Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Haderslev: International Throwing Match U20/23 3.6.2023
Haderslev Atletikstadion

M22 Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Max Kørner AndersenMax Kørner Andersen ('03)Randers Freja13.66
  
 PB
 
13.1713.66 PB13.1612.23  X  X  
2
Håkon Hansesæter
Håkon Hansesæter ('04)
/ NOR13.60
  
 PB
 
12.25 PB12.81 PB13.60 PB13.24  X13.07  
3Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta13.36
  
 
 
12.6512.8412.99  X13.3613.32  
4Sebastian LarsenSebastian Larsen ('01)Amager AC13.19
  
 
 
11.5512.3312.3911.5513.1912.91  
M22 Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1
Håkon Hansesæter
Håkon Hansesæter ('04)
/ NOR51.63
  
 PB
 
50.37 PB  X50.2251.63 PB  X48.01  
2Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta42.28
  
 PB
 
40.02 PB  X37.87  X  X42.28 PB  
3Sebastian LarsenSebastian Larsen ('01)Amager AC41.23
  
 PB
 
  X  X  X  X32.9341.23 PB  
4Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM39.01
  
 PB
 
37.5235.47  X39.01 PB  X  X  
5Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta38.08
  
 
 
  X  X38.08  X  X  X  
6Victor Bendix BeiterVictor Bendix Beiter ('01)Sparta35.76
  
 
 
  X35.76  X  X  X  X  
M22 Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Nicco HattesenNicco Hattesen ('02)Esbjerg AM60.14
  
 
 
  X60.1459.18  X58.9158.23  
2
Håkon Eik Litland
Håkon Eik Litland ('01)
/ NOR58.23
  
 SB
 
  X49.5758.23 SB  X56.4657.17  
3
Truls Engen Olsen
Truls Engen Olsen ('03)
/ NOR54.53
  
 
 
54.13  X  X54.3754.0854.53  
4Victor Bendix BeiterVictor Bendix Beiter ('01)Sparta47.68
  
 
 
  X  X42.3744.7847.68  X  
5Lucas SøvangLucas Søvang ('03)Aabenraa IG 46.49
  
 SB
 
44.0245.62 SB44.6142.8945.5946.49 SB  
M22 Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1
Daniel Thrana
Daniel Thrana ('02)
/ NOR78.80
  
 PB
 
74.15 PB78.80 PB71.3378.3869.5475.09  
2Mikkel SimonsenMikkel Simonsen ('02)Aarhus 190065.08
  
 
 
60.0862.2561.3863.4263.3665.08  
3Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM61.15
  
 
 
54.6559.3461.1558.2160.0359.96  
4
Ruben Martinsen
Ruben Martinsen ('01)
/ NOR55.73
  
 SB
 
  X55.73  X  –    
K22 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Mariell Morken
Mariell Morken ('03)
/ NOR13.38
  
 
 
  X13.2813.38  X  X  X  
2Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta12.93
  
 PB
 
12.93 PB12.5912.7212.81  X12.71  
3Nanna Tveen HøgsbergNanna Tveen Høgsberg ('03)Skive AM11.51
  
 SB
 
10.54  X  X11.51 SB  X11.04  
4Josephine Koch JacobsenJosephine Koch Jacobsen ('03)Sparta11.37
  
 
 
10.7511.1711.37  X  X11.08  
K22 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1
Lotta Flatum
Lotta Flatum ('02)
/ NOR57.38
  
 SB
 
  X  X53.9557.22 SB57.38 SB54.83  
2Freja VeichertsFreja Veicherts ('05)Sparta40.95
  
 
 
  X39.1940.9539.4538.8439.79  
3Nanna Tveen HøgsbergNanna Tveen Høgsberg ('03)Skive AM33.77
  
 SB
 
  X28.55 SB33.77 SB  X  X  X  
K22 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Liv WintherLiv Winther ('02)Sparta60.53
  
 
 
55.0756.1456.79  X58.7560.53  
2
Sarah-Christine Kouamé Mikkelsen
Sarah-Christine Kouamé Mikkelsen ('02)
/ NOR54.12
  
 
 
  X53.6948.8952.1752.4354.12  
3
Ruth-Magrethe Austad Nilsen
Ruth-Magrethe Austad Nilsen ('03)
/ NOR52.34
  
 SB
 
52.32 SB49.9852.34 SB51.13  X46.74  
4Alberte Brogaard JensenAlberte Brogaard Jensen ('03)Aalborg AM47.98
  
 
 
42.5744.8247.98  X  X  X  
K22 Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta46.73
  
 PB
 
46.12 SB43.4842.7346.73 PB43.2646.46  
2
Vår Eik Litland
Vår Eik Litland ('03)
/ NOR45.34
  
 
 
41.60  X45.1045.34  X  X  
3Anne LorenzenAnne Lorenzen ('02)Hvidovre AM38.83
  
 PB
 
38.60 PB34.0038.83 PB38.5838.2538.55  
D19 Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Mads Krogsgaard NielsenMads Krogsgaard Nielsen ('04)Esbjerg AM18.90
  
DUR DUR-19 PB
 
17.40  X18.90 PB17.6017.48  X  
2
Henrik Vesterlid
Henrik Vesterlid ('04)
/ NOR17.31
  
 
 
16.0617.28  X16.9117.31  X  
3
Jacob Sederholm Hoff
Jacob Sederholm Hoff ('06)
/ NOR16.34
  
 PB
 
16.29 PB16.34 PB16.2816.13  X  X  
4Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik14.17
  
 
 
  X  X13.6014.17  X  X  
5Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik14.03
  
 
 
  X  X  X12.9913.4414.03  
6Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta13.63
  
 
 
13.6313.59  X  X13.3713.40  
D19 Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
1
Brage Viljar Arumairasa
Brage Viljar Arumairasa ('05)
/ NOR52.26
  
 PB
 
  X48.2947.0750.4252.26 PB48.57  
2Mads Krogsgaard NielsenMads Krogsgaard Nielsen ('04)Esbjerg AM51.00
  
 
 
  X  X  X  X47.8151.00  
3Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik50.59
  
 PB
 
47.2047.77  X50.59 PB  X  X  
4Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta35.30
  
 
 
30.75  X35.30  –  –  –  
D19 Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
1
Øystein Solheim Hytten
Øystein Solheim Hytten ('04)
/ NOR62.81
  
 
 
62.81  X  X61.60  X  X  
2Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik62.54
  
 PB
 
61.80 PB60.3158.5961.92 PB62.54 PB61.32  
3Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta57.82
  
 PB
 
47.6557.82 PB  X57.60  X  X  
D19 Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1
Eric Christopher Becklund
Eric Christopher Becklund ('05)
/ NOR62.11
  
 
 
62.11  X57.3658.7955.4257.24  
2Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta58.90
  
 
 
  X55.3958.90  X58.49  X  
3Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta46.40
  
 
 
41.0144.8144.1446.40  –   
P19 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Hanna Emilie Hjeltnes
Hanna Emilie Hjeltnes ('04)
/ NOR12.53
  
 SB
 
12.36 SB12.0312.51 SB12.3512.53 SB12.40  
2
Helene Ramslien
Helene Ramslien ('06)
/ NOR11.98
  
 SB
 
11.98 SB11.40  X11.65  X  X  
3Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)Sparta11.75
  
 
 
11.2511.4811.10  X11.7511.54  
4Kristine Skifter BitschKristine Skifter Bitsch ('06)Randers Freja11.62
  
 
 
10.4110.1710.5011.3411.0111.62  
P19 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Anne Juul JensenAnne Juul Jensen ('06)Viking Atletik49.70
  
 
 
  X  X  X44.26  X49.70  
2
Helene Ramslien
Helene Ramslien ('06)
/ NOR47.13
  
 PB
 
41.1547.13 PB  X42.3146.8045.08  
3
Hanna Emilie Hjeltnes
Hanna Emilie Hjeltnes ('04)
/ NOR46.56
  
 PB
 
  X46.56 PB44.4044.6542.9340.50  
4Silje Dalstrup PedersenSilje Dalstrup Pedersen ('06)Skive AM31.89
  
 
 
  X  X31.89  X  X  X  
P19 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Iben Pusle DahlIben Pusle Dahl ('05)Skive AM55.60
  
 PB
 
52.66  X  X53.1055.60 PB  X  
2Astrid T. ChristensenAstrid T. Christensen ('04)Sparta51.84
  
 PB
 
49.4551.84 PB49.5444.2649.8449.56  
3Nynne Gaarde HøgsbroNynne Gaarde Høgsbro ('06)Frederiksberg IF49.63
  
 PB
 
47.73 PB  X47.4947.02  X49.63 PB  
4
Linnea-Kristine Austad Nilsen
Linnea-Kristine Austad Nilsen ('05)
/ NOR48.14
  
 PB
 
  X48.14 PB  X  X  X46.03  
5
Julie Lie Karlberg
Julie Lie Karlberg ('06)
/ NOR47.84
  
 PB
 
47.84 PB47.2443.9845.57  X47.56  
P19 Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1
Inga Rabben Reimers
Inga Rabben Reimers ('05)
/ NOR46.44
  
 PB
 
  X46.44 PB44.7846.14  X43.58  
2
Ellevine Kathleen Artesia Octavia Svensen Skare
Ellevine Kathleen Artesia Octavia Svensen Skare ('05)
/ NOR46.32
  
 SB
 
40.4046.32 SB45.95  X  X44.02  
3Camilla Urup ColstrupCamilla Urup Colstrup ('05)Haderslev IF44.18
  
 
 
42.1641.3442.30  X  X44.18  
4Søs SühlerSøs Sühler ('04)IK Olympia42.25
  
 
 
36.31  X37.8042.2535.6639.82  
5Malou BondeMalou Bonde ('07)IK Olympia40.26
  
 PB
 
40.26 PB37.5438.1537.3739.8636.60  

Seneste resultater

7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb
11.12OdenseOdense Ministævne 1
10.12Aarhus Juleløbet
9.12RandersStangspring med musik
2.12HerlevVinterVægt
2‐3.12RandersJulegavejagten