Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Malmö/S SWE: Nordiska juniorlandskampen 16‐17.7.2022
Malmö Stadion


Team points
   
 Mænd 
1Sweden203
2Norway193
3Finland176
4Denmark/Iceland100
   
 Kvinder 
1Sweden204
2Finland204
3Norway187
4Denmark/Iceland84

D19 100 m    
16.7. Vind: +1.2

Finale A

Finale
16.7.Vind: +1.2
1
Niko Kangasoja
Niko Kangasoja ('03)
FIN10.47
  
 PB
2
Erik Erlandsson
Erik Erlandsson ('04)
SWE10.50
  
 PB
3
Valtteri Louko
Valtteri Louko ('03)
FIN10.54
  
 PB
4
Viktor Wall
Viktor Wall ('03)
SWE10.76
  
 PB
5Christian Daniel NørskovChristian Daniel Nørskov ('04)DEN10.85
  
 PB
6
Sander Werge Nilsen
Sander Werge Nilsen ('03)
NOR10.88
  
 PB
7Valentin JensenValentin Jensen ('05)DEN10.98
  
 
8
Johannes Steinsland Gulbrandsen Lunde
Johannes Steinsland Gulbrandsen Lunde ('03)
NOR11.00
  
 
D19 200 m    
17.7. Vind: 0.0

Finale A

Finale
17.7.Vind: 0.0
1
Erik Erlandsson
Erik Erlandsson ('04)
SWE20.97
  
 PB
2
Kenny Emi Tijani-Ajayi
Kenny Emi Tijani-Ajayi ('03)
NOR21.16
  
 PB
3
Niko Kangasoja
Niko Kangasoja ('03)
FIN21.24
  
 PB
4
Valtteri Louko
Valtteri Louko ('03)
FIN21.54
  
 =PB
5
Anthony Vilhjálmur Vilhjálmsson
Anthony Vilhjálmur Vilhjálmsson ('03)
ISL21.86
  
 PB
6
Isak Holgersson
Isak Holgersson ('04)
SWE21.93
  
 PB
7
Thomas Strønstad Strønstad-Løseth
Thomas Strønstad Strønstad-Løseth ('03)
NOR22.15
  
 
8Christian AnderssonChristian Andersson ('06)DEN22.82
  
 
D19 400 m    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Andreas Grimerud
Andreas Grimerud ('03)
NOR47.38
  
 
2
Alexander Nyström
Alexander Nyström ('03)
SWE48.04
  
 
3
Alexander Pilgrim
Alexander Pilgrim ('03)
SWE48.82
  
 
4Luis F. MailletLuis F. Maillet ('04)DEN49.31
  
 
5
Thomas Strønstad Strønstad-Løseth
Thomas Strønstad Strønstad-Løseth ('03)
NOR49.67
  
 
6
Benjamin Lee
Benjamin Lee ('03)
FIN49.77
  
 
7Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)DEN49.89
  
 
8
Samuli Takkunen
Samuli Takkunen ('04)
FIN50.92
  
 
D19 800 m    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1Jonathan Drechsler SigvardsenJonathan Drechsler Sigvardsen ('04)DEN1:54.60
  
 
2
Benjamin Lee
Benjamin Lee ('03)
FIN1:54.70
  
 
3
Alexander Nyström
Alexander Nyström ('03)
SWE1:54.71
  
 
4
Veikko Korpikallio
Veikko Korpikallio ('04)
FIN1:55.17
  
 
5
Benjamin Olsen
Benjamin Olsen ('04)
NOR1:55.67
  
 
6
Valter Kjellberg
Valter Kjellberg ('04)
SWE1:55.68
  
 
7
John Petter Stevik
John Petter Stevik ('03)
NOR1:56.66
  
 
8Rasmus JægerRasmus Jæger ('04)DEN1:58.26
  
 
D19 1500 m    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Esten Hansen-Møllerud Hauen
Esten Hansen-Møllerud Hauen ('03)
NOR3:54.99
  
 
2
Jonathan Grahn
Jonathan Grahn ('04)
SWE3:55.02
  
 
3
Benjamin Olsen
Benjamin Olsen ('04)
NOR3:59.36
  
 
4Malthe BøgebjergMalthe Bøgebjerg ('03)DEN4:00.63
  
 
5
Jonas Magnusson
Jonas Magnusson ('04)
SWE4:00.85
  
 
6Samuel Emil Gobina SigalaSamuel Emil Gobina Sigala ('03)DEN4:01.72
  
 
7
Veikko Korpikallio
Veikko Korpikallio ('04)
FIN4:04.24
  
 PB
8
Joel Vuohtoniemi
Joel Vuohtoniemi ('04)
FIN4:19.10
  
 
D19 5000 m    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Mikko Kauppinen
Mikko Kauppinen ('03)
FIN14:58.90
  
