Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aabenraa: DGI´s Landsmesterskab for Masters 24.6.2023
Aabenraa Stadion

M 80 m    
Vind: +0.9

Finale A

Finale
Vind: +0.9
1Jann D. OlsenJann D. Olsen ('67)Vejle IF10.39
  
 SB
2Martin KjærMartin Kjær ('79)HLLH12.54
  
 PB
M 400 m    

Finale A

Finale
1Martin KjærMartin Kjær ('79)HLLH1:06.80
  
 PB
2Søren H. MikkelsenSøren H. Mikkelsen ('67)Vejle IF1:09.61
  
 SB
3Kurt Petri PetersenKurt Petri Petersen ('62)Skanderborg LK1:14.98
  
 PB
4Ove LaustenOve Lausten ('54)Vejle IF1:20.54
  
 SB
Finale B
1Jørgen Randløv MadsenJørgen Randløv Madsen ('52)DELTA1:10.90
  
 SB
2Villy HøgVilly Høg ('57)Skanderborg LK1:22.20
  
 PB
M 1500 m    

Finale A

Finale
1Martin KjærMartin Kjær ('79)HLLH4:53.04
  
 PB
2Jens BuchJens Buch ('56)Esbjerg AM5:01.40
  
 SB
3Søren H. MikkelsenSøren H. Mikkelsen ('67)Vejle IF5:11.29
  
 SB
4Brian Schaadt-HansenBrian Schaadt-Hansen ('68)Aabenraa IG 5:21.91
  
 PB
5André Friis MøllerAndré Friis Møller ('68)NG&IF 6:37.62
  
 SB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Martin KjærMartin Kjær ('79)HLLH16:51.31
  
 SB
2Brian Schaadt-HansenBrian Schaadt-Hansen ('68)Aabenraa IG 18:45.05
  
 PB
3Martin HansenMartin Hansen ('69)Haderslev IF19:29.51
  
 
4Kurt Petri PetersenKurt Petri Petersen ('62)Skanderborg LK20:54.28
  
 SB
5Villy HøgVilly Høg ('57)Skanderborg LK21:07.47
  
 PB
M Højdespring    

Finale A

Finale
1Jens Peter JensenJens Peter Jensen ('55)Viborg AM0.85
  
 SB
 
0.80
  O
0.85
  O
0.90
XXX
     
2Bent Bernardi SørensenBent Bernardi Sørensen ('51)SAK771.13
  
 SB
 
1.00
  O
1.05
  O
1.13
 XO
1.16
XXX
    
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Ove LaustenOve Lausten ('54)Vejle IF2.98 w
+2.8
  
 
 
2.96
 2.0
2.98
 2.8
2.86
 1.3
2.60
 0.6
    
M Længdespring uden tilløb    

Finale A

Finale
1Anders Juhl Wollin SørensenAnders Juhl Wollin Sørensen ('78)SAK772.43
  
 PB
 
2.23 PB2.23 =PB2.33 PB2.43 PB    
2Bent Bernardi SørensenBent Bernardi Sørensen ('51)SAK771.64
  
 PB
 
1.47 PB1.48 PB1.49 PB1.64 PB    
3Jens Peter JensenJens Peter Jensen ('55)Viborg AM1.46
  
 PB
 
1.32 PB1.46 PB1.431.46 =PB    
M Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Bent Bernardi SørensenBent Bernardi Sørensen ('51)SAK776.77
  
 PB
 
6.77 PB  X6.326.75    
M Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Mathias MadsenMathias Madsen ('38)Vidar Atletik6.34
  
 SB
 
5.99 SB5.776.34 SB5.79    
M Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Peer Thorsø JensenPeer Thorsø Jensen ('58)SAK7710.12
  
 
 
9.9410.129.809.95    
2Jens Peter JensenJens Peter Jensen ('55)Viborg AM6.15
  
 SB
 
6.15 SB  X  X5.33    
M Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Bjørn Lundgaard MadsenBjørn Lundgaard Madsen ('69)Skanderborg Atletik10.35
  
 PB
 
10.18 SB10.20 SB10.35 PB9.88    
1Jann D. OlsenJann D. Olsen ('67)Vejle IF9.99
  
 SB
 
9.99 SB9.679.599.53    
2Leif HansenLeif Hansen ('65)Vejle IF8.56
  
 
 
7.678.088.567.53    
M Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Peer Thorsø JensenPeer Thorsø Jensen ('58)SAK7735.56
  
 
 
35.5634.25  X35.23    
1Jørgen Randløv MadsenJørgen Randløv Madsen ('52)DELTA25.73
  
 SB
 
25.73 SB  X23.94  X    
1Mathias MadsenMathias Madsen ('38)Vidar Atletik12.84
  
 SB
 
12.60 SB12.5510.6212.84 SB    
2Bent Bernardi SørensenBent Bernardi Sørensen ('51)SAK7723.79
  
 SB
 
  X23.22 SB21.7723.79 SB    
2Jens Peter JensenJens Peter Jensen ('55)Viborg AM19.57
  
 SB
 
12.95 SB17.16 SB  X19.57 SB    
3Ove LaustenOve Lausten ('54)Vejle IF19.10
  
 
 
19.1018.0118.6217.80    
M Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
1Bjørn Lundgaard MadsenBjørn Lundgaard Madsen ('69)Skanderborg Atletik32.04
  
 SB
 
30.22  X32.04 SB32.02    
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Anders Juhl Wollin SørensenAnders Juhl Wollin Sørensen ('78)SAK7726.85
  
 PB
 
24.30 PB24.2723.2226.85 PB    
M Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Bent Bernardi SørensenBent Bernardi Sørensen ('51)SAK7726.71
  
 SB
 
25.45 SB  X26.71 SB26.62    
2Jørgen Randløv MadsenJørgen Randløv Madsen ('52)DELTA20.01
  
 PB
 
18.98 PB20.01 PB17.56  X    
M Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Mathias MadsenMathias Madsen ('38)Vidar Atletik9.77
  
 SB
 
9.05 SB8.619.77 SB9.49    
M Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Peer Thorsø JensenPeer Thorsø Jensen ('58)SAK7741.13
  
 SB
 
40.17 SB41.13 SB  X40.81    
2Jens Peter JensenJens Peter Jensen ('55)Viborg AM18.30
  
 SB
 
18.30 SB  X18.02  X    
M Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Bjørn Lundgaard MadsenBjørn Lundgaard Madsen ('69)Skanderborg Atletik35.92
  
 SB
 
34.3532.8631.8235.92 SB    
M Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Jens Christian JensenJens Christian Jensen ('79)Vidar Atletik29.72
  
 
 
29.72  X  X  X    
2Anders Juhl Wollin SørensenAnders Juhl Wollin Sørensen ('78)SAK7722.86
  
 PB
 
22.80 PB22.86 PB  X  X    
M Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Bent Bernardi SørensenBent Bernardi Sørensen ('51)SAK7716.02
  
 PB
 
16.02 PB  X15.73  X    
M Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Peer Thorsø JensenPeer Thorsø Jensen ('58)SAK7731.00
  
 SB
 
29.71 SB  X31.00 SB29.30    
M Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
1Bjørn Lundgaard MadsenBjørn Lundgaard Madsen ('69)Skanderborg Atletik34.50
  
 SB
 
34.06 SB  X33.0034.50 SB    
K 80 m    
Vind: +0.5

Finale A

Finale
Vind: +0.5
1Inge AndersenInge Andersen ('69)Vejle IF11.98
  
 SB
2Anne Marie Geisler AndersenAnne Marie Geisler Andersen ('81)12.39
  
 PB
3Tove GrevsenTove Grevsen ('74)Aabenraa IG 15.01
  
 PB
4Sonja StigsenSonja Stigsen ('51)Viborg AM15.12
  
 SB
5Bodil NielsenBodil Nielsen ('56)Aabenraa IG 16.08
  
 PB
K 400 m    

Finale A

Finale
1Tove GrevsenTove Grevsen ('74)Aabenraa IG 1:25.29
  
 SB
2Bodil NielsenBodil Nielsen ('56)Aabenraa IG 1:35.19
  
 SB
3Sonja StigsenSonja Stigsen ('51)Viborg AM1:39.55
  
 SB
4Ulla HovgaardUlla Hovgaard ('45)Aalborg AM1:51.21
  
 SB
K 1500 m    

Finale A

Finale
1Bodil NielsenBodil Nielsen ('56)Aabenraa IG 6:57.18
  
 SB
2Tove GrevsenTove Grevsen ('74)Aabenraa IG 6:06.99
  
 PB
K Højdespring    

Finale A

Finale
1Poula JensenPoula Jensen ('50)IAM0.65
  
 SB
 
0.65
  O
0.70
XXX
      
K Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Inge AndersenInge Andersen ('69)Vejle IF6.59
  
 SB
 
6.08 SB5.736.50 SB6.59 SB    
1Bodil NielsenBodil Nielsen ('56)Aabenraa IG 5.40
  
 PB
 
5.37 PB5.40 PB4.84  X    
1Poula JensenPoula Jensen ('50)IAM4.36
  
 SB
 
4.29 SB4.224.214.36 SB    
2Ann RasmussenAnn Rasmussen ('70)NG&IF 5.35
  
 PB
 
5.35 PB5.25  X5.33    
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Tove GrevsenTove Grevsen ('74)Aabenraa IG 13.26
  
 PB
 
13.26 PB13.1113.19  X    
K Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Poula JensenPoula Jensen ('50)IAM7.65
  
 SB
 
7.25 SB7.65 SB  X  X    
K Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
1Ulla HovgaardUlla Hovgaard ('45)Aalborg AM14.49
  
 SB
 
13.76 SB14.49 SB  X14.46    
K Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Poula JensenPoula Jensen ('50)IAM8.68
  
 SB
 
7.50 SB  X8.68 SB8.19    

Seneste resultater

16.4HaderslevLøbestævne
16.4BallerupKastestævne 2
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb