Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
København: BMW Havneløb 5K/10K 11.8.2022
Vælg mænd discipliner
5 km
10 km
Vælg kvinder discipliner
5 km
10 km
M 5 km
Finale A
Finale
1
Gustav Krøll
Gustav Krøll ('96)
96
HRC
14:51
PB
2
Jens Søndergaard Jensen
Jens Søndergaard Jensen ('86)
86
Sparta
14:58
PB
3
Marcus Rølling
Marcus Rølling ('03)
03
Sparta
15:14
PB
4
Joachim Weel Rosbo
Joachim Weel Rosbo ('97)
97
BAC
15:36
SB
5
Peter Hærvig Rønning
Peter Hærvig Rønning ('91)
91
BAC
15:47
SB
6
Johan Platz
Johan Platz ('94)
94
Sparta
16:08
7
Frans Pedersen
Frans Pedersen ('84)
84
NBRO
17:08
SB
8
Kim Jessing Pedersen
Kim Jessing Pedersen ('96)
96
Sparta
17:20
PB
9
Søren Kell Jensen
Søren Kell Jensen ('79)
79
SØAM
17:21
PB
10
Tobias Liljeqvist
Tobias Liljeqvist ('92)
92
VO2RC
17:27
PB
11
Sebastian Højte
Sebastian Højte ('96)
96
Sparta
17:29
PB
12
Alexander Øllgaard
Alexander Øllgaard ('79)
79
17:42
PB
13
Allan Peter Engsig-Karup
Allan Peter Engsig-Karup ('77)
77
BAC
17:54
PB
M 10 km
Finale A
Finale
1
Mark Olsen
Mark Olsen ('95)
95
HRC
31:14
2
Anton Østdal
Anton Østdal ('01)
01
BAC
32:02
SB
3
Søren Rohde
Søren Rohde ('89)
89
NBRO
32:10
4
Asbjørn Eller Skaarup
Asbjørn Eller Skaarup ('95)
95
Sparta
32:16
5
Christian Lykkeby Olsen
Christian Lykkeby Olsen ('93)
93
Sparta
32:41
6
Christian Rønsholt
Christian Rønsholt ('96)
96
Sparta
33:13
SB
7
Jonathan Mogensen
Jonathan Mogensen
00
Amager AC
33:17
PB
8
Jesper Andkjær Larsen
Jesper Andkjær Larsen ('77)
77
HRC
33:20
9
Christopher Meulengracht
Christopher Meulengracht ('93)
93
NBRO
33:47
SB
10
Antonio Roca
Antonio Roca ('96)
96
NBRO / ESP
33:53
SB
11
David Rørdam
David Rørdam ('87)
87
NBRO
34:01
SB
12
Morten Eklöf Risager
Morten Eklöf Risager ('80)
80
Sparta
34:08
13
Casper Pretzmann
Casper Pretzmann ('95)
95
Sparta
34:09
PB
14
Kasper Rebenstorf
Kasper Rebenstorf ('91)
91
Hareskovens Tri
34:13
PB
15
Christoffer Tarras Madsen
Christoffer Tarras Madsen ('92)
92
KIF
34:15
16
Rasmus Jessing
Rasmus Jessing ('78)
78
NBRO
34:20
SB
17
Nikolaj Dam
Nikolaj Dam ('90)
90
Sparta
34:24
SB
18
Anders Holbech
Anders Holbech ('70)
70
34:24
PB
19
Thomas Ho Pedersen
Thomas Ho Pedersen ('87)
87
NBRO
34:30
20
Christian Skovmøller
Christian Skovmøller ('87)
87
VO2RC
34:52
PB
21
Frank Robben
Frank Robben ('92)
92
Sparta
34:59
PB
22
Bjørn Torgils Våge Knutsen
Bjørn Torgils Våge Knutsen ('94)
94
NBRO / NOR
35:19
PB
23
Frederik Mogensen
Frederik Mogensen ('98)
98
Amager AC
35:27
PB
24
Emil Skovhøj
Emil Skovhøj ('91)
91
Amager AC
35:46
25
Hans Christian Riis
Hans Christian Riis ('87)
87
adidas Runners Cph
36:03
SB
26
Stefan Gudmundsson
Stefan Gudmundsson ('70)
70
Snik Atletik
36:04
SB
27
Fernando Andre Araujo Simoes
Fernando Andre Araujo Simoes ('90)
90
/ POR
36:07
PB
28
Lasse Bak-Jensen
Lasse Bak-Jensen ('75)
75
Nordtrim
36:07
PB
29
Yassin Nilsson Bour-Hil
Yassin Nilsson Bour-Hil ('78)
78
adidas Runners Cph
36:23
SB
30
Thomas Lund
Thomas Lund ('93)
93
adidas Runners Cph / GBR
36:38
PB
31
Jan Mathiesen
Jan Mathiesen ('63)
63
36:44
PB
32
Christoffer Hagemann
Christoffer Hagemann ('91)
91
36:44
PB
33
Jacob Victor Hansen
Jacob Victor Hansen ('93)
93
Sparta
36:49
34
Mathias Liisberg Nielsen
Mathias Liisberg Nielsen ('95)
95
Tri Club Denmark
36:55
35
Simon Taisbak
Simon Taisbak ('95)
95
36:57
PB
36
Davide La Zara
Davide La Zara ('94)
94
Sparta
37:06
PB
37
Henrik Krak Sandfeld
Henrik Krak Sandfeld ('81)
81
Sparta
37:06
SB
38
Jeppe Stig-Nielsen
Jeppe Stig-Nielsen ('94)
94
37:48
PB
K 5 km
Finale A
Finale
1
Sylvia Kiberenge
Sylvia Kiberenge ('90)
90
Køge Atletik / KEN
17:00
SB
2
Katrine Svane
Katrine Svane ('86)
86
Blovstrød Løverne
18:01
SB
3
Pernille Stentoft
Pernille Stentoft ('93)
93
NBRO
19:04
PB
4
Louise Aagaard Hansen
Louise Aagaard Hansen ('94)
94
Odense Atletik
19:25
PB
5
Hanne Loff
Hanne Loff ('85)
85
Sparta
19:32
PB
6
Johanne Prisak
Johanne Prisak ('92)
92
Sparta
19:59
SB
7
Janne Holstein Pehrson
Janne Holstein Pehrson ('81)
81
20:36
PB
8
Tove Schultz-Lorentzen
Tove Schultz-Lorentzen ('60)
60
IK Hellas
20:44
SB
9
Kathrine Andersen
Kathrine Andersen ('77)
77
AC Pain
20:51
PB
10
Mette Willer Oldenborg
Mette Willer Oldenborg ('70)
70
Sparta
20:53
SB
K 10 km
Finale A
Finale
1
Nanna Bové
Nanna Bové ('95)
95
Sparta
34:16
2
Sylvia Kiberenge
Sylvia Kiberenge ('90)
90
Køge Atletik / KEN
34:50
3
Kristina Sandager
Kristina Sandager ('91)
91
Sparta
37:10
PB
4
Camilla Prisak Pedersen
Camilla Prisak Pedersen ('94)
94
Sparta
38:00
5
Stine Muldbak Andersen
Stine Muldbak Andersen ('91)
91
Sparta
38:40
6
Signe Hylleberg
Signe Hylleberg ('96)
96
Sparta
39:20
SB
7
Luisa Ghose
Luisa Ghose ('94)
94
Sparta
40:04
8
Michelle Poulsen
Michelle Poulsen ('92)
92
Sparta
40:04
9
Marie Cordt
Marie Cordt ('77)
77
AC Pain
40:11
PB
10
Pernille Villumsen
Pernille Villumsen ('78)
78
HGATM
42:20
PB
Head to head
×
Seneste resultater
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open