Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Viborg: Viborg Track Meeting I 16.5.2023
Viborg Atletikstadion
Vælg mænd discipliner
800 m
1 mile
5000 m
Vælg kvinder discipliner
M 800 m
Finale A
Finale
1
Jakob Rose-Hansen
Jakob Rose-Hansen ('02)
02
Skive AM
1:58.72
2
Christian Østergaard Nielsen
Christian Østergaard Nielsen ('97)
97
AGF Atletik
1:59.85
PB
3
Aksel Lylloff Qvortrup
Aksel Lylloff Qvortrup
00
SAK77
2:00.53
SB
4
Emil Møller Schmidt
Emil Møller Schmidt ('06)
06
Viborg AM
2:05.16
PB
5
Simon Festersen
Simon Festersen
00
AGF Atletik
2:10.06
SB
6
Daniel Graversgaard
Daniel Graversgaard ('97)
97
AGF Atletik
2:10.67
SB
Finale B
1
Lasse Boesenbæk
Lasse Boesenbæk ('05)
05
Viborg AM
2:05.99
SB
2
Mathilde Diekema Jensen
Mathilde Diekema Jensen ('94)
94
Aarhus 1900
2:12.73
K
3
Thor Rytter Larsen
Thor Rytter Larsen ('07)
07
SAK77
2:13.23
4
Matilda Elbæk Lindström
Matilda Elbæk Lindström
00
AGF Atletik
2:19.06
K
5
Ida Jørgensen
Ida Jørgensen ('01)
01
Aalborg AM
2:22.34
K
6
Erik Nørgaard
Erik Nørgaard ('10)
10
Viborg AM
2:25.91
PB
Finale C
1
Ellen Nørgaard
Ellen Nørgaard ('08)
08
Viborg AM
2:30.40
K
2
Dicte Bundgaard
Dicte Bundgaard ('09)
09
Viborg AM
2:42.92
K
3
Caroline Nordentoft
Caroline Nordentoft ('08)
08
Viborg AM
2:53.01
K
4
Sarah Pedersen
Sarah Pedersen ('08)
08
Viborg AM
2:58.87
K
Frederik Mangor Madsen
Frederik Mangor Madsen ('02)
02
Viborg AM
DNF
M 1 mile
Finale A
Finale
1
Joakim Bertelsen
Joakim Bertelsen ('04)
04
Skive AM
4:32.10
PB
2
Jesper Frederik Andersen
Jesper Frederik Andersen ('97)
97
AGF Atletik
4:41.80
PB
3
Magnus Staal
Magnus Staal ('08)
08
Viborg AM
4:59.62
PB
4
Emil Poulsen
Emil Poulsen ('89)
89
VEXA HLM Running
5:05.86
PB
5
Jesper Greve
Jesper Greve ('77)
77
VEXA HLM Running
5:07.72
PB
6
Flemming Nørgaard Jensen
Flemming Nørgaard Jensen ('76)
76
VEXA HLM Running
5:32.95
PB
7
Rasmus Sigvardsen
Rasmus Sigvardsen ('74)
74
VEXA HLM Running
5:43.92
PB
M 5000 m
Finale A
Finale
1
Esben Hornum
Esben Hornum ('89)
89
SAK77
15:11.38
2
Jesper Frederik Andersen
Jesper Frederik Andersen ('97)
97
AGF Atletik
16:00.35
PB
3
Chris Fischer
Chris Fischer ('82)
82
VEXA HLM Running
16:42.17
4
Jens Dohn Thomsen
Jens Dohn Thomsen ('86)
86
Randers Freja
16:57.32
SB
5
Flemming Krabbenhoft
Flemming Krabbenhoft ('75)
75
Aarhus Fremad
16:57.83
SB
6
Henrik Strange Brok
Henrik Strange Brok ('89)
89
VEXA HLM Running
17:02.69
SB
7
Torben Bundgaard
Torben Bundgaard ('81)
81
VEXA HLM Running
17:16.22
SB
8
Michael Grove
Michael Grove ('88)
88
VEXA HLM Running
18:24.75
PB
9
Ida Tveen Høgsberg
Ida Tveen Høgsberg ('04)
04
Skive AM
18:37.97
K
10
Frederik Mangor Madsen
Frederik Mangor Madsen ('02)
02
Viborg AM
18:38.42
PB
11
Joakim Bertelsen
Joakim Bertelsen ('04)
04
Skive AM
18:38.92
SB
12
Rune Sostack Clausen
Rune Sostack Clausen ('92)
92
Aarhus Fremad
19:24.26
SB
13
Peter Laursen
Peter Laursen ('67)
67
Viborg AM
19:43.79
SB
14
Henning Jensen
Henning Jensen ('69)
69
Viborg AM
19:53.76
SB
15
Søren Jeppesen
Søren Jeppesen ('76)
76
Viborg AM
19:53.80
PB
16
Laurids Jakobsen
Laurids Jakobsen ('52)
52
Viborg AM
20:06.07
SB
Head to head
×
Seneste resultater
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open
4.11
Randers
Regionsfinale Vest
3.11
Randers
Stangspring med musik
28.10
Silkeborg
Kastestævne
28.10
Aalborg
Regionsstævne Nordjylland