Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Tórshavn: Føroyaleikir á Tórsbreyt 2.7.2022
Tórsbreyt

M 100 m    
Vind: +6.0

Finale A

Finale
Vind: +6.0
1Leon JohannesenLeon Johannesen ('02)Bragdið11.99 w
  
 
2Finnur HansenFinnur Hansen ('01)Bragdið13.19 w
  
 
3Antoni MajewskiAntoni Majewski ('02)Bragdið / POL13.28 w
  
 
4Villiam á Lava PerssonVilliam á Lava Persson ('07)Hvirlan14.94 w
  
 
M 800 m    

Finale A

Finale
1Leon JohannesenLeon Johannesen ('02)Bragdið2:32.68
  
 
2Evald Vid GardEvald Vid Gard ('72)Sparta2:36.55
  
 SB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Tummas Napoleon ArgeTummas Napoleon Arge ('95)Hvirlan18:36.06
  
 PB
2Ingi JohannesenIngi Johannesen ('02)Roysnið19:35.92
  
 SB
3Antoni MajewskiAntoni Majewski ('02)Bragdið / POL20:48.01
  
 PB
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Leon JohannesenLeon Johannesen ('02)Bragdið4.50 w
+9.2
  
 
 
4.50
 9.2
4.10
 8.2
  –     
2Villiam á Lava PerssonVilliam á Lava Persson ('07)Hvirlan4.22 w
+7.7
  
 
 
4.20
 7.8
4.14
 7.9
  X3.87
 5.6
  X4.22
 7.7
  
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1Finnur HansenFinnur Hansen ('01)Bragdið23.17
  
 PB
 
23.17 PB  –      
2Leon JohannesenLeon Johannesen ('02)Bragdið20.89
  
 SB
 
17.55 SB20.89 SB20.3617.7919.63  X  
3Villiam á Lava PerssonVilliam á Lava Persson ('07)Hvirlan14.77
  
 PB
 
14.77 PB14.4513.4414.6814.4814.40  
K 100 m    
Vind: +8.2

Finale A

Finale
Vind: +8.2
1Oddvør JosephsenOddvør Josephsen ('01)Treysti12.31 w
  
 
2Tinna Berg JørgensenTinna Berg Jørgensen ('99)Hvirlan12.40 w
  
 
3Rikke MadsenRikke Madsen ('97)AGF Atletik13.00 w
  
 
4Arina Ludvig MichelsenArina Ludvig Michelsen ('05)Bragdið13.76 w
  
 
5Hennie Maria SamuelsenHennie Maria Samuelsen ('07)Bragdið14.33 w
  
 
Semifinale
Semi 1
Vind: +6.2
Vind: +6.2
1Tinna Berg JørgensenTinna Berg Jørgensen ('99)Hvirlan12.98 w
Q
  
 
2Rikke MadsenRikke Madsen ('97)AGF Atletik13.26 w
Q
  
 
3Hennie Maria SamuelsenHennie Maria Samuelsen ('07)Bragdið14.35 w
q
  
 
4Veronica WarbergVeronica Warberg ('06)Bragdið16.41 w
  
 
Semi 2
Vind: +4.8
Vind: +4.8
1Oddvør JosephsenOddvør Josephsen ('01)Treysti12.88 w
Q
  
 
2Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)Bragdið13.69 w
Q
  
 
3Arina Ludvig MichelsenArina Ludvig Michelsen ('05)Bragdið13.92 w
q
  
 
4Ai WaagsteinAi Waagstein ('07)Hvirlan15.49 w
  
 
K 800 m    

Finale A

Finale
1Maria BiskopstøMaria Biskopstø ('02)Treysti2:38.33
  
 
2Ai WaagsteinAi Waagstein ('07)Hvirlan3:09.87
  
 
K Højdespring    

Finale A

Finale
1Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)Bragdið1.55
  
 
 
1.45
  O
1.51
  O
1.55
 XO
1.58
XXX
    
2Hennie Maria SamuelsenHennie Maria Samuelsen ('07)Bragdið1.40
  
 
 
1.25
  O
1.30
  O
1.35
  O
1.40
  O
1.45
XXX
   
K Længdespring    

Finale A

Finale
1Tinna Berg JørgensenTinna Berg Jørgensen ('99)Hvirlan5.06 w
+7.8
  
 
 
  X  X4.85
 7.8
5.06
 7.8
  X
 0.0
4.67
 6.7
  
2Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)Bragdið4.86 w
+6.1
  
 
 
4.42
 6.9
4.70
 6.7
4.66
 7.3
4.86
 6.1
4.74
 6.0
  X  
3Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)Bragdið4.61 w
+8.0
  
 
 
4.54
 4.0
4.15
 6.0
4.46
 5.8
4.54
 5.6
4.47
 5.9
4.61
 8.0
  
4Arina Ludvig MichelsenArina Ludvig Michelsen ('05)Bragdið4.54 w
+5.6
  
 
 
4.22
 7.1
3.86
 5.8
3.89
 6.6
4.54
 5.6
3.66
 7.7
3.84
 6.4
  
5Hennie Maria SamuelsenHennie Maria Samuelsen ('07)Bragdið3.97 w
+5.7
  
 
 
  X3.72
 6.7
3.83
 4.5
3.97
 5.7
3.95
 7.9
3.65
 5.8
  
K Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Elin NiclasenElin Niclasen ('03)Hvirlan33.96
  
 
 
33.9633.24  X30.38  X  X  
2Ai WaagsteinAi Waagstein ('07)Hvirlan26.31
  
 PB
 
25.33 PB18.5122.7424.5126.31 PB25.83  

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne