Lilly Müller
Lilly Müller ('03)
GER14.62
  
 SB
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Lea Ahrens
Lea Ahrens ('98)
GER58.78
  
 
2
Luise Herdegen
Luise Herdegen ('01)
GER1:03.53
  
 SB
K Højdespring    

Finale A

Finale
1
Blessing Enatoh
Blessing Enatoh ('02)
GER1.78
  
 =SB
 
1.62
  O
1.67
  O
1.71
  O
1.74 =SB
  O
1.76 SB
 XO
1.78 SB
  O
1.80
XXX
 
2
Jördis Kriegel
Jördis Kriegel 
GER1.74
  
 SB
 
1.62
  O
1.67
  O
1.71 SB
 XO
1.74 SB
  O
1.76
XXX
   
3
Jossie Graumann
Jossie Graumann ('94)
GER1.71
  
 SB
 
1.57
  O
1.62
  O
1.67
  O
1.71 SB
  O
1.74
XXX
   
K Trespring     

Finale A

Finale
1
Neele Eckhardt-Noack
Neele Eckhardt-Noack ('92)
GER14.12
+0.2
  
 
 
13.77
 0.7
  X14.12
 0.2
  X14.11
 1.6
13.91
 0.1
  
2
Kira Wittmann
Kira Wittmann 
GER13.57
-0.8
  
 
 
11.84
 0.9
  X13.57
 -0.8
13.34
 0.1
13.47
 0.3
13.44
 -0.3
  
3
Julia Kellner
Julia Kellner 
GER12.26
-0.1
  
 PB
 
11.85
 1.4
11.92
 -0.4
12.10
 -0.9
12.26 PB
 -0.1
11.95
 1.6
11.97
 -0.1
  
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Sara Gambetta
Sara Gambetta ('93)
GER18.72
  
 SB
 
18.72 SB18.0818.16  X  X  X  
2
Julia Ritter
Julia Ritter ('98)
GER18.60
  
 PB
 
18.0418.1218.2418.60 PB18.17  X  
3
Sina Prüfer
Sina Prüfer ('02)
GER17.59
  
 PB
 
  X  X  X  X17.59 PB17.31  
4
Lea Riedel
Lea Riedel ('99)
GER17.44
  
 SB
 
16.44  X  X16.90 SB  X17.44 SB  
5
Yemisi Ogunleye
Yemisi Ogunleye ('98)
GER17.37
  
 
 
17.05  X17.3716.88  X16.91  
6
Jule Steuer
Jule Steuer 
GER15.40
  
 
 
15.36  X15.40  X  X  X  
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1
Julia Ritter
Julia Ritter ('98)
GER55.45
  
 
 
  X  X54.0055.45  X  X  
2
Jule Gipmann
Jule Gipmann ('01)
GER54.46
  
 
 
  X  X52.18  X54.4653.63  
3
Joyce Oguama
Joyce Oguama ('01)
GER53.04
  
 
 
53.04  X  X52.15  X  X  
4
Pia Northoff
Pia Northoff ('02)
GER52.09
  
 
 
52.09  X51.9551.8250.80  X  
5
Charleen Zoschke
Charleen Zoschke ('99)
GER50.38
  
 
 
  X50.38  X  X49.6050.15  
D19 Højdespring    

Finale A

Finale
1
Louis Robertz
Louis Robertz ('04)
GER2.06
  
 SB
 
1.88 SB
  O
1.93 SB
  O
1.98 SB
XXO
2.02 SB
XXO
2.06 SB
XXO
2.09
XXX
  
2
Jason Lee Hoppe
Jason Lee Hoppe ('06)
GER1.98
  
 
 
1.83
  O
1.88
  O
1.93
XXO
1.98
  O
2.02
XXX
   
3
Finn Friedrich
Finn Friedrich ('04)
GER1.98
  
 
 
1.88
  O
1.93
  O
1.98
 XO
2.02
XXX
    
D19 Længdespring    

Finale A

Finale
1
Robin Eibner
Robin Eibner ('03)
GER7.03
-0.2
  
 SB
 
6.50
 -0.1
6.60
 0.1
6.79
 -0.3
6.79
 -0.1
5.23
 -0.4
7.03 SB
 -0.2
  
D19 Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
1
Steven Richter
Steven Richter ('03)
GER19.98
  
 
 
18.3918.5519.0819.7319.1019.98  
2
Philipp Thomas
Philipp Thomas ('03)
GER19.96
  
 
 
19.9619.91  X19.9319.81  X  
3
Xaver Hastenrath
Xaver Hastenrath ('03)
GER19.93
  
 PB
 
18.52  X19.61 PB  X19.4619.93 PB  
4
Jonah Chang Anak Rigan
Jonah Chang Anak Rigan ('03)
MAS19.41
  
NU20R PB
 
19.30 PB18.5918.98  X  X19.41 PB  
5
Tizian Noah Lauria
Tizian Noah Lauria ('03)
GER19.37
  
 
 
  X18.85  X19.37  X  X  
6
Tilman Engelbrecht
Tilman Engelbrecht ('03)
GER19.27
  
 
 
18.64  X19.0219.27  X  X  
D19 Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
1
Marius Karges
Marius Karges ('03)
GER65.46
  
 
 
62.8960.8262.34  X64.3965.46  
2
Steven Richter
Steven Richter ('03)
GER63.93
  
 
 
  X59.45  X62.4163.93  X  
P19 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Yasmin Amaadacho
Yasmin Amaadacho ('03)
GER1:00.95
  
 PB
P19 Højdespring    

Finale A

Finale
1
Johanna Göring
Johanna Göring ('05)
GER1.85
  
 SB
 
1.71
  O
1.74
  O
1.78
  O
1.82 =SB
 XO
1.85 SB
  O
1.87
XXX
  
2
Meike Haiduk
Meike Haiduk ('04)
GER1.71
  
 SB
 
1.57 SB
  O
1.62 SB
  O
1.67 SB
  O
1.71 SB
  O
1.74
XXX
   
P19 Længdespring    

Finale A

Finale
1
Vivien Ernst
Vivien Ernst ('04)
GER5.74
0.0
  
 
 
5.29
 0.1
5.47
 -0.1
5.10
 -0.4
5.40
 -0.1
5.67
 -0.3
5.74
 0.0
  
2
Jenna Ventsch
Jenna Ventsch ('04)
GER5.56
-0.1
  
 
 
  X  X  X5.20
 -0.1
5.45
 -0.2
5.56
 -0.1
  
P19 Trespring     

Finale A

Finale
1
Emily Pischke
Emily Pischke ('04)
GER12.23
+0.3
  
 
 
  X  X11.75
 0.1
  X12.05
 0.9
12.23
 0.3
  
P19 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Nina Ndubuisi
Nina Ndubuisi ('04)
GER15.63
  
 SB
 
15.00  X  X14.9815.2115.63 SB  
2
Jaqueline Gippner
Jaqueline Gippner ('03)
GER15.40
  
 
 
15.27  X15.4015.40  X  X  
3
Milaine Ammon
Milaine Ammon ('03)
GER14.58
  
 
 
14.58  X  X13.93  X13.88  
4
Helena Kopp
Helena Kopp ('04)
GER13.89
  
 PB
 
12.8413.2413.6813.3913.2613.89 PB  
5
Dea Gashi
Dea Gashi ('03)
GER13.71
  
 PB
 
13.0713.3113.71 PB  X13.71 =PB13.56  
6
Jara Graf
Jara Graf ('03)
GER13.36
  
 
 
12.97  X  X  X13.3613.34  
D17 100 m    
Vind: +0.3

Finale A

Finale
Vind: +0.3
1
Milian Zirbus
Milian Zirbus ('05)
GER11.08
  
 SB
P17 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Johanna Martin
Johanna Martin ('06)
GER1:02.23
  
 PB

Seneste resultater

2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m