Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aabenraa: Stævne trænings samling masters 6‐7.8.2022
Aabenraa

M 100 m    
6.8. Vind: +1.5

Finale A

Finale
6.8.Vind: +1.5
1Christian MøllerChristian Møller ('61)Sparta12.98
  
 SB
2Knud Erik PedersenKnud Erik Pedersen ('60)FIF Hillerød14.81
  
 
3Knud Jesper JørgensenKnud Jesper Jørgensen ('55)Sparta17.16
  
 SB
4Flemming AanæsFlemming Aanæs ('47)FIF Hillerød18.22
  
 SB
M 400 m    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Johnny MøllerJohnny Møller ('59)HGATM 1:08.48
  
 PB
2Thyge ArumThyge Arum ('61)Greve Atletik1:09.55
  
 PB
3René L. PedersenRené L. Pedersen ('61)Odense Atletik 1:13.19
  
 SB
4Ove LaustenOve Lausten ('54)Vejle IF1:18.30
  
 SB
M 800 m    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Tito PhiriTito Phiri ('82)Aarhus 19002:01.91
  
 
2Johnny MøllerJohnny Møller ('59)HGATM 2:28.51
  
 
René L. PedersenRené L. Pedersen ('61)Odense Atletik DNF
  
 
M 1500 m    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Thyge ArumThyge Arum ('61)Greve Atletik5:59.54
  
 
2André Friis MøllerAndré Friis Møller ('68)NG&IF 6:20.47
  
 SB
3Esben ElbækEsben Elbæk ('50)Aalborg Øst RRC10:06.09
  
 PB
K 100 m    
6.8. Vind: +1.2

Finale A

Finale
6.8.Vind: +1.2
1Dorthe GundersenDorthe Gundersen ('65)AK Brøndby16.62
  
 SB
1Maja BoeMaja Boe ('60)Aalborg Øst RRC16.62
  
 SB
3Ingela BluhmIngela Bluhm ('46)HGF AM16.97
  
DR75 SB
K 400 m    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Maja BoeMaja Boe ('60)Aalborg Øst RRC1:20.30
  
 SB
2Tove GrevsenTove Grevsen ('74)Aabenraa IG 1:25.02
  
 PB
3Ulla HovgaardUlla Hovgaard ('45)Aalborg AM1:42.62
  
 SB
K 800 m    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Maja BoeMaja Boe ('60)Aalborg Øst RRC3:10.07
  
 SB
2Tove GrevsenTove Grevsen ('74)Aabenraa IG 3:17.34
  
 
K 1500 m    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Maja BoeMaja Boe ('60)Aalborg Øst RRC6:20.23
  
 SB
K45 Kuglestød 4.0 kg    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1Tove GrevsenTove Grevsen ('74)Aabenraa IG 4.77
  
 
 
4.643.994.504.404.774.51  
M55 100 m hæk 91.4 cm    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
Poul GundersenPoul Gundersen ('66)AK Brøndby DNF
  
 
M55 Kuglestød 6.0 kg    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1Leif HansenLeif Hansen ('65)Vejle IF9.55
  
 SB
 
8.278.028.559.15 SB9.55 SB8.84  
M55 Diskoskast 1.5 kg    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Poul GundersenPoul Gundersen ('66)AK Brøndby28.03
  
 SB
 
24.89 SB28.03 SB      
K55 80 m hæk 76.2 cm, 7 m    
6.8. Vind: w

Finale A

Finale
6.8.Vind: w
1Dorthe GundersenDorthe Gundersen ('65)AK Brøndby20.97 w
  
 
K55 Højdespring    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1Gunhild Engholm MichelsenGunhild Engholm Michelsen ('63)DELTA1.25
  
 =SB
 
1.15
  O
1.20
  O
1.25 =SB
XXO
     
M60 100 m hæk 84.0 cm, 8 m    
6.8. Vind: +1.6

Finale A

Finale
6.8.Vind: +1.6
1Knud Erik PedersenKnud Erik Pedersen ('60)FIF Hillerød18.49
  
 PB
2Per Egge RasmussenPer Egge Rasmussen ('59)Randers Freja20.89
  
 
M60 Højdespring    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1Knud Erik PedersenKnud Erik Pedersen ('60)FIF Hillerød1.40
  
 
 
1.30
  O
1.35
 XO
1.40
  O
     
2Per Egge RasmussenPer Egge Rasmussen ('59)Randers Freja1.35
  
 
 
1.30
 XO
1.35
  O
1.40
XXX
     
2Knud Erik PedersenKnud Erik Pedersen ('60)FIF Hillerød1.35
  
 
 
1.30
  O
1.35
 XO
      
M60 Længdespring    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1Per Egge RasmussenPer Egge Rasmussen ('59)Randers Freja3.61
+1.0
  
 
 
  –  –  –3.61
 1.0
3.59
 0.5
  –  
M60 Kuglestød 5.0 kg    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1Knud Erik PedersenKnud Erik Pedersen ('60)FIF Hillerød9.77
  
 
 
  X9.539.779.349.299.24  
2Per Egge RasmussenPer Egge Rasmussen ('59)Randers Freja8.68
  
 
 
  –  –  –8.68  X  X  
3Per SabroePer Sabroe ('59)HGF AM7.07
  
 
 
6.74  X7.07  X  X  X  
4Thyge ArumThyge Arum ('61)Greve Atletik6.73
  
 PB
 
6.73 PB6.375.83  X6.676.72  
M60 Diskoskast 1.0 kg    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Tom O. JensenTom O. Jensen ('60)Esbjerg AM46.66
  
 
 
46.0046.66      
2Per SabroePer Sabroe ('59)HGF AM38.20
  
 SB
 
36.2138.20 SB      
3Knud Erik PedersenKnud Erik Pedersen ('60)FIF Hillerød35.15
  
 SB
 
35.15 SB34.26      
4Per Egge RasmussenPer Egge Rasmussen ('59)Randers Freja33.60
  
 
 
33.6033.26      
M60 Vægtkast 9.08 kg    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Tom O. JensenTom O. Jensen ('60)Esbjerg AM17.71
  
 
 
17.0217.71      
2Per SabroePer Sabroe ('59)HGF AM15.33
  
 
 
15.2315.33      
3Per Egge RasmussenPer Egge Rasmussen ('59)Randers Freja11.33
  
 
 
11.3311.06      
4Mogens SørensenMogens Sørensen ('59)Odense Atletik 9.95
  
 PB
 
9.95 PB9.69      
M60 Hammerkast 5.0 kg    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Tom O. JensenTom O. Jensen ('60)Esbjerg AM51.77
  
 PB
 
48.7251.77 PB      
2Per SabroePer Sabroe ('59)HGF AM40.74
  
 SB
 
40.1940.74 SB40.62     
3Mogens SørensenMogens Sørensen ('59)Odense Atletik 21.74
  
 PB
 
21.60 PB21.74 PB      
M60 Spydkast 600 gram    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1Knud Erik PedersenKnud Erik Pedersen ('60)FIF Hillerød33.33
  
 
 
32.0033.33      
2Per Egge RasmussenPer Egge Rasmussen ('59)Randers Freja23.67
  
 
 
22.9423.67      
3Per SabroePer Sabroe ('59)HGF AM19.76
  
 
 
19.76       
4Thyge ArumThyge Arum ('61)Greve Atletik17.68
  
 PB
 
16.55 PB17.68 PB      
K60 Kuglestød 3.0 kg    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1Anne-Marie MarthedalAnne-Marie Marthedal ('62)Sparta6.53
  
 PB
 
  X6.53 PB6.006.145.71  X  
K60 Diskoskast 1.0 kg    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Anne-Marie MarthedalAnne-Marie Marthedal ('62)Sparta14.39
  
 
 
12.3114.39      
K60 Hammerkast 3.0 kg    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Anne-Marie MarthedalAnne-Marie Marthedal ('62)Sparta20.25
  
 PB
 
19.75 PB20.25 PB      
K60 Spydkast 500 gram    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1Anne-Marie MarthedalAnne-Marie Marthedal ('62)Sparta11.69
  
 SB
 
10.85 SB11.69 SB      
M65 Højdespring    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1Knud Jesper JørgensenKnud Jesper Jørgensen ('55)Sparta1.25
  
 
 
1.05
  O
1.10
  O
1.15
  O
1.20
  O
1.25
  O
1.30
XXX
  
M65 Længdespring    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1Knud Jesper JørgensenKnud Jesper Jørgensen ('55)Sparta3.33 w
+2.4
  
 
 
3.05
 0.0
3.33
 2.4
3.23
 0.8
  –  –  –  
M65 Kuglestød 5.0 kg    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1Knud Jesper JørgensenKnud Jesper Jørgensen ('55)Sparta7.68
  
 PB
 
7.59 PB6.767.68 PB7.537.177.54  
M65 Diskoskast 1.0 kg    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Knud Jesper JørgensenKnud Jesper Jørgensen ('55)Sparta28.62
  
 PB
 
26.61 PB28.62 PB      
2Ove LaustenOve Lausten ('54)Vejle IF19.25
  
 
 
19.2518.93      
M65 Spydkast 600 gram    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1Knud Jesper JørgensenKnud Jesper Jørgensen ('55)Sparta24.45
  
 SB
 
18.20 SB22.16 SB24.45 SB     
K70 80m Hurdles, 68 cm    
6.8. Vind: w

Finale A

Finale
6.8.Vind: w
1Sonja StigsenSonja Stigsen ('51)Viborg AM21.68 w
  
 
K70 Kuglestød 3.0 kg    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM7.20
  
 
 
6.966.957.20  X  X7.03  
2Sonja StigsenSonja Stigsen ('51)Viborg AM5.65
  
 SB
 
5.44 SB5.335.44 =SB5.54 SB5.255.65 SB  
K70 Diskoskast 1.0 kg    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Lone SørensenLone Sørensen ('52)Odense Atletik 24.41
  
 
 
23.9324.41      
2Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM23.50
  
 
 
23.5023.04      
K70 Vægtkast 5.44 kg    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Lone SørensenLone Sørensen ('52)Odense Atletik 12.72
  
 
 
11.9512.72      
2Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM9.88
  
 
 
9.499.88      
K70 Hammerkast 3.0 kg    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Lone SørensenLone Sørensen ('52)Odense Atletik 33.30
  
 SB
 
30.5833.30 SB      
2Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM29.05
  
 
 
29.0528.66      
K70 Spydkast 500 gram    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM11.20
  
 
 
10.9911.20      
M75 80 m hæk 76.2 cm, 7 m    
6.8. Vind: w

Finale A

Finale
6.8.Vind: w
1Flemming AanæsFlemming Aanæs ('47)FIF Hillerød21.81 w
  
 
M75 Længdespring    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1Flemming AanæsFlemming Aanæs ('47)FIF Hillerød2.91
+1.2
  
 SB
 
2.86 SB
 1.3
2.91 SB
 1.2
2.87
 0.9
2.77
 1.0
2.90
 0.0
2.82
 0.8
  
M75 Kuglestød 4.0 kg    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik9.97
  
 
 
9.069.739.749.929.97  X  
M75 Diskoskast 1.0 kg    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik32.61
  
 
 
32.6132.50      
M75 Vægtkast 7.26 kg    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik12.36
  
 
 
12.3612.19      
M75 Hammerkast 4.0 kg    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik35.22
  
 
 
35.2234.49      
M75 Spydkast 500 gram    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1Flemming AanæsFlemming Aanæs ('47)FIF Hillerød17.42
  
 SB
 
17.05 SB17.42 SB      
K75 Højdespring    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1Ingela BluhmIngela Bluhm ('46)HGF AM1.00
  
 SB
 
0.90 SB
 XO
0.95 SB
 XO
1.00 SB
  O
1.05
XXs
    
K75 Længdespring    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1Ingela BluhmIngela Bluhm ('46)HGF AM3.06
+1.2
  
DR75 SB
 
  X  X3.06 SB
 1.2
  X2.90
 0.2
2.80
 0.0
  
K75 Kuglestød 2.0 kg    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1Ulla HovgaardUlla Hovgaard ('45)Aalborg AM8.18
  
 PB
 
7.09 PB7.89 PB7.388.18 PB7.38  X  
2Kirsten OnsbergKirsten Onsberg ('44)Hvide Sande7.73
  
 SB
 
7.337.337.557.69 SB7.237.73 SB  
K75 Diskoskast 0.75 kg    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Kirsten OnsbergKirsten Onsberg ('44)Hvide Sande18.73
  
 SB
 
17.39 SB18.73 SB      
K75 Weight Throw (4kg)    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Kirsten OnsbergKirsten Onsberg ('44)Hvide Sande8.71
  
 
 
7.138.71      
K75 Hammerkast 2.0 kg    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Kirsten OnsbergKirsten Onsberg ('44)Hvide Sande26.90
  
 SB
 
26.1626.90 SB      
K75 Spydkast 400 gram    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1Ulla HovgaardUlla Hovgaard ('45)Aalborg AM14.47
  
 
 
14.4514.47      
2Kirsten OnsbergKirsten Onsberg ('44)Hvide Sande14.27
  
 
 
13.0114.27      
K85 Diskoskast 0.75 kg    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Tove Friis JensenTove Friis Jensen ('37)Esbjerg AM9.87
  
 SB
 
9.77 SB9.87 SB      
K85 Weight Throw (4kg)    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Tove Friis JensenTove Friis Jensen ('37)Esbjerg AM6.29
  
 SB
 
5.906.29 SB      
K85 Hammerkast 2.0 kg    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Tove Friis JensenTove Friis Jensen ('37)Esbjerg AM16.03
  
 
 
16.0315.87      

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne