Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Hvidovre: DM Ungdom 10‐11.9.2022
Hvidovre Stadion

M22 100 m    
10.9. Vind: -1.4

Finale A

Finale
10.9.Vind: -1.4
1Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)Sparta10.51
  
 
2Rasmus Thornbjerg KlausenRasmus Thornbjerg Klausen Sparta10.72
  
 
3Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik10.92
  
 
4Frederik AnderssonFrederik Andersson ('01)Greve Atletik11.12
  
 
5Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)Bragdið11.33
  
 
6Victor Kiplagat KondrupVictor Kiplagat Kondrup ('02)Kolding KFUM 11.35
  
 
7Bertram CostaBertram Costa ('02)Sparta11.64
  
 
8Dlovan BakerDlovan Baker Hvidovre AM11.68
  
 
Indledende heats10.9.
Indledende 1
10.9. Vind: -2.4
10.9.Vind: -2.4
1Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)Sparta10.84
  
 
2Frederik AnderssonFrederik Andersson ('01)Greve Atletik11.36
  
 
3Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)Bragdið11.46
  
 
4Thomas Jersild OlsenThomas Jersild Olsen ('01)Holte Atletik11.57
  
 
5Rasmus Søsted AndersenRasmus Søsted Andersen ('02)Odense Atletik 11.79
  
 
6Jason OvergaardJason Overgaard ('01)Fremad Holbæk12.56
  
 
7Yousif SarajYousif Saraj Hvidovre AM12.86
  
 
Indledende 2
10.9. Vind: -1.6
10.9.Vind: -1.6
1Rasmus Thornbjerg KlausenRasmus Thornbjerg Klausen Sparta10.81
  
 
2Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik10.95
  
 
3Victor Kiplagat KondrupVictor Kiplagat Kondrup ('02)Kolding KFUM 11.33
  
 
3Bertram CostaBertram Costa ('02)Sparta11.33
  
 
5Dlovan BakerDlovan Baker Hvidovre AM11.50
  
 
6Dánjal Dahl LjósheimDánjal Dahl Ljósheim Hvirlan11.69
  
 PB
7Affou AdlouniAffou Adlouni ('02)Hvidovre AM11.76
  
 
M22 200 m    
11.9. Vind: -1.4

Finale A

Finale
11.9.Vind: -1.4
1Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)Sparta21.29
  
 
2Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik22.22
  
 PB
3Thomas Jersild OlsenThomas Jersild Olsen ('01)Holte Atletik22.23
  
 PB
4Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)Bragdið22.97
  
 
5Victor Kiplagat KondrupVictor Kiplagat Kondrup ('02)Kolding KFUM 23.22
  
 
6Dlovan BakerDlovan Baker Hvidovre AM23.35
  
 
Finale B
11.9. Vind: +1.3
11.9.Vind: +1.3
1Frederik AnderssonFrederik Andersson ('01)Greve Atletik22.09
  
 SB
2Dánjal Dahl LjósheimDánjal Dahl Ljósheim Hvirlan22.58
  
 PB
3Leon JohannesenLeon Johannesen ('02)Bragdið23.23
  
 PB
4Affou AdlouniAffou Adlouni ('02)Hvidovre AM23.57
  
 PB
M22 400 m    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Thomas Jersild OlsenThomas Jersild Olsen ('01)Holte Atletik49.07
  
 
2Tummas SjóvaráTummas Sjóvará ('02)Bragdið51.08
  
 
3Lucas Søgaard HjortkjærLucas Søgaard Hjortkjær ('02)IK Hellas51.95
  
 PB
4Leon JohannesenLeon Johannesen ('02)Bragdið52.35
  
 
5Jakob Rose HansenJakob Rose Hansen ('02)Skive AM54.41
  
 
6Elias Kongsted MisanderElias Kongsted Misander ('02)KIF54.66
  
 PB
M22 800 m    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Samuel Ettrup LarsenSamuel Ettrup Larsen Esbjerg AM2:00.48
  
 
2Andreas Holst LangeAndreas Holst Lange ('02)KIF2:00.49
  
 
3Lucas Søgaard HjortkjærLucas Søgaard Hjortkjær ('02)IK Hellas2:01.84
  
 
4Nikolas KraglundNikolas Kraglund ('01)Aalborg AM2:02.30
  
 
5Emil Hammer LuxEmil Hammer Lux ('02)Sparta2:02.74
  
 PB
6Jonas Lyngvald SchmidtJonas Lyngvald Schmidt ('01)Odense Atletik 2:04.19
  
 SB
7Nils Christian GregersNils Christian Gregers ('02)Trongårdens IF 2:04.56
  
 
8Jonas MesbihJonas Mesbih ('02)Frederiksberg IF2:07.68
  
 
9Thomas Søholm LarsenThomas Søholm Larsen Esbjerg AM2:08.10
  
 
10Elias Kongsted MisanderElias Kongsted Misander ('02)KIF2:08.30
  
 
11Christian KjellmanChristian Kjellman ('02)Trongårdens IF 2:08.48
  
 SB
M22 1500 m    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Andreas Holst LangeAndreas Holst Lange ('02)KIF4:05.67
  
 SB
2Andreas Ahrndt LaursenAndreas Ahrndt Laursen ('02)Esbjerg AM4:06.38
  
 PB
3Emil Hammer LuxEmil Hammer Lux ('02)Sparta4:06.69
  
 
4Nikolas KraglundNikolas Kraglund ('01)Aalborg AM4:07.28
  
 PB
5Samuel Ettrup LarsenSamuel Ettrup Larsen Esbjerg AM4:07.45
  
 
6Christian KjellmanChristian Kjellman ('02)Trongårdens IF 4:15.02
  
 PB
7Jonas Lyngvald SchmidtJonas Lyngvald Schmidt ('01)Odense Atletik 4:15.68
  
 SB
8Frederik KannegaardFrederik Kannegaard Aarhus 19004:19.37
  
 PB
9Thomas Søholm LarsenThomas Søholm Larsen Esbjerg AM4:20.04
  
 PB
10Andreas SørensenAndreas Sørensen ('02)AGF Atletik4:32.10
  
 
M22 5000 m    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Anton ØstdalAnton Østdal ('01)BAC14:50.54
  
 SB
2Andreas Ahrndt LaursenAndreas Ahrndt Laursen ('02)Esbjerg AM15:32.34
  
 PB
3Emil Hammer LuxEmil Hammer Lux ('02)Sparta15:33.82
  
 
4Jonas BertelsenJonas Bertelsen Frederiksberg IF15:52.26
  
 PB
5Jonas Lyngvald SchmidtJonas Lyngvald Schmidt ('01)Odense Atletik 16:20.71
  
 
6Andreas Nors RebstrupAndreas Nors Rebstrup Aalborg AM16:46.22
  
 
7Andreas SørensenAndreas Sørensen ('02)AGF Atletik17:29.23
  
 PB
M22 110 m hæk    
11.9. Vind: -1.6

Finale A

Finale
11.9.Vind: -1.6
1Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)Frederiksberg IF16.49
  
 
M22 Højdespring    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Jonas Danker LinnemannJonas Danker Linnemann Hvidovre AM1.75
  
 
 
1.65
  O
1.70
 XO
1.75
  O
1.81
XXX
    
M22 Stangspring    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Thomas Sabro LarsenThomas Sabro Larsen ('01)Aalborg AM4.00
  
 
 
3.80
  O
3.90
  O
4.00
  O
4.10
XXX
    
M22 Længdespring    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Bertram CostaBertram Costa ('02)Sparta6.87
0.0
  
 
 
6.87
 0.0
6.70
 0.0
  X
 0.0
6.83
 0.0
6.70
 -1.4
  X
 0.0
  
2Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik6.61
-0.9
  
 
 
6.15
 0.0
5.39
 -1.1
6.35
 -0.8
6.61
 -0.9
6.35
 0.0
6.25
 0.0
  
M22 Kuglestød 7.26 kg    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Nicco HattesenNicco Hattesen ('02)Esbjerg AM11.80
  
 
 
11.4511.2711.8011.3811.7211.69  
2Tobias Riber JakobsenTobias Riber Jakobsen ('01)Hvidovre AM11.76
  
 
 
  X  X  X10.88  X11.76  
3Jason OvergaardJason Overgaard ('01)Fremad Holbæk9.64
  
 PB
 
8.02 PB8.87 PB  X9.59 PB9.63 PB9.64 PB  
M22 Diskoskast 2.0 kg    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik37.77
  
 SB
 
36.81 SB36.26  X35.8737.77 SB34.69  
2Nicco HattesenNicco Hattesen ('02)Esbjerg AM35.83
  
 
 
  X34.4935.83  X33.9135.17  
3Thomas Sabro LarsenThomas Sabro Larsen ('01)Aalborg AM33.20
  
 SB
 
  X32.3533.20 SB31.13  X  X  
4Tobias Riber JakobsenTobias Riber Jakobsen ('01)Hvidovre AM32.80
  
 PB
 
32.15 SB31.82  X32.80 PB31.69  X  
5Victor Bendix BeiterVictor Bendix Beiter ('01)Sparta31.25
  
 
 
30.23  X31.25  X  X30.20  
6Jason OvergaardJason Overgaard ('01)Fremad Holbæk29.53
  
 PB
 
28.86 PB28.3227.3028.72  X29.53 PB  
M22 Hammerkast 7.26 kg    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Nicco HattesenNicco Hattesen ('02)Esbjerg AM58.79
  
 
 
56.6157.7058.79  X  X  X  
2Tobias Riber JakobsenTobias Riber Jakobsen ('01)Hvidovre AM48.80
  
 
 
  X  X47.05  X48.80  X  
3Victor Bendix BeiterVictor Bendix Beiter ('01)Sparta41.54
  
 PB
 
  X39.48 PB41.54 PB41.0040.7540.87  
M22 Spydkast 800 gram    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 190064.76
  
 
 
60.7859.17  –62.31  –64.76  
2Jason OvergaardJason Overgaard ('01)Fremad Holbæk50.49
  
 PB
 
44.45  –47.66 SB50.49 PB  –47.27  
3Tobias Riber JakobsenTobias Riber Jakobsen ('01)Hvidovre AM40.46
  
 PB
 
37.57 SB38.38 PB39.26 PB39.0438.5040.46 PB  
M22 4 x 400 m stafet    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Idrætsklubben Hellas, Roskilde Idrætsklubben Hellas, Roskilde  3:33.78
  
 
  Tobias Feldborg Nielsen, Elias Solvang, Rasmus Jæger, Lucas Søgaard Hjortkjær
2Trongårdens Idræts Forening Trongårdens Idræts Forening  3:45.62
  
 
  Lauge Rasmussen, Christian Kjellman, Valdemar Østerberg Qvistgaard, Nils Christian Gregers
K22 100 m    
10.9. Vind: -0.2

Finale A

Finale
10.9.Vind: -0.2
1Line Holm JensenLine Holm Jensen KIF12.21
  
 
2Rebekka HillingsøRebekka Hillingsø KIF12.61
  
 
3Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta12.71
  
 
4Oddvør JosephsenOddvør Josephsen ('01)Treysti12.89
  
 
5Sille Oksbroe HejselbakSille Oksbroe Hejselbak ('01)Sparta13.20
  
 
K22 200 m    
11.9. Vind: -1.1

Finale A

Finale
11.9.Vind: -1.1
1Rebekka HillingsøRebekka Hillingsø KIF25.84
  
 
2Maja FelbyMaja Felby ('02)Køge Atletik26.31
  
 
3Oddvør JosephsenOddvør Josephsen ('01)Treysti26.49
  
 
4Sille Oksbroe HejselbakSille Oksbroe Hejselbak ('01)Sparta27.09
  
 
5Signe LehmannSigne Lehmann ('02)Aalborg AM28.45
  
 SB
K22 400 m    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02)Aarhus 190056.70
  
 
2Maja FelbyMaja Felby ('02)Køge Atletik59.90
  
 SB
3Signe LehmannSigne Lehmann ('02)Aalborg AM1:01.51
  
 PB
4Anne Bonderup AndersenAnne Bonderup Andersen ('01)Aalborg AM1:02.59
  
 
K22 800 m    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Mille B. OlesenMille B. Olesen ('02)Aalborg AM2:21.05
  
 
K22 5000 m    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Matilde WillerMatilde Willer Sparta17:53.27
  
 PB
K22 100 m hæk 84.0 cm    
11.9. Vind: -0.7

Finale A

Finale
11.9.Vind: -0.7
1Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta14.83
  
 
K22 400 m hæk    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02)Aarhus 190059.96
  
 
2Signe LehmannSigne Lehmann ('02)Aalborg AM1:10.08
  
 
K22 Stangspring    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Alberte Riber JakobsenAlberte Riber Jakobsen ('01)Hvidovre AM3.30
  
 
 
3.00
  O
3.10
  O
3.20
  O
3.30
  O
3.40
XXX
   
2Rebecca SpiegelhauerRebecca Spiegelhauer ('02)BAK3.10
  
 
 
2.60
  O
2.80
  O
2.90
  O
3.00
  O
3.10
  O
3.20
XXX
  
3Emma Rokkjer LangballEmma Rokkjer Langball ('02)Hvidovre AM2.40
  
 
 
2.20
  O
2.40
  O
2.60
XXX
     
K22 Længdespring    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 19005.44
0.0
  
 
 
5.22
 0.1
5.44
 0.0
5.20
 0.0
5.21
 0.0
4.99
 1.1
  X
 0.0
  
2Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta5.30
0.0
  
 
 
5.30
 0.0
5.30
 0.0
  –
 0.0
  –
 0.0
5.22
 1.0
  X
 0.0
  
K22 Kuglestød 4.0 kg    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen Hvidovre AM13.38
  
 
 
12.7912.9513.38  X  X  X  
2Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF11.26
  
 PB
 
10.3111.26 PB11.2210.9811.0211.13  
3Rebecca SpiegelhauerRebecca Spiegelhauer ('02)BAK10.87
  
 
 
10.2810.8710.3210.29  X10.61  
4Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 190010.08
  
 =SB
 
  X9.819.669.6910.08 =SB9.86  
K22 Diskoskast 1.0 kg    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen Hvidovre AM53.28
  
 
 
53.2851.5152.44  X53.06  X  
2Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF37.06
  
 PB
 
35.42 PB  X  X37.06 PB33.1132.41  
3Cæcilie Højer McClureCæcilie Højer McClure Hvidovre AM29.88
  
 
 
29.14  X  X29.88  X  X  
K22 Hammerkast 4.0 kg    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta56.08
  
 
 
55.79  X  X55.6452.7256.08  
2Cæcilie Højer McClureCæcilie Højer McClure Hvidovre AM52.47
  
 
 
51.56  X50.6852.4749.1752.40  
3Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen Hvidovre AM50.04
  
 
 
47.8447.57  X50.04  X49.48  
4Rebecca SpiegelhauerRebecca Spiegelhauer ('02)BAK42.08
  
 
 
  X  X  X40.0242.0839.38  
5Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF41.57
  
 PB
 
41.57 PB39.1640.30  X  X37.82  
K22 Spydkast 600 gram    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF35.46
  
 SB
 
33.82 SB34.72 SB32.2234.1935.46 SB33.91  
2Anne LorenzenAnne Lorenzen ('02)Hvidovre AM34.72
  
 SB
 
34.03 SB33.7033.7932.6333.5434.72 SB  
3Jasmin Boe RasmussenJasmin Boe Rasmussen Greve Atletik31.31
  
 SB
 
28.88 SB  –  –28.5031.31 SB30.10  
4Liv BertelsenLiv Bertelsen ('02)AK Heden 29.50
  
 SB
 
24.7927.19 SB29.50 SB28.5525.0524.21  
K22 4 x 100 m stafet    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Hvidovre Atletik & Motion Hvidovre Atletik & Motion  53.42
  
 
  Beatrice Kristensen, Aimee Rønning Vilhelmsen, Annesofie Hartmann Nielsen, Misja B. Jepsen
K22 4 x 400 m stafet    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Aalborg Atletik Og Motion Aalborg Atletik Og Motion  4:06.16
  
 
  Anne Bonderup Andersen, Mille B. Olesen, Signe Lehmann, Christine Klitgaard
D19 100 m    
10.9. Vind: -0.3

Finale A

Finale
10.9.Vind: -0.3
1Christian Daniel NørskovChristian Daniel Nørskov ('04)Randers Freja10.99
  
 
2Carl Bruce AaboCarl Bruce Aabo ('04)HGATM 11.12
  
 
3Malte BankMalte Bank ('03)Sparta11.28
  
 
4Zacharias Albert GustafsenZacharias Albert Gustafsen ('04)Helsingør IF11.31
  
 =PB
5Andreas TissierAndreas Tissier ('04)Esbjerg AM11.43
  
 
5Max Kørner AndersenMax Kørner Andersen ('03)Randers Freja11.43
  
 SB
7Sofus Peter LassenSofus Peter Lassen ('03)Sparta11.44
  
 
8Skjold AallmannSkjold Aallmann ('04)Sparta11.48
  
 
Indledende heats10.9.
Indledende 1
10.9. Vind: -1.1
10.9.Vind: -1.1
1Christian Daniel NørskovChristian Daniel Nørskov ('04)Randers Freja11.29
  
 
2Zacharias Albert GustafsenZacharias Albert Gustafsen ('04)Helsingør IF11.46
  
 
3Sofus Peter LassenSofus Peter Lassen ('03)Sparta11.51
  
 
4Max Kørner AndersenMax Kørner Andersen ('03)Randers Freja11.56
  
 
5Magnus Askov-HansenMagnus Askov-Hansen ('03)Frederiksberg IF11.57
  
 
6Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM11.75
  
 
7Niklas HauptNiklas Haupt ('03)Skive AM12.51
  
 
8August Lund JessenAugust Lund Jessen ('03)Haderslev IF12.60
  
 
Indledende 2
10.9. Vind: -1.7
10.9.Vind: -1.7
1Carl Bruce AaboCarl Bruce Aabo ('04)HGATM 11.32
  
 
2Malte BankMalte Bank ('03)Sparta11.35
  
 
3Andreas TissierAndreas Tissier ('04)Esbjerg AM11.44
  
 
4Skjold AallmannSkjold Aallmann ('04)Sparta11.55
  
 
5Jacob Vejgaard LaustsenJacob Vejgaard Laustsen ('04)Esbjerg AM11.60
  
 
6Obed UtshuObed Utshu ('04)Frederiksberg IF11.79
  
 
7Sofus Ingemann HarmsenSofus Ingemann Harmsen ('03)Aarhus 190012.39
  
 
D19 200 m    
11.9. Vind: +1.4

Finale A

Finale
11.9.Vind: +1.4
1Christian Daniel NørskovChristian Daniel Nørskov ('04)Randers Freja22.54
  
 PB
2Zacharias Albert GustafsenZacharias Albert Gustafsen ('04)Helsingør IF22.70
  
 PB
3Carl Bruce AaboCarl Bruce Aabo ('04)HGATM 22.83
  
 
4Magnus Askov-HansenMagnus Askov-Hansen ('03)Frederiksberg IF23.06
  
 
5Jacob Vejgaard LaustsenJacob Vejgaard Laustsen ('04)Esbjerg AM23.73
  
 
6Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas24.14
  
 
Finale B
11.9. Vind: +0.9
11.9.Vind: +0.9
1Obed UtshuObed Utshu ('04)Frederiksberg IF23.78
  
 PB
2Sofus Ingemann HarmsenSofus Ingemann Harmsen ('03)Aarhus 190024.93
  
 SB
3Niklas HauptNiklas Haupt ('03)Skive AM25.27
  
 
4August Lund JessenAugust Lund Jessen ('03)Haderslev IF25.43
  
 PB
D19 400 m    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Tobias Roed GarzaTobias Roed Garza ('04)Randers Freja50.50
  
 PB
2Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas52.49
  
 PB
3Emil Pontoppidan JensenEmil Pontoppidan Jensen ('03)IK Hellas53.58
  
 PB
4Christian AndreassenChristian Andreassen ('04)Odense Atletik 54.80
  
 PB
D19 800 m    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Rasmus JægerRasmus Jæger ('04)IK Hellas1:55.54
  
 PB
2Lauge RasmussenLauge Rasmussen ('03)Trongårdens IF 1:58.27
  
 PB
3Milan AxelgaardMilan Axelgaard ('04)Haderslev IF1:59.80
  
 
4Tobias Roed GarzaTobias Roed Garza ('04)Randers Freja2:04.04
  
 PB
5Gustav LiebingGustav Liebing ('04)Sparta2:05.96
  
 PB
6Simon Vesterlund GuldbergSimon Vesterlund Guldberg ('04)Blovstrød Løverne2:15.07
  
 PB
D19 1500 m    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Samuel Emil Gobina SigalaSamuel Emil Gobina Sigala ('03)AK Holstebro3:58.48
  
 
2Martin Skytte GlerupMartin Skytte Glerup ('03)SAK773:59.05
  
 PB
3Victor Tvistholm JørgensenVictor Tvistholm Jørgensen ('04)Greve Trim3:59.82
  
 PB
4Malthe BøgebjergMalthe Bøgebjerg ('03)SAK774:01.16
  
 
5Rasmus JægerRasmus Jæger ('04)IK Hellas4:06.14
  
 
6Marcus RøllingMarcus Rølling ('03)Sparta4:09.04
  
 
7Gustav LiebingGustav Liebing ('04)Sparta4:25.19
  
 
8Milan AxelgaardMilan Axelgaard ('04)Haderslev IF4:27.29
  
 
D19 5000 m    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Martin Skytte GlerupMartin Skytte Glerup ('03)SAK7714:46.18
  
 PB
2Victor Tvistholm JørgensenVictor Tvistholm Jørgensen ('04)Greve Trim14:47.75
  
 PB
3Malthe BøgebjergMalthe Bøgebjerg ('03)SAK7715:02.83
  
 
4Samuel Emil Gobina SigalaSamuel Emil Gobina Sigala ('03)AK Holstebro15:11.06
  
 PB
5Bjarke Norre RasmussenBjarke Norre Rasmussen ('03)Team DistanceRunning.dk15:11.79
  
 PB
6Joakim BertelsenJoakim Bertelsen ('04)Skive AM15:13.66
  
 PB
D19 110 m hæk 99.1 cm    
11.9. Vind: -1.6

Finale A

Finale
11.9.Vind: -1.6
1Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM15.41
  
 
D19 400 m hæk    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Sparta54.50
  
 PB
2Tobias Roed GarzaTobias Roed Garza ('04)Randers Freja55.21
  
 PB
3Andreas TissierAndreas Tissier ('04)Esbjerg AM55.58
  
 
D19 Højdespring    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta1.90
  
 
 
1.81
 XO
1.84
  O
1.87
  O
1.90
 XO
1.95
XXX
   
2Jonas StrungeJonas Strunge ('04)Hvidovre AM1.87
  
 
 
1.70
  O
1.75
  O
1.81
  O
1.84
  O
1.87
XXO
1.90
XXr
  
3Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM1.55
  
 
 
1.55
  O
1.60
  r
      
D19 Længdespring    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Carl Bruce AaboCarl Bruce Aabo ('04)HGATM 6.35
-1.3
  
 
 
6.09
 0.0
6.06
 -0.6
6.35
 -1.3
  –
 0.0
  –
 0.0
  –
 0.0
  
2Niklas HauptNiklas Haupt ('03)Skive AM4.97
0.0
  
 SB
 
4.17
 0.1
4.97 SB
 0.0
4.80
 0.0
4.67
 -0.5
4.90
 -0.8
  X
 0.0
  
D19 Trespring    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas10.86
0.0
  
 
 
10.75
 0.0
10.49
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
10.86
 0.0
  
D19 Kuglestød 6.0 kg    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Mads Krogsgaard NielsenMads Krogsgaard Nielsen ('04)Esbjerg AM16.35
  
 
 
15.92  X16.26  X16.3516.14  
2Malte BankMalte Bank ('03)Sparta13.20
  
 
 
13.1313.1013.20  X12.78  X  
3Jonas DufresneJonas Dufresne ('04)Randers Freja11.74
  
 
 
11.3011.57  X11.74  X  X  
4David Holst HahnDavid Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF10.90
  
 
 
9.9510.9010.73  X10.5810.35  
D19 Diskoskast 1.75 kg    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Mads Krogsgaard NielsenMads Krogsgaard Nielsen ('04)Esbjerg AM50.47
  
 PB
 
41.7350.47 PB49.0048.11  –  –  
2Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM40.70
  
 
 
  X37.5840.7039.0739.3838.24  
3Lucas SøvangLucas Søvang ('03)Aabenraa IG 39.87
  
 
 
  X34.9637.40  X39.5839.87  
4David Holst HahnDavid Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF30.02
  
 
 
  X28.72  X  X29.5330.02  
D19 Hammerkast 6.0 kg    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Lucas SøvangLucas Søvang ('03)Aabenraa IG 53.46
  
 
 
50.7052.4452.4353.4652.77  X  
2Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta52.31
  
 PB
 
52.31 PB  X49.47  X  X50.45  
3Lau Gad AkrawiLau Gad Akrawi ('04)Esbjerg AM45.43
  
 PB
 
  X45.43 PB  X38.8644.2342.50  
D19 Spydkast 800 gram    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM59.95
  
 
 
57.2359.9557.7157.1252.16  –  
2Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta57.43
  
 
 
55.1055.9855.8357.4356.44  –  
3Jonas DufresneJonas Dufresne ('04)Randers Freja39.51
  
 PB
 
32.94 PB33.35 PB36.33 PB  –36.70 PB39.51 PB  
P19 100 m    
10.9. Vind: -0.7

Finale A

Finale
10.9.Vind: -0.7
1Christine KlitgaardChristine Klitgaard ('04)Aalborg AM12.66
  
 
2Lærke Blaabjerg PedersenLærke Blaabjerg Pedersen ('04)Randers Freja12.77
  
 PB
3Mille Fibiger JensenMille Fibiger Jensen ('04)Esbjerg AM12.79
  
 
4Cecilie CarlsenCecilie Carlsen ('03)Odense Atletik 13.13
  
 
5Bára Jógvansdóttir GlerfossBára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)Bragdið13.21
  
 
6Kristine GrevsenKristine Grevsen ('04)Aabenraa IG 14.25
  
 
P19 200 m    
11.9. Vind: +0.6

Finale A

Finale
11.9.Vind: +0.6
1Amanda Sondrup HenriquesAmanda Sondrup Henriques ('04)Randers Freja25.27
  
 SB
2Christine KlitgaardChristine Klitgaard ('04)Aalborg AM25.48
  
 
3Lærke Blaabjerg PedersenLærke Blaabjerg Pedersen ('04)Randers Freja26.30
  
 PB
4Cecilie CarlsenCecilie Carlsen ('03)Odense Atletik 27.30
  
 
5Alma Rath AndersenAlma Rath Andersen ('04)Køge Atletik27.49
  
 
6Julie HesselvigJulie Hesselvig ('03)Skive AM28.25
  
 PB
7Amalie RudrasingamAmalie Rudrasingam ('03)HGF AM28.93
  
 SB
8Kristine GrevsenKristine Grevsen ('04)Aabenraa IG 29.37
  
 
P19 400 m    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Christine KlitgaardChristine Klitgaard ('04)Aalborg AM56.19
  
 PB
2Amanda Sondrup HenriquesAmanda Sondrup Henriques ('04)Randers Freja56.28
  
 SB
3Caroline AslerinCaroline Aslerin ('04)Odense Atletik 58.06
  
 
4Emma Stentz HansenEmma Stentz Hansen ('03)Aalborg AM58.92
  
 PB
5Lærke Blaabjerg PedersenLærke Blaabjerg Pedersen ('04)Randers Freja1:01.37
  
 SB
6Alma Rath AndersenAlma Rath Andersen ('04)Køge Atletik1:01.64
  
 PB
7Josephine Koch JacobsenJosephine Koch Jacobsen ('03)Sparta1:04.22
  
 PB
8Laura Røhl Guldbæk ArentsenLaura Røhl Guldbæk Arentsen ('03)Kolding KFUM 1:05.39
  
 
P19 800 m    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Laura G. AndersenLaura G. Andersen ('04)Aalborg AM2:17.19
  
 
2Emma Stentz HansenEmma Stentz Hansen ('03)Aalborg AM2:17.88
  
 
3Majken LützenMajken Lützen ('03)Sparta2:18.41
  
 
4Caroline AslerinCaroline Aslerin ('04)Odense Atletik 2:19.12
  
 SB
5Amalie BoeckAmalie Boeck ('03)Frederiksberg IF2:20.64
  
 
6Emilie Kirk LangschwagerEmilie Kirk Langschwager ('04)Kolding KFUM 2:21.54
  
 
7Mathilde MikkelsenMathilde Mikkelsen ('04)Blovstrød Løverne2:22.43
  
 PB
8Elisabeth Møller RønnstadElisabeth Møller Rønnstad ('04)Sparta2:27.54
  
 
9Nanna Liva Krause HarrsenNanna Liva Krause Harrsen ('04)Frederiksberg IF2:27.58
  
 PB
10Victoria BjerreVictoria Bjerre ('03)Aalborg AM2:29.30
  
 
P19 1500 m    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Marie-Louise JørgensenMarie-Louise Jørgensen ('03)Kolding KFUM 4:35.65
  
 PB
2Emilie Kirk LangschwagerEmilie Kirk Langschwager ('04)Kolding KFUM 4:36.23
  
 PB
3Majken LützenMajken Lützen ('03)Sparta4:44.28
  
 PB
4Astrid My Rønde KristensenAstrid My Rønde Kristensen ('04)SG Atletik5:00.77
  
 PB
5Ida Tveen HøgsbergIda Tveen Høgsberg ('04)Skive AM5:03.57
  
 
6Elisabeth Møller RønnstadElisabeth Møller Rønnstad ('04)Sparta5:09.94
  
 
7Emilie HumbeyEmilie Humbey ('04)Helsingør IF5:28.16
  
 PB
P19 5000 m    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Marie-Louise JørgensenMarie-Louise Jørgensen ('03)Kolding KFUM 16:49.58
  
 PB
2Astrid My Rønde KristensenAstrid My Rønde Kristensen ('04)SG Atletik16:51.90
  
 PB
P19 100 m hæk 84.0 cm    
11.9. Vind: -0.7

Finale A

Finale
11.9.Vind: -0.7
1Emma Surlykke MogensenEmma Surlykke Mogensen ('03)Hvidovre AM20.39
  
 SB
P19 400 m hæk    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Amanda Sondrup HenriquesAmanda Sondrup Henriques ('04)Randers Freja59.50
  
 PB
2Julie HesselvigJulie Hesselvig ('03)Skive AM1:13.59
  
 PB
P19 Højdespring    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Smilla Hytholm Alex PetersenSmilla Hytholm Alex Petersen ('04)Holte Atletik1.60
  
 =PB
 
1.45
  O
1.51
  O
1.54
 XO
1.57
  O
1.60 =PB
XXO
1.63
XXX
  
P19 Stangspring    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Sophie Bagger BohnSophie Bagger Bohn ('04)Aarhus 19003.20
  
 
 
2.80
  O
2.90
  O
3.00
  O
3.10
  O
3.20
  O
3.30
XXX
  
2Eva Sabro LarsenEva Sabro Larsen ('04)Aalborg AM2.60
  
 
 
2.60
  O
2.80
XXX
      
P19 Længdespring    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)Sparta5.73
+1.4
  
 
 
  X
 0.0
5.73
 1.4
5.69
 0.4
5.46
 -0.8
  X
 0.0
  X
 0.0
  
2Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta5.25
-0.3
  
 
 
5.25
 -0.3
  X
 0.0
5.07
 0.5
4.59
 0.8
5.16
 0.0
5.15
 1.1
  
3Amalie ThraneAmalie Thrane ('03)BAC5.16
+0.5
  
 
 
4.94
 0.0
  X
 0.0
4.91
 1.5
4.92
 0.0
5.16
 0.5
5.06
 1.0
  
4Klara Winther KrustrupKlara Winther Krustrup ('03)Aarhus 19005.09
+0.8
  
 
 
4.99
 0.0
5.00
 1.3
4.98
 0.0
5.02
 0.0
  X
 0.0
5.09
 0.8
  
5Bára Jógvansdóttir GlerfossBára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)Bragdið5.07
+1.0
  
 
 
4.60
 0.0
4.76
 0.0
4.79
 0.8
4.96
 0.0
5.07
 1.0
4.92
 1.3
  
6Nanna GrubertNanna Grubert ('04)BAK4.82
0.0
  
 
 
4.82
 0.0
  X
 0.0
4.82
 0.0
  X
 0.0
  –
 0.0
  –
 0.0
  
P19 Trespring     
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Smilla Hytholm Alex PetersenSmilla Hytholm Alex Petersen ('04)Holte Atletik10.87
-2.5
  
 
 
10.87
 -2.5
  –
 0.0
10.15
 0.0
  X
 0.0
10.27
 0.0
  X
 0.0
  
P19 Kuglestød 4.0 kg    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta12.11
  
 SB
 
11.0911.4411.1811.2411.5912.11 SB  
2Nanna Tveen HøgsbergNanna Tveen Høgsberg ('03)Skive AM11.97
  
 
 
9.7811.2810.7611.2611.5811.97  
P19 Diskoskast 1.0 kg    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Nanna Tveen HøgsbergNanna Tveen Høgsberg ('03)Skive AM32.98
  
 PB
 
  X32.53 PB  X32.98 PB  X  X  
P19 Hammerkast 4.0 kg    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Annika Mejls RamsgaardAnnika Mejls Ramsgaard ('03)AK Holstebro50.72
  
 PB
 
50.72 PB49.39  X50.2750.05  X  
2Astrid T. ChristensenAstrid T. Christensen ('04)Sparta46.15
  
 
 
  X46.15  X  X  X  X  
3Ida Hother le FevreIda Hother le Fevre ('04)BAC43.90
  
 
 
39.5334.7240.2843.90  X  X  
4Johanne VilsenJohanne Vilsen ('04)Holte Atletik38.69
  
 
 
38.69  X38.54  X  X  X  
5Nanna Tveen HøgsbergNanna Tveen Høgsberg ('03)Skive AM35.36
  
 
 
  X  X34.66  X32.2135.36  
6Eva Sabro LarsenEva Sabro Larsen ('04)Aalborg AM34.07
  
 
 
  X  X33.28  X33.2134.07  
Thyra StensgaardThyra Stensgaard ('03)Fremad Holbæk NM
  
 
 
  X  X  X  X  X  X  
P19 Spydkast 600 gram    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Lykke BertelsenLykke Bertelsen ('04)AK Heden 27.48
  
 
 
27.2726.1127.4826.10  –  –  
P19 4 x 100 m stafet    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Ballerup Atletik Klub Ballerup Atletik Klub  50.64
  
 
  Nanna Grubert, Filippa Roug, Stine Baandrup Tindbæk, Ashley Gnanogoh
2Herning Gf, Atletik/Motion Herning Gf, Atletik/Motion  53.35
  
 
  Thinusa Aruchchunar, Beatrise Rapacka, Rachel Enninful, Amalie Rudrasingam
3Kolding KFUM Atletik og Motion Kolding KFUM Atletik og Motion  54.35
  
 
  Amanda Paaske Frederiksen, Emilie Kirk Langschwager, Thea Søgaard Nissen, Laura Røhl Guldbæk Arentsen
P19 4 x 400 m stafet    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Kolding KFUM Atletik og Motion Kolding KFUM Atletik og Motion  4:16.71
  
 
  Amanda Paaske Frederiksen, Matilde Mørch Jørgensen, Thea Søgaard Nissen, Emilie Kirk Langschwager
D17 100 m    
10.9. Vind: -0.5

Finale A

Finale
10.9.Vind: -0.5
1Hector WandtHector Wandt ('05)Sparta10.81
  
 
2Simon LarsenSimon Larsen ('05)Esbjerg AM11.13
  
 
3Carl Lund LarsenCarl Lund Larsen ('05)Vejle IF11.16
  
 PB
4Anyel WeisAnyel Weis ('06)Sparta11.51
  
 
5Tristan Rønn PoulsenTristan Rønn Poulsen ('05)Aarhus 190011.59
  
 
6Lance Christian AaboLance Christian Aabo ('06)HGATM 11.60
  
 
7Christian AnderssonChristian Andersson ('06)Greve Atletik11.85
  
 
Indledende heats10.9.
Indledende 1
10.9. Vind: -1.2
10.9.Vind: -1.2
1Simon LarsenSimon Larsen ('05)Esbjerg AM11.27
  
 
2Carl Lund LarsenCarl Lund Larsen ('05)Vejle IF11.42
  
 
3Tristan Rønn PoulsenTristan Rønn Poulsen ('05)Aarhus 190011.66
  
 
4Daniel K. PedersenDaniel K. Pedersen ('06)Randers Freja11.80
  
 
5Sophus Emil Ramsgaard JensenSophus Emil Ramsgaard Jensen ('06)Sparta11.98
  
 
6Ludvig ElmedalLudvig Elmedal ('06)Fremad Holbæk12.18
  
 SB
7Mads Elver MørkMads Elver Mørk ('05)Allerød AM 12.21
  
 SB
8Viktor Sigge GreifensteinViktor Sigge Greifenstein ('06)Hvidovre AM12.29
  
 
Indledende 2
10.9. Vind: -1.7
10.9.Vind: -1.7
1Hector WandtHector Wandt ('05)Sparta11.14
  
 
2Anyel WeisAnyel Weis ('06)Sparta11.63
  
 
3Lance Christian AaboLance Christian Aabo ('06)HGATM 11.66
  
 
4Frederik Dahl LarsenFrederik Dahl Larsen ('06)Frederiksberg IF11.71
  
 
5Victor ColdbergVictor Coldberg ('06)BAK11.73
  
 
6Rumle Flindt-EgebakRumle Flindt-Egebak ('06)BAC11.99
  
 
7Max-Pepe SchulzeMax-Pepe Schulze ('06)Haderslev IF12.45
  
 
8Mohammed Ali MoussaMohammed Ali Moussa ('05)HGF AM13.69
  
 PB
Indledende 3
10.9. Vind: -1.9
10.9.Vind: -1.9
1Christian AnderssonChristian Andersson ('06)Greve Atletik11.80
  
 
2Sebastian Abildgaard GlybSebastian Abildgaard Glyb ('05)Holte Atletik11.84
  
 
3Christian BruhnChristian Bruhn ('05)SAK7711.92
  
 
4Hadrian Bøge ChrichtonHadrian Bøge Chrichton ('05)Trongårdens IF 11.96
  
 
5Gustav Buus JensenGustav Buus Jensen ('06)Skive AM11.97
  
 
6Thomas Sitm MadsenThomas Sitm Madsen ('06)Randers Freja12.06
  
 
7Pedro BaptistaPedro Baptista ('06)Hvidovre AM12.30
  
 
8Mikkel Panduro JohanssonMikkel Panduro Johansson ('06)Helsingør IF13.13
  
 
D17 200 m    
11.9. Vind: +0.3

Finale A

Finale
11.9.Vind: +0.3
1Hector WandtHector Wandt ('05)Sparta22.01
  
 
2Carl Lund LarsenCarl Lund Larsen ('05)Vejle IF22.21
  
 PB
3Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)Bragdið22.36
  
 PB
4Simon LarsenSimon Larsen ('05)Esbjerg AM22.61
  
 PB
5Frederik Dahl LarsenFrederik Dahl Larsen ('06)Frederiksberg IF23.38
  
 PB
6Thomas Sitm MadsenThomas Sitm Madsen ('06)Randers Freja23.51
  
 
Finale B
11.9. Vind: -0.4
11.9.Vind: -0.4
1Tristan Rønn PoulsenTristan Rønn Poulsen ('05)Aarhus 190023.27
  
 PB
2Sophus Emil Ramsgaard JensenSophus Emil Ramsgaard Jensen ('06)Sparta23.48
  
 PB
3Lance Christian AaboLance Christian Aabo ('06)HGATM 23.65
  
 PB
4Christian BruhnChristian Bruhn ('05)SAK7723.92
  
 
5Max-Pepe SchulzeMax-Pepe Schulze ('06)Haderslev IF24.05
  
 PB
6Daniel K. PedersenDaniel K. Pedersen ('06)Randers Freja24.22
  
 
7Rumle Flindt-EgebakRumle Flindt-Egebak ('06)BAC24.26
  
 PB
Finale C
11.9. Vind: -0.4
11.9.Vind: -0.4
1Kasper BirkKasper Birk ('06)Hvidovre AM24.29
  
 PB
2Mads Elver MørkMads Elver Mørk ('05)Allerød AM 24.54
  
 PB
3Ludvig ElmedalLudvig Elmedal ('06)Fremad Holbæk24.94
  
 PB
4Mikkel Panduro JohanssonMikkel Panduro Johansson ('06)Helsingør IF25.77
  
 PB
5Bertram Wolff LarsenBertram Wolff Larsen ('06)Helsingør IF25.92
  
 PB
6Mohammed Ali MoussaMohammed Ali Moussa ('05)HGF AM28.76
  
 
D17 400 m    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)Bragdið48.45
  
 PB
2Mathias HøjenMathias Højen ('05)BAK50.14
  
 
3Carl Lund LarsenCarl Lund Larsen ('05)Vejle IF51.12
  
 PB
4Gustav Stetkaer BohrGustav Stetkaer Bohr ('05)Holte Atletik51.90
  
 SB
5Thomas Sitm MadsenThomas Sitm Madsen ('06)Randers Freja52.42
  
 PB
6Mads Vielsøe-NielsenMads Vielsøe-Nielsen ('05)HGATM 52.69
  
 PB
7Pedro BaptistaPedro Baptista ('06)Hvidovre AM52.81
  
 PB
D17 800 m    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Andrei-Stefan UrseaAndrei-Stefan Ursea ('05)Frederiksberg IF1:59.83
  
 
2Hjalte DalskovHjalte Dalskov ('05)BAC2:01.79
  
 
3Sylvester WindahlSylvester Windahl ('06)Frederiksberg IF2:01.91
  
 
4Simon Mortensen KirkebySimon Mortensen Kirkeby ('06)Skive AM2:03.44
  
 PB
5Lasse BoesenbækLasse Boesenbæk ('05)Viborg AM2:03.85
  
 PB
6Mads Vielsøe-NielsenMads Vielsøe-Nielsen ('05)HGATM 2:05.27
  
 PB
7Gustav HeroldGustav Herold ('05)Sparta2:05.65
  
 PB
Finale B
11.9.
11.9.
1Benjamin Azimi KhanlarkhaniBenjamin Azimi Khanlarkhani ('06)Sparta2:02.10
  
 PB
2Mathias Bjerregaard NielsenMathias Bjerregaard Nielsen ('05)Kolding KFUM 2:03.51
  
 PB
3Jonathan Alfred FenstenJonathan Alfred Fensten ('06)Aarhus 19002:07.19
  
 PB
4Krystof Fjord NielsenKrystof Fjord Nielsen ('06)AK Holstebro2:07.95
  
 PB
5Emil Møller SchmidtEmil Møller Schmidt ('06)Viborg AM2:07.98
  
 PB
D17 1500 m    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Simon Mortensen KirkebySimon Mortensen Kirkeby ('06)Skive AM4:05.61
  
 PB
2Hjalte DalskovHjalte Dalskov ('05)BAC4:05.66
  
 
3William HvassWilliam Hvass ('06)Sparta4:07.21
  
 
4Benjamin Azimi KhanlarkhaniBenjamin Azimi Khanlarkhani ('06)Sparta4:09.33
  
 
5Troels Bøge Edlund JøhnkTroels Bøge Edlund Jøhnk ('06)BAC4:15.29
  
 PB
6Gustav HeroldGustav Herold ('05)Sparta4:15.55
  
 PB
7Mathias Bjerregaard NielsenMathias Bjerregaard Nielsen ('05)Kolding KFUM 4:17.31
  
 PB
8Lynge Mejlvang HansenLynge Mejlvang Hansen ('06)Viborg AM4:17.80
  
 PB
9Sylvester WindahlSylvester Windahl ('06)Frederiksberg IF4:19.59
  
 
10Lasse BoesenbækLasse Boesenbæk ('05)Viborg AM4:21.31
  
 
11Niels Gustav SvendsenNiels Gustav Svendsen ('06)Helsingør IF4:27.23
  
 
12Emil Møller SchmidtEmil Møller Schmidt ('06)Viborg AM4:29.15
  
 PB
13Valdemar Østerberg QvistgaardValdemar Østerberg Qvistgaard ('05)Trongårdens IF 4:31.35
  
 PB
14Jonathan Alfred FenstenJonathan Alfred Fensten ('06)Aarhus 19004:37.04
  
 
15Mads StokvadMads Stokvad ('06)Lemvig LK4:38.33
  
 
16Noa NielsenNoa Nielsen ('06)Viborg AM4:52.20
  
 
D17 5000 m    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1William HvassWilliam Hvass ('06)Sparta15:55.93
  
 PB
2Troels Bøge Edlund JøhnkTroels Bøge Edlund Jøhnk ('06)BAC16:00.63
  
 PB
3Lynge Mejlvang HansenLynge Mejlvang Hansen ('06)Viborg AM16:21.24
  
 PB
4Mads StokvadMads Stokvad ('06)Lemvig LK17:14.72
  
 
5Sebastian BrogaardSebastian Brogaard ('06)DELTA17:21.52
  
 PB
6Jakob Haack WarneckeJakob Haack Warnecke ('06)Køge Atletik17:21.69
  
 PB
7Laurits Gade Strøyer AndersenLaurits Gade Strøyer Andersen ('05)Blovstrød Løverne17:37.04
  
 PB
8Noah Askerøi-WaldmannNoah Askerøi-Waldmann ('06)Frederiksberg IF18:45.19
  
 PB
D17 2000 m forh. 84 cm    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Laurits Gade Strøyer AndersenLaurits Gade Strøyer Andersen ('05)Blovstrød Løverne6:49.08
  
 PB
2Jonathan Birk NielsenJonathan Birk Nielsen ('05)Aalborg AM6:54.95
  
 PB
D17 110 m hæk 91.4 cm    
11.9. Vind: -1.1

Finale A

Finale
11.9.Vind: -1.1
1Bertram Wolff LarsenBertram Wolff Larsen ('06)Helsingør IF17.44
  
 PB
2Oliver NeergaardOliver Neergaard ('06)Greve Atletik20.27
  
 PB
D17 400 m hæk 84.0 cm    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Joel Frederik von d'AhéJoel Frederik von d'Ahé ('06)Sparta54.62
  
 
2Jonathan Sass MøllerJonathan Sass Møller ('06)Randers Freja1:00.41
  
 PB
3Esben Ørum MadsenEsben Ørum Madsen ('05)Korsør AM1:00.54
  
 PB
D17 Højdespring    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Daniel K. PedersenDaniel K. Pedersen ('06)Randers Freja1.98
  
 PB
 
1.80
XXO
1.86
  O
1.92
XXO
1.95 PB
 XO
1.98 PB
XXO
2.01
XXr
  
2Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)Sparta1.80
  
 
 
1.74
  O
1.77
  O
1.80
 XO
1.83
XXX
    
3Viggo Lind ToustrupViggo Lind Toustrup ('05)Aarhus 19001.77
  
 PB
 
1.50
  O
1.55
  O
1.60
  O
1.65
  O
1.68
  O
1.71
  O
1.74 PB
  O
1.77 PB
  O
1.80
XXX
       
4Mads Elver MørkMads Elver Mørk ('05)Allerød AM 1.71
  
 
 
1.50
  O
1.55
  O
1.60
  O
1.65
  O
1.68
  O
1.71
XXO
1.74
XXX
 
5Anders Rosenberg JessenAnders Rosenberg Jessen ('06)BAC1.68
  
 =PB
 
1.50
  O
1.55
  O
1.60
  O
1.65
  O
1.68 =PB
XXO
1.71
XXX
  
D17 Stangspring    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Julius Haansbæk MortensenJulius Haansbæk Mortensen ('05)Sparta4.50
  
 
 
4.00
  O
4.10
 XO
4.30
  O
4.50
 XO
4.61
XXr
   
2Anders NyborgAnders Nyborg ('05)Randers Freja4.00
  
 
 
3.80
 XO
3.90
XXO
4.00
  O
4.10
XXX
    
Markus DufresneMarkus Dufresne ('06)Randers Freja NH
  
 
 
3.40
XXX
       
D17 Længdespring    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)Bragdið6.67
-0.1
  
 
 
3.14
 -0.2
5.82
 -2.4
6.50
 2.1
4.52
 -1.1
6.67
 -0.1
6.64
 0.2
  
2Lance Christian AaboLance Christian Aabo ('06)HGATM 6.13
-1.2
  
 
 
6.13
 -1.2
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
6.10
 0.1
  
3Victor ColdbergVictor Coldberg ('06)BAK6.01
+0.5
  
 SB
 
5.95 SB
 -0.9
5.90
 1.7
5.93
 -2.2
5.63
 -0.4
  X
 0.0
6.01 SB
 0.5
  
4Marvin LumbyeMarvin Lumbye ('06)Esbjerg AM5.61
0.0
  
 
 
5.39
 0.0
5.37
 0.0
5.61
 0.0
5.39
 0.0
5.40
 -0.9
  X
 0.0
  
5Lasse Holm JensenLasse Holm Jensen ('05)Esbjerg AM5.33
-1.1
  
 
 
4.68
 -1.0
  X
 0.0
5.12
 0.0
5.33
 -1.1
5.28
 0.0
5.27
 0.9
  
6Jonathan Sass MøllerJonathan Sass Møller ('06)Randers Freja5.33
+0.6
  
 
 
  X
 0.0
5.33
 0.6
5.21
 0.0
5.28
 -0.7
  X
 0.0
  X
 0.0
  
7Eiri Jógvansson GlerfossEiri Jógvansson Glerfoss ('05)Bragdið4.39
-0.5
  
 
 
4.39
 -0.5
  –
 0.0
  –
 0.0
  –
 0.0
  –
 0.0
  –
 0.0
  
D17 Trespring    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Jonathan Sass MøllerJonathan Sass Møller ('06)Randers Freja12.12
-0.6
  
 
 
11.57
 0.0
12.12
 -0.6
  X
 0.0
10.16
 0.0
12.07
 -2.2
12.10
 0.0
  
2Mads Elver MørkMads Elver Mørk ('05)Allerød AM 11.46
-1.9
  
 PB
 
11.25 SB
 -0.7
11.28 PB
 0.0
11.24
 0.0
10.94
 0.0
11.15
 -1.6
11.46 PB
 -1.9
  
3Lasse Holm JensenLasse Holm Jensen ('05)Esbjerg AM10.54
0.0
  
 
 
10.45
 -0.2
  X
 0.0
10.27
 1.0
9.35
 -1.3
10.54
 0.0
10.53
 0.8
  
D17 Kuglestød 5.0 kg    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik15.88
  
 PB
 
14.58  X14.5915.72 PB  X15.88 PB  
2Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik15.00
  
 
 
15.0014.46  X14.58  X  X  
3Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)Sparta12.52
  
 
 
  X11.1812.3312.52  X11.82  
4Christian AnderssonChristian Andersson ('06)Greve Atletik12.03
  
 PB
 
11.5012.03 PB  X11.3211.1511.82  
5Adam Sandbjerg LindAdam Sandbjerg Lind ('05)Aarhus 190011.51
  
 
 
  X  X11.5111.50  X  X  
D17 Diskoskast 1.5 kg    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik48.62
  
 
 
  X48.6148.62  X  X  X  
2Cornelius Birk MeissnerCornelius Birk Meissner ('06)Skive AM39.05
  
 PB
 
37.07  X37.29 PB38.91 PB39.05 PB  X  
3Adam Sandbjerg LindAdam Sandbjerg Lind ('05)Aarhus 190037.68
  
 
 
37.57  X  X  X36.3037.68  
4Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik37.38
  
 
 
  X37.38  X35.90  X  X  
5Mads Elver MørkMads Elver Mørk ('05)Allerød AM 33.62
  
 PB
 
29.93 PB29.7929.0633.62 PB29.5729.48  
D17 Hammerkast 5.0 kg    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik61.30
  
 
 
  X58.69  X59.8961.3060.31  
2Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik50.26
  
 
 
48.06  X50.26  X48.81  X  
D17 Spydkast 700 gram    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Andreas Fagot Krogh JensenAndreas Fagot Krogh Jensen ('05)Holte Atletik54.29
  
 PB
 
49.5245.8747.4850.78 PB52.30 PB54.29 PB  
2Marvin LumbyeMarvin Lumbye ('06)Esbjerg AM47.43
  
 PB
 
45.04 PB47.43 PB45.8741.9644.2947.20  
3Victor ColdbergVictor Coldberg ('06)BAK46.33
  
 PB
 
46.33 PB43.2644.64  X43.5843.25  
4Christian AnderssonChristian Andersson ('06)Greve Atletik45.03
  
 
 
  X  X40.8943.6645.0344.89  
5Mathias Riber SchmidtMathias Riber Schmidt ('06)Køge Atletik44.86
  
 PB
 
41.2837.3644.86 PB43.23  X  X  
6Jacob LarsenJacob Larsen ('05)Trongårdens IF 44.65
  
 PB
 
38.3044.65 PB43.7237.8139.8839.67  
7Mads Elver MørkMads Elver Mørk ('05)Allerød AM 40.27
  
 PB
 
35.80 SB40.18 PB40.27 PB  X38.4239.15  
8Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik39.66
  
 
 
39.10  X37.71  X39.66  X  
9Kasper Schimmell SmithKasper Schimmell Smith ('05)Sparta32.33
  
 
 
31.9631.2632.33     
Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik NM
  
 
 
  X  X  X     
D17 4 x 100 m stafet    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Sparta Atletik og Løb Sparta Atletik og Løb  42.94
  
 
  Sophus Emil Ramsgaard Jensen, Joel Frederik von d'Ahé, Anyel Weis, Hector Wandt
2Randers Freja atletik og motion Randers Freja atletik og motion  45.87
  
 
D17 1000 m stafet    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Sparta Atletik og Løb Sparta Atletik og Løb  2:02.14
  
 
  Anyel Weis, Sophus Emil Ramsgaard Jensen, Hector Wandt, Joel Frederik von d'Ahé
2Herlufsholm GF ATM Herlufsholm GF ATM  2:04.94
  
 
  Magnus Vielsøe-Nielsen, Birk Kryger, Mads Vielsøe-Nielsen, Christoffer Banke Jørgensen
3Randers Freja atletik og motion Randers Freja atletik og motion  2:06.13
  
 
  Daniel K. Pedersen, Markus Dufresne, Thomas Sitm Madsen, Jonathan Sass Møller
4Hvidovre Atletik & Motion Hvidovre Atletik & Motion  2:06.85
  
 
  Jeppe Birk, Kasper Birk, Pedro Baptista, Viktor Sigge Greifenstein
5Aarhus 1900 Atletik og Løb Aarhus 1900 Atletik og Løb  2:08.08
  
 
  Viggo Lind Toustrup, Tristan Rønn Poulsen, Adam Sandbjerg Lind, Jonathan Alfred Fensten
P17 100 m    
10.9. Vind: +0.6

Finale A

Finale
10.9.Vind: +0.6
1Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM12.31
  
 
2Amaya Kruse JørgensenAmaya Kruse Jørgensen ('06)Sparta12.49
  
 
3Anna PedersenAnna Pedersen ('05)Sparta12.82
  
 
4Maria Hyhne WindeMaria Hyhne Winde ('06)Haderslev IF12.96
  
 PB
5Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM13.07
  
 
6Sille Kurylak HansenSille Kurylak Hansen ('06)IK Hellas13.25
  
 
7Matilde Mørch JørgensenMatilde Mørch Jørgensen ('05)Kolding KFUM 13.30
  
 
8Rebekka KordonRebekka Kordon ('05)Haderslev IF13.31
  
 
Indledende heats10.9.
Indledende 1
10.9. Vind: -1.3
10.9.Vind: -1.3
1Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM12.46
  
 
2Matilde Mørch JørgensenMatilde Mørch Jørgensen ('05)Kolding KFUM 13.21
  
 
3Rebekka KordonRebekka Kordon ('05)Haderslev IF13.34
  
 
4Sara Fransisco MouridsenSara Fransisco Mouridsen ('06)BAC14.06
  
 
5Manja Lund JørgensenManja Lund Jørgensen ('05)Greve Atletik14.21
  
 SB
Indledende 2
10.9. Vind: -1.3
10.9.Vind: -1.3
1Anna PedersenAnna Pedersen ('05)Sparta12.85
  
 
2Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM13.18
  
 
3Stine Baandrup TindbækStine Baandrup Tindbæk ('05)BAK13.59
  
 
4Freja LudvigsenFreja Ludvigsen ('06)Fredericia AF13.62
  
 
5Solvej MøllerSolvej Møller ('05)Greve Atletik13.63
  
 SB
6Jamilla JensenJamilla Jensen ('06)Herlev Atletik13.90
  
 PB
Indledende 3
10.9. Vind: -2.6
10.9.Vind: -2.6
1Amaya Kruse JørgensenAmaya Kruse Jørgensen ('06)Sparta12.75
  
 
2Sille Kurylak HansenSille Kurylak Hansen ('06)IK Hellas13.07
  
 
3Maria Hyhne WindeMaria Hyhne Winde ('06)Haderslev IF13.15
  
 SB
4Thinusa AruchchunarThinusa Aruchchunar ('05)HGF AM14.05
  
 
5Vanessa PakaVanessa Paka ('06)IK Hellas14.32
  
 SB
6Beatrise RapackaBeatrise Rapacka ('06)HGF AM / LAT14.50
  
 PB
P17 200 m    
11.9. Vind: +0.6

Finale A

Finale
11.9.Vind: +0.6
1Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM25.48
  
 
2Amaya Kruse JørgensenAmaya Kruse Jørgensen ('06)Sparta25.96
  
 PB
3Nora Grønnegaard FischerNora Grønnegaard Fischer ('05)Holte Atletik26.00
  
 PB
4Anna PedersenAnna Pedersen ('05)Sparta26.84
  
 
5Maria Hyhne WindeMaria Hyhne Winde ('06)Haderslev IF26.87
  
 PB
6Mille LodahlMille Lodahl ('06)HGF AM28.51
  
 
Finale B
11.9. Vind: +0.4
11.9.Vind: +0.4
1Matilde Mørch JørgensenMatilde Mørch Jørgensen ('05)Kolding KFUM 27.07
  
 PB
2Rosa PoulsenRosa Poulsen ('06)Holte Atletik27.59
  
 PB
3Solvej MøllerSolvej Møller ('05)Greve Atletik28.26
  
 SB
4Sara Fransisco MouridsenSara Fransisco Mouridsen ('06)BAC28.89
  
 PB
5Arina Ludvig MichelsenArina Ludvig Michelsen ('05)Bragdið29.13
  
 PB
6Frida RevallFrida Revall ('06)Greve Atletik29.73
  
 
Finale C
11.9. Vind: +0.6
11.9.Vind: +0.6
1Emilie JohansenEmilie Johansen ('06)Odense Atletik 29.15
  
 PB
2Beatrise RapackaBeatrise Rapacka ('06)HGF AM / LAT29.19
  
 PB
3Manja Lund JørgensenManja Lund Jørgensen ('05)Greve Atletik29.27
  
 SB
4Laura GalsøeLaura Galsøe ('05)Allerød AM 29.69
  
 SB
5Jamilla JensenJamilla Jensen ('06)Herlev Atletik32.80
  
 SB
P17 400 m    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Nora Grønnegaard FischerNora Grønnegaard Fischer ('05)Holte Atletik57.70
  
 SB
2Ellen OlesenEllen Olesen ('06)Aalborg AM1:00.66
  
 PB
4Vibeka Eihilt SivertsenVibeka Eihilt Sivertsen ('05)Treysti1:02.76
  
 PB
6Mille LodahlMille Lodahl ('06)HGF AM1:04.75
  
 
9Arina Ludvig MichelsenArina Ludvig Michelsen ('05)Bragdið1:10.30
  
 SB
Finale B
10.9.
10.9.
3Maya Cecilie FruergaardMaya Cecilie Fruergaard ('06)Skive AM1:01.87
  
 PB
5Alma Eide LarsenAlma Eide Larsen ('05)Allerød AM 1:04.10
  
 PB
7Emilie JohansenEmilie Johansen ('06)Odense Atletik 1:05.42
  
 PB
8Laura GalsøeLaura Galsøe ('05)Allerød AM 1:05.97
  
 SB
P17 800 m    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Lærke F. ThygesenLærke F. Thygesen ('05)Randers Freja2:12.78
  
 PB
2Siv BertelsenSiv Bertelsen ('06)AK Heden 2:14.18
  
 PB
3Ellen OlesenEllen Olesen ('06)Aalborg AM2:19.39
  
 PB
4Julie DahlerupJulie Dahlerup ('06)Frederiksberg IF2:23.16
  
 PB
5Elin Barenholdt GötzeElin Barenholdt Götze ('06)Frederiksberg IF2:23.18
  
 PB
6Vibeka Eihilt SivertsenVibeka Eihilt Sivertsen ('05)Treysti2:26.79
  
 SB
7Laura GalsøeLaura Galsøe ('05)Allerød AM 2:34.55
  
 PB
8Freja Snedker StorgaardFreja Snedker Storgaard ('06)BAC2:37.61
  
 PB
9Abigail SaccoAbigail Sacco ('06)Sparta2:47.59
  
 
P17 1500 m    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Siv BertelsenSiv Bertelsen ('06)AK Heden 4:46.29
  
 
2Alma Eide LarsenAlma Eide Larsen ('05)Allerød AM 5:05.61
  
 PB
3Abigail SaccoAbigail Sacco ('06)Sparta5:31.30
  
 
P17 3000 m    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Terese Uhre KristiansenTerese Uhre Kristiansen ('06)Esbjerg AM10:48.67
  
 
2Mille FrydendahlMille Frydendahl ('06)Allerød AM 11:51.05
  
 PB
P17 2000 m forh.    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Sofia ThøgersenSofia Thøgersen ('05)Sparta6:27.74
  
DUR DUR-17 SB
2Lærke F. ThygesenLærke F. Thygesen ('05)Randers Freja7:25.73
  
 
P17 100 m hæk 76.2 cm    
11.9. Vind: -1.0

Finale A

Finale
11.9.Vind: -1.0
1Klara T. BjerregaardKlara T. Bjerregaard ('06)Randers Freja15.20
  
 
2Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta15.34
  
 PB
3Lydia Kure FriisLydia Kure Friis ('06)Frederiksberg IF15.45
  
 PB
4Solvej MøllerSolvej Møller ('05)Greve Atletik15.71
  
 SB
5Silje Nyeland SandholtSilje Nyeland Sandholt ('06)Aarhus 190016.42
  
 PB
6Mathilde SteenbergMathilde Steenberg ('06)Greve Atletik16.56
  
 
Indledende heats11.9.
Indledende 1
11.9. Vind: -2.8
11.9.Vind: -2.8
1Klara T. BjerregaardKlara T. Bjerregaard ('06)Randers Freja15.31
  
 
2Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta15.65
  
 PB
3Mathilde SteenbergMathilde Steenberg ('06)Greve Atletik16.78
  
 
4Silje Nyeland SandholtSilje Nyeland Sandholt ('06)Aarhus 190016.89
  
 
5Rosa PoulsenRosa Poulsen ('06)Holte Atletik17.17
  
 
Indledende 2
11.9. Vind: -1.1
11.9.Vind: -1.1
1Lydia Kure FriisLydia Kure Friis ('06)Frederiksberg IF15.85
  
 
2Solvej MøllerSolvej Møller ('05)Greve Atletik15.97
  
 SB
3Rebekka KordonRebekka Kordon ('05)Haderslev IF16.76
  
 
4Sara FredslundSara Fredslund ('06)Aarhus 190016.97
  
 
P17 400 m hæk    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Emilie Birk SalomonssonEmilie Birk Salomonsson ('06)Skanderborg Atletik1:10.72
  
 
P17 Højdespring    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Maya Cecilie FruergaardMaya Cecilie Fruergaard ('06)Skive AM1.60
  
 =PB
 
1.51
  O
1.54 =SB
  O
1.57 SB
  O
1.60 =PB
  O
1.63
XXX
   
2Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta1.60
  
 PB
 
1.40
  O
1.45
  O
1.48
  O
1.51
  O
1.54
XXO
1.57 SB
 XO
1.60 PB
XXO
1.63
  r
3Lydia Kure FriisLydia Kure Friis ('06)Frederiksberg IF1.57
  
 SB
 
1.40
  O
1.45
  O
1.48
  O
1.51
 XO
1.54
XXO
1.57 SB
  O
1.60
XXX
 
4Sara FredslundSara Fredslund ('06)Aarhus 19001.57
  
 
 
1.48
  O
1.54
  O
1.57
 XO
1.60
XXX
    
4Isabel Josefina B. FarupIsabel Josefina B. Farup ('05)Holte Atletik1.57
  
 
 
1.51
  O
1.54
  O
1.57
 XO
1.60
XXX
    
6Laura Bollerslev AndreasenLaura Bollerslev Andreasen ('05)Amager AC1.57
  
 =SB
 
1.48
  O
1.51
  O
1.54
  O
1.57 =SB
XXO
1.60
XXX
   
7Rosa PoulsenRosa Poulsen ('06)Holte Atletik1.54
  
 PB
 
1.35
  O
1.40
  O
1.45
  O
1.48
  O
1.51 SB
  O
1.54 PB
  O
1.57
XXX
 
8Kristine Skifter BitschKristine Skifter Bitsch ('06)Randers Freja1.48
  
 
 
1.40
  O
1.45
  O
1.48
XXO
1.51
XXX
    
P17 Stangspring    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Klara T. BjerregaardKlara T. Bjerregaard ('06)Randers Freja3.50
  
 
 
3.20
  O
3.30
XXO
3.40
XXO
3.50
  O
3.61
XXX
   
2Annabelle VipleAnnabelle Viple ('05)Sparta3.30
  
 SB
 
3.00
 XO
3.20 =SB
  O
3.30 SB
 XO
3.40
XXX
    
3Isabella ScherwinIsabella Scherwin ('06)Randers Freja2.90
  
 PB
 
2.60 SB
 XO
2.80 =PB
 XO
2.90 PB
  O
3.00
XXX
    
4Ria NylanderRia Nylander ('06)Randers Freja2.20
  
 SB
 
2.20 SB
  O
2.40
XXX
      
P17 Længdespring    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM5.66
0.0
  
 SB
 
5.20
 0.0
5.11
 0.0
  X
 0.0
5.24
 0.7
  X
 0.0
5.66 SB
 0.0
  
2Sille Kurylak HansenSille Kurylak Hansen ('06)IK Hellas5.32
0.0
  
 
 
5.18
 -2.1
5.19
 0.0
5.11
 0.0
5.18
 0.0
5.18
 -1.2
5.32
 0.0
  
3Filippa RougFilippa Roug ('05)BAK4.99
+1.4
  
 
 
  X
 0.0
4.66
 0.0
4.88
 -1.2
  X
 0.0
4.99
 1.4
  X
 0.0
  
4Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM4.95
-0.8
  
 
 
4.72
 0.7
4.94
 0.2
4.83
 0.0
4.95
 -0.8
  X
 0.0
  X
 0.0
  
5Lærke JønsonLærke Jønson ('06)Aarhus 19004.92
+0.1
  
 PB
 
  X
 0.0
4.70
 0.0
4.71
 -0.8
4.59
 -1.5
  X
 0.0
4.92 PB
 0.1
  
6Maya Korsgaard NicholsonMaya Korsgaard Nicholson ('06)SAK774.56
-0.3
  
 
 
4.44
 0.4
4.45
 0.0
4.41
 0.0
4.56
 -0.3
4.49
 -1.2
4.48
 0.0
  
7Malika B. JensenMalika B. Jensen ('06)KIF4.48
0.0
  
 
 
4.34
 0.6
4.48
 0.0
3.35
 0.1
4.47
 -0.9
4.46
 -1.0
4.41
 0.0
  
8Arina Ludvig MichelsenArina Ludvig Michelsen ('05)Bragdið4.40
0.0
  
 SB
 
  X
 0.0
4.31
 -1.6
4.12
 -1.2
4.24
 0.1
4.40 SB
 0.0
4.31
 0.0
  
9Sara Fransisco MouridsenSara Fransisco Mouridsen ('06)BAC4.30
0.0
  
 
 
4.28
 0.0
4.30
 0.0
4.10
 -0.5
     
Klara T. BjerregaardKlara T. Bjerregaard ('06)Randers Freja NM
0.0
  
 
 
  –
 0.0
  X
 0.0
  –
 0.0
  –
 0.0
    
P17 Trespring     
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Lærke JønsonLærke Jønson ('06)Aarhus 190010.12
0.0
  
 PB
 
10.05 PB
 -0.9
10.12 PB
 0.0
  X
 0.0
10.00
 -2.0
10.06
 -0.3
9.96
 0.0
  
2Arina Ludvig MichelsenArina Ludvig Michelsen ('05)Bragdið10.07
-1.1
  
 SB
 
9.96 SB
 0.0
  X
 0.0
9.78
 1.3
10.02 SB
 -0.4
9.99
 -1.3
10.07 SB
 -1.1
  
3Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM9.97
0.0
  
 
 
9.48
 -0.3
9.95
 0.5
9.97
 0.0
  X
 0.0
9.95
 -0.5
9.83
 0.0
  
4Thea Lei HansgaardThea Lei Hansgaard ('05)Trongårdens IF 9.83
-1.7
  
 SB
 
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
9.83 SB
 -1.7
  X
 0.0
  
P17 Kuglestød 3.0 kg    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Kristine Skifter BitschKristine Skifter Bitsch ('06)Randers Freja12.50
  
 
 
11.4911.8311.9111.8011.9612.50  
2Anne Juul JensenAnne Juul Jensen ('06)Viking Atletik11.99
  
 
 
  X11.0411.6311.9910.73  X  
3Silje Dalstrup PedersenSilje Dalstrup Pedersen ('06)Skive AM11.69
  
 PB
 
10.2711.2210.67  X10.4211.69 PB  
4Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta11.27
  
 
 
10.4611.27  X  X10.3810.86  
5Nanna Ilsøe NygaardNanna Ilsøe Nygaard ('06)Vejle IF10.76
  
 
 
10.049.4810.7610.2510.68  X  
6Charmaine De TazaCharmaine De Taza ('06)Herlev Atletik9.98
  
 
 
9.989.24  X9.379.579.47  
7Vanessa PakaVanessa Paka ('06)IK Hellas9.96
  
 
 
9.839.969.529.109.949.19  
8Pil NedergaardPil Nedergaard ('06)Sparta9.58
  
 
 
9.508.929.58  X  X8.91  
9Rosa PoulsenRosa Poulsen ('06)Holte Atletik9.09
  
 
 
8.738.619.09     
10Rachel EnninfulRachel Enninful ('05)HGF AM7.99
  
 
 
  X7.99  X     
P17 Diskoskast 1.0 kg    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Anne Juul JensenAnne Juul Jensen ('06)Viking Atletik47.39
  
 
 
41.89  X47.39  X  X  X  
2Freja VeichertsFreja Veicherts ('05)KIF37.96
  
 
 
  X32.5733.4437.0337.9634.09  
3Iben Pusle DahlIben Pusle Dahl ('05)Skive AM35.25
  
 PB
 
  X  X30.9633.65 SB34.90 SB35.25 PB  
4Silje Dalstrup PedersenSilje Dalstrup Pedersen ('06)Skive AM32.29
  
 
 
26.5028.0832.2932.0931.3530.23  
5Nynne Gaarde HøgsbroNynne Gaarde Høgsbro ('06)Frederiksberg IF29.17
  
 =PB
 
24.6524.0826.01 =PB28.52 PB29.17 PB  X  
6Laura CzubaLaura Czuba ('06)Køge Atletik27.57
  
 
 
27.57  X  X  X  X  X  
7Nanna Ilsøe NygaardNanna Ilsøe Nygaard ('06)Vejle IF27.22
  
 PB
 
25.3827.22 PB26.51  X  X  X  
8Vanessa PakaVanessa Paka ('06)IK Hellas25.81
  
 PB
 
25.75 PB24.2925.81 PB  X  X  X  
9Charmaine De TazaCharmaine De Taza ('06)Herlev Atletik23.76
  
 
 
23.7623.43  X     
P17 Hammerkast 3.0 kg    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Iben Pusle DahlIben Pusle Dahl ('05)Skive AM59.44
  
 
 
  X  X  X  X59.4459.27  
2Ida Caroline MørckIda Caroline Mørck ('06)BAC53.09
  
 
 
51.2651.8253.0951.66  X52.02  
3Silje Dalstrup PedersenSilje Dalstrup Pedersen ('06)Skive AM47.19
  
 
 
46.5246.51  X47.19  X46.68  
4Nynne Gaarde HøgsbroNynne Gaarde Høgsbro ('06)Frederiksberg IF46.65
  
 
 
  X42.6438.63  X46.1946.65  
5Elisabeth Røddik ElsnerElisabeth Røddik Elsner ('06)KIF43.03
  
 SB
 
  X40.8341.2043.03 SB39.6940.07  
6Svana Hesselbjerg HjersingSvana Hesselbjerg Hjersing ('06)Fredericia AF29.65
  
 
 
26.36  X29.65  X  X29.61  
P17 Spydkast 500 gram    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Camilla Urup ColstrupCamilla Urup Colstrup ('05)Haderslev IF48.31
  
DUR-17 PB
 
37.6940.3641.8744.6748.31 PB  X  
2Thea Lei HansgaardThea Lei Hansgaard ('05)Trongårdens IF 39.22
  
 PB
 
32.2836.4538.54 PB  X36.9939.22 PB  
3Iben Pusle DahlIben Pusle Dahl ('05)Skive AM38.96
  
 
 
38.2338.9638.06  –  –  –  
4Kristine Skifter BitschKristine Skifter Bitsch ('06)Randers Freja37.83
  
 
 
36.3137.8335.38  X  X34.40  
5Julie RasmussenJulie Rasmussen ('06)Holte Atletik37.34
  
 
 
37.3434.4732.7035.6635.4933.19  
6Nanna Ilsøe NygaardNanna Ilsøe Nygaard ('06)Vejle IF34.16
  
 
 
34.1631.5832.9731.8831.5332.55  
7Charmaine De TazaCharmaine De Taza ('06)Herlev Atletik33.36
  
 SB
 
29.2229.6827.1933.04 SB33.36 SB31.78  
8Sille Kurylak HansenSille Kurylak Hansen ('06)IK Hellas29.90
  
 
 
  X  X28.3829.9028.1428.79  
9Tsehaynesh Beblein PorsbølTsehaynesh Beblein Porsbøl ('05)Holte Atletik28.10
  
 
 
  X  X28.10     
10Svana Hesselbjerg HjersingSvana Hesselbjerg Hjersing ('06)Fredericia AF26.97
  
 
 
26.97  X23.77     
11Ria NylanderRia Nylander ('06)Randers Freja26.57
  
 
 
23.9325.6826.57     
P17 4 x 100 m stafet    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Sparta Atletik og Løb Sparta Atletik og Løb  50.13
  
 
  Anna Pedersen, Aurora Suarez Alvarez Thostrup, Pil Nedergaard, Amaya Kruse Jørgensen
2Greve Atletik Greve Atletik  53.43
  
 
  Viola Jensen, Mathilde Steenberg, Manja Lund Jørgensen, Solvej Møller
P17 1000 m stafet    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Sparta Atletik og Løb Sparta Atletik og Løb  2:18.54
  
 
  Anna Pedersen, Aurora Suarez Alvarez Thostrup, Amaya Kruse Jørgensen, Sofia Thøgersen
2Aalborg Atletik Og Motion Aalborg Atletik Og Motion  2:21.55
  
 
  Anna Glinvad Krogh, Signe B. Nielsen, Frederikke Voss Vestergaard, Ellen Olesen
3Greve Atletik Greve Atletik  2:31.60
  
 
  Frida Revall, Mathilde Steenberg, Manja Lund Jørgensen, Solvej Møller
4Herning Gf, Atletik/Motion Herning Gf, Atletik/Motion  2:34.59
  
 
  Thinusa Aruchchunar, Rachel Enninful, Beatrise Rapacka, Mille Lodahl
5Aarhus 1900 Atletik og Løb Aarhus 1900 Atletik og Løb  2:41.67
  
 
  Frida Haase, Silje Nyeland Sandholt, Sara Fredslund, Lærke Jønson
D15 100 m    
10.9. Vind: -0.9

Finale A

Finale
10.9.Vind: -0.9
1Thor KnudsenThor Knudsen ('07)Sparta11.52
  
 
2Carl Bäckström NielsenCarl Bäckström Nielsen ('07)Amager AC11.57
  
 
3Nicklas Gravgaard NielsenNicklas Gravgaard Nielsen ('07)Roar Atletik11.64
  
 
4Nikolaj R. JensenNikolaj R. Jensen ('07)SIK8011.67
  
 
5Simon Winther TørringSimon Winther Tørring ('07)Aarhus 190011.74
  
 
6Nikolaj KrügerNikolaj Krüger ('07)Sparta11.83
  
 
7Birk KrygerBirk Kryger ('08)HGATM 11.83
  
 
8Gabriel AndersenGabriel Andersen ('07)DELTA12.06
  
 
Indledende heats10.9.
Indledende 1
10.9. Vind: -1.2
10.9.Vind: -1.2
1Simon Winther TørringSimon Winther Tørring ('07)Aarhus 190011.77
  
 
2Nikolaj KrügerNikolaj Krüger ('07)Sparta11.87
  
 
3Pelle ChristiansenPelle Christiansen ('08)SIK8012.40
  
 PB
4Jakob Hee SchmidtJakob Hee Schmidt ('07)Holte Atletik12.64
  
 
5Emil Zilmer LundEmil Zilmer Lund ('07)Amager AC12.65
  
 
6Lucas NeckelmannLucas Neckelmann ('07)Odense Atletik 13.27
  
 
7Christian RørvigChristian Rørvig ('08)Hvidovre AM13.89
  
 
8Stefan FreeseStefan Freese ('08)Hvidovre AM14.38
  
 PB
Indledende 2
10.9. Vind: -1.3
10.9.Vind: -1.3
1Nicklas Gravgaard NielsenNicklas Gravgaard Nielsen ('07)Roar Atletik11.73
  
 
2Nikolaj R. JensenNikolaj R. Jensen ('07)SIK8011.78
  
 
3Jeppe Stetkær BohrJeppe Stetkær Bohr ('07)Holte Atletik12.65
  
 
4Theo GervangTheo Gervang ('07)Aarhus 190012.68
  
 PB
5Óðin Jógvansson GlerfossÓðin Jógvansson Glerfoss ('08)Bragdið12.76
  
 
6Carl Emil BohnCarl Emil Bohn ('07)Aarhus 190012.90
  
 
7Emil Winther TørringEmil Winther Tørring ('07)Aarhus 190013.01
  
 
8Conrad GradmanConrad Gradman ('08)Randers Freja13.76
  
 
Indledende 3
10.9. Vind: -2.1
10.9.Vind: -2.1
1Carl Bäckström NielsenCarl Bäckström Nielsen ('07)Amager AC11.92
  
 
2Gabriel AndersenGabriel Andersen ('07)DELTA12.14
  
 
3Sylvester Tau Mansachs LarsenSylvester Tau Mansachs Larsen ('07)SAK7712.48
  
 
4Jeppe BirkJeppe Birk ('08)Hvidovre AM12.49
  
 PB
5Oscar LaycockOscar Laycock ('08)SAK7712.59
  
 
6Manuel GarciaManuel Garcia ('08)HGF AM / MEX12.71
  
 
7Oliver Someya ElklintOliver Someya Elklint ('08)Sparta13.16
  
 
8Jonathan MansfeldtJonathan Mansfeldt ('07)KIF13.37
  
 
Indledende 4
10.9. Vind: -1.0
10.9.Vind: -1.0
1Thor KnudsenThor Knudsen ('07)Sparta11.67
  
 
2Birk KrygerBirk Kryger ('08)HGATM 11.93
  
 
3Sebastian NowotnySebastian Nowotny ('08)Amager AC12.51
  
 PB
4Luka MeldgaardLuka Meldgaard ('08)Frederiksberg IF12.65
  
 
5Mads FrahmMads Frahm ('07)SIK8013.03
  
 
6Lukas Dragø SchiørringLukas Dragø Schiørring ('08)Aalborg AM13.34
  
 
7Johan Stenberg EbbesenJohan Stenberg Ebbesen ('07)Hvidovre AM13.59
  
 
8Sebastian HenningSebastian Henning ('08)Hvidovre AM15.32
  
 PB
D15 200 m    
11.9. Vind: +0.5

Finale A

Finale
11.9.Vind: +0.5
1Carl Bäckström NielsenCarl Bäckström Nielsen ('07)Amager AC23.02
  
 
2Thor KnudsenThor Knudsen ('07)Sparta23.11
  
 PB
3Nikolaj R. JensenNikolaj R. Jensen ('07)SIK8023.30
  
 PB
4Nicklas Gravgaard NielsenNicklas Gravgaard Nielsen ('07)Roar Atletik23.63
  
 
5Nikolaj KrügerNikolaj Krüger ('07)Sparta23.74
  
 PB
6Birk KrygerBirk Kryger ('08)HGATM 23.75
  
 
7August Juhl HorsgaardAugust Juhl Horsgaard ('07)KIF24.32
  
 
9Gabriel AndersenGabriel Andersen ('07)DELTA24.44
  
 PB
Finale B
11.9. Vind: -1.8
11.9.Vind: -1.8
1Sebastian BaanSebastian Baan ('07)Helsingør IF24.32
  
 PB
2Jeppe Stetkær BohrJeppe Stetkær Bohr ('07)Holte Atletik24.81
  
 PB
3Luka MeldgaardLuka Meldgaard ('08)Frederiksberg IF25.18
  
 PB
4Manuel GarciaManuel Garcia ('08)HGF AM / MEX25.29
  
 PB
4Oscar LaycockOscar Laycock ('08)SAK7725.29
  
 PB
6Rune SkovgaardRune Skovgaard ('08)Gentofte IK25.82
  
 PB
7Mads FrahmMads Frahm ('07)SIK8026.17
  
 
Finale C
11.9. Vind: -0.1
11.9.Vind: -0.1
1Sylvester Tau Mansachs LarsenSylvester Tau Mansachs Larsen ('07)SAK7725.37
  
 PB
2Óðin Jógvansson GlerfossÓðin Jógvansson Glerfoss ('08)Bragdið25.48
  
 PB
3Daniel BertelsenDaniel Bertelsen ('07)SAK7725.52
  
 PB
4Jonas Østergaard StillingJonas Østergaard Stilling ('08)Skive AM25.69
  
 PB
5Sebastian NowotnySebastian Nowotny ('08)Amager AC25.88
  
 PB
6Carl Emil BohnCarl Emil Bohn ('07)Aarhus 190026.22
  
 PB
7Linus SørensenLinus Sørensen ('07)Aarhus 190026.31
  
 PB
Finale D
11.9. Vind: -0.5
11.9.Vind: -0.5
1Jakob Hee SchmidtJakob Hee Schmidt ('07)Holte Atletik24.98
  
 PB
2Emil Winther TørringEmil Winther Tørring ('07)Aarhus 190026.25
  
 PB
3Jonathan MansfeldtJonathan Mansfeldt ('07)KIF26.71
  
 PB
4Lukas Dragø SchiørringLukas Dragø Schiørring ('08)Aalborg AM27.06
  
 PB
5Johan Stenberg EbbesenJohan Stenberg Ebbesen ('07)Hvidovre AM27.40
  
 PB
6Christian RørvigChristian Rørvig ('08)Hvidovre AM27.99
  
 PB
7Conrad GradmanConrad Gradman ('08)Randers Freja28.22
  
 PB
D15 300 m    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Christoffer Banke JørgensenChristoffer Banke Jørgensen ('07)HGATM 37.25
  
 PB
2Nicklas Gravgaard NielsenNicklas Gravgaard Nielsen ('07)Roar Atletik38.04
  
 PB
3Gabriel AndersenGabriel Andersen ('07)DELTA39.06
  
 PB
4Sebastian BaanSebastian Baan ('07)Helsingør IF39.36
  
 PB
5Jeppe Stetkær BohrJeppe Stetkær Bohr ('07)Holte Atletik39.69
  
 PB
6Theo GervangTheo Gervang ('07)Aarhus 190040.11
  
 PB
Finale B
10.9.
10.9.
1Daniel BertelsenDaniel Bertelsen ('07)SAK7739.97
  
 PB
2Thor Rytter LarsenThor Rytter Larsen ('07)SAK7740.35
  
 PB
3Manuel GarciaManuel Garcia ('08)HGF AM / MEX41.22
  
 PB
4Villy Reedtz FunderVilly Reedtz Funder ('08)Sparta41.66
  
 PB
5Simon Zaveri PoulsenSimon Zaveri Poulsen ('07)BAC43.03
  
 PB
6Magnus Vielsøe-NielsenMagnus Vielsøe-Nielsen ('08)HGATM 44.71
  
 PB
D15 800 m    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Christoffer Banke JørgensenChristoffer Banke Jørgensen ('07)HGATM 2:02.04
  
 PB
2William ThøgersenWilliam Thøgersen ('08)Sparta2:02.30
  
 PB
3Mikkel Feldborg NielsenMikkel Feldborg Nielsen ('07)IK Hellas2:02.84
  
 PB
4Sebastian Smed GrønkjærSebastian Smed Grønkjær ('08)Vejle IF2:10.66
  
 
5Thor Rytter LarsenThor Rytter Larsen ('07)SAK772:13.94
  
 PB
6Malthe Kjær HeesgaardMalthe Kjær Heesgaard ('08)HGF AM2:15.21
  
 PB
7Villy Reedtz FunderVilly Reedtz Funder ('08)Sparta2:16.01
  
 PB
8Rico JessenRico Jessen ('07)Aabenraa IG 2:16.57
  
 PB
9Theo GervangTheo Gervang ('07)Aarhus 19002:19.37
  
 PB
10Maximilian NikoukarMaximilian Nikoukar ('08)Aalborg AM2:22.15
  
 
11Theodor Reedtz LundsgaardTheodor Reedtz Lundsgaard ('07)Gentofte IK2:24.91
  
 
Finale B
11.9.
11.9.
1Sitotaw Theo SängerSitotaw Theo Sänger ('08)Hvidovre AM2:11.53
  
 PB
2Mikkel ClemmensenMikkel Clemmensen ('07)AK Kilen2:15.17
  
 PB
3Liam SimonsenLiam Simonsen ('08)Frederiksberg IF2:19.57
  
 PB
4August OlanderAugust Olander ('08)Frederiksberg IF2:21.68
  
 PB
5Bastian Lindholt PoulsenBastian Lindholt Poulsen ('07)Viborg AM2:21.79
  
 PB
6Lucas Levring JakobsenLucas Levring Jakobsen ('07)Helsingør IF2:24.37
  
 PB
7Leo SnitkerLeo Snitker ('08)Frederiksberg IF2:24.51
  
 PB
8Carl Torpdahl HansenCarl Torpdahl Hansen ('08)Frederiksberg IF2:24.95
  
 PB
9Christian Hallingsta CousinChristian Hallingsta Cousin ('08)Aabenraa IG 2:25.25
  
 PB
10Magnus Vielsøe-NielsenMagnus Vielsøe-Nielsen ('08)HGATM 2:28.22
  
 PB
11Valdemar ChristensenValdemar Christensen ('08)Vejle IF2:29.09
  
 PB
D15 1500 m    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1William ThøgersenWilliam Thøgersen ('08)Sparta4:11.47
  
 PB
2Sebastian Smed GrønkjærSebastian Smed Grønkjær ('08)Vejle IF4:16.23
  
 PB
3William KnudsenWilliam Knudsen ('07)Vejle IF4:20.69
  
 
4Mikkel ClemmensenMikkel Clemmensen ('07)AK Kilen4:30.72
  
 PB
5Sitotaw Theo SängerSitotaw Theo Sänger ('08)Hvidovre AM4:33.11
  
 PB
6Marcus Mølhede TarpMarcus Mølhede Tarp ('08)HGF AM4:38.84
  
 PB
7Liam SimonsenLiam Simonsen ('08)Frederiksberg IF4:39.09
  
 PB
8Carl Torpdahl HansenCarl Torpdahl Hansen ('08)Frederiksberg IF4:39.34
  
 PB
9Maximilian NikoukarMaximilian Nikoukar ('08)Aalborg AM4:39.36
  
 PB
10Rico JessenRico Jessen ('07)Aabenraa IG 4:40.97
  
 
11Bastian Lindholt PoulsenBastian Lindholt Poulsen ('07)Viborg AM4:52.17
  
 PB
12August OlanderAugust Olander ('08)Frederiksberg IF5:00.12
  
 
D15 3000 m    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Mikkel Feldborg NielsenMikkel Feldborg Nielsen ('07)IK Hellas9:13.03
  
 PB
2Sebastian Smed GrønkjærSebastian Smed Grønkjær ('08)Vejle IF9:18.46
  
 PB
3Mikkel ClemmensenMikkel Clemmensen ('07)AK Kilen9:52.76
  
 
4Rico JessenRico Jessen ('07)Aabenraa IG 10:02.80
  
 PB
5Marcus Mølhede TarpMarcus Mølhede Tarp ('08)HGF AM10:04.91
  
 PB
6Andreas MoorsAndreas Moors ('08)Blovstrød Løverne10:26.09
  
 PB
7Valdemar ChristensenValdemar Christensen ('08)Vejle IF10:42.98
  
 PB
D15 2000 m forh. 76.2 cm    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Mikkel Feldborg NielsenMikkel Feldborg Nielsen ('07)IK Hellas6:31.25
  
 PB
2Andreas MoorsAndreas Moors ('08)Blovstrød Løverne7:27.64
  
 PB
D15 300 m hæk 76.2 cm    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Mads VincentsenMads Vincentsen ('07)Sparta44.34
  
 PB
2Oliver MikkelsenOliver Mikkelsen ('08)Sparta44.52
  
 PB
3Lucas Levring JakobsenLucas Levring Jakobsen ('07)Helsingør IF46.66
  
 PB
3Malthe Nikolaj Godsk JørgensenMalthe Nikolaj Godsk Jørgensen ('08)Sparta46.66
  
 PB
D15 100 m hæk 84.0 cm    
11.9. Vind: -1.2

Finale A

Finale
11.9.Vind: -1.2
1August Skytte ChristensenAugust Skytte Christensen ('07)BAK14.34
  
 
2Oliver MikkelsenOliver Mikkelsen ('08)Sparta15.99
  
 
3Mads VincentsenMads Vincentsen ('07)Sparta16.39
  
 
4Louis Vitus BorlundLouis Vitus Borlund ('08)Odense Atletik 17.31
  
 PB
D15 Højdespring    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Nicklas Gravgaard NielsenNicklas Gravgaard Nielsen ('07)Roar Atletik1.78
  
 =PB
 
1.60
  O
1.66
  O
1.69
  O
1.72
  O
1.75
  O
1.78 =PB
  O
1.81
XXX
 
2August Skytte ChristensenAugust Skytte Christensen ('07)BAK1.78
  
 
 
1.57
  O
1.60
  O
1.63
  O
1.66
  O
1.69
  O
1.72
  O
1.75
XXO
1.78
XXO
1.81
XXX
       
3Oliver MikkelsenOliver Mikkelsen ('08)Sparta1.75
  
 =PB
 
1.63
  O
1.66
  O
1.69
 XO
1.72
 XO
1.75 =PB
 XO
1.78
XXX
  
4Pelle ChristiansenPelle Christiansen ('08)SIK801.66
  
 
 
1.51
  O
1.54
  O
1.57
  O
1.60
  O
1.63
XXO
1.66
  O
1.69
XXX
 
5Victor HovmandVictor Hovmand ('08)IK Olympia1.60
  
 PB
 
1.45 PB
  O
1.48 PB
  O
1.51 PB
  O
1.54 PB
  O
1.57 PB
 XO
1.60 PB
  O
1.63
XXX
 
6Emil Bachmann RønEmil Bachmann Røn ('07)AK Holstebro1.57
  
 PB
 
1.40
  O
1.45
  O
1.48
  O
1.51 PB
  O
1.54 PB
 XO
1.57 PB
  O
1.60
XXX
 
7Emil Winther TørringEmil Winther Tørring ('07)Aarhus 19001.57
  
 
 
1.51
  O
1.54
 XO
1.57
XXO
1.60
XXX
    
8Carl Emil BohnCarl Emil Bohn ('07)Aarhus 19001.54
  
 
 
1.51
  O
1.54
  O
1.57
  r
     
Louis Vitus BorlundLouis Vitus Borlund ('08)Odense Atletik NH
  
 
 
1.51
XXX
       
D15 Stangspring    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1August Skytte ChristensenAugust Skytte Christensen ('07)BAK3.10
  
 PB
 
2.40
  O
2.60
  O
2.80
  O
2.90 =PB
  O
3.00 PB
  O
3.10 PB
  O
3.20
XXX
 
2Johan Dahl KokkegårdJohan Dahl Kokkegård ('08)Sparta2.90
  
 =PB
 
2.20
  O
2.40
  O
2.60 =PB
  O
2.80 PB
XXO
2.90 PB
XXO
3.00
XXX
  
3Mads VincentsenMads Vincentsen ('07)Sparta2.80
  
 =PB
 
2.20
 XO
2.40
 XO
2.60
  O
2.80 =PB
XXO
2.90
XXX
   
4Malthe Nikolaj Godsk JørgensenMalthe Nikolaj Godsk Jørgensen ('08)Sparta2.40
  
 
 
2.20
  O
2.40
  O
2.60
XXX
     
5Tristan ParishTristan Parish ('08)Esbjerg AM2.20
  
 
 
2.20
  O
2.40
XXX
      
D15 Længdespring    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Oliver MikkelsenOliver Mikkelsen ('08)Sparta5.95
+0.1
  
 
 
5.82
 0.0
5.91
 0.0
5.72
 0.0
5.73
 0.0
  X
 0.0
5.95
 0.1
  
2Simon Winther TørringSimon Winther Tørring ('07)Aarhus 19005.36
0.0
  
 
 
  X
 0.0
5.36
 0.0
  X
 0.0
5.26
 0.0
5.33
 -0.2
  X
 0.0
  
3Sebastian NowotnySebastian Nowotny ('08)Amager AC5.30
0.0
  
 PB
 
5.16 PB
 -0.3
5.13
 -1.3
4.94
 -1.5
5.30 PB
 0.0
4.93
 -0.7
5.19
 0.0
  
4Oscar LaycockOscar Laycock ('08)SAK775.29
0.0
  
 
 
5.27
 0.2
4.95
 0.5
4.95
 -1.7
5.00
 -1.1
5.24
 -0.4
5.29
 0.0
  
5Emil Zilmer LundEmil Zilmer Lund ('07)Amager AC5.25
-0.2
  
 PB
 
5.09
 0.0
5.20 PB
 -0.7
5.04
 0.0
4.75
 0.0
5.18
 -1.1
5.25 PB
 -0.2
  
6Lucas NeckelmannLucas Neckelmann ('07)Odense Atletik 5.25
+0.4
  
 PB
 
5.25 PB
 0.4
5.16
 -0.7
5.06
 -1.2
5.01
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  
7Jonas Østergaard StillingJonas Østergaard Stilling ('08)Skive AM5.24
0.0
  
 
 
5.21
 0.0
5.24
 0.0
5.22
 -0.1
5.18
 -1.2
5.18
 -0.4
5.09
 0.0
  
8Carl Emil BohnCarl Emil Bohn ('07)Aarhus 19005.24
0.0
  
 
 
5.13
 0.0
  X
 0.0
5.24
 0.0
5.05
 -1.6
5.18
 -0.4
5.14
 -1.0
  
9Gabriel AndersenGabriel Andersen ('07)DELTA5.04
-1.4
  
 
 
4.73
 0.0
4.72
 0.0
5.04
 -1.4
     
10Louis Vitus BorlundLouis Vitus Borlund ('08)Odense Atletik 4.96
0.0
  
 PB
 
4.96 PB
 0.0
4.73
 -1.5
4.69
 -0.1
     
11Emil Bachmann RønEmil Bachmann Røn ('07)AK Holstebro4.86
0.0
  
 
 
  X
 0.0
4.69
 0.0
4.86
 0.0
     
12Thor Rytter LarsenThor Rytter Larsen ('07)SAK774.79
0.0
  
 
 
4.77
 -1.3
4.79
 0.0
  X
 0.0
     
13Oliver Someya ElklintOliver Someya Elklint ('08)Sparta4.49
-2.9
  
 
 
  X
 0.0
4.34
 -1.9
4.49
 -2.9
     
14Lukas Dragø SchiørringLukas Dragø Schiørring ('08)Aalborg AM4.45
-0.2
  
 PB
 
4.32
 0.0
4.45 PB
 -0.2
4.40
 -0.9
     
15Mikkel DrageMikkel Drage ('08)Greve Atletik4.34
0.0
  
 PB
 
  X
 0.0
4.34 PB
 0.0
4.18
 -1.1
     
16Christian Hallingsta CousinChristian Hallingsta Cousin ('08)Aabenraa IG 4.16
0.0
  
 
 
3.17
 0.0
4.16
 0.0
4.07
 -1.3
     
D15 Trespring    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Carl Emil BohnCarl Emil Bohn ('07)Aarhus 190011.16
-1.8
  
 
 
10.61
 -1.0
11.16
 -1.8
11.00
 -1.2
11.05
 -0.6
11.04
 -1.2
11.15
 -0.1
  
2Rune SkovgaardRune Skovgaard ('08)Gentofte IK10.88
0.0
  
 PB
 
10.88 PB
 0.0
10.50
 0.0
10.77
 -1.3
  X
 0.0
10.51
 -0.8
10.68
 -0.8
  
3Linus SørensenLinus Sørensen ('07)Aarhus 190010.75
-0.6
  
 PB
 
9.98 PB
 -1.4
10.66 PB
 -1.2
10.74 PB
 -1.4
10.61
 0.0
  X
 0.0
10.75 PB
 -0.6
  
4Mikkel AndersenMikkel Andersen ('07)Korsør AM10.35
-0.3
  
 PB
 
10.35 PB
 -0.3
10.29
 -1.1
10.12
 -1.7
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  
5Christian Hallingsta CousinChristian Hallingsta Cousin ('08)Aabenraa IG 9.78
-0.3
  
 
 
9.47
 -3.2
9.48
 -1.7
9.78
 -0.3
9.63
 0.0
9.58
 -0.3
  X
 0.0
  
D15 Kuglestød 4.0 kg    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Birk KrygerBirk Kryger ('08)HGATM 13.65
  
 
 
13.09  X13.2913.6512.0513.56  
2August Skytte ChristensenAugust Skytte Christensen ('07)BAK13.35
  
 
 
13.0212.1411.1112.6712.9813.35  
3Nicklas Gravgaard NielsenNicklas Gravgaard Nielsen ('07)Roar Atletik12.12
  
 
 
10.1311.6911.54  X11.5812.12  
4Linus SørensenLinus Sørensen ('07)Aarhus 190011.55
  
 PB
 
10.6210.8811.55 PB11.3010.8110.93  
5Daniel BertelsenDaniel Bertelsen ('07)SAK7711.49
  
 
 
11.4811.4910.599.2711.0910.94  
6Johan SkovsgaardJohan Skovsgaard ('08)Dybvad IK 11.01
  
 PB
 
10.7210.81 PB10.92 PB11.01 PB10.8110.68  
7Emil Juul JensenEmil Juul Jensen ('08)Viking Atletik10.86
  
 
 
10.7910.0610.8610.2110.1710.45  
8Magnus Ib Stubberub NielsenMagnus Ib Stubberub Nielsen ('08)Dybvad IK 10.63
  
 PB
 
10.06 PB9.5510.27 PB10.33 PB10.63 PB10.49  
9Valdemar AlbanValdemar Alban ('08)Roar Atletik10.14
  
 PB
 
9.8410.11 PB10.14 PB     
10Johan Dahl KokkegårdJohan Dahl Kokkegård ('08)Sparta9.94
  
 
 
9.259.839.94     
11Pelle ChristiansenPelle Christiansen ('08)SIK809.29
  
 
 
  X  X9.29     
D15 Diskoskast 1.0 kg    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Emil Juul JensenEmil Juul Jensen ('08)Viking Atletik45.37
  
 
 
39.3140.6345.3731.38  X  X  
2August Skytte ChristensenAugust Skytte Christensen ('07)BAK44.03
  
 
 
40.03  X42.5844.0344.03  X  
3Pelle ChristiansenPelle Christiansen ('08)SIK8037.04
  
 PB
 
35.92 PB25.01  X29.1537.04 PB33.50  
4Tristan TrzecieskiTristan Trzecieski ('07)Amager AC36.97
  
 PB
 
34.23 PB32.51  X36.97 PB33.9336.34  
5Valdemar AlbanValdemar Alban ('08)Roar Atletik29.67
  
 PB
 
27.3125.9429.67 PB29.2127.9425.51  
6Johan SkovsgaardJohan Skovsgaard ('08)Dybvad IK 28.80
  
 
 
27.1327.4028.8028.0625.5725.92  
7Johan Dahl KokkegårdJohan Dahl Kokkegård ('08)Sparta26.79
  
 
 
  X26.79  X  X  X  X  
8Lukas Dragø SchiørringLukas Dragø Schiørring ('08)Aalborg AM26.02
  
 PB
 
22.98 PB26.02 PB24.8922.75  X20.89  
9Magnus Ib Stubberub NielsenMagnus Ib Stubberub Nielsen ('08)Dybvad IK 24.52
  
 
 
24.52  X  X     
D15 Hammerkast 4.0 kg    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Johan SkovsgaardJohan Skovsgaard ('08)Dybvad IK 28.43
  
 PB
 
  X28.28 PB27.1921.9128.43 PB  X  
2Tristan ParishTristan Parish ('08)Esbjerg AM27.20
  
 PB
 
22.8626.10 PB25.0824.6326.18 PB27.20 PB  
3Valdemar AlbanValdemar Alban ('08)Roar Atletik25.65
  
 
 
  X  X25.3122.03  X25.65  
4Magnus Ib Stubberub NielsenMagnus Ib Stubberub Nielsen ('08)Dybvad IK 25.13
  
 PB
 
  X22.4423.8525.13 PB  X  X  
D15 Spydkast 600 gram    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Carl Emil BohnCarl Emil Bohn ('07)Aarhus 190044.75
  
 PB
 
44.75 PB41.7140.7842.1540.6142.84  
2Linus SørensenLinus Sørensen ('07)Aarhus 190044.32
  
 PB
 
41.0338.9341.5339.1944.32 PB41.47  
3Birk KrygerBirk Kryger ('08)HGATM 43.72
  
 PB
 
41.28 PB43.72 PB42.75  –43.13  –  
4Mads VincentsenMads Vincentsen ('07)Sparta42.73
  
 
 
41.9337.8641.3342.7340.1241.33  
5Tristan TrzecieskiTristan Trzecieski ('07)Amager AC39.37
  
 
 
39.3736.4131.9436.3738.4536.85  
6Emil Winther TørringEmil Winther Tørring ('07)Aarhus 190036.47
  
 
 
  X36.47  X31.3233.0231.74  
7Hjalte Linnet LøndalHjalte Linnet Løndal ('08)Skive AM34.83
  
 PB
 
34.77 PB34.3129.6431.6329.7834.83 PB  
8Johan SkovsgaardJohan Skovsgaard ('08)Dybvad IK 34.05
  
 
 
33.2430.7832.72  X33.0634.05  
9Frederik Xibo Løfqvist-JensenFrederik Xibo Løfqvist-Jensen ('08)Korsør AM31.78
  
 
 
31.7830.7029.94     
10Ask JørgensenAsk Jørgensen ('08)IK Hellas29.25
  
 
 
29.2527.9127.32     
11Valdemar AlbanValdemar Alban ('08)Roar Atletik28.41
  
 
 
  X28.4127.42     
12Mikkel AndersenMikkel Andersen ('07)Korsør AM28.03
  
 
 
27.5222.2128.03     
13Lasse Blok MadsenLasse Blok Madsen ('08)Korsør AM27.21
  
 
 
23.0514.9027.21     
14Louis Vitus BorlundLouis Vitus Borlund ('08)Odense Atletik 16.80
  
 
 
16.8016.5313.64     
D15 4 x 100 m stafet    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Sparta Atletik og Løb Sparta Atletik og Løb  46.26
  
 
  Oliver Someya Elklint, Nikolaj Krüger, Oliver Mikkelsen, Thor Knudsen
2Amager Atletik Club Amager Atletik Club  47.22
  
 
  Emil Zilmer Lund, Tristan Trzecieski, Sebastian Nowotny, Carl Bäckström Nielsen
3Holte Atletik Holte Atletik  47.47
  
 
  Jeppe Stetkær Bohr, Oliver Buus Nilsson, Jakob Hee Schmidt, Alfred Roig
4Aarhus 1900 Atletik og Løb Aarhus 1900 Atletik og Løb  47.50
  
 
  Linus Sørensen, Carl Emil Bohn, Theo Gervang, Simon Winther Tørring
5Silkeborg Atletik Klub 77 Silkeborg Atletik Klub 77  48.23
  
 
  Sylvester Tau Mansachs Larsen, Oscar Laycock, Thor Rytter Larsen, Daniel Bertelsen
6Hvidovre Atletik & Motion Hvidovre Atletik & Motion  54.53
  
 
  Christian Rørvig, Stefan Freese, Johan Stenberg Ebbesen, Sebastian Henning
D15 1000 m stafet    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Sparta Atletik og Løb Sparta Atletik og Løb  2:09.51
  
 
  Mads Vincentsen, Oliver Mikkelsen, Nikolaj Krüger, Thor Knudsen
2Aarhus 1900 Atletik og Løb Aarhus 1900 Atletik og Løb  2:12.82
  
 
  Linus Sørensen, Carl Emil Bohn, Theo Gervang, Simon Winther Tørring
3Silkeborg Atletik Klub 77 Silkeborg Atletik Klub 77  2:14.35
  
 
  Sylvester Tau Mansachs Larsen, Oscar Laycock, Daniel Bertelsen, Thor Rytter Larsen
4Gentofte Idræts Klub Gentofte Idræts Klub  2:22.11
  
 
  Theodor Reedtz Lundsgaard, Nikolaj Soelberg, Lars Heilman, Rune Skovgaard
5Hvidovre Atletik & Motion Hvidovre Atletik & Motion  2:22.61
  
 
  Christian Rørvig, Stefan Freese, Johan Stenberg Ebbesen, Sitotaw Theo Sänger
P15 100 m    
10.9. Vind: -1.1

Finale A

Finale
10.9.Vind: -1.1
1Maja Børregaard VoigtMaja Børregaard Voigt ('07)Sparta12.50
  
 
2Sarah Jansteen EskesenSarah Jansteen Eskesen ('07)BAK12.71
  
 
3Ronja ChristophersenRonja Christophersen ('07)Køge Atletik12.84
  
 
4Laura Juul LassenLaura Juul Lassen ('08)Aalborg AM13.13
  
 
5Anizette L. KlitgaardAnizette L. Klitgaard ('08)Randers Freja13.16
  
 
6Sophia BondeSophia Bonde ('07)KIF13.18
  
 
7Asta GarderAsta Garder ('07)KIF13.40
  
 
8Sofie Skovgaard OlesenSofie Skovgaard Olesen ('08)Greve Atletik13.51
  
 
Semifinale10.9.
Semi 1
10.9. Vind: -0.9
10.9.Vind: -0.9
1Sarah Jansteen EskesenSarah Jansteen Eskesen ('07)BAK12.67
  
 
2Ronja ChristophersenRonja Christophersen ('07)Køge Atletik12.86
  
 
3Laura Juul LassenLaura Juul Lassen ('08)Aalborg AM13.06
  
 
4Anizette L. KlitgaardAnizette L. Klitgaard ('08)Randers Freja13.18
  
 
5Rasmine Dyrgaard TholstrupRasmine Dyrgaard Tholstrup ('07)Odense Atletik 13.55
  
 
6Agnete Vibe BertelsenAgnete Vibe Bertelsen ('08)Vejle IF13.57
  
 
7Louise BisgaardLouise Bisgaard ('07)BAK13.84
  
 
Semi 2
10.9. Vind: -1.0
10.9.Vind: -1.0
1Maja Børregaard VoigtMaja Børregaard Voigt ('07)Sparta12.46
  
 
2Sophia BondeSophia Bonde ('07)KIF13.15
  
 
3Asta GarderAsta Garder ('07)KIF13.37
  
 
4Sofie Skovgaard OlesenSofie Skovgaard Olesen ('08)Greve Atletik13.41
  
 PB
5Asta Marie Holck HansenAsta Marie Holck Hansen ('07)Frederiksberg IF13.42
  
 PB
6Maja My Outzen VejlgårdMaja My Outzen Vejlgård ('07)SAK7713.66
  
 
Indledende heats10.9.
Indledende 1
10.9. Vind: -1.0
10.9.Vind: -1.0
1Laura Juul LassenLaura Juul Lassen ('08)Aalborg AM13.03
  
 
2Rasmine Dyrgaard TholstrupRasmine Dyrgaard Tholstrup ('07)Odense Atletik 13.41
  
 SB
3Natalia LydersenNatalia Lydersen ('08)Treysti13.91
  
 
4Clara Momme JørgensenClara Momme Jørgensen ('08)Randers Freja13.94
  
 
5Esther FalckEsther Falck ('08)Sparta14.50
  
 
6Dagmar Mathilde L KarlsenDagmar Mathilde L Karlsen ('07)BAK14.90
  
 SB
Indledende 2
10.9. Vind: -1.1
10.9.Vind: -1.1
1Anizette L. KlitgaardAnizette L. Klitgaard ('08)Randers Freja13.07
  
 
2Frederikke LundbergFrederikke Lundberg ('07)BAK13.30
  
 
3Asta Marie Holck HansenAsta Marie Holck Hansen ('07)Frederiksberg IF13.53
  
 
4Sofie Skovgaard OlesenSofie Skovgaard Olesen ('08)Greve Atletik13.54
  
 PB
5Bianca BaanBianca Baan ('07)Sparta13.86
  
 
6Sigrid Trojahn KristiansenSigrid Trojahn Kristiansen ('08)Sparta14.86
  
 
7Frida HaaseFrida Haase ('07)Aarhus 190015.25
  
 PB
8Mejse Bjørg FenstenMejse Bjørg Fensten ('08)Aarhus 190016.09
  
 PB
Indledende 3
10.9. Vind: -1.5
10.9.Vind: -1.5
1Sarah Jansteen EskesenSarah Jansteen Eskesen ('07)BAK12.78
  
 
2Asta GarderAsta Garder ('07)KIF13.42
  
 
3Maja My Outzen VejlgårdMaja My Outzen Vejlgård ('07)SAK7713.75
  
 
3Milla EskildsenMilla Eskildsen ('07)KIF13.75
  
 
5Elise Martens SlothElise Martens Sloth ('08)Herlev Atletik13.81
  
 
6Aimee Rønning VilhelmsenAimee Rønning Vilhelmsen ('07)Hvidovre AM14.55
  
 
7Carla Sehrt ArnøCarla Sehrt Arnø ('08)Gentofte IK14.77
  
 
Indledende 4
10.9. Vind: -1.6
10.9.Vind: -1.6
1Ronja ChristophersenRonja Christophersen ('07)Køge Atletik13.17
  
 
2Sophia BondeSophia Bonde ('07)KIF13.25
  
 
3Johanne BrogaardJohanne Brogaard ('08)Aarhus 190013.90
  
 
4Selma Guldager KnudsenSelma Guldager Knudsen ('08)Trongårdens IF 14.14
  
 
5Emilie AaquistEmilie Aaquist ('08)Randers Freja14.31
  
 PB
6Nanna Trier SvendsenNanna Trier Svendsen ('08)Frederiksberg IF14.47
  
 
7Sara ThistedSara Thisted ('07)Aarhus 190015.33
  
 
Indledende 5
10.9. Vind: -1.1
10.9.Vind: -1.1
1Maja Børregaard VoigtMaja Børregaard Voigt ('07)Sparta12.32
  
 SB
2Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM13.32
  
 
3Agnete Vibe BertelsenAgnete Vibe Bertelsen ('08)Vejle IF13.46
  
 
4Louise BisgaardLouise Bisgaard ('07)BAK13.69
  
 
5Vilma Viggers FabildVilma Viggers Fabild ('08)Frederiksberg IF13.89
  
 
6Laura Erdmann ChrestensenLaura Erdmann Chrestensen ('07)Fredericia AF14.06
  
 
7Sofía HøjgaardSofía Højgaard ('08)Bragdið14.08
  
 PB
8Amalie Bønnelykke SørensenAmalie Bønnelykke Sørensen ('07)Aalborg AM15.78
  
 
P15 200 m    
11.9. Vind: -1.0

Finale A

Finale
11.9.Vind: -1.0
1Ronja ChristophersenRonja Christophersen ('07)Køge Atletik26.27
  
 PB
2Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM26.95
  
 PB
3Beatrice KristensenBeatrice Kristensen ('07)Hvidovre AM27.17
  
 PB
4Sophia BondeSophia Bonde ('07)KIF27.21
  
 
5Anizette L. KlitgaardAnizette L. Klitgaard ('08)Randers Freja27.27
  
 
Finale B
11.9. Vind: +0.8
11.9.Vind: +0.8
1Laura Juul LassenLaura Juul Lassen ('08)Aalborg AM26.67
  
 PB
2Agnete Vibe BertelsenAgnete Vibe Bertelsen ('08)Vejle IF27.50
  
 PB
3Thea Søgaard NissenThea Søgaard Nissen ('07)Kolding KFUM 27.67
  
 PB
4Asta Marie Holck HansenAsta Marie Holck Hansen ('07)Frederiksberg IF27.91
  
 PB
5Asta Hübertz ChristensenAsta Hübertz Christensen ('08)Aarhus 190027.94
  
 PB
6Johanne BrogaardJohanne Brogaard ('08)Aarhus 190028.43
  
 PB
7Vilma Viggers FabildVilma Viggers Fabild ('08)Frederiksberg IF28.61
  
 
Finale C
11.9. Vind: -1.0
11.9.Vind: -1.0
1Aliya DahlAliya Dahl ('07)KIF28.29
  
 PB
2Laura Erdmann ChrestensenLaura Erdmann Chrestensen ('07)Fredericia AF28.79
  
 PB
3Eline Schwenger JohansenEline Schwenger Johansen ('08)HGATM 28.81
  
 PB
4Sofía HøjgaardSofía Højgaard ('08)Bragdið29.13
  
 
5Emilie AaquistEmilie Aaquist ('08)Randers Freja29.40
  
 PB
6Annika AqraouAnnika Aqraou ('07)Frederiksberg IF29.69
  
 PB
7Aimee Rønning VilhelmsenAimee Rønning Vilhelmsen ('07)Hvidovre AM30.13
  
 PB
Finale D
11.9. Vind: -0.7
11.9.Vind: -0.7
1Clara Momme JørgensenClara Momme Jørgensen ('08)Randers Freja29.11
  
 SB
2Silje Ålsbøl JensenSilje Ålsbøl Jensen ('08)Trongårdens IF 29.64
  
 PB
3Elsa Kyster HvelplundElsa Kyster Hvelplund ('08)Frederiksberg IF30.15
  
 PB
4Caroline SchimmelmannCaroline Schimmelmann ('08)Aarhus 190030.52
  
 PB
5Nanna Trier SvendsenNanna Trier Svendsen ('08)Frederiksberg IF30.61
  
 PB
6Amalie Bønnelykke SørensenAmalie Bønnelykke Sørensen ('07)Aalborg AM44.30
  
 
Finale E
11.9. Vind: +1.2
11.9.Vind: +1.2
1Mille ElmerMille Elmer ('07)KIF27.94
  
 PB
2Christine Emilie NæsbyChristine Emilie Næsby ('07)Sparta28.06
  
 PB
3Asta HindborgAsta Hindborg ('07)Frederiksberg IF29.57
  
 PB
4Isabella BondeIsabella Bonde ('08)KIF29.94
  
 PB
5Mejse Bjørg FenstenMejse Bjørg Fensten ('08)Aarhus 190033.11
  
 PB
P15 300 m    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Freja Isabel KnudsenFreja Isabel Knudsen ('07)Sparta42.44
  
 
2Beatrice KristensenBeatrice Kristensen ('07)Hvidovre AM42.98
  
 PB
3Asta Hübertz ChristensenAsta Hübertz Christensen ('08)Aarhus 190043.93
  
 PB
4Christine Emilie NæsbyChristine Emilie Næsby ('07)Sparta44.50
  
 
5Vilma Viggers FabildVilma Viggers Fabild ('08)Frederiksberg IF45.44
  
 
6Bianca BaanBianca Baan ('07)Sparta46.15
  
 PB
Finale B
10.9.
10.9.
1Thea Søgaard NissenThea Søgaard Nissen ('07)Kolding KFUM 44.81
  
 PB
2Sarah Ettrup LarsenSarah Ettrup Larsen ('08)Esbjerg AM45.36
  
 PB
3Lucca FrydendahlLucca Frydendahl ('08)Allerød AM 45.97
  
 PB
4Carla Sehrt ArnøCarla Sehrt Arnø ('08)Gentofte IK47.91
  
 PB
P15 800 m    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Amanda Paaske FrederiksenAmanda Paaske Frederiksen ('07)Kolding KFUM 2:18.21
  
 PB
2Filippa Tvistholm JørgensenFilippa Tvistholm Jørgensen ('08)Greve Atletik2:20.57
  
 PB
3Marie B. OlesenMarie B. Olesen ('07)Aalborg AM2:21.88
  
 
4Asta Hübertz ChristensenAsta Hübertz Christensen ('08)Aarhus 19002:30.98
  
 
5Madison TarpMadison Tarp ('08)HGF AM2:39.16
  
 
6Ellen NørgaardEllen Nørgaard ('08)Randers Freja2:41.16
  
 PB
P15 1500 m    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Filippa Tvistholm JørgensenFilippa Tvistholm Jørgensen ('08)Greve Atletik4:49.85
  
 PB
2Amanda Paaske FrederiksenAmanda Paaske Frederiksen ('07)Kolding KFUM 4:50.05
  
 PB
3Madison TarpMadison Tarp ('08)HGF AM5:30.88
  
 PB
4Caroline NordentoftCaroline Nordentoft ('08)Viborg AM5:36.46
  
 
P15 3000 m    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Filippa Tvistholm JørgensenFilippa Tvistholm Jørgensen ('08)Greve Atletik11:26.13
  
 PB
2Caroline NordentoftCaroline Nordentoft ('08)Viborg AM11:40.87
  
 
3Karoline Kalsmose JakobsenKaroline Kalsmose Jakobsen ('07)Aarhus 190012:37.75
  
 PB
P15 2000 m forh.    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Claire ScottClaire Scott ('08)DELTA8:08.56
  
 PB
2Ellen NørgaardEllen Nørgaard ('08)Randers Freja8:23.62
  
 PB
3Marguerite SørensenMarguerite Sørensen ('07)Aalborg Øst RRC8:37.10
  
 PB
4Karoline Kalsmose JakobsenKaroline Kalsmose Jakobsen ('07)Aarhus 19008:56.34
  
 
P15 300 m hæk    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM46.50
  
 PB
2Vibe Konrad OlsenVibe Konrad Olsen ('07)Odense Atletik 47.95
  
 PB
3Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)Sparta50.02
  
 
4Emilie AaquistEmilie Aaquist ('08)Randers Freja50.70
  
 PB
5Ella Hørsted-ToustrupElla Hørsted-Toustrup ('08)Aarhus 190051.59
  
 PB
6Caroline SchimmelmannCaroline Schimmelmann ('08)Aarhus 190053.54
  
 PB
7Marguerite SørensenMarguerite Sørensen ('07)Aalborg Øst RRC54.36
  
 PB
8Astrid Legård Have RasmussenAstrid Legård Have Rasmussen ('07)Roar Atletik54.90
  
 
P15 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
11.9. Vind: -1.9

Finale A

Finale
11.9.Vind: -1.9
1Anizette L. KlitgaardAnizette L. Klitgaard ('08)Randers Freja12.44
  
 
2Filippa B ClemmensenFilippa B Clemmensen ('07)Gentofte IK12.57
  
 PB
3Rasmine Dyrgaard TholstrupRasmine Dyrgaard Tholstrup ('07)Odense Atletik 12.85
  
 
4Milla EskildsenMilla Eskildsen ('07)KIF12.91
  
 PB
5Vibe Konrad OlsenVibe Konrad Olsen ('07)Odense Atletik 12.94
  
 
6Aliya DahlAliya Dahl ('07)KIF13.52
  
 
7Amalie HesthavenAmalie Hesthaven ('08)Gentofte IK13.71
  
 
Indledende heats11.9.
Indledende 1
11.9. Vind: -1.2
11.9.Vind: -1.2
1Anizette L. KlitgaardAnizette L. Klitgaard ('08)Randers Freja12.71
  
 
2Rasmine Dyrgaard TholstrupRasmine Dyrgaard Tholstrup ('07)Odense Atletik 12.83
  
 SB
3Milla EskildsenMilla Eskildsen ('07)KIF13.03
  
 PB
4Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM13.23
  
 
5Anna Glinvad KroghAnna Glinvad Krogh ('07)Aalborg AM13.65
  
 
6Caroline SchimmelmannCaroline Schimmelmann ('08)Aarhus 190013.92
  
 PB
7Emilie AaquistEmilie Aaquist ('08)Randers Freja13.96
  
 PB
Indledende 2
11.9. Vind: 0.0
11.9.Vind: 0.0
1Filippa B ClemmensenFilippa B Clemmensen ('07)Gentofte IK12.72
  
 
2Vibe Konrad OlsenVibe Konrad Olsen ('07)Odense Atletik 12.96
  
 
3Aliya DahlAliya Dahl ('07)KIF13.17
  
 PB
4Amalie HesthavenAmalie Hesthaven ('08)Gentofte IK13.56
  
 
5Carla Sehrt ArnøCarla Sehrt Arnø ('08)Gentofte IK13.57
  
 
6Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)Sparta13.59
  
 
7Ashanti JohansenAshanti Johansen ('08)Korsør AM13.72
  
 PB
P15 Højdespring    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Celina C.S. JensenCelina C.S. Jensen ('07)Amager AC1.62
  
 
 
1.44
 XO
1.47
  O
1.50
  O
1.53
  O
1.56
  O
1.59
  O
1.62
  O
1.69
XXX
2Anna Glinvad KroghAnna Glinvad Krogh ('07)Aalborg AM1.59
  
 
 
1.47
 XO
1.50
  O
1.53
  O
1.56
  O
1.59
  O
1.62
XXX
  
3Viola Lei HansgaardViola Lei Hansgaard ('08)Trongårdens IF 1.56
  
 =PB
 
1.44
  O
1.47
  O
1.50
 XO
1.53
 XO
1.56 =PB
XXO
1.59
XXX
  
4Maja My Outzen VejlgårdMaja My Outzen Vejlgård ('07)SAK771.53
  
 
 
1.44
  O
1.47
  O
1.50
  O
1.53
 XO
1.56
XXX
   
5Louise Lehman JensenLouise Lehman Jensen ('08)Frederiksberg IF1.50
  
 
 
1.35
  O
1.38
  O
1.41
  O
1.44
 XO
1.47
XXO
1.50
XXO
1.53
XXX
 
6Sarah Nygaard SandSarah Nygaard Sand ('07)Gentofte IK1.47
  
 
 
1.35
  O
1.38
  O
1.41
  O
1.44
 XO
1.47
 XO
1.50
XXX
  
7Anizette L. KlitgaardAnizette L. Klitgaard ('08)Randers Freja1.47
  
 
 
1.41
  O
1.44
  O
1.47
XXO
1.50
XXX
    
8Sigrid Trojahn KristiansenSigrid Trojahn Kristiansen ('08)Sparta1.47
  
 PB
 
1.30
  O
1.35
 XO
1.38
  O
1.41 =PB
  O
1.44 PB
  O
1.47 PB
XXO
1.50
XXX
 
9Lucca FrydendahlLucca Frydendahl ('08)Allerød AM 1.44
  
 
 
1.25
  O
1.30
  O
1.35
  O
1.38
 XO
1.41
 XO
1.44
  O
1.50
XXX
 
10Freja Lützhøft SørensenFreja Lützhøft Sørensen ('07)Aalborg AM1.44
  
 
 
1.35
  O
1.38
  O
1.41
  O
1.44
 XO
1.47
XXX
   
11Ashanti JohansenAshanti Johansen ('08)Korsør AM1.44
  
 
 
1.30
  O
1.35
  O
1.38
  O
1.41
 XO
1.44
 XO
1.47
XXX
  
12Ingrid BoveIngrid Bove ('07)Gentofte IK1.41
  
 =PB
 
1.30
 XO
1.35
  O
1.38
 XO
1.41 =PB
XXO
1.44
XXX
   
13Frida Rengnér FischerFrida Rengnér Fischer ('08)SIK801.35
  
 
 
1.35
  O
1.38
XXr
      
13Isabella CochranIsabella Cochran ('07)SAK771.35
  
 PB
 
1.25 =PB
  O
1.30 PB
  O
1.35 PB
  O
1.38
XXX
    
Caroline SchimmelmannCaroline Schimmelmann ('08)Aarhus 1900 NH
  
 
 
1.41
XXX
       
P15 Stangspring    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Cathia Lindgaard JensenCathia Lindgaard Jensen ('07)Randers Freja3.10
  
 
 
2.80
  O
2.90
  O
3.00
  O
3.10
  O
3.20
XXX
   
2Sophia BondeSophia Bonde ('07)KIF3.00
  
 =PB
 
2.50
  O
2.60
  O
2.70
  O
2.80 =PB
  O
2.90 PB
 XO
3.00 PB
XXO
3.10
XXX
 
3Clara Momme JørgensenClara Momme Jørgensen ('08)Randers Freja2.60
  
 
 
2.40
  O
2.50
XXO
2.60
  O
2.70
XXX
    
4Elise Martens SlothElise Martens Sloth ('08)Herlev Atletik2.50
  
 PB
 
2.00
  O
2.20
  O
2.40
XXO
2.50 PB
  O
2.60
XXX
   
5Alma Elisabeth KühnellAlma Elisabeth Kühnell ('07)Holte Atletik2.40
  
 
 
2.00
  O
2.20
  O
2.40
  O
2.50
XXX
    
6Nikoline WilladsenNikoline Willadsen ('08)Trongårdens IF 2.20
  
 PB
 
2.00 PB
  O
2.20 PB
  O
2.40
XXX
     
P15 Længdespring    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Asta Hübertz ChristensenAsta Hübertz Christensen ('08)Aarhus 19005.20
0.0
  
 PB
 
5.00 PB
 -1.9
4.96
 -2.0
5.00 =PB
 0.0
4.97
 -1.9
5.20 PB
 0.0
5.12
 1.1
  
2Celina C.S. JensenCelina C.S. Jensen ('07)Amager AC5.00
0.0
  
 
 
4.80
 -0.7
4.90
 -1.1
4.75
 -1.2
4.95
 1.1
5.00
 0.0
4.97
 0.0
  
3Frederikke LundbergFrederikke Lundberg ('07)BAK4.93
0.0
  
 
 
  X
 0.0
4.40
 -1.1
4.90
 -0.9
4.76
 -1.3
4.72
 -1.2
4.93
 0.0
  
4Milla EskildsenMilla Eskildsen ('07)KIF4.92
-1.7
  
 PB
 
4.71
 -1.1
4.92 PB
 -1.7
4.80
 0.0
  X
 0.0
4.53
 -1.0
   
5Karla MærkedalKarla Mærkedal ('07)SAK774.88
-1.5
  
 
 
4.88
 0.0
  X
 0.0
4.81
 0.0
4.73
 -2.3
4.82
 -0.2
4.88
 -1.5
  
6Filippa B ClemmensenFilippa B Clemmensen ('07)Gentofte IK4.69
-1.2
  
 
 
4.69
 -1.2
4.49
 0.0
4.49
 -0.3
4.56
 -1.0
4.50
 0.0
4.63
 -0.7
  
7Johanne BrogaardJohanne Brogaard ('08)Aarhus 19004.67
-0.9
  
 PB
 
  X
 0.0
4.59 PB
 -2.1
4.67 PB
 -0.9
4.59
 -1.7
4.63
 -1.7
4.63
 -1.2
  
8Rasmine Dyrgaard TholstrupRasmine Dyrgaard Tholstrup ('07)Odense Atletik 4.67
-2.8
  
 SB
 
  X
 0.0
4.67 SB
 -2.8
4.61
 0.0
4.47
 -1.0
4.52
 0.0
  X
 0.0
  
9Vibe Konrad OlsenVibe Konrad Olsen ('07)Odense Atletik 4.58
+0.7
  
 =PB
 
4.20
 -1.5
3.97
 -0.2
4.58 =PB
 0.7
     
10Selma Guldager KnudsenSelma Guldager Knudsen ('08)Trongårdens IF 4.54
-1.0
  
 PB
 
4.54 PB
 -1.0
4.43
 -1.3
4.48
 -1.1
     
11Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM4.54
-1.4
  
 
 
4.26
 -1.6
4.46
 0.0
4.54
 -1.4
     
12Aliya DahlAliya Dahl ('07)KIF4.36
-0.3
  
 
 
  X
 0.0
4.25
 -0.5
4.36
 -0.3
     
13Amalie Sofie NielsenAmalie Sofie Nielsen ('07)Sparta4.35
-1.0
  
 
 
4.11
 -2.2
4.35
 -1.0
4.15
 0.0
     
14Esther FalckEsther Falck ('08)Sparta4.34
-1.3
  
 
 
  X
 0.0
4.34
 -1.3
4.27
 -0.6
     
15Queen RiegeQueen Riege ('08)Sparta4.32
-1.4
  
 
 
4.26
 1.6
4.05
 1.8
4.32
 -1.4
     
16Amalie HesthavenAmalie Hesthaven ('08)Gentofte IK4.27
-2.4
  
 
 
4.19
 -0.4
4.12
 -1.5
4.27
 -2.4
     
17Natalia LydersenNatalia Lydersen ('08)Treysti4.20
-1.4
  
 PB
 
  X
 0.0
  X
 0.0
4.20 PB
 -1.4
     
18Nikoline WilladsenNikoline Willadsen ('08)Trongårdens IF 4.12
0.0
  
 
 
3.96
 -1.2
4.12
 0.0
2.33
 -1.0
     
19Sara ThistedSara Thisted ('07)Aarhus 19004.06
-0.8
  
 PB
 
3.67
 -1.2
4.06 PB
 -0.8
3.77
 -1.8
     
20Laura Juul LassenLaura Juul Lassen ('08)Aalborg AM4.01
-2.1
  
 
 
4.01
 -2.1
  X
 0.0
3.82
 -1.0
     
21Lucca FrydendahlLucca Frydendahl ('08)Allerød AM 3.95
-2.9
  
 PB
 
3.95 PB
 -2.9
3.57
 -2.0
3.49
 -1.0
     
22Bianca BaanBianca Baan ('07)Sparta3.94
-0.9
  
 
 
3.66
 -0.5
3.94
 -0.9
  X
 0.0
     
23Frida HaaseFrida Haase ('07)Aarhus 19003.85
0.0
  
 SB
 
3.68 SB
 -1.4
3.71 SB
 -1.7
3.85 SB
 0.0
     
24Mejse Bjørg FenstenMejse Bjørg Fensten ('08)Aarhus 19003.38
-0.5
  
 
 
3.38
 -0.5
  X
 0.0
2.29
 0.0
     
25Freya RindebækFreya Rindebæk ('08)Randers Freja3.01
-0.3
  
 
 
  X
 0.0
  X
 0.0
3.01
 -0.3
     
26Sigrid Trojahn KristiansenSigrid Trojahn Kristiansen ('08)Sparta2.92
-2.2
  
 
 
1.96
 -1.0
2.92
 -2.2
  X
 0.0
     
P15 Trespring     
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM10.71
0.0
  
 PB
 
9.92
 -0.1
10.28 PB
 0.0
10.71 PB
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
   
2Agnete Vibe BertelsenAgnete Vibe Bertelsen ('08)Vejle IF10.52
0.0
  
 PB
 
10.47
 0.0
  X
 0.0
10.52 PB
 0.0
10.42
 -1.0
10.47
 1.0
10.49
 0.0
  
3Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM10.37
-0.1
  
 PB
 
9.85 PB
 -0.6
10.37 PB
 -0.1
9.96
 0.0
10.04
 0.0
    
4Hennie Maria SamuelsenHennie Maria Samuelsen ('07)Bragdið9.89
+0.4
  
 PB
 
  X
 0.0
9.50
 -1.2
9.63 PB
 -1.1
9.89 PB
 0.4
9.62
 0.0
9.87
 0.0
  
5Amalie HesthavenAmalie Hesthaven ('08)Gentofte IK9.86
-0.9
  
 
 
9.68
 -2.6
9.86
 -0.9
9.85
 0.1
9.79
 0.1
  X
 0.0
9.58
 0.0
  
6Filippa B ClemmensenFilippa B Clemmensen ('07)Gentofte IK9.82
-1.3
  
 
 
  X
 0.0
9.82
 -1.3
9.73
 0.0
9.75
 1.5
9.78
 -0.3
  X
 0.0
  
7Freja Lützhøft SørensenFreja Lützhøft Sørensen ('07)Aalborg AM9.44
+0.4
  
 PB
 
9.33 PB
 0.0
  X
 0.0
9.23
 0.0
9.10
 0.0
9.44 PB
 0.4
9.25
 0.0
  
8Nikoline WilladsenNikoline Willadsen ('08)Trongårdens IF 9.43
0.0
  
 
 
9.29
 0.0
9.41
 0.0
9.16
 0.0
8.99
 0.0
9.08
 0.8
9.43
 0.0
  
9Sofía HøjgaardSofía Højgaard ('08)Bragdið8.88
0.0
  
 
 
8.52
 0.6
8.88
 0.0
8.08
 -1.7
     
10Ingrid BoveIngrid Bove ('07)Gentofte IK8.79
0.0
  
 
 
8.39
 0.0
8.53
 0.0
8.79
 0.0
     
11Frida HaaseFrida Haase ('07)Aarhus 19008.15
0.0
  
 =PB
 
  X
 0.0
8.15 PB
 0.0
8.15 =PB
 0.0
     
12Karoline Kalsmose JakobsenKaroline Kalsmose Jakobsen ('07)Aarhus 19007.95
0.0
  
 
 
7.67
 0.0
7.81
 1.2
7.95
 0.0
     
P15 Kuglestød 3.0 kg    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Amalie Sofie NielsenAmalie Sofie Nielsen ('07)Sparta12.41
  
 
 
12.4111.2011.2010.8211.9711.51  
2Sarah Ettrup LarsenSarah Ettrup Larsen ('08)Esbjerg AM11.72
  
 PB
 
10.1711.72 PB11.0210.5310.84  X  
3Viola Lei HansgaardViola Lei Hansgaard ('08)Trongårdens IF 11.02
  
 PB
 
10.7010.3711.02 PB9.4610.2910.33  
4Aliya DahlAliya Dahl ('07)KIF10.75
  
 PB
 
10.58 PB  X10.279.9010.75 PB10.18  
5Line SvareLine Svare ('08)Amager AC10.71
  
 
 
9.7710.4410.3610.2110.4810.71  
6Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM10.68
  
 
 
9.5710.689.2210.489.82  X  
7Louise Lehman JensenLouise Lehman Jensen ('08)Frederiksberg IF10.51
  
 PB
 
9.56  X9.899.6810.51 PB10.17  
8Ashanti JohansenAshanti Johansen ('08)Korsør AM9.95
  
 
 
9.319.689.279.869.599.95  
9Sofie FlyvbjergSofie Flyvbjerg ('07)Aalborg AM9.56
  
 
 
9.568.989.41     
10Aino WanjiAino Wanji ('08)Trongårdens IF 9.43
  
 PB
 
9.43 PB8.947.85     
11Anna Glinvad KroghAnna Glinvad Krogh ('07)Aalborg AM9.14
  
 
 
9.139.148.93     
12Freja NielsenFreja Nielsen ('07)Dybvad IK 8.75
  
 
 
8.368.278.75     
13Silke Marie Bach MadsenSilke Marie Bach Madsen ('08)Amager AC8.74
  
 
 
7.888.688.74     
14Annika Hedelund NielsenAnnika Hedelund Nielsen ('08)BAK7.98
  
 
 
  X  X7.98     
15Esther MansaEsther Mansa ('07)Køge Atletik7.12
  
 
 
7.126.736.90     
P15 Diskoskast 0.75 kg    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Malou BondeMalou Bonde ('07)IK Olympia32.79
  
 PB
 
30.9232.79 PB32.1029.17  X  X  
2Sarah Ettrup LarsenSarah Ettrup Larsen ('08)Esbjerg AM31.43
  
 PB
 
24.4328.6528.3528.4931.43 PB28.99  
3Line SvareLine Svare ('08)Amager AC27.72
  
 
 
27.2024.65  X26.00  X27.72  
4Annika Hedelund NielsenAnnika Hedelund Nielsen ('08)BAK24.47
  
 
 
24.4720.72  X  X  X  X  
5Johanne Ellesøe PetersenJohanne Ellesøe Petersen ('08)DELTA23.31
  
 
 
  X22.5623.3123.01  X  X  
6Freja NielsenFreja Nielsen ('07)Dybvad IK 23.27
  
 PB
 
23.27 PB21.8019.58  X19.80  X  
7Asta HindborgAsta Hindborg ('07)Frederiksberg IF22.73
  
 PB
 
22.73 PB21.1120.77  X20.1719.96  
8Filippa RedestamFilippa Redestam ('08)Helsingør IF21.69
  
 
 
  –20.4720.7719.46  X21.69  
9Freja Riber KristensenFreja Riber Kristensen ('08)DELTA20.29
  
 
 
20.2917.24  X     
10Freja Lützhøft SørensenFreja Lützhøft Sørensen ('07)Aalborg AM20.26
  
 
 
19.7320.26  X     
11Sofie FlyvbjergSofie Flyvbjerg ('07)Aalborg AM20.18
  
 
 
  X20.18  X     
12Johanne BrogaardJohanne Brogaard ('08)Aarhus 190020.00
  
 PB
 
  X20.00 PB  X     
13Helene Rus AndersenHelene Rus Andersen ('08)Greve Atletik19.05
  
 PB
 
19.05 PB15.12  X     
14Silke Marie Bach MadsenSilke Marie Bach Madsen ('08)Amager AC18.25
  
 
 
12.4118.25  X     
15Frida HaaseFrida Haase ('07)Aarhus 190016.36
  
 PB
 
16.36 PB  X16.01     
16Mejse Bjørg FenstenMejse Bjørg Fensten ('08)Aarhus 190012.41
  
 PB
 
12.41 PB  X  X     
P15 Hammerkast 3.0 kg    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Malou BondeMalou Bonde ('07)IK Olympia50.89
  
 
 
47.5948.8850.89  X  X50.22  
2Savannah JohanssonSavannah Johansson ('07)Hvidovre AM46.29
  
 SB
 
44.0746.29 SB41.1445.35  X  X  
3Sarah Ettrup LarsenSarah Ettrup Larsen ('08)Esbjerg AM45.55
  
 PB
 
45.55 PB  X  X  X  X  X  
4Filippa RedestamFilippa Redestam ('08)Helsingør IF31.08
  
 
 
22.30  X28.83  X31.08  X  
5Hannah Mercy Gobina SigalHannah Mercy Gobina Sigal ('08)AK Holstebro30.82
  
 
 
26.99  X26.9329.0527.9930.82  
6Johanne Ellesøe PetersenJohanne Ellesøe Petersen ('08)DELTA30.35
  
 
 
27.4630.35  X  X  X30.34  
7Silke Marie Bach MadsenSilke Marie Bach Madsen ('08)Amager AC29.92
  
 PB
 
29.92 PB  X29.2825.43  X  X  
8Annika Hedelund NielsenAnnika Hedelund Nielsen ('08)BAK29.91
  
 
 
29.91  X  X  X  X  X  
9Sofie Skovgaard OlesenSofie Skovgaard Olesen ('08)Greve Atletik25.43
  
 PB
 
24.37 PB24.51 PB25.43 PB     
10Helene Rus AndersenHelene Rus Andersen ('08)Greve Atletik24.29
  
 PB
 
22.91 PB  X24.29 PB     
11Angeline Bodil TamaraAngeline Bodil Tamara ('08)AK Holstebro24.21
  
 PB
 
  X24.21 PB  X     
12Freja NielsenFreja Nielsen ('07)Dybvad IK 18.35
  
 
 
16.8518.3318.35     
P15 Spydkast 500 gram    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Viola Lei HansgaardViola Lei Hansgaard ('08)Trongårdens IF 45.42
  
DUR-14 PB
 
42.80 PB45.42 PB42.47  –31.6144.47  
2Malou BondeMalou Bonde ('07)IK Olympia42.48
  
 PB
 
35.1035.5934.2735.2842.48 PB37.49  
3Anna Glinvad KroghAnna Glinvad Krogh ('07)Aalborg AM36.95
  
 PB
 
28.9129.4332.0831.6736.13 PB36.95 PB  
4Julie Bjerre JensenJulie Bjerre Jensen ('07)SAK7734.75
  
 PB
 
  –29.48 PB34.75 PB32.7631.97  –  
5Line SvareLine Svare ('08)Amager AC32.94
  
 
 
32.9428.01  –  –28.73  –  
6Claire ScottClaire Scott ('08)DELTA30.90
  
 PB
 
30.90 PB28.6927.5228.7428.5830.37  
7Louise Lehman JensenLouise Lehman Jensen ('08)Frederiksberg IF28.28
  
 
 
27.78  –27.4828.28  –28.23  
8Sofie FlyvbjergSofie Flyvbjerg ('07)Aalborg AM27.88
  
 
 
  –27.8826.15  –26.30  –  
9Filippa RedestamFilippa Redestam ('08)Helsingør IF27.70
  
 
 
27.70  –23.47     
10Freja Riber KristensenFreja Riber Kristensen ('08)DELTA26.91
  
 
 
24.5923.2226.91     
11Laura Erdmann ChrestensenLaura Erdmann Chrestensen ('07)Fredericia AF26.71
  
 
 
  –  –26.71     
12Freja NielsenFreja Nielsen ('07)Dybvad IK 25.33
  
 
 
25.3325.02  –     
13Frida Rengnér FischerFrida Rengnér Fischer ('08)SIK8023.41
  
 
 
23.4023.4122.40     
14Amalie Sofie NielsenAmalie Sofie Nielsen ('07)Sparta23.07
  
 
 
21.32  –23.07     
15Mille ElmerMille Elmer ('07)KIF22.45
  
 
 
22.45  –  –     
16Ella Hørsted-ToustrupElla Hørsted-Toustrup ('08)Aarhus 190017.31
  
 
 
13.9517.3117.16     
P15 4 x 100 m stafet    
10.9.

Finale A

Finale
10.9.
1Aalborg Atletik Og Motion Aalborg Atletik Og Motion  50.84
  
 
  Ida B Nielsen, Elin Lynge, Anna Glinvad Krogh, Laura Juul Lassen
2Ballerup Atletik Klub Ballerup Atletik Klub  51.41
  
 
  Louise Bisgaard, Frederikke Lundberg, Dagmar Mathilde L Karlsen, Sarah Jansteen Eskesen
3Sparta Atletik og Løb Sparta Atletik og Løb  52.70
  
 
  Bianca Baan, Christine Emilie Næsby, Ingrid Olivarius Vølund, Esther Falck
4Aarhus 1900 Atletik og Løb Aarhus 1900 Atletik og Løb  52.79
  
 
  Ella Hørsted-Toustrup, Asta Hübertz Christensen, Caroline Schimmelmann, Johanne Brogaard
5Randers Sportsklub Freja Randers Sportsklub Freja  53.53
  
 
6KIF - København KIF - København  56.51
  
 
  Mille Elmer, Isabella Bonde, Asta Garder, Sophia Bonde
P15 1000 m stafet    
11.9.

Finale A

Finale
11.9.
1Sparta Atletik og Løb Sparta Atletik og Løb  2:25.25
  
 
  Maja Børregaard Voigt, Esther Falck, Ingrid Olivarius Vølund, Freja Isabel Knudsen
2Aalborg Atletik Og Motion Aalborg Atletik Og Motion  2:27.48
  
 
  Elin Lynge, Laura Juul Lassen, Ida B Nielsen, Marie B. Olesen
3KIF - København KIF - København  2:31.94
  
 
  Milla Eskildsen, Aliya Dahl, Mille Elmer, Sophia Bonde
4Aarhus 1900 Atletik og Løb Aarhus 1900 Atletik og Løb  2:33.68
  
 
  Caroline Schimmelmann, Karoline Kalsmose Jakobsen, Johanne Brogaard, Asta Hübertz Christensen
5Gentofte Idræts Klub Gentofte Idræts Klub  2:34.06
  
 
  Carla Sehrt Arnø, Sarah Nygaard Sand, Amalie Hesthaven, Filippa B Clemmensen
6Trongårdens Idræts Forening Trongårdens Idræts Forening  2:36.01
  
 
  Selma Guldager Knudsen, Alma Bøge Crichton, Nikoline Willadsen, Silje Ålsbøl Jensen
7Frederiksberg IF Frederiksberg IF  2:40.10
  
 
  Isabella Petersen, Nanna Trier Svendsen, Asta Marie Holck Hansen, Vilma Viggers Fabild
8Randers Sportsklub Freja Randers Sportsklub Freja  2:40.73
  
 
  Cathia Lindgaard Jensen, Clara Momme Jørgensen, Emilie Aaquist, Ellen Nørgaard

Seneste resultater

26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2