Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Pfungstadt GER: Merck-Laufgala Pfungstadt 18.6.2022

M 400 m    

Finale A

Finale
1
Patrick Schneider
Patrick Schneider ('92)
GER46.33
  
 SB
2
Niklas Kaul
Niklas Kaul ('98)
GER48.41
  
 SB
3
Henning Schiel
Henning Schiel ('01)
GER49.59
  
 
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Kyle Langford
Kyle Langford ('96)
GBR1:44.61
  
 PB
2
Neil Gourley
Neil Gourley ('95)
GBR1:44.82
  
 PB
3
Christoph Kessler
Christoph Kessler ('95)
GER1:45.27
  
 PB
4
James Preston
James Preston ('97)
NZL1:45.30
  
 PB
5
Jye Perrott
Jye Perrott ('98)
AUS1:45.61
  
 PB
6
Oskar Schwarzer
Oskar Schwarzer ('99)
GER1:49.47
  
 SB
7
Oliver Dustin
Oliver Dustin 
GBR1:55.46
  
 
Lukas Abele
Lukas Abele ('97)
GER DNF
  
 
Finale B
1
Jared Micallef
Jared Micallef ('98)
AUS1:46.94
  
 PB
2
Marc Tortell
Marc Tortell ('97)
GER1:47.56
  
 PB
3
Maximilian Feist
Maximilian Feist ('99)
GER1:47.97
  
 PB
4
Adrian Engstler
Adrian Engstler ('02)
GER1:48.22
  
 PB
5
Malik Skupin-Alfa
Malik Skupin-Alfa ('04)
GER1:48.97
  
 PB
6
Jan Dillemuth
Jan Dillemuth ('04)
GER1:49.36
  
 PB
Conrad Kieselberger
Conrad Kieselberger ('99)
GER DNF
  
 
Finale C
1
Jonathan Schmidt
Jonathan Schmidt ('99)
GER1:48.78
  
 PB
2
Felix Wittmann
Felix Wittmann ('02)
GER1:48.87
  
 PB
3
Till Woldrich
Till Woldrich ('04)
GER1:49.76
  
 PB
4
Diego Menzi
Diego Menzi ('85)
SUI1:51.96
  
 
5
Robert Fülle
Robert Fülle ('01)
GER1:53.73
  
 
6
Franz Walther
Franz Walther ('03)
GER1:55.04
  
 
Omar Jammeh
Omar Jammeh ('95)
GAM DNF
  
 
Finale D
1
Oliver Kreisel
Oliver Kreisel 
GER1:52.76
  
 
2
Hannes Braunstein
Hannes Braunstein ('98)
GER1:52.97
  
 
3
Louis Rath
Louis Rath ('03)
GER1:53.01
  
 
4
Lennart Lindstrot
Lennart Lindstrot ('03)
GER1:53.20
  
 PB
5
Luis Schaich
Luis Schaich ('03)
GER1:53.45
  
 
6
Jan Schmied
Jan Schmied ('98)
GER1:54.32
  
 SB
7
Leonard Baranski
Leonard Baranski ('98)
GER1:55.28
  
 
Niklas Harsy
Niklas Harsy ('98)
GER DNF
  
 
Finale E
1
Alexander Kessler
Alexander Kessler ('99)
GER1:53.26
  
 
2
Johannes Hein
Johannes Hein 
GER1:54.06
  
 PB
3
Timothy Erpenbach
Timothy Erpenbach ('02)
GER1:54.39
  
 SB
4
Guilherme Santos
Guilherme Santos ('96)
POR1:55.32
  
 SB
5
Jory Teixeira
Jory Teixeira ('05)
LUX1:55.77
  
 PB
Finale F
1
Maximilian Berger
Maximilian Berger ('02)
GER1:53.86
  
 PB
2
André Rohling
André Rohling 
GER1:55.40
  
 
Luca Hoffmann
Luca Hoffmann ('02)
GER DNF
  
 
Maximilian Cords
Maximilian Cords 
GER DNF
  
 
Finale G
1
Jonas Babinsky
Jonas Babinsky ('03)
GER1:54.99
  
 PB
2
Tom Heyer
Tom Heyer ('01)
GER1:55.05
  
 PB
3
Collin Haug
Collin Haug ('98)
GER1:55.51
  
 PB
4
Leonard Kessen
Leonard Kessen ('03)
GER1:55.55
  
 PB
Yoann Seroc
Yoann Seroc ('93)
FRA DNF
  
 
Sebastian Buschbeck
Sebastian Buschbeck ('98)
GER DNF
  
 
Finale H
1
Louis Buschbeck
Louis Buschbeck ('05)
GER1:55.24
  
 PB
2
Jens Kassebeer
Jens Kassebeer 
GER1:55.58
  
 PB
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Marius Probst
Marius Probst ('95)
GER3:38.73
  
 
2
Jānis Razgalis
Jānis Razgalis ('85)
LAT3:39.51
  
 PB
3
Jens Mergenthaler
Jens Mergenthaler ('97)
GER3:40.43
  
 PB
4
Raphael Pallitsch
Raphael Pallitsch ('89)
AUT3:40.49
  
 PB
5
Tim Assmann
Tim Assmann 
GER3:40.95
  
 PB
6
Christoph Schrick
Christoph Schrick ('03)
GER3:42.10
  
 PB
7
Sam Blake
Sam Blake ('95)
AUS3:42.34
  
 
8
Romain Wyndaele
Romain Wyndaele ('96)
FRA3:43.80
  
 PB
9
Maximilian Sluka
Maximilian Sluka 
GER3:43.99
  
 
10
Max Dieterich
Max Dieterich ('99)
GER3:44.26
  
 PB
11
Moritz Ebbeskotte
Moritz Ebbeskotte ('03)
GER3:48.03
  
 PB
12
Loris Pellaz
Loris Pellaz ('99)
SUI3:48.43
  
 PB
13
Hannes Burger
Hannes Burger ('99)
GER3:49.31
  
 SB
14
Maurice Christen
Maurice Christen 
SUI3:51.80
  
 PB
Felix Wammetsberger
Felix Wammetsberger ('95)
GER DNF
  
 
Finale B
1
Niklas Buchholz
Niklas Buchholz ('98)
GER3:47.85
  
 PB
2
Brian Weisheit
Brian Weisheit ('97)
GER3:48.17
  
 PB
3
Silas Zahlten
Silas Zahlten ('04)
GER3:48.92
  
 PB
4
Constantin Feist
Constantin Feist ('99)
GER3:49.02
  
 PB
5
Tim Kalies
Tim Kalies ('04)
GER3:49.55
  
 SB
6
Kurt Lauer
Kurt Lauer ('03)
GER3:49.59
  
 PB
7
Benjamin Dern
Benjamin Dern ('03)
GER3:50.02
  
 
8
Yassin Mohumed
Yassin Mohumed ('02)
GER3:50.03
  
 PB
9
Navid Kerber
Navid Kerber ('03)
SUI3:50.11
  
 PB
10
Jonas Voller
Jonas Voller ('01)
GER3:50.27
  
 PB
11
Erik Barzen
Erik Barzen ('96)
GER3:51.59
  
 SB
12
Kilian Schreiner
Kilian Schreiner ('93)
GER3:52.35
  
 
13
Justin Lukas
Justin Lukas ('97)
GER3:53.59
  
 SB
Marvin Heinrich
Marvin Heinrich ('97)
GER DNF
  
 
Finale C
1
Jan Philipp Kisker
Jan Philipp Kisker ('96)
GER3:53.80
  
 PB
2
Tobias Singer
Tobias Singer ('89)
GER3:53.93
  
 PB
3
Julius Martiny
Julius Martiny ('97)
GER3:54.40
  
 PB
4
Moritz Kleesiek
Moritz Kleesiek ('04)
GER3:54.46
  
 PB
5
Friedrich Biniok
Friedrich Biniok ('95)
GER3:54.47
  
 PB
6
Jan Eric Büsing
Jan Eric Büsing ('03)
GER3:54.51
  
 PB
7
Conrad Heinemann
Conrad Heinemann ('03)
GER3:55.09
  
 PB
8
Tim Hofmann
Tim Hofmann ('03)
GER3:55.14
  
 PB
9
Steffen Riestenpatt
Steffen Riestenpatt ('97)
GER3:55.69
  
 PB
10
Miguel Daberkow
Miguel Daberkow ('97)
GER3:57.13
  
 PB
11
Paul Fecher
Paul Fecher ('05)
GER3:58.15
  
 PB
12
Finn Wollschläger
Finn Wollschläger ('04)
GER3:59.18
  
 SB
13
Dejen Atanaw-Ayele
Dejen Atanaw-Ayele ('96)
GER3:59.46
  
 SB
Timothy Erpenbach
Timothy Erpenbach ('02)
GER DNF
  
 
Finale D
1
Gerrit Kröger
Gerrit Kröger ('93)
GER3:56.83
  
 PB
2
Julius Kemper
Julius Kemper ('02)
GER3:57.15
  
 PB
3
Alexander Köhler
Alexander Köhler ('97)
GER3:57.57
  
 PB
4
Hamza Hariri
Hamza Hariri ('04)
GER3:58.25
  
 PB
Lukas Gardeweg
Lukas Gardeweg ('03)
GER DNF
  
 
Alexander Kessler
Alexander Kessler ('99)
GER DNF
  
 
M 3000 m    

Finale A

Finale
1
Fritz Stubenrauch
Fritz Stubenrauch ('03)
GER8:43.72
  
 
2
Tarje Mohrdieck
Tarje Mohrdieck 
GER8:45.96
  
 PB
3
Lasse Bo Ladewig
Lasse Bo Ladewig ('97)
GER8:50.69
  
 SB
Valentino Masi
Valentino Masi ('99)
GER DNF
  
 
Florian Becker
Florian Becker ('03)
GER DNF
  
 
Jonas Roth
Jonas Roth ('04)
GER DNF
  
 
K 400 m    

Finale A

Finale
1
Luise Pecht
Luise Pecht ('99)
GER56.71
  
 
2
Phyllis Mainka
Phyllis Mainka ('95)
GER57.77
  
 PB
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Sophia Volkmer
Sophia Volkmer ('02)
GER2:05.15
  
 SB
2
Nele Weßel
Nele Weßel ('99)
GER2:06.21
  
 PB
3
Maria Freij
Maria Freij ('98)
SWE2:06.31
  
 PB
4
Cosima Ermert
Cosima Ermert ('03)
GER2:06.80
  
 PB
5
Laura Kaufmann
Laura Kaufmann 
GER2:09.76
  
 SB
6
Noa Andre
Noa Andre ('04)
GER2:10.00
  
 
Jackie Baumann
Jackie Baumann ('95)
GER DNF
  
 
Finale B
1
Olivia Gürth
Olivia Gürth ('02)
GER2:07.37
  
 PB
2
Lara Tortell
Lara Tortell ('01)
GER2:08.25
  
 SB
3
Lisa Lankes
Lisa Lankes ('03)
GER2:09.79
  
 
4
Finia Kretschmann
Finia Kretschmann ('05)
GER2:11.49
  
 SB
5
Lea Kruse
Lea Kruse ('01)
GER2:15.20
  
 
Nicola Goller
Nicola Goller 
GER DNF
  
 
Svenja Sommer
Svenja Sommer 
GER DNF
  
 
Finale C
1
Nadine Stricker
Nadine Stricker ('95)
GER2:11.06
  
 PB
2
Anne Gebauer
Anne Gebauer ('02)
GER2:14.48
  
 SB
3
Nina Waltert
Nina Waltert ('04)
GER2:15.05
  
 PB
Mareike Rösing
Mareike Rösing ('99)
GER DNF
  
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Joanne Guyot
Joanne Guyot ('93)
FRA4:21.05
  
 PB
2
Kim Bödi
Kim Bödi ('01)
GER4:23.05
  
 
3
Anna Mishchenko
Anna Mishchenko ('83)
UKR4:23.41
  
 SB
4
Amélie Svensson
Amélie Svensson ('96)
SWE4:24.59
  
 PB
5
Sophia Kremsler
Sophia Kremsler ('02)
GER4:26.54
  
 PB
6Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN4:26.98
  
 
7
Katja Bäuerle
Katja Bäuerle ('02)
GER4:30.42
  
 
8
Finja Schierl
Finja Schierl ('02)
GER4:31.18
  
 SB
9
Ida Lefering
Ida Lefering ('04)
GER4:32.77
  
 SB
Svenja Sommer
Svenja Sommer 
GER DNF
  
 
Jackie Baumann
Jackie Baumann ('95)
GER DNF
  
 
Nele Heymann
Nele Heymann ('03)
GER DNF
  
 
Finale B
1
Sandra Teller
Sandra Teller ('97)
GER4:30.13
  
 PB
2
Tsambika Jäger
Tsambika Jäger ('96)
GER4:31.11
  
 PB
3
Sophia Seiter
Sophia Seiter ('03)
GER4:31.97
  
 PB
4
Marie Weller
Marie Weller 
GER4:32.00
  
 PB
5
Helena Schenk
Helena Schenk ('04)
GER4:35.50
  
 PB
6
Marie Gövert
Marie Gövert ('03)
GER4:38.66
  
 SB
7
Pia Szymanowski
Pia Szymanowski ('03)
GER4:39.47
  
 SB
8
Lisa Griesinger
Lisa Griesinger ('01)
GER4:39.75
  
 PB
Sara Kiefer
Sara Kiefer ('03)
GER DNF
  
 
Kathrin Lehnert
Kathrin Lehnert ('95)
GER DNF
  
 
K 3000 m    

Finale A

Finale
1
Carolina Schäfer
Carolina Schäfer ('04)
GER9:39.85
  
 PB
2
Emmanuelle Gerbeaux
Emmanuelle Gerbeaux ('91)
FRA9:54.02
  
 PB
3
Franziska Baist
Franziska Baist ('91)
GER10:08.73
  
 SB
4
Annasophie Drees
Annasophie Drees ('01)
GER10:10.74
  
 SB
Svenja Clemens
Svenja Clemens ('02)
GER DNF
  
 

Seneste resultater

2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m