Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Greve: Vindsprint 6.8.2022
Greve Stadion

M 100 m    
Vind: +2.6

Finale A

Finale
Vind: +2.6
1Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)Sparta10.17 w
  
 
2Kojo MusahKojo Musah ('96)Aarhus 190010.31 w
  
 
3Rasmus Thornbjerg KlausenRasmus Thornbjerg Klausen Sparta10.45 w
  
 
4Frankly DadeyFrankly Dadey ('99)Greve Atletik10.96 w
  
 
5Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik11.03 w
  
 
6Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta11.13 w
  
 
7Dlovan BakerDlovan Baker Hvidovre AM11.30 w
  
 
Finale B
Vind: +3.0
Vind: +3.0
1Mikkel KlejnstrupMikkel Klejnstrup ('86)Hvidovre AM11.28 w
  
 
2Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM11.42 w
  
 
3Emil GrovnEmil Grovn ('98)Frederiksberg IF11.49 w
  
 
4Obed UtshuObed Utshu ('04)Frederiksberg IF11.50 w
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +2.0
Vind: +2.0
1Mikkel KlejnstrupMikkel Klejnstrup ('86)Hvidovre AM11.47
  
 SB
2Lance Christian AaboLance Christian Aabo ('06)HGATM 11.50
  
 PB
3Obed UtshuObed Utshu ('04)Frederiksberg IF11.60
  
 PB
4Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta11.82
  
 
5Birk KrygerBirk Kryger ('08)HGATM 11.83
  
 
6Christoffer Banke JørgensenChristoffer Banke Jørgensen ('07)HGATM 12.10
  
 PB
7Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF12.15
  
 SB
Indledende 2
Vind: +3.5
Vind: +3.5
1Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik10.94 w
  
 
2Carl Bruce AaboCarl Bruce Aabo ('04)HGATM 10.99 w
  
 
3Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta11.17 w
  
 
4Frederik AnderssonFrederik Andersson ('01)Greve Atletik11.20 w
  
 
5Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM11.40 w
  
 
6Dlovan BakerDlovan Baker Hvidovre AM11.42 w
  
 
7Emil GrovnEmil Grovn ('98)Frederiksberg IF11.57 w
  
 
Indledende 3
Vind: +0.3
Vind: +0.3
1Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)Sparta10.37
  
 
2Kojo MusahKojo Musah ('96)Aarhus 190010.43
  
 
3Rasmus Thornbjerg KlausenRasmus Thornbjerg Klausen Sparta10.64
  
 =SB
4Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta10.81
  
 
5Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik10.88
  
 PB
6Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta11.23
  
 SB
7Frankly DadeyFrankly Dadey ('99)Greve Atletik11.33
  
 
M 200 m    
Vind: +1.8

Finale A

Finale
Vind: +1.8
1Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta21.46
  
 
2Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)Sparta21.53
  
 
3Karl MfeketoKarl Mfeketo ('96)Sparta22.60
  
 PB
4Mikkel KlejnstrupMikkel Klejnstrup ('86)Hvidovre AM22.87
  
 
5Dlovan BakerDlovan Baker Hvidovre AM23.41
  
 
6Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM23.60
  
 SB
Finale B
Vind: +4.9
Vind: +4.9
1Emil GrovnEmil Grovn ('98)Frederiksberg IF23.29 w
  
 
2Birk KrygerBirk Kryger ('08)HGATM 23.47 w
  
 
3Christoffer Banke JørgensenChristoffer Banke Jørgensen ('07)HGATM 23.64 w
  
 
4Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta23.87 w
  
  K 1
5Obed UtshuObed Utshu ('04)Frederiksberg IF23.88 w
  
 
6Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta25.00 w
  
  K 2
M 400 m    

Finale A

Finale
1Thomas Jersild OlsenThomas Jersild Olsen ('01)Holte Atletik49.79
  
 PB
2Sebastian Kordt LassenSebastian Kordt Lassen ('93)Frederiksberg IF51.35
  
 
3Carl Bäckström NielsenCarl Bäckström Nielsen ('07)Amager AC52.24
  
 
4Yusuf AlinYusuf Alin ('95)Sparta52.78
  
 SB
5Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)Sparta54.50
  
  K 1
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Carl Bruce AaboCarl Bruce Aabo ('04)HGATM 6.75 w
+3.4
  
 
 
6.43
 0.0
  X
 0.0
6.75
 3.4
  X
 0.0
  –
 0.0
  –
 0.0
  
2Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta6.43 w
+3.5
  
 
 
6.13
 0.5
5.94
 -0.8
  X
 0.0
6.43
 3.5
  –
 0.0
  –
 0.0
  
3Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta6.34
+1.4
  
 
 
  X
 0.0
5.15
 3.7
6.19
 0.2
  X
 0.0
6.34
 1.4
  X
 0.0
  
4Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF5.78
+1.9
  
 SB
 
  X
 0.0
5.34 SB
 -2.8
5.78 SB
 1.9
5.65
 1.8
  X
 0.0
  –
 0.0
  
K 100 m    
Vind: +4.7

Finale A

Finale
Vind: +4.7
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF11.46 w
  
 
2Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)Sparta11.47 w
  
 
3Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta11.65 w
  
 
4Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta12.00 w
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +3.0
Vind: +3.0
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF11.62 w
  
 
2Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)Sparta11.71 w
  
 
3Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta11.76 w
  
 
4Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03)Sparta12.00 w
  
 
5Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta12.21 w
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +3.5

Finale A

Finale
Vind: +3.5
1Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF13.21 w
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +3.3
Vind: +3.3
1Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF13.21 w
  
 
2Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta15.60 w
  
 
K Længdespring    

Finale A

Finale
1Annette Juma NielsenAnnette Juma Nielsen ('96)KIF6.01
+1.4
  
 SB
 
5.96
 2.5
  X
 0.0
5.71
 1.4
5.64
 0.1
6.01 SB
 1.4
5.38
 -1.5
  

Seneste resultater

1.2KøbenhavnKuglestøds Challenge 2
28.1SkiveIndestævne III (VDMU 800 12-13 og 3000 14-19)
28‐29.1BallerupØst-inde
25.1KøbenhavnKuglestøds Challenge 1
25.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
21.1EsbjergVinterkast
21.1RandersRanders Indoor
21‐22.1AarhusVDMUi
21.1GreveThrowingtime in the snow
21.1HvidovreVægtkast for de stærke
15.1SæbyNålestævne Sæby
15.1HvidovreHvidovre Indoor 2
14.1RandersPVCenter Randers Cup 1
14.1SkiveIndestævne II (VDMU1500 m)
7.1HelsingørKronborg Games 1
31.12HvidovreNytårskast indendørs
31.12KøbenhavnNytårsløbet
29.12AarhusSidste Chancen
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12SkiveSkive Kast 7-22
21.12RønneViking 1000m Juleløb
18.12BallerupJulestævne
17.12RandersVault 2
14.12AalborgAalborg Indoor 2
14.12HelsingørJuleafslutningsstævne
13.12EsbjergHT og DT i kastegården
11.12HvidovreHvidovre Indoor 1
10.12SkiveJulestævne
10.12RandersVault 1
3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters