Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Greve: Vindsprint 6.8.2022
Greve Stadion

M 100 m    
Vind: +2.6

Finale A

Finale
Vind: +2.6
1Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)Sparta10.17 w
  
 
2Kojo MusahKojo Musah ('96)Aarhus 190010.31 w
  
 
3Rasmus Thornbjerg KlausenRasmus Thornbjerg Klausen Sparta10.45 w
  
 
4Frankly DadeyFrankly Dadey ('99)Greve Atletik10.96 w
  
 
5Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik11.03 w
  
 
6Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta11.13 w
  
 
7Dlovan BakerDlovan Baker Hvidovre AM11.30 w
  
 
Finale B
Vind: +3.0
Vind: +3.0
1Mikkel KlejnstrupMikkel Klejnstrup ('86)Hvidovre AM11.28 w
  
 
2Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM11.42 w
  
 
3Emil GrovnEmil Grovn ('98)Frederiksberg IF11.49 w
  
 
4Obed UtshuObed Utshu ('04)Frederiksberg IF11.50 w
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +2.0
Vind: +2.0
1Mikkel KlejnstrupMikkel Klejnstrup ('86)Hvidovre AM11.47
  
 SB
2Lance Christian AaboLance Christian Aabo ('06)HGATM 11.50
  
 PB
3Obed UtshuObed Utshu ('04)Frederiksberg IF11.60
  
 PB
4Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta11.82
  
 
5Birk KrygerBirk Kryger ('08)HGATM 11.83
  
 
6Christoffer Banke JørgensenChristoffer Banke Jørgensen ('07)HGATM 12.10
  
 PB
7Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF12.15
  
 SB
Indledende 2
Vind: +3.5
Vind: +3.5
1Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik10.94 w
  
 
2Carl Bruce AaboCarl Bruce Aabo ('04)HGATM 10.99 w
  
 
3Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta11.17 w
  
 
4Frederik AnderssonFrederik Andersson ('01)Greve Atletik11.20 w
  
 
5Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM11.40 w
  
 
6Dlovan BakerDlovan Baker Hvidovre AM11.42 w
  
 
7Emil GrovnEmil Grovn ('98)Frederiksberg IF11.57 w
  
 
Indledende 3
Vind: +0.3
Vind: +0.3
1Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)Sparta10.37
  
 
2Kojo MusahKojo Musah ('96)Aarhus 190010.43
  
 
3Rasmus Thornbjerg KlausenRasmus Thornbjerg Klausen Sparta10.64
  
 =SB
4Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta10.81
  
 
5Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik10.88
  
 PB
6Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta11.23
  
 SB
7Frankly DadeyFrankly Dadey ('99)Greve Atletik11.33
  
 
M 200 m    
Vind: +1.8

Finale A

Finale
Vind: +1.8
1Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta21.46
  
 
2Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)Sparta21.53
  
 
3Karl MfeketoKarl Mfeketo ('96)Sparta22.60
  
 PB
4Mikkel KlejnstrupMikkel Klejnstrup ('86)Hvidovre AM22.87
  
 
5Dlovan BakerDlovan Baker Hvidovre AM23.41
  
 
6Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM23.60
  
 SB
Finale B
Vind: +4.9
Vind: +4.9
1Emil GrovnEmil Grovn ('98)Frederiksberg IF23.29 w
  
 
2Birk KrygerBirk Kryger ('08)HGATM 23.47 w
  
 
3Christoffer Banke JørgensenChristoffer Banke Jørgensen ('07)HGATM 23.64 w
  
 
4Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta23.87 w
  
  K 1 Mixed competition
5Obed UtshuObed Utshu ('04)Frederiksberg IF23.88 w
  
 
6Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta25.00 w
  
  K 2 Mixed competition
M 400 m    

Finale A

Finale
1Thomas Jersild OlsenThomas Jersild Olsen ('01)Holte Atletik49.79
  
 PB
2Sebastian Kordt LassenSebastian Kordt Lassen ('93)Frederiksberg IF51.35
  
 
3Carl Bäckström NielsenCarl Bäckström Nielsen ('07)Amager AC52.24
  
 
4Yusuf AlinYusuf Alin ('95)Sparta52.78
  
 SB
5Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)Sparta54.50
  
  K 1 Mixed competition
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Carl Bruce AaboCarl Bruce Aabo ('04)HGATM 6.75 w
+3.4
  
 
 
6.43
 0.0
  X
 0.0
6.75
 3.4
  X
 0.0
  –
 0.0
  –
 0.0
  
2Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta6.43 w
+3.5
  
 
 
6.13
 0.5
5.94
 -0.8
  X
 0.0
6.43
 3.5
  –
 0.0
  –
 0.0
  
3Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta6.34
+1.4
  
 
 
  X
 0.0
5.15
 3.7
6.19
 0.2
  X
 0.0
6.34
 1.4
  X
 0.0
  
4Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF5.78
+1.9
  
 SB
 
  X
 0.0
5.34 SB
 -2.8
5.78 SB
 1.9
5.65
 1.8
  X
 0.0
  –
 0.0
  
K 100 m    
Vind: +4.7

Finale A

Finale
Vind: +4.7
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF11.46 w
  
 
2Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)Sparta11.47 w
  
 
3Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta11.65 w
  
 
4Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta12.00 w
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +3.0
Vind: +3.0
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF11.62 w
  
 
2Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)Sparta11.71 w
  
 
3Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta11.76 w
  
 
4Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03)Sparta12.00 w
  
 
5Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta12.21 w
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +3.5

Finale A

Finale
Vind: +3.5
1Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF13.21 w
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +3.3
Vind: +3.3
1Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF13.21 w
  
 
2Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta15.60 w
  
 
K Længdespring    

Finale A

Finale
1Annette Juma NielsenAnnette Juma Nielsen ('96)KIF6.01
+1.4
  
 SB
 
5.96
 2.5
  X
 0.0
5.71
 1.4
5.64
 0.1
6.01 SB
 1.4
5.38
 -1.5
  

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne