Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 
K 200 m    
Vind: -0.8

Finale A

Finale
Vind: -0.8
1Line Grønbæk AndersenLine Grønbæk Andersen ('04)Vejle IF25.38
  
 SB
3Anne Bonderup AndersenAnne Bonderup Andersen ('01)Aalborg AM28.20
  
 
4Kristine GrevsenKristine Grevsen ('04)Aabenraa IG 29.02
  
 PB
K 800 m    

Finale A

Finale
3Emilie Kirk LangschwagerEmilie Kirk Langschwager ('04)Kolding KFUM 2:19.89
  
 
4Ida DuelundIda Duelund ('04)Haderslev IF2:20.53
  
 
6Laura Røhl Guldbæk ArentsenLaura Røhl Guldbæk Arentsen ('03)Kolding KFUM 2:25.04
  
 
7Camilla FlyvbjergCamilla Flyvbjerg ('04)Aalborg AM2:27.76
  
 SB
K Vægtkast 9.08 kg    

Finale A

Finale
1Anne Farum KristensenAnne Farum Kristensen ('99)Aarhus 190013.67
  
 PB
 
  X  X12.65 PB13.17 PB13.67 PB13.54  
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Anne Farum KristensenAnne Farum Kristensen ('99)Aarhus 190042.44
  
 
 
42.4439.4940.6242.41  X41.70  
P19 Stangspring    

Finale A

Finale
1Sophie Bagger BohnSophie Bagger Bohn ('04)Aarhus 19003.30
  
 PB
 
2.80 SB
  O
3.00 SB
  O
3.10 SB
 XO
3.20 =PB
 XO
3.30 PB
  O
3.40
XXX
  
Eva Sabro LarsenEva Sabro Larsen ('04)Aalborg AM NH
  
 
 
2.60
XXX
       
P19 4 x 400 m stafet    

Finale A

Finale
1Kolding KFUM's Atletikafdeling Kolding KFUM's Atletikafdeling  4:11.37
  
 
  Laura Røhl Guldbæk Arentsen, Emilie Kirk Langschwager, Amanda Paaske Frederiksen, Matilde Mørch Jørgensen
P17 3000 m    

Finale A

Finale
2Caroline NordentoftCaroline Nordentoft ('08)Viborg AM11:34.72
  
 
P17 100 m hæk 76.2 cm    
Vind: -0.9

Finale A

Finale
Vind: -0.9
1Klara T. BjerregaardKlara T. Bjerregaard ('06)Randers Freja14.41
  
 
Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM DNF
  
 
P17 Trespring     

Finale A

Finale
1Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM10.18
+0.4
  
 PB
 
8.85 SB
 0.1
8.38
 0.7
  X9.53 SB
 0.0
10.07
 2.3
10.18 PB
 0.4
  
2Jelva Holmgaard KristensenJelva Holmgaard Kristensen ('06)Vejen AF8.62
+1.1
  
 
 
8.38
 1.1
  X8.20
 1.1
8.15
 0.4
8.38
 0.8
8.62
 1.1
  
P17 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Silje Dalstrup PedersenSilje Dalstrup Pedersen ('06)Skive AM31.18
  
 
 
27.02  X31.05  X30.8131.18  
3Svana Hesselbjerg HjersingSvana Hesselbjerg Hjersing ('06)Fredericia AF20.50
  
 
 
16.9620.1217.1516.1520.5018.43  
P15 200 m    
Vind: -1.7

Finale A

Finale
Vind: -1.7
1Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM27.30
  
 
3Sarah Ettrup LarsenSarah Ettrup Larsen ('08)Esbjerg AM28.61
  
 SB
5Emmelie OverladeEmmelie Overlade ('07)Aalborg AM30.04
  
 
Finale B
Vind: -0.8
Vind: -0.8
1Vibe Konrad OlsenVibe Konrad Olsen ('07)Odense Atletik 27.17
  
 PB
4Gry AdamsenGry Adamsen ('08)Kolding KFUM 29.43
  
 PB
5Amalie Bønnelykke SørensenAmalie Bønnelykke Sørensen ('07)Aalborg AM31.44
  
 PB
6Sara ThistedSara Thisted ('07)Aarhus 190031.99
  
 PB
P15 800 m    

Finale A

Finale
4Signe RisvigSigne Risvig ('07)Skive AM2:23.20
  
 PB
5Vibe Konrad OlsenVibe Konrad Olsen ('07)Odense Atletik 2:29.32
  
 PB
6Gry AdamsenGry Adamsen ('08)Kolding KFUM 2:38.71
  
 
7Madison TarpMadison Tarp ('08)HGF AM2:43.26
  
 
P15 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Vind: -0.3

Finale A

Finale
Vind: -0.3
1Vibe Konrad OlsenVibe Konrad Olsen ('07)Odense Atletik 12.77
  
 PB
2Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM12.83
  
 
6Elisabeth RüthElisabeth Rüth ('08)HGF AM16.01
  
 PB
Ellen NørgaardEllen Nørgaard ('08)Randers Freja DNF
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: -3.0
Vind: -3.0
1Anna Glinvad KroghAnna Glinvad Krogh ('07)Aalborg AM13.27
Q
  
 SB
2Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM13.35
Q
  
 PB
3Caroline SchimmelmannCaroline Schimmelmann ('08)Aarhus 190014.70
q
  
 PB
Indledende 2
Vind: -2.5
Vind: -2.5
1Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM12.78
Q
  
 PB
2Vibe Konrad OlsenVibe Konrad Olsen ('07)Odense Atletik 13.34
Q
  
 PB
3Elisabeth RüthElisabeth Rüth ('08)HGF AM16.62
q
  
 PB
4Lucie HempelLucie Hempel ('08)Aabenraa IG 18.19
  
 PB
P15 Stangspring    

Finale A

Finale
3Sofie FlyvbjergSofie Flyvbjerg ('07)Aalborg AM2.30
  
 SB
 
2.20 SB
  O
2.30 SB
 XO
2.40
XXX
     
P15 Trespring     

Finale A

Finale
5Laura Erdmann ChrestensenLaura Erdmann Chrestensen ('07)Fredericia AF8.80
+0.2
  
 PB
 
8.04
 1.4
8.51
 0.8
8.32
 0.6
8.16
 1.7
8.80 PB
 0.2
8.52
 0.2
  
6Lucie HempelLucie Hempel ('08)Aabenraa IG 8.69
+1.0
  
 PB
 
8.49 PB
 0.0
8.63 PB
 1.2
8.69 PB
 1.0
8.57
 1.9
8.39
 0.6
8.19
 1.2
  
7Karoline Kalsmose JakobsenKaroline Kalsmose Jakobsen ('07)Aarhus 19007.99
+1.0
  
 SB
 
7.90 SB
 0.1
7.99 SB
 1.0
7.90
 0.5
7.79
 1.2
7.99 =SB
 1.4
7.94
 2.6
  
P15 Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
1Freja Lützhøft SørensenFreja Lützhøft Sørensen ('07)Aalborg AM23.33
  
 PB
 
22.55 PB22.4823.33 PB22.3220.92   
4Emmelie OverladeEmmelie Overlade ('07)Aalborg AM17.61
  
 PB
 
  X16.19 SB16.18  X17.61 PB  X  
P15 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Sarah Ettrup LarsenSarah Ettrup Larsen ('08)Esbjerg AM40.50
  
 
 
  X  X40.50  X  X  X  
2Hannah Mercy Gobina SigalHannah Mercy Gobina Sigal ('08)AK Holstebro31.81
  
 
 
  X  X  X  X31.81  X  
3Signe GrevsenSigne Grevsen ('08)Aabenraa IG 23.53
  
 
 
20.9022.6723.5323.02  X  X  
P15 1000 m stafet    

Finale A

Finale
3Esbjerg Atletik og Motion Esbjerg Atletik og Motion  2:40.88
  
 
  Kaja Petersen, Cecilie Lykke Melchior, Maja Amadeu Møllerskov, Sarah Ettrup Larsen
P13 200 m    
Vind: -1.9

Finale A

Finale
Vind: -1.9
1Mia FruergaardMia Fruergaard ('09)Skive AM27.22
  
 PB
2Caroline-Marie Rytter NielsenCaroline-Marie Rytter Nielsen ('09)Viborg AM28.70
  
 PB
3Andrea Feldballe LindekildeAndrea Feldballe Lindekilde ('09)Odense Atletik 29.37
  
 PB
4Ida Kim HeideIda Kim Heide ('09)SG Atletik30.25
  
 PB
5Luna Maria Bang-JensenLuna Maria Bang-Jensen ('09)Fredericia AF31.10
  
 PB
6Mireille KalalaMireille Kalala ('09)Aarhus 190031.29
  
 PB
7Silje LarsenSilje Larsen ('09)Randers Freja32.42
  
 SB
Finale B
Vind: -1.1
Vind: -1.1
1Ida JørgensenIda Jørgensen ('09)Aarhus 190028.30
  
 PB
2Tilde HegelundTilde Hegelund ('09)SAK7729.18
  
 PB
3Leonora RexLeonora Rex ('09)Aarhus 190029.39
  
 PB
4Signe Hejbøll LarsenSigne Hejbøll Larsen ('09)Aalborg AM31.07
  
 PB
P13 1000 m    

Finale A

Finale
1Tilde HegelundTilde Hegelund ('09)SAK773:30.54
  
 PB
3Ida Kim HeideIda Kim Heide ('09)SG Atletik3:36.08
  
 SB
4Dicte BundgaardDicte Bundgaard ('09)Viborg AM3:40.58
  
 PB
P13 60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m    
Vind: +0.4

Finale A

Finale
Vind: +0.4
2Mireille KalalaMireille Kalala ('09)Aarhus 190011.40
  
 PB
3Miria JamalMiria Jamal ('09)Fredericia AF13.14
  
 
P13 Højdespring    

Finale A

Finale
1Mia FruergaardMia Fruergaard ('09)Skive AM1.48
  
 
 
1.34
  O
1.37
 XO
1.40
  O
1.45
  O
1.48
  O
1.51
XXX
  
2Julie SønderlundJulie Sønderlund ('09)Aalborg AM1.37
  
 PB
 
1.20
  O
1.25
  O
1.28
 XO
1.31 PB
 XO
1.34 PB
 XO
1.37 PB
  O
1.40
XXX
 
3Luna Maria Bang-JensenLuna Maria Bang-Jensen ('09)Fredericia AF1.31
  
 PB
 
1.20 =PB
  O
1.25 PB
 XO
1.28 PB
  O
1.31 PB
XXO
1.34
XXX
   
4Miria JamalMiria Jamal ('09)Fredericia AF1.25
  
 PB
 
1.10 SB
  O
1.15 =PB
  O
1.20 PB
  O
1.25 PB
  O
1.28
XXX
   
P13 Kuglestød 2.0 kg    

Finale A

Finale
2Andrea Feldballe LindekildeAndrea Feldballe Lindekilde ('09)Odense Atletik 9.91
  
 
 
9.088.429.069.089.919.79  
5Ida JørgensenIda Jørgensen ('09)Aarhus 19008.91
  
 PB
 
7.99 PB8.34 PB8.068.39 PB8.258.91 PB  
7Luna Maria Bang-JensenLuna Maria Bang-Jensen ('09)Fredericia AF6.88
  
 
 
6.886.83  X6.866.056.00  
8Fraja HansenFraja Hansen ('09)Fredericia AF6.88
  
 =PB
 
  –  –  –6.496.686.88 =PB  
P12 200 m    
Vind: -1.6

Finale A

Finale
Vind: -1.6
4Sarah Pil OlesenSarah Pil Olesen ('10)Odense Atletik 39.05
  
 PB
P12 60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m    
Vind: -2.3

Finale A

Finale
Vind: -2.3
4Sarah Pil OlesenSarah Pil Olesen ('10)Odense Atletik 15.27
  
 PB
P12 Højdespring    

Finale A

Finale
1Elinor Bach LarsenElinor Bach Larsen ('10)Aalborg AM1.34
  
 PB
 
1.20
  O
1.25 =PB
 XO
1.28 PB
  O
1.31 PB
 XO
1.34 PB
  O
1.37
XXX
  
P12 Kuglestød 2.0 kg    

Finale A

Finale
2Safia Viktoria Abdullahi LarsenSafia Viktoria Abdullahi Larsen ('10)Aalborg AM8.90
  
 PB
 
8.19 PB8.34 PB8.90 PB7.588.038.51  
3Astrid Østergaard StillingAstrid Østergaard Stilling ('10)Stoholm Atletik8.23
  
 PB
 
6.837.46 PB7.57 PB7.446.948.23 PB  
5Ida KirkegaardIda Kirkegaard ('10)Randers Freja7.12
  
 PB
 
7.12 PB6.626.776.926.436.99  
6Anna NissenAnna Nissen ('10)Vejen AF6.22
  
 
 
5.655.966.015.804.716.22  
P12 Hammerkast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Astrid Østergaard StillingAstrid Østergaard Stilling ('10)Stoholm Atletik16.76
  
 PB
 
14.84 PB16.76 PB15.9212.0013.8612.23  

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne