Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Mangekamp U14 13‐14.8.2022
Østerbro Stadion

D13 Femkamp D13    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1Sofus Houman-PrasséSofus Houman-Prassé ('09)Sparta2934
  
 PB
 
14,68/+0,68,544,40/+0,125,041.52,01
2Vagn BjørnVagn Bjørn ('10)Amager AC2916
  
 PB
 
15,25/+0,68,734,33/+1,125,121.49,55
3Balder BreinholstBalder Breinholst ('10)Amager AC2690
  
 PB
 
15,79/+0,68,624,51/+0,926,002.01,38
4Samuel Grønlund BrixSamuel Grønlund Brix ('09)Sparta2631
  
 PB
 
15,61/+0,67,544,36/0,028,772.00,57
P13 Pentathlon P13    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1Alma Børregaard RavnAlma Børregaard Ravn ('09)Sparta4846
  
 
 
9,74/+1,39,975,37/0,032,211.43,12
2Ella JensenElla Jensen ('10)Roar Atletik3664
  
 
 
10,55/+1,38,864,65/+1,819,851.58,99
3Wilma Caroline NielsenWilma Caroline Nielsen ('10)Sparta3107
  
 
 
12,33/+1,37,864,36/0,018,871.59,50
4Andrea Winther GlamoclijaAndrea Winther Glamoclija ('10)Sparta3084
  
 
 
12,31/+1,37,574,32/-0,219,461.59,40
5Kajsa Kirk PetersenKajsa Kirk Petersen ('10)Sparta2572
  
 
 
12,93/+1,37,643,91/0,013,412.04,75
6Erika Livia WischmannErika Livia Wischmann ('09)Sparta2263
  
 
 
12,39/+1,35,433,44/0,011,581.56,29
D13 600 m    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1Vagn BjørnVagn Bjørn ('10)Amager AC1:49.55
  
 
2Sofus Houman-PrasséSofus Houman-Prassé ('09)Sparta1:52.01
  
 PB
3Samuel Grønlund BrixSamuel Grønlund Brix ('09)Sparta2:00.57
  
 SB
4Balder BreinholstBalder Breinholst ('10)Amager AC2:01.38
  
 PB
D13 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
13.8. Vind: +0.6

Finale A

Finale
13.8.Vind: +0.6
1Sofus Houman-PrasséSofus Houman-Prassé ('09)Sparta14.68
  
 PB
2Vagn BjørnVagn Bjørn ('10)Amager AC15.25
  
 PB
3Samuel Grønlund BrixSamuel Grønlund Brix ('09)Sparta15.61
  
 PB
4Balder BreinholstBalder Breinholst ('10)Amager AC15.79
  
 PB
D13 Længdespring 1 m zone    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1Balder BreinholstBalder Breinholst ('10)Amager AC4.51
+0.9
  
 
 
4.50
 -0.4
  –4.51
 0.9
     
2Sofus Houman-PrasséSofus Houman-Prassé ('09)Sparta4.40
+0.1
  
 
 
4.20
 1.2
4.16
 0.0
4.40
 0.1
     
3Samuel Grønlund BrixSamuel Grønlund Brix ('09)Sparta4.36
0.0
  
 
 
4.31
 0.0
4.20
 0.0
4.36
 0.0
     
4Vagn BjørnVagn Bjørn ('10)Amager AC4.33
+1.1
  
 
 
4.25
 -0.4
4.31
 -0.1
4.33
 1.1
     
D13 Kuglestød 3.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1Vagn BjørnVagn Bjørn ('10)Amager AC8.73
  
 PB
 
8.51 PB8.208.73 PB     
2Balder BreinholstBalder Breinholst ('10)Amager AC8.62
  
 PB
 
8.268.208.62 PB     
3Sofus Houman-PrasséSofus Houman-Prassé ('09)Sparta8.54
  
 PB
 
8.068.54 PB8.13     
4Samuel Grønlund BrixSamuel Grønlund Brix ('09)Sparta7.54
  
 
 
7.296.777.54     
D13 Spydkast 400 gram    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1Samuel Grønlund BrixSamuel Grønlund Brix ('09)Sparta28.77
  
 
 
23.9228.7728.06     
2Balder BreinholstBalder Breinholst ('10)Amager AC26.00
  
 
 
23.7922.4126.00     
3Vagn BjørnVagn Bjørn ('10)Amager AC25.12
  
 PB
 
22.81 PB18.4925.12 PB     
4Sofus Houman-PrasséSofus Houman-Prassé ('09)Sparta25.04
  
 
 
25.0424.5822.69     
P13 600 m    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1Alma Børregaard RavnAlma Børregaard Ravn ('09)Sparta1:43.12
  
 SB
2Erika Livia WischmannErika Livia Wischmann ('09)Sparta1:56.29
  
 
3Ella JensenElla Jensen ('10)Roar Atletik1:58.99
  
 PB
4Andrea Winther GlamoclijaAndrea Winther Glamoclija ('10)Sparta1:59.40
  
 PB
5Wilma Caroline NielsenWilma Caroline Nielsen ('10)Sparta1:59.50
  
 PB
6Kajsa Kirk PetersenKajsa Kirk Petersen ('10)Sparta2:04.75
  
 PB
P13 60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m    
13.8. Vind: +1.3

Finale A

Finale
13.8.Vind: +1.3
1Alma Børregaard RavnAlma Børregaard Ravn ('09)Sparta9.74
  
 PB
2Ella JensenElla Jensen ('10)Roar Atletik10.55
  
 PB
3Andrea Winther GlamoclijaAndrea Winther Glamoclija ('10)Sparta12.31
  
 PB
4Wilma Caroline NielsenWilma Caroline Nielsen ('10)Sparta12.33
  
 
5Erika Livia WischmannErika Livia Wischmann ('09)Sparta12.39
  
 
6Kajsa Kirk PetersenKajsa Kirk Petersen ('10)Sparta12.93
  
 PB
P13 Længdespring 1 m zone    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1Alma Børregaard RavnAlma Børregaard Ravn ('09)Sparta5.37
0.0
  
 
 
5.37
 0.0
5.22
 0.0
5.23
 0.9
     
2Ella JensenElla Jensen ('10)Roar Atletik4.65
+1.8
  
 
 
4.48
 0.0
4.62
 0.3
4.65
 1.8
     
3Wilma Caroline NielsenWilma Caroline Nielsen ('10)Sparta4.36
0.0
  
 
 
4.36
 0.0
4.34
 0.0
4.26
 0.4
     
4Andrea Winther GlamoclijaAndrea Winther Glamoclija ('10)Sparta4.32
-0.2
  
 
 
4.32
 -0.2
4.22
 0.0
4.22
 -1.1
     
5Kajsa Kirk PetersenKajsa Kirk Petersen ('10)Sparta3.91
0.0
  
 PB
 
3.56 PB
 0.0
3.91 PB
 0.0
3.82
 0.0
     
6Erika Livia WischmannErika Livia Wischmann ('09)Sparta3.44
0.0
  
 SB
 
3.44 SB
 0.0
3.34
 0.0
  X     
P13 Kuglestød 2.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1Alma Børregaard RavnAlma Børregaard Ravn ('09)Sparta9.97
  
 PB
 
8.809.97 PB8.95     
2Ella JensenElla Jensen ('10)Roar Atletik8.86
  
 PB
 
8.867.998.48     
4Kajsa Kirk PetersenKajsa Kirk Petersen ('10)Sparta7.64
  
 PB
 
7.46 PB7.50 PB7.64 PB     
5Andrea Winther GlamoclijaAndrea Winther Glamoclija ('10)Sparta7.57
  
 
 
6.687.267.57     
6Erika Livia WischmannErika Livia Wischmann ('09)Sparta5.43
  
 PB
 
5.30 SB5.215.43 PB     
P13 Spydkast 400 gram    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1Alma Børregaard RavnAlma Børregaard Ravn ('09)Sparta32.21
  
 PB
 
  X27.2532.21     
2Ella JensenElla Jensen ('10)Roar Atletik19.85
  
 PB
 
16.9917.5319.85 PB     
3Andrea Winther GlamoclijaAndrea Winther Glamoclija ('10)Sparta19.46
  
 
 
15.7019.4617.07     
4Wilma Caroline NielsenWilma Caroline Nielsen ('10)Sparta18.87
  
 
 
18.21  X18.87     
5Kajsa Kirk PetersenKajsa Kirk Petersen ('10)Sparta13.41
  
 PB
 
13.41 PB  X8.05     
6Erika Livia WischmannErika Livia Wischmann ('09)Sparta11.58
  
 PB
 
10.24 PB11.58 PB  X     

Seneste resultater

26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2