Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Tårnby: Tracks Amager 16.8.2022
Tårnby Stadion

M 100 m    
Vind: -0.8

Finale A

Finale
Vind: -0.8
1Marius Glenner-FrandsenMarius Glenner-Frandsen ('95)KIF11.08
  
 SB
2Jonathan KhanJonathan Khan ('98)KIF11.11
  
 
3Frankly DadeyFrankly Dadey ('99)Greve Atletik11.13
  
 
4Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89)Hvidovre AM / SWE11.30
  
 SB
Finale B
Vind: -0.7
Vind: -0.7
1Magnus Antonio Askov-HansenMagnus Antonio Askov-Hansen ('03)Frederiksberg IF11.45
  
 
2Troels KaasTroels Kaas ('95)KIF11.69
  
 
3Emil GrovnEmil Grovn ('98)Frederiksberg IF11.71
  
 
4Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)Frederiksberg IF11.76
  
 
5Obed Imani UtshuObed Imani Utshu ('04)Frederiksberg IF11.86
  
 
6Oliver LarsenOliver Larsen ('05)Amager AC12.04
  
 
Carl Bäckström NielsenCarl Bäckström Nielsen ('07)Amager AC DNF
  
 
Finale C
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1Emil Zilmer LundEmil Zilmer Lund ('07)Amager AC12.71
  
 PB
2Sebastian NowotnySebastian Nowotny ('08)Amager AC12.73
  
 
3Christian MøllerChristian Møller ('61)Sparta12.96
  
 SB
4Bernie BengtssonBernie Bengtsson ('62)Hvidovre AM13.11
  
 SB
5Eduardo JacqueminEduardo Jacquemin ('62)FIF Hillerød14.50
  
 PB
6Henrik BergHenrik Berg ('63)BAC14.62
  
 SB
M 100 m extra    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
1Frankly DadeyFrankly Dadey ('99)Greve Atletik11.03
  
 
2Marius Glenner-FrandsenMarius Glenner-Frandsen ('95)KIF11.07
  
 SB
3Jonathan KhanJonathan Khan ('98)KIF11.12
  
 
4Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89)Hvidovre AM / SWE11.30
  
 =SB
5Emil GrovnEmil Grovn ('98)Frederiksberg IF11.74
  
 
6Troels KaasTroels Kaas ('95)KIF11.88
  
 
7Obed Imani UtshuObed Imani Utshu ('04)Frederiksberg IF11.92
  
 
8Magnus Antonio Askov-HansenMagnus Antonio Askov-Hansen ('03)Frederiksberg IF12.56
  
 
M 300 m    

Finale A

Finale
1Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89)Hvidovre AM / SWE34.51
  
 SB
3Mathias A. OlsenMathias A. Olsen ('91)Frederiksberg IF37.86
  
 SB
4August Lund JessenAugust Lund Jessen ('03)Haderslev IF42.37
  
 PB
5Jacob Rørdam Holm-JørgensenJacob Rørdam Holm-Jørgensen ('72)Sparta42.66
  
 PB
6Christian MøllerChristian Møller ('61)Sparta43.50
  
 SB
M 800 m    

Finale A

Finale
1Yusuf AlinYusuf Alin ('95)Sparta1:54.52
  
 PB
2Mathias LundkvistMathias Lundkvist ('93)Frederiksberg IF1:55.10
  
 
3Lauge RasmussenLauge Rasmussen ('03)Trongårdens IF 1:59.34
  
 PB
5Andrei-Stefan UrseaAndrei-Stefan Ursea ('05)Frederiksberg IF2:03.36
  
 
6Gustav Lund LiebingGustav Lund Liebing ('04)Sparta2:09.06
  
 PB
7Jonas MesbihJonas Mesbih ('02)Frederiksberg IF2:10.98
  
 
8Ellen Nørding ChristensenEllen Nørding Christensen ('03)Frederiksberg IF2:20.16
  
  K
Finale B
1Jacob Rørdam Holm-JørgensenJacob Rørdam Holm-Jørgensen ('72)Sparta2:15.72
  
 
2Amalie BoeckAmalie Boeck ('03)Frederiksberg IF2:22.42
  
  K
3Bo RahbækBo Rahbæk ('81)Sparta2:23.18
  
 SB
4Elin Barenholdt GötzeElin Barenholdt Götze ('06)Frederiksberg IF2:24.96
  
  K
5Julie DahlerupJulie Dahlerup ('06)Frederiksberg IF2:26.85
  
  K
6Nanna Liva Krause HarrsenNanna Liva Krause Harrsen ('04)Frederiksberg IF2:29.05
  
  K
7August Lund JessenAugust Lund Jessen ('03)Haderslev IF2:31.64
  
 SB
M 1500 m    

Finale A

Finale
1Christoffer BollChristoffer Boll ('92)Sparta3:53.88
  
 SB
2Peter Gerner EjersboPeter Gerner Ejersbo ('95)Odense Atletik 3:54.54
  
 
3
Marcus Asker
Marcus Asker ('05)
/ SWE4:01.09
  
 PB
4Samuel Ettrup LarsenSamuel Ettrup Larsen Esbjerg AM4:01.79
  
 
5
Henrik Petersson
Henrik Petersson ('93)
/ SWE4:02.58
  
 
6Marcus RøllingMarcus Rølling ('03)Sparta4:02.80
  
 PB
7Milan AxelgaardMilan Axelgaard ('04)Haderslev IF4:03.59
  
 PB
8Hjalte DalskovHjalte Dalskov ('05)BAC4:05.25
  
 PB
9William HvassWilliam Hvass ('06)Sparta4:06.13
  
 PB
10Mohamed HersiMohamed Hersi ('94)Frederiksberg IF4:07.01
  
 SB
11Benjamin Azimi KhanlarkhaniBenjamin Azimi Khanlarkhani ('06)Sparta4:09.19
  
 PB
12Brandon Van HaerenBrandon Van Haeren ('92)KIF / CAN4:10.80
  
 PB
13Stina TroestStina Troest ('94)Sparta4:11.90
  
  K
14Sofia ThøgersenSofia Thøgersen ('05)Sparta4:15.35
  
  K
15Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 19004:26.32
  
  K
Christoffer Frost-Jensen JohansenChristoffer Frost-Jensen Johansen ('97)BAC DNF
  
 
Finale B
1William ThøgersenWilliam Thøgersen ('08)Sparta4:18.58
  
 PB
2Christian KjellmanChristian Kjellman ('02)Trongårdens IF 4:20.15
  
 PB
3Jonathan Birk NielsenJonathan Birk Nielsen ('05)Aalborg AM4:27.59
  
 PB
4Teddy HansenTeddy Hansen ('66)HRC4:27.97
  
 PB
5Anders LagergrenAnders Lagergren ('91)PSF4:29.84
  
 
6Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)Sparta4:31.07
  
  K
7Valdemar Østerberg QvistgaardValdemar Østerberg Qvistgaard ('05)Trongårdens IF 4:35.37
  
 PB
8Klara HansenKlara Hansen ('03)HRC4:36.27
  
  K
9Mads ErtingMads Erting ('03)PSF4:45.64
  
 
10Michael Pilegaard HansenMichael Pilegaard Hansen ('67)BAC4:47.70
  
 SB
11Malene MeyerMalene Meyer ('92)adidas Runners Cph4:48.34
  
  K
12Rasmus KofoedRasmus Kofoed ('74)Team DistanceRunning.dk4:49.58
  
 PB
13Victoria RosbergVictoria Rosberg ('94)NBRO4:52.41
  
  K
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Gustav KrøllGustav Krøll ('96)HRC14:55.64
  
