Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Tårnby: Tracks Amager 16.8.2022
Tårnby Stadion

M 100 m    
Vind: -0.8

Finale A

Finale
Vind: -0.8
1Marius Glenner-FrandsenMarius Glenner-Frandsen ('95)KIF11.08
  
 SB
2Jonathan KhanJonathan Khan ('98)KIF11.11
  
 
3Frankly DadeyFrankly Dadey ('99)Greve Atletik11.13
  
 
4Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89)Hvidovre AM / SWE11.30
  
 SB
Finale B
Vind: -0.7
Vind: -0.7
1Magnus Askov-HansenMagnus Askov-Hansen ('03)Frederiksberg IF11.45
  
 
2Troels KaasTroels Kaas ('95)KIF11.69
  
 
3Emil GrovnEmil Grovn ('98)Frederiksberg IF11.71
  
 
4Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)Frederiksberg IF11.76
  
 
5Obed UtshuObed Utshu ('04)Frederiksberg IF11.86
  
 
6Oliver LarsenOliver Larsen ('05)Amager AC12.04
  
 
Carl Bäckström NielsenCarl Bäckström Nielsen ('07)Amager AC DNF
  
 
Finale C
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1Emil Zilmer LundEmil Zilmer Lund ('07)Amager AC12.71
  
 PB
2Sebastian NowotnySebastian Nowotny ('08)Amager AC12.73
  
 
3Christian MøllerChristian Møller ('61)Sparta12.96
  
 SB
4Bernie BengtssonBernie Bengtsson ('62)Hvidovre AM13.11
  
 SB
5Eduardo JacqueminEduardo Jacquemin ('62)FIF Hillerød14.50
  
 PB
6Henrik BergHenrik Berg ('63)BAC14.62
  
 SB
M 100 m extra    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
1Frankly DadeyFrankly Dadey ('99)Greve Atletik11.03
  
 
2Marius Glenner-FrandsenMarius Glenner-Frandsen ('95)KIF11.07
  
 SB
3Jonathan KhanJonathan Khan ('98)KIF11.12
  
 
4Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89)Hvidovre AM / SWE11.30
  
 =SB
5Emil GrovnEmil Grovn ('98)Frederiksberg IF11.74
  
 
6Troels KaasTroels Kaas ('95)KIF11.88
  
 
7Obed UtshuObed Utshu ('04)Frederiksberg IF11.92
  
 
8Magnus Askov-HansenMagnus Askov-Hansen ('03)Frederiksberg IF12.56
  
 
M 300 m    

Finale A

Finale
1Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89)Hvidovre AM / SWE34.51
  
 SB
2Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas36.50
  
 PB
3Mathias A. OlsenMathias A. Olsen ('91)Frederiksberg IF37.86
  
 SB
4August Lund JessenAugust Lund Jessen ('03)Haderslev IF42.37
  
 PB
5Jacob Rørdam Holm-JørgensenJacob Rørdam Holm-Jørgensen ('72)Sparta42.66
  
 PB
6Christian MøllerChristian Møller ('61)Sparta43.50
  
 SB
M 800 m    

Finale A

Finale
1Yusuf AlinYusuf Alin ('95)Sparta1:54.52
  
 PB
2Mathias LundkvistMathias Lundkvist ('93)Frederiksberg IF1:55.10
  
 
3Lauge RasmussenLauge Rasmussen ('03)Trongårdens IF 1:59.34
  
 PB
4Nils Christian GregersNils Christian Gregers ('02)Trongårdens IF 2:02.66
  
 PB
5Andrei-Stefan UrseaAndrei-Stefan Ursea ('05)Frederiksberg IF2:03.36
  
 
6Gustav LiebingGustav Liebing ('04)Sparta2:09.06
  
 PB
7Jonas MesbihJonas Mesbih ('02)Frederiksberg IF2:10.98
  
 
8Ellen Nørding ChristensenEllen Nørding Christensen ('03)Frederiksberg IF2:20.16
  
  K Mixed competition
Finale B
1Jacob Rørdam Holm-JørgensenJacob Rørdam Holm-Jørgensen ('72)Sparta2:15.72
  
 
2Amalie BoeckAmalie Boeck ('03)Frederiksberg IF2:22.42
  
  K Mixed competition
3Bo RahbækBo Rahbæk ('81)Sparta2:23.18
  
 SB
4Elin Barenholdt GötzeElin Barenholdt Götze ('06)Frederiksberg IF2:24.96
  
  K Mixed competition
5Julie DahlerupJulie Dahlerup ('06)Frederiksberg IF2:26.85
  
  K Mixed competition
6Nanna Liva Krause HarrsenNanna Liva Krause Harrsen ('04)Frederiksberg IF2:29.05
  
  K Mixed competition
7August Lund JessenAugust Lund Jessen ('03)Haderslev IF2:31.64
  
 SB
M 1500 m    

Finale A

Finale
1Christoffer BollChristoffer Boll ('92)Sparta3:53.88
  
 SB
2Peter Gerner EjersboPeter Gerner Ejersbo ('95)Odense Atletik 3:54.54
  
 
3
Marcus Asker
Marcus Asker ('05)
/ SWE4:01.09
  
 PB
4Samuel Ettrup LarsenSamuel Ettrup Larsen Esbjerg AM4:01.79
  
 
5
Henrik Petersson
Henrik Petersson ('93)
/ SWE4:02.58
  
 
6Marcus RøllingMarcus Rølling ('03)Sparta4:02.80
  
 PB
7Milan AxelgaardMilan Axelgaard ('04)Haderslev IF4:03.59
  
 PB
8Hjalte DalskovHjalte Dalskov ('05)BAC4:05.25
  
 PB
9William HvassWilliam Hvass ('06)Sparta4:06.13
  
 PB
10Mohamed HersiMohamed Hersi ('94)Frederiksberg IF4:07.01
  
 SB
11Benjamin Azimi KhanlarkhaniBenjamin Azimi Khanlarkhani ('06)Sparta4:09.19
  
 PB
12Brandon Van HaerenBrandon Van Haeren ('92)KIF / CAN4:10.80
  
 PB
13Stina TroestStina Troest ('94)Sparta4:11.90
  
  K Mixed competition
14Sofia ThøgersenSofia Thøgersen ('05)Sparta4:15.35
  
  K Mixed competition
15Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 19004:26.32
  
  K Mixed competition
Christoffer Frost JohansenChristoffer Frost Johansen ('97)BAC DNF
  
 
Finale B
1William ThøgersenWilliam Thøgersen ('08)Sparta4:18.58
  
 PB
2Christian KjellmanChristian Kjellman ('02)Trongårdens IF 4:20.15
  
 PB
3Jonathan Birk NielsenJonathan Birk Nielsen ('05)Aalborg AM4:27.59
  
 PB
4Teddy HansenTeddy Hansen ('66)HRC4:27.97
  
 PB
5Anders LagergrenAnders Lagergren ('91)PSF4:29.84
  
 
6Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)Sparta4:31.07
  
  K Mixed competition
7Valdemar Østerberg QvistgaardValdemar Østerberg Qvistgaard ('05)Trongårdens IF 4:35.37
  
 PB
8Klara HansenKlara Hansen ('03)HRC4:36.27
  
  K Mixed competition
9Mads ErtingMads Erting ('03)Helsingør IF4:45.64
  
 
10Michael Pilegaard HansenMichael Pilegaard Hansen ('67)BAC4:47.70
  
 SB
11Malene MeyerMalene Meyer ('92)4:48.34
  
  K Mixed competition
12Rasmus KofoedRasmus Kofoed ('74)Team DistanceRunning.dk4:49.58
  
 PB
13Victoria RosbergVictoria Rosberg ('94)NBRO4:52.41
  
  K Mixed competition
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Gustav KrøllGustav Krøll ('96)HRC14:55.64
  
 PB
2Aske Colding EkmanAske Colding Ekman ('96)Peak4Ever15:06.90
  
 PB
3Till Lehmann ChristiansenTill Lehmann Christiansen ('93)Sparta15:19.71
  
 SB
4Peter Hærvig RønningPeter Hærvig Rønning ('91)BAC15:42.29
  
 
5Christopher MeulengrachtChristopher Meulengracht ('93)NBRO15:51.28
  
 PB
6Emil Hammer LuxEmil Hammer Lux ('02)Sparta15:56.01
  
 SB
7Michael Stewart FoghMichael Stewart Fogh ('90)16:06.97
  
 SB
8Lucas Søgaard HjortkjærLucas Søgaard Hjortkjær ('02)IK Hellas16:11.20
  
 PB
9Jonas BertelsenJonas Bertelsen Frederiksberg IF16:15.67
  
 PB
10Bjarke SøstrupBjarke Søstrup ('72)Blovstrød Løverne16:41.33
  
 PB
11Patrick O'BrienPatrick O'Brien ('86)17:04.84
  
 PB
12Maria LarsenMaria Larsen ('96)Sparta17:16.75
  
  K Mixed competition
13Louise Kjærulff TietzeLouise Kjærulff Tietze ('93)VO2RC17:51.81
  
  K Mixed competition
14René Anda NielsenRené Anda Nielsen ('83)NBRO17:52.01
  
 
15Malene MeyerMalene Meyer ('92)17:52.10
  
  K Mixed competition
16Thomas QvistgaardThomas Qvistgaard ('73)Trongårdens IF 17:52.55
  
 SB
17Karina KlokKarina Klok ('92)Amager AC18:22.12
  
  K Mixed competition
18Martin LindhardtMartin Lindhardt ('85)18:41.35
  
 SB
19Lars WendtLars Wendt ('71)Blovstrød Løverne18:43.83
  
 PB
20Peter RosendalPeter Rosendal ('60)Degnemoseløberen18:59.71
  
 SB
21Laura Amira KassemLaura Amira Kassem ('97)19:08.26
  
  K Mixed competition
22Claus AnkærClaus Ankær ('71)Amager AC19:16.17
  
 
23Bo AntvorskovBo Antvorskov ('61)Amager AC19:41.77
  
 SB
Jesper Bollerslev JensenJesper Bollerslev Jensen ('71)Amager AC DNF
  
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Bertram CostaBertram Costa ('02)Sparta7.10
0.0
  
 
 
  X  X7.03
 0.5
  X7.08
 0.0
7.10
 0.0
  
2Emil Zilmer LundEmil Zilmer Lund ('07)Amager AC5.19
0.0
  
 PB
 
4.95 PB
 0.0
4.94
 0.0
4.96 PB
 0.4
  X4.95
 0.7
5.19 PB
 0.0
  
K 100 m    
Vind: +0.2

Finale A

Finale
Vind: +0.2
1Signe BoelsmandSigne Boelsmand ('91)Hvidovre AM13.31
  
 
2Karoline BoysenKaroline Boysen ('94)AK Brøndby15.16
  
 
3Rebekka LütkenRebekka Lütken ('97)AK Brøndby27.22
  
 
K Længdespring    

Finale A

Finale
1Annette Juma NielsenAnnette Juma Nielsen ('96)KIF5.64
0.0
  
 
 
5.25
 0.4
5.64
 0.0
  X  X5.57
 0.8
  X  
2Laura TølløseLaura Tølløse ('97)Sparta5.25
0.0
  
 
 
  X  X  X5.17
 0.8
  X5.25
 0.0
  
3Celina C.S. JensenCelina C.S. Jensen ('07)Amager AC4.76
0.0
  
 
 
4.76
 0.0
  –      

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne