Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Helsingborg SWE: Öresundsspelen 7‐9.7.2023
Hedens IP

M 100 m    
9.7. Vind: +1.9

Finale A

Finale
9.7.Vind: +1.9
1
Omar Chaaban
Omar Chaaban 
SWE10.77
  
 
2
Björn Boström
Björn Boström ('87)
SWE11.05
  
 SB
3Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)DEN11.26
  
 
4
Adan Chaudhry
Adan Chaudhry ('04)
SWE11.73
  
 
5
Erik Johansson
Erik Johansson ('94)
SWE11.82
  
 SB
6
Samuel Carlsson
Samuel Carlsson ('01)
SWE11.84
  
 
7
Jonas Boijertz
Jonas Boijertz ('74)
SWE12.25
  
 SB
Elias Hedner
Elias Hedner ('02)
SWE DNS
  
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7. Vind: +1.4
9.7.Vind: +1.4
1
Omar Chaaban
Omar Chaaban 
SWE11.00
q
  
 
2Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)DEN11.29
q
  
 
3
Adan Chaudhry
Adan Chaudhry ('04)
SWE11.64
q
  
 PB
4
Samuel Carlsson
Samuel Carlsson ('01)
SWE11.73
q
  
 SB
5
Daniel Zaldivar Baez
Daniel Zaldivar Baez ('84)
GER13.29
  
 PB
Indledende 2
9.7. Vind: +2.2
9.7.Vind: +2.2
1
Björn Boström
Björn Boström ('87)
SWE11.02 w
q
  
 
2
Elias Hedner
Elias Hedner ('02)
SWE11.42 w
q
  
 
3
Erik Johansson
Erik Johansson ('94)
SWE11.77 w
q
  
 
4
Jonas Boijertz
Jonas Boijertz ('74)
SWE12.27 w
q
  
 
M 200 m    
8.7. Vind: +1.6

Finale A

Finale
8.7.Vind: +1.6
1
Anton Bengtsson
Anton Bengtsson ('99)
SWE22.45
  
 SB
2
Felix Ericsson
Felix Ericsson ('95)
SWE22.67
  
 
3Jacob Moos LarsenJacob Moos Larsen ('93)DEN22.91
  
 =PB
4Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)DEN23.02
  
 
5
Elias Hedner
Elias Hedner ('02)
SWE23.12
  
 SB
6
Jonas Boijertz
Jonas Boijertz ('74)
SWE25.07
  
 SB
7
Jacob Eriksson
Jacob Eriksson 
SWE26.06
  
 PB
8
Daniel Zaldivar Baez
Daniel Zaldivar Baez ('84)
GER27.00
  
 PB
M 400 m    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
William Lindqvist
William Lindqvist ('05)
SWE50.91
  
 PB
2
Aron Powell
Aron Powell ('07)
SWE51.47
  
 PB
3
Zeth Söderlund
Zeth Söderlund ('97)
SWE53.97
  
 SB
4
Martin Åkerlöf Exler
Martin Åkerlöf Exler ('78)
SWE57.64
  
 SB
5
Arne Langbecker
Arne Langbecker ('97)
GER59.04
  
 PB
Finale B
9.7.
9.7.
1
Fabian Hermansson
Fabian Hermansson ('05)
SWE54.70
  
 PB
2
Henrik Nord
Henrik Nord ('73)
SWE57.92
  
 SB
3
Per Lundqvist
Per Lundqvist ('79)
SWE59.23
  
 PB
4
Marcus Lundblad
Marcus Lundblad ('84)
SWE1:00.70
  
 SB
M 800 m    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Michael Hansson
Michael Hansson ('96)
SWE1:55.19
  
 
2
Simon Rosenquist
Simon Rosenquist ('03)
SWE2:00.48
  
 SB
3
Arvid Jiwestam
Arvid Jiwestam ('04)
SWE2:01.63
  
 
4
Zeth Söderlund
Zeth Söderlund ('97)
SWE2:02.34
  
 
5
Albin Öberg
Albin Öberg ('04)
SWE2:08.55
  
 
6
Axel Månsson
Axel Månsson ('04)
SWE2:11.20
  
 
7
Olof Persson
Olof Persson ('76)
SWE2:12.54
  
 SB
8
Anders Klockar
Anders Klockar ('75)
SWE2:13.89
  
 SB
9
Per Lundqvist
Per Lundqvist ('79)
SWE2:15.29
  
 PB
10
Marcus Lundblad
Marcus Lundblad ('84)
SWE2:17.66
  
 PB
11
Andreas Strandberg
Andreas Strandberg ('85)
SWE2:20.81
  
 
12
Daniel Ohlin
Daniel Ohlin ('73)
SWE2:27.94
  
 PB
M 1500 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Robert Höckerstrand
Robert Höckerstrand ('87)
SWE4:11.59
  
 PB
2
Henrik Nord
Henrik Nord ('73)
SWE4:17.42
  
 PB
3
Markus Smed
Markus Smed ('88)
SWE4:36.92
  
 PB
4
Andreas Strandberg
Andreas Strandberg ('85)
SWE4:56.69
  
 PB
5
Arne Langbecker
Arne Langbecker ('97)
GER5:16.31
  
 PB
Erik Albin
Erik Albin ('02)
SWE DNF
  
 
M 5000 m    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Eerik Nöu Wihlborg
Eerik Nöu Wihlborg ('05)
SWE16:57.22
  
 PB
2
Markus Smed
Markus Smed ('88)
SWE17:12.42
  
 SB
3
Daniel Zaldivar Baez
Daniel Zaldivar Baez ('84)
GER19:10.44
  
 PB
M 110 m hæk    
8.7. Vind: +1.2

Finale A

Finale
8.7.Vind: +1.2
1
Jacob Lenz
Jacob Lenz ('99)
SWE17.09
  
 
M 400 m hæk    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Lucas Törnström
Lucas Törnström ('05)
SWE54.56
  
 
2
Leo Strandh
Leo Strandh ('05)
SWE59.91
  
 
3
Morgan Lindstedt
Morgan Lindstedt ('05)
SWE1:01.36
  
 
M Højdespring    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Elias Sahlin
Elias Sahlin ('01)
SWE1.93
  
 
 
1.89
  O
1.93
  O
1.99
XXX
     
M Længdespring    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Nicolai Lind AndersenNicolai Lind Andersen ('98)DEN6.82
+1.8
  
 
 
  –6.82
 1.8
6.72
 2.7
6.70
 2.2
6.81
 2.6
  –  
2Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)DEN6.46
+1.9
  
 
 
  –  –  –  –6.46
 1.9
  –  
M Trespring    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Melker Manne
Melker Manne ('01)
SWE14.87
+1.5
  
 
 
  X14.87
 1.5
14.69
 1.2
  X  X14.54
 2.4
  
2
Oden Grahm Goles
Oden Grahm Goles ('04)
SWE14.51 w
+2.4
  
 
 
  X14.20
 1.1
14.51
 2.4
14.39 =SB
 1.0
14.23
 2.1
14.29
 0.2
  
3Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)DEN13.27
0.0
  
 
 
  X  X  X13.27
 0.0
  X  X  
4
Patric Halenius
Patric Halenius ('68)
SWE9.81 w
+2.4
  
 
 
9.50
 2.7
9.57
 2.2
9.31
 1.7
9.66
 1.4
9.81
 2.4
9.78
 1.5
  
M Diskoskast 2.0 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Andreas Riber ThordahlAndreas Riber Thordahl ('91)DEN54.52
  
 PB
 
54.52 PB53.9051.90  X53.4750.92  
2
Teo Paganus
Teo Paganus ('03)
SWE50.92
  
 PB
 
50.2349.77  X  X  X50.92 PB  
2
Teo Paganus
Teo Paganus ('03)
SWE50.23
  
 
 
50.2349.77  X     
M Spydkast 800 gram    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Hampus Nordstedt Kjell
Hampus Nordstedt Kjell 
SWE46.33
  
 
 
45.3043.7243.1746.33  X  –  
2
Ian Dahlqvist
Ian Dahlqvist ('01)
SWE36.42
  
 PB
 
33.16 PB35.06 PB36.01 PB35.4936.42 PB  X  
3
Arne Langbecker
Arne Langbecker ('97)
GER35.03
  
 PB
 
32.17 PB31.87  X35.03 PB  X32.37  
Rolf Munke
Rolf Munke ('57)
SWE39.38
  
 PB
 
35.33 PB35.2739.38 PB39.1238.60  –  
K 100 m    
9.7. Vind: +1.8

Finale A

Finale
9.7.Vind: +1.8
1
Johanna Carlsson
Johanna Carlsson ('94)
SWE11.97
  
 PB
2
Hannah Hansson
Hannah Hansson 
SWE13.18
  
 SB
3
Dilek Özgür
Dilek Özgür ('03)
SWE13.49
  
 SB
4
Antonia Thieme
Antonia Thieme 
GER13.51
  
 PB
5
Therese Göransson
Therese Göransson ('86)
SWE15.42
  
 PB
K 200 m    
8.7. Vind: +0.6

Finale A

Finale
8.7.Vind: +0.6
1
Antonia Thieme
Antonia Thieme 
GER28.33
  
 PB
K 400 m    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Maja FelbyMaja Felby ('02)DEN59.42
  
 
2
Vanja Karlsson
Vanja Karlsson ('85)
SWE1:04.04
  
 PB
3
Orsolya Gaal
Orsolya Gaal ('82)
SWE1:04.96
  
 SB
4
Isabel Jacobsen
Isabel Jacobsen ('87)
SWE1:05.54
  
 PB
5
Emelie Lundin
Emelie Lundin ('90)
SWE1:06.40
  
 
6
Florentina Stojakovic
Florentina Stojakovic ('74)
SWE1:08.18
  
 SB
7
Antonia Thieme
Antonia Thieme 
GER1:08.18
  
 PB
K 800 m    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Sara Liljegren
Sara Liljegren ('81)
SWE2:13.62
  
 SB
2
Freja Bjerström
Freja Bjerström ('07)
SWE2:15.83
  
 
3
Alma Svantesson
Alma Svantesson ('04)
SWE2:16.96
  
 SB
4
Elsa Svantesson
Elsa Svantesson ('07)
SWE2:23.48
  
 PB
5Maja FelbyMaja Felby ('02)DEN2:24.96
  
 
6
Florentina Stojakovic
Florentina Stojakovic ('74)
SWE2:29.77
  
 SB
7
Betti Lukic
Betti Lukic ('74)
SWE2:38.67
  
 
K 1500 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Sara Liljegren
Sara Liljegren ('81)
SWE4:34.68
  
 SB
2
Johanna Hofvendahl
Johanna Hofvendahl ('04)
SWE4:52.09
  
 SB
3
Annelie Blomquist
Annelie Blomquist ('92)
SWE4:58.68
  
 
4
Florentina Stojakovic
Florentina Stojakovic ('74)
SWE5:13.13
  
 SB
5
Betti Lukic
Betti Lukic ('74)
SWE5:24.84
  
 PB
6
Dajana Winkler
Dajana Winkler ('90)
GER5:56.36
  
 PB
K 3000 m    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Annelie Blomquist
Annelie Blomquist ('92)
SWE10:57.50
  
 SB
2
Dajana Winkler
Dajana Winkler ('90)
GER12:46.25
  
 PB
K 400 m hæk    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Elin Joabsson
Elin Joabsson ('04)
SWE1:03.98
  
 SB
2
Filippa Henriksson
Filippa Henriksson ('04)
SWE1:12.57
  
 PB
K Stangspring    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Gabriella Jönsson
Gabriella Jönsson ('01)
SWE3.85
  
 
 
3.72
 XO
3.85
XXO
3.95
XXX
     
2
Sandra Alvero
Sandra Alvero ('01)
SWE3.72
  
 
 
3.43
 XO
3.58
  O
3.72
XXO
3.85
XXX
    
Filippa Miller
Filippa Miller ('99)
SWE NH
  
 
 
3.95
  X
       
Leonie Mörstam
Leonie Mörstam ('06)
SWE NH
  
 
 
3.26
XXX
       
Linnea Jönsson
Linnea Jönsson ('99)
SWE NH
  
 
 
3.58
XXX
       
K Længdespring    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Ida Nilsson
Ida Nilsson ('98)
SWE5.88
+2.0
  
 SB
 
  –5.88 SB
 2.0
  –  –5.82
 1.9
5.69
 2.1
  
2
Dilek Özgür
Dilek Özgür ('03)
SWE5.10
+1.1
  
 PB
 
5.05
 2.3
5.03 SB
 0.9
  –4.93
 3.4
5.10 PB
 1.1
5.07
 2.7
  
3
Linda Åkerman
Linda Åkerman ('71)
SWE4.17 w
+2.9
  
 
 
3.99
 1.6
4.06
 2.1
4.17
 2.9
4.11
 2.9
4.04
 0.5
4.16 =SB
 1.6
  
K Trespring     
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Victoria Jacobsson
Victoria Jacobsson ('97)
SWE11.49 w
+2.2
  
 
 
  X  X11.04
 0.4
  X11.49
 2.2
  X  
K Kuglestød 4.0 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Julia Scharnell
Julia Scharnell ('03)
SWE12.84
  
 
 
  X12.8412.39  X12.33  X  
2
Maria Nilsson
Maria Nilsson ('95)
SWE12.31
  
 
 
11.89  X11.45  X12.31  X  
3Tenna Riber ThordahlTenna Riber Thordahl ('95)DEN10.07
  
 SB
 
  X9.04 SB9.38 SB10.07 SB9.729.75  
4
Linda Åkerman
Linda Åkerman ('71)
SWE8.13
  
 
 
8.138.06  X  X7.84  X  
K Diskoskast 1.0 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Emma Ljungberg
Emma Ljungberg ('94)
SWE55.93
  
 
 
48.8752.7853.24  X  X55.93  
2Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen DEN55.06
  
 
 
54.7752.2152.4655.0653.39  X  
3
Daniella Persson
Daniella Persson 
SWE53.56
  
 
 
51.52  X  X53.56  X  X  
4Niamh FogartyNiamh Fogarty ('99)IRL49.76
  
 
 
42.20  X41.5149.7648.62  X  
5
Jennifer Rudberg
Jennifer Rudberg ('98)
SWE49.12
  
 
 
47.95  X  X46.68  X49.12  
6
Elin Rubin
Elin Rubin ('95)
SWE45.43
  
 SB
 
43.5045.0245.4343.52  X  X  
7
Anna Askencrantz
Anna Askencrantz ('06)
SWE43.92
  
 PB
 
38.4141.1542.5243.92 PB36.5543.46  
K Hammerkast 4.0 kg    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Linda Hedlund
Linda Hedlund ('04)
SWE51.84
  
 
 
49.57  X  X51.8445.3748.20  
2
Joanna Ek
Joanna Ek ('05)
SWE44.88
  
 
 
  X  X44.88 PB44.58  X  X  
3
Elin Rydqvist
Elin Rydqvist ('04)
SWE42.75
  
 SB
 
42.75 SB  X  X40.5241.7341.30  
4
Anna Fomina
Anna Fomina ('98)
SWE41.79
  
 PB
 
41.79 PB39.69  X41.0741.4238.65  
5
Saga Redestam
Saga Redestam ('04)
SWE41.16
  
 
 
  X38.3841.1638.8839.9139.19  
6
Rebecka Essman
Rebecka Essman ('03)
SWE39.30
  
 
 
36.6337.2839.30  X37.04  X  
K Spydkast 600 gram    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Ellinor Widh
Ellinor Widh ('90)
SWE42.97
  
 SB
 
37.4842.97 SB39.1941.2942.49  X  
2
Amanda Nilsson
Amanda Nilsson ('99)
SWE41.48
  
 
 
39.2841.48  X39.74  X  X  
3
Malin Fröier
Malin Fröier ('81)
SWE35.08
  
 
 
35.0834.6732.8133.9533.6032.98  
4
Anna Fomina
Anna Fomina ('98)
SWE29.68
  
 PB
 
29.68 PB  X  X28.5525.9128.09  
5
Frida Carlstedt
Frida Carlstedt ('04)
SWE25.07
  
 PB
 
22.4923.9625.07 PB20.1123.0823.89  
Linda Åkerman
Linda Åkerman ('71)
SWE29.64
  
 SB
 
29.64 SB28.2328.37  X28.64  X  
D19 100 m    
9.7. Vind: +2.9

Finale A

Finale
9.7.Vind: +2.9
1
William Lindqvist
William Lindqvist ('05)
SWE11.28 w
  
 
2
Patrick Dietrich
Patrick Dietrich ('04)
GER11.36 w
  
 
3
Wyneken Dükert
Wyneken Dükert ('05)
GER11.95 w
  
 
D19 200 m    
8.7. Vind: +1.3

Finale A

Finale
8.7.Vind: +1.3
1
Leo Göransson
Leo Göransson ('05)
SWE22.42
  
 PB
2
Patrick Dietrich
Patrick Dietrich ('04)
GER22.95
  
 PB
3
Wyneken Dükert
Wyneken Dükert ('05)
GER24.13
  
 PB
4
Joar Franck
Joar Franck ('05)
SWE24.96
  
 SB
5
Jacob Carlsson
Jacob Carlsson ('05)
SWE25.12
  
 PB
D19 400 m    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Isak Stieberth Siljedahl
Isak Stieberth Siljedahl ('05)
SWE50.81
  
 
2
Ludvig Palmkvist
Ludvig Palmkvist ('05)
SWE54.49
  
 PB
3
Jacob Carlsson
Jacob Carlsson ('05)
SWE59.38
  
 PB
D19 2000 m forh.    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Simon Persson
Simon Persson ('05)
SWE7:32.27
  
 
D19 110 m hæk 99.1 cm    
8.7. Vind: +1.2

Finale A

Finale
8.7.Vind: +1.2
1
Edvin Assarsson
Edvin Assarsson ('04)
SWE14.17
  
 
2Vilhelm KrügerVilhelm Krüger ('04)DEN14.33
  
 PB
3
Patrick Dietrich
Patrick Dietrich ('04)
GER15.07
  
 
D19 Højdespring    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Edvin Håkansson
Edvin Håkansson ('05)
SWE1.93
  
 PB
 
1.71
  O
1.76
  O
1.81
 XO
1.85
  O
1.89
  O
1.93
  O
1.97
XXX
 
2
Jesper Unander
Jesper Unander ('04)
SWE1.93
  
 PB
 
1.76
  O
1.81
  O
1.85
  O
1.89
  O
1.93
XXO
1.97
XXX
  
3
Anton Rosslin
Anton Rosslin ('04)
SWE1.93
  
 PB
 
1.81
 XO
1.85
 XO
1.89
XXO
1.93
XXO
1.97
XXX
   
4
Leo Göransson
Leo Göransson ('05)
SWE1.89
  
 =SB
 
1.76
  O
1.81
  O
1.85
 XO
1.89
XXO
1.93
XXX
   
5
Wyneken Dükert
Wyneken Dükert ('05)
GER1.85
  
 PB
 
1.71
  O
1.76
  O
1.81
  O
1.85
 XO
1.89
XXX
   
D19 Længdespring    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Nils Brakander
Nils Brakander ('04)
SWE6.73 w
+2.5
  
 
 
  –6.70
 2.6
6.72 =PB
 1.6
6.73
 2.5
  –6.43
 2.1
  
2
Patrick Dietrich
Patrick Dietrich ('04)
GER6.23
+1.5
  
 PB
 
5.97
 2.5
6.14
 2.2
5.69
 2.4
5.99 PB
 1.7
6.23 PB
 1.5
5.82
 1.6
  
3
Wyneken Dükert
Wyneken Dükert ('05)
GER5.93 w
+3.8
  
 
 
5.71
 2.7
5.89
 2.8
5.93
 3.8
  –5.85 =PB
 2.0
4.64
 2.2
  
D19 Kuglestød 6.0 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Jesper Lindqvist
Jesper Lindqvist ('05)
SWE16.38
  
 PB
 
14.9515.7015.2916.00  X16.38  
2
Gabriel Thede
Gabriel Thede ('05)
SWE9.96
  
 PB
 
9.45 PB9.96 PB9.907.979.669.81  
D19 Diskoskast 1.75 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Jesper Lindqvist
Jesper Lindqvist ('05)
SWE49.64
  
 
 
39.7146.0347.5449.6449.14  X  
1
Jesper Lindqvist
Jesper Lindqvist ('05)
SWE47.54
  
 
 
39.7146.0347.54     
D19 Hammerkast 6.0 kg    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Øystein Solheim Hytten
Øystein Solheim Hytten ('04)
NOR66.15
  
 PB
 
66.15 PB  X65.6265.6662.5865.79  
2
Lukas Lindbladh
Lukas Lindbladh ('04)
SWE44.66
  
 PB
 
  X41.2642.1643.1644.66 PB  X  
3
Viktor Sällberg
Viktor Sällberg ('04)
SWE35.44
  
 PB
 
32.66 PB33.48 PB  X  X33.85 PB35.44 PB  
D19 Spydkast 800 gram    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1Hans SækmoseHans Sækmose ('04)DEN51.58
  
 PB
 
  X47.2048.0551.58 PB47.9848.82  
P19 100 m    
9.7. Vind: +2.4

Finale A

Finale
9.7.Vind: +2.4
1Line Grønbæk AndersenLine Grønbæk Andersen ('04)DEN12.33 w
  
 
2
Cèline Stjernfelt
Cèline Stjernfelt ('05)
SWE12.57 w
  
 
3
Kellie Tran
Kellie Tran ('05)
SWE12.90 w
  
 
4
Angelina Ludwig
Angelina Ludwig ('04)
GER14.09 w
  
 
P19 200 m    
8.7. Vind: +1.3

Finale A

Finale
8.7.Vind: +1.3
1Line Grønbæk AndersenLine Grønbæk Andersen ('04)DEN25.17
  
 PB
2Ronja ChristophersenRonja Christophersen ('07)DEN25.64
  
 
3
Cèline Stjernfelt
Cèline Stjernfelt ('05)
SWE26.14
  
 
4Alma Rath AndersenAlma Rath Andersen ('04)DEN27.38
  
 
5
Angelina Ludwig
Angelina Ludwig ('04)
GER28.44
  
 PB
P19 400 m    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Lilly Loggner
Lilly Loggner ('07)
SWE58.12
  
 
2
Elin Joabsson
Elin Joabsson ('04)
SWE58.23
  
 SB
3
Amanda Rönn
Amanda Rönn ('05)
SWE1:02.71
  
 SB
4Alma Rath AndersenAlma Rath Andersen ('04)DEN1:04.76
  
 
5
Angelina Ludwig
Angelina Ludwig ('04)
GER1:06.91
  
 PB
6
Alice Andersson
Alice Andersson ('04)
SWE1:08.96
  
 SB
P19 100 m hæk 84.0 cm    
8.7. Vind: +2.2

Finale A

Finale
8.7.Vind: +2.2
1
Linnéa Säfström
Linnéa Säfström ('05)
SWE15.44 w
  
 
P19 Højdespring    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Hanna Dahlin
Hanna Dahlin ('04)
SWE1.50
  
 SB
 
1.46
 XO
1.50
 XO
1.53
XXX
     
P19 Stangspring    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Elvira Collvin
Elvira Collvin ('04)
SWE3.30
  
 
 
3.20
  O
3.30
  O
3.40
XXX
     
2
Ellida Stengård
Ellida Stengård ('05)
SWE3.30
  
 
 
3.05
  O
3.20
  O
3.30
 XO
3.40
XXX
    
3
Sofia Olsson
Sofia Olsson ('04)
SWE3.20
  
 
 
3.05
  O
3.20
  O
3.30
XXX
     
P19 Længdespring    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Sydney Karström
Sydney Karström ('04)
SWE5.77
+2.0
  
 
 
5.63
 3.0
4.05
 2.3
  –  –5.55
 1.8
5.77
 2.0
  
2
Ida Jexe Ek
Ida Jexe Ek ('04)
SWE5.60
+1.8
  
 
 
  –  –5.49
 3.3
5.55
 2.4
5.60
 1.8
  –  
3
Matilda Åkerman
Matilda Åkerman ('04)
SWE5.26 w
+3.5
  
 
 
  –  –5.26
 3.5
  –  –  –  
4
Ella Jovanovic
Ella Jovanovic ('04)
SWE5.19
+2.0
  
 
 
  –  –  –5.19
 2.0
  –  –  
5
Angelina Ludwig
Angelina Ludwig ('04)
GER4.84 w
+2.3
  
 
 
4.39
 2.6
4.68
 3.2
4.74
 2.4
4.59
 2.0
4.61 =PB
 0.8
4.84
 2.3
  
6
Sofie Andersson
Sofie Andersson ('05)
SWE4.58 w
+3.2
  
 
 
4.30
 3.8
4.49
 2.9
4.58
 3.2
4.48
 2.7
4.44
 1.6
4.55 =SB
 1.1
  
P19 Trespring     
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Ronja Rickardsson
Ronja Rickardsson ('05)
SWE10.36
+1.7
  
 
 
10.26
 0.4
  X  X  X10.36
 1.7
  X  
P19 Kuglestød 4.0 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Ronja Rickardsson
Ronja Rickardsson ('05)
SWE11.25
  
 
 
10.9711.2111.25  X  X11.09  
P19 Diskoskast 1.0 kg    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Alice Hultberg
Alice Hultberg ('05)
SWE39.60
  
 PB
 
32.3538.47 PB38.62 PB33.44  X39.60 PB  
2
Sofie Andersson
Sofie Andersson ('05)
SWE29.84
  
 
 
  X25.3426.2728.3229.5329.84  
P19 Hammerkast 4.0 kg    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Linda Hedlund
Linda Hedlund ('04)
SWE51.42
  
 
 
51.0450.9248.2950.6151.4244.67  
2
Joanna Ek
Joanna Ek ('05)
SWE45.29
  
 PB
 
  X45.29 PB  X  X  X  X  
3
Elin Rydqvist
Elin Rydqvist ('04)
SWE41.48
  
 
 
38.71 SB39.64 SB  X39.82 SB41.48 SB  X  
4
Tilde Schack
Tilde Schack ('05)
SWE41.31
  
 PB
 
37.5741.31 PB39.08  X  X  X  
5
Saga Redestam
Saga Redestam ('04)
SWE39.20
  
 
 
  X  X  X39.20  X38.78  
P19 Spydkast 600 gram    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Hanna Andersson
Hanna Andersson ('05)
SWE34.43
  
 
 
34.4332.5431.8431.7433.0133.54  
2
Agnes Bylander
Agnes Bylander ('05)
SWE33.50
  
 PB
 
30.1131.7629.9833.44 PB33.50 PB31.24  
3
Linnéa Säfström
Linnéa Säfström ('05)
SWE31.35
  
 
 
27.1228.3629.5826.3726.3931.35  
4
Sofie Andersson
Sofie Andersson ('05)
SWE30.92
  
 
 
  X28.7228.20  X30.9229.66  
5
Angelina Ludwig
Angelina Ludwig ('04)
GER29.27
  
 PB
 
24.73 PB24.3229.27 PB23.1428.0828.88  
6
Hilda Belin
Hilda Belin ('04)
SWE24.14
  
 PB
 
24.14 PB23.7022.2923.1023.6622.54  
D17 100 m    
9.7. Vind: +2.5

Finale A

Finale
9.7.Vind: +2.5
1
Mishal Abdullah Hazazi
Mishal Abdullah Hazazi ('08)
KSA10.98 w
  
 
2
Eric Segnon
Eric Segnon ('06)
SWE11.24 w
  
 
3
Adam Greszkiewicz
Adam Greszkiewicz ('06)
SWE11.42 w
  
 
4
Abdullah Nasser Aljarian
Abdullah Nasser Aljarian ('09)
KSA11.59 w
  
 
5
Tim Björk Schwabe
Tim Björk Schwabe ('07)
SWE11.60 w
  
 
6
Hilding Jerrhag
Hilding Jerrhag ('07)
SWE11.60 w
  
 
7
Jacob Rosberg
Jacob Rosberg ('06)
SWE11.89 w
  
 
Zac Jellum Ling
Zac Jellum Ling ('06)
SWE DNSw
  
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7. Vind: +1.6
9.7.Vind: +1.6
1
Adam Greszkiewicz
Adam Greszkiewicz ('06)
SWE11.50
q
  
 PB
2
Abdullah Nasser Aljarian
Abdullah Nasser Aljarian ('09)
KSA11.60
q
  
 PB
3
Tim Björk Schwabe
Tim Björk Schwabe ('07)
SWE11.61
q
  
 PB
4
Hilding Jerrhag
Hilding Jerrhag ('07)
SWE11.77
q
  
 PB
5
Markus Edström
Markus Edström ('06)
SWE12.24
  
 PB
6
Elias Sandner
Elias Sandner ('07)
GER12.55
  
 PB
Indledende 2
9.7. Vind: +1.5
9.7.Vind: +1.5
1
Mishal Abdullah Hazazi
Mishal Abdullah Hazazi ('08)
KSA11.25
q
  
 PB
2
Eric Segnon
Eric Segnon ('06)
SWE11.43
q
  
 
3
Jacob Rosberg
Jacob Rosberg ('06)
SWE11.94
q
  
 PB
4
Zac Jellum Ling
Zac Jellum Ling ('06)
SWE11.95
q
  
 PB
5
Viktor Sahlin
Viktor Sahlin ('07)
SWE12.15
  
 PB
6
Mohammed Abdulmohsn
Mohammed Abdulmohsn ('06)
KSA12.48
  
 PB
D17 200 m    
8.7. Vind: +2.3

Finale A

Finale
8.7.Vind: +2.3
1
Mishal Abdullah Hazazi
Mishal Abdullah Hazazi ('08)
KSA22.27 w
  
 
2
Abdulrahman Ahmed Adam
Abdulrahman Ahmed Adam ('08)
KSA22.93 w
  
 
3Nicklas Gravgaard NielsenNicklas Gravgaard Nielsen ('07)DEN23.01 w
  
 
4
Aron Powell
Aron Powell ('07)
SWE23.33 w
  
 
5
Kevin Nordin
Kevin Nordin ('07)
SWE23.98 w
  
 
Finale B
8.7. Vind: +1.6
8.7.Vind: +1.6
1
Vuk Dorontic
Vuk Dorontic ('06)
SWE23.28
  
 PB
2
Tim Björk Schwabe
Tim Björk Schwabe ('07)
SWE23.65
  
 PB
3
Jacob Rosberg
Jacob Rosberg ('06)
SWE23.77
  
 PB
4
Abdullah Nasser Aljarian
Abdullah Nasser Aljarian ('09)
KSA23.99
  
 PB
D17 400 m    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Jakob Jungner
Jakob Jungner ('06)
SWE53.55
  
 PB
2
Theo Lydén
Theo Lydén ('08)
SWE55.32
  
 PB
3Jakob Haack WarneckeJakob Haack Warnecke ('06)DEN55.36
  
 PB
4
Samer Hamad Azibi
Samer Hamad Azibi ('07)
KSA1:00.06
  
 PB
5
Philip Gunnarsson
Philip Gunnarsson ('07)
SWE1:00.31
  
 PB
6
Abdulkarim Fahad Alghanim
Abdulkarim Fahad Alghanim ('07)
KSA1:04.56
  
 PB
D17 800 m    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Gabriel Hanfler
Gabriel Hanfler ('06)
SWE2:06.97
  
 PB
2
Samer Hamad Azibi
Samer Hamad Azibi ('07)
KSA2:20.42
  
 PB
3
Elias Sandner
Elias Sandner ('07)
GER2:23.45
  
 PB
4
Abdulkarim Fahad Alghanim
Abdulkarim Fahad Alghanim ('07)
KSA2:23.87
  
 PB
D17 1500 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Felix Johnsson
Felix Johnsson ('06)
SWE4:25.75
  
 SB
2Jakob Haack WarneckeJakob Haack Warnecke ('06)DEN4:35.43
  
 PB
3
Gabriel Hanfler
Gabriel Hanfler ('06)
SWE4:50.43
  
 PB
4
Onno Kostwald
Onno Kostwald ('09)
GER4:53.98
  
 PB
5
Samer Hamad Azibi
Samer Hamad Azibi ('07)
KSA4:54.53
  
 PB
6
Abdulkarim Fahad Alghanim
Abdulkarim Fahad Alghanim ('07)
KSA4:59.28
  
 PB
D17 2000 m forh. 84 cm    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Felix Johnsson
Felix Johnsson ('06)
SWE6:24.37
  
 SB
2Jakob Haack WarneckeJakob Haack Warnecke ('06)DEN6:56.54
  
 PB
D17 110 m hæk 91.4 cm, 8.9 m    
8.7. Vind: +1.6

Finale A

Finale
8.7.Vind: +1.6
1
Emil Klockar
Emil Klockar ('06)
SWE14.46
  
 PB
2
Albin Örnborg
Albin Örnborg ('06)
SWE14.79
  
 
3
Linus Rosén
Linus Rosén ('06)
SWE14.88
  
 PB
4
Rasmus Arnell
Rasmus Arnell ('07)
SWE15.16
  
 
5
Liam Belo Da Silva
Liam Belo Da Silva ('07)
SWE15.67
  
 PB
6
Kevin Nordin
Kevin Nordin ('07)
SWE16.08
  
 PB
D17 300 m hæk 84.0 cm    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Samuel Jönsson
Samuel Jönsson ('06)
SWE39.09
  
 SB
2
Rasmus Arnell
Rasmus Arnell ('07)
SWE40.55
  
 PB
3
Emil Klockar
Emil Klockar ('06)
SWE40.69
  
 
4
Tim Björk Schwabe
Tim Björk Schwabe ('07)
SWE42.95
  
 
5
Emil Wetterberg
Emil Wetterberg ('07)
SWE43.27
  
 
D17 Højdespring    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Viktor Sahlin
Viktor Sahlin ('07)
SWE1.86
  
 
 
1.71
 XO
1.75
 XO
1.79
  O
1.83
 XO
1.86
  O
1.90
XXX
  
2
Zac Jellum Ling
Zac Jellum Ling ('06)
SWE1.83
  
 PB
 
1.71
  O
1.75
  O
1.79
  O
1.83
  O
1.86
XXX
   
3
Hilding Jerrhag
Hilding Jerrhag ('07)
SWE1.79
  
 
 
1.71
  O
1.75
  O
1.79
  O
1.83
XXX
    
4
Adam Greszkiewicz
Adam Greszkiewicz ('06)
SWE1.79
  
 
 
1.75
 XO
1.79
XXO
1.83
XXX
     
5
Linus Rosén
Linus Rosén ('06)
SWE1.71
  
 SB
 
1.66
  O
1.71
  O
1.75
XXX
     
5
Philip Gunnarsson
Philip Gunnarsson ('07)
SWE1.71
  
 SB
 
1.66
  O
1.71
  O
1.75
XXX
     
7
Lucas Andersson
Lucas Andersson ('07)
SWE1.66
  
 
 
1.51
  O
1.56
  O
1.61
  O
1.66
  O
1.71
XXX
   
8
Mohammed Abdulmohsn
Mohammed Abdulmohsn ('06)
KSA1.66
  
 
 
1.66
XXO
1.71
XXX
      
8
Vilgot Sandström
Vilgot Sandström ('06)
SWE1.66
  
 
 
1.56
  O
1.61
  O
1.66
XXO
1.71
XXX
    
10
Melvin Preihs
Melvin Preihs ('06)
SWE1.66
  
 
 
1.61
 XO
1.66
XXO
1.71
XXX
     
11
Vilmer Vik
Vilmer Vik ('07)
SWE1.61
  
 
 
1.56
  O
1.61
  O
1.66
XXX
     
Rasmus Arnell
Rasmus Arnell ('07)
SWE NH
  
 
D17 Stangspring    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Axel Rogö
Axel Rogö ('07)
SWE4.76
  
 PB
 
4.50
 XO
4.76
 XO
4.84
XXX
     
2
Ove Hagström
Ove Hagström ('07)
SWE4.20
  
 PB
 
3.90
  O
4.00
  O
4.10
  O
4.20
  O
4.30
XXX
   
3August Skytte ChristensenAugust Skytte Christensen ('07)DEN3.90
  
 =PB
 
3.45
  O
3.60
  O
3.70
  O
3.80
  O
3.90
 XO
4.00
XXX
  
4
Kevin Nordin
Kevin Nordin ('07)
SWE3.45
  
 =PB
 
3.15
  O
3.30
  O
3.45
 XO
3.60
XXX
    
D17 Længdespring    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Linus Rosén
Linus Rosén ('06)
SWE6.48
0.0
  
 PB
 
  –  –6.48 PB
 0.0
6.28
 0.0
  –  –  
2Nicklas Gravgaard NielsenNicklas Gravgaard Nielsen ('07)DEN6.44
0.0
  
 PB
 
6.39 PB
 0.0
6.31
 0.0
6.33
 2.7
6.26
 0.5
6.27
 0.0
6.44 PB
 0.0
  
3
Zac Jellum Ling
Zac Jellum Ling ('06)
SWE6.38
+1.2
  
 PB
 
6.30 PB
 0.5
  –6.29
 1.7
6.38 PB
 1.2
  –6.34
 0.1
  
4
Adam Greszkiewicz
Adam Greszkiewicz ('06)
SWE6.30
0.0
  
 PB
 
6.30 PB
 0.0
5.78
 0.1
5.97
 0.0
  –  –6.22
 0.0
  
5
Liam Belo Da Silva
Liam Belo Da Silva ('07)
SWE6.18
+1.8
  
 PB
 
6.18 PB
 1.8
  –  –  –  –  –  
6
Vilmer Vik
Vilmer Vik ('07)
SWE6.08
+0.3
  
 =SB
 
  –6.06
 0.0
5.81
 1.9
6.02
 0.0
  –6.08 =SB
 0.3
  
7August Skytte ChristensenAugust Skytte Christensen ('07)DEN6.08
0.0
  
 
 
6.08
 0.0
5.90
 0.8
  –  –5.74
 0.0
5.73
 0.0
  
8
Kevin Nordin
Kevin Nordin ('07)
SWE6.06
+0.7
  
 
 
5.99
 0.7
5.59
 0.1
6.06
 0.7
5.54
 0.0
  –5.94
 0.1
  
9
Tage Ranefalk
Tage Ranefalk ('06)
SWE5.90
+0.2
  
 
 
5.68
 0.5
5.90
 0.2
5.87
 0.0
     
10
Viktor Vartia
Viktor Vartia ('06)
SWE5.79
0.0
  
 SB
 
5.61 SB
 0.5
5.61 =SB
 0.0
5.79 SB
 0.0
     
11
Tim Björk Schwabe
Tim Björk Schwabe ('07)
SWE5.67 w
+2.2
  
 
 
5.09
 0.0
5.67
 2.2
  –     
12
Melvin Preihs
Melvin Preihs ('06)
SWE5.32
+0.2
  
 =PB
 
5.32 =PB
 0.2
4.96
 0.0
2.72
 0.0
     
13
Gabriel Hanfler
Gabriel Hanfler ('06)
SWE5.15
+0.6
  
 SB
 
5.15 SB
 0.6
2.92
 0.0
5.15 =SB
 0.0
     
14
Elias Sandner
Elias Sandner ('07)
GER4.96
+1.2
  
 PB
 
  –  –4.96 PB
 1.2
     
D17 Trespring    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Adam Greszkiewicz
Adam Greszkiewicz ('06)
SWE13.14
+0.9
  
 PB
 
  X12.82
 2.3
  X  X  X13.14 PB
 0.9
  
2
Mohammed Abdulmohsn
Mohammed Abdulmohsn ('06)
KSA12.18
+0.4
  
 
 
12.18
 0.4
  X  X  X  X11.78
 1.8
  
3
Viktor Vartia
Viktor Vartia ('06)
SWE11.71
+1.9
  
 SB
 
  X  X  X  –  –11.71 SB
 1.9
  
D17 Kuglestød 5.0 kg    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Liam Belo Da Silva
Liam Belo Da Silva ('07)
SWE14.69
  
 PB
 
13.76 PB13.4913.91 PB14.69 PB13.2713.18  
2
Zac Jellum Ling
Zac Jellum Ling ('06)
SWE12.58
  
 PB
 
12.58 PB  X  X12.3110.7712.22  
3
Kevin Nordin
Kevin Nordin ('07)
SWE12.10
  
 
 
  X11.0410.8011.51  X12.10  
4
Linus Rosén
Linus Rosén ('06)
SWE11.80
  
 PB
 
11.47 PB11.2511.80 PB11.0611.45  X  
5
Lucas Andersson
Lucas Andersson ('07)
SWE11.68
  
 
 
11.2211.6811.1111.57  X11.61  
Eric Hansson
Eric Hansson ('07)
SWE NM
  
 
 
  X  X  X  X  X  X  
D17 Diskoskast 1.5 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1August Skytte ChristensenAugust Skytte Christensen ('07)DEN43.41
  
 
 
33.9840.8942.1139.5642.9543.41  
1August Skytte ChristensenAugust Skytte Christensen ('07)DEN42.11
  
 
 
33.9840.8942.11     
2
Kevin Nordin
Kevin Nordin ('07)
SWE41.03
  
 
 
41.03  X  X  X38.59  X  
3
Linus Rosén
Linus Rosén ('06)
SWE35.83
  
 PB
 
  X35.83 PB  –  –  –  –  
4
Erik Hallqvist-Persson
Erik Hallqvist-Persson ('06)
SWE34.96
  
 PB
 
  X34.21 =PB  X34.96 PB33.93  X  
4
Erik Hallqvist-Persson
Erik Hallqvist-Persson ('06)
SWE34.21
  
 PB
 
  X34.21 PB  X     
5
Lucas Andersson
Lucas Andersson ('07)
SWE31.40
  
 
 
26.7924.7331.40  –  –  –  
6
Viktor Sahlin
Viktor Sahlin ('07)
SWE28.66
  
 PB
 
25.94 PB28.66 PB  –  –  –  –  
7
Aron Powell
Aron Powell ('07)
SWE25.91
  
 PB
 
  X  X25.91 PB  X23.8321.92  
Zac Jellum Ling
Zac Jellum Ling ('06)
SWE NM
  
 
 
  X  X  –     
D17 Hammerkast 5.0 kg    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Milton Wiklund
Milton Wiklund ('07)
SWE50.76
  
 
 
  X  X  X50.76  X  X  
2
Erik Hallqvist-Persson
Erik Hallqvist-Persson ('06)
SWE33.11
  
 PB
 
  X  X  X33.11 PB  X  X  
D17 Spydkast 700 gram    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Zac Jellum Ling
Zac Jellum Ling ('06)
SWE48.60
  
 PB
 
48.60 PB41.3945.2139.7642.50  –  
2
Johannes Forsblad
Johannes Forsblad ('07)
SWE46.75
  
 PB
 
46.75 PB41.4744.28  X  X42.41  
3
Ebbe Dahlenborg
Ebbe Dahlenborg ('06)
SWE46.55
  
 
 
46.5544.13  X  X40.97  X  
4
Rasmus Arnell
Rasmus Arnell ('07)
SWE46.38
  
 
 
38.7740.3742.6644.4045.5446.38  
5
Liam Belo Da Silva
Liam Belo Da Silva ('07)
SWE42.11
  
 
 
40.9241.7241.0940.73  X42.11  
6
Lucas Andersson
Lucas Andersson ('07)
SWE41.42
  
 PB
 
39.9238.7040.5940.0841.42 PB40.83  
7
Aron Powell
Aron Powell ('07)
SWE39.88
  
 PB
 
39.88 PB37.1935.8435.2035.74  X  
8
Elias Sandner
Elias Sandner ('07)
GER30.68
  
 PB
 
30.68 PB28.0927.19  –  –  –  
9
Jacob Rosberg
Jacob Rosberg ('06)
SWE29.75
  
 PB
 
  X25.01 PB29.75 PB25.8221.52   
P17 100 m    
9.7. Vind: +3.1

Finale A

Finale
9.7.Vind: +3.1
1
Ellinor Wennolf
Ellinor Wennolf ('08)
SWE12.16 w
  
 
2
Amanda Tran
Amanda Tran ('07)
SWE12.36 w
  
 
3
Xana Baxter
Xana Baxter ('06)
SWE12.49 w
  
 
4Ronja ChristophersenRonja Christophersen ('07)DEN12.54 w
  
 
5
Elin Lövenklev
Elin Lövenklev ('06)
SWE13.13 w
  
 
6Signe KensøSigne Kensø ('06)DEN13.31 w
  
 
7
Sarah Berkani
Sarah Berkani ('10)
SWE20.47 w
  
 
Noelle Lehmann
Noelle Lehmann ('07)
GER DNSw
  
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7. Vind: +2.2
9.7.Vind: +2.2
1
Ellinor Wennolf
Ellinor Wennolf ('08)
SWE12.15 w
q
  
 
2
Xana Baxter
Xana Baxter ('06)
SWE12.64 w
q
  
 
3
Sarah Berkani
Sarah Berkani ('10)
SWE12.70 w
q
  
 
4Signe KensøSigne Kensø ('06)DEN13.05 w
q
  
 
5
Lea Sophie Altmann
Lea Sophie Altmann ('06)
GER13.76 w
  
 
6Lucca Alaia GyringLucca Alaia Gyring ('07)DEN14.55 w
  
 
7Martha NobeliusMartha Nobelius ('07)DEN14.85 w
  
 
Indledende 2
9.7. Vind: +0.9
9.7.Vind: +0.9
1
Amanda Tran
Amanda Tran ('07)
SWE12.41
q
  
 
2Ronja ChristophersenRonja Christophersen ('07)DEN12.58
q
  
 
3
Elin Lövenklev
Elin Lövenklev ('06)
SWE13.25
q
  
 
4
Noelle Lehmann
Noelle Lehmann ('07)
GER13.39
q
  
 PB
5
Svea Roos
Svea Roos ('07)
SWE13.84
  
 PB
6
Tilde Pehrsson
Tilde Pehrsson ('07)
SWE14.04
  
 PB
7
Areen Tulbah
Areen Tulbah ('09)
KSA14.39
  
 PB
P17 200 m    
8.7. Vind: +1.6

Finale A

Finale
8.7.Vind: +1.6
1
Amanda Tran
Amanda Tran ('07)
SWE25.72
  
 PB
2Signe KensøSigne Kensø ('06)DEN26.88
  
 PB
3
Ebba Holgersson
Ebba Holgersson ('06)
SWE27.14
  
 
4
Svea Roos
Svea Roos ('07)
SWE28.27
  
 PB
5
Nadine Preußler
Nadine Preußler ('06)
GER31.08
  
 PB
P17 800 m    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
Nadia Lindborg
Nadia Lindborg ('07)
SWE DNF
  
 
P17 1500 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Kaja Holte Fjeldstad
Kaja Holte Fjeldstad ('10)
NOR4:53.74
  
 PB
2
Emmy Ellbring
Emmy Ellbring ('08)
SWE5:06.88
  
 PB
3
Zelda Lukic
Zelda Lukic ('09)
SWE5:24.10
  
 
P17 3000 m    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Selma Nordigården
Selma Nordigården ('09)
CAN10:34.08
  
 PB
P17 1500 m forh.    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Vilma Atthage
Vilma Atthage ('07)
SWE5:25.01
  
 PB
2
Emmy Ellbring
Emmy Ellbring ('08)
SWE5:32.98
  
 PB
3
Agnes Knauer
Agnes Knauer ('07)
SWE5:46.75
  
 
4
Clara Gullbrantz
Clara Gullbrantz ('06)
SWE5:59.80
  
 PB
P17 100 m hæk 76.2 cm    
8.7. Vind: +2.2

Finale A

Finale
8.7.Vind: +2.2
1
Lisa Erkfeldt
Lisa Erkfeldt ('07)
SWE13.82 w
  
 
P17 300 m hæk    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Lilly Loggner
Lilly Loggner ('07)
SWE46.22
  
 
2
Linnea Johansson
Linnea Johansson ('07)
SWE47.22
  
 
3Martha NobeliusMartha Nobelius ('07)DEN57.33
  
 PB
P17 Højdespring    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Tinne Jacobsson
Tinne Jacobsson ('07)
SWE1.57
  
 PB
 
1.41
  O
1.46
  O
1.51
XXO
1.55
XXO
1.57
XXO
1.60
XXX
  
2
Matilda Käck
Matilda Käck ('07)
SWE1.46
  
 
 
1.41
  O
1.46
  O
1.51
XXX
     
2
Nike Aldén
Nike Aldén ('07)
SWE1.46
  
 PB
 
1.36
  O
1.41
  O
1.46
  O
1.51
XXX
    
P17 Stangspring    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Bella Gisel
Bella Gisel ('07)
SWE3.30
  
 
 
3.05
  O
3.20
  O
3.30
XXO
3.40
XXX
    
2
Jenny Lundin
Jenny Lundin ('06)
SWE2.90
  
 
 
2.75
  O
2.90
  O
3.05
XXX
     
P17 Længdespring    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Ebba Vold Johannesson
Ebba Vold Johannesson ('06)
SWE5.81 w
+2.1
  
 
 
5.51
 3.2
5.50
 1.7
5.19
 2.4
5.61
 0.2
5.64
 2.6
5.81
 2.1
  
2
Annie Torkéll
Annie Torkéll ('06)
SWE5.67
+1.9
  
 SB
 
5.01
 1.6
5.23
 3.2
  –  –  –5.67 SB
 1.9
  
3
Maya Lilja
Maya Lilja ('07)
SWE5.48 w
+2.5
  
 
 
5.39
 2.4
5.26
 1.9
  –5.48
 2.5
5.39
 2.1
  –  
4
Lisa Erkfeldt
Lisa Erkfeldt ('07)
SWE5.17 w
+3.0
  
 
 
5.11
 2.3
5.17
 3.0
4.44 =SB
 1.9
  –  –  –  
5
Amanda Tran
Amanda Tran ('07)
SWE5.16
+1.0
  
 
 
  –4.96
 1.5
5.16
 1.0
  –  –  –  
6
Lea Sophie Altmann
Lea Sophie Altmann ('06)
GER4.96 w
+4.2
  
 
 
  –4.88 =PB
 1.0
  –  –4.96
 4.2
4.68
 1.9
  
7
Noelle Lehmann
Noelle Lehmann ('07)
GER4.93
+0.8
  
 SB
 
4.74 SB
 1.2
  –4.93 SB
 0.8
4.55
 1.6
  –  –  
8
Thea Arkdal Ranebro
Thea Arkdal Ranebro ('07)
SWE4.91
+0.1
  
 PB
 
4.59
 2.4
  –4.55
 2.1
4.87
 4.3
  –4.91 PB
 0.1
  
9
Vilma Jexe Ek
Vilma Jexe Ek ('07)
SWE4.53
+1.5
  
 
 
  –4.53
 1.5
4.39
 2.2
     
10
Svea Roos
Svea Roos ('07)
SWE4.33 w
+2.5
  
 
 
4.33
 2.5
3.86
 1.7
3.84
 1.8
     
11
Tilde Pehrsson
Tilde Pehrsson ('07)
SWE4.26 w
+4.4
  
 
 
4.22
 2.6
4.26
 4.4
4.17
 3.0
     
12
Nicole Thomasson
Nicole Thomasson ('08)
SWE4.20 w
+2.2
  
 
 
4.07
 1.7
4.20
 2.2
4.08
 2.1
     
13
Nadine Preußler
Nadine Preußler ('06)
GER4.07 w
+2.6
  
 
 
3.97 =PB
 1.9
3.95
 1.5
4.07
 2.6
     
14Lucca Alaia GyringLucca Alaia Gyring ('07)DEN3.96 w
+2.2
  
 
 
3.76
 3.0
3.96
 2.2
3.53
 3.4
     
P17 Trespring     
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Ebba Vold Johannesson
Ebba Vold Johannesson ('06)
SWE12.20
+2.0
  
 
 
12.04
 1.6
11.88
 0.9
11.87
 0.5
12.20
 2.0
  X11.94
 0.0
  
2
Annie Torkéll
Annie Torkéll ('06)
SWE11.78
+1.6
  
 SB
 
11.00
 0.3
11.19
 2.6
11.75 SB
 1.9
11.63
 3.3
11.75 =SB
 0.3
11.78 SB
 1.6
  
3
Noelle Lehmann
Noelle Lehmann ('07)
GER11.35
+0.6
  
 PB
 
11.27 PB
 1.5
11.35 PB
 0.6
  X10.98
 0.1
  X  X  
4
Lea Sophie Altmann
Lea Sophie Altmann ('06)
GER10.76
+0.7
  
 PB
 
10.43 PB
 2.0
10.61 PB
 1.5
10.66 PB
 1.6
10.46
 1.0
10.76 PB
 0.7
10.54
 1.0
  
5Lucca Alaia GyringLucca Alaia Gyring ('07)DEN9.13 w
+2.3
  
 
 
  X8.33
 1.4
  X9.13
 2.3
8.51
 1.7
9.05 =PB
 1.4
  
6Martha NobeliusMartha Nobelius ('07)DEN7.86
+1.9
  
 PB
 
  X7.70 PB
 0.6
7.86 PB
 1.9
7.62
 2.3
  X  –  
P17 Kuglestød 3.0 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Annie Torkéll
Annie Torkéll ('06)
SWE13.64
  
 PB
 
13.3013.2312.9713.64 PB13.63  X  
2
Isa Lindberg
Isa Lindberg ('07)
SWE10.74
  
 
 
  X10.3410.7310.7410.7410.52  
3Charmaine De TazaCharmaine De Taza ('06)DEN10.71
  
 PB
 
10.419.6510.71 PB10.4110.62  X  
4
Alice Nilsson
Alice Nilsson ('07)
SWE9.85
  
 PB
 
9.29  X9.56 PB9.85 PB  X9.72  
5
Sara Andersson
Sara Andersson ('06)
SWE9.63
  
 SB
 
9.20 SB8.83  X8.769.63 SB  X  
6Esther MansaEsther Mansa ('07)DEN9.12
  
 PB
 
  X  X9.12 PB  X  X  X  
7
Nadine Preußler
Nadine Preußler ('06)
GER9.04
  
 PB
 
8.54 PB8.238.168.208.519.04 PB  
8Christina Hye FisherChristina Hye Fisher ('06)DEN8.87
  
 SB
 
8.61 SB  X  X8.87 SB8.46  X  
P17 Diskoskast 1.0 kg    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1Anne Juul JensenAnne Juul Jensen ('06)DEN46.49
  
 
 
45.18  X46.49  X  X  X  
2
Majken Nilsson
Majken Nilsson ('06)
SWE36.79
  
 
 
32.3536.3336.7936.75  X32.00  
3Charmaine De TazaCharmaine De Taza ('06)DEN25.37
  
 
 
  X  X  X23.31  X25.37  
4Esther MansaEsther Mansa ('07)DEN24.48
  
 PB
 
  X20.64  X  X24.48 PB19.06  
5
Alice Nilsson
Alice Nilsson ('07)
SWE24.39
  
 
 
  X  X24.3923.98  X  X  
6
Thea Grangéus
Thea Grangéus ('06)
SWE23.86
  
 
 
  X  X  X  X23.86  X  
P17 Hammerkast 3.0 kg    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Midea Allard
Midea Allard ('08)
SWE50.78
  
 
 
  X47.5749.1550.7848.32  X  
2
Desiree Essman
Desiree Essman ('06)
SWE41.09
  
 
 
41.0939.9240.67     
3
Ida Malmros
Ida Malmros ('06)
SWE41.08
  
 SB
 
38.0341.08 SB37.5540.1539.20  X  
4
Elvira Hall
Elvira Hall ('06)
SWE40.97
  
 
 
40.9738.3540.49  X  X36.79  
5Charlie RedestamCharlie Redestam ('08)DEN39.04
  
 
 
38.8839.04  X  X  X38.58  
6Christina Hye FisherChristina Hye Fisher ('06)DEN38.75
  
 
 
38.75  X33.98  X35.92  X  
7
Anna Sällberg
Anna Sällberg ('09)
SWE36.95
  
 
 
  X33.3336.80  X  X36.95  
8
Nova Hedin
Nova Hedin ('08)
SWE28.77
  
 
 
  X  X28.20  X28.77  X  
P17 Spydkast 500 gram    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1Charmaine De TazaCharmaine De Taza ('06)DEN37.08
  
 
 
36.8333.99  X36.8537.08  X  
2
Midea Allard
Midea Allard ('08)
SWE33.84
  
 
 
  X32.7733.8432.87  X30.90  
3
Sara Andersson
Sara Andersson ('06)
SWE33.11
  
 SB
 
32.36 SB30.6428.9532.1731.9633.11 SB  
4
Nadine Preußler
Nadine Preußler ('06)
GER29.36
  
 PB
 
28.03 PB29.36 PB27.7524.6127.7324.50  
5Christina Hye FisherChristina Hye Fisher ('06)DEN25.23
  
 PB
 
19.94 SB24.04 PB19.8625.23 PB24.89  X  
6Ronja ChristophersenRonja Christophersen ('07)DEN24.29
  
 PB
 
18.51 PB16.2817.6920.59 PB21.07 PB24.29 PB  
D15 80 m    
9.7. Vind: +2.1

Finale A

Finale
9.7.Vind: +2.1
1
Nino Kusljic
Nino Kusljic ('08)
SWE9.26 w
  
 
2
Abdulrahman Ahmed Adam
Abdulrahman Ahmed Adam ('08)
KSA9.38 w
  
 
3
Hugo Kjellander
Hugo Kjellander ('08)
SWE9.58 w
  
 
4
Majed Abdulaziz Bin Lasoua
Majed Abdulaziz Bin Lasoua ('08)
KSA10.23 w
  
 
5
Hannes Ericsson
Hannes Ericsson ('08)
SWE10.61 w
  
 
6
Melvin Petersson
Melvin Petersson ('08)
SWE10.70 w
  
 
7
Oskar Petersson
Oskar Petersson ('08)
SWE10.85 w
  
 
D15 300 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Wilmer Ahlberg
Wilmer Ahlberg ('08)
SWE37.43
  
 
2
Hugo Kjellander
Hugo Kjellander ('08)
SWE37.47
  
 PB
3
Max Petersson
Max Petersson ('08)
SWE38.98
  
 PB
4
Lucas Linder
Lucas Linder ('08)
SWE40.00
  
 
5
Måns Trulsson
Måns Trulsson ('08)
SWE41.27
  
 
6
Melvin Petersson
Melvin Petersson ('08)
SWE41.74
  
 PB
D15 800 m    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Max Petersson
Max Petersson ('08)
SWE2:04.11
  
 
2
Viggo Bakker
Viggo Bakker ('09)
SWE2:04.65
  
 PB
3
Lucas Linder
Lucas Linder ('08)
SWE2:07.89
  
 PB
4
Måns Trulsson
Måns Trulsson ('08)
SWE2:14.79
  
 
5
Eric Andersson
Eric Andersson ('09)
SWE2:15.74
  
 PB
6
Onno Kostwald
Onno Kostwald ('09)
GER2:20.19
  
 PB
7
Olle Dahlholm
Olle Dahlholm ('09)
SWE2:25.29
  
 
D15 1500 m forh. 76.2 cm    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Isak Kämpe
Isak Kämpe ('09)
SWE5:29.71
  
 PB
D15 80 m hæk 84.0 cm    
8.7. Vind: +1.7

Finale A

Finale
8.7.Vind: +1.7
1
Edvin Örnborg
Edvin Örnborg ('08)
SWE11.81
  
 PB
2
Fritz Theander
Fritz Theander ('08)
SWE12.30
  
 PB
3
Oscar Henriksson
Oscar Henriksson ('09)
SWE12.40
  
 PB
4
Erik Pikkuniemi
Erik Pikkuniemi ('08)
SWE12.53
  
 
5
Olle Lindberg
Olle Lindberg ('08)
SWE12.59
  
 PB
6
Philip Hansmar
Philip Hansmar ('09)
SWE13.20
  
 PB
D15 300 m hæk 76.2 cm    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Philip Hansmar
Philip Hansmar ('09)
SWE46.48
  
 PB
2
Oscar Molin
Oscar Molin ('09)
SWE47.33
  
 
3
Marcel Dietrich
Marcel Dietrich ('09)
GER48.94
  
 PB
D15 Højdespring    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Hannes Ericsson
Hannes Ericsson ('08)
SWE1.76
  
 PB
 
1.56
  O
1.66
  O
1.71
  O
1.76
XXO
1.79
XXX
   
2
Gabriel Åbjörnsson
Gabriel Åbjörnsson ('09)
SWE1.46
  
 PB
 
1.36
  O
1.41
 XO
1.46
  O
1.51
XXX
    
D15 Stangspring    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Alexander Granqvist
Alexander Granqvist ('08)
SWE3.45
  
 
 
3.15
  O
3.30
 XO
3.45
XXO
3.60
XXX
    
Fritz Theander
Fritz Theander ('08)
SWE NH
  
 
 
3.00
XXX
       
D15 Længdespring    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Erik Pikkuniemi
Erik Pikkuniemi ('08)
SWE6.15 w
+2.3
  
 
 
5.89
 2.9
5.61
 2.3
  –  X5.76
 1.0
6.15
 2.3
  
2
Abdulrahman Ahmed Adam
Abdulrahman Ahmed Adam ('08)
KSA6.01
+1.5
  
 PB
 
  X5.72
 3.5
  X  X5.44
 2.0
6.01 PB
 1.5
  
3
Sigge Strandberg
Sigge Strandberg ('09)
SWE5.66
+2.0
  
 PB
 
  X5.58 PB
 0.5
5.50
 0.7
5.56
 2.1
5.66 PB
 2.0
5.59
 0.8
  
4
Liam Swensson
Liam Swensson ('09)
SWE5.52
+1.9
  
 PB
 
  X  X  X5.52 PB
 1.9
  X  X  
5
Oskar Petersson
Oskar Petersson ('08)
SWE5.29 w
+2.4
  
 
 
5.01
 1.2
  X4.78
 2.4
5.29
 2.4
4.96
 2.1
4.81
 1.0
  
D15 Trespring    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Liam Swensson
Liam Swensson ('09)
SWE12.28 w
+4.0
  
 
 
11.58
 1.6
  X  X11.61
 2.2
12.15
 2.4
12.28
 4.0
  
2
Erik Pikkuniemi
Erik Pikkuniemi ('08)
SWE12.04
+0.2
  
 
 
  X11.10
 1.2
  X10.90
 1.7
  –12.04
 0.2
  
3
Sigge Strandberg
Sigge Strandberg ('09)
SWE11.70
+1.4
  
 PB
 
  X11.40 PB
 1.5
  X11.57 PB
 0.6
11.70 PB
 1.4
11.65
 1.3
  
4
Fritz Theander
Fritz Theander ('08)
SWE11.61 w
+2.8
  
 
 
11.30 =PB
 1.5
11.18
 2.1
  X  X  X11.61
 2.8
  
5
Vilde Lundell
Vilde Lundell ('09)
SWE11.28 w
+2.5
  
 
 
11.05
 2.6
11.28
 2.5
10.80
 2.4
  X10.98
 2.8
11.16
 2.2
  
6
Oskar Petersson
Oskar Petersson ('08)
SWE11.10 w
+2.6
  
 
 
11.10
 2.6
11.06 =PB
 2.0
  X  X  X  X  
7
Oscar Henriksson
Oscar Henriksson ('09)
SWE10.96
+1.1
  
 
 
  X  X10.96
 1.1
10.55
 1.9
10.71
 1.9
10.60
 1.5
  
8
Alexandro Torkéll
Alexandro Torkéll ('09)
SWE10.30
+0.4
  
 PB
 
10.06 PB
 1.3
9.95
 0.1
9.83
 1.9
9.84
 1.9
9.90
 1.6
10.30 PB
 0.4
  
9
Elias Landälv
Elias Landälv ('09)
SWE9.29
+2.0
  
 PB
 
  X9.29 PB
 2.0
  X     
D15 Kuglestød 4.0 kg    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Theo Lydén
Theo Lydén ('08)
SWE12.54
  
 
 
12.1610.61  X11.9811.3812.54  
2
Fritz Theander
Fritz Theander ('08)
SWE11.62
  
 
 
11.6210.62  X  X10.7711.37  
D15 Diskoskast 1.0 kg    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Fritz Theander
Fritz Theander ('08)
SWE38.14
  
 
 
  X  X36.40  X  X38.14  
2
Gustaf Dahlin
Gustaf Dahlin ('08)
SWE33.15
  
 
 
31.5033.15  X30.2430.0228.13  
3
Ludvig Hallberg
Ludvig Hallberg ('08)
SWE29.26
  
 PB
 
29.26 PB  X  X  X  X  X  
4
Louis von Werder
Louis von Werder ('09)
SWE27.36
  
 PB
 
23.2525.3526.23 PB  X  X27.36 PB  
5
Oskar Petersson
Oskar Petersson ('08)
SWE26.92
  
 PB
 
24.23  X20.9126.92 PB23.04  X  
D15 Spydkast 600 gram    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Ludvig Hallberg
Ludvig Hallberg ('08)
SWE43.04
  
 
 
  X34.1333.5637.4739.9043.04  
2
Theo Lydén
Theo Lydén ('08)
SWE40.66
  
 
 
40.1439.88  X  X  X40.66  
3
Albin Påfvelsson
Albin Påfvelsson ('08)
SWE32.51
  
 
 
  X29.4129.6831.1232.5126.25  
4
Hannes Ericsson
Hannes Ericsson ('08)
SWE31.80
  
 PB
 
26.5027.1029.6829.0431.80 PB27.97  
5
David Andersson
David Andersson ('08)
SWE29.98
  
 PB
 
28.5829.98 PB24.53  X21.3628.01  
6
Gabriel Åbjörnsson
Gabriel Åbjörnsson ('09)
SWE27.59
  
 PB
 
27.40 PB  X  X27.59 PB26.93  X  
D15 4 x 80 m stafet    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Mahd Sports Academy 
Mahd Sports Academy  
KSA37.58
  
 
  Abdullah Nasser Aljarian, Majed Abdulaziz Bin Lasoua, Abdulrahman Ahmed Adam, Mishal Abdullah Hazazi
2
IFK Helsingborg 
IFK Helsingborg  
SWE41.73
  
 
  Noah Glennstål, Gabriel Åbjörnsson, Elias Landälv, Alexandro Torkéll
P15 80 m    
9.7. Vind: +2.0

Finale A

Finale
9.7.Vind: +2.0
1
Tea Widgren
Tea Widgren ('08)
SWE10.24
  
 
2
Elvira Sohlberg
Elvira Sohlberg ('08)
SWE10.53
  
 
3
Enya Jonsson
Enya Jonsson ('08)
SWE10.64
  
 
4
Raya Grünewald
Raya Grünewald ('08)
GER11.03
  
 PB
5
Freja Sahlin
Freja Sahlin ('08)
SWE11.20
  
 
6
Nicole Thomasson
Nicole Thomasson ('08)
SWE11.25
  
 PB
7
Charlotte Greulich
Charlotte Greulich ('08)
GER11.30
  
 PB
8
Carolin Naumann
Carolin Naumann ('08)
GER11.55
  
 PB
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7. Vind: +2.0
9.7.Vind: +2.0
1
Enya Jonsson
Enya Jonsson ('08)
SWE10.52
q
  
 PB
2
Elvira Sohlberg
Elvira Sohlberg ('08)
SWE10.57
q
  
 
3
Nicole Thomasson
Nicole Thomasson ('08)
SWE11.43
q
  
 PB
4
Carolin Naumann
Carolin Naumann ('08)
GER11.61
q
  
 PB
Indledende 2
9.7. Vind: +0.1
9.7.Vind: +0.1
1
Tea Widgren
Tea Widgren ('08)
SWE10.31
q
  
 
2
Raya Grünewald
Raya Grünewald ('08)
GER11.06
q
  
 PB
3
Charlotte Greulich
Charlotte Greulich ('08)
GER11.32
q
  
 PB
4
Freja Sahlin
Freja Sahlin ('08)
SWE11.34
q
  
 
5
Amalie Gruber
Amalie Gruber ('08)
GER11.79
  
 PB
P15 300 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Elvira Helgesson
Elvira Helgesson ('08)
SWE42.41
  
 
2
Ebba Römbo
Ebba Römbo ('08)
SWE44.10
  
 
P15 800 m    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Moa Kjöraas
Moa Kjöraas ('09)
SWE2:23.36
  
 
2
Zelda Lukic
Zelda Lukic ('09)
SWE2:25.87
  
 
3
Alma Winroth
Alma Winroth ('08)
SWE2:26.32
  
 PB
4
Selma Nordigården
Selma Nordigården ('09)
CAN2:26.33
  
 PB
5
Telma Tagesson
Telma Tagesson ('10)
SWE2:31.89
  
 PB
6
Alicia Larsson
Alicia Larsson ('10)
SWE2:34.56
  
 
7
Emma Andersen
Emma Andersen ('08)
SWE2:37.44
  
 
8
Tilde Stenkvist
Tilde Stenkvist ('10)
SWE2:38.10
  
 PB
9
Emma Nordström
Emma Nordström ('09)
SWE2:40.11
  
 
10
Amanda Håkansson
Amanda Håkansson ('09)
SWE2:47.88
  
 PB
11
Raya Grünewald
Raya Grünewald ('08)
GER2:53.88
  
 PB
P15 300 m hæk    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Elvira Helgesson
Elvira Helgesson ('08)
SWE50.17
  
 SB
2
Vera Frisk
Vera Frisk ('08)
SWE52.58
  
 PB
3
Emma Nordström
Emma Nordström ('09)
SWE54.54
  
 
4
Hanna Elsner
Hanna Elsner ('08)
GER56.64
  
 SB
5
Amanda Håkansson
Amanda Håkansson ('09)
SWE57.15
  
 PB
6
Leonie Cernega
Leonie Cernega ('09)
GER1:01.64
  
 PB
7
Carolin Naumann
Carolin Naumann ('08)
GER1:04.78
  
 PB
P15 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
8.7. Vind: +2.3

Finale A

Finale
8.7.Vind: +2.3
1
Juliette Debaecker
Juliette Debaecker ('09)
SWE12.25 w
  
 
2Esther FalckEsther Falck ('08)DEN12.55 w
  
 
3
Elin Larsson
Elin Larsson ('08)
SWE12.95 w
  
 
4
Vintra Sävgren
Vintra Sävgren ('09)
SWE13.29 w
  
 
5
Edith Perntz
Edith Perntz ('09)
SWE13.66 w
  
 
6
Ella Nilsson
Ella Nilsson ('08)
SWE13.69 w
  
 
Ella Alvelin Malm
Ella Alvelin Malm ('08)
SWE DNSw
  
 
Indledende heats8.7.
Indledende 1
8.7. Vind: +2.2
8.7.Vind: +2.2
1
Ella Alvelin Malm
Ella Alvelin Malm ('08)
SWE12.09 w
q
  
 
2Agnete Vibe BertelsenAgnete Vibe Bertelsen ('08)DEN13.54 w
q
  
 
3
Tinja Strandmark
Tinja Strandmark ('08)
SWE14.09 w
  
 
4
Ester Drott Ripoll
Ester Drott Ripoll ('09)
SWE14.19 w
  
 
5
Raya Grünewald
Raya Grünewald ('08)
GER15.26 w
  
 
6
Amalie Gruber
Amalie Gruber ('08)
GER15.29 w
  
 
Marie-Louise Levy PaezMarie-Louise Levy Paez ('79)SWE13.88 w
  
 
Indledende 2
8.7. Vind: +1.2
8.7.Vind: +1.2
1
Juliette Debaecker
Juliette Debaecker ('09)
SWE12.18
q
  
 PB
2Esther FalckEsther Falck ('08)DEN12.45
q
  
 PB
3
Elin Larsson
Elin Larsson ('08)
SWE13.34
q
  
 
4
Edith Perntz
Edith Perntz ('09)
SWE13.52
q
  
 PB
5
Vintra Sävgren
Vintra Sävgren ('09)
SWE13.69
q
  
 PB
6
Ella Nilsson
Ella Nilsson ('08)
SWE13.78
q
  
 PB
7
Vera Frisk
Vera Frisk ('08)
SWE13.82
  
 SB
8
Carolin Naumann
Carolin Naumann ('08)
GER14.92
  
 PB
P15 Højdespring    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Elin Lundberg
Elin Lundberg ('08)
SWE1.50
  
 PB
 
1.31
  O
1.36
  O
1.41
 XO
1.46
 XO
1.50
  O
1.54
XXX
  
2
Nicole Thomasson
Nicole Thomasson ('08)
SWE1.50
  
 PB
 
1.31
  O
1.36
  O
1.41
  O
1.46
  O
1.50
 XO
1.54
XXX
  
2
Ellinore Andersson
Ellinore Andersson ('08)
SWE1.50
  
 
 
1.41
  O
1.46
  O
1.50
 XO
1.54
XXX
    
Matilda Åkerman
Matilda Åkerman ('04)
SWE1.54
  
 
 
1.46
  O
1.50
 XO
1.54
  O
1.58
XXX
    
P15 Stangspring    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Ebba Holmén
Ebba Holmén ('08)
SWE3.30
  
 PB
 
2.90
  O
3.05
  O
3.20
 XO
3.30
 XO
3.40
XXX
   
2
Hjördis Selldén Torle
Hjördis Selldén Torle ('09)
SWE3.20
  
 PB
 
2.75
  O
2.90
  O
3.05
  O
3.20
XXO
3.30
XXX
   
3Elise Martens SlothElise Martens Sloth ('08)DEN3.05
  
 PB
 
2.40
 XO
2.60
  O
2.75
  O
2.90
 XO
3.05
XXO
3.20
XXX
  
4
Astrid Aspington
Astrid Aspington ('09)
SWE2.75
  
 
 
2.40
  O
2.60
  O
2.75
  O
2.90
XXX
    
5
Vera Frisk
Vera Frisk ('08)
SWE2.60
  
 
 
2.40
  O
2.60
  O
2.75
XXX
     
P15 Længdespring    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1Esther FalckEsther Falck ('08)DEN5.07 w
+2.6
  
 
 
4.35
 1.7
4.68
 3.1
4.90
 2.9
4.78
 1.7
4.72
 1.6
5.07
 2.6
  
2
Elvira Helgesson
Elvira Helgesson ('08)
SWE5.00 w
+2.1
  
 
 
5.00
 2.1
4.95 =PB
 1.3
4.86
 2.0
4.87
 1.4
4.91
 3.8
4.77
 2.9
  
3
Tinja Strandmark
Tinja Strandmark ('08)
SWE4.96
+1.6
  
 
 
  X  X4.61
 1.4
4.88
 2.4
  X4.96
 1.6
  
4
Ella Nilsson
Ella Nilsson ('08)
SWE4.84
+0.6
  
 PB
 
4.17
 1.0
4.44
 0.1
4.64
 3.0
4.24
 2.2
4.49
 0.9
4.84 PB
 0.6
  
5
Elin Lindberg
Elin Lindberg ('08)
SWE4.73
+0.8
  
 SB
 
  –3.40
 1.9
4.73 SB
 0.8
  X  X4.52
 2.7
  
6
Hjördis Selldén Torle
Hjördis Selldén Torle ('09)
SWE4.70
+1.3
  
 PB
 
4.66
 2.5
4.70 PB
 1.3
  X4.39
 1.0
4.39
 1.4
4.50
 0.6
  
7
Raya Grünewald
Raya Grünewald ('08)
GER4.60 w
+2.7
  
 
 
4.53 =PB
 1.0
4.33
 1.9
4.60
 2.7
4.28
 2.9
  X4.20
 2.2
  
8
Carolin Naumann
Carolin Naumann ('08)
GER4.47
+1.6
  
 PB
 
4.47 PB
 1.6
4.19
 1.3
4.25
 2.0
4.38
 0.1
4.39
 1.3
4.44
 2.6
  
9
Filippa Persson
Filippa Persson ('08)
SWE4.45
+1.9
  
 PB
 
4.41 PB
 0.8
  X4.45 PB
 1.9
     
10
Amalie Gruber
Amalie Gruber ('08)
GER4.32
+1.4
  
 PB
 
  X4.32 PB
 1.4
  X     
11
Alina Halenius
Alina Halenius ('08)
SWE4.23
+0.7
  
 
 
4.18
 2.0
4.23
 0.7
  X     
12
Vendela Bogren
Vendela Bogren ('08)
SWE4.17
+1.1
  
 PB
 
  X3.49
 0.3
4.17 PB
 1.1
     
13
Freja Sahlin
Freja Sahlin ('08)
SWE3.42 w
+2.1
  
 
 
  X  X3.42
 2.1
     
Nova Olsson
Nova Olsson ('08)
SWE NM
+1.7
  
 
 
  X  X  X     
Maja Jönsson
Maja Jönsson ('08)
SWE NM
  
 
 
  X  X  X     
P15 Trespring     
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Ella Alvelin Malm
Ella Alvelin Malm ('08)
SWE11.95 w
+3.5
  
 
 
11.45
 2.1
11.84
 0.5
11.83
 0.7
10.99
 2.0
10.63
 1.5
11.95
 3.5
  
2
Freja Sahlin
Freja Sahlin ('08)
SWE10.82
+1.5
  
 PB
 
10.55
 2.6
10.82 PB
 1.5
10.62
 0.9
10.48
 2.4
  –10.54
 1.1
  
3Agnete Vibe BertelsenAgnete Vibe Bertelsen ('08)DEN10.75 w
+2.4
  
 
 
10.52 =PB
 2.0
10.43
 1.5
10.50
 0.2
  X10.52 =PB
 0.3
10.75
 2.4
  
4
Lovisa Nordbladh
Lovisa Nordbladh ('09)
SWE10.63 w
+3.0
  
 
 
9.79
 1.2
10.27
 0.7
10.63
 3.0
  X10.10
 1.9
10.44
 2.1
  
5
Elin Lundberg
Elin Lundberg ('08)
SWE10.45 w
+2.8
  
 
 
10.45
 2.8
10.34
 2.6
  X9.94 =SB
 2.0
  X10.14
 2.2
  
6
Jolie Jonsson
Jolie Jonsson ('09)
SWE10.21 w
+2.9
  
 
 
10.21
 2.9
10.13 =PB
 0.9
9.15
 0.0
9.52
 1.2
  X  X  
7
Tinja Strandmark
Tinja Strandmark ('08)
SWE10.14
+0.9
  
 PB
 
9.99
 2.1
10.14 PB
 0.9
9.92
 2.1
  X9.97
 1.9
9.94
 1.4
  
8
Ella Kjellberg
Ella Kjellberg ('09)
SWE10.10
+1.7
  
 
 
10.07
 0.0
9.25
 1.8
10.10
 1.7
  X  X9.89
 1.3
  
9
Astrid Aspington
Astrid Aspington ('09)
SWE10.08
+1.6
  
 
 
  X10.07
 1.0
10.08
 1.6
     
10
Vintra Sävgren
Vintra Sävgren ('09)
SWE9.99 w
+3.0
  
 
 
9.74 =PB
 0.9
9.99
 3.0
9.89
 2.1
     
11
Hanna Verbeeck
Hanna Verbeeck ('09)
SWE9.24
0.0
  
 PB
 
8.64
 2.3
8.64
 1.5
9.24 PB
 0.0
     
12
Amanda Håkansson
Amanda Håkansson ('09)
SWE9.15
+1.9
  
 PB
 
9.08
 2.7
8.72 PB
 1.9
9.15 PB
 1.9
     
13
Michelle Olsson
Michelle Olsson ('09)
SWE9.15 w
+2.1
  
 
 
  X8.65
 1.2
9.15
 2.1
     
14
Filippa Persson
Filippa Persson ('08)
SWE8.81 w
+2.9
  
 
 
8.81
 2.9
8.70
 0.4
8.70
 1.4
     
15
Meja Grangéus
Meja Grangéus ('09)
SWE8.64
0.0
  
 PB
 
8.21 PB
 1.8
8.27 PB
 0.0
8.64 PB
 0.0
     
P15 Kuglestød 3.0 kg    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Sarah Berkani
Sarah Berkani ('10)
SWE12.90
  
 
 
12.3012.3212.9012.79  X  X  
2
Elin Larsson
Elin Larsson ('08)
SWE12.36
  
 
 
11.8011.6312.36  X11.91  X  
3
Elin Lundberg
Elin Lundberg ('08)
SWE9.96
  
 SB
 
9.27 SB8.809.39 SB9.96 SB9.739.85  
4
Elin Lindberg
Elin Lindberg ('08)
SWE9.76
  
 PB
 
8.258.74  X9.369.76 PB9.63  
5
Leonie Cernega
Leonie Cernega ('09)
GER9.19
  
 PB
 
8.589.19 PB8.748.899.19 =PB9.19 =PB  
6
Emma Nordin
Emma Nordin ('09)
SWE6.96
  
 PB
 
6.46 PB  X6.16  X6.61 PB6.96 PB  
P15 Diskoskast 0.75 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Sarah Berkani
Sarah Berkani ('10)
SWE40.32
  
 
 
  X  X  X  X  X40.32  
2
Alma Stenberg
Alma Stenberg ('09)
SWE33.34
  
 
 
33.34  X  X  X  X  X  
3
Alicia Lindström
Alicia Lindström ('09)
SWE29.49
  
 
 
29.4925.11  X22.22  X  X  
4
Hanna Elsner
Hanna Elsner ('08)
GER27.37
  
 SB
 
27.00 SB27.37 SB26.9027.3626.36  X  
5
Alicia Dahlerus
Alicia Dahlerus ('09)
SWE21.83
  
 PB
 
  X19.4221.83 PB  X  X  X  
6
Leonie Cernega
Leonie Cernega ('09)
GER20.89
  
 PB
 
20.68 PB19.6918.8620.6520.89 PB  X  
7
Emma Nordin
Emma Nordin ('09)
SWE18.68
  
 PB
 
  X  X16.17 PB  X18.68 PB  X  
P15 Spydkast 500 gram    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Elin Lindberg
Elin Lindberg ('08)
SWE43.22
  
 PB
 
38.9838.0536.7638.3239.3843.22 PB  
2Agnete Vibe BertelsenAgnete Vibe Bertelsen ('08)DEN35.10
  
 PB
 
24.6025.9535.10 PB30.2031.6233.20  
3
Elin Lundberg
Elin Lundberg ('08)
SWE34.70
  
 PB
 
33.89 PB34.70 PB33.8232.8932.2029.03  
4
Klara Lindqvist
Klara Lindqvist ('08)
SWE30.45
  
 PB
 
28.90 PB30.45 PB29.0729.33  X30.05  
5
Amalie Gruber
Amalie Gruber ('08)
GER26.42
  
 PB
 
25.64 PB23.0426.42 PB26.0026.29  X  
6
Hanna Elsner
Hanna Elsner ('08)
GER26.38
  
 SB
 
24.81 SB25.79 SB  X24.9525.86 SB26.38 SB  
7
Raya Grünewald
Raya Grünewald ('08)
GER24.13
  
 PB
 
18.86 PB  X23.05 PB24.13 PB14.9619.86  
P15 4 x 80 m stafet    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
2
IFK Helsingborg 
IFK Helsingborg  
SWE44.18
  
 
  Hanna Eriksson, Selma Ivarsson, Thelma Elmeljung, Hedda Pansell
D14 80 m    
9.7. Vind: +2.0

Finale A

Finale
9.7.Vind: +2.0
1
Malte Håkansson
Malte Håkansson ('09)
SWE9.72
  
 
2
Danny Cox
Danny Cox ('09)
SWE9.77
  
 PB
3
Oscar Molin
Oscar Molin ('09)
SWE10.35
  
 PB
4
Carl Björk
Carl Björk ('09)
SWE10.43
  
 
5
Onno Kostwald
Onno Kostwald ('09)
GER10.49
  
 PB
6
Alexandro Torkéll
Alexandro Torkéll ('09)
SWE10.75
  
 
7
Khaled Niazy
Khaled Niazy ('09)
KSA10.75
  
 PB
Albin Anderberg
Albin Anderberg ('09)
SWE DNS
  
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7. Vind: +1.7
9.7.Vind: +1.7
1
Malte Håkansson
Malte Håkansson ('09)
SWE9.70
q
  
 PB
2
Carl Björk
Carl Björk ('09)
SWE10.33
q
  
 PB
3
Alexandro Torkéll
Alexandro Torkéll ('09)
SWE10.60
q
  
 PB
4
Karl Edström
Karl Edström ('09)
SWE11.18
  
 PB
5
Marcel Dietrich
Marcel Dietrich ('09)
GER11.66
  
 PB
Indledende 2
9.7. Vind: +2.4
9.7.Vind: +2.4
1
Danny Cox
Danny Cox ('09)
SWE9.73 w
q
  
 
2
Oscar Molin
Oscar Molin ('09)
SWE10.36 w
q
  
 
3
Onno Kostwald
Onno Kostwald ('09)
GER10.53 w
q
  
 
4
Khaled Niazy
Khaled Niazy ('09)
KSA10.54 w
q
  
 
5
Albin Anderberg
Albin Anderberg ('09)
SWE10.68 w
q
  
 
D14 300 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Uros Brankovic
Uros Brankovic ('09)
SWE38.11
  
 PB
2
Philip Hansmar
Philip Hansmar ('09)
SWE41.37
  
 PB
3
Cesar Berntsson
Cesar Berntsson ('09)
SWE41.76
  
 PB
4
Onno Kostwald
Onno Kostwald ('09)
GER42.68
  
 PB
5
Vilgot Siversson
Vilgot Siversson ('09)
SWE50.64
  
 PB
D14 Højdespring    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Vilde Lundell
Vilde Lundell ('09)
SWE1.60
  
 PB
 
1.46
 XO
1.51
  O
1.56
  O
1.60
XXO
1.63
XXX
   
2
Olle Dahlholm
Olle Dahlholm ('09)
SWE1.56
  
 PB
 
1.41
  O
1.46
  O
1.51
  O
1.56
  O
1.60
XXX
   
3
Karl Edström
Karl Edström ('09)
SWE1.41
  
 
 
1.36
  O
1.41
  O
1.46
XXX
     
Dante Wesén Åstrand
Dante Wesén Åstrand ('09)
SWE NH
  
 
 
1.36
XXX
       
D14 Længdespring    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Malte Håkansson
Malte Håkansson ('09)
SWE6.42
0.0
  
 PB
 
  –  –6.42 PB
 0.0
  –6.29
 1.8
4.35
 0.0
  
2
Uros Brankovic
Uros Brankovic ('09)
SWE5.82
+0.3
  
 PB
 
5.54
 0.9
5.82 PB
 0.3
3.00
 0.0
1.98
 0.6
5.65
 1.7
  –  
3
Carl Björk
Carl Björk ('09)
SWE5.42
+1.1
  
 PB
 
5.13
 0.7
4.46
 0.4
5.42 PB
 1.1
5.21
 0.2
5.36
 1.2
5.22
 1.0
  
4
Albin Anderberg
Albin Anderberg ('09)
SWE5.02
+0.1
  
 
 
  –4.87
 1.1
5.02
 0.1
4.92
 0.0
  –4.83
 2.0
  
5
Elias Landälv
Elias Landälv ('09)
SWE4.80
+0.4
  
 PB
 
4.40
 0.3
4.80 PB
 0.4
4.69
 0.5
4.44
 1.1
4.53
 1.0
  –  
6
Danny Cox
Danny Cox ('09)
SWE4.77
0.0
  
 
 
2.23
 0.4
4.77
 0.0
  –  –  –4.47
 0.9
  
7
Marcel Dietrich
Marcel Dietrich ('09)
GER4.58
+1.0
  
 PB
 
3.94 PB
 0.1
4.58 PB
 1.0
4.21
 1.1
4.26
 0.0
4.22
 1.0
4.31
 2.0
  
8
Dante Wesén Åstrand
Dante Wesén Åstrand ('09)
SWE4.48 w
+2.6
  
 
 
4.48
 2.6
3.99
 0.0
4.19
 1.7
4.00
 0.1
1.29
 0.9
4.39
 1.6
  
9
Karl Edström
Karl Edström ('09)
SWE4.35
+0.3
  
 PB
 
  –4.35 PB
 0.3
4.28
 0.5
     
10
Alexandro Torkéll
Alexandro Torkéll ('09)
SWE2.56
+1.1
  
 
 
  –2.56
 1.1
  –     
D14 Kuglestød 4.0 kg    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Olle Dahlholm
Olle Dahlholm ('09)
SWE9.26
  
 PB
 
8.839.26 PB  X  X  X  X  
D14 Spydkast 600 gram    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Marcel Dietrich
Marcel Dietrich ('09)
GER32.20
  
 PB
 
32.20 PB  X27.04  X  X26.94  
2
Emil Blome
Emil Blome ('09)
SWE31.47
  
 
 
24.7624.7126.5122.2924.4431.47  
3
Elias Landälv
Elias Landälv ('09)
SWE27.44
  
 
 
27.44  X  X  X26.0724.72  
4
Alexandro Torkéll
Alexandro Torkéll ('09)
SWE26.65
  
 PB
 
23.20  X21.6426.65 PB23.2923.04  
P14 80 m    
9.7. Vind: +2.4

Finale A

Finale
9.7.Vind: +2.4
1
Clara Hagberg
Clara Hagberg ('09)
SWE10.44 w
  
 
2
Lovisa Nordbladh
Lovisa Nordbladh ('09)
SWE10.65 w
  
 
3
Michelle Olsson
Michelle Olsson ('09)
SWE10.79 w
  
 
4
Elsa Jonsson
Elsa Jonsson ('09)
SWE10.85 w
  
 
5Augusta Rath AndersenAugusta Rath Andersen ('09)DEN11.01 w
  
 
6
Vintra Sävgren
Vintra Sävgren ('09)
SWE11.04 w
  
 
7
Edith Perntz
Edith Perntz ('09)
SWE11.29 w
  
 
8
Ester Drott Ripoll
Ester Drott Ripoll ('09)
SWE11.35 w
  
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7. Vind: +1.6
9.7.Vind: +1.6
1
Clara Hagberg
Clara Hagberg ('09)
SWE10.53
q
  
 
2
Lovisa Nordbladh
Lovisa Nordbladh ('09)
SWE10.72
q
  
 PB
3Augusta Rath AndersenAugusta Rath Andersen ('09)DEN11.06
q
  
 PB
4
Vintra Sävgren
Vintra Sävgren ('09)
SWE11.10
q
  
 PB
5
Ester Drott Ripoll
Ester Drott Ripoll ('09)
SWE11.36
q
  
 PB
6
Moa Kjöraas
Moa Kjöraas ('09)
SWE11.39
  
 PB
7
Alicia Dahlerus
Alicia Dahlerus ('09)
SWE11.40
  
 PB
Indledende 2
9.7. Vind: +0.9
9.7.Vind: +0.9
1
Elsa Jonsson
Elsa Jonsson ('09)
SWE10.79
q
  
 PB
2
Michelle Olsson
Michelle Olsson ('09)
SWE10.82
q
  
 PB
3
Edith Perntz
Edith Perntz ('09)
SWE11.26
q
  
 PB
4
Amanda Håkansson
Amanda Håkansson ('09)
SWE11.39
  
 PB
5
Jolie Jonsson
Jolie Jonsson ('09)
SWE11.66
  
 PB
6
Emma Nordström
Emma Nordström ('09)
SWE11.69
  
 PB
7
Dela Ludwig
Dela Ludwig ('09)
GER11.89
  
 PB
8
Leen Abdulrahman Alshonifi
Leen Abdulrahman Alshonifi ('09)
KSA12.93
  
 PB
P14 300 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Clara Hagberg
Clara Hagberg ('09)
SWE42.93
  
 
2
Moa Kjöraas
Moa Kjöraas ('09)
SWE43.93
  
 
3
Olivia Weldingh
Olivia Weldingh ('09)
SWE44.41
  
 PB
4
Ella Kjellberg
Ella Kjellberg ('09)
SWE44.78
  
 
5
Amanda Håkansson
Amanda Håkansson ('09)
SWE46.38
  
 PB
6
Emma Nordström
Emma Nordström ('09)
SWE46.97
  
 
Finale B
8.7.
8.7.
1
Ester Drott Ripoll
Ester Drott Ripoll ('09)
SWE45.88
  
 PB
2
Edith Perntz
Edith Perntz ('09)
SWE46.06
  
 PB
3Augusta Rath AndersenAugusta Rath Andersen ('09)DEN46.42
  
 PB
4
Meja Grangéus
Meja Grangéus ('09)
SWE47.25
  
 PB
5
Alma Andersson
Alma Andersson ('09)
SWE50.67
  
 
P14 Højdespring    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Sally Källen
Sally Källen ('09)
SWE1.49
  
 PB
 
1.31
  O
1.36
  O
1.41
  O
1.45
 XO
1.49
 XO
1.51
XXX
  
2
Alicia Dahlerus
Alicia Dahlerus ('09)
SWE1.45
  
 
 
1.31
  O
1.36
  O
1.41
  O
1.45
  O
1.49
XXX
   
3
Amanda Håkansson
Amanda Håkansson ('09)
SWE1.45
  
 PB
 
1.21
  O
1.26
  O
1.31
  O
1.36
XXO
1.41
XXO
1.45
XXO
1.49
XXX
 
4
Edith Perntz
Edith Perntz ('09)
SWE1.41
  
 PB
 
1.21
  O
1.26
  O
1.31
  O
1.36
  O
1.41
  O
1.45
XXX
  
5
Moa Kjöraas
Moa Kjöraas ('09)
SWE1.41
  
 PB
 
1.26
  O
1.31
  O
1.36
  O
1.41
XXO
1.45
XXX
   
P14 Længdespring    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Astrid Aspington
Astrid Aspington ('09)
SWE4.95
0.0
  
 PB
 
4.36
 0.5
4.65 PB
 1.1
4.40
 0.0
4.65 =PB
 0.1
4.89 PB
 1.1
4.95 PB
 0.0
  
2
Lovisa Nordbladh
Lovisa Nordbladh ('09)
SWE4.86
0.0
  
 PB
 
4.53
 1.8
4.72
 2.3
4.58
 0.4
4.55
 0.9
  –4.86 PB
 0.0
  
3
Michelle Olsson
Michelle Olsson ('09)
SWE4.84
+1.7
  
 PB
 
4.42
 0.8
  –4.34
 1.0
4.32
 2.3
4.44
 2.3
4.84 PB
 1.7
  
4
Ella Kjellberg
Ella Kjellberg ('09)
SWE4.80
+0.3
  
 
 
4.59
 1.4
4.31
 0.2
4.65
 1.1
4.42
 0.0
4.67
 1.6
4.80
 0.3
  
5
Olivia Weldingh
Olivia Weldingh ('09)
SWE4.68
+0.6
  
 PB
 
4.68 PB
 0.6
4.56
 1.0
4.20
 2.5
1.42
 0.2
4.53
 2.8
4.54
 0.0
  
6
Moa Kjöraas
Moa Kjöraas ('09)
SWE4.50
0.0
  
 PB
 
4.17
 0.1
4.50 PB
 0.0
4.44
 0.3
4.40
 1.6
  –4.00
 0.3
  
7
Emma Nordström
Emma Nordström ('09)
SWE4.50
+1.2
  
 PB
 
4.28
 1.4
4.10
 1.9
4.09
 0.8
4.14
 0.3
4.20
 2.2
4.50 PB
 1.2
  
8
Elsa Jonsson
Elsa Jonsson ('09)
SWE4.48
0.0
  
 PB
 
4.31
 0.1
4.46 PB
 1.7
3.88
 0.0
4.17
 2.8
4.25
 1.3
4.48 PB
 0.0
  
9
Edith Perntz
Edith Perntz ('09)
SWE4.24 w
+2.1
  
 
 
4.24
 2.1
4.13 =PB
 0.1
3.98
 1.7
     
10
Hanna Verbeeck
Hanna Verbeeck ('09)
SWE4.17
+0.9
  
 PB
 
  –4.17 PB
 0.9
2.57
 0.0
     
11
Amanda Håkansson
Amanda Håkansson ('09)
SWE4.15
+0.4
  
 
 
4.15
 0.4
2.83
 2.0
  –     
12
Dela Ludwig
Dela Ludwig ('09)
GER3.92
+1.2
  
 PB
 
  –3.63 PB
 0.0
3.92 PB
 1.2
     
13
Alma Andersson
Alma Andersson ('09)
SWE3.83
+0.3
  
 
 
  –  –3.83
 0.3
     
14
Leen Abdulrahman Alshonifi
Leen Abdulrahman Alshonifi ('09)
KSA2.71
+1.9
  
 PB
 
  –  –2.71 PB
 1.9
     
P14 Kuglestød 3.0 kg    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Alicia Lindström
Alicia Lindström ('09)
SWE9.72
  
 PB
 
9.72 PB9.209.099.379.609.61  
2
Leen Abdulrahman Alshonifi
Leen Abdulrahman Alshonifi ('09)
KSA9.50
  
 PB
 
8.89 PB8.719.10 PB9.50 PB9.109.22  
3
Josefine Henriksson
Josefine Henriksson ('09)
SWE9.24
  
 PB
 
9.029.039.049.24 PB8.388.22  
4
Leonie Cernega
Leonie Cernega ('09)
GER8.83
  
 PB
 
8.29 PB8.288.67 PB8.638.83 PB8.83 =PB  
5
Linnea Schell
Linnea Schell ('09)
SWE8.50
  
 PB
 
  X8.097.798.50 PB8.457.95  
6
Jolie Jonsson
Jolie Jonsson ('09)
SWE8.43
  
 PB
 
8.19 PB  X7.368.188.43 PB7.15  
7
Dela Ludwig
Dela Ludwig ('09)
GER7.46
  
 PB
 
7.45 PB6.887.316.837.387.46 PB  
P14 Spydkast 500 gram    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1Karen Leth-SonneKaren Leth-Sonne ('09)DEN28.60
  
 
 
28.60  X27.3725.3128.26  X  
2
Lovisa Nordbladh
Lovisa Nordbladh ('09)
SWE28.57
  
 
 
28.57  X  –  –  –  X  
3
Dela Ludwig
Dela Ludwig ('09)
GER27.16
  
 PB
 
22.18 PB21.3721.9524.38 PB  X27.16 PB  
4
Leonie Cernega
Leonie Cernega ('09)
GER26.43
  
 PB
 
25.19 PB  X24.5626.43 PB23.7824.44  
5
Juliette Debaecker
Juliette Debaecker ('09)
SWE25.81
  
 
 
25.6324.5925.81  –  –  –  
D13 60 m    
9.7. Vind: +1.2

Finale A

Finale
9.7.Vind: +1.2
1
Julian Meyer
Julian Meyer ('10)
GER7.86
  
 PB
2
Charlie Cox
Charlie Cox ('10)
SWE8.32
  
 PB
3
Olof Bignert Hedlund
Olof Bignert Hedlund ('10)
SWE8.35
  
 PB
4
Alve Weber
Alve Weber ('10)
SWE8.54
  
 
5
Alvin Jordy
Alvin Jordy ('10)
SWE8.57
  
 PB
6
Henri Neubus
Henri Neubus ('10)
GER8.87
  
 PB
7
Tage Frisk
Tage Frisk ('10)
SWE8.98
  
 
8
Tristan Schreiber
Tristan Schreiber ('10)
GER9.12
  
 PB
D13 200 m    
8.7. Vind: +1.6

Finale A

Finale
8.7.Vind: +1.6
1
Julian Meyer
Julian Meyer ('10)
GER26.14
  
 PB
2
Alvin Jordy
Alvin Jordy ('10)
SWE27.85
  
 PB
3
Noel Henriksson
Noel Henriksson ('10)
SWE28.11
  
 PB
4
Alfred Gustafsson Calderon
Alfred Gustafsson Calderon ('10)
SWE28.66
  
 PB
5
Tage Frisk
Tage Frisk ('10)
SWE29.21
  
 PB
6
Henri Neubus
Henri Neubus ('10)
GER30.08
  
 PB
7
Nils Holmqvist
Nils Holmqvist ('10)
SWE31.56
  
 PB
D13 600 m    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Carl Falck
Carl Falck ('10)
SWE1:47.56
  
 
2
Julian Meyer
Julian Meyer ('10)
GER1:47.95
  
 PB
3
Olof Bignert Hedlund
Olof Bignert Hedlund ('10)
SWE1:48.01
  
 PB
4
Charlie Cox
Charlie Cox ('10)
SWE1:49.92
  
 PB
5
Alvin Jordy
Alvin Jordy ('10)
SWE1:50.54
  
 PB
6
Phillipp Schön
Phillipp Schön ('10)
GER1:52.10
  
 PB
7
Nils Holmqvist
Nils Holmqvist ('10)
SWE1:55.36
  
 PB
D13 60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m    
8.7. Vind: +1.3

Finale A

Finale
8.7.Vind: +1.3
1
Julian Meyer
Julian Meyer ('10)
GER9.68
  
 PB
2
Noel Henriksson
Noel Henriksson ('10)
SWE10.08
  
 PB
3
Tristan Schreiber
Tristan Schreiber ('10)
GER11.23
  
 PB
D13 200m Hurdles (68.6cm)    
7.7. Vind: -1.6

Finale A

Finale
7.7.Vind: -1.6
1
Svante Fernström
Svante Fernström ('10)
SWE28.85
  
 PB
2
Julian Meyer
Julian Meyer ('10)
GER29.58
  
 PB
3
Noel Henriksson
Noel Henriksson ('10)
SWE29.68
  
 PB
4
Tristan Schreiber
Tristan Schreiber ('10)
GER33.35
  
 PB
5
Tage Frisk
Tage Frisk ('10)
SWE34.00
  
 
6
Jonas Kleine
Jonas Kleine ('11)
GER34.74
  
 PB
7
Phillipp Schön
Phillipp Schön ('10)
GER34.80
  
 PB
8
Nils Holmqvist
Nils Holmqvist ('10)
SWE37.15
  
 PB
D13 Højdespring    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Tage Frisk
Tage Frisk ('10)
SWE1.41
  
 
 
1.26
  O
1.31
  O
1.36
  O
1.41
  O
1.46
XXX
   
1
Alvin Jordy
Alvin Jordy ('10)
SWE1.41
  
 PB
 
1.26
  O
1.31
  O
1.36
  O
1.41
  O
1.46
XXX
   
3
Henri Neubus
Henri Neubus ('10)
GER1.26
  
 =PB
 
1.26
 XO
1.31
XXX
      
D13 Længdespring 1 m zone    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Olof Bignert Hedlund
Olof Bignert Hedlund ('10)
SWE4.98
+1.3
  
 PB
 
4.44
 1.7
  X4.71
 1.2
3.47
 0.0
4.62
 2.6
4.98 PB
 1.3
  
2
Svante Fernström
Svante Fernström ('10)
SWE4.87 w
+3.1
  
 
 
4.74
 0.5
4.87
 3.1
4.76
 2.6
4.76
 1.4
4.78
 2.9
4.77
 1.1
  
3
Julian Meyer
Julian Meyer ('10)
GER4.74 w
+2.3
  
 
 
4.74
 2.3
4.45 =PB
 0.4
  X  X  X  X  
4
Noel Henriksson
Noel Henriksson ('10)
SWE4.70
+1.5
  
 
 
4.55
 1.7
4.45
 1.7
4.62
 3.0
4.52
 2.6
4.63
 2.3
4.70
 1.5
  
5
Tristan Schreiber
Tristan Schreiber ('10)
GER4.13
+1.0
  
 PB
 
  X4.10 PB
 1.3
4.05
 1.4
4.07
 1.3
4.13 PB
 1.0
4.00
 0.9
  
6
Tage Frisk
Tage Frisk ('10)
SWE4.10
+1.0
  
 
 
4.10
 1.0
4.02
 1.7
  –  –  –  –  
7
Carl Falck
Carl Falck ('10)
SWE4.04 w
+2.4
  
 
 
  X3.52
 1.7
4.04
 2.4
3.84 =SB
 1.8
  X  X  
8
Alfred Gustafsson Calderon
Alfred Gustafsson Calderon ('10)
SWE3.57 w
+2.3
  
 
 
  X  X  X3.25
 2.3
3.57
 2.3
  X  
D13 Kuglestød 3.0 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Andor Sávoly
Andor Sávoly ('10)
GER14.26
  
 PB
 
13.68 PB13.5714.26 PB13.6012.9713.56  
2
Guss Persson
Guss Persson ('10)
SWE10.14
  
 
 
9.599.507.339.359.9510.14  
3
Phillipp Schön
Phillipp Schön ('10)
GER7.58
  
 PB
 
7.08 PB7.00  X7.58 PB6.286.83  
4
Tristan Schreiber
Tristan Schreiber ('10)
GER7.13
  
 PB
 
7.12 PB6.906.916.767.047.13 PB  
5
Henri Neubus
Henri Neubus ('10)
GER6.02
  
 PB
 
5.31 PB5.72 PB5.99 PB6.02 PB5.63  X  
D13 Diskoskast 0.6 kg    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Andor Sávoly
Andor Sávoly ('10)
GER40.13
  
 PB
 
28.53 PB29.19 PB34.20 PB36.65 PB36.67 PB40.13 PB  
2
Phillipp Schön
Phillipp Schön ('10)
GER25.74
  
 PB
 
24.45 PB  X23.6424.0425.74 PB18.63  
3
Guss Persson
Guss Persson ('10)
SWE21.71
  
 PB
 
16.7518.8021.71 PB19.7820.41  X  
D13 Spydkast 400 gram    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Andor Sávoly
Andor Sávoly ('10)
GER36.91
  
 PB
 
  X31.24 PB36.91 PB34.0234.99  X  
2
Phillipp Schön
Phillipp Schön ('10)
GER33.80
  
 PB
 
33.80 PB  X30.5828.9129.0830.75  
3
Willy Wienarick
Willy Wienarick ('11)
GER31.00
  
 PB
 
26.03 PB21.7324.1027.51 PB23.5431.00 PB  
4
Alvin Jordy
Alvin Jordy ('10)
SWE29.02
  
 
 
23.33  X26.1129.0226.49  X  
5
Charlie Cox
Charlie Cox ('10)
SWE24.47
  
 PB
 
17.24 PB23.36 PB19.9418.4124.47 PB22.58  
6
Guss Persson
Guss Persson ('10)
SWE23.76
  
 
 
21.04  X  X20.8218.8323.76  
7
Alve Weber
Alve Weber ('10)
SWE22.57
  
 PB
 
20.1322.57 PB21.0522.3420.6720.22  
8
Jacob Schell
Jacob Schell ('11)
SWE17.44
  
 
 
14.50  X17.4413.7615.07  X  
D13 5 x 60m    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
IFK Halmstad 
IFK Halmstad  
SWE41.01
  
 
  Max Hartvigsson, Charlie Selstad, Anton Söderberg, Alve Weber
2
VfL Brandenburg 
VfL Brandenburg  
GER48.43
  
 
  Henri Neubus, Paul Zaldivar Baez, Yannie Heyne, Paul Ammer, Laurin Kopf
P13 60 m    
9.7. Vind: +3.3

Finale A

Finale
9.7.Vind: +3.3
1
Elsa Blårand
Elsa Blårand ('10)
SWE8.26 w
  
 
2
Tilda Nilsson
Tilda Nilsson ('10)
SWE8.38 w
  
 
3
Lotta Hamann
Lotta Hamann ('10)
GER8.45 w
  
 
4
Thelma Elmeljung
Thelma Elmeljung ('10)
SWE8.57 w
  
 
5
Hedda Karlberg
Hedda Karlberg ('10)
SWE8.75 w
  
 
6
Ruth Gustafsson
Ruth Gustafsson ('10)
SWE8.88 w
  
 
Karla Ramström
Karla Ramström ('10)
SWE DNSw
  
 
Selma Ströbeck
Selma Ströbeck ('10)
SWE DNSw
  
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7. Vind: +1.7
9.7.Vind: +1.7
1
Elsa Blårand
Elsa Blårand ('10)
SWE8.38
q
  
 PB
2
Lotta Hamann
Lotta Hamann ('10)
GER8.50
q
  
 PB
3
Karla Ramström
Karla Ramström ('10)
SWE8.87
q
  
 
4
Ruth Gustafsson
Ruth Gustafsson ('10)
SWE8.99
q
  
 
5
Wilma Bengtsson Damgren
Wilma Bengtsson Damgren ('10)
SWE9.35
  
 PB
6
Alma Lindberg
Alma Lindberg ('10)
SWE9.67
  
 PB
Indledende 2
9.7. Vind: +1.8
9.7.Vind: +1.8
1
Thelma Elmeljung
Thelma Elmeljung ('10)
SWE8.60
q
  
 PB
2
Tilda Nilsson
Tilda Nilsson ('10)
SWE8.60
q
  
 
3
Hedda Karlberg
Hedda Karlberg ('10)
SWE8.73
q
  
 
4
Selma Ströbeck
Selma Ströbeck ('10)
SWE9.10
q
  
 PB
5
Lina Losand
Lina Losand ('10)
GER9.15
  
 PB
6
Siri Herkules
Siri Herkules ('10)
SWE9.18
  
 
7Mathilde Hye FischerMathilde Hye Fischer ('10)DEN9.37
  
 PB
P13 200 m    
8.7. Vind: +2.2

Finale A

Finale
8.7.Vind: +2.2
1
Elsa Blårand
Elsa Blårand ('10)
SWE27.61 w
  
 
2
Lotta Hamann
Lotta Hamann ('10)
GER27.76 w
  
 
3
Tilda Nilsson
Tilda Nilsson ('10)
SWE27.85 w
  
 
4
Karla Ramström
Karla Ramström ('10)
SWE28.50 w
  
 
5
Nicoline Barenfeld
Nicoline Barenfeld ('10)
SWE28.63 w
  
 
6
Amy Halmo
Amy Halmo ('10)
SWE29.51 w
  
 
Finale B
8.7. Vind: +1.4
8.7.Vind: +1.4
1
Tilde Göransson
Tilde Göransson ('10)
SWE29.06
  
 PB
2
Lina Losand
Lina Losand ('10)
GER31.25
  
 PB
3
Siri Herkules
Siri Herkules ('10)
SWE31.67
  
 
4Mathilde Hye FischerMathilde Hye Fischer ('10)DEN32.11
  
 PB
P13 600 m    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Kaja Holte Fjeldstad
Kaja Holte Fjeldstad ('10)
NOR1:43.04
  
 PB
2
Hedda Pansell
Hedda Pansell ('10)
SWE1:48.56
  
 PB
3
Alicia Larsson
Alicia Larsson ('10)
SWE1:49.07
  
 PB
4
Meja Persson
Meja Persson ('10)
SWE1:49.83
  
 PB
5
Siri Herkules
Siri Herkules ('10)
SWE1:51.98
  
 
6
Ruth Gustafsson
Ruth Gustafsson ('10)
SWE1:52.02
  
 PB
7
Alma Falk
Alma Falk ('10)
SWE2:04.55
  
 
8
Lina Losand
Lina Losand ('10)
GER2:08.39
  
 PB
P13 60 m hæk 68 cm, 7.65 m    
8.7. Vind: +2.4

Finale A

Finale
8.7.Vind: +2.4
1
Elsa Blårand
Elsa Blårand ('10)
SWE9.51 w
  
 
2
Olivia Ståhl
Olivia Ståhl ('10)
SWE9.53 w
  
 
3
Karla Ramström
Karla Ramström ('10)
SWE9.77 w
  
 
4
Hedvig Orestig
Hedvig Orestig ('10)
SWE9.99 w
  
 
5
Leonora Stolte
Leonora Stolte ('10)
GER10.06 w
  
 
6
Hedda Pansell
Hedda Pansell ('10)
SWE10.13 w
  
 
7
Alva Bengtsson
Alva Bengtsson ('10)
SWE10.38 w
  
 
8
Amy Halmo
Amy Halmo ('10)
SWE10.48 w
  
 
Indledende heats8.7.
Indledende 1
8.7. Vind: +0.3
8.7.Vind: +0.3
1
Hedvig Orestig
Hedvig Orestig ('10)
SWE10.08
q
  
 
2
Karla Ramström
Karla Ramström ('10)
SWE10.19
q
  
 
3
Leonora Stolte
Leonora Stolte ('10)
GER10.31
q
  
 PB
4
Alva Bengtsson
Alva Bengtsson ('10)
SWE10.58
q
  
 
5
Amy Halmo
Amy Halmo ('10)
SWE10.62
q
  
 
6
Siri Herkules
Siri Herkules ('10)
SWE10.67
  
 PB
7
Laura Engmark
Laura Engmark ('10)
SWE11.62
  
 PB
Indledende 2
8.7. Vind: 0.0
8.7.Vind: 0.0
1
Elsa Blårand
Elsa Blårand ('10)
SWE9.70
q
  
 PB
2
Olivia Ståhl
Olivia Ståhl ('10)
SWE9.73
q
  
 
3
Hedda Pansell
Hedda Pansell ('10)
SWE10.24
q
  
 PB
4
Julia Arnell
Julia Arnell ('10)
SWE10.80
  
 
5
Julia Hansson
Julia Hansson ('10)
SWE11.06
  
 
6
Annie Wallin
Annie Wallin ('10)
SWE13.32
  
 
Maja Martini
Maja Martini ('10)
SWE DNF
  
 
P13 200 m hæk 68.6 cm    
7.7. Vind: 0.0

Finale A

Finale
7.7.Vind: 0.0
1
Karla Ramström
Karla Ramström ('10)
SWE30.48
  
 PB
2
Elsa Blårand
Elsa Blårand ('10)
SWE30.53
  
 PB
3
Anya Davidson
Anya Davidson ('10)
SWE30.81
  
 PB
4
Tilde Göransson
Tilde Göransson ('10)
SWE31.89
  
 PB
5
Hedvig Orestig
Hedvig Orestig ('10)
SWE32.49
  
 
Finale B
7.7. Vind: -1.3
7.7.Vind: -1.3
1
Lotta Hamann
Lotta Hamann ('10)
GER29.92
  
 PB
2
Hedda Pansell
Hedda Pansell ('10)
SWE30.51
  
 PB
3
Tove Karlsson
Tove Karlsson ('11)
SWE34.44
  
 PB
4
Alva Bengtsson
Alva Bengtsson ('10)
SWE35.02
  
 PB
5
Maja Martini
Maja Martini ('10)
SWE35.26
  
 PB
P13 Højdespring    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Olivia Ståhl
Olivia Ståhl ('10)
SWE1.57
  
 PB
 
1.35
  O
1.42
  O
1.45
  O
1.47
  O
1.49
  O
1.51
 XO
1.57
 XO
 
2
Hedda Pansell
Hedda Pansell ('10)
SWE1.49
  
 PB
 
1.31
 XO
1.35
  O
1.39
XXO
1.42
XXO
1.45
XXO
1.47
 XO
1.49
XXO
1.51
XXX
3
Elsa Blårand
Elsa Blårand ('10)
SWE1.39
  
 
 
1.21
  O
1.26
 XO
1.31
 XO
1.35
XXO
1.39
  O
1.42
XXX
  
4
Julia Arnell
Julia Arnell ('10)
SWE1.35
  
 PB
 
1.26
  O
1.31
  O
1.35
  O
1.39
XXX
    
5
Ebba Danarö
Ebba Danarö ('11)
SWE1.35
  
 
 
1.26
  O
1.31
  XX
1.35
  O
1.39
XXX
    
6
Hedvig Orestig
Hedvig Orestig ('10)
SWE1.35
  
 
 
1.26
  O
1.31
  O
1.35
 XO
1.39
XXX
    
6
Wilma Bengtsson Damgren
Wilma Bengtsson Damgren ('10)
SWE1.35
  
 
 
1.26
  O
1.31
  O
1.35
 XO
1.39
XXX
    
8
Maja Martini
Maja Martini ('10)
SWE1.35
  
 PB
 
1.16
  O
1.21
 XO
1.26
  O
1.31
  O
1.35
XXO
1.39
XXX
  
8
Alva Bengtsson
Alva Bengtsson ('10)
SWE1.35
  
 =PB
 
1.16
  O
1.21
  O
1.26
  O
1.31
 XO
1.35
XXO
1.39
XXX
  
10
Annie Wallin
Annie Wallin ('10)
SWE1.31
  
 PB
 
1.21
  O
1.26
XXO
1.31
  O
1.35
XXX
    
11
Lotta Hamann
Lotta Hamann ('10)
GER1.31
  
 SB
 
1.21
  O
1.26
  O
1.31
 XO
1.35
XXX
    
12
Siri Herkules
Siri Herkules ('10)
SWE1.31
  
 
 
1.21
  O
1.26
 XO
1.31
 XO
1.35
XXX
    
13
Nicoline Barenfeld
Nicoline Barenfeld ('10)
SWE1.21
  
 
 
1.16
 XO
1.21
  O
1.26
XXX
     
P13 Længdespring 1 m zone    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Thelma Elmeljung
Thelma Elmeljung ('10)
SWE4.92 w
+2.8
  
 
 
4.79
 2.3
4.86
 2.3
4.92
 2.8
  X4.66
 0.9
4.69
 1.4
  
2
Hedvig Orestig
Hedvig Orestig ('10)
SWE4.80
+1.9
  
 PB
 
4.80 PB
 1.9
4.74
 0.0
4.67
 0.0
4.52
 0.3
4.50
 0.3
4.62
 3.1
  
3
Elsa Blårand
Elsa Blårand ('10)
SWE4.70
+1.4
  
 PB
 
4.50
 0.1
4.56
 0.3
4.70 PB
 1.4
4.64
 2.0
4.50
 0.3
4.50
 0.8
  
4
Tilde Göransson
Tilde Göransson ('10)
SWE4.67
+1.2
  
 =PB
 
4.62
 1.1
4.67 =PB
 1.2
4.42
 0.6
4.64
 1.9
4.44
 2.9
4.64
 1.7
  
5
Selma Ströbeck
Selma Ströbeck ('10)
SWE4.53 w
+2.7
  
 
 
4.34
 2.7
4.42
 0.6
  X4.34
 2.0
4.53
 2.7
4.43 =PB
 2.0
  
6
Karla Ramström
Karla Ramström ('10)
SWE4.50 w
+2.8
  
 
 
4.50
 2.8
4.40 =PB
 0.0
4.32
 0.0
  –  –  –  
7
Leonora Stolte
Leonora Stolte ('10)
GER4.48 w
+2.2
  
 
 
4.42
 2.2
4.25
 0.1
4.48
 2.2
4.44
 1.0
4.46 =PB
 1.5
4.42
 1.5
  
8
Hedda Karlberg
Hedda Karlberg ('10)
SWE4.43
0.0
  
 
 
4.43
 0.0
4.30
 1.7
4.26
 1.7
4.32
 2.3
4.18
 0.0
4.33
 1.8
  
9
Alva Bengtsson
Alva Bengtsson ('10)
SWE4.28
+1.4
  
 
 
4.24
 2.0
4.28
 1.4
  –     
10
Alma Lindberg
Alma Lindberg ('10)
SWE3.98 w
+3.3
  
 
 
3.98
 3.3
3.85
 1.4
3.82
 2.8
     
11
Lina Losand
Lina Losand ('10)
GER3.80 w
+3.1
  
 
 
3.80
 3.1
3.70 =PB
 0.0
  X     
12
Selma Berggren
Selma Berggren ('10)
SWE48.94
  
 
P13 Kuglestød 2.0 kg    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Sarah Berkani
Sarah Berkani ('10)
SWE15.72
  
 
 
  X15.5915.50  X15.5815.72  
2
Leonora Stolte
Leonora Stolte ('10)
GER12.31
  
 PB
 
11.85 PB12.31 PB11.93  X12.2011.49  
3
Elsa Blårand
Elsa Blårand ('10)
SWE12.00
  
 PB
 
11.48 PB11.83 PB11.7711.2211.7012.00 PB  
4
Lotta Hamann
Lotta Hamann ('10)
GER11.54
  
 PB
 
10.27 PB10.43 PB11.49 PB10.2911.54 PB10.37  
5
Julia Hansson
Julia Hansson ('10)
SWE11.43
  
 PB
 
10.2310.9810.6710.8111.43 PB11.36  
6
Hedvig Orestig
Hedvig Orestig ('10)
SWE9.90
  
 PB
 
8.819.289.69 PB  X9.70 PB9.90 PB  
7
Maja Martini
Maja Martini ('10)
SWE9.17
  
 PB
 
8.578.689.17 PB8.218.178.86  
8
Selma Berggren
Selma Berggren ('10)
SWE8.39
  
 
 
8.39  X7.937.578.31  X  
9
Laura Engmark
Laura Engmark ('10)
SWE8.34
  
 
 
8.008.348.15     
10
Alva Bengtsson
Alva Bengtsson ('10)
SWE8.10
  
 PB
 
8.10 PB7.487.51     
P13 Diskoskast 0.6 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Viktoria Pettersson Stepanovic
Viktoria Pettersson Stepanovic ('10)
SWE36.12
  
 PB
 
34.34 PB33.30  X36.12 PB35.01  X  
2
Leonora Stolte
Leonora Stolte ('10)
GER29.92
  
 PB
 
28.87 PB28.92 PB28.79  X27.0229.92 PB  
3
Ruth Gustafsson
Ruth Gustafsson ('10)
SWE22.37
  
 PB
 
  X22.37 PB  X  X  X21.17  
4
Ellen Adolfsson
Ellen Adolfsson ('11)
SWE21.75
  
 PB
 
16.6017.77  X13.5721.75 PB19.00  
5
Siri Herkules
Siri Herkules ('10)
SWE21.07
  
 
 
  X  X19.7317.0421.07  X  
6
Lotta Hamann
Lotta Hamann ('10)
GER20.70
  
 PB
 
17.80 PB  X20.70 PB16.8017.9019.96  
7
Maja Martini
Maja Martini ('10)
SWE20.14
  
 
 
  X17.95  X  X20.1416.69  
8
Jette Kühner
Jette Kühner ('11)
GER19.25
  
 PB
 
17.90 PB15.6219.21 PB19.25 PB16.1117.54  
P13 Spydkast 400 gram    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Ruth Gustafsson
Ruth Gustafsson ('10)
SWE36.67
  
 PB
 
29.3336.67 PB30.1633.56  X32.16  
2
Wilma Bengtsson Damgren
Wilma Bengtsson Damgren ('10)
SWE35.35
  
 PB
 
33.9535.35 PB32.3130.39  X34.07  
3
Melanie Andersson
Melanie Andersson ('10)
SWE28.71
  
 PB
 
28.71 PB26.3517.9425.92  X24.85  
4
Hedda Karlberg
Hedda Karlberg ('10)
SWE27.12
  
 PB
 
16.24 PB18.49 PB24.69 PB27.12 PB25.4523.61  
5
Lotta Hamann
Lotta Hamann ('10)
GER24.73
  
 PB
 
23.82 SB20.3724.73 PB22.19  –  –  
6
Laura Engmark
Laura Engmark ('10)
SWE22.91
  
 PB
 
22.91 PB21.3619.1419.2720.0421.94  
7
Leonie Wodniok
Leonie Wodniok ('11)
GER22.88
  
 PB
 
22.88 PB16.8115.5315.16  –  –  
8
Maja Martini
Maja Martini ('10)
SWE22.83
  
 
 
22.8322.8319.3722.32  X20.91  
9
Jette Kühner
Jette Kühner ('11)
GER22.33
  
 PB
 
20.81 PB21.33 PB22.33 PB     
10
Selma Berggren
Selma Berggren ('10)
SWE20.77
  
 PB
 
20.64 PB20.77 PB19.86     
11Mathilde Hye FischerMathilde Hye Fischer ('10)DEN20.59
  
 PB
 
15.05 SB20.59 PB17.63     
12
Siri Herkules
Siri Herkules ('10)
SWE18.49
  
 PB
 
16.9114.0018.49 PB     
13
Freja Fridholm
Freja Fridholm ('11)
SWE17.58
  
 PB
 
16.14 PB17.58 PB16.82     
P13 5 x 60m    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
VfL Brandenburg 
VfL Brandenburg  
GER46.10
  
 
  Liva Wunderlich, Rosi Lindstedt, Lara Kroop, Luise Kopf, Hannah Pfaffe
D12 60 m    
9.7. Vind: +2.5

Finale A

Finale
9.7.Vind: +2.5
1
Nils Aspington
Nils Aspington ('12)
SWE8.49 w
  
 
2
Ebbe Rydingsvärd
Ebbe Rydingsvärd ('12)
SWE8.70 w
  
 
3
Willy Wienarick
Willy Wienarick ('11)
GER8.73 w
  
 
4
Max Hartvigsson
Max Hartvigsson ('11)
SWE8.80 w
  
 
5
Charlie Selstad
Charlie Selstad ('11)
SWE8.83 w
  
 
6
Lucas Eriksson
Lucas Eriksson ('12)
SWE8.86 w
  
 
7
Phil Elze
Phil Elze ('11)
GER9.07 w
  
 
8
Jonas Kleine
Jonas Kleine ('11)
GER9.37 w
  
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7. Vind: +0.9
9.7.Vind: +0.9
1
Ebbe Rydingsvärd
Ebbe Rydingsvärd ('12)
SWE8.77
q
  
 
2
Charlie Selstad
Charlie Selstad ('11)
SWE8.83
q
  
 
3
Lucas Eriksson
Lucas Eriksson ('12)
SWE9.09
q
  
 PB
4
Phil Elze
Phil Elze ('11)
GER9.20
q
  
 PB
5
Sander Jean Bastian Winde
Sander Jean Bastian Winde ('11)
NOR10.16
  
 PB
6
Paul Ammer
Paul Ammer ('11)
GER10.33
  
 PB
Indledende 2
9.7. Vind: +2.0
9.7.Vind: +2.0
1
Nils Aspington
Nils Aspington ('12)
SWE8.55
q
  
 PB
2
Willy Wienarick
Willy Wienarick ('11)
GER8.58
q
  
 PB
3
Max Hartvigsson
Max Hartvigsson ('11)
SWE8.90
q
  
 PB
4
Jonas Kleine
Jonas Kleine ('11)
GER9.22
q
  
 PB
5
Yannie Heyne
Yannie Heyne ('11)
GER9.29
  
 PB
6
Carl Johansson
Carl Johansson ('11)
SWE10.27
  
 
D12 200 m    
8.7. Vind: +1.9

Finale A

Finale
8.7.Vind: +1.9
1
Benjamin Henriksson
Benjamin Henriksson ('11)
SWE27.29
  
 PB
2
Willy Wienarick
Willy Wienarick ('11)
GER28.50
  
 PB
3
Ebbe Rydingsvärd
Ebbe Rydingsvärd ('12)
SWE28.78
  
 
4
Elis Bylander
Elis Bylander ('12)
SWE31.08
  
 PB
5
Jacob Schell
Jacob Schell ('11)
SWE32.60
  
 PB
Finale B
8.7. Vind: +2.8
8.7.Vind: +2.8
1
Nils Aspington
Nils Aspington ('12)
SWE27.60 w
  
 
2
Phil Elze
Phil Elze ('11)
GER30.97 w
  
 
3
Yannie Heyne
Yannie Heyne ('11)
GER32.21 w
  
 
4
Paul Ammer
Paul Ammer ('11)
GER34.08 w
  
 
D12 600 m    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Alexander Vedel MøllerAlexander Vedel Møller ('12)DEN1:51.39
  
 PB
2
Phil Elze
Phil Elze ('11)
GER1:59.29
  
 PB
3
Paul Ammer
Paul Ammer ('11)
GER2:05.07
  
 PB
D12 60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m    
8.7. Vind: +3.0

Finale A

Finale
8.7.Vind: +3.0
1
Willy Wienarick
Willy Wienarick ('11)
GER10.37 w
  
 
2
Nils Aspington
Nils Aspington ('12)
SWE11.46 w
  
 
3
Ebbe Rydingsvärd
Ebbe Rydingsvärd ('12)
SWE11.87 w
  
 
4
Elis Bylander
Elis Bylander ('12)
SWE11.89 w
  
 
5
Jonas Kleine
Jonas Kleine ('11)
GER11.99 w
  
 
D12 Højdespring    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Willy Wienarick
Willy Wienarick ('11)
GER1.60
  
 PB
 
1.26
  O
1.40
  O
1.44
  O
1.47
  O
1.52
  O
1.56
  O
1.60
 XO
1.62
XXX
2
Oskar Carlström
Oskar Carlström ('11)
SWE1.44
  
 
 
1.21
  O
1.26
  O
1.31
  O
1.36
  O
1.40
  O
1.44
 XO
1.47
XXX
 
3
Yannie Heyne
Yannie Heyne ('11)
GER1.21
  
 PB
 
1.11
  O
1.16
  O
1.21
  O
1.26
XXX
    
4
Noel Larsson
Noel Larsson ('11)
SWE1.21
  
 PB
 
1.11
  O
1.16
 XO
1.21
  O
1.26
XXX
    
Dexter Lindell
Dexter Lindell ('11)
SWE NH
  
 
 
1.16
XXX
       
D12 Længdespring 1 m zone    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Willy Wienarick
Willy Wienarick ('11)
GER5.17
+1.8
  
 PB
 
4.97 PB
 0.3
4.87
 0.5
5.14 PB
 0.9
4.94
 0.8
5.06
 1.8
5.17 PB
 1.8
  
2
Nils Aspington
Nils Aspington ('12)
SWE4.35
+0.3
  
 PB
 
4.20
 0.5
4.19
 0.9
4.35 PB
 0.3
  X4.02
 1.2
4.28
 1.0
  
3
Jacob Schell
Jacob Schell ('11)
SWE4.27
+0.6
  
 PB
 
4.13
 0.8
4.12
 0.3
4.27 PB
 0.6
4.08
 1.3
4.16
 0.9
4.06
 0.8
  
4
Noel Larsson
Noel Larsson ('11)
SWE4.23
+1.8
  
 PB
 
4.03 PB
 0.2
3.85
 0.9
3.86
 1.4
3.82
 1.2
4.23 PB
 1.8
3.88
 1.8
  
5
Yannie Heyne
Yannie Heyne ('11)
GER4.19
+1.1
  
 PB
 
4.10 PB
 0.3
3.85
 0.5
4.10 =PB
 1.5
3.92
 0.5
4.19 PB
 1.1
4.12
 1.5
  
6
Jonas Kleine
Jonas Kleine ('11)
GER4.16
+0.3
  
 PB
 
4.10
 2.5
3.99 PB
 0.2
3.84
 0.2
3.78
 0.3
4.16 PB
 0.3
4.01
 0.8
  
7
Phil Elze
Phil Elze ('11)
GER4.00
+1.8
  
 PB
 
  X3.29 PB
 1.0
3.50 PB
 1.5
3.68 PB
 1.6
  X4.00 PB
 1.8
  
8
Paul Ammer
Paul Ammer ('11)
GER3.68
+0.3
  
 PB
 
3.33 PB
 0.2
3.44 PB
 0.1
  –3.62 PB
 0.8
3.68 PB
 0.3
3.42
 0.8
  
9
Carl Johansson
Carl Johansson ('11)
SWE3.33
+0.7
  
 
 
3.33
 0.7
3.31
 1.1
3.18
 0.7
     
10
Sander Jean Bastian Winde
Sander Jean Bastian Winde ('11)
NOR3.29 w
+2.3
  
 
 
3.14 =PB
 0.1
3.02
 0.8
3.29
 2.3
     
D12 Kuglestød 3.0 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Willy Wienarick
Willy Wienarick ('11)
GER8.83
  
 PB
 
7.38 PB8.10 PB8.83 PB8.267.998.09  
2
Jonas Kleine
Jonas Kleine ('11)
GER8.33
  
 PB
 
8.33 PB7.947.79  X7.538.33 =PB  
3
Nils Aspington
Nils Aspington ('12)
SWE8.20
  
 PB
 
7.81 PB7.387.657.87 PB7.668.20 PB  
4
Jacob Schell
Jacob Schell ('11)
SWE7.57
  
 PB
 
7.57 PB7.336.827.487.24  X  
5
Paul Ammer
Paul Ammer ('11)
GER6.54
  
 PB
 
5.52 PB5.80 PB4.765.94 PB6.54 PB5.98  
6
Yannie Heyne
Yannie Heyne ('11)
GER6.27
  
 PB
 
5.99 PB6.22 PB5.905.216.27 PB6.09  
7
Sander Jean Bastian Winde
Sander Jean Bastian Winde ('11)
NOR4.80
  
 PB
 
4.80 PB4.124.654.364.054.68  
P12 60 m    
9.7. Vind: +2.9

Finale A

Finale
9.7.Vind: +2.9
1
Hilma Kabo
Hilma Kabo ('12)
SWE8.57 w
  
 
2
Selma Ivarsson
Selma Ivarsson ('11)
SWE8.70 w
  
 
3Rose Anna GyringRose Anna Gyring ('11)DEN8.72 w
  
 
4
Märtha Englund
Märtha Englund ('12)
SWE8.99 w
  
 
5
Majken Arwedsson
Majken Arwedsson ('12)
SWE9.04 w
  
 
6
Jette Kühner
Jette Kühner ('11)
GER9.10 w
  
 
7
Stella Harre
Stella Harre ('11)
SWE9.11 w
  
 
Leonie Wodniok
Leonie Wodniok ('11)
GER DNSw
  
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7. Vind: +1.1
9.7.Vind: +1.1
1
Hilma Kabo
Hilma Kabo ('12)
SWE8.68
q
  
 PB
2
Jette Kühner
Jette Kühner ('11)
GER9.05
q
  
 PB
3
Stella Harre
Stella Harre ('11)
SWE9.26
q
  
 
4
Rosi Lindstedt
Rosi Lindstedt ('11)
GER9.39
  
 PB
5
Ellen Adolfsson
Ellen Adolfsson ('11)
SWE9.46
  
 PB
6
Minna Morgin
Minna Morgin ('11)
SWE9.67
  
 
Indledende 2
9.7. Vind: +1.7
9.7.Vind: +1.7
1Rose Anna GyringRose Anna Gyring ('11)DEN8.79
q
  
 =PB
2
Leonie Wodniok
Leonie Wodniok ('11)
GER8.92
q
  
 PB
3
Märtha Englund
Märtha Englund ('12)
SWE8.94
q
  
 PB
4
Hannah Pfaffe
Hannah Pfaffe ('11)
GER9.56
  
 PB
5
Ida Olsson
Ida Olsson ('12)
SWE9.69
  
 PB
6
Elin Johansson
Elin Johansson ('11)
SWE9.82
  
 
Indledende 3
9.7. Vind: +2.0
9.7.Vind: +2.0
1
Selma Ivarsson
Selma Ivarsson ('11)
SWE8.70
q
  
 PB
2
Majken Arwedsson
Majken Arwedsson ('12)
SWE9.11
q
  
 
3
Ingrid Södertun
Ingrid Södertun ('11)
SWE9.26
  
 PB
4
Tove Karlsson
Tove Karlsson ('11)
SWE9.42
  
 PB
5
Aicha Salem
Aicha Salem ('11)
SWE9.91
  
 PB
6
Sara Mårtensson
Sara Mårtensson ('11)
SWE9.99
  
 PB
P12 200 m    
8.7. Vind: +1.4

Finale A

Finale
8.7.Vind: +1.4
1
Leyla Davidson
Leyla Davidson ('11)
SWE27.29
  
 PB
2
Hilma Kabo
Hilma Kabo ('12)
SWE28.50
  
 PB
3Rose Anna GyringRose Anna Gyring ('11)DEN28.79
  
 
4
Stella Harre
Stella Harre ('11)
SWE31.08
  
 
5
Tilda Sjöstrand
Tilda Sjöstrand ('11)
SWE31.35
  
 
6
Thea Miranda Falkman Myklebust
Thea Miranda Falkman Myklebust ('11)
NOR31.77
  
 PB
7
Tove Malm
Tove Malm ('11)
SWE32.29
  
 
Finale B
8.7. Vind: +1.7
8.7.Vind: +1.7
1
Jette Kühner
Jette Kühner ('11)
GER31.09
  
 PB
2
Ebba Danarö
Ebba Danarö ('11)
SWE31.44
  
 PB
3
Majken Lundberg
Majken Lundberg ('11)
SWE31.90
  
 PB
4
Hannah Pfaffe
Hannah Pfaffe ('11)
GER32.88
  
 PB
5
Ingrid Södertun
Ingrid Södertun ('11)
SWE33.03
  
 PB
6Lea Brader GatzwillerLea Brader Gatzwiller ('11)DEN33.26
  
 
7
Vera Danker
Vera Danker ('13)
SWE34.02
  
 PB
8
Clara-Sophie Hanfler
Clara-Sophie Hanfler ('12)
SWE34.13
  
 
Finale C
8.7. Vind: +1.4
8.7.Vind: +1.4
1
Leonie Wodniok
Leonie Wodniok ('11)
GER29.84
  
 PB
2
Maja Andersson
Maja Andersson ('11)
SWE29.88
  
 PB
3
Ebba Borde
Ebba Borde ('11)
SWE30.84
  
 PB
4
Luise Kopf
Luise Kopf ('12)
GER31.71
  
 PB
5
Liva Wunderlich
Liva Wunderlich ('12)
GER31.80
  
 PB
6
Molly Söderling
Molly Söderling ('11)
SWE32.08
  
 PB
7
Rosi Lindstedt
Rosi Lindstedt ('11)
GER33.04
  
 PB
8
Tova Frisk
Tova Frisk ('12)
SWE37.43
  
 PB
P12 600 m    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Filippa Pode Oreby
Filippa Pode Oreby ('11)
SWE1:55.71
  
 PB
2
Minna Morgin
Minna Morgin ('11)
SWE1:59.72
  
 PB
3
Juni Jeppsson
Juni Jeppsson ('11)
SWE2:01.06
  
 PB
4
Clara-Sophie Hanfler
Clara-Sophie Hanfler ('12)
SWE2:04.13
  
 
5
Molly Söderling
Molly Söderling ('11)
SWE2:06.72
  
 PB
6
Sofie Berglund
Sofie Berglund ('12)
SWE2:08.11
  
 PB
7
Elin Johansson
Elin Johansson ('11)
SWE2:13.78
  
 
8
Ida Olsson
Ida Olsson ('12)
SWE2:18.60
  
 
P12 60 m hæk 68 cm, 7.65 m    
8.7. Vind: +1.9

Finale A

Finale
8.7.Vind: +1.9
1
Hilma Kabo
Hilma Kabo ('12)
SWE10.10
  
 PB
2
Majken Arwedsson
Majken Arwedsson ('12)
SWE10.74
  
 PB
3
Ebba Danarö
Ebba Danarö ('11)
SWE10.87
  
 PB
4
Tove Karlsson
Tove Karlsson ('11)
SWE11.15
  
 PB
5
Tove Nilsson
Tove Nilsson ('11)
SWE11.59
  
 
6
Stella Harre
Stella Harre ('11)
SWE11.84
  
 
7
Ebba Borde
Ebba Borde ('11)
SWE11.93
  
 PB
8
Tilda Sjöstrand
Tilda Sjöstrand ('11)
SWE12.01
  
 
Indledende heats8.7.
Indledende 1
8.7. Vind: +1.1
8.7.Vind: +1.1
1
Ebba Danarö
Ebba Danarö ('11)
SWE11.06
q
  
 PB
2
Stella Harre
Stella Harre ('11)
SWE11.65
q
  
 
3
Ebba Borde
Ebba Borde ('11)
SWE12.09
q
  
 PB
4
Thea Miranda Falkman Myklebust
Thea Miranda Falkman Myklebust ('11)
NOR12.25
  
 PB
5
Tova Frisk
Tova Frisk ('12)
SWE13.05
  
 
6
Ida Olsson
Ida Olsson ('12)
SWE13.39
  
 PB
Indledende 2
8.7. Vind: +2.3
8.7.Vind: +2.3
1
Majken Arwedsson
Majken Arwedsson ('12)
SWE10.94 w
q
  
 
2
Tove Karlsson
Tove Karlsson ('11)
SWE12.15 w
q
  
 
3
Thyra Söderling
Thyra Söderling ('12)
SWE12.54 w
  
 
4
Leonie Wodniok
Leonie Wodniok ('11)
GER12.59 w
  
 
5
Molly Söderling
Molly Söderling ('11)
SWE12.63 w
  
 
6
Rosi Lindstedt
Rosi Lindstedt ('11)
GER14.66 w
  
 
Indledende 3
8.7. Vind: +1.2
8.7.Vind: +1.2
1
Hilma Kabo
Hilma Kabo ('12)
SWE10.19
q
  
 PB
2
Tove Nilsson
Tove Nilsson ('11)
SWE11.50
q
  
 PB
3
Tilda Sjöstrand
Tilda Sjöstrand ('11)
SWE11.95
q
  
 
4
Sara Mårtensson
Sara Mårtensson ('11)
SWE12.59
  
 PB
5
Hannah Pfaffe
Hannah Pfaffe ('11)
GER13.58
  
 PB
P12 Højdespring    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Märtha Englund
Märtha Englund ('12)
SWE1.39
  
 =PB
 
1.06
  O
1.11
  O
1.16
  O
1.21
  O
1.25
  O
1.29
  O
1.33
 XO
1.36
 XO
1.39
 XO
1.41
XXX
      
2
Tove Nilsson
Tove Nilsson ('11)
SWE1.36
  
 
 
1.16
  O
1.21
  O
1.25
  O
1.29
  O
1.33
  O
1.36
  O
1.39
XXX
 
3
Maja Andersson
Maja Andersson ('11)
SWE1.36
  
 
 
1.25
  O
1.29
  O
1.33
  O
1.36
 XO
1.39
XXX
   
3
Sara Mårtensson
Sara Mårtensson ('11)
SWE1.36
  
 PB
 
1.16
  O
1.21
  O
1.25
  O
1.29
  O
1.33
  O
1.36
 XO
1.39
XXX
 
5
Tove Karlsson
Tove Karlsson ('11)
SWE1.36
  
 
 
1.25
  O
1.29
XXO
1.33
 XO
1.36
XXO
1.39
XXX
   
6
Linn Nilsson
Linn Nilsson ('11)
SWE1.33
  
 PB
 
1.16
  O
1.21
  O
1.25
  O
1.29
  O
1.33
XXO
1.36
XXX
  
7Rose Anna GyringRose Anna Gyring ('11)DEN1.29
  
 
 
1.21
 XO
1.25
  O
1.29
  O
1.33
XXX
    
8
Ellen Adolfsson
Ellen Adolfsson ('11)
SWE1.29
  
 =PB
 
1.11
  O
1.16
  O
1.21
  O
1.25
 XO
1.29
 XO
1.33
XXX
  
9
Molly Söderling
Molly Söderling ('11)
SWE1.25
  
 PB
 
1.06
  O
1.11
  O
1.16
  O
1.21
  O
1.25
  O
1.29
XXX
  
10
Leonie Wodniok
Leonie Wodniok ('11)
GER1.21
  
 PB
 
1.01
  O
1.06
  O
1.11
  O
1.16
  O
1.21
 XO
1.25
XXX
  
11
Thea Miranda Falkman Myklebust
Thea Miranda Falkman Myklebust ('11)
NOR1.16
  
 PB
 
1.11
  O
1.16
 XO
1.21
XXX
     
12
Ida Olsson
Ida Olsson ('12)
SWE1.11
  
 
 
1.01
  O
1.06
  O
1.11
  O
1.16
XXX
    
12
Rosi Lindstedt
Rosi Lindstedt ('11)
GER1.11
  
 PB
 
1.01
  O
1.06
  O
1.11
  O
1.16
XXX
    
P12 Længdespring 1 m zone    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1Rose Anna GyringRose Anna Gyring ('11)DEN4.77
+0.3
  
 PB
 
4.44
 1.2
4.35
 0.6
4.51
 1.3
4.58
 2.7
4.57 PB
 1.2
4.77 PB
 0.3
  
2
Hilma Kabo
Hilma Kabo ('12)
SWE4.62
0.0
  
 PB
 
  –4.37 PB
 0.8
4.41 PB
 0.7
4.20
 0.5
4.25
 1.3
4.62 PB
 0.0
  
3
Jette Kühner
Jette Kühner ('11)
GER4.56
+0.3
  
 PB
 
4.13 PB
 1.7
4.28 PB
 1.2
4.30 PB
 1.9
4.21
 0.8
4.49 PB
 1.2
4.56 PB
 0.3
  
4
Leyla Davidson
Leyla Davidson ('11)
SWE4.47
+0.9
  
 
 
2.98
 1.3
4.22
 0.0
4.35
 1.6
4.33
 0.3
4.29
 1.3
4.47
 0.9
  
5
Maja Andersson
Maja Andersson ('11)
SWE4.45
+0.2
  
 
 
4.32
 2.1
4.18
 0.0
4.29
 0.8
4.45
 0.2
4.40
 1.4
4.40
 0.9
  
6
Ebba Borde
Ebba Borde ('11)
SWE4.36
+1.0
  
 PB
 
4.14 PB
 0.5
4.32 PB
 1.6
4.27
 0.0
4.29
 1.1
4.36 PB
 1.0
4.23
 1.5
  
7
Leonie Wodniok
Leonie Wodniok ('11)
GER4.34
  
 PB
 
4.19 PB4.25 PB4.28 PB4.254.34 PB4.30  
8
Hannah Pfaffe
Hannah Pfaffe ('11)
GER4.21
+1.8
  
 PB
 
4.08 PB
 0.0
3.98
 0.5
4.21 PB
 1.8
3.89
 2.5
4.01
 1.3
3.99
 1.7
  
9
Märtha Englund
Märtha Englund ('12)
SWE4.17
0.0
  
 PB
 
3.99
 1.3
4.00
 0.5
4.17 PB
 0.0
     
10
Linn Nilsson
Linn Nilsson ('11)
SWE4.03
0.0
  
 
 
3.84
 1.3
3.92
 0.5
4.03
 0.0
     
11
Tove Karlsson
Tove Karlsson ('11)
SWE4.03
0.0
  
 
 
4.03
 0.0
  –  –     
12
Tove Nilsson
Tove Nilsson ('11)
SWE4.01
+1.3
  
 PB
 
  –4.01 PB
 1.3
3.98
 1.1
     
13
Stella Harre
Stella Harre ('11)
SWE4.00
+1.3
  
 PB
 
4.00 PB
 1.3
3.89
 1.1
3.82
 0.3
     
14
Ellen Adolfsson
Ellen Adolfsson ('11)
SWE3.97
0.0
  
 PB
 
2.70
 0.8
3.94 PB
 0.4
3.97 PB
 0.0
     
15
Sara Mårtensson
Sara Mårtensson ('11)
SWE3.95
  
 
 
3.713.913.95     
16
Thea Miranda Falkman Myklebust
Thea Miranda Falkman Myklebust ('11)
NOR3.92
+1.1
  
 PB
 
3.92 PB
 1.1
3.78
 1.0
3.89
 0.0
     
17
Aicha Salem
Aicha Salem ('11)
SWE3.85
+0.9
  
 =PB
 
3.75 SB
 0.0
3.58
 0.0
3.85 =PB
 0.9
     
18
Elin Johansson
Elin Johansson ('11)
SWE3.84
+0.3
  
 
 
3.60
 0.5
3.60
 0.0
3.84
 0.3
     
19Lea Brader GatzwillerLea Brader Gatzwiller ('11)DEN3.82
+0.4
  
 
 
3.82
 0.4
3.71
 0.5
3.61
 0.4
     
20
Tilda Sjöstrand
Tilda Sjöstrand ('11)
SWE3.77
  
 
 
3.673.773.72     
21
Ida Olsson
Ida Olsson ('12)
SWE3.72
0.0
  
 
 
3.72
 0.0
3.68
 0.1
3.72
 1.3
     
22
Molly Söderling
Molly Söderling ('11)
SWE3.72
+1.5
  
 
 
3.44
 0.0
3.69
 1.3
3.72
 1.5
     
23
Ingrid Södertun
Ingrid Södertun ('11)
SWE3.67
  
 
 
3.573.563.67     
24
Rosi Lindstedt
Rosi Lindstedt ('11)
GER3.65
0.0
  
 PB
 
3.65 PB
 0.0
3.52
 0.8
3.58
 0.0
     
25
Majken Lundberg
Majken Lundberg ('11)
SWE3.59
+0.4
  
 
 
3.51
 0.0
3.48
 1.3
3.59
 0.4
     
26
Tove Malm
Tove Malm ('11)
SWE3.53
+1.9
  
 
 
3.53
 1.9
3.25
 1.4
3.46
 1.1
     
P12 Kuglestød 2.0 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Jette Kühner
Jette Kühner ('11)
GER9.69
  
 PB
 
9.26 PB8.94  X8.879.69 PB9.64  
2
Leonie Wodniok
Leonie Wodniok ('11)
GER8.69
  
 PB
 
8.26 PB8.29 PB8.69 PB8.087.988.40  
3
Ellen Adolfsson
Ellen Adolfsson ('11)
SWE8.58
  
 PB
 
8.018.58 PB8.177.957.937.66  
4
Aicha Salem
Aicha Salem ('11)
SWE7.40
  
 PB
 
6.697.40 PB7.156.736.527.02  
5
Tove Karlsson
Tove Karlsson ('11)
SWE7.29
  
 
 
  X7.257.297.02  X6.73  
6
Freja Fridholm
Freja Fridholm ('11)
SWE7.14
  
 
 
6.936.887.146.337.065.70  
7
Hannah Pfaffe
Hannah Pfaffe ('11)
GER5.56
  
 PB
 
5.56 PB5.174.774.685.034.66  
8
Rosi Lindstedt
Rosi Lindstedt ('11)
GER5.39
  
 PB
 
5.13 PB4.425.39 PB4.694.753.79  
9
Molly Söderling
Molly Söderling ('11)
SWE5.26
  
 PB
 
4.34 PB4.68 PB5.26 PB     
10
Ingrid Södertun
Ingrid Södertun ('11)
SWE5.03
  
 PB
 
4.78 PB4.195.03 PB     

Seneste resultater

16.4HaderslevLøbestævne
16.4BallerupKastestævne 2
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb