Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Tårnby: Lysstævne 30.9.2022
Tårnby Stadion
Vælg mænd discipliner
60 m
100 m
800 m
1500 m
3000 m
D19 300 m
Vælg kvinder discipliner
P19 100 m
P19 300 m
P17 60 m
M 60 m
Vind: +0.5
Finale A
Finale
Vind: +0.5
1
Herman Marcussen
Herman Marcussen ('10)
10
Amager AC
8.64
PB
2
Stefan Gogotic
Stefan Gogotic ('09)
09
HVRunners
8.81
PB
3
Emil Keller
Emil Keller ('10)
10
IK Hellas
8.88
PB
5
Oliver Jensen
Oliver Jensen ('09)
09
HVRunners
9.71
PB
6
Tobias Thomsen Kim
Tobias Thomsen Kim ('10)
10
Amager AC
9.83
PB
7
Louis Gustavsen
Louis Gustavsen ('12)
12
Køge Atletik
10.39
PB
8
Kristian Emil Lovmand Munksgaard
Kristian Emil Lovmand Munksgaard ('12)
12
Amager AC
10.43
PB
Finale B
Vind: -0.5
Vind: -0.5
1
Oliver Larsen
Oliver Larsen ('05)
05
Amager AC
7.52
PB
2
Sebastian Nowotny
Sebastian Nowotny ('08)
08
Amager AC
7.66
PB
3
Sebastian Larsen
Sebastian Larsen ('01)
01
Amager AC
7.70
PB
4
Emil Zilmer Lund
Emil Zilmer Lund ('07)
07
Amager AC
7.99
PB
5
Mathias Riber Schmidt
Mathias Riber Schmidt ('06)
06
Køge Atletik
8.01
PB
6
Tristan Trzecieski
Tristan Trzecieski ('07)
07
Amager AC
8.39
PB
7
Henrik Berg
Henrik Berg ('63)
63
BAC
9.36
SB
M 100 m
Vind: -0.6
Finale A
Finale
Vind: -0.6
1
Carl Bäckström Nielsen
Carl Bäckström Nielsen ('07)
07
Amager AC
11.47
2
Oliver Larsen
Oliver Larsen ('05)
05
Amager AC
11.65
PB
3
Oliver Anakin Mikkelsen
Oliver Anakin Mikkelsen ('08)
08
Sparta
12.08
4
Sebastian Larsen
Sebastian Larsen ('01)
01
Amager AC
12.13
SB
5
Villads Clausen
Villads Clausen ('98)
98
Amager AC
12.37
SB
6
Sebastian Nowotny
Sebastian Nowotny ('08)
08
Amager AC
12.42
PB
7
Emil Zilmer Lund
Emil Zilmer Lund ('07)
07
Amager AC
12.57
Finale B
Vind: -1.0
Vind: -1.0
1
Sebastian Baan
Sebastian Baan ('07)
07
Helsingør IF
12.58
PB
2
Mathias Riber Schmidt
Mathias Riber Schmidt ('06)
06
Køge Atletik
12.89
PB
3
Tristan Trzecieski
Tristan Trzecieski ('07)
07
Amager AC
13.39
4
Janus Stepping Christensen
Janus Stepping Christensen ('05)
05
Amager AC
13.79
SB
Finale C
Vind: -1.0
Vind: -1.0
1
Herman Marcussen
Herman Marcussen ('10)
10
Amager AC
14.13
PB
2
Emil Keller
Emil Keller ('10)
10
IK Hellas
14.44
PB
4
Henrik Berg
Henrik Berg ('63)
63
BAC
14.89
5
Anders Mathiesen
Anders Mathiesen ('55)
55
Amager AC
15.17
SB
6
Louis Gustavsen
Louis Gustavsen ('12)
12
Køge Atletik
17.05
M 800 m
Finale A
Finale
1
Frederik Møller
Frederik Møller ('90)
90
Amager AC
2:22.19
PB
2
Sebastian Baan
Sebastian Baan ('07)
07
Helsingør IF
2:25.04
PB
3
Lucas Levring Jakobsen
Lucas Levring Jakobsen ('07)
07
Helsingør IF
2:25.24
4
Andreas Moors
Andreas Moors ('08)
08
Blovstrød Løverne
2:32.10
PB
5
Alma Rath Andersen
Alma Rath Andersen ('04)
04
Køge Atletik
2:39.09
K
6
Oliver Jensen
Oliver Jensen ('09)
09
HVRunners
2:54.65
PB
7
Clara Eriksson
Clara Eriksson ('10)
10
HVRunners
3:28.71
K
M 1500 m
Finale A
Finale
1
Lucas Søgaard Hjortkjær
Lucas Søgaard Hjortkjær ('02)
02
IK Hellas
4:15.89
2
Mikkel Feldborg Nielsen
Mikkel Feldborg Nielsen ('07)
07
IK Hellas
4:16.09
PB
3
Jacob Rørdam Holm-Jørgensen
Jacob Rørdam Holm-Jørgensen ('72)
72
Sparta
4:37.58
PB
4
Michael Pilegaard Hansen
Michael Pilegaard Hansen ('67)
67
BAC
4:46.60
5
William Kragholm Nørsøller
William Kragholm Nørsøller ('07)
07
Blovstrød Løverne
4:50.50
6
Roberto Schmidt
Roberto Schmidt ('66)
66
Herlev Atletik
5:13.25
7
Mogens Fich
Mogens Fich ('66)
66
Blovstrød Løverne
5:20.76
PB
8
Jonas Zeman
Jonas Zeman ('07)
07
Amager AC
5:31.36
PB
9
Merete Porsdal
Merete Porsdal ('73)
73
Herlev Atletik
6:16.25
K
M 3000 m
Finale A
Finale
1
Niels Gustav Melgaard Svendsen
Niels Gustav Melgaard Svendsen ('06)
06
Helsingør IF
9:59.21
PB
2
Jakob Remontius
Jakob Remontius ('03)
03
IK Hellas
10:03.63
PB
3
Stefan Gogotic
Stefan Gogotic ('09)
09
HVRunners
10:10.91
PB
4
Jakob Haack Warnecke
Jakob Haack Warnecke ('06)
06
Køge Atletik
10:15.00
PB
5
Christian Haslund
Christian Haslund ('77)
77
Blovstrød Løverne
11:15.92
PB
6
Emil Kundal Hansen
Emil Kundal Hansen ('08)
08
BAC
12:20.19
PB
7
Henrik Hansen
Henrik Hansen ('75)
75
BAC
12:22.17
SB
8
Ida Rafaela Øhrgaard Laursen
Ida Rafaela Øhrgaard Laursen ('11)
11
Herlev Atletik
15:22.46
K
D19 300 m
Finale A
Finale
1
Carl Bäckström Nielsen
Carl Bäckström Nielsen ('07)
07
Amager AC
36.08
PB
3
Sebastian Baan
Sebastian Baan ('07)
07
Helsingør IF
41.86
4
Lucas Levring Jakobsen
Lucas Levring Jakobsen ('07)
07
Helsingør IF
44.02
Finale B
1
Rasmus Jæger
Rasmus Jæger ('04)
04
IK Hellas
36.92
PB
2
Oliver Anakin Mikkelsen
Oliver Anakin Mikkelsen ('08)
08
Sparta
38.63
PB
3
Mikkel Panduro Johansson
Mikkel Panduro Johansson ('06)
06
Helsingør IF
41.29
PB
4
Samuel Isaac Felbert
Samuel Isaac Felbert ('05)
05
Helsingør IF
42.77
PB
P19 100 m
Vind: -0.9
Finale A
Finale
Vind: -0.9
1
Lisa Sofie Christensen
Lisa Sofie Christensen ('09)
09
Holte Atletik
13.44
PB
2
Line Drikkjær Svare
Line Drikkjær Svare ('08)
08
Amager AC
13.64
PB
3
Bianca Baan
Bianca Baan ('07)
07
Sparta
13.87
4
Amelie Zemanova
Amelie Zemanova ('10)
10
Amager AC
14.68
PB
6
Livah Stryhn
Livah Stryhn ('10)
10
Køge Atletik
16.81
PB
7
Rosa My Dam Gütt-Holm
Rosa My Dam Gütt-Holm ('12)
12
Køge Atletik
18.65
PB
Finale B
Vind: -0.6
Vind: -0.6
2
Jamilla Jensen
Jamilla Jensen ('06)
06
Herlev Atletik
14.08
5
Luna Mølgaard
Luna Mølgaard ('11)
11
15.80
PB
6
Karoline Munksgaard
Karoline Munksgaard ('10)
10
Amager AC
16.91
PB
Finale C
Vind: -0.9
Vind: -0.9
1
Ella Jensen
Ella Jensen ('10)
10
Roar Atletik
13.61
PB
4
Ursula Helleskov
Ursula Helleskov ('10)
10
Amager AC
15.10
PB
5
Martha Nobelius
Martha Nobelius ('07)
07
Køge Atletik
15.21
PB
6
Silla Marie Peick-Kristensen
Silla Marie Peick-Kristensen ('10)
10
Holte Atletik
16.97
PB
Finale D
Vind: -0.7
Vind: -0.7
1
Alice Peters
Alice Peters ('09)
09
Herlev Atletik
13.88
PB
2
Maj Flinch Biehl
Maj Flinch Biehl ('09)
09
IK Hellas
14.26
3
Asta Dorthea Thuemoes
Asta Dorthea Thuemoes ('07)
07
Amager AC
14.47
4
Silke Marie Bach Madsen
Silke Marie Bach Madsen ('08)
08
Amager AC
14.80
PB
5
Lucca Alaia Gyring
Lucca Alaia Gyring ('07)
07
Køge Atletik
14.86
PB
P19 300 m
Finale A
Finale
1
Filippa Zäll
Filippa Zäll ('03)
03
/ SWE
44.90
SB
2
Bianca Baan
Bianca Baan ('07)
07
Sparta
47.56
3
Clara Wellendorf
Clara Wellendorf ('08)
08
IK Hellas
48.08
PB
4
Amelie Zemanova
Amelie Zemanova ('10)
10
Amager AC
48.51
PB
5
Ursula Helleskov
Ursula Helleskov ('10)
10
Amager AC
49.92
PB
6
Karoline Kjeldgaard Grufstedt
Karoline Kjeldgaard Grufstedt ('10)
10
Amager AC
58.67
PB
P17 60 m
Vind: -0.7
Finale A
Finale
Vind: -0.7
1
Ella Jensen
Ella Jensen ('10)
10
Roar Atletik
8.34
2
Line Drikkjær Svare
Line Drikkjær Svare ('08)
08
Amager AC
8.48
PB
5
Luna Mølgaard
Luna Mølgaard ('11)
11
9.84
PB
6
Ida Rafaela Øhrgaard Laursen
Ida Rafaela Øhrgaard Laursen ('11)
11
Herlev Atletik
11.09
7
Rosa My Dam Gütt-Holm
Rosa My Dam Gütt-Holm ('12)
12
Køge Atletik
11.25
PB
Finale B
Vind: -0.3
Vind: -0.3
1
Alice Peters
Alice Peters ('09)
09
Herlev Atletik
8.54
PB
2
Asta Dorthea Thuemoes
Asta Dorthea Thuemoes ('07)
07
Amager AC
8.95
PB
5
Karoline Kjeldgaard Grufstedt
Karoline Kjeldgaard Grufstedt ('10)
10
Amager AC
9.97
PB
6
Livah Stryhn
Livah Stryhn ('10)
10
Køge Atletik
10.11
PB
7
Silla Marie Peick-Kristensen
Silla Marie Peick-Kristensen ('10)
10
Holte Atletik
10.28
PB
Head to head
×
Seneste resultater
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open
4.11
Randers
Regionsfinale Vest
3.11
Randers
Stangspring med musik
28.10
Silkeborg
Kastestævne
28.10
Aalborg
Regionsstævne Nordjylland