 PB
2Aske Colding EkmanAske Colding Ekman ('96)15:06.90
  
 PB
3Till Lehmann ChristiansenTill Lehmann Christiansen ('93)Sparta15:19.71
  
 SB
4Peter Hærvig RønningPeter Hærvig Rønning ('91)BAC15:42.29
  
 
5Christopher MeulengrachtChristopher Meulengracht ('93)NBRO15:51.28
  
 PB
6Emil Hammer LuxEmil Hammer Lux ('02)Sparta15:56.01
  
 SB
7Michael Stewart FoghMichael Stewart Fogh ('90)adidas Runners Cph16:06.97
  
 SB
8Lucas Søgaard HjortkjærLucas Søgaard Hjortkjær ('02)IK Hellas16:11.20
  
 PB
9Jonas BertelsenJonas Bertelsen Frederiksberg IF16:15.67
  
 PB
10Bjarke SøstrupBjarke Søstrup ('72)Blovstrød Løverne16:41.33
  
 PB
11Patrick O’BrienPatrick O’Brien ('86)adidas Runners Cph17:04.84
  
 PB
12Maria LarsenMaria Larsen ('96)Sparta17:16.75
  
  K
13Louise Kjærulff TietzeLouise Kjærulff Tietze ('93)VO2RC17:51.81
  
  K
14René Anda NielsenRené Anda Nielsen ('83)NBRO17:52.01
  
 
15Malene MeyerMalene Meyer ('92)adidas Runners Cph17:52.10
  
  K
16Thomas QvistgaardThomas Qvistgaard ('73)Trongårdens IF 17:52.55
  
 SB
17Karina KlokKarina Klok ('92)Amager AC18:22.12
  
  K
18Martin LindhardtMartin Lindhardt ('85)18:41.35
  
 SB
19Lars WendtLars Wendt ('71)Blovstrød Løverne18:43.83
  
 PB
20Peter RosendalPeter Rosendal ('60)Sparta18:59.71
  
 SB
21Laura Amira KassemLaura Amira Kassem ('97)adidas Runners Cph19:08.26
  
  K
22Claus AnkærClaus Ankær ('71)Amager AC19:16.17
  
 
23Bo AntvorskovBo Antvorskov ('61)Amager AC19:41.77
  
 SB
Jesper Bollerslev JensenJesper Bollerslev Jensen ('71)Amager AC DNF
  
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Bertram CostaBertram Costa ('02)Sparta7.10
0.0
  
 
 
  X  X7.03
 0.5
  X7.08
 0.0
7.10
 0.0
  
2Emil Zilmer LundEmil Zilmer Lund ('07)Amager AC5.19
0.0
  
 PB
 
4.95 PB
 0.0
4.94
 0.0
4.96 PB
 0.4
  X4.95
 0.7
5.19 PB
 0.0
  
K 100 m    
Vind: +0.2

Finale A

Finale
Vind: +0.2
1Signe BoelsmandSigne Boelsmand ('91)Hvidovre AM13.31
  
 
2Karoline BoysenKaroline Boysen ('94)AK Brøndby15.16
  
 
3Rebekka LütkenRebekka Lütken ('97)AK Brøndby27.22
  
 
K Længdespring    

Finale A

Finale
1Annette Juma NielsenAnnette Juma Nielsen ('96)KIF5.64
0.0
  
 
 
5.25
 0.4
5.64
 0.0
  X  X5.57
 0.8
  X  
2Laura TølløseLaura Tølløse ('97)Sparta5.25
0.0
  
 
 
  X  X  X5.17
 0.8
  X5.25
 0.0
  
3Celina C.S. JensenCelina C.S. Jensen ('07)Amager AC4.76
0.0
  
 
 
4.76
 0.0
  –      

Seneste resultater

21.4SkanderborgKlubstævne
17.4GreveKlubkastestævne
16.4HaderslevLøbestævne
16.4BallerupKastestævne 2
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive