M 100 m Vind: -1.8 Finale A Finale | Vind: -1.8 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Amlan Borgohain Amlan Borgohain ('98) | 98 | IND | 10.70 | |||||||||||
2 | Aubrey Allen Aubrey Allen ('94) | 94 | JAM | 10.80 | |||||||||||
3 | Assan Faye Assan Faye ('96) | 96 | GAM | 11.04 | |||||||||||
4 | Phu Thanh Tran Phu Thanh Tran ('98) | 98 | CAN | 11.08 | |||||||||||
Samuel Rowe Samuel Rowe ('96) | 96 | JAM | DQ | ||||||||||||
Finale B Vind: -1.8 | Vind: -1.8 | ||||||||||||||
1 | Victor Hofmans Victor Hofmans ('94) | 94 | BEL | 11.01 | |||||||||||
2 | Dudley Boeldak Dudley Boeldak ('95) | 95 | NED | 11.10 | SB | ||||||||||
M 200 m Vind: -2.0 Finale A Finale | Vind: -2.0 | ||||||||||||||
1 | Amlan Borgohain Amlan Borgohain ('98) | 98 | IND | 20.96 | |||||||||||
2 | Victor Hofmans Victor Hofmans ('94) | 94 | BEL | 21.42 | SB | ||||||||||
3 | Samuel Rowe Samuel Rowe ('96) | 96 | JAM | 21.88 | |||||||||||
4 | Paolo Carpenito Paolo Carpenito ('99) | 99 | BEL | 21.94 | SB | ||||||||||
5 | Aubrey Allen Aubrey Allen ('94) | 94 | JAM | 22.11 | |||||||||||
6 | Assan Faye Assan Faye ('96) | 96 | GAM | 22.26 | |||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Bart Boutsen Bart Boutsen ('98) | 98 | BEL | 48.58 | PB | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jack Lunn Jack Lunn ('01) | 01 | AUS | 1:48.53 | |||||||||||
2 | Mattis Tanghe Mattis Tanghe ('02) | 02 | BEL | 1:49.60 | PB | ||||||||||
3 | Nicholas Landeau Nicholas Landeau ('95) | 95 | TTO | 1:49.61 | SB | ||||||||||
4 | Clement Houcke Clement Houcke ('96) | 96 | FRA | 1:50.72 | |||||||||||
5 | Yanis Vanlanduyt Yanis Vanlanduyt ('06) | 06 | FRA | 1:50.89 | |||||||||||
6 | Ruben Cornelus Ruben Cornelus ('96) | 96 | BEL | 1:51.02 | PB | ||||||||||
7 | Arne Vergison Arne Vergison ('02) | 02 | BEL | 1:51.84 | |||||||||||
8 | Pierre-Louis Cadart Pierre-Louis Cadart ('04) | 04 | FRA | 1:51.91 | |||||||||||
9 | Ward Leunckens Ward Leunckens | 00 | BEL | 1:51.98 | |||||||||||
10 | Marius De Bruyn Marius De Bruyn ('96) | 96 | BEL | 1:54.50 | SB | ||||||||||
Stijn Van Nieuwenhove Stijn Van Nieuwenhove | 00 | BEL | DNF | ||||||||||||
Mohammed Afsal Mohammed Afsal ('96) | 96 | IND | DNF | ||||||||||||
Vincent Duguay Vincent Duguay ('91) | 91 | CAN | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Stef Vanhaeren Stef Vanhaeren ('92) | 92 | BEL | 1:53.87 | SB | ||||||||||
2 | Koen Van Der Meijden Koen Van Der Meijden ('96) | 96 | NED | 1:54.90 | |||||||||||
3 | Marc-Henri Vandenberghe Marc-Henri Vandenberghe | 00 | BEL | 1:54.96 | SB | ||||||||||
4 | Louis Carmans Louis Carmans ('05) | 05 | BEL | 1:55.30 | PB | ||||||||||
5 | Sterre Dieltjens Sterre Dieltjens ('06) | 06 | BEL | 1:55.38 | PB | ||||||||||
6 | Timothe Buen Abad Timothe Buen Abad ('95) | 95 | BEL | 1:55.59 | |||||||||||
Jori Stroobants Jori Stroobants ('89) | 89 | BEL | DNF | ||||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Regis Thibert Regis Thibert ('04) | 04 | BEL | 3:46.14 | |||||||||||
2 | Simon Jeukenne Simon Jeukenne ('05) | 05 | BEL | 3:46.94 | PB | ||||||||||
3 | Matan Ivri Matan Ivri ('02) | 02 | ISR | 3:47.12 | PB | ||||||||||
4 | Kobe Hermans Kobe Hermans ('01) | 01 | BEL | 3:47.35 | PB | ||||||||||
5 | Corentin Louis Corentin Louis ('93) | 93 | BEL | 3:47.60 | SB | ||||||||||
6 | Milco Hahury Milco Hahury ('95) | 95 | NED | 3:48.67 | SB | ||||||||||
7 | Clement Deflandre Clement Deflandre ('97) | 97 | BEL | 3:49.09 | PB | ||||||||||
8 | Yuval Danieli Yuval Danieli ('03) | 03 | ISR | 3:49.62 | PB | ||||||||||
9 | Tibo Garroy Tibo Garroy ('97) | 97 | BEL | 3:51.05 | PB | ||||||||||
10 | Otto Vanluchene Otto Vanluchene ('99) | 99 | BEL | 3:52.23 | PB | ||||||||||
11 | Mearegu Nicolas Mearegu Nicolas ('04) | 04 | BEL | 3:59.23 | |||||||||||
Stef Vanhaeren Stef Vanhaeren ('92) | 92 | BEL | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Elias Sleeckx Elias Sleeckx ('04) | 04 | BEL | 3:53.44 | PB | ||||||||||
2 | Julien Celis Julien Celis ('98) | 98 | BEL | 3:54.99 | SB | ||||||||||
3 | Lode Van Tente Lode Van Tente ('01) | 01 | BEL | 3:55.74 | PB | ||||||||||
4 | Simon Vandenbon Simon Vandenbon ('97) | 97 | BEL | 3:56.01 | PB | ||||||||||
5 | Chiel De Cremer Chiel De Cremer ('05) | 05 | BEL | 3:58.24 | PB | ||||||||||
6 | Brecht Windey Brecht Windey ('95) | 95 | BEL | 3:58.83 | |||||||||||
7 | Har'el Schein Har'el Schein ('03) | 03 | ISR | 3:58.95 | SB | ||||||||||
Louis Carmans Louis Carmans ('05) | 05 | BEL | DNF | ||||||||||||
M 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Siboniso Soldaka Siboniso Soldaka ('90) | 90 | RSA | 14:15.47 | =SB | ||||||||||
2 | Arnaud Collard Arnaud Collard | 00 | BEL | 14:20.77 | |||||||||||
3 | Valentin Cuvelier Valentin Cuvelier ('97) | 97 | FRA | 14:46.57 | =SB | ||||||||||
Stef Corthouts Stef Corthouts ('01) | 01 | BEL | DNF | ||||||||||||
Yuval Danieli Yuval Danieli ('03) | 03 | ISR | DNF | ||||||||||||
Lauran Beijens Lauran Beijens ('92) | 92 | NED | DNF | ||||||||||||
Matan Ivri Matan Ivri ('02) | 02 | ISR | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Siboniso Soldaka Siboniso Soldaka ('90) | 90 | RSA | 14:15.47 | SB | ||||||||||
2 | Arnaud Collard Arnaud Collard | 00 | BEL | 14:20.77 | |||||||||||
3 | Valentin Cuvelier Valentin Cuvelier ('97) | 97 | FRA | 14:46.57 | SB | ||||||||||
M 110 m hæk Vind: -4.1 Finale A Finale | Vind: -4.1 | ||||||||||||||
1 | Nazar Stepanov Nazar Stepanov ('04) | 04 | UKR | 14.32 | |||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Dries Peeters Dries Peeters ('99) | 99 | BEL | 52.84 | SB | ||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ngamunguela Jos Gamuela Ngamunguela Jos Gamuela ('98) | 98 | BEL | 2.04 | |||||||||||
2 | Charel Gaspar Charel Gaspar ('91) | 91 | LUX | 2.00 | |||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
3 | Aubrey Allen Aubrey Allen ('94) | 94 | JAM | 7.18 | -2.1 | ||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kwinten Cools Kwinten Cools ('02) | 02 | BEL | 17.19 | |||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Philip Milanov Philip Milanov ('91) | 91 | BEL | 64.58 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Chad Wright Chad Wright ('91) | 91 | JAM | 63.85 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Kwinten Cools Kwinten Cools ('02) | 02 | BEL | 53.64 | PB | ||||||||||
4 | Lars Coene Lars Coene ('02) | 02 | BEL | 53.24 | |||||||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Vincent Van den Bosch Vincent Van den Bosch ('89) | 89 | BEL | 61.69 | |||||||||||
K 100 m Vind: +1.3 Finale A Finale | Vind: +1.3 | ||||||||||||||
1 | Jura Levy Jura Levy ('90) | 90 | JAM | 11.45 | |||||||||||
2 | Janie de Naeyer Janie de Naeyer ('01) | 01 | BEL | 11.74 | |||||||||||
3 | Nargélis Statia Pieter Nargélis Statia Pieter ('97) | 97 | NED | 11.92 | SB | ||||||||||
4 | Amber Vanden Bosch Amber Vanden Bosch ('01) | 01 | BEL | 12.10 | PB | ||||||||||
K 200 m Vind: 0.0 Finale A Finale | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Jura Levy Jura Levy ('90) | 90 | JAM | 23.99 | |||||||||||
2 | Lea Thery Lea Thery ('03) | 03 | FRA | 24.27 | |||||||||||
3 | Nargélis Statia Pieter Nargélis Statia Pieter ('97) | 97 | NED | 24.33 | SB | ||||||||||
4 | Messalina Pieroni Messalina Pieroni ('98) | 98 | BEL | 24.57 | |||||||||||
5 | Noor Vermeiren Noor Vermeiren ('05) | 05 | BEL | 24.84 | |||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Susanna Banjo Susanna Banjo ('89) | 89 | GBR | 54.31 | SB | ||||||||||
2 | Madelief Van Leur Madelief Van Leur ('07) | 07 | NED | 54.34 | PB | ||||||||||
3 | Chaima Ouanis Chaima Ouanis ('98) | 98 | ALG | 55.67 | PB | ||||||||||
4 | Noemie Stachowiak Noemie Stachowiak ('01) | 01 | FRA | 57.54 | |||||||||||
5 | Julija Praprotnik Julija Praprotnik ('96) | 96 | SLO | 58.73 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Emma Van Laer Emma Van Laer ('98) | 98 | BEL | 57.02 | SB | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Rani Baillievier Rani Baillievier ('98) | 98 | BEL | 2:06.84 | SB | ||||||||||
2 | Adele Gay Adele Gay ('04) | 04 | FRA | 2:07.39 | SB | ||||||||||
3 | Agathe Delahoutre Agathe Delahoutre ('97) | 97 | FRA | 2:07.86 | |||||||||||
4 | Verena Meisl Verena Meisl ('01) | 01 | GER | 2:08.52 | SB | ||||||||||
5 | Laura Schadron Laura Schadron | 00 | BEL | 2:08.78 | PB | ||||||||||
6 | Jenna Wyns Jenna Wyns ('93) | 93 | BEL | 2:09.08 | SB | ||||||||||
7 | Amal Al-Roumi Amal Al-Roumi ('92) | 92 | KUW | 2:11.12 | PB | ||||||||||
8 | Sophie Ba Sophie Ba ('98) | 98 | CAN | 2:11.33 | PB | ||||||||||
Marta Alexandra Chylinski Marta Alexandra Chylinski ('86) | 86 | BEL | DNF | ||||||||||||
Benedikt Tchimou Benedikt Tchimou ('99) | 99 | BEL | DNF | ||||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lana Ryckaert Lana Ryckaert ('97) | 97 | BEL | 4:29.22 | PB | ||||||||||
2 | Louise Hendrickx Louise Hendrickx ('95) | 95 | BEL | 4:32.47 | PB | ||||||||||
3 | Hannah Enkels Hannah Enkels ('05) | 05 | BEL | 4:32.56 | SB | ||||||||||
4 | Sophie Laloux Sophie Laloux ('03) | 03 | BEL | 4:33.64 | PB | ||||||||||
5 | Jenka Wittevrongel Jenka Wittevrongel ('97) | 97 | BEL | 4:34.76 | PB | ||||||||||
6 | Astrid Van Breedam Astrid Van Breedam ('06) | 06 | BEL | 4:35.22 | PB | ||||||||||
7 | Laura Hombroux Laura Hombroux ('94) | 94 | BEL | 4:36.06 | |||||||||||
8 | Fien Peusens Fien Peusens ('04) | 04 | BEL | 4:37.78 | SB | ||||||||||
9 | Kyra Verdonck Kyra Verdonck ('07) | 07 | BEL | 4:38.94 | PB | ||||||||||
10 | Janne Bicker Janne Bicker ('02) | 02 | BEL | 4:39.21 | PB | ||||||||||
11 | Sofie Lauwers Sofie Lauwers ('91) | 91 | BEL | 4:39.90 | SB | ||||||||||
Eline Pinter Eline Pinter ('96) | 96 | BEL | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Alison Debouver Alison Debouver ('07) | 07 | BEL | 4:39.62 | PB | ||||||||||
Rhune Vanroose Rhune Vanroose ('05) | 05 | BEL | DNF | ||||||||||||
K 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Victoria Warpy Victoria Warpy ('97) | 97 | BEL | 16:48.95 | PB | ||||||||||
2 | Charlotte Pennemann Charlotte Pennemann ('05) | 05 | BEL | 16:49.10 | PB | ||||||||||
3 | Maurine Ricour Maurine Ricour ('91) | 91 | BEL | 16:49.58 | PB | ||||||||||
4 | Charlotte Van Hese Charlotte Van Hese ('95) | 95 | BEL | 16:49.98 | SB | ||||||||||
5 | Elodie Van Den Abeele Elodie Van Den Abeele ('96) | 96 | BEL | 16:51.96 | PB | ||||||||||
6 | Anne Schreurs Anne Schreurs ('92) | 92 | BEL | 17:03.00 | SB | ||||||||||
7 | Soline Braeckman Soline Braeckman ('98) | 98 | BEL | 17:15.49 | PB | ||||||||||
8 | Valerie Rooms Valerie Rooms ('96) | 96 | BEL | 17:16.23 | PB | ||||||||||
9 | Karlijn Mesman Karlijn Mesman ('05) | 05 | NED | 17:19.43 | PB | ||||||||||
Sara Van Grunsven Sara Van Grunsven ('97) | 97 | NED | DNF | ||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: -1.0 Finale A Finale | Vind: -1.0 | ||||||||||||||
1 | Amber Vanden Bosch Amber Vanden Bosch ('01) | 01 | BEL | 13.89 | |||||||||||
2 | Sapna Kumari Sapna Kumari ('99) | 99 | IND | 14.10 | |||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02) | 02 | DEN | 58.05 | PB | ||||||||||
2 | Ilana Hanssens Ilana Hanssens ('02) | 02 | BEL | 58.88 | |||||||||||
3 | Kylie Lambert Kylie Lambert ('04) | 04 | BEL | 59.24 | PB | ||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Merel Maes Merel Maes ('05) | 05 | BEL | 1.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Maryna Kovtunova Maryna Kovtunova ('06) | 06 | UKR | 1.76 | |||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Eva Bastmeijer Eva Bastmeijer ('95) | 95 | NED | 5.64 | -2.4 | SB | |||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jolien Boumkwo Jolien Boumkwo ('93) | 93 | BEL | 16.69 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Elena Defrère Elena Defrère ('01) | 01 | BEL | 15.03 | |||||||||||
3 | Samantha Hall Samantha Hall ('93) | 93 | JAM | 13.98 | |||||||||||
4 | Florence Boeynaems Florence Boeynaems ('03) | 03 | BEL | 13.79 | |||||||||||
5 | Jo-Anne Liefooghe Jo-Anne Liefooghe ('03) | 03 | BEL | 12.90 | PB | ||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Samantha Hall Samantha Hall ('93) | 93 | JAM | 59.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tatiana Kaumoana Tatiana Kaumoana | 00 | NZL | 54.62 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jill Emmerzaal Jill Emmerzaal ('90) | 90 | NED | 49.68 | SB | ||||||||||
4 | Savannah Scheen Savannah Scheen ('01) | 01 | NZL | 48.38 | |||||||||||
5 | Anouska Hellebuyck Anouska Hellebuyck ('89) | 89 | BEL | 47.86 | |||||||||||
7 | Florence Boeynaems Florence Boeynaems ('03) | 03 | BEL | 46.23 | |||||||||||
8 | Fenne Bijlhouwer Fenne Bijlhouwer ('07) | 07 | NED | 44.16 | PB | ||||||||||
D19 Kuglestød 6.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Alexander Anthonissen Alexander Anthonissen ('04) | 04 | BEL | 17.57 | |||||||||||
2 | Cédric Broeckaert Cédric Broeckaert ('04) | 04 | BEL | 16.71 | PB | ||||||||||
D19 Diskoskast 1.75 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Pieter Stuyven Pieter Stuyven ('04) | 04 | BEL | 54.02 | PB | ||||||||||
2 | Cédric Broeckaert Cédric Broeckaert ('04) | 04 | BEL | 50.36 | PB |