 PB
2
Mikkel Blikstad Thomassen
Mikkel Blikstad Thomassen ('03)
NOR14:58.93
  
 
3Victor Tvistholm JørgensenVictor Tvistholm Jørgensen ('04)DEN15:06.14
  
 PB
4
August Da Silva Sveen
August Da Silva Sveen ('04)
NOR15:08.90
  
 
5
Arash Ahmad Gul
Arash Ahmad Gul ('03)
FIN15:10.74
  
 PB
6Joakim BertelsenJoakim Bertelsen ('04)DEN15:47.97
  
 
7
Lukas Jakobsson
Lukas Jakobsson ('03)
SWE15:48.30
  
 
8
Nils Holm
Nils Holm ('04)
SWE16:33.66
  
 
D19 3000 m forh.    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Vebjørn Hovdejord
Vebjørn Hovdejord ('03)
NOR9:07.57
  
 
2
Vegard Warnes
Vegard Warnes ('03)
NOR9:10.22
  
 
3
Oscar Nyholm
Oscar Nyholm ('04)
FIN9:36.85
  
 PB
4
Nils Olsson
Nils Olsson ('04)
SWE9:36.87
  
 PB
5
Albin Gezelius
Albin Gezelius ('03)
SWE10:00.53
  
 
D19 110 m hæk 99.1 cm    
17.7. Vind: +1.8

Finale A

Finale
17.7.Vind: +1.8
1
Markus Moberg
Markus Moberg ('03)
SWE13.77
  
 PB
2
Arvid Wändesjö
Arvid Wändesjö ('03)
SWE14.10
  
 PB
3
Joonas Lapinkero
Joonas Lapinkero ('04)
FIN14.11
  
 PB
4
Jonathan Hertwig-øDegaard
Jonathan Hertwig-øDegaard ('05)
NOR14.43
  
 PB
5
Julian Skimmeland Aasheim
Julian Skimmeland Aasheim ('03)
NOR14.69
  
 SB
6Sofus Peter LassenSofus Peter Lassen ('03)DEN17.18
  
 
Juho Koivisto
Juho Koivisto ('03)
FIN DNF
  
 
Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)DEN DQ
  
 
D19 400 m hæk    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Joonas Lapinkero
Joonas Lapinkero ('04)
FIN52.31
  
 PB
2
Jaakko Linnus
Jaakko Linnus ('03)
FIN53.81
  
 
3
Olle Billgren
Olle Billgren ('04)
SWE54.91
  
 SB
4
Aiden Floyd Vincent
Aiden Floyd Vincent ('04)
NOR56.48
  
 
5Tobias Roed GarzaTobias Roed Garza ('04)DEN56.84
  
 PB
6
Sigurd Clementsen
Sigurd Clementsen ('03)
NOR57.33
  
 
7
Noah Bucht Wesslén
Noah Bucht Wesslén ('03)
SWE58.06
  
 
8Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)DEN1:02.03
  
 
D19 Højdespring    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Melwin Lycke Holm
Melwin Lycke Holm ('04)
SWE2.16
  
 =SB
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00
  O
2.03
 XO
2.06
 XO
2.09
  O
2.12
  O
2.16 =SB
XXO
2.20
XXX
       
2
Elías Óli Hilmarsson
Elías Óli Hilmarsson ('04)
ISL2.06
  
 PB
 
1.85
  O
1.90
  O
1.95 PB
  O
2.00 PB
  O
2.03 PB
 XO
2.06 PB
 XO
2.09
XXX
 
3
Adam Svensson
Adam Svensson ('03)
SWE2.00
  
 
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00
  O
2.03
XXX
    
4
Teodor Heldal
Teodor Heldal ('04)
NOR2.00
  
 PB
 
1.80
  O
1.85
  O
1.90
 XO
1.95 =PB
 XO
2.00 PB
  O
2.03
XXX
  
5
Johan Grönroos
Johan Grönroos ('04)
FIN2.00
  
 
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00
XXO
2.03
XXX
    
6
Tobias Heldal
Tobias Heldal ('06)
NOR1.90
  
 
 
1.75
  O
1.80
 XO
1.85
  O
1.90
XXO
1.95
XXX
   
7Jonas StrungeJonas Strunge ('04)DEN1.80
  
 
 
1.75
  O
1.80
  O
1.85
XXX
     
8
Joonas Lapinkero
Joonas Lapinkero ('04)
FIN1.75
  
 
 
1.75
 XO
1.80
XXX
      
D19 Stangspring    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Juho Alasaari
Juho Alasaari ('03)
FIN5.00
  
 
 
5.00
 XO
5.20
XXX
      
2
Teodor Borgius
Teodor Borgius ('03)
SWE5.00
  
 
 
4.60
  O
4.80
  O
5.00
XXO
5.10
XXX
    
3
Philip Andreas Kubon
Philip Andreas Kubon ('04)
NOR4.80
  
 
 
4.60
  O
4.80
 XO
5.00
XXX
     
4
William Asker
William Asker ('04)
SWE4.70
  
 
 
4.70
  O
5.00
XXX
      
5
Sebastian Røed Hovland
Sebastian Røed Hovland ('04)
NOR4.60
  
 
 
4.60
 XO
4.80
XXX
      
6
Eerik Mäkelä
Eerik Mäkelä ('04)
FIN4.60
  
 
 
4.40
XXO
4.60
 XO
4.70
XXX
     
7Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)DEN4.40
  
 PB
 
4.00
  O
4.20
  O
4.40 PB
  O
4.60
XXX
    
8Julius Haansbæk MortensenJulius Haansbæk Mortensen ('05)DEN4.00
  
 
 
4.00
  O
4.20
XXX
      
D19 Længdespring    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Jacob Thelander
Jacob Thelander ('03)
SWE7.60 w
+3.4
  
 
 
7.22
 3.3
  X7.49
 2.8
7.60
 3.4
  –  –  
2
Eetu Jokela
Eetu Jokela ('03)
FIN7.37 w
+5.1
  
 
 
  X7.37
 5.1
7.12
 3.8
7.24
 3.2
7.06
 1.5
  X  
3
Arttu Tauriainen
Arttu Tauriainen ('03)
FIN7.23 w
+3.3
  
 
 
7.07
 4.9
7.23
 3.3
7.06
 1.6
  X7.07
 2.1
7.17
 5.0
  
4
Sebastian Berntsen
Sebastian Berntsen ('05)
NOR7.13 w
+3.5
  
 
 
6.89
 3.5
7.07
 3.1
7.13
 3.5
6.95
 2.2
6.74
 4.3
7.10
 5.1
  
5Carl Bruce AaboCarl Bruce Aabo ('04)DEN7.10 w
+2.5
  
 
 
6.74
 2.9
6.82
 4.5
7.10
 2.5
6.83
 2.4
  X  X  
6
Noa Skomorowski
Noa Skomorowski ('03)
SWE7.08 w
+3.8
  
 
 
7.08
 3.8
  X  X  X5.46
 2.8
  X  
7
Christian Thomassen
Christian Thomassen ('03)
NOR6.94 w
+2.6
  
 
 
  X6.94
 2.6
  X  X6.93
 3.5
  X  
8Eiri Jógvansson GlerfossEiri Jógvansson Glerfoss ('05)DEN6.71 w
+5.0
  
 
 
3.82
 2.5
  X6.71
 5.0
  X  X  X  
D19 Trespring    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Christian Thomassen
Christian Thomassen ('03)
NOR14.81 w
+2.5
  
 
 
14.34
 1.7
  X  X14.81
 2.5
14.42
 1.5
  X  
2
Miro Tanninen
Miro Tanninen ('03)
FIN14.71 w
+3.2
  
 
 
13.70
 2.7
14.28
 1.8
  X14.71
 3.2
  X  X  
3
Aron Swartz
Aron Swartz ('04)
SWE14.38
+1.7
  
 PB
 
  X14.38 PB
 1.7
  X13.88
 0.1
  X  X  
4
Nils Thorin
Nils Thorin ('03)
SWE14.08
+1.6
  
 
 
  X  X11.56
 1.9
14.08
 1.6
13.64
 1.4
13.70
 2.6
  
5
Guðjón Dunbar Diaquoi
Guðjón Dunbar Diaquoi ('05)
ISL14.00
+1.7
  
 =PB
 
14.00 =PB
 1.7
13.82
 1.8
  X13.82
 0.3
  –  –  
6
Deshawn Holopainen
Deshawn Holopainen ('04)
FIN13.89 w
+2.5
  
 
 
  X  X  –13.48
 3.2
13.89
 2.5
  X  
7
Johannes Steinsland Gulbrandsen Lunde
Johannes Steinsland Gulbrandsen Lunde ('03)
NOR12.81
+1.7
  
 
 
12.81
 1.7
12.01
 2.2
12.19
 0.1
  X12.52
 0.9
12.65
 1.1
  
Dhruv MehrotraDhruv Mehrotra ('03)DEN NMw
+2.5
  
 
 
  X  X  X  X  X  X  
D19 Kuglestød 6.0 kg    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Jesper Ahlin
Jesper Ahlin ('03)
SWE18.93
  
 
 
18.4418.8718.4818.72  X18.93  
2
Leo Zikovic
Leo Zikovic ('04)
SWE17.63
  
 
 
17.6117.42  X  X  X17.63  
3
Mathias Andreas Reksten Dale
Mathias Andreas Reksten Dale ('03)
NOR17.39
  
 
 
  X  X17.2017.3917.0816.73  
4
Henrik Vesterlid
Henrik Vesterlid ('04)
NOR17.35
  
 PB
 
  X17.17 PB17.1517.35 PB  X  X  
5Mads Krogsgaard NielsenMads Krogsgaard Nielsen ('04)DEN17.29
  
 
 
  X  X  X16.5917.29  X  
6
Linus Nurminen
Linus Nurminen ('03)
FIN16.63
  
 PB
 
14.6615.5016.25 PB16.50 PB16.63 PB16.51  
7
Miika Lahtonen
Miika Lahtonen ('03)
FIN16.38
  
 
 
16.1815.75  X  X16.2116.38  
8Max Kørner AndersenMax Kørner Andersen ('03)DEN14.96
  
 PB
 
14.68 PB14.4714.3113.1714.96 PB14.63  
D19 Diskoskast 1.75 kg    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Steffen Melheim
Steffen Melheim ('03)
NOR58.48
  
 
 
57.98  X58.48  X58.1358.11  
2
Jesper Ahlin
Jesper Ahlin ('03)
SWE56.16
  
 PB
 
51.41  X  X54.36 PB56.16 PB  X  
3
Håkon Hansesæter
Håkon Hansesæter ('04)
NOR54.91
  
 
 
48.5554.9151.7550.64  X53.55  
4
Juho Suominen
Juho Suominen ('04)
FIN53.93
  
 PB
 
51.8053.93 PB52.76  X51.6348.71  
5
Teo Paganus
Teo Paganus ('03)
SWE50.24
  
 
 
48.46  X50.24  X49.08  X  
6
Miika Lahtonen
Miika Lahtonen ('03)
FIN48.28
  
 
 
48.28  X  X  X  X  X  
7Mads Krogsgaard NielsenMads Krogsgaard Nielsen ('04)DEN45.79
  
 
 
44.92  X  X  X45.79  X  
8
Bjarni Hauksson
Bjarni Hauksson ('04)
ISL40.20
  
 
 
  X40.09  X  X40.20  X  
D19 Hammerkast 6.0 kg    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Max Lampinen
Max Lampinen ('04)
FIN71.26
  
 
 
69.6971.2669.9169.1671.0970.26  
2
Arttu Härkönen
Arttu Härkönen ('03)
FIN69.40
  
 SB
 
  X68.2068.57  X66.8169.40 SB  
3
Leo Bystedt
Leo Bystedt ('03)
SWE65.96
  
 
 
  X  X65.1165.9665.45  X  
4
Øystein Solheim Hytten
Øystein Solheim Hytten ('04)
NOR57.86
  
 
 
  X57.76  X57.86  X  X  
5
Truls Engen Olsen
Truls Engen Olsen ('03)
NOR57.26
  
 
 
52.8757.26  X  X  X55.99  
6
Albin Silén
Albin Silén ('03)
SWE56.17
  
 
 
50.59  X  X56.1754.1356.07  
7Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)DEN51.42
  
 
 
50.42  X  X  X  X51.42  
8Lucas SøvangLucas Søvang ('03)DEN51.16
  
 
 
44.6946.3650.0551.1650.46  X  
D19 Spydkast 800 gram    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)DEN62.83
  
 
 
62.8357.5459.65  X  –60.13  
2
Tommi Aslaksrud Pasanen
Tommi Aslaksrud Pasanen ('04)
NOR60.79
  
 
 
58.4257.4960.79  X  –59.13  
3
Hugo Karsamo
Hugo Karsamo ('04)
SWE56.15
  
 
 
55.4756.1554.4253.7453.9454.58  
4Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)DEN56.11
  
 
 
56.11  X  X  X  X  X  
5
Aiden Floyd Vincent
Aiden Floyd Vincent ('04)
NOR54.22
  
 PB
 
53.82 PB54.22 PB  X48.47  X49.19  
D19 5000 m kapgang    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Jonathan Ekberg
Jonathan Ekberg ('03)
FIN22:23.91
  
 PB
2
Andreas Døske
Andreas Døske ('03)
NOR23:39.29
  
 PB
3
Carl-Filip Köld Johansson
Carl-Filip Köld Johansson ('03)
SWE26:46.81
  
 PB
Sajan Irincheev
Sajan Irincheev ('04)
FIN DNS
  
 
D19 4 x 100 m stafet    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
 
  
FIN40.49
  
 
  Topi Huttunen, Valtteri Louko, Niko Kangasoja, Rasmus Martin
2
Sverige 
Sverige  
SWE40.73
  
 
  Isak Holgersson, Erik Erlandsson, Zacharias Parmatow, Viktor Wall
3
 
  
NOR41.25
  
 
  Timo Helland, Sebastian Berntsen, Sander Werge Nilsen, Johannes Steinsland Gulbrandsen Lunde
DenmarkIceland 
DenmarkIceland  
MIXDNF
  
 
  Valentin Jensen, Christian Daniel Nørskov, Sofus Peter Lassen, Christian Andersson
D19 4 x 400 m stafet    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
 
  
NOR3:15.20
  
 
  Timo Helland, Thomas Strønstad Strønstad-Løseth, Aiden Floyd Vincent, Andreas Grimerud
2
Sverige 
Sverige  
SWE3:17.39
  
 
  Alexander Pilgrim, Olle Billgren, Markus Brodin, Noah Bucht Wesslén
3
 
  
FIN3:19.35
  
 
  Sebastian Nordberg, Eemil Porvari, Benjamin Lee, Samuli Takkunen
4
DenmarkIceland 
DenmarkIceland  
MIX3:20.24
  
 
  Jónas Gunnleivsson Isaksen, Luis F. Maillet, Tobias Roed Garza, Jonathan Drechsler Sigvardsen
P19 100 m    
16.7. Vind: +4.2

Finale A

Finale
16.7.Vind: +4.2
1
Anna Pursiainen
Anna Pursiainen ('03)
FIN11.51 w
  
 
2
Nora Lindahl
Nora Lindahl ('04)
SWE11.60 w
  
 
3
Elvira Tanderud
Elvira Tanderud ('04)
SWE11.65 w
  
 
4
Maren Bakke Amundsen
Maren Bakke Amundsen ('03)
NOR11.77 w
  
 
5
Laura Tietje Johanna Van Der Veen
Laura Tietje Johanna Van Der Veen ('03)
NOR12.01 w
  
 
6Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)DEN12.15 w
  
 
7
Minea Fogelholm
Minea Fogelholm ('04)
FIN12.15 w
  
 
8Alma Søby WittAlma Søby Witt ('04)DEN12.39 w
  
 
P19 200 m    
17.7. Vind: +2.9

Finale A

Finale
17.7.Vind: +2.9
1
Nora Lindahl
Nora Lindahl ('04)
SWE23.41 w
  
 
2
Anna Pursiainen
Anna Pursiainen ('03)
FIN23.50 w
  
 
3
Maren Bakke Amundsen
Maren Bakke Amundsen ('03)
NOR23.66 w
  
 
4
Elvira Tanderud
Elvira Tanderud ('04)
SWE23.68 w
  
 
5
Ida Andrea Breigan
Ida Andrea Breigan ('04)
NOR24.09 w
  
 
6Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)DEN24.61 w
  
 
7Line Grønbæk AndersenLine Grønbæk Andersen ('04)DEN24.79 w
  
 
8
Julia Ihantola
Julia Ihantola ('03)
FIN24.82 w
  
 
P19 400 m    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Henriette Jæger
Henriette Jæger ('03)
NOR53.45
  
 SB
2
Moa Granat
Moa Granat ('04)
SWE54.58
  
 SB
3
Ronja Koskela
Ronja Koskela ('03)
FIN54.71
  
 
4
Veera Mattila
Veera Mattila ('03)
FIN55.19
  
 
5
Nora Haugen
Nora Haugen ('03)
NOR55.86
  
 SB
6Amanda Sondrup HenriquesAmanda Sondrup Henriques ('04)DEN56.84
  
 SB
7
Elin Joabsson
Elin Joabsson ('04)
SWE57.05
  
 PB
8Line Grønbæk AndersenLine Grønbæk Andersen ('04)DEN57.41
  
 
P19 800 m    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Ingeborg Østgård
Ingeborg Østgård ('03)
NOR2:10.40
  
 
2
Veera Mattila
Veera Mattila ('03)
FIN2:10.56
  
 
3
Ronja Koskela
Ronja Koskela ('03)
FIN2:11.14
  
 
4
Anne Gine Løvnes
Anne Gine Løvnes ('03)
NOR2:11.54
  
 
5
Saga Provci
Saga Provci ('04)
SWE2:12.74
  
 
6
Elvira Bredin
Elvira Bredin ('03)
SWE2:14.54
  
 
7Laura G. AndersenLaura G. Andersen ('04)DEN2:18.65
  
 
8Emma Kiplagat KondrupEmma Kiplagat Kondrup ('04)DEN2:19.01
  
 
P19 1500 m    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Ingeborg Østgård
Ingeborg Østgård ('03)
NOR4:23.45
  
 
2
Ilona Mononen
Ilona Mononen ('03)
FIN4:23.75
  
 
3
Ina Halle Haugen
Ina Halle Haugen ('03)
NOR4:23.78
  
 
4
Saga Provci
Saga Provci ('04)
SWE4:28.95
  
 
5
Elvira Bredin
Elvira Bredin ('03)
SWE4:40.34
  
 
6Emilie Kirk LangschwagerEmilie Kirk Langschwager ('04)DEN4:46.33
  
 
7
Iiris Koski
Iiris Koski ('03)
FIN4:47.58
  
 
8Terese Uhre KristiansenTerese Uhre Kristiansen ('06)DEN5:03.73
  
 
P19 3000 m    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Nelli Viskari
Nelli Viskari ('04)
FIN10:11.44
  
 
2
Ida Knutsson
Ida Knutsson ('04)
SWE10:11.68
  
 
3
Anna Marie Nordengen Sirevåg
Anna Marie Nordengen Sirevåg ('04)
NOR10:14.47
  
 
4
Maiken Homlung Prøitz
Maiken Homlung Prøitz ('04)
NOR10:17.37
  
 
5Marie-Louise JørgensenMarie-Louise Jørgensen ('03)DEN10:22.97
  
 
6
Alma Svantesson
Alma Svantesson ('04)
SWE10:24.14
  
 
7
Emma Ranta
Emma Ranta ('03)
FIN10:31.96
  
 
8Katrine RisvigKatrine Risvig ('03)DEN10:37.87
  
 
P19 3000 m forh.    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Maiken Homlung Prøitz
Maiken Homlung Prøitz ('04)
NOR10:45.20
  
 PB
2
Filippa Hägglund
Filippa Hägglund ('03)
SWE11:00.80
  
 SB
3
Saga Hagelin
Saga Hagelin ('03)
SWE11:01.64
  
 PB
4
Vilma Pere
Vilma Pere ('03)
FIN11:06.75
  
 
5
Melissa Kykyri
Melissa Kykyri ('04)
FIN11:10.63
  
 
6
Thea Charlotte Knutsen
Thea Charlotte Knutsen ('04)
NOR11:37.97
  
 
7Lærke F. ThygesenLærke F. Thygesen ('05)DEN11:51.29
  
 PB
8Ida Tveen HøgsbergIda Tveen Høgsberg ('04)DEN12:22.04
  
 
P19 100 m hæk 84.0 cm    
17.7. Vind: +0.9

Finale A

Finale
17.7.Vind: +0.9
1Ida Boe RasmussenIda Boe Rasmussen ('03)DEN13.62
  
DUR DUR-19 PB
2
Josefina Maria Biernacki
Josefina Maria Biernacki ('03)
NOR13.74
  
 SB
3
Vilma Väliharju
Vilma Väliharju ('04)
FIN13.78
  
 
4
Moa Granat
Moa Granat ('04)
SWE13.82
  
 PB
5Annika Baun HaldboAnnika Baun Haldbo ('03)DEN13.85
  
 
6
Vilma Itälinna
Vilma Itälinna ('03)
FIN13.87
  
 
7
Madeleine Söderqvist
Madeleine Söderqvist ('03)
SWE14.47
  
 PB
P19 400 m hæk    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Hanna Karlsson
Hanna Karlsson ('03)
SWE59.13
  
 
2
Aada Aho
Aada Aho ('03)
FIN59.78
  
 
3Amanda Sondrup HenriquesAmanda Sondrup Henriques ('04)DEN1:00.36
  
 SB
4
Moa Granat
Moa Granat ('04)
SWE1:00.59
  
 
5
Marin Stray Gautadottir
Marin Stray Gautadottir ('03)
NOR1:01.35
  
 
6
Cassandra Ødegård Nilsen
Cassandra Ødegård Nilsen ('06)
NOR1:05.36
  
 
7Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)DEN1:06.28
  
 
P19 Højdespring    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Ingrid Ronge
Ingrid Ronge ('04)
SWE1.76
  
 =SB
 
1.60
  O
1.65
  O
1.70
  O
1.73
 XO
1.76 =SB
 XO
1.79
XXX
  
2
Hedvik Kallåk
Hedvik Kallåk ('04)
NOR1.76
  
 
 
1.65
  O
1.70
XXO
1.73
  O
1.76
 XO
1.79
XXX
   
3
Johanna Nieminen
Johanna Nieminen ('03)
FIN1.73
  
 
 
1.65
  O
1.70
XXO
1.73
  O
1.76
XXX
    
4
Klara Frykholm
Klara Frykholm ('03)
SWE1.73
  
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.73
 XO
1.76
XXX
    
5
Michelle Marie Nyberget
Michelle Marie Nyberget ('03)
NOR1.70
  
 
 
1.60
  O
1.65
  O
1.70
  O
1.73
XXX
    
6
Janna Siegfrids
Janna Siegfrids ('03)
FIN1.70
  
 
 
1.55
  O
1.60
  O
1.65
  O
1.70
XXO
1.73
XXX
   
P19 Stangspring    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Sara Winberg
Sara Winberg ('04)
SWE4.07
  
 SB
 
3.55
  O
3.80
  O
4.00 SB
 XO
4.07 SB
  O
4.15
XXX
   
2
Silja Andersson
Silja Andersson ('03)
FIN4.00
  
 
 
3.90
  O
4.00
  O
4.07
XXX
     
3
Myra Eriksson
Myra Eriksson ('03)
SWE3.70
  
 =PB
 
3.40
  O
3.55
 XO
3.70 =PB
XXO
3.80
XXX
    
4
Agnes Elisabeth Morud
Agnes Elisabeth Morud ('03)
NOR3.55
  
 
 
3.25
  O
3.40
  O
3.55
 XO
3.70
XXX
    
5
Sara Benedikte Guttormsen
Sara Benedikte Guttormsen ('05)
NOR3.40
  
 
 
3.25
  O
3.40
  O
3.55
XXX
     
6Sophie Bagger BohnSophie Bagger Bohn ('04)DEN3.25
  
 
 
2.95
  O
3.10
  O
3.25
 XO
3.40
XXX
    
Miisa Koskiaho
Miisa Koskiaho ('03)
FIN NH
  
 
 
3.40
XXX
       
P19 Længdespring    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Katharina Gråman
Katharina Gråman ('03)
SWE6.44 w
+3.1
  
 
 
  X6.44
 3.1
6.15
 2.4
  X6.29
 2.1
  X  
2
Vilma Itälinna
Vilma Itälinna ('03)
FIN6.09
+1.3
  
 PB
 
6.07 PB
 2.0
  X5.71
 2.7
6.03
 3.0
5.77
 4.1
6.09 PB
 1.3
  
3Ida Boe RasmussenIda Boe Rasmussen ('03)DEN6.08
+1.8
  
 
 
5.99
 4.4
  X6.08
 1.8
  X  –  –  
4
Miranda Lauvstad
Miranda Lauvstad ('03)
NOR6.02
+1.7
  
 PB
 
5.63
 2.4
5.98
 2.3
5.81
 3.0
  X6.02 PB
 1.7
5.95
 1.7
  
5
Meeri Elomaa
Meeri Elomaa ('03)
FIN6.02 w
+2.8
  
 
 
5.95
 2.8
6.02
 2.8
5.95
 2.5
5.84
 1.6
5.85
 2.8
5.84
 2.7
  
6Josefine Skifter AndersenJosefine Skifter Andersen ('03)DEN5.88 w
+2.6
  
 
 
5.88
 2.6
  X  X  X  X5.86
 1.9
  
7
Ebba Hedberg
Ebba Hedberg ('03)
SWE5.84 w
+3.0
  
 
 
5.56
 0.7
5.82
 3.0
  X5.84
 3.7
5.84
 3.0
5.43
 1.6
  
8
Lillian Washington
Lillian Washington ('03)
NOR5.51 w
+3.3
  
 
 
5.45 PB
 1.0
5.51
 3.3
5.33
 1.1
5.34
 3.1
5.30
 2.8
  X  
P19 Trespring     
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Ilona Ruohola
Ilona Ruohola ('03)
FIN12.58 w
+3.9
  
 
 
  X12.03
 2.5
12.35
 1.6
12.20
 0.5
12.58
 3.9
12.26
 4.3
  
2
Lillian Washington
Lillian Washington ('03)
NOR12.56
+1.1
  
 PB
 
  X12.56 PB
 1.1
12.04
 3.0
12.20
 2.2
  X12.31
 4.3
  
3
Sanni Lento
Sanni Lento ('04)
FIN12.38
+1.9
  
 PB
 
11.93
 0.0
11.91
 1.3
12.11
 3.2
12.38 PB
 1.9
  X  X  
4
Mathilde Sofie Klokseth
Mathilde Sofie Klokseth ('03)
NOR12.27 w
+3.6
  
 
 
11.79
 1.3
11.73
 3.0
  X11.95
 2.8
12.27
 3.6
12.25
 3.2
  
5
Nora Jolbäck
Nora Jolbäck ('04)
SWE11.90 w
+2.6
  
 
 
11.70
 2.6
11.81
 2.8
11.88
 1.8
  X11.84
 4.0
11.90
 2.6
  
6Kathrine Holst HahnKathrine Holst Hahn ('04)DEN11.64 w
+5.0
  
 
 
11.64
 5.0
11.57
 0.7
  X  X  X  X  
7
Tindra Frykholm
Tindra Frykholm ('03)
SWE11.56
+0.6
  
 
 
11.52
 1.1
  X  X  X11.41
 4.5
11.56
 0.6
  
P19 Kuglestød 4.0 kg    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Linn Gabrielli Gustafsson
Linn Gabrielli Gustafsson ('03)
SWE13.87
  
 
 
13.4013.7013.8713.7513.7513.83  
2
Oona Viljanen
Oona Viljanen ('03)
FIN13.50
  
 PB
 
13.1013.0113.2013.50 PB  X13.14  
3
Anette Saalismaa
Anette Saalismaa ('04)
FIN13.21
  
 
 
  X12.6512.8313.21  X  X  
4
Victoria Wickman
Victoria Wickman ('03)
SWE12.78
  
 
 
12.1412.78  X12.47  X  X  
5
Mariell Morken
Mariell Morken ('03)
NOR12.00
  
 
 
  X  X  X  X11.5912.00  
6Nanna Tveen HøgsbergNanna Tveen Høgsberg ('03)DEN11.43
  
 
 
10.8611.4311.1811.0511.0811.20  
7
Hanna Emilie Hjeltnes
Hanna Emilie Hjeltnes ('04)
NOR11.33
  
 
 
  X  X  X  X11.1711.33  
8Josefine Skifter AndersenJosefine Skifter Andersen ('03)DEN11.18
  
 
 
11.0310.9310.8011.1811.0010.61  
P19 Diskoskast 1.0 kg    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Emma Sralla
Emma Sralla ('04)
SWE53.67
  
 
 
  X53.6747.4248.7551.15  X  
2
Vilma Räsänen
Vilma Räsänen ('03)
FIN49.02
  
 
 
44.96  X44.4549.02  X48.21  
3
Enni Aula
Enni Aula ('03)
FIN47.30
  
 
 
  X  X44.81  X47.30  X  
4Anne Juul JensenAnne Juul Jensen ('06)DEN46.50
  
 
 
35.1741.33  X46.5043.4544.53  
5
Ebba Salomonsson Lind
Ebba Salomonsson Lind ('04)
SWE45.42
  
 
 
44.3545.2042.8045.42  X43.12  
6
Hanna Emilie Hjeltnes
Hanna Emilie Hjeltnes ('04)
NOR43.44
  
 
 
41.2642.46  X39.1443.44  X  
7Freja VeichertsFreja Veicherts ('05)DEN37.68
  
 
 
32.5337.68  X35.6035.61  X  
8
Ellevine Kathleen Artesia Octavia Svensen Skare
Ellevine Kathleen Artesia Octavia Svensen Skare ('05)
NOR36.20
  
 
 
  X36.20  X  X  X  X  
P19 Hammerkast 4.0 kg    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Charlotta Sandkulla
Charlotta Sandkulla ('04)
FIN54.89
  
 
 
  X52.4852.2354.89  X  X  
2
Marika Virtanen
Marika Virtanen ('03)
FIN53.79
  
 
 
48.78  X  X53.79  X  X  
3
Thea Löfman
Thea Löfman ('03)
SWE52.64
  
 
 
  X  X  X  X52.64  X  
4
Saga Berg
Saga Berg ('04)
SWE52.01
  
 
 
  X  X  X52.01  X  X  
5
Ruth-Magrethe Austad Nilsen
Ruth-Magrethe Austad Nilsen ('03)
NOR51.25
  
 
 
49.78  X51.2549.37  X  X  
6Iben Pusle DahlIben Pusle Dahl ('05)DEN48.73
  
 
 
  X48.73  X  X  X46.71  
7Annika Mejls RamsgaardAnnika Mejls Ramsgaard ('03)DEN46.13
  
 
 
43.4146.1345.96  X45.80  X  
8
Tiril Lappegård
Tiril Lappegård ('03)
NOR44.64
  
 
 
  X42.89  X  X44.6441.69  
P19 Spydkast 600 gram    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Emilia Karell
Emilia Karell ('03)
FIN51.17
  
 
 
50.0151.1748.6648.93  X  X  
2
Vivian Suominen
Vivian Suominen ('03)
FIN50.52
  
 
 
47.2250.52  –  –  X   
3
Amanda Olsson
Amanda Olsson ('03)
SWE45.53
  
 
 
44.3343.7043.9943.3144.5745.53  
4
Vår Eik Litland
Vår Eik Litland ('03)
NOR45.13
  
 
 
  X45.1340.2842.6744.75  X  
5
Ellevine Kathleen Artesia Octavia Svensen Skare
Ellevine Kathleen Artesia Octavia Svensen Skare ('05)
NOR45.09
  
 
 
44.2245.09  X  X  X41.91  
6
Tilda Bernhult
Tilda Bernhult ('04)
SWE43.60
  
 
 
43.6041.6641.0840.74  X42.96  
7
Arndís Diljá Óskarsdóttir
Arndís Diljá Óskarsdóttir ('04)
ISL42.07
  
 
 
42.07  X41.08  X  X39.28  
8Iben Pusle DahlIben Pusle Dahl ('05)DEN38.66
  
 PB
 
  X37.59 PB38.45 PB  X37.8838.66 PB  
P19 5000 m kapgang    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Maren Karlsen Bekkestad
Maren Karlsen Bekkestad ('03)
NOR23:41.75
  
 PB
2
Anna Kokko
Anna Kokko ('04)
FIN26:55.26
  
 
3
Lisa Nyberg
Lisa Nyberg ('03)
SWE31:49.32
  
 PB
P19 4 x 100 m stafet    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
 
  
NOR45.91
  
 
  Laura Tietje Johanna Van Der Veen, Maren Bakke Amundsen, Lovise Skarbøvik Andresen, Nora Aune
2
 
  
FIN45.96
  
 
  Minea Fogelholm, Anna Pursiainen, Emma Tainio, Nelli Anttonen
3
Sverige 
Sverige  
SWE46.46
  
 
  Alva von Gerber, Cajsa Augustsson, Julia Henriksson, Filippa Sivnert
Denmark/Iceland 
Denmark/Iceland  
MIXDNF
  
 
  Annika Baun Haldbo, Cecilie Gedsø Færge, Alma Søby Witt, Ida Boe Rasmussen
P19 4 x 400 m stafet    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
 
  
NOR3:41.21
  
 
  Henriette Jæger, Nora Haugen, Marin Stray Gautadottir, Ida Andrea Breigan
2
Sverige 
Sverige  
SWE3:41.34
  
 
  Hanna Karlsson, Elin Joabsson, Tilde Bjerager, Moa Granat
3
 
  
FIN3:44.45
  
 
  Aada Aho, Veera Mattila, Julia Ihantola, Ronja Koskela
4
DEN-ISL 
DEN-ISL  
MIX3:50.93
  
 
  Line Grønbæk Andersen, Amanda Sondrup Henriques, Betty Marie Ramsgaard Jensen

Seneste resultater

26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2