Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Göteborg/U SWE: Världsungdomsspelen 17‐19.6.2022
Ullevi

M 100 m    
18.6. Vind: -1.2

Finale A

Finale
18.6.Vind: -1.2
1
Patrik Andersson
Patrik Andersson ('91)
SWE10.51
  
 SB
2
Filip Schwartz
Filip Schwartz ('98)
SWE10.83
  
 
3
Jonas Berggård Skåden
Jonas Berggård Skåden ('02)
NOR10.84
  
 SB
4
André Jackson
André Jackson ('02)
SWE10.90
  
 PB
5
Carl Narup
Carl Narup ('98)
SWE10.97
  
 
6
Simon Sharapo
Simon Sharapo ('01)
SWE10.99
  
 
7
Tarley Allison
Tarley Allison ('97)
SWE11.02
  
 
8
Grigorios Kyriakoudis
Grigorios Kyriakoudis ('97)
SWE11.22
  
 
Finale B
18.6. Vind: +1.8
18.6.Vind: +1.8
1
Jonathan Holen
Jonathan Holen ('01)
NOR11.10
  
 SB
2
Herman Forsberg
Herman Forsberg ('02)
SWE11.16
  
 SB
3Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)DEN11.18
  
 PB
4Karl MfeketoKarl Mfeketo ('96)DEN11.20
  
 
5
Imran Lernebo
Imran Lernebo ('01)
SWE11.25
  
 
6
Tim Singmandeewised
Tim Singmandeewised ('02)
SWE11.38
  
 SB
7
Edvin Andersson
Edvin Andersson ('02)
SWE11.43
  
 SB
8
Emil Nilsson
Emil Nilsson ('99)
SWE11.45
  
 
Indledende heats18.6.
Indledende 1
18.6. Vind: +0.3
18.6.Vind: +0.3
1
Carl Narup
Carl Narup ('98)
SWE11.02
q
  
 
2
Jonatan Hirsh
Jonatan Hirsh ('98)
SWE11.21
q
  
 
3
Jonathan Holen
Jonathan Holen ('01)
NOR11.31
q
  
 SB
4Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)DEN11.31
q
  
 
5
Max Helge
Max Helge ('02)
SWE11.53
  
 
6
Benjamin Strømsvold
Benjamin Strømsvold ('01)
NOR11.73
  
 PB
7
Johan Hed
Johan Hed ('80)
SWE12.17
  
 SB
8
Robin Noping
Robin Noping ('96)
SWE12.19
  
 
Indledende 2
18.6. Vind: +0.2
18.6.Vind: +0.2
1
Filip Schwartz
Filip Schwartz ('98)
SWE10.81
q
  
 
2
André Jackson
André Jackson ('02)
SWE11.04
q
  
 PB
3
Jonas André Ose
Jonas André Ose ('02)
NOR11.16
q
  
 SB
4
Patric Hjort
Patric Hjort ('93)
SWE11.53
  
 SB
5
Adam Elhendy Gunnarsson
Adam Elhendy Gunnarsson 
SWE11.59
  
 
6
Simon Wennolf
Simon Wennolf 
SWE11.91
  
 SB
7
Lucas Kristenson
Lucas Kristenson ('01)
SWE11.97
  
 PB
Indledende 3
18.6. Vind: +0.6
18.6.Vind: +0.6
1
Jonas Berggård Skåden
Jonas Berggård Skåden ('02)
NOR10.88
q
  
 SB
2
Tarley Allison
Tarley Allison ('97)
SWE10.98
q
  
 SB
3Karl MfeketoKarl Mfeketo ('96)DEN11.25
q
  
 
4
Herman Forsberg
Herman Forsberg ('02)
SWE11.25
q
  
 SB
5
Imran Lernebo
Imran Lernebo ('01)
SWE11.29
q
  
 
6
Edvin Andersson
Edvin Andersson ('02)
SWE11.52
q
  
 SB
7
Eric Hallquist
Eric Hallquist ('96)
SWE11.84
  
 SB
8
Jacob Lenz
Jacob Lenz ('99)
SWE12.22
  
 PB
Indledende 4
18.6. Vind: +1.2
18.6.Vind: +1.2
1
Patrik Andersson
Patrik Andersson ('91)
SWE10.56
q
  
 SB
2
Grigorios Kyriakoudis
Grigorios Kyriakoudis ('97)
SWE10.93
q
  
 SB
3
Simon Sharapo
Simon Sharapo ('01)
SWE11.00
q
  
 
4
Tim Singmandeewised
Tim Singmandeewised ('02)
SWE11.40
q
  
 SB
5
Emil Nilsson
Emil Nilsson ('99)
SWE11.43
q
  
 SB
6Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)DEN11.68
  
 SB
7
Oki Vuonoranta
Oki Vuonoranta ('83)
FIN11.96
  
 SB
8Mathias NielsenMathias Nielsen ('01)DEN13.15
  
 PB
M 200 m    
19.6. Vind: 0.0

Finale A

Finale
19.6.Vind: 0.0
1
Jonas Berggård Skåden
Jonas Berggård Skåden ('02)
NOR21.59
  
 SB
2
Grigorios Kyriakoudis
Grigorios Kyriakoudis ('97)
SWE21.94
  
 PB
3
André Jackson
André Jackson ('02)
SWE21.99
  
 PB
4
Anders Pihlblad
Anders Pihlblad ('98)
SWE22.14
  
 SB
5
Rafael Tejada De Leon
Rafael Tejada De Leon ('02)
SWE22.17
  
 
6
Omar Chaaban
Omar Chaaban 
SWE22.51
  
 SB
7Sebastian Kordt LassenSebastian Kordt Lassen ('93)DEN22.83
  
 SB
8
Ludvig Hillenfjärd
Ludvig Hillenfjärd ('97)
SWE22.92
  
 SB
9
Joakim Karlsson
Joakim Karlsson ('97)
SWE22.97
  
 SB
Finale B
19.6. Vind: +0.3
19.6.Vind: +0.3
1
Edvard Hansson
Edvard Hansson ('02)
SWE22.65
  
 PB
2Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)DEN22.84
  
 PB
3Dánjal Dahl LjósheimDánjal Dahl Ljósheim DEN22.88
  
 PB
4
Imran Lernebo
Imran Lernebo ('01)
SWE22.89
  
 
5
Jonathan Holen
Jonathan Holen ('01)
NOR23.48
  
 PB
6
Robin Isaksson
Robin Isaksson ('02)
SWE23.52
  
 
7
Jonathan Johansson
Jonathan Johansson 
SWE23.62
  
 
8
Nikolaos Pathiakis
Nikolaos Pathiakis ('98)
SWE23.74
  
 PB
Finale C
19.6. Vind: -1.1
19.6.Vind: -1.1
1
August Kallin
August Kallin ('02)
SWE23.01
  
 PB
2Jacob Moos LarsenJacob Moos Larsen ('93)DEN23.25
  
 PB
3
Tobias Jonsson
Tobias Jonsson ('96)
SWE23.52
  
 SB
4
Kevin Duvert
Kevin Duvert ('98)
SWE23.56
  
 PB
5
Benjamin Strømsvold
Benjamin Strømsvold ('01)
NOR23.64
  
 PB
6
Tim Singmandeewised
Tim Singmandeewised ('02)
SWE24.15
  
 SB
7
Gustav Ölund
Gustav Ölund ('94)
SWE24.36
  
 
8
Robin Noping
Robin Noping ('96)
SWE25.84
  
 
M 400 m    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Anders Pihlblad
Anders Pihlblad ('98)
SWE48.34
  
 SB
2
Marcus Tornée
Marcus Tornée ('98)
SWE48.49
  
 
3
Martin Selin
Martin Selin ('95)
SWE49.14
  
 
4
Samuel Wiik
Samuel Wiik ('98)
SWE49.44
  
 
5
Leon Douglas
Leon Douglas 
NOR49.59
  
 
6
Benjamin Åberg
Benjamin Åberg ('95)
SWE49.86
  
 
7
Joakim Karlsson
Joakim Karlsson ('97)
SWE50.51
  
 
8Sebastian Kordt LassenSebastian Kordt Lassen ('93)DEN51.23
  
 
Finale B
18.6.
18.6.
1
Jakob Zäll
Jakob Zäll ('01)
SWE49.96
  
 PB
2Dánjal Dahl LjósheimDánjal Dahl Ljósheim DEN50.01
  
 PB
3
August Kallin
August Kallin ('02)
SWE50.07
  
 PB
4
Samuel Andreasson
Samuel Andreasson ('99)
SWE50.52
  
 
5
Robin Isaksson
Robin Isaksson ('02)
SWE50.54
  
 
6
Kevin Bodén
Kevin Bodén ('02)
SWE51.10
  
 
7
Felix Larsen Nilsson
Felix Larsen Nilsson 
SWE51.52
  
 PB
8
Viktor Hedlund
Viktor Hedlund ('02)
SWE52.46
  
 SB
Finale C
18.6.
18.6.
1
Niklas Tuschling
Niklas Tuschling ('02)
GER51.92
  
 PB
2
Jonathan Johansson
Jonathan Johansson 
SWE52.32
  
 
3
Nikolaos Pathiakis
Nikolaos Pathiakis ('98)
SWE52.39
  
 
4Jacob Moos LarsenJacob Moos Larsen ('93)DEN53.40
  
 
5
Gustav Ölund
Gustav Ölund ('94)
SWE54.61
  
 
6
Donald Maclean
Donald Maclean ('02)
GBR55.03
  
 PB
7
Edin Nygren
Edin Nygren ('76)
SWE55.18
  
 SB
M 800 m    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Victor Wahlgren
Victor Wahlgren ('02)
SWE1:53.72
  
 SB
2
Eric Källman
Eric Källman 
SWE1:53.88
  
 
3
Jonatan Fridolfsson
Jonatan Fridolfsson ('92)
SWE1:56.79
  
 SB
4
Michael Hansson
Michael Hansson ('96)
SWE1:57.48
  
 
5
Noah Johansson
Noah Johansson ('02)
SWE1:59.04
  
 PB
6
Felix Larsen Nilsson
Felix Larsen Nilsson 
SWE1:59.46
  
 
7
Videsh Weerakkody
Videsh Weerakkody ('02)
GBR1:59.70
  
 PB
8
Zeth Söderlund
Zeth Söderlund ('97)
SWE2:00.69
  
 SB
9
Daniel Lundborg
Daniel Lundborg ('97)
SWE2:02.33
  
 SB
10Storm Foged SabroeStorm Foged Sabroe ('06)DEN2:04.80
  
 =PB
Finale B
19.6.
19.6.
1Andrei-Stefan UrseaAndrei-Stefan Ursea ('05)DEN2:02.72
  
 
2Sylvester WindahlSylvester Windahl ('06)DEN2:03.29
  
 
3
Donald Maclean
Donald Maclean ('02)
GBR2:06.43
  
 PB
4
Nicholas Odehammar
Nicholas Odehammar ('75)
SWE2:07.21
  
 SB
5
Graeme Laing
Graeme Laing ('78)
GBR2:07.98
  
 PB
5Jonas MesbihJonas Mesbih ('02)DEN2:07.98
  
 
7
Vilhelm Sjöblom
Vilhelm Sjöblom ('02)
SWE2:08.72
  
 PB
8
Erik Roos
Erik Roos ('77)
SWE2:09.06
  
 SB
9
Christoffer Johansson
Christoffer Johansson ('89)
SWE2:13.52
  
 
10
Cesar Suriano
Cesar Suriano ('01)
GBR2:33.95
  
 PB
M 1500 m    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Eric Källman
Eric Källman 
SWE3:58.41
  
 SB
2Paul HardivillePaul Hardiville ('01)FRA4:04.03
  
 
3
Videsh Weerakkody
Videsh Weerakkody ('02)
GBR4:16.89
  
 PB
4
Ivan Magnusson
Ivan Magnusson ('02)
SWE4:24.54
  
 PB
5
David Kjellén
David Kjellén ('95)
SWE4:25.00
  
 SB
6
Nicholas Odehammar
Nicholas Odehammar ('75)
SWE4:25.89
  
 SB
7Yousef BellouchYousef Bellouch ('98)DEN4:36.35
  
 SB
8
Sebastian Svedhammer
Sebastian Svedhammer ('88)
SWE4:49.42
  
 SB
M 5000 m    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1
Melker Tillenius
Melker Tillenius ('01)
SWE15:20.52
  
 PB
2
Lukas Jakobsson
Lukas Jakobsson ('03)
SWE15:36.91
  
 PB
3Joakim BertelsenJoakim Bertelsen ('04)DEN15:37.15
  
 PB
4
Nazir Rezai
Nazir Rezai ('98)
SWE15:48.50
  
 PB
5
Nils Holm
Nils Holm ('04)
SWE15:53.60
  
 PB
6
Jona Lindman
Jona Lindman ('04)
SWE15:56.23
  
 PB
7
Pontus Albertsson
Pontus Albertsson ('90)
SWE15:59.06
  
 
8
Alexander Waerme
Alexander Waerme ('97)
SWE15:59.34
  
 PB
9
David Kjellén
David Kjellén ('95)
SWE15:59.57
  
 SB
10
Graeme Laing
Graeme Laing ('78)
GBR16:32.24
  
 PB
11
Benjamin Edman
Benjamin Edman ('04)
SWE16:33.36
  
 PB
12
Peter Velin
Peter Velin ('89)
SWE16:43.59
  
 PB
13
David Gidén Hember
David Gidén Hember ('91)
SWE16:44.05
  
 SB
14
Per Orestig
Per Orestig ('82)
SWE17:00.26
  
 SB
15
Simon Enrique Morales
Simon Enrique Morales ('94)
NOR17:08.13
  
 PB
16
Isak Schultz
Isak Schultz ('04)
SWE18:01.36
  
 PB
17
Cesar Suriano
Cesar Suriano ('01)
GBR21:30.02
  
 PB
M 3000 m forh.    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1
Albin Gezelius
Albin Gezelius ('03)
SWE9:14.37
  
 PB
2
Didrik Røssum Jensen
Didrik Røssum Jensen ('03)
NOR9:15.20
  
 PB
3Conrad LindConrad Lind ('01)DEN9:47.16
  
 
4
Nils Olsson
Nils Olsson ('04)
SWE9:58.67
  
 PB
5
Carl Erixon
Carl Erixon ('03)
SWE10:06.86
  
 SB
6
Anders Soovik
Anders Soovik ('76)
SWE10:26.94
  
 SB
7
Sebastian Fannon
Sebastian Fannon ('75)
SWE10:35.71
  
 PB
Martin Hayes
Martin Hayes ('89)
GBR DNF
  
 
M 110 m hæk    
19.6. Vind: +1.7

Finale A

Finale
19.6.Vind: +1.7
1
Saeed Alabsi
Saeed Alabsi ('02)
QAT14.11
  
 PB
2
Elias Martinsson
Elias Martinsson ('97)
SWE14.31
  
 
3
Amir Shaker
Amir Shaker ('89)
IRQ14.52
  
 SB
4
Sidrak Afework
Sidrak Afework ('01)
SWE14.55
  
 
5
Linus Boyer
Linus Boyer ('95)
SWE15.23
  
 
6
Jacob Lenz
Jacob Lenz ('99)
SWE16.35
  
 SB
Andreas Joseph Dixon
Andreas Joseph Dixon ('01)
NOR DNF
  
 
Indledende heats19.6.
Indledende 1
19.6. Vind: -0.5
19.6.Vind: -0.5
1
Saeed Alabsi
Saeed Alabsi ('02)
QAT14.29
q
  
 PB
2
Elias Martinsson
Elias Martinsson ('97)
SWE14.54
q
  
 
3
Linus Boyer
Linus Boyer ('95)
SWE14.82
q
  
 
4
Andreas Joseph Dixon
Andreas Joseph Dixon ('01)
NOR16.25
q
  
 SB
5
Kevin Duvert
Kevin Duvert ('98)
SWE16.56
  
 
Emil Nilsson
Emil Nilsson ('99)
SWE DNF
  
 
Indledende 2
19.6. Vind: +0.3
19.6.Vind: +0.3
1
Sidrak Afework
Sidrak Afework ('01)
SWE14.84
q
  
 
2
Amir Shaker
Amir Shaker ('89)
IRQ15.20
q
  
 SB
3Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)DEN16.27
q
  
 PB
4
Jacob Lenz
Jacob Lenz ('99)
SWE16.41
q
  
 SB
Benjamin Tinglöf
Benjamin Tinglöf ('01)
SWE DNF
  
 
Theodor Duvert
Theodor Duvert ('01)
SWE DNF
  
 
M 400 m hæk    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1
Gustav Karlsson
Gustav Karlsson 
SWE52.54
  
 PB
2
Samuel Wiik
Samuel Wiik ('98)
SWE53.17
  
 SB
3
Andreas Joseph Dixon
Andreas Joseph Dixon ('01)
NOR53.99
  
 SB
4
Mohamed Nouh Koumare
Mohamed Nouh Koumare ('03)
QAT54.80
  
 PB
5
Mattias Sunneborn
Mattias Sunneborn ('70)
SWE59.29
  
 SB
Finale B
17.6.
17.6.
1
Sigurd Clementsen
Sigurd Clementsen ('03)
NOR55.62
  
 PB
2
Aiden Floyd Vincent
Aiden Floyd Vincent ('04)
NOR56.11
  
 PB
3
Nils Ekström
Nils Ekström ('03)
SWE57.98
  
 SB
4
Viktor Hedlund
Viktor Hedlund ('02)
SWE59.86
  
 SB
5Tobias Roed GarzaTobias Roed Garza ('04)DEN1:00.34
  
 
6
Akshathan Nadarajah
Akshathan Nadarajah ('03)
NOR1:02.61
  
 PB
M Højdespring    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Erlend Bolstad Raa
Erlend Bolstad Raa 
NOR2.05
  
 
 
2.00
XXO
2.05
  O
2.10
XXX
     
2
Kevin Duvert
Kevin Duvert ('98)
SWE1.86
  
 SB
 
1.75
  O
1.81
XXO
1.86 SB
  O
1.91
XXX
    
3
Sören Simonson Pauli
Sören Simonson Pauli ('01)
SWE1.86
  
 SB
 
1.75
  O
1.81
  O
1.86 SB
 XO
1.91
XXX
    
4
Hugo Schoug
Hugo Schoug ('02)
SWE1.81
  
 
 
1.75
  O
1.81
 XO
1.86
XXX
     
4
Theodor Duvert
Theodor Duvert ('01)
SWE1.81
  
 
 
1.75
  O
1.81
 XO
1.86
XXX
     
M Stangspring    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Simen Guttormsen
Simen Guttormsen ('01)
NOR5.71
  
 PB
 
5.31
 XO
5.46
XXO
5.56
XXO
5.71 PB
XXO
    
2
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR5.41
  
 
 
5.41
XXO
5.71
XXX
      
3
William Asker
William Asker ('04)
SWE5.10
  
 
 
4.90
 XO
5.10
  O
5.21
XXX
     
4
Philip Andreas Kubon
Philip Andreas Kubon ('04)
NOR5.10
  
 
 
4.64
 XO
4.78
 XO
5.00
  O
5.10
  O
5.21
XXX
   
5
Seifeldin Heneida Abdesalam
Seifeldin Heneida Abdesalam ('05)
QAT5.10
  
 PB
 
4.78
 XO
5.00 =PB
  O
5.10 PB
 XO
5.21
XXX
    
6
Niklas Tuschling
Niklas Tuschling ('02)
GER5.00
  
 =PB
 
4.64
  O
4.78
  O
4.90
XXO
5.00 =PB
  O
5.10
XXX
   
7
Teodor Borgius
Teodor Borgius ('03)
SWE5.00
  
 
 
4.64
 XO
4.78
 XO
4.90
  O
5.00
 XO
5.10
XXX
   
8
Andreas Gjesdal
Andreas Gjesdal ('95)
NOR4.90
  
 
 
4.90
  O
5.10
XXX
      
9
Martin Paakspuu
Martin Paakspuu ('96)
EST4.64
  
 
 
4.64
  O
4.78
XXX
      
9
Tom Johansson
Tom Johansson ('99)
SWE4.64
  
 
 
4.64
  O
4.78
XXX
      
9
Rasmus Carlsson
Rasmus Carlsson ('88)
SWE4.64
  
 
 
4.64
  O
4.78
XXX
      
12
Dennis Fransson Bergetoft
Dennis Fransson Bergetoft ('92)
SWE4.64
  
 
 
4.64
 XO
4.78
XXX
      
13
Oscar Janson
Oscar Janson ('75)
SWE4.64
  
 SB
 
4.64 SB
XXO
4.78
XXX
      
Sebastian Røed Hovland
Sebastian Røed Hovland ('04)
NOR NH
  
 
 
4.64
XXX
       
Finale B
19.6.
19.6.
1
Linus Jönsson
Linus Jönsson ('05)
SWE5.00
  
 PB
 
4.64
XXO
4.78
  O
5.00 PB
  O
5.10
XXX
    
2
Viktor Rahm
Viktor Rahm ('05)
SWE4.78
  
 
 
4.48
 XO
4.64
  O
4.78
 XO
4.90
XXX
    
3
Felix Steene
Felix Steene ('04)
SWE4.78
  
 PB
 
4.30
 XO
4.48
 XO
4.64 PB
 XO
4.78 PB
XXO
4.90
XXX
   
4Aske Valdemar PetersenAske Valdemar Petersen ('98)DEN4.64
  
 
 
4.30
  O
4.48
 XO
4.64
XXO
4.78
XXX
    
5
Eskil Reier Njerve
Eskil Reier Njerve ('02)
NOR4.48
  
 
 
4.30
 XO
4.48
 XO
4.64
XXX
     
6
Peter Svensson
Peter Svensson ('02)
SWE4.30
  
 
 
4.10
  O
4.30
  O
4.48
XXX
     
7Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)DEN4.30
  
 
 
4.10
XXO
4.30
  O
4.48
XXX
     
8
Joel Enander
Joel Enander ('05)
SWE4.30
  
 
 
3.90
  O
4.10
 XO
4.30
XXO
4.48
XXX
    
8
Jacob Semb-Josefson
Jacob Semb-Josefson ('06)
SWE4.30
  
 
 
4.10
 XO
4.30
XXO
4.48
XXX
     
8
Emil Nilsson
Emil Nilsson ('99)
SWE4.30
  
 
 
4.10
 XO
4.30
XXO
4.48
XXX
     
11
Emil Östergren
Emil Östergren ('98)
SWE4.10
  
 
 
4.10
XXO
4.30
XXX
      
M Stangspring extra    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1
Philip Andreas Kubon
Philip Andreas Kubon ('04)
NOR5.20
  
 PB
 
4.68
XXO
4.82
  O
5.02
  O
5.10
XXO
5.20 PB
 XO
5.25
XXX
  
2
William Asker
William Asker ('04)
SWE5.15
  
 PB
 
4.82
  O
4.94
  O
5.02
  O
5.15 PB
  O
5.25
XXX
   
3
Teodor Borgius
Teodor Borgius ('03)
SWE5.02
  
 PB
 
4.68
 XO
4.82
XXO
4.94 PB
 XO
5.02 PB
  O
5.10
XXX
   
4
Niklas Tuschling
Niklas Tuschling ('02)
GER4.94
  
 
 
4.54
  O
4.68
  O
4.82
  O
4.94
  O
5.02
XXX
   
5
Emil Carlsson
Emil Carlsson ('02)
SWE4.94
  
 SB
 
4.68
 XO
4.82
XXO
4.94 SB
  O
5.02
XXX
    
6
Tom Johansson
Tom Johansson ('99)
SWE4.68
  
 
 
4.68
  O
4.82
XXX
      
6
Martin Paakspuu
Martin Paakspuu ('96)
EST4.68
  
 SB
 
4.54 SB
  O
4.68 SB
  O
4.82
XXX
     
8
Sebastian Røed Hovland
Sebastian Røed Hovland ('04)
NOR4.68
  
 
 
4.68
 XO
4.82
XXX
      
9Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)DEN4.54
  
 
 
4.54
  O
4.68
XXX
      
9
Oscar Janson
Oscar Janson ('75)
SWE4.54
  
 SB
 
4.54 SB
  O
4.68
XXX
      
Finale B
17.6.
17.6.
1Aske Valdemar PetersenAske Valdemar Petersen ('98)DEN4.68
  
 SB
 
4.00
  O
4.20
 XO
4.37
 XO
4.54
 XO
4.68 SB
  O
4.82
XXX
  
2
Peter Svensson
Peter Svensson ('02)
SWE4.37
  
 SB
 
4.00
 XO
4.20
  O
4.37 SB
 XO
4.54
XXX
    
3Jens SørensenJens Sørensen ('91)DEN4.20
  
 PB
 
4.00 SB
XXO
4.20 PB
  O
4.37
XXX
     
4
Emil Östergren
Emil Östergren ('98)
SWE4.20
  
 SB
 
4.00 SB
  O
4.20 SB
 XO
4.37
XXX
     
Micael Fagö
Micael Fagö ('94)
SWE NH
  
 
 
4.20
XXP
       
Gustav Vincent Holmefjord
Gustav Vincent Holmefjord ('06)
NOR NH
  
 
 
3.60
XXX
       
M Længdespring    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1
Erik Johansson
Erik Johansson ('01)
SWE7.33 w
+4.1
  
 
 
7.20
 2.7
7.14
 2.8
7.33
 4.1
6.96
 1.9
6.97
 1.5
7.11
 -1.0
  
2
Gustav Tartu
Gustav Tartu ('02)
SWE7.28 w
+2.7
  
 
 
7.01
 3.6
7.09 PB
 0.6
7.28
 2.7
7.00
 -1.4
7.09
 2.3
5.75
 2.2
  
3
Niklas Tuschling
Niklas Tuschling ('02)
GER7.19 w
+5.1
  
 
 
6.69
 3.3
  X
 1.7
7.19
 5.1
6.92
 3.2
  –  –  
4
Alexander Nyman
Alexander Nyman 
SWE7.12 w
+3.9
  
 
 
6.53
 1.3
7.12
 3.9
7.10 =PB
 0.2
  X
 0.5
6.90
 1.8
  X
 0.0
  
5
Jonatan Hirsh
Jonatan Hirsh ('98)
SWE7.04
+0.7
  
 SB
 
  X
 0.4
  X
 3.3
7.04 SB
 0.7
  X
 2.5
  X
 -1.6
  X
 1.8
  
6
Victor Törnström
Victor Törnström ('05)
SWE7.01
+0.5
  
 PB
 
6.97 PB
 -0.1
7.01 PB
 0.5
6.98
 1.3
6.88
 0.6
  –  X
 0.8
  
7
Adam Elhendy Gunnarsson
Adam Elhendy Gunnarsson 
SWE6.81 w
+2.4
  
 
 
6.37 SB
 -2.0
  X
 4.0
6.79
 3.1
6.48 SB
 1.7
6.81
 2.4
  X
 2.6
  
8
Rickard Willman
Rickard Willman ('94)
SWE6.78 w
+2.5
  
 
 
  X
 1.1
  X
 2.6
6.78
 2.5
  X
 0.8
2.08
 0.0
  X
 2.4
  
9Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)DEN6.74 w
+3.0
  
 
 
  X
 2.0
6.74
 3.0
4.52
 4.0
     
10Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)DEN6.70
+0.8
  
 SB
 
6.55
 2.5
6.70 SB
 0.8
2.49
 0.0
     
11
Tobias Jonsson
Tobias Jonsson ('96)
SWE6.64
+1.8
  
 SB
 
6.00
 -1.4
  X
 0.5
6.64 SB
 1.8
     
12
Wilhelm Eidenstedt
Wilhelm Eidenstedt ('98)
SWE6.59 w
+2.7
  
 
 
  X
 0.3
  X
 3.4
6.59
 2.7
     
13
Emil Nilsson
Emil Nilsson ('99)
SWE6.25 w
+3.7
  
 
 
6.08 SB
 1.6
  X
 3.7
6.25
 3.7
     
14
Max Helge
Max Helge ('02)
SWE6.10
+1.7
  
 PB
 
5.54
 1.0
  X
 1.0
6.10 PB
 1.7
     
Jacob Tysén Holmberg
Jacob Tysén Holmberg 
SWE NM
+1.9
  
 
 
  X
 1.9
  X
 1.1
  X
 -0.3
     
Ludvig Jönsson
Ludvig Jönsson 
SWE NM
+1.9
  
 
 
  X
 1.9
  X
 2.4
  X
 1.6
     
M Trespring    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Viljar Gjerde
Viljar Gjerde 
NOR15.40
+1.4
  
 PB
 
14.98 SB
 -0.2
15.26 PB
 0.8
15.40 PB
 1.4
15.19
 -0.7
  X
 -0.6
14.89
 0.4
  
2
Lukas Edqvist
Lukas Edqvist ('02)
SWE15.38 w
+2.1
  
 
 
  X
 -0.4
15.00 =PB
 1.1
  X
 1.9
15.38
 2.1
13.40
 1.0
  X
 -2.2
  
3
Gustav Tartu
Gustav Tartu ('02)
SWE15.16
+1.3
  
 PB
 
14.73 SB
 1.5
14.92 PB
 0.5
15.03 PB
 0.1
15.16 PB
 1.3
15.08
 0.6
14.94
 0.3
  
4
Melker Manne
Melker Manne ('01)
SWE15.10
-0.1
  
 PB
 
15.10 PB
 -0.1
  X
 1.4
  X
 0.8
  X
 0.2
  X
 1.5
14.91
 0.5
  
5
Andreas Carlsson
Andreas Carlsson ('95)
SWE15.00
+1.8
  
 SB
 
13.96 SB
 -1.7
14.23 SB
 1.1
14.61 SB
 -0.2
15.00 SB
 1.8
  X
 -0.3
  X
 -1.9
  
6
Sondre Vie Ytrearne
Sondre Vie Ytrearne ('01)
NOR14.93 w
+2.7
  
 
 
  X
 -0.6
14.79 SB
 0.8
14.93
 2.7
  X
 1.1
  X
 -0.4
14.23
 0.6
  
7
Elias Sanden Søvik
Elias Sanden Søvik 
NOR14.91
+1.6
  
 SB
 
13.31
 0.0
14.55
 -0.3
14.91 SB
 1.6
  X
 0.9
  X
 2.4
  X
 -1.2
  
8
Alexander Nyman
Alexander Nyman 
SWE14.69
+0.5
  
 =PB
 
  X
 0.0
14.69 =PB
 0.5
  X
 -0.9
14.19
 -1.0
  X
 0.2
14.67
 -0.1
  
9Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)DEN13.67
-0.2
  
 SB
 
  X
 2.4
13.67 SB
 -0.2
  X
 1.2
     
10
Erik Olsson
Erik Olsson ('89)
SWE13.56
  
 SB
 
13.45 SB
 0.5
13.49 SB
 0.0
13.56 SB
 0.2
     
11
Eric Hallquist
Eric Hallquist ('96)
SWE13.47
+0.7
  
 SB
 
13.44 SB
 0.2
13.36
 -0.3
13.47 SB
 0.7
     
12
Jacob Tysén Holmberg
Jacob Tysén Holmberg 
SWE13.27
+1.5
  
 
 
13.27
 1.5
  X
 0.0
  X
 0.9
     
M Kuglestød 7.26 kg    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Sindri Lárusson
Sindri Lárusson ('93)
ISL16.44
  
 SB
 
15.2415.6115.4515.8115.3516.44 SB  
2
Arvid Mägi Theorin
Arvid Mägi Theorin ('01)
SWE15.81
  
 PB
 
14.64  X14.8415.81 PB15.1615.62  
3
Leo Frid Göransson
Leo Frid Göransson ('02)
SWE14.04
  
 
 
13.7513.73  X13.6114.04  X  
4
Erlend Bergfjord Næss
Erlend Bergfjord Næss ('02)
NOR12.76
  
 PB
 
12.32 PB12.76 PB  X  X10.72  –  
M Diskoskast 2.0 kg    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Måns Roos
Måns Roos ('02)
SWE48.24
  
 PB
 
  X  X  X  X  X48.24 PB  
2
Johannes Lilius
Johannes Lilius ('01)
SWE46.43
  
 
 
  X46.43  X  X44.8644.78  
3
Erlend Bergfjord Næss
Erlend Bergfjord Næss ('02)
NOR43.47
  
 SB
 
43.47 SB  X43.09  X42.86  X  
M Spydkast 800 gram    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1
Jakob Rahm
Jakob Rahm ('02)
SWE64.89
  
 
 
62.0562.4464.7464.8963.6158.58  
2
Daniel Thrana
Daniel Thrana ('02)
NOR63.16
  
 SB
 
58.2062.78 SB  X58.98  X63.16 SB  
3
Elias Hovden Nilsen
Elias Hovden Nilsen ('01)
NOR62.18
  
 SB
 
53.9156.7562.18 SB59.0262.0361.91  
4
Marcus Henriksen
Marcus Henriksen ('02)
NOR61.66
  
 
 
61.66  X59.6260.6460.0259.26  
5
Emil Nilsson
Emil Nilsson ('99)
SWE50.79
  
 SB
 
  X50.25 SB49.9450.79 SB50.56  X  
6
Kjetil Stokke
Kjetil Stokke ('91)
NOR50.14
  
 PB
 
43.45 PB45.20 PB46.45 PB50.14 PB  X47.55  
K 100 m    
18.6. Vind: +2.4

Finale A

Finale
18.6.Vind: +2.4
1
Vilde Humstad Aasmo
Vilde Humstad Aasmo ('98)
NOR11.61 w
  
 
2
Julia Björkman
Julia Björkman 
SWE11.99 w
  
 
3
Solveig Bustgård Gran
Solveig Bustgård Gran ('02)
NOR12.09 w
  
 
4
Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton ('99)
NOR12.11 w
  
 
5
Maja Åskag
Maja Åskag ('02)
SWE12.11 w
  
 
6
Elea Jørstad Bock
Elea Jørstad Bock ('02)
NOR12.26 w
  
 
7
Leah Marie Henriksen Indrebø
Leah Marie Henriksen Indrebø ('02)
NOR12.36 w
  
 
8
Vanja Blomberg
Vanja Blomberg ('98)
SWE12.38 w
  
 
9
Elina Gunnarsson
Elina Gunnarsson ('94)
SWE12.41 w
  
 
Finale B
18.6. Vind: +2.2
18.6.Vind: +2.2
1
Mille Matilde Røsæg
Mille Matilde Røsæg ('02)
NOR12.51 w
  
 
2
Agathe Holtan Wathne
Agathe Holtan Wathne ('94)
NOR12.60 w
  
 
3
Emilie Sandberg
Emilie Sandberg 
NOR12.64 w
  
 
4
Linnéa Agefjäll
Linnéa Agefjäll ('97)
SWE12.76 w
  
 
5Tinna Berg JørgensenTinna Berg Jørgensen ('99)DEN12.76 w
  
 
6
Charlotte Thorjussen
Charlotte Thorjussen 
NOR12.81 w
  
 
7Oddvør JosephsenOddvør Josephsen ('01)DEN12.85 w
  
 
8
Sarah Karlsson
Sarah Karlsson ('01)
SWE12.92 w
  
 
Indledende heats18.6.
Indledende 1
18.6. Vind: -1.4
18.6.Vind: -1.4
1
Maja Åskag
Maja Åskag ('02)
SWE12.33
q
  
 SB
2
Julia Björkman
Julia Björkman 
SWE12.39
q
  
 SB
3
Vanja Blomberg
Vanja Blomberg ('98)
SWE12.54
q
  
 
4
Elina Gunnarsson
Elina Gunnarsson ('94)
SWE12.67
q
  
 SB
5
Emilie Sandberg
Emilie Sandberg 
NOR12.76
q
  
 SB
6
Synne Eikeland
Synne Eikeland ('02)
NOR13.14
  
 SB
7
Moa Eklundh
Moa Eklundh ('01)
SWE13.18
  
 SB
8
Lill-Joelle Miltz
Lill-Joelle Miltz ('02)
NOR14.26
  
 PB
Indledende 2
18.6. Vind: +1.0
18.6.Vind: +1.0
1
Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton ('99)
NOR12.31
q
  
 SB
2
Elea Jørstad Bock
Elea Jørstad Bock ('02)
NOR12.36
q
  
 SB
3
Leah Marie Henriksen Indrebø
Leah Marie Henriksen Indrebø ('02)
NOR12.46
q
  
 SB
4
Agathe Holtan Wathne
Agathe Holtan Wathne ('94)
NOR12.77
q
  
 PB
5
Charlotte Thorjussen
Charlotte Thorjussen 
NOR12.85
q
  
 PB
5Oddvør JosephsenOddvør Josephsen ('01)DEN12.85
q
  
 PB
7
Sarah Karlsson
Sarah Karlsson ('01)
SWE12.95
q
  
 SB
Indledende 3
18.6. Vind: +0.4
18.6.Vind: +0.4
1
Vilde Humstad Aasmo
Vilde Humstad Aasmo ('98)
NOR11.81
q
  
 
2
Solveig Bustgård Gran
Solveig Bustgård Gran ('02)
NOR12.30
q
  
 
3
Mille Matilde Røsæg
Mille Matilde Røsæg ('02)
NOR12.73
q
  
 SB
4Tinna Berg JørgensenTinna Berg Jørgensen ('99)DEN12.78
q
  
 PB
5
Linnéa Agefjäll
Linnéa Agefjäll ('97)
SWE12.84
q
  
 
6
Kornelia Roppen
Kornelia Roppen ('02)
NOR12.90
q
  
 SB
7Sille Oksbroe HejselbakSille Oksbroe Hejselbak ('01)DEN13.14
  
 
K 200 m    
19.6. Vind: +0.1

Finale A

Finale
19.6.Vind: +0.1
1
Denise Eriksson
Denise Eriksson ('98)
SWE24.34
  
 SB
2
Lovisa Karlsson
Lovisa Karlsson 
SWE24.79
  
 PB
3
Maja Åskag
Maja Åskag ('02)
SWE25.24
  
 SB
4
Solveig Bustgård Gran
Solveig Bustgård Gran ('02)
NOR25.27
  
 SB
5
Leah Marie Henriksen Indrebø
Leah Marie Henriksen Indrebø ('02)
NOR25.47
  
 SB
6
Ida Hansen
Ida Hansen ('93)
SWE25.78
  
 SB
7
Paulina Orell Sahlberg
Paulina Orell Sahlberg ('81)
SWE25.86
  
 
8
Emilie Sandberg
Emilie Sandberg 
NOR26.02
  
 PB
Finale B
19.6. Vind: +0.4
19.6.Vind: +0.4
1
Kornelia Roppen
Kornelia Roppen ('02)
NOR26.11
  
 SB
2
Linnea Gateman
Linnea Gateman ('01)
SWE26.15
  
 SB
3Oddvør JosephsenOddvør Josephsen ('01)DEN26.38
  
 PB
4
Synne Eikeland
Synne Eikeland ('02)
NOR26.41
  
 PB
5
Bianca Salming
Bianca Salming ('98)
SWE26.48
  
 
6
Mille Matilde Røsæg
Mille Matilde Røsæg ('02)
NOR26.64
  
 PB
7
Linnéa Agefjäll
Linnéa Agefjäll ('97)
SWE26.77
  
 SB
8Sille Oksbroe HejselbakSille Oksbroe Hejselbak ('01)DEN26.80
  
 PB
9
Filippa Dedorsson
Filippa Dedorsson ('02)
SWE28.78
  
 
K 400 m    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Alice Svantesson
Alice Svantesson ('97)
SWE55.40
  
 
1
Carmen Cernjul
Carmen Cernjul ('07)
SWE59.52
  
 PB
2
Josephine Risberg Thoor
Josephine Risberg Thoor ('95)
SWE55.61
  
 
2
Lilje Lopes Patey
Lilje Lopes Patey ('07)
NOR59.83
  
 SB
3
Solveig Bustgård Gran
Solveig Bustgård Gran ('02)
NOR56.20
  
 =PB
3Maria BiskopstøMaria Biskopstø ('02)DEN59.87
  
 SB
4
Ingrid Pernille Rismark
Ingrid Pernille Rismark ('01)
NOR56.52
  
 SB
4Oddvør JosephsenOddvør Josephsen ('01)DEN1:01.72
  
 SB
5
Ebba Gustafsson
Ebba Gustafsson ('02)
SWE57.01
  
 SB
5
Embla Riquelme
Embla Riquelme ('01)
SWE1:03.06
  
 
6
Jonna Claesson
Jonna Claesson 
SWE57.38
  
 SB
6
Filippa Dedorsson
Filippa Dedorsson ('02)
SWE1:05.24
  
 
7
Tyra Landin
Tyra Landin ('02)
SWE57.70
  
 
7
Linda Åkerman
Linda Åkerman ('71)
SWE1:08.47
  
 SB
8
Linnea Gateman
Linnea Gateman ('01)
SWE1:00.02
  
 
K 800 m    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Nadja Rugland
Nadja Rugland ('01)
SWE2:11.59
  
 SB
1
Linn Adolfsson
Linn Adolfsson ('06)
SWE2:17.08
  
 
2
Hannah Kinane
Hannah Kinane ('06)
SWE2:11.65
  
 
2Amalie BoeckAmalie Boeck ('03)DEN2:18.56
  
 
3
Josefin Heier
Josefin Heier ('96)
NOR2:12.46
  
 
3Maria BiskopstøMaria Biskopstø ('02)DEN2:19.99
  
 SB
4
Wilma Ehrnborg
Wilma Ehrnborg ('06)
SWE2:13.37
  
 PB
4
Frida Hansson
Frida Hansson ('97)
SWE2:26.44
  
 SB
5
Sara Liljegren
Sara Liljegren ('81)
SWE2:14.26
  
 SB
5
Ida Hilmersson
Ida Hilmersson ('98)
SWE2:26.73
  
 SB
6
Carmen Cernjul
Carmen Cernjul ('07)
SWE2:15.56
  
 SB
6Nanna Liva Krause HarrsenNanna Liva Krause Harrsen ('04)DEN2:28.06
  
 PB
7
Frida Berglin
Frida Berglin ('05)
SWE2:17.39
  
 SB
7
Florentina Stojakovic
Florentina Stojakovic ('74)
SWE2:33.95
  
 SB
8
Klara Frih
Klara Frih ('02)
SWE2:19.78
  
 
K 1500 m    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Stina Pettersson
Stina Pettersson ('02)
SWE4:38.14
  
 
2
Nora Jakobsen
Nora Jakobsen ('07)
NOR4:39.79
  
 PB
3
Bertine-Helene Færø
Bertine-Helene Færø ('92)
NOR4:40.37
  
 
4
Thea Norlund
Thea Norlund 
SWE4:40.65
  
 SB
5
Alicia Nilsson
Alicia Nilsson ('98)
SWE4:40.69
  
 SB
6
Synne Marie Engebretsen
Synne Marie Engebretsen ('02)
NOR4:42.80
  
 
7
Klara Frih
Klara Frih ('02)
SWE4:48.18
  
 
8
Isobel Charlier
Isobel Charlier ('07)
GBR4:48.36
  
 PB
9Signe RisvigSigne Risvig ('07)DEN4:58.63
  
 
10
Mina Hägglund
Mina Hägglund ('07)
SWE5:02.29
  
 SB
María BirkisdóttirMaría Birkisdóttir ('95)ISL DNF
  
 
K 3000 m    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1
Synne Marie Engebretsen
Synne Marie Engebretsen ('02)
NOR9:45.46
  
 PB
2
Sofia Wallén
Sofia Wallén ('05)
SWE9:47.79
  
 PB
3
Ida Knutsson
Ida Knutsson ('04)
SWE9:48.29
  
 
4
Oda Bråten Richenberg
Oda Bråten Richenberg ('06)
NOR9:56.07
  
 PB
5
Alma Svantesson
Alma Svantesson ('04)
SWE9:58.08
  
 
6
Filippa Ramberg
Filippa Ramberg ('97)
SWE10:05.65
  
 PB
7
Alicia Nilsson
Alicia Nilsson ('98)
SWE10:11.76
  
 PB
8
Silje Lindstad
Silje Lindstad ('97)
NOR10:21.28
  
 PB
Julia Svennblad
Julia Svennblad ('03)
SWE DNF
  
 
K 3000 m forh.    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1
Sigrid Alvik
Sigrid Alvik ('03)
NOR10:22.92
  
 SB
2
Thea Norlund
Thea Norlund 
SWE11:06.77
  
 PB
3Ida Tveen HøgsbergIda Tveen Høgsberg ('04)DEN11:57.20
  
 SB
K 100 m hæk 84.0 cm    
19.6. Vind: +1.9

Finale A

Finale
19.6.Vind: +1.9
1
Lovisa Karlsson
Lovisa Karlsson 
SWE13.82
  
 SB
2
Ingrid Pernille Rismark
Ingrid Pernille Rismark ('01)
NOR13.85
  
 =SB
3
Elea Jørstad Bock
Elea Jørstad Bock ('02)
NOR14.02
  
 
4
Elin Lindeblad
Elin Lindeblad ('95)
SWE14.18
  
 SB
5
Johanna Carlsson
Johanna Carlsson ('94)
SWE14.18
  
 =PB
6
Maria Södergren
Maria Södergren ('98)
SWE14.28
  
 
7
Alva von Gerber
Alva von Gerber 
SWE14.28
  
 
8
Magdeli Støten
Magdeli Støten ('98)
NOR14.32
  
 
9
Ebba Åhman
Ebba Åhman ('02)
SWE14.39
  
 SB
Indledende heats19.6.
Indledende 1
19.6. Vind: -0.7
19.6.Vind: -0.7
1
Elea Jørstad Bock
Elea Jørstad Bock ('02)
NOR14.19
q
  
 
2
Maria Södergren
Maria Södergren ('98)
SWE14.36
q
  
 
3
Alva von Gerber
Alva von Gerber 
SWE14.51
q
  
 
4
Agathe Holtan Wathne
Agathe Holtan Wathne ('94)
NOR14.57
  
 PB
5
Bianca Salming
Bianca Salming ('98)
SWE14.77
  
 
6
Anna Back Nilsson
Anna Back Nilsson ('02)
SWE16.59
  
 
Indledende 2
19.6. Vind: +0.7
19.6.Vind: +0.7
1
Ingrid Pernille Rismark
Ingrid Pernille Rismark ('01)
NOR14.08
q
  
 
2
Lovisa Karlsson
Lovisa Karlsson 
SWE14.14
q
  
 
3
Elin Lindeblad
Elin Lindeblad ('95)
SWE14.25
q
  
 SB
4
Johanna Carlsson
Johanna Carlsson ('94)
SWE14.30
q
  
 
5
Magdeli Støten
Magdeli Støten ('98)
NOR14.43
q
  
 
6
Ebba Åhman
Ebba Åhman ('02)
SWE14.44
q
  
 SB
7
Ebba Magnusson
Ebba Magnusson ('01)
SWE14.59
  
 =SB
8
Alfrida Kilvik
Alfrida Kilvik ('01)
SWE15.97
  
 PB
9
Emilie Sandberg
Emilie Sandberg 
NOR16.78
  
 
K 400 m hæk    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1
Ebba Svantesson
Ebba Svantesson ('97)
SWE59.60
  
 SB
2
Lathifa Afrah
Lathifa Afrah ('05)
SWE1:01.05
  
 PB
3
Ebba Åhman
Ebba Åhman ('02)
SWE1:01.28
  
 SB
4
Maria Södergren
Maria Södergren ('98)
SWE1:01.53
  
 PB
5
Tyra Landin
Tyra Landin ('02)
SWE1:01.58
  
 SB
6Amanda Sondrup HenriquesAmanda Sondrup Henriques ('04)DEN1:01.90
  
 
7
Synne Eikeland
Synne Eikeland ('02)
NOR1:06.36
  
 SB
Finale B
17.6.
17.6.
1
Erika Wärff
Erika Wärff 
SWE1:01.73
  
 PB
2
Elin Joabsson
Elin Joabsson ('04)
SWE1:02.58
  
 PB
3
Elenie Carlsson
Elenie Carlsson ('05)
SWE1:02.84
  
 PB
4
Hanna Joabsson
Hanna Joabsson ('04)
SWE1:04.49
  
 PB
5Maria BiskopstøMaria Biskopstø ('02)DEN1:05.67
  
 SB
Elwira Ripsweden
Elwira Ripsweden ('02)
SWE DNF
  
 
Finale C
17.6.
17.6.
1
Felicia Ascard
Felicia Ascard ('96)
SWE1:07.05
  
 SB
2
Frida Hansson
Frida Hansson ('97)
SWE1:08.53
  
 SB
3
Ida Leir
Ida Leir ('03)
NOR1:08.56
  
 SB
4
Merle Schulze
Merle Schulze ('03)
GER1:09.02
  
 PB
5
Guðný Lára Bjarnadóttir
Guðný Lára Bjarnadóttir ('04)
ISL1:12.23
  
 PB
6
Silvia Popa
Silvia Popa ('03)
SWE1:14.32
  
 
K Højdespring    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1
Ellen Ekholm
Ellen Ekholm ('96)
SWE1.74
  
 
 
1.70
  O
1.74
  O
1.81
XXX
     
2
Linda Skantze
Linda Skantze ('95)
SWE1.70
  
 =SB
 
1.65
  O
1.70 =SB
XXO
1.74
XXX
     
3
Lina Bjerkestam
Lina Bjerkestam ('05)
SWE1.70
  
 
 
1.60
  O
1.65
 XO
1.70
XXO
1.74
XXX
    
3Rikke AndersenRikke Andersen ('98)DEN1.70
  
 
 
1.54
  O
1.60
 XO
1.65
  O
1.70
XXO
1.74
XXX
   
5
Emma Nyman
Emma Nyman 
FIN1.65
  
 
 
1.54
  O
1.60
  O
1.65
  O
1.70
XXX
    
6
Malin Støyva
Malin Støyva ('94)
NOR1.65
  
 SB
 
1.60 SB
  O
1.65 SB
 XO
1.70
XXX
     
7
Madelen Haaheim Sveinungsen
Madelen Haaheim Sveinungsen ('02)
NOR1.65
  
 
 
1.60
  O
1.65
XXO
1.70
XXX
     
7Sofie AlbrechtsenSofie Albrechtsen ('95)DEN1.65
  
 SB
 
1.54 SB
  O
1.60 SB
  O
1.65 SB
XXO
1.70
XXX
    
9Line Damsgaard AndersenLine Damsgaard Andersen ('99)DEN1.60
  
 SB
 
1.54 SB
  O
1.60 SB
  O
1.65
XXX
     
9
Lina Löfqvist
Lina Löfqvist ('93)
SWE1.60
  
 SB
 
1.54
  O
1.60 SB
  O
1.65
XXX
     
11Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)DEN1.60
  
 SB
 
1.47
  O
1.54
  O
1.60 SB
XXO
1.65
XXX
    
11Sara OlsenSara Olsen ('01)DEN1.60
  
 SB
 
1.54
  O
1.60 SB
XXO
1.65
XXX
     
K Stangspring    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Gabriella Jönsson
Gabriella Jönsson ('01)
SWE4.30
  
 PB
 
3.83
  O
3.95
  O
4.07
 XO
4.16
 XO
4.30 PB
  O
4.36
XXX
  
2
Marleen Mülla
Marleen Mülla ('01)
EST4.16
  
 
 
3.83
  O
3.95
  XP
4.07
  O
4.16
XXO
4.30
XXX
   
3
Linnea Jönsson
Linnea Jönsson ('99)
SWE3.95
  
 
 
3.83
  O
3.95
  O
4.07
XXX
     
4
Kitty Augusta Friele Faye
Kitty Augusta Friele Faye ('02)
NOR3.95
  
 
 
3.67
  O
3.83
  O
3.95
XXO
4.07
XXX
    
5
Ebba Blomstrand
Ebba Blomstrand 
SWE3.83
  
 PB
 
3.50
  O
3.67
 XO
3.83 PB
 XO
3.95
XXX
    
6
Hilda Wallgren
Hilda Wallgren ('04)
SWE3.67
  
 PB
 
3.10
XXO
3.30
  O
3.50 =PB
  O
3.67 PB
  O
3.83
XXX
   
7
Kajsa Roth
Kajsa Roth ('06)
SWE3.50
  
 
 
3.10
  O
3.30
  O
3.50
  O
3.67
XXX
    
7Anne Sofie Hyldtoft OlsenAnne Sofie Hyldtoft Olsen ('94)DEN3.50
  
 
 
3.30
  O
3.50
  O
3.67
XXX
     
9
Sara Guttormsen
Sara Guttormsen ('05)
NOR3.50
  
 
 
3.30
 XO
3.50
 XO
3.67
XXX
     
10
Sara Winberg
Sara Winberg ('04)
SWE3.50
  
 
 
3.50
XXO
3.67
XXX
      
11
Elvira Collvin
Elvira Collvin ('04)
SWE3.30
  
 
 
2.85
  O
3.10
  O
3.30
  O
3.50
XXX
    
12
Ida Jexe Ek
Ida Jexe Ek ('04)
SWE3.30
  
 
 
3.30
 XO
3.50
XXX
      
12
Tiril Malm Sunde
Tiril Malm Sunde ('97)
NOR3.30
  
 SB
 
3.10 SB
  O
3.30 SB
 XO
3.50
XXX
     
14
Leonie Mörstam
Leonie Mörstam ('06)
SWE3.10
  
 
 
3.10
  O
3.30
XXX
      
14
Ebba Holmén
Ebba Holmén ('08)
SWE3.10
  
 
 
2.85
  O
3.10
  O
3.30
XXX
     
14
Tuva Weiland
Tuva Weiland ('04)
SWE3.10
  
 
 
2.85
  O
3.10
  O
3.30
XXX
     
17
Alannah Hellstadius
Alannah Hellstadius ('04)
SWE3.10
  
 
 
3.10
XXO
3.30
XXX
      
Tilde Tofft
Tilde Tofft 
SWE NH
  
 
 
2.60
XXX
       
K Stangspring extra    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1
Marleen Mülla
Marleen Mülla ('01)
EST3.97
  
 
 
3.97
  O
4.10
XXX
      
2
Malin Dahlström
Malin Dahlström ('89)
SWE3.86
  
 SB
 
3.74
  O
3.86 SB
 XO
3.97
XXP
     
3
Ella Uddenäs
Ella Uddenäs ('05)
SWE3.74
  
 SB
 
3.25
XXO
3.43
 XO
3.60
  O
3.74 SB
  O
3.86
XXX
   
4
Ebba Blomstrand
Ebba Blomstrand 
SWE3.74
  
 
 
3.43
  O
3.60
  O
3.74
XXO
3.86
XXX
    
5Anne Sofie Hyldtoft OlsenAnne Sofie Hyldtoft Olsen ('94)DEN3.60
  
 =SB
 
3.25
  O
3.43
  O
3.60 =SB
 XO
3.74
XXX
    
6Klara T. BjerregaardKlara T. Bjerregaard ('06)DEN3.60
  
 PB
 
3.05
XXO
3.25
  O
3.43
 XO
3.60 PB
XXO
3.74
XXX
   
7
Embla Njerve
Embla Njerve ('07)
NOR3.43
  
 
 
3.05
  O
3.25
  O
3.43
 XO
3.60
XXX
    
7
Luna Johannsen
Luna Johannsen ('05)
SWE3.43
  
 PB
 
2.80
  O
3.05
  O
3.25
  O
3.43 PB
 XO
3.60
XXX
   
9
Sara Guttormsen
Sara Guttormsen ('05)
NOR3.43
  
 PB
 
3.25 SB
  O
3.43 PB
XXO
3.60
XXX
     
K Længdespring    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Cajsa Augustsson
Cajsa Augustsson ('02)
SWE6.16
+1.0
  
 PB
 
5.62
 -0.5
  X
 2.6
5.72
 -0.6
6.16 PB
 1.0
5.94
 0.3
5.83
 -1.5
  
2
Lovisa Karlsson
Lovisa Karlsson 
SWE6.13 w
+2.4
  
 
 
  X
 0.5
  X
 -0.2
6.13
 2.4
3.80
 1.9
  X
 2.5
  X
 1.8
  
3
Emilia Hammarström
Emilia Hammarström ('96)
SWE6.05
+1.1
  
 PB
 
  X
 1.3
5.78
 1.4
6.02 PB
 -0.1
6.00
 0.1
5.99
 2.0
6.05 PB
 1.1
  
4
Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton ('99)
NOR5.98 w
+3.4
  
 
 
5.55 =SB
 1.9
5.98
 3.4
  –5.06
 1.5
  –  –  
5
Jenny Lestander
Jenny Lestander ('98)
SWE5.93
+0.3
  
 
 
  X
 1.7
5.67
 0.3
5.74
 0.6
5.89
 1.4
5.89
 1.0
5.93
 0.3
  
6
Linnéa Säfström
Linnéa Säfström ('05)
SWE5.67 w
+2.4
  
 
 
5.40
 0.5
5.18
 -0.4
5.57 PB
 1.3
3.96
 2.0
  X
 2.6
5.67
 2.4
  
7
Kornelia Roppen
Kornelia Roppen ('02)
NOR5.53
+1.9
  
 SB
 
5.15 SB
 0.7
5.40
 4.7
  X
 1.2
5.47 SB
 1.8
5.53 SB
 1.9
  X
 2.6
  
8
Izabella Ripsweden
Izabella Ripsweden 
SWE5.53
+1.2
  
 SB
 
  X
 1.7
5.19
 -1.0
5.42 SB
 1.0
3.93
 -0.2
5.53 SB
 1.2
5.34
 0.8
  
9
Ida Hansen
Ida Hansen ('93)
SWE5.38
-1.1
  
 SB
 
4.60
 -0.6
5.38 SB
 -1.1
5.30
 -0.6
     
10
Maja Pettersson
Maja Pettersson ('02)
SWE5.35 w
+2.7
  
 
 
5.27 =SB
 1.1
3.83
 -0.7
5.35
 2.7
     
11
Agla María Kristjánsdóttir
Agla María Kristjánsdóttir ('02)
ISL5.35 w
+3.1
  
 
 
5.25 =PB
 1.3
5.35
 3.1
5.24
 1.7
     
12
Bianca Salming
Bianca Salming ('98)
SWE5.31
+1.3
  
 SB
 
  X
 1.3
5.31 SB
 1.3
5.13
 -1.9
     
13Laura TølløseLaura Tølløse ('97)DEN5.31
-2.4
  
 
 
  X
 0.0
  X
 1.9
5.31
 -2.4
     
14
Judith Wagersten
Judith Wagersten ('98)
SWE5.29
+0.7
  
 SB
 
  X
 0.0
5.29 SB
 0.7
5.27
 2.9
     
15
Tess Hertz Saebbö
Tess Hertz Saebbö ('98)
SWE5.28
+0.3
  
 SB
 
  X
 2.1
  X
 1.1
5.28 SB
 0.3
     
16
Emelie Eklund
Emelie Eklund 
SWE5.20
-1.6
  
 
 
3.44
 0.4
  X
 1.7
5.20
 -1.6
     
17
Charlotte Thorjussen
Charlotte Thorjussen 
NOR5.06
+1.7
  
 PB
 
5.06 PB
 1.7
  X
 0.6
3.38
 0.5
     
18
Amanda Möller
Amanda Möller 
SWE5.04 w
+4.4
  
 
 
  X
 0.5
4.98
 1.6
5.04
 4.4
     
19
Frida Bergvall
Frida Bergvall ('99)
SWE4.96
+0.5
  
 SB
 
  X
 4.1
4.96 SB
 0.5
4.90
 2.9
     
20Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)DEN4.76 w
+3.8
  
 
 
4.09
 -1.4
4.35
 -1.0
4.76
 3.8
     
21
Lill-Joelle Miltz
Lill-Joelle Miltz ('02)
NOR4.62 w
+3.9
  
 
 
2.68 SB
 0.6
4.49
 5.5
4.62
 3.9
     
22
Elina Gunnarsson
Elina Gunnarsson ('94)
SWE4.02 w
+2.1
  
 
 
4.02
 2.1
  X
 -0.5
  X
 0.3
     
K Trespring     
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Maja Åskag
Maja Åskag ('02)
SWE13.29
+1.6
  
 SB
 
  X
 1.3
  X
 0.9
12.70 SB
 1.6
12.97 SB
 1.6
13.29 SB
 1.6
  X
 -0.1
  
2
Emelie Nyman Wänseth
Emelie Nyman Wänseth ('98)
SWE13.04
+1.8
  
 SB
 
12.20 SB
 -0.8
12.84 SB  –  X
 1.9
  –13.04 SB
 1.8
  
3
Rachel Ombeni
Rachel Ombeni ('01)
NOR12.98 w
+3.2
  
 
 
12.63
 1.4
12.98
 3.2
  X
 -2.0
12.55
 0.0
12.72
 0.7
12.77
 0.6
  
4
Hedda Kronstrand Kvalvåg
Hedda Kronstrand Kvalvåg ('02)
NOR12.97
+0.5
  
 
 
  X
 -1.5
12.62
 2.1
  X
 1.0
12.97
 0.5
12.88
 1.3
  X
 1.4
  
5Isabell PaprotnyIsabell Paprotny ('97)DEN12.41 w
+2.7
  
 
 
11.97
 2.1
12.41
 2.7
12.12
 -0.9
12.07
 0.8
12.36
 0.9
  X
 1.6
  
6
Elise Sanden Søvik
Elise Sanden Søvik ('97)
NOR12.27
-0.2
  
 SB
 
11.60
 -0.9
11.97
 0.7
12.27 SB
 -0.2
  X
 2.6
  X
 1.8
  X
 0.6
  
7
Jenny Lestander
Jenny Lestander ('98)
SWE12.15
+0.9
  
 
 
  X
 -0.8
  X
 -0.7
11.72
 0.6
  X
 0.8
11.99
 0.9
12.15
 0.9
  
8
Cornelia Nilsson
Cornelia Nilsson ('01)
SWE11.66
-0.4
  
 
 
  X
 1.3
  X
 -0.5
11.66
 -0.4
  X
 1.3
11.53
 0.8
  X
 0.1
  
9
Victoria Jacobsson
Victoria Jacobsson ('97)
SWE11.25
+0.9
  
 
 
10.99
 -0.5
11.25
 0.9
  X
 2.4
     
10
Judith Wagersten
Judith Wagersten ('98)
SWE11.17
+1.2
  
 SB
 
11.17 SB
 1.2
  X
 1.7
10.88
 0.7
     
11
Sofia Ensberg
Sofia Ensberg ('02)
SWE11.12
+1.1
  
 PB
 
  X
 -0.3
11.12 PB
 1.1
10.48
 0.5
     
12
Sofia Andersson
Sofia Andersson ('01)
SWE11.09
+0.2
  
 PB
 
  X
 0.7
11.09 PB
 0.2
11.01
 3.7
     
13
Maja Pettersson
Maja Pettersson ('02)
SWE10.71
+1.7
  
 
 
  X
 -0.9
10.71
 1.7
  X
 1.4
     
14Victoria LendalVictoria Lendal ('02)DEN10.27
+1.2
  
 
 
  X
 -0.6
10.27
 1.2
  X
 1.5
     
15
Maja Karlsson
Maja Karlsson ('01)
SWE10.22
-1.7
  
 
 
10.22
 -1.7
10.21
 0.8
  X
 0.8
     
Lisa Weyhenmeyer
Lisa Weyhenmeyer 
SWE NM
-1.2
  
 
 
  X
 -1.2
  X
 1.3
  X
 -0.3
     
K Kuglestød 4.0 kg    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Bianca Salming
Bianca Salming ('98)
SWE14.48
  
 PB
 
13.9413.6914.06 SB  X13.7014.48 PB  
2
Emilia Malmehed
Emilia Malmehed ('01)
SWE13.91
  
 
 
13.9113.73  X13.5213.53  X  
3
Linn Gabrielli Gustafsson
Linn Gabrielli Gustafsson ('03)
SWE13.85
  
 
 
13.0713.4213.6013.4213.0013.85  
4
Amanda Lejros
Amanda Lejros ('99)
SWE13.04
  
 
 
12.7012.89  X  X  X13.04  
5
Hannah Hilding
Hannah Hilding ('02)
SWE12.71
  
 
 
12.4711.93  X12.1612.6512.71  
6
Frida Bergvall
Frida Bergvall ('99)
SWE12.71
  
 SB
 
12.58 SB  X  X  X12.2312.71 SB  
7
Natalie Nilssen Zappalà
Natalie Nilssen Zappalà 
SWE12.23
  
 
 
12.2312.04  X  X  X12.23  
8
Emelie Nyman Wänseth
Emelie Nyman Wänseth ('98)
SWE11.49
  
 
 
11.49  X11.1111.32  X  X  
9
Alva Sundström
Alva Sundström ('02)
SWE11.08
  
 SB
 
10.61 SB11.08 SB10.52     
10
Unni Tveitå
Unni Tveitå ('02)
NOR10.46
  
 PB
 
9.84 SB10.46 PB9.84     
11
Julie Noraberg Nilsen
Julie Noraberg Nilsen 
NOR10.21
  
 SB
 
10.05 SB10.21 SB  X     
12
Linda Åkerman
Linda Åkerman ('71)
SWE8.74
  
 SB
 
7.99 SB  X8.74 SB     
K Diskoskast 1.0 kg    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Jennifer Rudberg
Jennifer Rudberg ('98)
SWE50.13
  
 
 
50.13  X49.5949.2548.8348.05  
2
Molly Broback
Molly Broback ('01)
SWE49.39
  
 PB
 
  X48.03 PB45.28  X45.7949.39 PB  
3
Ella Andersson
Ella Andersson 
SWE47.52
  
 SB
 
43.95 SB44.64 SB  X44.6247.52 SB43.67  
4
Hannah Hilding
Hannah Hilding ('02)
SWE47.05
  
 
 
45.35  X  X43.23  X47.05  
5
Elin Rubin
Elin Rubin ('95)
SWE43.70
  
 SB
 
43.3643.70 SB43.0441.24  X43.39  
6
Amanda Lejros
Amanda Lejros ('99)
SWE42.02
  
 SB
 
  X  X39.4240.2339.1542.02 SB  
7
Unni Tveitå
Unni Tveitå ('02)
NOR35.32
  
 SB
 
32.74 SB33.66 SB33.5334.28 SB35.32 SB  X  
K Hammerkast 4.0 kg    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Rebecka Hallerth
Rebecka Hallerth ('96)
SWE63.33
  
 PB
 
  X  X62.4863.33 PB61.1660.28  
2
Kristina Andersson
Kristina Andersson ('91)
SWE56.12
  
 
 
  X53.8653.0751.5356.1254.72  
3
Luana Lund Klaric
Luana Lund Klaric ('99)
SWE54.93
  
 
 
53.68  X51.7754.93  X54.58  
4
Alexandra Nilsson
Alexandra Nilsson ('02)
SWE54.24
  
 PB
 
52.50 PB52.52 PB54.24 PB53.2351.7852.48  
5
Sarah Mikkelsen
Sarah Mikkelsen ('02)
NOR53.48
  
 
 
  X51.78  X  X52.5153.48  
6
Oda Marie Myklebust
Oda Marie Myklebust ('01)
NOR52.26
  
 
 
  X52.2652.0349.9552.0623.95  
7
Petra Bäckström
Petra Bäckström ('02)
SWE45.88
  
 
 
42.3441.5642.9445.7740.8645.88  
8
Hanna Grönwall
Hanna Grönwall ('99)
SWE44.80
  
 SB
 
42.5744.35  X  X44.80 SB43.34  
K Spydkast 600 gram    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1
Carolin Näslund
Carolin Näslund ('98)
SWE48.03
  
 
 
46.8045.9548.0345.1747.7646.68  
2
Mali Ingeborg Vollan Marstad
Mali Ingeborg Vollan Marstad ('97)
NOR46.49
  
 SB
 
44.8746.38 SB46.49 SB43.02  X44.59  
3
Erika Wärff
Erika Wärff 
SWE43.51
  
 
 
43.5136.4237.0037.7340.3640.95  
4
Eunice Karlsson
Eunice Karlsson ('98)
SWE41.94
  
 SB
 
35.4739.2539.52  X41.94 SB  X  
5
Sofie Hammar
Sofie Hammar ('95)
SWE41.68
  
 
 
39.50  X41.68  X  X41.33  
6
Nadja Lennartsson
Nadja Lennartsson ('01)
SWE31.56
  
 SB
 
29.5229.5130.9631.27 =SB31.56 SB31.45  
D19 100 m    
18.6. Vind: -0.4

Finale A

Finale
18.6.Vind: -0.4
1
Erik Erlandsson
Erik Erlandsson ('04)
SWE10.70
  
 PB
2
Sander Werge Nilsen
Sander Werge Nilsen ('03)
NOR10.97
  
 
3
Viktor Wall
Viktor Wall ('03)
SWE11.02
  
 SB
4
Emil Gundersen
Emil Gundersen ('04)
NOR11.04
  
 
5
Zacharias Parmatow
Zacharias Parmatow ('03)
SWE11.05
  
 
6
Sondre Witzøe
Sondre Witzøe ('04)
NOR11.07
  
 
7
Johannes Steinsland Gulbrandsen Lunde
Johannes Steinsland Gulbrandsen Lunde ('03)
NOR11.12
  
 
8
Isak Holgersson
Isak Holgersson ('04)
SWE11.12
  
 
9Christian Daniel NørskovChristian Daniel Nørskov ('04)DEN11.21
  
 
Finale B
18.6. Vind: +2.1
18.6.Vind: +2.1
1
Mats Rossland Hjørnevik
Mats Rossland Hjørnevik ('03)
NOR11.13 w
  
 
2
Stefan Franzén
Stefan Franzén ('03)
SWE11.23 w
  
 
3
Henrik Duncan
Henrik Duncan ('03)
NOR11.28 w
  
 
4
Albin Muhumuza Lydersen Botez
Albin Muhumuza Lydersen Botez ('04)
NOR11.34 w
  
 
5
Anthon Bokelund Singh
Anthon Bokelund Singh ('04)
SWE11.35 w
  
 
6
Akshathan Nadarajah
Akshathan Nadarajah ('03)
NOR11.46 w
  
 
7
Lucas Lorentzon
Lucas Lorentzon ('03)
SWE11.82 w
  
 
Indledende heats18.6.
Indledende 1
18.6. Vind: +0.9
18.6.Vind: +0.9
1
Emil Gundersen
Emil Gundersen ('04)
NOR11.01
q
  
 PB
2
Johannes Steinsland Gulbrandsen Lunde
Johannes Steinsland Gulbrandsen Lunde ('03)
NOR11.02
q
  
 
3
Sondre Witzøe
Sondre Witzøe ('04)
NOR11.05
q
  
 
4
Knut Werge-Olsen
Knut Werge-Olsen ('03)
NOR11.54
  
 SB
5
Simon Stornes
Simon Stornes ('04)
NOR11.77
  
 SB
6
Joar Modén
Joar Modén ('04)
SWE12.02
  
 PB
7
Gabriel Overvåg
Gabriel Overvåg ('04)
NOR12.23
  
 PB
Indledende 2
18.6. Vind: 0.0
18.6.Vind: 0.0
1
Sander Werge Nilsen
Sander Werge Nilsen ('03)
NOR10.94
q
  
 PB
2
Zacharias Parmatow
Zacharias Parmatow ('03)
SWE11.03
q
  
 PB
3
Viktor Wall
Viktor Wall ('03)
SWE11.09
q
  
 SB
4
Kahlil Joshua
Kahlil Joshua ('04)
SWE11.27
q
  
 PB
5
Lucas Lorentzon
Lucas Lorentzon ('03)
SWE11.45
q
  
 SB
6
Sondre Aasmo
Sondre Aasmo ('04)
NOR11.55
  
 PB
7
Esbjörn Eriksson
Esbjörn Eriksson ('03)
SWE11.61
  
 SB
8David Holst HahnDavid Holst Hahn ('04)DEN12.96
  
 PB
Indledende 3
18.6. Vind: 0.0
18.6.Vind: 0.0
1
Jonatan Borg
Jonatan Borg ('03)
SWE11.20
q
  
 SB
2
Akshathan Nadarajah
Akshathan Nadarajah ('03)
NOR11.47
q
  
 PB
3
Nils Brakander
Nils Brakander ('04)
SWE11.48
  
 SB
4
Elias Wennolf
Elias Wennolf ('03)
SWE11.49
  
 SB
5
Aiden Floyd Vincent
Aiden Floyd Vincent ('04)
NOR11.53
  
 SB
6
Casper Bergstrand
Casper Bergstrand ('04)
SWE11.75
  
 PB
7
Gustav Pettersson
Gustav Pettersson ('04)
SWE12.11
  
 PB
Indledende 4
18.6. Vind: +1.4
18.6.Vind: +1.4
1
Isak Holgersson
Isak Holgersson ('04)
SWE11.06
q
  
 
2Christian Daniel NørskovChristian Daniel Nørskov ('04)DEN11.11
q
  
 
3
Stefan Franzén
Stefan Franzén ('03)
SWE11.36
q
  
 
4
Anthon Bokelund Singh
Anthon Bokelund Singh ('04)
SWE11.40
q
  
 SB
5
Gaute Aasmo
Gaute Aasmo ('04)
NOR11.49
  
 PB
6
Ville Makslahti
Ville Makslahti ('03)
SWE11.71
  
 
7
Nikkolaj Gulbrandsen
Nikkolaj Gulbrandsen ('04)
NOR13.41
  
 PB
8
Gunnar Páll Steinarsson
Gunnar Páll Steinarsson ('04)
ISL14.15
  
 PB
Indledende 5
18.6. Vind: +0.2
18.6.Vind: +0.2
1
Erik Erlandsson
Erik Erlandsson ('04)
SWE10.79
q
  
 
2
Mats Rossland Hjørnevik
Mats Rossland Hjørnevik ('03)
NOR11.12
q
  
 PB
3
Henrik Duncan
Henrik Duncan ('03)
NOR11.32
q
  
 
4
Albin Muhumuza Lydersen Botez
Albin Muhumuza Lydersen Botez ('04)
NOR11.40
q
  
 =PB
5
Sindre Fidje Andersen
Sindre Fidje Andersen ('03)
NOR11.62
  
 SB
6
Andreas Nesse
Andreas Nesse ('04)
NOR12.22
  
 SB
7Niklas HauptNiklas Haupt ('03)DEN12.23
  
 PB
D19 200 m    
19.6. Vind: -0.4

Finale A

Finale
19.6.Vind: -0.4
1
Erik Erlandsson
Erik Erlandsson ('04)
SWE21.40
  
 SB
2
Alex Apelgrim
Alex Apelgrim ('04)
SWE21.73
  
 SB
3
Alexander Pilgrim
Alexander Pilgrim ('03)
SWE21.96
  
 SB
4
Abdelmadjid Mahamat Mahadjir
Abdelmadjid Mahamat Mahadjir ('03)
QAT22.41
  
 PB
5
Zacharias Parmatow
Zacharias Parmatow ('03)
SWE22.54
  
 PB
6
Emil Gundersen
Emil Gundersen ('04)
NOR22.80
  
 PB
7
Elias Wennolf
Elias Wennolf ('03)
SWE23.09
  
 SB
8
Magnus Reigstad
Magnus Reigstad ('03)
NOR23.18
  
 SB
Finale B
19.6. Vind: +0.5
19.6.Vind: +0.5
1
Sander Werge Nilsen
Sander Werge Nilsen ('03)
NOR22.53
  
 PB
2
Mats Rossland Hjørnevik
Mats Rossland Hjørnevik ('03)
NOR22.59
  
 PB
3
Aiden Floyd Vincent
Aiden Floyd Vincent ('04)
NOR22.63
  
 SB
4
Henrik Duncan
Henrik Duncan ('03)
NOR22.65
  
 PB
5Magnus Askov-HansenMagnus Askov-Hansen ('03)DEN22.85
  
 SB
6
Moltas Strömberg
Moltas Strömberg ('03)
SWE23.44
  
 SB
Finale C
19.6. Vind: +1.8
19.6.Vind: +1.8
1
Stefan Franzén
Stefan Franzén ('03)
SWE22.77
  
 PB
2
Sondre Witzøe
Sondre Witzøe ('04)
NOR22.92
  
 PB
3
Akshathan Nadarajah
Akshathan Nadarajah ('03)
NOR23.05
  
 PB
4
Anthon Bokelund Singh
Anthon Bokelund Singh ('04)
SWE23.13
  
 
5
Albin Muhumuza Lydersen Botez
Albin Muhumuza Lydersen Botez ('04)
NOR23.28
  
 PB
6
Knut Werge-Olsen
Knut Werge-Olsen ('03)
NOR23.71
  
 PB
7
Sean Bloom
Sean Bloom ('04)
SWE24.69
  
 SB
Finale D
19.6. Vind: +0.5
19.6.Vind: +0.5
1
William Brandberg
William Brandberg ('03)
SWE22.64
  
 PB
2
Gaute Aasmo
Gaute Aasmo ('04)
NOR23.07
  
 PB
3
Elliot Duvert
Elliot Duvert ('03)
SWE23.23
  
 PB
4
Sindre Fidje Andersen
Sindre Fidje Andersen ('03)
NOR23.37
  
 PB
5Tobias Roed GarzaTobias Roed Garza ('04)DEN23.49
  
 PB
6
Simon Stornes
Simon Stornes ('04)
NOR23.72
  
 SB
7
Sondre Aasmo
Sondre Aasmo ('04)
NOR23.79
  
 PB
8
Evan Laing
Evan Laing ('04)
SWE23.97
  
 
Finale E
19.6. Vind: +1.2
19.6.Vind: +1.2
1Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)DEN24.12
  
 
2
Andreas Nesse
Andreas Nesse ('04)
NOR24.33
  
 SB
3
Niels Hampus Jensen
Niels Hampus Jensen ('04)
SWE24.55
  
 PB
4Niklas HauptNiklas Haupt ('03)DEN25.11
  
 PB
5
Gabriel Overvåg
Gabriel Overvåg ('04)
NOR25.12
  
 PB
Nikkolaj Gulbrandsen
Nikkolaj Gulbrandsen ('04)
NOR DQ
  
 
Mårten Nystrand
Mårten Nystrand ('03)
SWE DQ
  
 
D19 400 m    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Alexander Pilgrim
Alexander Pilgrim ('03)
SWE49.11
  
 SB
2
Markus Brodin
Markus Brodin ('04)
SWE49.56
  
 
3
Aiden Floyd Vincent
Aiden Floyd Vincent ('04)
NOR49.59
  
 
4
William Brandberg
William Brandberg ('03)
SWE50.06
  
 PB
5
Albin Hagstedt
Albin Hagstedt ('04)
SWE50.79
  
 PB
6
Mohamed Nouh Koumare
Mohamed Nouh Koumare ('03)
QAT51.36
  
 PB
Finale B
18.6.
18.6.
1Tobias Roed GarzaTobias Roed Garza ('04)DEN52.10
  
 
2
Jonathan Appel
Jonathan Appel ('04)
SWE52.22
  
 PB
3
Sean Bloom
Sean Bloom ('04)
SWE53.92
  
 SB
4
Evan Laing
Evan Laing ('04)
SWE53.97
  
 
5
Simon Stornes
Simon Stornes ('04)
NOR54.53
  
 PB
6Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)DEN55.59
  
 
Finale C
18.6.
18.6.
1
Albin Muhumuza Lydersen Botez
Albin Muhumuza Lydersen Botez ('04)
NOR52.01
  
 PB
2
Elias Boman
Elias Boman ('04)
SWE53.73
  
 SB
3
Vilmer Andersson
Vilmer Andersson ('04)
SWE53.82
  
 PB
4
Mårten Nystrand
Mårten Nystrand ('03)
SWE54.08
  
 PB
5
Niels Hampus Jensen
Niels Hampus Jensen ('04)
SWE54.75
  
 PB
6
Filip Olsson
Filip Olsson ('04)
SWE57.87
  
 SB
D19 800 m    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Valter Kjellberg
Valter Kjellberg ('04)
SWE1:55.65
  
 
2
Jonas Magnusson
Jonas Magnusson ('04)
SWE1:55.71
  
 
3
Viktor Skoglund
Viktor Skoglund ('04)
SWE1:56.03
  
 
4
Theo Hellberg
Theo Hellberg ('04)
SWE1:57.00
  
 PB
5
Markus Brodin
Markus Brodin ('04)
SWE1:57.50
  
 PB
6
Roberts Glazers
Roberts Glazers ('04)
LAT1:57.65
  
 PB
7
Erik Skoglund
Erik Skoglund ('04)
SWE2:00.59
  
 
8
Vilmer Andersson
Vilmer Andersson ('04)
SWE2:07.96
  
 
Finale B
19.6.
19.6.
1
Simon Rosenquist
Simon Rosenquist ('03)
SWE2:01.41
  
 SB
2
Arvid Jiwestam
Arvid Jiwestam ('04)
SWE2:01.52
  
 
3
Albin Hagstedt
Albin Hagstedt ('04)
SWE2:01.85
  
 PB
4
Alfons Råwall
Alfons Råwall ('04)
SWE2:02.90
  
 PB
5
Love Ramhult
Love Ramhult ('03)
SWE2:03.48
  
 
6
Sondre Martinsen
Sondre Martinsen ('03)
NOR2:03.64
  
 SB
7
Markus Ljungqvist
Markus Ljungqvist ('04)
SWE2:07.47
  
 PB
8
Benjamin Edman
Benjamin Edman ('04)
SWE2:09.26
  
 SB
D19 1500 m    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Jonas Magnusson
Jonas Magnusson ('04)
SWE4:00.62
  
 PB
2
Roberts Glazers
Roberts Glazers ('04)
LAT4:01.29
  
 SB
3Milan AxelgaardMilan Axelgaard ('04)DEN4:07.66
  
 PB
4
Sondre Martinsen
Sondre Martinsen ('03)
NOR4:10.75
  
 SB
5Joakim BertelsenJoakim Bertelsen ('04)DEN4:14.53
  
 PB
6
Viktor Hedborg
Viktor Hedborg ('04)
SWE4:14.86
  
 
7
Alfons Råwall
Alfons Råwall ('04)
SWE4:14.92
  
 PB
8
Andreas Rivenes
Andreas Rivenes ('03)
NOR4:15.34
  
 PB
9
Albin Öberg
Albin Öberg ('04)
SWE4:17.04
  
 SB
10
Benjamin Edman
Benjamin Edman ('04)
SWE4:18.47
  
 PB
11
Dan Breen Kamkong
Dan Breen Kamkong ('03)
THA4:25.49
  
 PB
12
Markus Ljungqvist
Markus Ljungqvist ('04)
SWE4:25.69
  
 PB
13
Torstein Olai Leiren Mastervik
Torstein Olai Leiren Mastervik ('03)
NOR4:31.83
  
 PB
14
Isak Schultz
Isak Schultz ('04)
SWE4:31.99
  
 PB
15
Simon Sahlström
Simon Sahlström ('04)
SWE4:57.61
  
 PB
D19 110 m hæk 99.1 cm    
19.6. Vind: -2.4

Finale A

Finale
19.6.Vind: -2.4
1
Arvid Wändesjö
Arvid Wändesjö ('03)
SWE14.15
  
 PB
2
Doudai Ismail Abakar
Doudai Ismail Abakar ('04)
QAT14.36
  
 PB
3
Markus Moberg
Markus Moberg ('03)
SWE14.38
  
 
4
Malte Fuchs Edberg
Malte Fuchs Edberg ('03)
SWE14.56
  
 
5
Nils Thorin
Nils Thorin ('03)
SWE14.61
  
 
6
Oliver Kruuspan
Oliver Kruuspan ('03)
EST14.71
  
 
Nayef Al-Rashidi
Nayef Al-Rashidi ('04)
QAT DQ
  
 
Indledende heats19.6.
Indledende 1
19.6. Vind: +1.0
19.6.Vind: +1.0
1
Markus Moberg
Markus Moberg ('03)
SWE13.96
q
  
 
2
Nayef Mubarak Al-Rashidi
Nayef Mubarak Al-Rashidi ('04)
QAT14.43
q
  
 PB
3
Nils Thorin
Nils Thorin ('03)
SWE14.47
q
  
 
4
Oliver Kruuspan
Oliver Kruuspan ('03)
EST14.69
q
  
 SB
5
Isac Svensson
Isac Svensson ('04)
SWE15.34
  
 PB
6
Adrian Kojen
Adrian Kojen ('03)
NOR15.43
  
 PB
7
Sondre Aasmo
Sondre Aasmo ('04)
NOR15.92
  
 PB
8
Teodor Heldal
Teodor Heldal ('04)
NOR16.15
  
 PB
Indledende 2
19.6. Vind: +0.8
19.6.Vind: +0.8
1
Doudai Ismail Abakar
Doudai Ismail Abakar ('04)
QAT14.43
q
  
 PB
2
Arvid Wändesjö
Arvid Wändesjö ('03)
SWE14.49
q
  
 
3
Malte Fuchs Edberg
Malte Fuchs Edberg ('03)
SWE14.52
q
  
 
4
Linus Jonsson
Linus Jonsson ('04)
SWE14.94
q
  
 PB
5Max Kørner AndersenMax Kørner Andersen ('03)DEN15.81
  
 PB
6
Rikard Throgen-Hedin
Rikard Throgen-Hedin ('03)
SWE15.88
  
 PB
7
Viggo Henriksson
Viggo Henriksson ('04)
SWE16.37
  
 PB
D19 Højdespring    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Elliot Duvert
Elliot Duvert ('03)
SWE2.06
  
 
 
1.86
  O
1.91
  O
1.96
  O
2.00
XXO
2.03
  O
2.06
XXO
2.13
XXP
 
2
Albin Eriksson
Albin Eriksson ('03)
SWE2.03
  
 PB
 
1.86
  O
1.91
  O
1.96 =SB
XXO
2.00 =PB
 XO
2.03 PB
 XO
2.06
XXX
  
3
Adam Svensson
Adam Svensson ('03)
SWE2.00
  
 SB
 
1.91 SB
  O
2.00 SB
XXO
2.03
  X
2.06
XXP
    
4
Philip Bayer
Philip Bayer ('03)
SWE1.96
  
 =PB
 
1.80
  O
1.86
 XO
1.91
 XO
1.96 =PB
XXO
2.00
XXX
   
5
Teodor Heldal
Teodor Heldal ('04)
NOR1.91
  
 SB
 
1.80 SB
  O
1.86 SB
  O
1.91 SB
  O
1.96
XXX
    
6
Vincent Arousell
Vincent Arousell ('03)
SWE1.91
  
 
 
1.86
  O
1.91
 XO
1.96
XXX
     
7
Linus Öhman
Linus Öhman ('04)
SWE1.86
  
 SB
 
1.73
  O
1.80
  O
1.86 SB
  O
1.91
XXX
    
8Max Kørner AndersenMax Kørner Andersen ('03)DEN1.80
  
 =SB
 
1.73
  O
1.80 =SB
  O
1.86
XXX
     
9
Mathias Myrmel Herdlevær
Mathias Myrmel Herdlevær ('03)
NOR1.80
  
 =PB
 
1.80 =PB
XXO
1.86
XXX
      
9
Jesper Unander
Jesper Unander ('04)
SWE1.80
  
 
 
1.65
  O
1.73
  O
1.80
XXO
1.86
  XP
    
D19 Stangspring    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1
Linus Jonsson
Linus Jonsson ('04)
SWE4.20
  
 PB
 
3.77
 XO
3.92
  O
4.07 PB
  O
4.20 PB
  O
4.33
XXX
   
2
Rikard Throgen-Hedin
Rikard Throgen-Hedin ('03)
SWE4.20
  
 
 
3.77
  O
3.92
  O
4.07
  O
4.20
XXO
4.33
XXX
   
3
Adrian Kojen
Adrian Kojen ('03)
NOR3.92
  
 PB
 
3.92 PB
  O
4.07
XXX
      
4
Gustav Thyrman
Gustav Thyrman ('04)
SWE3.92
  
 
 
3.77
 XO
3.92
XXO
4.07
XXX
     
5
Jesper Unander
Jesper Unander ('04)
SWE3.77
  
 
 
3.40
  O
3.60
  O
3.77
 XO
3.92
XXX
    
6
Linus Öhman
Linus Öhman ('04)
SWE3.40
  
 
 
3.40
  O
3.60
XXX
      
D19 Længdespring    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Aanund Olavson Tveitå
Aanund Olavson Tveitå ('03)
NOR7.52
+1.4
  
 =PB
 
7.15 SB
 0.4
7.17 SB
 1.0
6.91
 -1.5
  X
 3.5
7.39 SB
 0.8
7.52 =PB
 1.4
  
2
Samuel Ekelund
Samuel Ekelund ('03)
SWE7.19 w
+2.6
  
 
 
5.10
 4.1
  X
 2.7
7.14 =SB
 1.3
5.02
 0.5
5.11
 -1.8
7.19
 2.6
  
3
Niklas Wall
Niklas Wall ('03)
SWE7.18
+0.7
  
 SB
 
  X
 0.0
  X
 1.9
7.04 SB
 1.1
  X
 2.1
  X
 2.0
7.18 SB
 0.7
  
4
Linus Jonsson
Linus Jonsson ('04)
SWE7.15 w
+2.4
  
 
 
5.93
 -1.0
6.56
 0.7
6.30
 -1.8
  X
 2.0
  X
 1.4
7.15
 2.4
  
5
Arvid Wändesjö
Arvid Wändesjö ('03)
SWE7.10
+1.8
  
 =PB
 
  X
 -1.2
  X
 0.6
7.10 =PB
 1.8
  X
 2.2
  X
 0.9
7.10 =PB
 1.2
  
6
Isac Svensson
Isac Svensson ('04)
SWE6.74
+0.1
  
 SB
 
6.74 SB
 0.1
6.52
 0.6
5.69
 0.1
  X
 1.0
6.71
 2.2
  X
 2.3
  
7
Malte Fuchs Edberg
Malte Fuchs Edberg ('03)
SWE6.59 w
+2.8
  
 
 
6.50
 3.9
6.26
 0.8
6.59
 2.8
6.33
 1.3
  X
 0.6
  X
 0.8
  
8
Nils Nilsson Gott
Nils Nilsson Gott ('03)
SWE6.56
+0.5
  
 PB
 
6.45 PB
 0.0
6.56 PB
 0.5
6.47
 0.8
5.98
 0.1
  X
 0.4
  X
 1.2
  
9
Magnus Reigstad
Magnus Reigstad ('03)
NOR6.46
+1.5
  
 SB
 
  X
 -1.2
6.15
 2.1
6.46 SB
 1.5
     
10
Noa Skomorowski
Noa Skomorowski ('03)
SWE6.45
-0.6
  
 
 
  X
 0.0
  X
 1.6
6.45
 -0.6
     
11
Moltas Strömberg
Moltas Strömberg ('03)
SWE6.24 w
+4.0
  
 
 
  X
 1.7
6.07 PB
 0.7
6.24
 4.0
     
12
Adan Chaudhry
Adan Chaudhry ('04)
SWE6.07
+1.1
  
 
 
6.01
 -0.6
6.07
 1.1
  X
 1.6
     
13
Aiden Floyd Vincent
Aiden Floyd Vincent ('04)
NOR5.97
+1.7
  
 SB
 
  X
 2.0
5.97 SB
 1.7
  X
 -3.3
     
13
Gaute Aasmo
Gaute Aasmo ('04)
NOR5.97
-2.5
  
 PB
 
5.97 PB
 -2.5
  X
 2.7
  X
 -1.4
     
15Max Kørner AndersenMax Kørner Andersen ('03)DEN5.90
+1.5
  
 SB
 
5.90 SB
 1.5
5.66
 2.5
5.66
 0.9
     
16
Sondre Witzøe
Sondre Witzøe ('04)
NOR5.89
-0.1
  
 PB
 
5.89 PB
 -0.1
  X
 1.9
5.69
 -2.2
     
17
Casper Bergstrand
Casper Bergstrand ('04)
SWE5.84
-0.6
  
 
 
  X
 -0.6
5.84
 -0.6
5.72
 -1.7
     
18
Melvin Pai
Melvin Pai ('04)
SWE5.70
+0.7
  
 SB
 
3.20
 -0.7
5.70 SB
 0.7
  X
 0.6
     
19
Nikkolaj Gulbrandsen
Nikkolaj Gulbrandsen ('04)
NOR4.82 w
+2.8
  
 
 
4.82
 2.8
4.34 PB
 -0.3
  X
 -1.4
     
20Niklas HauptNiklas Haupt ('03)DEN4.59
-0.6
  
 SB
 
4.59 SB
 -0.6
4.53
 2.1
4.56
 4.7
     
21
Gunnar Páll Steinarsson
Gunnar Páll Steinarsson ('04)
ISL4.18
+0.7
  
 PB
 
3.58
 2.8
4.18 PB
 0.7
4.02
 0.6
     
Philip Tennhed
Philip Tennhed ('04)
SWE NMw
+2.3
  
 
 
  X
 2.3
  –  –     
Ville Makslahti
Ville Makslahti ('03)
SWE NM
+1.3
  
 
 
  X
 1.3
  –  –     
D19 Trespring    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Aron Swartz
Aron Swartz ('04)
SWE14.87 w
+2.3
  
 
 
  X
 0.4
  X
 0.7
14.87
 2.3
  –  X
 1.3
  –  
2
Nils Thorin
Nils Thorin ('03)
SWE14.65
-0.3
  
 PB
 
14.17 PB
 -0.1
  X
 2.3
14.36 PB
 1.8
14.65 PB
 -0.3
14.04
 -1.1
14.56
 0.5
  
3
Oden Grahm Goles
Oden Grahm Goles ('04)
SWE14.52
+1.2
  
 PB
 
  X
 1.8
  X
 2.2
  X
 1.2
14.52 PB
 1.2
12.54
 -0.2
13.72
 0.4
  
4
Anas Mirghani
Anas Mirghani ('04)
QAT14.44
+0.8
  
 PB
 
14.19 PB
 -2.5
14.44 PB
 0.8
  X
 -2.2
14.04
 -0.6
  X
 1.7
14.23
 0.8
  
5
Vincent Arousell
Vincent Arousell ('03)
SWE13.73
+1.6
  
 PB
 
13.67
 3.3
  –  X
 2.6
  –13.73 PB
 1.6
13.54
 1.2
  
6
Herman Skjensvold Rosenkilde
Herman Skjensvold Rosenkilde ('03)
NOR12.94
+0.7
  
 SB
 
  X
 1.1
12.87 SB
 1.1
12.94 SB
 0.7
12.62
 -0.7
  X
 -1.3
12.91
 0.7
  
7
Gustav Pettersson
Gustav Pettersson ('04)
SWE12.28
-0.3
  
 
 
12.28
 -0.3
  X
 0.9
  –  –  –  –  
D19 Kuglestød 6.0 kg    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1Max Kørner AndersenMax Kørner Andersen ('03)DEN14.66
  
 PB
 
14.26 PB  X14.66 PB13.6414.2613.78  
2
Øystein Solheim Hytten
Øystein Solheim Hytten ('04)
NOR14.02
  
 PB
 
13.26 PB13.65 PB13.74 PB13.85 PB  X14.02 PB  
3
Erik Hühnel
Erik Hühnel ('04)
GER13.32
  
 PB
 
12.15 PB13.32 PB12.97  X  X  X  
4
Rikard Throgen-Hedin
Rikard Throgen-Hedin ('03)
SWE13.19
  
 
 
11.3113.0712.94  X  X13.19  
5
Hugo Karsamo
Hugo Karsamo ('04)
SWE12.65
  
 
 
  X12.65  X  X12.4312.46  
6
Malte Fuchs Edberg
Malte Fuchs Edberg ('03)
SWE12.08
  
 
 
10.7810.9111.4812.08  X11.12  
7
André Bergenhem
André Bergenhem ('03)
SWE12.07
  
 SB
 
  X12.07 SB11.9812.06  X11.98  
8David Holst HahnDavid Holst Hahn ('04)DEN10.68
  
 
 
10.0510.43  X9.9310.4610.68  
9
Gunnar Páll Steinarsson
Gunnar Páll Steinarsson ('04)
ISL6.93
  
 PB
 
6.65 PB6.93 PB6.83     
D19 Diskoskast 1.75 kg    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Anders Vik
Anders Vik ('03)
NOR51.41
  
 
 
  X  X46.8251.1350.4451.41  
2
Adam Hellbom
Adam Hellbom ('04)
SWE50.41
  
 PB
 
  X45.5350.41 PB  X  X49.18  
3
Rikard Throgen-Hedin
Rikard Throgen-Hedin ('03)
SWE49.18
  
 
 
44.8049.18  X46.74  X47.22  
4
Eirik Halfdansen-Aspen
Eirik Halfdansen-Aspen ('04)
NOR48.00
  
 PB
 
45.54 PB46.54 PB48.00 PB  X47.11  X  
5
Alexander Karlsson
Alexander Karlsson ('04)
SWE38.86
  
 PB
 
  X  X36.94 PB35.09  X38.86 PB  
6
André Bergenhem
André Bergenhem ('03)
SWE38.59
  
 SB
 
  X38.59 SB  X  X  X  X  
7
Ted Lennartsson
Ted Lennartsson ('04)
SWE36.29
  
 PB
 
36.29 PB36.28  X33.4331.1832.60  
8David Holst HahnDavid Holst Hahn ('04)DEN30.95
  
 PB
 
28.80  X  X28.8030.62 PB30.95 PB  
9
Erik Hühnel
Erik Hühnel ('04)
GER24.13
  
 PB
 
  X24.13 PB  X     
Malte Fuchs Edberg
Malte Fuchs Edberg ('03)
SWE NM
  
 
 
  X  X  X     
D19 Hammerkast 6.0 kg    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Øystein Solheim Hytten
Øystein Solheim Hytten ('04)
NOR64.68
  
 PB
 
57.43  X60.0064.68 PB63.9962.80  
2
Adam Hellbom
Adam Hellbom ('04)
SWE62.81
  
 
 
57.0259.7154.8057.2562.8160.09  
3
Niklas Liland
Niklas Liland ('04)
NOR52.50
  
 PB
 
  X  X52.50 PB  X  X  X  
4
Alexander Karlsson
Alexander Karlsson ('04)
SWE50.99
  
 PB
 
  X  X50.99 PB49.70  X46.28  
5
Jakob Johansson
Jakob Johansson ('04)
SWE50.70
  
 PB
 
48.95  X  X50.7049.32  X  
6
Emil Lukassen Tårneby
Emil Lukassen Tårneby ('03)
NOR46.19
  
 PB
 
42.45 PB46.19 PB  X43.27  X44.59  
7
Sixten Persson
Sixten Persson ('04)
SWE43.09
  
 
 
43.0941.4842.4442.56  X42.28  
D19 Spydkast 800 gram    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1
Hugo Karsamo
Hugo Karsamo ('04)
SWE58.99
  
 PB
 
54.9558.99 PB54.6152.89  X55.25  
2
Erik Hühnel
Erik Hühnel ('04)
GER51.60
  
 PB
 
48.96 PB47.2647.78  X  X51.60 PB  
3
Aiden Floyd Vincent
Aiden Floyd Vincent ('04)
NOR46.94
  
 
 
45.0046.26  X46.9445.47  X  
4
Andreas Nesse
Andreas Nesse ('04)
NOR34.24
  
 PB
 
34.24 PB30.3531.6824.16  X30.41  
5
Gaute Aasmo
Gaute Aasmo ('04)
NOR32.83
  
 
 
30.4632.4129.7932.8330.3930.06  
P19 100 m    
18.6. Vind: -1.4

Finale A

Finale
18.6.Vind: -1.4
1
Emilia Franzén
Emilia Franzén ('04)
SWE12.08
  
 
2
Lia Flotow
Lia Flotow ('04)
GER12.30
  
 
3
Lovise Skarbøvik Andresen
Lovise Skarbøvik Andresen ('04)
NOR12.30
  
 PB
4
Miranda Lauvstad
Miranda Lauvstad ('03)
NOR12.38
  
 SB
5
Ebba Asp
Ebba Asp ('04)
SWE12.45
  
 
6
Nova Fogelkvist
Nova Fogelkvist ('04)
SWE12.60
  
 
7
Tindra Frykholm
Tindra Frykholm ('03)
SWE12.65
  
 PB
8
Tilda Wahlén
Tilda Wahlén ('04)
SWE12.79
  
 
9
Ellen Hansson
Ellen Hansson ('04)
SWE12.84
  
 
Finale B
18.6. Vind: -0.4
18.6.Vind: -0.4
1
Sissel Eliasson
Sissel Eliasson ('04)
SWE12.91
  
 SB
2Nanna GrubertNanna Grubert ('04)DEN12.93
  
 SB
3
Stella Sällström
Stella Sällström ('04)
SWE12.98
  
 SB
4
Elin Molinder
Elin Molinder ('04)
SWE13.08
  
 
5Bára Jógvansdóttir GlerfossBára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)DEN13.11
  
 PB
6
Emma Nilsson
Emma Nilsson ('03)
SWE13.15
  
 SB
7
Stella Andersson
Stella Andersson ('04)
SWE13.18
  
 
Indledende heats18.6.
Indledende 1
18.6. Vind: +0.7
18.6.Vind: +0.7
1
Emilia Franzén
Emilia Franzén ('04)
SWE12.06
q
  
 
2
Tilda Wahlén
Tilda Wahlén ('04)
SWE12.68
q
  
 PB
3
Tindra Frykholm
Tindra Frykholm ('03)
SWE12.69
q
  
 SB
4
Matilda Eriksson
Matilda Eriksson ('04)
SWE13.09
q
  
 SB
5
Sofia Köllerström
Sofia Köllerström ('04)
SWE13.73
  
 
6
Riley Millard
Riley Millard ('03)
USA13.75
  
 PB
7
Ingrid Sætre Ellingsen
Ingrid Sætre Ellingsen ('03)
NOR13.85
  
 PB
Indledende 2
18.6. Vind: -0.5
18.6.Vind: -0.5
1
Miranda Lauvstad
Miranda Lauvstad ('03)
NOR12.44
q
  
 SB
2
Nova Fogelkvist
Nova Fogelkvist ('04)
SWE12.70
q
  
 
3
Stella Andersson
Stella Andersson ('04)
SWE13.12
q
  
 SB
4
Erika Davidova
Erika Davidova ('03)
NOR13.14
q
  
 PB
5
Hedda Folkhage
Hedda Folkhage ('03)
SWE13.55
  
 
6
Alice Andersson
Alice Andersson ('04)
SWE13.78
  
 PB
7
Lillan Kilvik
Lillan Kilvik ('03)
SWE14.02
  
 SB
Indledende 3
18.6. Vind: +1.7
18.6.Vind: +1.7
1
Lovise Skarbøvik Andresen
Lovise Skarbøvik Andresen ('04)
NOR12.37
q
  
 PB
2
Ellen Hansson
Ellen Hansson ('04)
SWE12.76
q
  
 SB
3Nanna GrubertNanna Grubert ('04)DEN13.03
q
  
 
4
Elin Molinder
Elin Molinder ('04)
SWE13.14
q
  
 
5Bára Jógvansdóttir GlerfossBára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)DEN13.19
q
  
 
6
Agnes Bjerke
Agnes Bjerke ('04)
SWE13.33
  
 PB
7
Hannah Emilie Qvenild Bergh
Hannah Emilie Qvenild Bergh ('04)
NOR13.33
  
 PB
8
Hildur Hrönn Sigmarsdóttir
Hildur Hrönn Sigmarsdóttir ('04)
ISL15.37
  
 PB
Indledende 4
18.6. Vind: -0.4
18.6.Vind: -0.4
1
Lia Flotow
Lia Flotow ('04)
GER12.30
q
  
 
2
Ebba Asp
Ebba Asp ('04)
SWE12.36
q
  
 
3
Sissel Eliasson
Sissel Eliasson ('04)
SWE12.95
q
  
 
4
Stella Sällström
Stella Sällström ('04)
SWE13.07
q
  
 SB
5
Emma Nilsson
Emma Nilsson ('03)
SWE13.19
q
  
 SB
6
Majken Karlsson
Majken Karlsson ('04)
SWE13.48
  
 
7
Sofia Johansson
Sofia Johansson ('04)
SWE13.94
  
 PB
8
Lovisa Brink
Lovisa Brink ('04)
SWE14.28
  
 PB
P19 200 m    
19.6. Vind: -0.6

Finale A

Finale
19.6.Vind: -0.6
1
Elvira Tanderud
Elvira Tanderud ('04)
SWE23.88
  
 SB
2
Emilia Franzén
Emilia Franzén ('04)
SWE24.52
  
 PB
3
Miranda Lauvstad
Miranda Lauvstad ('03)
NOR25.01
  
 PB
4
Nora Haugen
Nora Haugen ('03)
NOR25.52
  
 
5
Tilda Wahlén
Tilda Wahlén ('04)
SWE25.78
  
 SB
6
Isabella Alida Indrebø
Isabella Alida Indrebø ('04)
NOR25.96
  
 PB
7
Kaja Carlsen-Brown
Kaja Carlsen-Brown ('04)
NOR26.00
  
 PB
Finale B
19.6. Vind: +0.2
19.6.Vind: +0.2
1
Lisen Rignell
Lisen Rignell ('03)
SWE26.23
  
 SB
2
Angelina Hooks
Angelina Hooks ('04)
SWE26.59
  
 
3
Hilda Lindell
Hilda Lindell ('04)
SWE26.74
  
 SB
4
Stella Sällström
Stella Sällström ('04)
SWE27.11
  
 SB
5
Una Ademovic
Una Ademovic ('04)
SWE27.31
  
 PB
6
Ida Leir
Ida Leir ('03)
NOR27.82
  
 SB
Finale C
19.6. Vind: +1.2
19.6.Vind: +1.2
1Nanna GrubertNanna Grubert ('04)DEN26.52
  
 PB
2
Mille Baastad Berg
Mille Baastad Berg ('04)
NOR26.59
  
 PB
3
Erika Davidova
Erika Davidova ('03)
NOR27.07
  
 PB
4
Hannah Emilie Qvenild Bergh
Hannah Emilie Qvenild Bergh ('04)
NOR27.09
  
 PB
5
Stella Andersson
Stella Andersson ('04)
SWE27.25
  
 SB
6
Emma Nilsson
Emma Nilsson ('03)
SWE27.29
  
 PB
7
Renate Belajeva
Renate Belajeva ('04)
LAT27.34
  
 PB
Finale D
19.6. Vind: +2.4
19.6.Vind: +2.4
1
Sissel Eliasson
Sissel Eliasson ('04)
SWE26.60 w
  
 
2
Hedda Folkhage
Hedda Folkhage ('03)
SWE27.89 w
  
 
3
Sofia Köllerström
Sofia Köllerström ('04)
SWE28.15 w
  
 
4
Ingrid Sætre Ellingsen
Ingrid Sætre Ellingsen ('03)
NOR28.32 w
  
 
5
Alice Andersson
Alice Andersson ('04)
SWE28.41 w
  
 
6
Guðný Lára Bjarnadóttir
Guðný Lára Bjarnadóttir ('04)
ISL28.50 w
  
 
7
Hildur Hrönn Sigmarsdóttir
Hildur Hrönn Sigmarsdóttir ('04)
ISL31.56 w
  
 
P19 400 m    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Elin Joabsson
Elin Joabsson ('04)
SWE57.27
  
 PB
2Amanda Sondrup HenriquesAmanda Sondrup Henriques ('04)DEN57.71
  
 
3
Tilde Bjerager
Tilde Bjerager ('04)
SWE57.86
  
 SB
4
Nora Haugen
Nora Haugen ('03)
NOR57.87
  
 SB
5
Lisen Rignell
Lisen Rignell ('03)
SWE58.40
  
 
6
Lia Cederberg
Lia Cederberg ('04)
SWE58.56
  
 
7
Hilda Lindell
Hilda Lindell ('04)
SWE58.63
  
 PB
8Majken LützenMajken Lützen ('03)DEN1:00.96
  
 
9
Kaja Carlsen-Brown
Kaja Carlsen-Brown ('04)
NOR1:04.43
  
 PB
Finale B
18.6.
18.6.
1
Hanna Joabsson
Hanna Joabsson ('04)
SWE1:01.06
  
 
2
Una Ademovic
Una Ademovic ('04)
SWE1:01.76
  
 PB
3
Renate Belajeva
Renate Belajeva ('04)
LAT1:02.80
  
 PB
4
Guðný Lára Bjarnadóttir
Guðný Lára Bjarnadóttir ('04)
ISL1:03.15
  
 PB
5
Mille Baastad Berg
Mille Baastad Berg ('04)
NOR1:04.22
  
 PB
6
Merle Schulze
Merle Schulze ('03)
GER1:04.49
  
 PB
7
Mariana Vale
Mariana Vale ('04)
GBR1:05.25
  
 PB
8
Matilda Åkerman
Matilda Åkerman ('04)
SWE1:05.62
  
 PB
P19 800 m    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1Majken LützenMajken Lützen ('03)DEN2:14.96
  
 SB
2
Sandra Åberg
Sandra Åberg ('03)
SWE2:15.08
  
 SB
3Amalie BoeckAmalie Boeck ('03)DEN2:16.88
  
 PB
4
Julia Meijer
Julia Meijer ('04)
SWE2:17.55
  
 SB
5Ida DuelundIda Duelund ('04)DEN2:19.75
  
 SB
6
Guðný Lára Bjarnadóttir
Guðný Lára Bjarnadóttir ('04)
ISL2:22.79
  
 PB
7Elisabeth Møller RønnstadElisabeth Møller Rønnstad ('04)DEN2:25.14
  
 SB
8
Mariana Vale
Mariana Vale ('04)
GBR2:26.48
  
 PB
9
Cathrine Grønbech
Cathrine Grønbech ('04)
NOR2:29.68
  
 PB
10
Maja Malm
Maja Malm ('04)
SWE2:31.16
  
 PB
11
Wilma Holmén
Wilma Holmén ('03)
SWE2:31.32
  
 SB
P19 1500 m    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Maiken Homlung Prøitz
Maiken Homlung Prøitz ('04)
NOR4:36.54
  
 
2
Ida Knutsson
Ida Knutsson ('04)
SWE4:39.61
  
 
3
Sandra Åberg
Sandra Åberg ('03)
SWE4:43.92
  
 SB
4
Saga Hagelin
Saga Hagelin ('03)
SWE4:44.26
  
 SB
5Ida Tveen HøgsbergIda Tveen Høgsberg ('04)DEN5:00.75
  
 PB
6
Julia Meijer
Julia Meijer ('04)
SWE5:01.08
  
 SB
7Elisabeth Møller RønnstadElisabeth Møller Rønnstad ('04)DEN5:03.32
  
 SB
8
Cathrine Grønbech
Cathrine Grønbech ('04)
NOR5:06.37
  
 PB
P19 100 m hæk 84.0 cm    
19.6. Vind: -0.3

Finale A

Finale
19.6.Vind: -0.3
1
Lia Flotow
Lia Flotow ('04)
GER13.88
  
 PB
2
Katharina Gråman
Katharina Gråman ('03)
SWE13.91
  
 SB
3
Josefina Maria Biernacki
Josefina Maria Biernacki ('03)
NOR14.04
  
 SB
4
Stella Sällström
Stella Sällström ('04)
SWE15.32
  
 PB
5
Filippa Rydensjö
Filippa Rydensjö ('04)
SWE15.69
  
 PB
6
Silvia Popa
Silvia Popa ('03)
SWE15.90
  
 SB
7
Elin Molinder
Elin Molinder ('04)
SWE16.84
  
 PB
8
Hannah Emilie Qvenild Bergh
Hannah Emilie Qvenild Bergh ('04)
NOR22.38
  
 
Indledende heats19.6.
Indledende 1
19.6. Vind: +1.0
19.6.Vind: +1.0
1
Josefina Maria Biernacki
Josefina Maria Biernacki ('03)
NOR14.16
q
  
 
2
Lovise Skarbøvik Andresen
Lovise Skarbøvik Andresen ('04)
NOR14.64
q
  
 PB
3
Filippa Rydensjö
Filippa Rydensjö ('04)
SWE15.88
q
  
 PB
4
Silvia Popa
Silvia Popa ('03)
SWE15.91
q
  
 SB
Hedda Folkhage
Hedda Folkhage ('03)
SWE DQ
  
 
Indledende 2
19.6. Vind: +0.6
19.6.Vind: +0.6
1
Lia Flotow
Lia Flotow ('04)
GER13.92
q
  
 PB
2
Katharina Gråman
Katharina Gråman ('03)
SWE14.19
q
  
 
3
Stella Sällström
Stella Sällström ('04)
SWE15.68
q
  
 PB
4
Hannah Emilie Qvenild Bergh
Hannah Emilie Qvenild Bergh ('04)
NOR17.17
q
  
 PB
5
Elin Molinder
Elin Molinder ('04)
SWE17.39
q
  
 
Isabella Alida Indrebø
Isabella Alida Indrebø ('04)
NOR DQ
  
 
P19 Højdespring    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1
Klara Frykholm
Klara Frykholm ('03)
SWE1.77
  
 SB
 
1.61 SB
  O
1.66 SB
  O
1.70 SB
  O
1.74 SB
  O
1.77 SB
 XO
1.80
XXX
  
2
Ingrid Ronge
Ingrid Ronge ('04)
SWE1.74
  
 =SB
 
1.61
  O
1.66
  O
1.70
  O
1.74 =SB
  O
1.77
XXX
   
3
Hedvik Kallåk
Hedvik Kallåk ('04)
NOR1.74
  
 
 
1.61
  O
1.66
  O
1.70
XXO
1.74
XXO
1.77
XXX
   
4
Michelle Marie Nyberget
Michelle Marie Nyberget ('03)
NOR1.74
  
 PB
 
1.61 PB
  O
1.66 PB
XXO
1.70 PB
XXO
1.74 PB
XXO
1.77
XXX
   
5
Tilde Bjerager
Tilde Bjerager ('04)
SWE1.66
  
 
 
1.61
 XO
1.66
  O
1.70
XXX
     
5
Lillian Washington
Lillian Washington ('03)
NOR1.66
  
 
 
1.61
 XO
1.66
  O
1.70
XXX
     
7
Ebba Hedberg
Ebba Hedberg ('03)
SWE1.66
  
 
 
1.56
  O
1.61
  O
1.66
XXO
     
8
Stina Larsson
Stina Larsson ('04)
SWE1.61
  
 
 
1.56
  O
1.61
  O
1.66
XXX
     
9
Emma Häggblom
Emma Häggblom ('04)
SWE1.61
  
 
 
1.61
 XO
1.66
XXX
      
10
Tindra Redenfors
Tindra Redenfors ('03)
SWE1.56
  
 SB
 
1.43
  O
1.50
  O
1.56 SB
  O
1.61
XXX
    
11
Kim Rodén
Kim Rodén ('03)
SWE1.56
  
 
 
1.43
  O
1.50
  O
1.56
 XO
1.61
XXX
    
12
Emma Rosgardt
Emma Rosgardt ('04)
SWE1.50
  
 SB
 
1.43 SB
  O
1.50 SB
  O
1.56
XXX
     
12
Hanna Dahlin
Hanna Dahlin ('04)
SWE1.50
  
 SB
 
1.43
  O
1.50 SB
  O
1.56
XXX
     
14
Madeleine Söderqvist
Madeleine Söderqvist ('03)
SWE1.50
  
 
 
1.43
  O
1.50
 XO
1.56
XXX
     
14
Matilda Åkerman
Matilda Åkerman ('04)
SWE1.50
  
 =SB
 
1.43
  O
1.50 =SB
 XO
1.56
XXX
     
16
Emma Andblad
Emma Andblad ('04)
SWE1.50
  
 PB
 
1.43
  O
1.50 PB
XXO
1.56
XXX
     
P19 Stangspring    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1
Myra Eriksson
Myra Eriksson ('03)
SWE3.61
  
 
 
3.31
 XO
3.47
  O
3.61
  O
3.76
XXX
    
2
Emelie Beckman
Emelie Beckman ('03)
SWE3.47
  
 
 
3.47
  O
3.61
  XP
      
3
Hilda Wallgren
Hilda Wallgren ('04)
SWE3.31
  
 
 
3.15
 XO
3.31
  O
3.47
XXX
     
3
Kassandra Schønberg
Kassandra Schønberg ('04)
NOR3.31
  
 PB
 
3.15 PB
 XO
3.31 PB
  O
3.47
XXX
     
5
Alannah Hellstadius
Alannah Hellstadius ('04)
SWE3.31
  
 
 
3.15
XXO
3.31
  O
3.47
XXX
     
6
Elvira Collvin
Elvira Collvin ('04)
SWE3.15
  
 
 
2.99
  O
3.15
  O
3.31
XXX
     
7
Sofia Olsson
Sofia Olsson ('04)
SWE3.15
  
 
 
2.83
 XO
2.99
  O
3.15
  O
3.31
XXX
    
8
Klara Hillman
Klara Hillman ('04)
SWE2.99
  
 SB
 
2.65
  O
2.83
 XO
2.99 SB
 XO
3.15
XXX
    
9
Tuva Weiland
Tuva Weiland ('04)
SWE2.99
  
 
 
2.83
  O
2.99
XXO
3.15
XXX
     
10
Ester Schenck
Ester Schenck ('04)
SWE2.83
  
 SB
 
2.65
  O
2.83 SB
  O
2.99
XXX
     
11
Ellen Lundberg Hedman
Ellen Lundberg Hedman ('04)
SWE2.47
  
 PB
 
2.07
  O
2.27
  O
2.47 PB
XXO
2.65
XXX
    
Elsa Eriksson
Elsa Eriksson ('03)
SWE NH
  
 
 
2.65
XXX
       
P19 Længdespring    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Katharina Gråman
Katharina Gråman ('03)
SWE6.17 w
+2.8
  
 
 
  X
 2.1
  X
 1.1
6.17
 2.8
6.12
 3.3
  X
 3.2
6.07 =PB
 0.7
  
2
Lia Flotow
Lia Flotow ('04)
GER5.90 w
+2.6
  
 
 
5.71
 3.6
5.68
 2.7
5.57
 -0.1
5.49
 -0.4
5.64
 0.7
5.90
 2.6
  
3
Miranda Lauvstad
Miranda Lauvstad ('03)
NOR5.90
+1.6
  
 PB
 
5.53
 2.5
5.47
 -1.3
5.70 PB
 0.2
  X
 2.0
5.90 PB
 1.6
  X
 1.5
  
4
Ida Jexe Ek
Ida Jexe Ek ('04)
SWE5.87 w
+3.8
  
 
 
5.52
 3.0
5.27
 0.8
5.58 SB
 -0.3
5.87
 3.8
  X
 -0.3
  X
 -1.8
  
5
Kaja Carlsen-Brown
Kaja Carlsen-Brown ('04)
NOR5.68 w
+3.7
  
 
 
5.16
 -0.4
5.45
 1.3
5.15
 -0.3
5.27
 -0.6
5.68
 3.7
5.39
 0.1
  
6
Nora Jolbäck
Nora Jolbäck ('04)
SWE5.65 w
+2.1
  
 
 
5.31
 1.5
5.53
 -1.1
5.25
 -2.2
5.58 SB
 1.7
5.65
 2.1
5.53
 0.7
  
7
Madeleine Söderqvist
Madeleine Söderqvist ('03)
SWE5.55 w
+3.3
  
 
 
  X
 2.9
5.45
 -1.1
5.55
 3.3
5.51
 -2.0
  X
 -0.7
  X
 1.4
  
8
Ebba Hedberg
Ebba Hedberg ('03)
SWE5.55
-0.2
  
 
 
5.55
 -0.2
3.71
 3.1
2.71
 -2.1
3.37
 1.5
  X
 0.5
  X
 2.2
  
9
Lisen Rignell
Lisen Rignell ('03)
SWE5.42
+0.1
  
 
 
  X
 0.4
5.42
 0.1
5.34
 1.4
     
10
Ellen Hansson
Ellen Hansson ('04)
SWE5.39
-0.5
  
 
 
5.37
 0.0
4.90
 0.8
5.39
 -0.5
     
11Nanna GrubertNanna Grubert ('04)DEN5.21
0.0
  
 
 
  X
 1.9
5.21
 0.0
5.17
 0.1
     
12Klara Winther KrustrupKlara Winther Krustrup ('03)DEN5.17
+1.5
  
 
 
4.91
 -0.4
4.61
 -0.5
5.17
 1.5
     
13
Nova Fogelkvist
Nova Fogelkvist ('04)
SWE5.16
-0.2
  
 
 
4.62
 0.8
5.16
 -0.2
5.16
 -0.4
     
14
Ella Hakeberg
Ella Hakeberg ('04)
SWE5.05
-1.0
  
 
 
4.73
 1.5
5.05
 -1.0
4.91
 -1.1
     
15Bára Jógvansdóttir GlerfossBára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)DEN4.95
+0.3
  
 
 
4.82
 -2.6
4.61
 1.7
4.95
 0.3
     
16
Ida Leir
Ida Leir ('03)
NOR4.82
-1.7
  
 PB
 
4.68 PB
 -2.3
  X
 1.6
4.82 PB
 -1.7
     
17
Riley Millard
Riley Millard ('03)
USA4.81
+1.5
  
 PB
 
  X
 1.8
  X
 2.2
4.81 PB
 1.5
     
18
Thea Nilsson
Thea Nilsson ('04)
SWE4.26
-1.2
  
 SB
 
4.26 SB
 -1.2
4.24
 1.9
  X
 0.2
     
Ella Jovanovic
Ella Jovanovic ('04)
SWE NM
-1.8
  
 
 
  X
 -1.8
  X
 0.8
  X
 0.9
     
P19 Trespring     
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Lillian Washington
Lillian Washington ('03)
NOR12.40
  
 
 
  X
 1.2
12.06
 1.0
12.12
 0.2
  X
 0.9
12.10
 -0.9
12.40
 0.5
  
3
Tindra Frykholm
Tindra Frykholm ('03)
SWE11.81
+0.2
  
 SB
 
10.50 SB
 0.4
11.73 SB
 0.5
11.81 SB
 0.2
11.76
 0.1
  X
 0.7
11.68
 0.1
  
4
Klara Frykholm
Klara Frykholm ('03)
SWE11.79
+1.3
  
 SB
 
11.55 SB
 0.0
11.38
 -1.2
11.78 SB
 0.2
11.79 SB
 1.3
  X
 0.5
11.68
 0.2
  
5
Nora Jolbäck
Nora Jolbäck ('04)
SWE11.65
  
 SB
 
11.27
 0.9
11.36
 0.1
11.65 SB
 0.2
  –  –  –  
6
Elin Joabsson
Elin Joabsson ('04)
SWE11.56
  
 SB
 
  X
 1.6
11.47 SB
 1.2
11.35
 -0.2
  X
 0.2
  X
 0.6
11.56 SB
 0.6
  
7
Sophie Säwe
Sophie Säwe ('04)
SWE11.04
  
 
 
  X
 -0.2
10.50
 0.6
10.86
 -0.3
  X
 0.9
  X
 1.2
11.04
 1.1
  
8
Jessica Holmberg
Jessica Holmberg ('03)
SWE10.75
-0.1
  
 
 
  X
 -0.3
10.75
 -0.1
10.45
 0.1
  X
 1.4
10.63
 0.5
10.61
 1.1
  
9Bára Jógvansdóttir GlerfossBára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)DEN10.73 w
w
  
 
 
10.61
 0.3
10.64
 -0.6
10.73
 1.0
     
10
Emma Nilsson
Emma Nilsson ('03)
SWE10.61
+0.3
  
 PB
 
10.61 PB
 0.3
  X
 -1.3
  X
 0.6
     
11
Clara Weetom
Clara Weetom ('04)
SWE10.48
  
 PB
 
  X
 0.4
9.95
 -1.6
10.48 PB
 -0.1
     
12
Matilda Åkerman
Matilda Åkerman ('04)
SWE10.46
  
 SB
 
10.30 SB
 1.2
10.24
 0.7
10.46 SB
 0.3
     
Riley Millard
Riley Millard ('03)
USA NM
+0.4
  
 
 
  X
 0.4
  X
 -1.1
  X
 0.3
     
P19 Kuglestød 4.0 kg    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Linn Gabrielli Gustafsson
Linn Gabrielli Gustafsson ('03)
SWE13.68
  
 
 
12.7413.4613.52  X13.5113.68  
2
Jonna Lundgren
Jonna Lundgren ('04)
SWE12.62
  
 
 
12.62  X  X  X  X12.40  
3
Amanda Pettersson
Amanda Pettersson ('03)
SWE11.98
  
 
 
10.9711.5211.4411.9811.3711.78  
4
Tilda Bernhult
Tilda Bernhult ('04)
SWE11.50
  
 
 
  X10.7611.09  X11.5011.41  
5
Bea Vold Johannesson
Bea Vold Johannesson ('04)
SWE11.38
  
 
 
  X11.3811.1110.98  X9.92  
6
Ebba Toorell
Ebba Toorell ('03)
SWE10.72
  
 
 
  X  X10.72  X  X10.10  
7
Mette-Elise Ødegård Vaskinn
Mette-Elise Ødegård Vaskinn ('04)
NOR10.71
  
 PB
 
10.71 PB9.629.999.9210.239.55  
8
Anette Tveitå
Anette Tveitå ('04)
NOR10.27
  
 PB
 
9.91 PB10.14 PB9.9010.23 PB10.1010.27 PB  
9
Stella Sällström
Stella Sällström ('04)
SWE9.14
  
 
 
8.839.14  X     
10
Thea Nilsson
Thea Nilsson ('04)
SWE8.41
  
 PB
 
6.777.388.41 PB     
11
Hildur Hrönn Sigmarsdóttir
Hildur Hrönn Sigmarsdóttir ('04)
ISL7.72
  
 PB
 
7.08 PB7.72 PB7.06     
Hanna Emilie Hjeltnes
Hanna Emilie Hjeltnes ('04)
NOR NM
  
 
 
  X  X  X     
P19 Diskoskast 1.0 kg    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Hanna Emilie Hjeltnes
Hanna Emilie Hjeltnes ('04)
NOR45.12
  
 PB
 
39.74  X37.5041.1245.12 PB39.50  
2
Tilda Bernhult
Tilda Bernhult ('04)
SWE39.01
  
 SB
 
  X34.87  X33.3937.33 SB39.01 SB  
3
Mette-Elise Ødegård Vaskinn
Mette-Elise Ødegård Vaskinn ('04)
NOR38.54
  
 PB
 
  X38.54 PB  X38.24  X  X  
4
Ebba Toorell
Ebba Toorell ('03)
SWE37.38
  
 PB
 
  X34.6536.20  X  X37.38 PB  
5
Natalie Persson
Natalie Persson ('03)
SWE35.77
  
 PB
 
  X  X35.77 PB  X35.02  X  
6
Nora Jolbäck
Nora Jolbäck ('04)
SWE35.70
  
 
 
31.5733.6132.47  X  X35.70  
7
Bea Vold Johannesson
Bea Vold Johannesson ('04)
SWE34.47
  
 
 
  X34.4734.1534.4333.6232.31  
8
Tilde Grönwall
Tilde Grönwall ('04)
SWE34.47
  
 SB
 
32.3633.1234.47 SB33.48  X33.94  
9
Amanda Pettersson
Amanda Pettersson ('03)
SWE33.55
  
 PB
 
  X  X33.55 PB     
10
Amelie Götesson
Amelie Götesson ('04)
SWE32.92
  
 SB
 
29.7232.92 SB30.68     
11
Matilda Åkerman
Matilda Åkerman ('04)
SWE31.90
  
 
 
30.7231.90  X     
12
Liv Norberg
Liv Norberg ('04)
SWE27.70
  
 SB
 
  X27.3927.70 SB     
P19 Hammerkast 4.0 kg    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Isabella Wiklund
Isabella Wiklund ('03)
SWE54.78
  
 
 
50.49  X53.3254.7853.84  X  
2
Tiril Lappegård
Tiril Lappegård ('03)
NOR52.39
  
 PB
 
48.8148.6149.3751.0351.2852.39  
3
Caitlin Wennberg
Caitlin Wennberg ('04)
SWE47.46
  
 
 
  X46.7946.45  X47.46  X  
4
Tilde Grönwall
Tilde Grönwall ('04)
SWE46.82
  
 PB
 
  X42.3141.2246.82 PB42.0944.63  
5
Mari Hytten Skyvang
Mari Hytten Skyvang ('03)
NOR46.18
  
 SB
 
45.12 SB  X41.9846.18 SB  X  X  
6
Henrikke Antonsen
Henrikke Antonsen ('03)
NOR43.80
  
 
 
42.36  X40.31  X43.8043.17  
7
Sofie Moroni
Sofie Moroni ('04)
SWE43.16
  
 PB
 
  X43.16 PB  X32.2433.4937.45  
8
Elin Rydqvist
Elin Rydqvist ('04)
SWE43.09
  
 
 
40.8743.09  X36.99  X  X  
9
Rebecka Essman
Rebecka Essman ('03)
SWE39.55
  
 SB
 
  X  X39.55 SB     
10
Liv Norberg
Liv Norberg ('04)
SWE38.45
  
 
 
  X38.1938.45     
11
Amelie Götesson
Amelie Götesson ('04)
SWE37.11
  
 
 
  X36.7737.11     
12
Nora Jolbäck
Nora Jolbäck ('04)
SWE33.97
  
 
 
  X30.1333.97     
13
Sara Rask
Sara Rask ('04)
SWE29.32
  
 
 
  X29.3229.25     
P19 Spydkast 600 gram    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1
Emilia Karell
Emilia Karell ('03)
FIN53.11
  
 
 
53.1150.24  X51.05  X  X  
2
Linnea Steiro-Darén
Linnea Steiro-Darén ('04)
NOR47.96
  
 PB
 
40.82 PB38.5142.24 PB37.5838.6947.96 PB  
3
Vivian Suominen
Vivian Suominen ('03)
FIN47.94
  
 
 
  X46.6747.94  X  –  –  
4
Amanda Olsson
Amanda Olsson ('03)
SWE45.38
  
 
 
  X43.9044.0842.9640.3545.38  
5
Tilda Bernhult
Tilda Bernhult ('04)
SWE43.71
  
 PB
 
43.71 PB42.1641.1440.0141.5141.44  
6
Thea Emilie Selstø Haugersveen
Thea Emilie Selstø Haugersveen ('03)
NOR39.97
  
 
 
39.9735.2837.7936.6735.7138.08  
7
Matilda Eriksson
Matilda Eriksson ('04)
SWE36.05
  
 
 
  X34.9334.9236.0035.5436.05  
8Elin NiclasenElin Niclasen ('03)DEN35.04
  
 
 
35.04  X25.4331.20  X29.24  
9
Hilda Belin
Hilda Belin ('04)
SWE21.00
  
 PB
 
21.00 PB  X  X     
D17 100 m    
18.6. Vind: -0.4

Finale A

Finale
18.6.Vind: -0.4
1
Victor Törnström
Victor Törnström ('05)
SWE11.06
  
 
2
Sebastian Berntsen
Sebastian Berntsen ('05)
NOR11.07
  
 
3
Jordan Claasen
Jordan Claasen ('05)
GBR11.08
  
 =PB
4
Alexander Oliver
Alexander Oliver ('05)
SWE11.12
  
 SB
5
Noah Karlberg
Noah Karlberg ('05)
SWE11.15
  
 
6
Melvin Vala Tefre
Melvin Vala Tefre ('05)
SWE11.18
  
 
7
Tim Jansson
Tim Jansson ('05)
SWE11.27
  
 
8
Gabriel Darin
Gabriel Darin ('05)
SWE11.33
  
 
Finale B
18.6. Vind: +1.5
18.6.Vind: +1.5
1
Måns Bergström
Måns Bergström ('05)
SWE11.15
  
 PB
2
Oscar Björkman Schölin
Oscar Björkman Schölin ('05)
SWE11.30
  
 PB
3
Nicolas Alexander Ba Eriksen
Nicolas Alexander Ba Eriksen ('05)
NOR11.37
  
 PB
4
Shakeem Reid
Shakeem Reid ('05)
SWE11.39
  
 PB
5
William Lindqvist
William Lindqvist ('05)
SWE11.53
  
 PB
6
Albin Edgert
Albin Edgert ('05)
SWE11.66
  
 
Indledende heats18.6.
Indledende 1
18.6. Vind: +0.6
18.6.Vind: +0.6
1
Victor Törnström
Victor Törnström ('05)
SWE10.98
q
  
 
2
Melvin Vala Tefre
Melvin Vala Tefre ('05)
SWE11.11
q
  
 SB
3
Oscar Björkman Schölin
Oscar Björkman Schölin ('05)
SWE11.34
q
  
 PB
4
Sigmund Le Fjeld
Sigmund Le Fjeld ('05)
NOR11.53
q
  
 PB
5
Albin Edgert
Albin Edgert ('05)
SWE11.55
q
  
 SB
6
Ariand Shegani
Ariand Shegani ('05)
NOR12.06
  
 PB
7
Charlie Wolschon
Charlie Wolschon ('05)
SWE12.10
  
 PB
8
Viggo Nielsen
Viggo Nielsen ('05)
SWE12.37
  
 PB
Indledende 2
18.6. Vind: 0.0
18.6.Vind: 0.0
1
Noah Karlberg
Noah Karlberg ('05)
SWE11.20
q
  
 
2
Tim Jansson
Tim Jansson ('05)
SWE11.34
q
  
 
3Eiri Jógvansson GlerfossEiri Jógvansson Glerfoss ('05)DEN11.39
q
  
 PB
4
Rado Lindberg
Rado Lindberg ('05)
FIN11.74
  
 PB
5
Oscar Idehall
Oscar Idehall ('05)
SWE12.03
  
 
6
Olgeir Otri Engilbertsson
Olgeir Otri Engilbertsson ('05)
ISL12.06
  
 PB
7
Gustav Hellsten
Gustav Hellsten ('05)
SWE12.11
  
 SB
8
Tjörvi Leó Helgason
Tjörvi Leó Helgason ('05)
ISL13.02
  
 PB
Indledende 3
18.6. Vind: -0.3
18.6.Vind: -0.3
1
Gabriel Darin
Gabriel Darin ('05)
SWE11.31
q
  
 
2
Måns Bergström
Måns Bergström ('05)
SWE11.38
q
  
 
3
Nicolas Alexander Ba Eriksen
Nicolas Alexander Ba Eriksen ('05)
NOR11.45
q
  
 PB
4
Elias Bouloussaa
Elias Bouloussaa ('05)
SWE11.63
  
 PB
5Tristan Rønn PoulsenTristan Rønn Poulsen ('05)DEN11.98
  
 
6
James Mostert
James Mostert ('05)
SWE12.03
  
 SB
7
Thai Drager
Thai Drager ('05)
NOR12.20
  
 PB
8
Håvard Dimmen
Håvard Dimmen ('05)
NOR12.95
  
 PB
Indledende 4
18.6. Vind: +0.9
18.6.Vind: +0.9
1
Jordan Claasen
Jordan Claasen ('05)
GBR11.08
q
  
 PB
2
Sebastian Berntsen
Sebastian Berntsen ('05)
NOR11.15
q
  
 
3
Shakeem Reid
Shakeem Reid ('05)
SWE11.53
q
  
 
4
William Lindqvist
William Lindqvist ('05)
SWE11.60
q
  
 PB
5
Anton Hellstrand Helleberg
Anton Hellstrand Helleberg ('05)
SWE11.85
  
 PB
6
Martin Patryk Srichakham
Martin Patryk Srichakham ('05)
ISL12.18
  
 PB
7
Johan Conway
Johan Conway ('05)
SWE12.30
  
 SB
Lukas Björklund
Lukas Björklund ('05)
SWE DQ
  
 
Indledende 5
18.6. Vind: +0.1
18.6.Vind: +0.1
1
Isak Hughes
Isak Hughes ('05)
SWE10.56
q
  
 PB
2
Alexander Oliver
Alexander Oliver ('05)
SWE11.20
q
  
 
3
Joel Enander
Joel Enander ('05)
SWE11.38
q
  
 
4
Måns Cyrén
Måns Cyrén ('05)
SWE11.61
  
 
5
Gregor Aab
Gregor Aab ('05)
EST11.80
  
 SB
6
William Lindgren
William Lindgren ('05)
SWE12.01
  
 PB
Mindor Bergler
Mindor Bergler ('05)
SWE DQ
  
 
D17 200 m    
19.6. Vind: +1.0

Finale A

Finale
19.6.Vind: +1.0
1Mathias HøjenMathias Højen ('05)DEN21.72
  
 PB
2
Isak Gamst
Isak Gamst ('05)
SWE21.88
  
 PB
3
Sebastian Berntsen
Sebastian Berntsen ('05)
NOR22.06
  
 PB
4
Jeroen Persson
Jeroen Persson ('05)
SWE22.07
  
 PB
5
Victor Törnström
Victor Törnström ('05)
SWE22.13
  
 PB
6
Lucas Törnström
Lucas Törnström ('05)
SWE22.20
  
 SB
7
Alexander Oliver
Alexander Oliver ('05)
SWE22.43
  
 SB
8
Melvin Vala Tefre
Melvin Vala Tefre ('05)
SWE22.45
  
 PB
Finale B
19.6. Vind: +1.1
19.6.Vind: +1.1
1
Tim Jansson
Tim Jansson ('05)
SWE22.47
  
 PB
2Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)DEN22.55
  
 PB
3
William Brändeborn
William Brändeborn ('05)
SWE22.64
  
 
4
Noah Karlberg
Noah Karlberg ('05)
SWE22.99
  
 PB
5
Babu Badjie
Babu Badjie ('05)
SWE23.14
  
 SB
6
Sigmund Le Fjeld
Sigmund Le Fjeld ('05)
NOR23.27
  
 PB
7
Elias Bouloussaa
Elias Bouloussaa ('05)
SWE23.27
  
 PB
Finale C
19.6. Vind: +0.8
19.6.Vind: +0.8
1
Oscar Björkman Schölin
Oscar Björkman Schölin ('05)
SWE23.27
  
 
2
Rado Lindberg
Rado Lindberg ('05)
FIN23.60
  
 PB
3
Konrad Sundbom Kopparberg
Konrad Sundbom Kopparberg ('05)
SWE23.68
  
 PB
4
Elias Mulot
Elias Mulot ('05)
SWE24.04
  
 PB
5Tristan Rønn PoulsenTristan Rønn Poulsen ('05)DEN24.33
  
 
6
Lucas Kantola
Lucas Kantola ('05)
SWE24.53
  
 SB
7
Ariand Shegani
Ariand Shegani ('05)
NOR24.67
  
 PB
8
Gustav Hellsten
Gustav Hellsten ('05)
SWE24.73
  
 SB
Finale D
19.6. Vind: +2.0
19.6.Vind: +2.0
1
Marcus Johansson
Marcus Johansson ('05)
SWE23.75
  
 PB
2
Mindor Bergler
Mindor Bergler ('05)
SWE23.94
  
 PB
3
Noel Krantz
Noel Krantz ('05)
SWE24.08
  
 PB
4
Olgeir Otri Engilbertsson
Olgeir Otri Engilbertsson ('05)
ISL24.32
  
 PB
5
Hampus Hassel
Hampus Hassel ('05)
SWE24.62
  
 SB
6
Martin Patryk Srichakham
Martin Patryk Srichakham ('05)
ISL25.03
  
 PB
7
Christian Bredesen
Christian Bredesen ('05)
NOR25.96
  
 PB
8
Håvard Dimmen
Håvard Dimmen ('05)
NOR27.29
  
 PB
D17 400 m    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Lucas Törnström
Lucas Törnström ('05)
SWE48.63
  
 
2Mathias HøjenMathias Højen ('05)DEN48.73
  
 PB
3
Jeroen Persson
Jeroen Persson ('05)
SWE49.60
  
 
4Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)DEN49.67
  
 PB
5
Mahamat Abaker Abdrahman
Mahamat Abaker Abdrahman ('06)
QAT50.21
  
 PB
6
Oliver Fehrlund Persson
Oliver Fehrlund Persson ('05)
SWE50.50
  
 
7
Leo Bergman
Leo Bergman ('06)
SWE50.74
  
 PB
8
Samuel Jönsson
Samuel Jönsson ('06)
SWE50.95
  
 
Finale B
18.6.
18.6.
1
William Lindqvist
William Lindqvist ('05)
SWE51.33
  
 PB
2
Leon Ölmerud Kjellman
Leon Ölmerud Kjellman ('06)
SWE51.43
  
 PB
3
Elias Mulot
Elias Mulot ('05)
SWE52.76
  
 PB
4
Joar Franck
Joar Franck ('05)
SWE52.76
  
 PB
5
Vegard Trefall
Vegard Trefall ('06)
NOR53.14
  
 PB
6
Róbert Mackay
Róbert Mackay ('06)
ISL53.37
  
 PB
7
Theodor Volline Nessler
Theodor Volline Nessler ('06)
NOR53.45
  
 PB
7
Konrad Sundbom Kopparberg
Konrad Sundbom Kopparberg ('05)
SWE53.45
  
 
Finale C
18.6.
18.6.
1Thomas Sitm MadsenThomas Sitm Madsen ('06)DEN52.58
  
 PB
2
þOrsteinn Pétursson
þOrsteinn Pétursson ('06)
ISL53.65
  
 PB
3
Edvin Håkansson
Edvin Håkansson ('05)
SWE53.65
  
 PB
4
Morgan Lindstedt
Morgan Lindstedt ('05)
SWE54.00
  
 PB
5
Samuel Berhane
Samuel Berhane ('05)
SWE54.60
  
 PB
6
John Bäck
John Bäck ('06)
SWE54.64
  
 PB
7
Victor Johnson
Victor Johnson ('05)
SWE55.32
  
 
8
Bence Skärlund
Bence Skärlund ('06)
SWE55.34
  
 
9
Daníel Breki Elvarsson
Daníel Breki Elvarsson ('06)
ISL55.61
  
 PB
Finale D
18.6.
18.6.
1
Alexander Hägg
Alexander Hägg ('06)
SWE55.18
  
 PB
2Jonathan Sass MøllerJonathan Sass Møller ('06)DEN55.75
  
 PB
3
Jack Forsberg
Jack Forsberg ('06)
SWE55.83
  
 PB
4
Olgeir Otri Engilbertsson
Olgeir Otri Engilbertsson ('05)
ISL56.63
  
 PB
5
Jakob Bergström
Jakob Bergström ('06)
SWE56.89
  
 PB
6
Oliver Jan Tomczyk
Oliver Jan Tomczyk ('06)
ISL56.90
  
 PB
7
Anton Petersson
Anton Petersson ('06)
SWE57.07
  
 PB
8
Erik Andersson
Erik Andersson ('06)
SWE58.08
  
 PB
D17 800 m    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1
Oliver Fehrlund Persson
Oliver Fehrlund Persson ('05)
SWE1:56.45
  
 PB
2
Nikolai Solum
Nikolai Solum ('05)
NOR1:56.49
  
 PB
3
Karl Ottfalk
Karl Ottfalk ('06)
SWE1:56.90
  
 PB
4
Vegard Trefall
Vegard Trefall ('06)
NOR1:57.42
  
 PB
5
Samuel Berhane
Samuel Berhane ('05)
SWE1:58.48
  
 PB
6
Dagfinn Gjerstad
Dagfinn Gjerstad ('06)
NOR1:58.52
  
 PB
7
Elias Ramhult
Elias Ramhult ('05)
SWE1:58.76
  
 
8
Alexander Hägg
Alexander Hägg ('06)
SWE2:02.82
  
 
9Storm Foged SabroeStorm Foged Sabroe ('06)DEN2:05.24
  
 
10Andrei-Stefan UrseaAndrei-Stefan Ursea ('05)DEN2:10.71
  
 
Finale B
17.6.
17.6.
1
Christian Bredesen
Christian Bredesen ('05)
NOR2:03.34
  
 PB
2
Albert Ziegler
Albert Ziegler ('06)
SWE2:03.43
  
 
3
Benjamin Cefo
Benjamin Cefo ('05)
SWE2:03.96
  
 
4Simon Mortensen KirkebySimon Mortensen Kirkeby ('06)DEN2:04.17
  
 
5
Andreas Lindebø Kværner
Andreas Lindebø Kværner ('06)
NOR2:04.22
  
 PB
6
Albin Freiholtz
Albin Freiholtz ('06)
SWE2:04.26
  
 
7
Lars Wold Møller
Lars Wold Møller ('05)
NOR2:05.40
  
 SB
8
Anton Petersson
Anton Petersson ('06)
SWE2:05.42
  
 
9
Jakob Bergström
Jakob Bergström ('06)
SWE2:07.74
  
 
10
Jens Kristian Aas
Jens Kristian Aas ('05)
NOR2:11.23
  
 PB
Finale C
17.6.
17.6.
1
Joar Franck
Joar Franck ('05)
SWE2:04.70
  
 PB
2
Nils Erixsson
Nils Erixsson ('05)
SWE2:08.19
  
 PB
3
Nicklas Östlund
Nicklas Östlund ('05)
SWE2:08.75
  
 PB
4
Eirik Alvik
Eirik Alvik ('06)
NOR2:08.98
  
 PB
5Jonathan Alfred FenstenJonathan Alfred Fensten ('06)DEN2:10.82
  
 
6
August Humeur
August Humeur ('06)
SWE2:10.88
  
 PB
7
Lowe Fuxe Barkvall
Lowe Fuxe Barkvall ('06)
SWE2:10.94
  
 PB
8
Noah Raknes
Noah Raknes ('05)
NOR2:11.29
  
 PB
Viggo Olsson
Viggo Olsson ('06)
SWE DNF
  
 
Finale D
17.6.
17.6.
1
Ole-Kristian Lindebø Kværner
Ole-Kristian Lindebø Kværner ('05)
NOR2:10.34
  
 PB
2
þOrsteinn Pétursson
þOrsteinn Pétursson ('06)
ISL2:13.93
  
 PB
3
Sander Rustad-Johansen
Sander Rustad-Johansen ('06)
NOR2:14.25
  
 PB
4
Olgeir Otri Engilbertsson
Olgeir Otri Engilbertsson ('05)
ISL2:14.77
  
 PB
5
Jack Forsberg
Jack Forsberg ('06)
SWE2:14.81
  
 PB
6
William Forsten
William Forsten ('06)
FIN2:17.13
  
 PB
7
Sindri Logi Andrésson
Sindri Logi Andrésson ('06)
ISL2:17.34
  
 PB
8
Tomas Bogi Bjarnason
Tomas Bogi Bjarnason ('06)
ISL2:28.67
  
 PB
9
Birkir Gunnar Viðarsson
Birkir Gunnar Viðarsson ('06)
ISL2:31.11
  
 PB
D17 1500 m    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Nikolai Solum
Nikolai Solum ('05)
NOR4:08.09
  
 PB
2
Dagfinn Gjerstad
Dagfinn Gjerstad ('06)
NOR4:08.29
  
 PB
3
Marcus Asker
Marcus Asker ('05)
SWE4:09.19
  
 PB
4
Oliver Demain
Oliver Demain ('05)
GBR4:09.40
  
 PB
5Simon Worsøe ClausenSimon Worsøe Clausen ('05)DEN4:09.68
  
 
6Hjalte DalskovHjalte Dalskov ('05)DEN4:10.21
  
 
7Benjamin Azimi KhanlarkhaniBenjamin Azimi Khanlarkhani ('06)DEN4:12.82
  
 
8
Markus Andersson
Markus Andersson ('05)
SWE4:13.57
  
 SB
9
Alexander Hägg
Alexander Hägg ('06)
SWE4:14.08
  
 
10Simon Mortensen KirkebySimon Mortensen Kirkeby ('06)DEN4:14.74
  
 PB
11
Johannes Sandvik Bø
Johannes Sandvik Bø ('06)
NOR4:14.75
  
 PB
12
Eirik Alvik
Eirik Alvik ('06)
NOR4:15.20
  
 PB
13
Anton Petersson
Anton Petersson ('06)
SWE4:17.45
  
 PB
14
Christian Bredesen
Christian Bredesen ('05)
NOR4:24.70
  
 PB
Finale B
18.6.
18.6.
1Sylvester WindahlSylvester Windahl ('06)DEN4:17.88
  
 
2
Sebastian Thysell
Sebastian Thysell ('06)
SWE4:18.82
  
 
3
Ole-Kristian Lindebø Kværner
Ole-Kristian Lindebø Kværner ('05)
NOR4:19.60
  
 PB
4
Jens Kristian Samuelsen
Jens Kristian Samuelsen ('06)
NOR4:19.86
  
 PB
5
Jens Kristian Aas
Jens Kristian Aas ('05)
NOR4:20.13
  
 PB
6
Jakob Bergström
Jakob Bergström ('06)
SWE4:23.12
  
 PB
7
Tobias Repstad Andersen
Tobias Repstad Andersen ('06)
NOR4:25.22
  
 PB
8
Kristian Eilefstjønn Berntzen
Kristian Eilefstjønn Berntzen ('06)
NOR4:28.64
  
 PB
9
Leonardo Garavini
Leonardo Garavini ('05)
SWE4:30.41
  
 PB
10
Alf Håvard Bråten Stensø
Alf Håvard Bråten Stensø ('06)
NOR4:33.34
  
 PB
11Jonathan Alfred FenstenJonathan Alfred Fensten ('06)DEN4:35.15
  
 
12
Magnus Lindhjem-Godal
Magnus Lindhjem-Godal ('05)
NOR4:35.33
  
 PB
13
Nicklas Östlund
Nicklas Östlund ('05)
SWE4:38.49
  
 
14
William Forsten
William Forsten ('06)
FIN4:45.04
  
 PB
D17 3000 m    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Karl Ottfalk
Karl Ottfalk ('06)
SWE8:21.13
  
 PB
2
Oliver Demain
Oliver Demain ('05)
GBR8:30.37
  
 PB
3
Dagfinn Gjerstad
Dagfinn Gjerstad ('06)
NOR8:31.22
  
 PB
4
Samuel Berhane
Samuel Berhane ('05)
SWE8:39.45
  
 PB
5
Nikolai Solum
Nikolai Solum ('05)
NOR8:42.02
  
 SB
6William HvassWilliam Hvass ('06)DEN8:52.82
  
 PB
7Benjamin Azimi KhanlarkhaniBenjamin Azimi Khanlarkhani ('06)DEN8:56.28
  
 PB
8Simon Worsøe ClausenSimon Worsøe Clausen ('05)DEN9:00.22
  
 PB
9
Albert Ziegler
Albert Ziegler ('06)
SWE9:06.75
  
 PB
10
Jens Kristian Samuelsen
Jens Kristian Samuelsen ('06)
NOR9:09.50
  
 PB
11
Håkon Fleischer
Håkon Fleischer ('06)
NOR9:13.86
  
 PB
12
Lowe Fuxe Barkvall
Lowe Fuxe Barkvall ('06)
SWE9:15.66
  
 
13
Kristian Eilefstjønn Berntzen
Kristian Eilefstjønn Berntzen ('06)
NOR9:19.69
  
 PB
14
Jimmy Nord
Jimmy Nord ('06)
SWE9:23.35
  
 PB
15
Lucas Asplund
Lucas Asplund ('06)
SWE9:30.25
  
 PB
16
Noah Raknes
Noah Raknes ('05)
NOR9:32.19
  
 PB
17
Alf Håvard Bråten Stensø
Alf Håvard Bråten Stensø ('06)
NOR9:45.93
  
 PB
18
Theo Eriksson
Theo Eriksson ('06)
SWE10:05.96
  
 PB
Hjalte DalskovHjalte Dalskov ('05)DEN DNF
  
 
D17 2000 m forh. 84 cm    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1
Kristian Bråthen Børve
Kristian Bråthen Børve ('06)
NOR5:59.69
  
 PB
2
Marcus Asker
Marcus Asker ('05)
SWE6:00.39
  
 PB
3
Johannes Sandvik Bø
Johannes Sandvik Bø ('06)
NOR6:08.47
  
 PB
4
Markus Andersson
Markus Andersson ('05)
SWE6:15.72
  
 SB
5
Filip Jonsson
Filip Jonsson ('06)
SWE6:17.47
  
 PB
6
Sander Petri Bere
Sander Petri Bere ('05)
SWE6:20.74
  
 PB
7
Lucas Asplund
Lucas Asplund ('06)
SWE6:32.83
  
 PB
8William HvassWilliam Hvass ('06)DEN6:33.01
  
 PB
9
Leonardo Garavini
Leonardo Garavini ('05)
SWE6:40.01
  
 PB
10
Theo Eriksson
Theo Eriksson ('06)
SWE7:12.99
  
 PB
11
Martin Patryk Srichakham
Martin Patryk Srichakham ('05)
ISL8:27.83
  
 PB
12
Kári Ófeigsson
Kári Ófeigsson ('06)
ISL8:44.89
  
 PB
D17 110 m hæk 91.4 cm, 8.9 m    
19.6. Vind: -0.3

Finale A

Finale
19.6.Vind: -0.3
1
Theodor Johner
Theodor Johner ('05)
SWE14.48
  
 PB
2
Albin Gyhlenius
Albin Gyhlenius ('05)
SWE15.38
  
 
3
Jakob Slåtten
Jakob Slåtten ('05)
NOR15.52
  
 PB
4
Gregor Aab
Gregor Aab ('05)
EST15.84
  
 
5
Melvin Modess
Melvin Modess ('05)
SWE16.55
  
 PB
6
Hreimur Karlsson
Hreimur Karlsson ('05)
ISL18.05
  
 PB
7
Melker Bernhardsson
Melker Bernhardsson ('05)
SWE18.60
  
 
Ethan Chalon
Ethan Chalon ('05)
SWE DNF
  
 
Indledende heats19.6.
Indledende 1
19.6. Vind: +0.8
19.6.Vind: +0.8
1
Albin Gyhlenius
Albin Gyhlenius ('05)
SWE15.26
q
  
 PB
2
Gregor Aab
Gregor Aab ('05)
EST15.68
q
  
 PB
3
Melker Bernhardsson
Melker Bernhardsson ('05)
SWE18.46
q
  
 PB
4
Martin Patryk Srichakham
Martin Patryk Srichakham ('05)
ISL20.49
  
 PB
Indledende 2
19.6. Vind: +0.9
19.6.Vind: +0.9
1
Theodor Johner
Theodor Johner ('05)
SWE14.72
q
  
 PB
2
Jakob Slåtten
Jakob Slåtten ('05)
NOR15.85
q
  
 PB
3
Melvin Modess
Melvin Modess ('05)
SWE16.71
q
  
 PB
4
Ethan Chalon
Ethan Chalon ('05)
SWE16.94
q
  
 PB
5
Hreimur Karlsson
Hreimur Karlsson ('05)
ISL18.31
q
  
 PB
D17 110 m hæk 91.4 cm    
19.6. Vind: +0.8

Finale A

Finale
19.6.Vind: +0.8
1
Jonathan Hertwig-øDegaard
Jonathan Hertwig-øDegaard ('05)
NOR14.46
q
  
 PB
2
Nicolas Alexander Ba Eriksen
Nicolas Alexander Ba Eriksen ('05)
NOR14.53
q
  
 PB
3
Erik Larripa Taxell
Erik Larripa Taxell ('05)
SWE14.55
q
  
 PB
4
Albin Edgert
Albin Edgert ('05)
SWE14.67
q
  
 
5
Henning Ehn
Henning Ehn ('05)
SWE14.96
q
  
 PB
D17 110 m hæk 91.4 cm extra    
19.6. Vind: +1.2

Finale A

Finale
19.6.Vind: +1.2
1
Jonathan Hertwig-øDegaard
Jonathan Hertwig-øDegaard ('05)
NOR14.34
  
 PB
2
Erik Larripa Taxell
Erik Larripa Taxell ('05)
SWE14.47
  
 PB
3
Henning Ehn
Henning Ehn ('05)
SWE14.81
  
 PB
4
Albin Edgert
Albin Edgert ('05)
SWE19.99
  
 
Nicolas Alexander Ba Eriksen
Nicolas Alexander Ba Eriksen ('05)
NOR DNF
  
 
D17 300 m hæk 84.0 cm    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1
Mahamat Abaker Abdrahman
Mahamat Abaker Abdrahman ('06)
QAT36.97
  
 PB
2
Albin Edin
Albin Edin ('06)
SWE39.47
  
 PB
3
Theodor Johner
Theodor Johner ('05)
SWE40.00
  
 PB
4
Vegard Oppedal Rinde
Vegard Oppedal Rinde ('06)
NOR40.22
  
 PB
5
Jakob Slåtten
Jakob Slåtten ('05)
NOR41.86
  
 SB
6
James Mostert
James Mostert ('05)
SWE41.99
  
 SB
Leon Ölmerud Kjellman
Leon Ölmerud Kjellman ('06)
SWE DNF
  
 
Babu Badjie
Babu Badjie ('05)
SWE DQ
  
 
Finale B
17.6.
17.6.
1
John Bäck
John Bäck ('06)
SWE41.68
  
 PB
2
Linus Wahl
Linus Wahl ('05)
SWE41.78
  
 PB
3
Morgan Lindstedt
Morgan Lindstedt ('05)
SWE42.06
  
 
4
Ludvig Palmkvist
Ludvig Palmkvist ('05)
SWE42.07
  
 
5
Leo Wickert
Leo Wickert ('05)
SWE42.52
  
 SB
6
Leo Strandh
Leo Strandh ('05)
SWE42.80
  
 
7
Oskar Sterner
Oskar Sterner ('06)
SWE42.84
  
 SB
8
Marcus Johansson
Marcus Johansson ('05)
SWE44.27
  
 
Finale C
17.6.
17.6.
1
Albin Örnborg
Albin Örnborg ('06)
SWE41.80
  
 PB
2
Konrad Sundbom Kopparberg
Konrad Sundbom Kopparberg ('05)
SWE42.81
  
 PB
3
Victor Johnson
Victor Johnson ('05)
SWE45.13
  
 SB
4
David Eriksson
David Eriksson ('06)
SWE45.61
  
 
5
Melker Bernhardsson
Melker Bernhardsson ('05)
SWE45.83
  
 PB
6
Hreimur Karlsson
Hreimur Karlsson ('05)
ISL47.70
  
 PB
7
Gustav Ågårdh
Gustav Ågårdh ('06)
SWE47.74
  
 
D17 400 m hæk 84.0 cm    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1
Samuel Jönsson
Samuel Jönsson ('06)
SWE55.07
  
 
2Joel Frederik von d'AhéJoel Frederik von d'Ahé ('06)DEN55.36
  
 PB
3
Emiliano Storm Røgeberg-Ortiz
Emiliano Storm Røgeberg-Ortiz ('06)
NOR56.52
  
 PB
4
Sigge Bergentz
Sigge Bergentz ('06)
SWE56.69
  
 PB
5
Elias Kapell
Elias Kapell ('06)
SWE57.84
  
 PB
6
Erik Larripa Taxell
Erik Larripa Taxell ('05)
SWE58.54
  
 PB
7
Elias Mulot
Elias Mulot ('05)
SWE59.85
  
 
8
Henning Ehn
Henning Ehn ('05)
SWE1:03.37
  
 PB
D17 Højdespring    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Anton Hellstrand Helleberg
Anton Hellstrand Helleberg ('05)
SWE1.85
  
 PB
 
1.72
  O
1.77
  O
1.81
  O
1.85 PB
  O
1.85 PB
XXX
   
2Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)DEN1.81
  
 
 
1.72
  O
1.77
  O
1.81
  O
1.85
  X
1.85
XXX
   
3
Edvin Håkansson
Edvin Håkansson ('05)
SWE1.77
  
 PB
 
1.60
  O
1.67
  O
1.72 =PB
XXO
1.77 PB
XXO
1.81
XXX
   
4
Seth Svensson
Seth Svensson ('05)
SWE1.72
  
 
 
1.60
  O
1.67
 XO
1.72
  O
1.77
XXX
    
5
Hugo Frisesdal
Hugo Frisesdal ('05)
SWE1.72
  
 =PB
 
1.60 SB
  O
1.67 SB
  O
1.72 =PB
XXO
1.77
XXX
    
6
Elias Johansson
Elias Johansson ('05)
SWE1.67
  
 
 
1.60
  O
1.67
  O
1.72
XXX
     
D17 Stangspring    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1
Seifeldin Heneida Abdesalam
Seifeldin Heneida Abdesalam ('05)
QAT5.00
  
 PB
 
4.60 PB
 XO
4.80 PB
XXO
5.00 PB
  O
     
2
Viktor Rahm
Viktor Rahm ('05)
SWE4.51
  
 
 
4.51
  O
4.60
XXX
      
3
Isak Bergström
Isak Bergström ('06)
SWE4.51
  
 PB
 
3.59
  O
3.74
  O
3.87
  O
3.98
 XO
4.09
  O
4.20 =PB
  O
4.31 PB
  O
4.42 PB
  O
4.51 PB
XXO
4.60
XXX
      
4
Jacob Semb-Josefson
Jacob Semb-Josefson ('06)
SWE4.42
  
 
 
4.09
 XO
4.20
  O
4.31
 XO
4.42
 XO
4.51
XXX
   
5
Gabriel Torgersson
Gabriel Torgersson ('05)
SWE4.20
  
 SB
 
3.87
  O
3.98
  O
4.09 SB
XXO
4.20 SB
XXO
4.31
XXX
   
6
Elliot Lindbom
Elliot Lindbom ('05)
SWE4.09
  
 
 
3.74
  O
3.98
  O
4.09
  O
4.20
XXX
    
7
Hugo Engkvist
Hugo Engkvist ('06)
SWE4.09
  
 
 
3.59
 XO
3.74
  O
3.87
 XO
3.98
 XO
4.09
  O
4.20
XXX
  
8
Viggo Bergström
Viggo Bergström ('06)
SWE4.09
  
 
 
3.59
  O
3.74
  O
3.87
 XO
3.98
  O
4.09
 XO
4.20
XXX
  
9
Lucas Fernandes Thom Gjesdal
Lucas Fernandes Thom Gjesdal ('05)
NOR4.09
  
 PB
 
3.59 PB
  O
3.74 PB
  O
3.87 PB
XXO
3.98 PB
  O
4.09 PB
 XO
4.20
XXX
  
10
Gustav Holmefjord
Gustav Holmefjord ('06)
NOR3.74
  
 PB
 
3.23 PB
XXO
3.42 PB
  O
3.59 PB
XXO
3.74 PB
XXO
3.87
XXX
   
11Markus DufresneMarkus Dufresne ('06)DEN3.59
  
 SB
 
3.23
  O
3.42 SB
  O
3.59 SB
  O
3.74
XXX
    
12
Grétar Björn Unnsteinsson
Grétar Björn Unnsteinsson ('06)
ISL3.42
  
 PB
 
3.02 PB
  O
3.23 PB
  O
3.42 PB
  O
3.59
XXX
    
13
Jack Forsberg
Jack Forsberg ('06)
SWE3.42
  
 
 
3.23
 XO
3.42
XXO
3.59
XXX
     
Alfons Elmgren Hallinger
Alfons Elmgren Hallinger ('05)
SWE NH
  
 
 
4.09
XXX
       
Hampus Hillding
Hampus Hillding ('06)
SWE NH
  
 
 
3.59
XXX
       
Joel Enander
Joel Enander ('05)
SWE NH
  
 
 
3.98
XXX
       
D17 Længdespring    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1
Sebastian Berntsen
Sebastian Berntsen ('05)
NOR7.11
-0.8
  
 PB
 
  X
 0.9
  X
 -1.8
6.74
 -0.6
6.90 SB
 -1.1
7.11 PB
 -0.8
  X
 -1.5
  
2
Leo Göransson
Leo Göransson ('05)
SWE7.06
-0.7
  
 =PB
 
6.50
 -1.4
6.71
 -1.2
6.83
 -1.0
  X
 0.4
  X
 -0.5
7.06 =PB
 -0.7
  
3Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)DEN6.85
-1.0
  
 PB
 
6.48
 -1.4
6.52
 -0.4
6.55
 -2.2
  X
 -0.5
6.85 PB
 -1.0
6.85 =PB
 -0.7
  
4Eiri Jógvansson GlerfossEiri Jógvansson Glerfoss ('05)DEN6.83
-2.3
  
 PB
 
6.66
 0.9
  X
 -0.6
6.43
 -1.1
6.83 PB
 -2.3
6.59
 -2.6
6.77
 -0.5
  
5
William Brändeborn
William Brändeborn ('05)
SWE6.79
+0.3
  
 PB
 
6.46
 1.3
6.47
 -1.5
6.63 SB
 0.2
  X
 -0.5
6.55
 -0.3
6.79 PB
 0.3
  
6
Måns Bergström
Måns Bergström ('05)
SWE6.71
-0.7
  
 PB
 
6.12
 0.8
6.00
 2.3
6.58 PB
 -0.9
6.28
 -1.3
6.71 PB
 -0.7
6.59
 -1.9
  
7
Marcus Johansson
Marcus Johansson ('05)
SWE6.65
+0.3
  
 PB
 
  X
 -0.9
6.65 PB
 0.3
6.18
 0.4
  X
 -0.6
  X
 0.6
6.63
 -1.1
  
8
Jaber Al-Jalahma
Jaber Al-Jalahma ('05)
QAT6.56
+0.2
  
 PB
 
6.41 PB
 -1.0
6.51 PB
 0.0
6.56 PB
 0.2
6.55
 -1.1
6.41
 -0.9
  X
 -1.5
  
9
Gabriel Darin
Gabriel Darin ('05)
SWE6.55
-1.2
  
 
 
  X
 -0.5
6.42
 -0.2
6.55
 -1.2
     
10
Linus Wahl
Linus Wahl ('05)
SWE6.45
+1.9
  
 PB
 
6.20 PB
 -1.7
6.45 PB
 1.9
6.17
 -0.4
     
11
Rasmus Berg
Rasmus Berg ('05)
SWE6.42
+1.1
  
 
 
6.23
 0.2
6.24
 -0.3
6.42
 1.1
     
12
Albin Gyhlenius
Albin Gyhlenius ('05)
SWE6.35
-0.8
  
 PB
 
  X
 0.3
  X
 -2.0
6.35 PB
 -0.8
     
13
Mindor Bergler
Mindor Bergler ('05)
SWE6.24
-1.7
  
 =PB
 
5.95 SB
 -0.7
6.13 SB
 0.6
6.24 =PB
 -1.7
     
14
Linus August Rygh
Linus August Rygh ('05)
NOR6.22
+0.3
  
 PB
 
6.22 PB
 0.3
5.99
 -0.9
5.59
 -3.0
     
15
Alexander Oliver
Alexander Oliver ('05)
SWE6.19
-0.4
  
 PB
 
  X
 0.2
5.90
 1.4
6.19 PB
 -0.4
     
16
Sebastian Håårdh
Sebastian Håårdh ('05)
SWE6.18
-0.6
  
 PB
 
6.18 PB
 -0.6
5.75
 0.5
5.80
 -1.4
     
17Valentin JensenValentin Jensen ('05)DEN6.15
-0.2
  
 PB
 
5.92 PB
 -1.0
5.90
 -1.4
6.15 PB
 -0.2
     
18
Sigmund Le Fjeld
Sigmund Le Fjeld ('05)
NOR6.13
-0.4
  
 SB
 
5.96 SB
 -2.2
6.13 SB
 -0.4
6.13 =SB
 0.3
     
19
Lukas Björklund
Lukas Björklund ('05)
SWE6.08
-0.4
  
 
 
6.08
 -0.4
  X
 -1.3
  X
 -1.3
     
20
Ludvig Palmkvist
Ludvig Palmkvist ('05)
SWE6.02
+0.4
  
 PB
 
5.51
 -0.3
5.77 PB
 0.9
6.02 PB
 0.4
     
21
Jonas Gustén
Jonas Gustén ('05)
SWE6.01
-0.8
  
 SB
 
  X
 1.2
  X
 1.6
6.01 SB
 -0.8
     
22
Thai Drager
Thai Drager ('05)
NOR5.92
-1.0
  
 PB
 
5.92 PB
 -1.0
5.52
 -1.8
  X
 -1.8
     
23
Anton Hellstrand Helleberg
Anton Hellstrand Helleberg ('05)
SWE5.89
+0.1
  
 
 
5.89
 0.1
  X
 -0.4
4.48
 -0.7
     
24
Hugo Frisesdal
Hugo Frisesdal ('05)
SWE5.86
-0.2
  
 PB
 
5.36 SB
 -1.8
5.86 PB
 -0.2
5.60
 0.0
     
25
Viggo Nielsen
Viggo Nielsen ('05)
SWE5.78
0.0
  
 SB
 
5.78 SB
 0.0
5.46
 0.8
5.71
 0.6
     
26
Hampus Hassel
Hampus Hassel ('05)
SWE5.74
-0.2
  
 SB
 
5.74 SB
 -0.2
  X
 -1.5
5.64
 -0.8
     
27
Gavin Wastrell
Gavin Wastrell ('05)
SWE5.71
-0.8
  
 PB
 
5.71 PB
 -0.8
5.52
 1.5
4.61
 -0.3
     
28
William Lindgren
William Lindgren ('05)
SWE5.69
-2.2
  
 
 
  X
 -0.4
5.65
 1.1
5.69
 -2.2
     
29
Oscar Idehall
Oscar Idehall ('05)
SWE5.68
+1.0
  
 
 
5.68
 1.0
  X
 0.2
5.43
 -0.8
     
30
Olgeir Otri Engilbertsson
Olgeir Otri Engilbertsson ('05)
ISL5.38
-1.3
  
 PB
 
5.38 PB
 -1.3
  –  –     
31
Tjörvi Leó Helgason
Tjörvi Leó Helgason ('05)
ISL5.18
+2.0
  
 PB
 
4.95 PB
 1.8
  X
 0.6
5.18 PB
 2.0
     
32
Elias Johansson
Elias Johansson ('05)
SWE5.04
-0.5
  
 PB
 
4.90
 -0.5
5.04 PB
 -0.5
  X
 1.4
     
33
Hreimur Karlsson
Hreimur Karlsson ('05)
ISL4.96
-0.6
  
 PB
 
4.58 PB
 0.9
4.96 PB
 -0.6
4.77
 0.2
     
D17 Trespring    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Guðjón Dunbar Diaquoi
Guðjón Dunbar Diaquoi ('05)
ISL14.08 w
+2.2
  
 
 
13.72 PB
 1.8
13.64
 0.9
13.52
 -4.3
  X
 1.5
  X
 1.9
14.08
 2.2
  
2
Rasmus Berg
Rasmus Berg ('05)
SWE13.64
+0.1
  
 PB
 
13.19
 1.5
  X
 0.3
  X
 -0.9
  X
 1.4
13.64 PB
 0.1
  X
 2.2
  
3
Sigmund Le Fjeld
Sigmund Le Fjeld ('05)
NOR13.57 w
+2.1
  
 
 
  X
 0.8
13.57
 2.1
  X
 0.9
  X
 0.1
  X
 2.0
13.09
 2.4
  
4
Gabriel Darin
Gabriel Darin ('05)
SWE13.39
+1.4
  
 PB
 
  X
 2.3
  X
 0.7
13.04
 -1.2
13.39 PB
 1.4
  X
 0.9
11.96
 0.6
  
5
Haytham Ousman
Haytham Ousman ('05)
QAT13.23
-0.6
  
 PB
 
13.07 PB
 -0.1
13.12 PB
 0.3
12.99
 -1.5
  X
 2.1
13.23 PB
 -0.6
12.27
 0.0
  
6
Marcus Eklund
Marcus Eklund ('05)
SWE13.18
+0.6
  
 
 
  X
 2.0
12.61
 0.0
13.18
 0.6
12.85
 1.2
  X
 1.9
  X
 2.2
  
7
Jonas Gustén
Jonas Gustén ('05)
SWE13.09
+1.8
  
 SB
 
  X
 2.7
  X
 1.2
12.50
 -0.7
13.09 SB
 1.8
12.94
 1.2
  X
 2.3
  
8
Melker Svanberg
Melker Svanberg ('05)
SWE12.98 w
+2.6
  
 
 
12.69 SB
 1.7
12.92 PB
 0.7
11.33
 0.4
12.94 PB
 0.7
12.92
 -1.1
12.98
 2.6
  
9
Saif Al-Sayed
Saif Al-Sayed ('05)
QAT12.39
-0.9
  
 PB
 
  X
 1.0
12.39 PB
 -0.9
  X
 -1.0
     
10
Leo Strandh
Leo Strandh ('05)
SWE11.97
+0.9
  
 PB
 
11.41
 0.1
11.71
 2.6
11.97 PB
 0.9
     
11
Thai Drager
Thai Drager ('05)
NOR11.75
+1.7
  
 SB
 
11.75 SB
 1.7
  X
 1.5
  X
 -2.4
     
12
Viggo Nielsen
Viggo Nielsen ('05)
SWE11.35
-2.5
  
 
 
11.35
 -2.5
  X
 1.5
11.34
 1.1
     
13
Martin Patryk Srichakham
Martin Patryk Srichakham ('05)
ISL10.84
+0.8
  
 PB
 
  X
 0.6
  X
 1.3
10.84 PB
 0.8
     
Linus Wahl
Linus Wahl ('05)
SWE NMw
+2.8
  
 
 
  X
 2.8
  X
 1.1
  X
 -0.7
     
D17 Kuglestød 5.0 kg    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Viktor Lögdahl
Viktor Lögdahl ('05)
SWE15.88
  
 
 
15.5314.0115.5715.88  X  X  
2
Jesper Lindqvist
Jesper Lindqvist ('05)
SWE15.67
  
 
 
13.9515.28  X15.6715.3315.48  
3
Jonathan Hertwig-øDegaard
Jonathan Hertwig-øDegaard ('05)
NOR15.08
  
 
 
15.0814.93  X  X14.8815.00  
4
Leo Göransson
Leo Göransson ('05)
SWE14.93
  
 
 
12.1314.74  X  X13.9314.93  
5
Pyry Selin
Pyry Selin ('05)
FIN14.28
  
 PB
 
  X12.95 PB13.91 PB14.28 PB  X  X  
6
Jacob Nilsson
Jacob Nilsson ('05)
SWE13.04
  
 
 
  X13.04  X  X  X  X  
7Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)DEN12.67
  
 
 
12.0312.67  X  X11.9112.30  
8
Albin Edgert
Albin Edgert ('05)
SWE12.50
  
 
 
11.7512.5012.0311.9711.3112.04  
9
Charlie Wolschon
Charlie Wolschon ('05)
SWE12.28
  
 
 
  X12.2811.90     
10
Jakob Romberg
Jakob Romberg ('05)
SWE11.79
  
 
 
11.79  X  X     
11
Hreimur Karlsson
Hreimur Karlsson ('05)
ISL9.32
  
 PB
 
8.32 PB9.32 PB9.27     
D17 Diskoskast 1.5 kg    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Jesper Lindqvist
Jesper Lindqvist ('05)
SWE50.13
  
 PB
 
50.13 PB40.44  X  X  X43.43  
2
Ludvig Fredman
Ludvig Fredman ('06)
SWE47.65
  
 
 
46.4247.6545.4446.31  X  X  
3
Leo Göransson
Leo Göransson ('05)
SWE46.50
  
 PB