Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Espoo FIN: 14th European Athletics U23 Championships 12‐16.7.2023
Leppävaaran Stadion

M22 100 m    
14.7. Vind: +2.1

Finale A

Finale
14.7.Vind: +2.1
1
Jeremiah Azu
Jeremiah Azu ('01)
GBR10.05 w
  
 
2
Raphael Bouju
Raphael Bouju ('02)
NED10.17 w
  
 
3
Pablo Mateo
Pablo Mateo ('01)
FRA10.18 w
  
 
4
Robin Ganter
Robin Ganter ('01)
GER10.31 w
  
 
5
Guillem Crespi
Guillem Crespi ('02)
ESP10.34 w
  
 
6
Nsikak Ekpo
Nsikak Ekpo ('03)
NED10.39 w
  
 
7
Andrii Vasyliev
Andrii Vasyliev ('01)
UKR10.41 w
  
 
8
Israel Olatunde
Israel Olatunde ('02)
IRL10.44 w
  
 
Semifinale13.7.
Semi 1
13.7. Vind: +1.0
13.7.Vind: +1.0
1
Jeremiah Azu
Jeremiah Azu ('01)
GBR10.04
Q
  0.152
 PB
2
Nsikak Ekpo
Nsikak Ekpo ('03)
NED10.28
Q
  0.144
 PB
3
Guillem Crespi
Guillem Crespi ('02)
ESP10.28
Q
  0.164
 PB
4
Israel Olatunde
Israel Olatunde ('02)
IRL10.32
q
  0.157
 SB
5
Junior Tardioli
Junior Tardioli ('03)
ITA10.34
  0.140
 
6Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)DEN10.35
  0.170
 
7
Matteo Melluzzo
Matteo Melluzzo ('02)
ITA10.36
  0.154
 =SB
8
Eino Vuori
Eino Vuori ('02)
FIN10.44
  0.169
 =SB
Semi 2
13.7. Vind: +2.5
13.7.Vind: +2.5
1
Raphael Bouju
Raphael Bouju ('02)
NED10.01 w
Q
  0.164
 
2
Pablo Mateo
Pablo Mateo ('01)
FRA10.10 w
Q
  0.172
 
3
Andrii Vasyliev
Andrii Vasyliev ('01)
UKR10.24 w
Q
  0.142
 
4
Robin Ganter
Robin Ganter ('01)
GER10.25 w
q
  0.151
 
5
Adam Łukomski
Adam Łukomski ('01)
POL10.35 w
  0.189
 
6
Valtteri Louko
Valtteri Louko ('03)
FIN10.38 w
  0.165
 
7
Eric Marek
Eric Marek ('03)
ITA10.43 w
  0.231
 
Indledende heats13.7.
Indledende 1
13.7. Vind: -1.9
13.7.Vind: -1.9
1
Pablo Mateo
Pablo Mateo ('01)
FRA10.43
Q
  0.171
 
2
Andrii Vasyliev
Andrii Vasyliev ('01)
UKR10.53
Q
  0.143
 
3
Israel Olatunde
Israel Olatunde ('02)
IRL10.55
Q
  0.157
 
4
Anej Čurin Prapotnik
Anej Čurin Prapotnik ('03)
SLO10.63
  0.149
 
5
Jacob Vaula
Jacob Vaula ('01)
NOR10.78
  0.178
 
6
Patrik Bundschu
Patrik Bundschu ('01)
HUN10.80
  0.150
 
7
Oğuz Uyar
Oğuz Uyar ('01)
TUR10.97
  0.138
 
8
Guillem Arderiu
Guillem Arderiu ('02)
AND11.22
  0.154
 
Indledende 2
13.7. Vind: +0.2
13.7.Vind: +0.2
1
Raphael Bouju
Raphael Bouju ('02)
NED10.26
Q
  0.167
 
2
Guillem Crespi
Guillem Crespi ('02)
ESP10.42
Q
  0.170
 
3
Junior Tardioli
Junior Tardioli ('03)
ITA10.48
Q
  0.156
 
4
Valtteri Louko
Valtteri Louko ('03)
FIN10.52
q
  0.153
 
5
Felix Frühn
Felix Frühn ('01)
GER10.53
  0.149
 
6
Noel Waroschitz
Noel Waroschitz ('02)
AUT10.66
  0.149
 
7
Oliver Swinney
Oliver Swinney ('03)
IRL10.66
  0.108
 
Indledende 3
13.7. Vind: +0.7
13.7.Vind: +0.7
1
Matteo Melluzzo
Matteo Melluzzo ('02)
ITA10.38
Q
  0.153
 
2
Jeremiah Azu
Jeremiah Azu ('01)
GBR10.44
Q
  0.161
 
3
Niilo Mustalahti
Niilo Mustalahti ('02)
FIN10.63
Q
  0.164
 
4
Chidiera Onuoha
Chidiera Onuoha ('03)
GER10.70
  0.170
 
5
Daniljo Vriendwijk
Daniljo Vriendwijk ('03)
NED10.75
  0.150
 
6
Beppe Grillo
Beppe Grillo ('03)
MLT10.91
  0.159
 
Indledende 4
13.7. Vind: -0.3
13.7.Vind: -0.3
1
Nsikak Ekpo
Nsikak Ekpo ('03)
NED10.39
Q
  0.157
 
2
Eric Marek
Eric Marek ('03)
ITA10.39
Q
  0.211
 
3
Robin Ganter
Robin Ganter ('01)
GER10.40
Q
  0.147
 
4
Adam Łukomski
Adam Łukomski ('01)
POL10.43
q
  0.196
 
5
Eino Vuori
Eino Vuori ('02)
FIN10.44
q
  0.147
 SB
6Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)DEN10.44
q
  0.164
 
7
Dominik Illovszky
Dominik Illovszky ('02)
HUN10.56
  0.147
 
8
Umut Uysal
Umut Uysal ('02)
TUR10.69
  0.183
 
M22 200 m    
16.7. Vind: -1.1

Finale A

Finale
16.7.Vind: -1.1
1
Blessing Afrifa
Blessing Afrifa ('03)
ISR20.67
  0.180
 
2
Raphael Bouju
Raphael Bouju ('02)
NED20.68
  0.165
 
3
Timothé Mumenthaler
Timothé Mumenthaler ('02)
SUI20.85
  0.136
 
4
Marco Ricci
Marco Ricci ('01)
ITA20.96
  0.144
 
5
Ioánnis Kariofíllis
Ioánnis Kariofíllis ('02)
GRE20.98
  0.210
 
6
Łukasz Żok
Łukasz Żok ('01)
POL21.05
  0.143
 
7
Ondřej Macík
Ondřej Macík ('01)
CZE21.35
  0.195
 
8
Xavi Mo-Ajok
Xavi Mo-Ajok ('02)
NED1:11.18
  0.181
 
Semifinale16.7.
Semi 1
16.7. Vind: -3.2
16.7.Vind: -3.2
1
Blessing Afrifa
Blessing Afrifa ('03)
ISR21.14
Q
  0.224
 
2
Xavi Mo-Ajok
Xavi Mo-Ajok ('02)
NED21.21
Q
  0.230
 
3
Marco Ricci
Marco Ricci ('01)
ITA21.28
Q
  0.164
 
4
Ondřej Macík
Ondřej Macík ('01)
CZE21.37
q
  0.182
 
5
James Hanson
James Hanson ('01)
GBR21.37
  0.167
 
6
Edoardo Luraschi
Edoardo Luraschi ('02)
ITA21.46
  0.144
 
7
Bradley Lestrade
Bradley Lestrade ('01)
SUI21.47
  0.144
 
8
Igor Bogaczyński
Igor Bogaczyński ('03)
POL25.85
  0.197
 
Semi 2
16.7. Vind: -3.3
16.7.Vind: -3.3
1
Raphael Bouju
Raphael Bouju ('02)
NED21.07
Q
  0.157
 
2
Łukasz Żok
Łukasz Żok ('01)
POL21.28
Q
  0.172
 
3
Timothé Mumenthaler
Timothé Mumenthaler ('02)
SUI21.29
Q
  0.138
 
3
Ioánnis Kariofíllis
Ioánnis Kariofíllis ('02)
GRE21.29
Q
  0.183
 
5
Hugo Cerra
Hugo Cerra ('03)
FRA21.38
  0.188
 
6
Simon Wulff
Simon Wulff ('01)
GER21.43
  0.198
 
7
Andrej Skočir
Andrej Skočir ('03)
SLO21.65
  0.167
 
8
Marcin Karolewski
Marcin Karolewski ('02)
POL21.94
  0.197
 
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7. Vind: +0.4
15.7.Vind: +0.4
1
Raphael Bouju
Raphael Bouju ('02)
NED20.83
Q
  0.156
 
2
Ondřej Macík
Ondřej Macík ('01)
CZE20.97
Q
  0.154
 
3
Igor Bogaczyński
Igor Bogaczyński ('03)
POL21.13
q
  0.187
 
4
Jacopo Albertin
Jacopo Albertin ('03)
ITA21.23
  0.175
 
5
Linus Pihl
Linus Pihl ('03)
SWE21.27
  0.205
 
6
Jordan Jalce
Jordan Jalce ('03)
FRA21.31
  0.190
 
7
Simon Graf
Simon Graf ('01)
SUI21.46
  0.147
 
8
Anthony Smith
Anthony Smith ('03)
TUR21.67
  0.174
 
Indledende 2
15.7. Vind: +0.1
15.7.Vind: +0.1
1
Xavi Mo-Ajok
Xavi Mo-Ajok ('02)
NED20.95
Q
  0.181
 SB
2
Bradley Lestrade
Bradley Lestrade ('01)
SUI21.07
Q
  0.162
 
3
James Hanson
James Hanson ('01)
GBR21.12
q
  0.176
 
4
Hugo Cerra
Hugo Cerra ('03)
FRA21.12
q
  0.166
 
5
Vasílios Mirianthópoulos
Vasílios Mirianthópoulos ('01)
GRE21.21
  0.169
 
6
Oğuz Uyar
Oğuz Uyar ('01)
TUR21.44
  0.228
 
7
Jakub Nemec
Jakub Nemec ('03)
SVK21.58
  0.202
 
8
Beppe Grillo
Beppe Grillo ('03)
MLT21.72
  0.196
 
Indledende 3
15.7. Vind: +0.1
15.7.Vind: +0.1
1
Timothé Mumenthaler
Timothé Mumenthaler ('02)
SUI20.84
Q
  0.177
 
2
Ioánnis Kariofíllis
Ioánnis Kariofíllis ('02)
GRE20.84
Q
  0.182
 PB
3
Edoardo Luraschi
Edoardo Luraschi ('02)
ITA21.10
q
  0.147
 
4
Valtteri Louko
Valtteri Louko ('03)
FIN21.26
  0.154
 PB
5
Oskars Grava
Oskars Grava ('01)
LAT21.28
  0.173
 
6
Robin Ganter
Robin Ganter ('01)
GER21.32
  0.158
 
7Mikkel JohanssonMikkel Johansson ('02)DEN21.68
  0.152
 
Indledende 4
15.7. Vind: +2.7
15.7.Vind: +2.7
1
Marco Ricci
Marco Ricci ('01)
ITA20.98 w
Q
  0.167
 
2
Marcin Karolewski
Marcin Karolewski ('02)
POL21.29 w
Q
  0.222
 
3
Eduard Kubelík
Eduard Kubelík ('02)
CZE21.32 w
  0.171
 
4
Jehan Anicet
Jehan Anicet ('01)
FRA21.51 w
  0.194
 
5
Robin Sapar
Robin Sapar ('01)
EST21.58 w
  0.181
 
6
Kenny Emi Tijani-Ajayi
Kenny Emi Tijani-Ajayi ('03)
NOR21.63 w
  0.157
 
7
Aviv Koffler
Aviv Koffler ('01)
ISR21.69 w
  0.149
 
Felix Frühn
Felix Frühn ('01)
GER DQw
  0.172
 
Indledende 5
15.7. Vind: +2.3
15.7.Vind: +2.3
1
Blessing Afrifa
Blessing Afrifa ('03)
ISR20.65 w
Q
  0.198
 
2
Łukasz Żok
Łukasz Żok ('01)
POL20.74 w
Q
  0.181
 
3
Simon Wulff
Simon Wulff ('01)
GER21.05 w
q
  0.221
 
4
Andrej Skočir
Andrej Skočir ('03)
SLO21.12 w
q
  0.177
 
5
Colin Doyle
Colin Doyle ('01)
IRL21.15 w
  0.159
 
6
Gabriel Maia
Gabriel Maia ('03)
POR21.33 w
  0.160
 
7
Kristupas Seikauskas
Kristupas Seikauskas ('01)
LTU22.07 w
  0.170
 
Ioánnis Granitsiótis
Ioánnis Granitsiótis ('02)
GRE DQw
  
 
M22 400 m    
14.7.

Finale A

Finale
14.7.
1
Håvard Bentdal Ingvaldsen
Håvard Bentdal Ingvaldsen ('02)
NOR45.13
  0.232
 
2
Lionel Spitz
Lionel Spitz ('01)
SUI45.27
  0.212
 PB
3
Attila Molnár
Attila Molnár ('02)
HUN45.36
  0.187
 
4
Mihai Sorin Dringo
Mihai Sorin Dringo ('01)
ROU45.56
  0.181
 SB
5
Lorenzo Benati
Lorenzo Benati ('02)
ITA45.70
  0.181
 
6
Omar Elkhatib
Omar Elkhatib ('01)
POR45.73
  0.168
NU23R PB
7
Jack Raftery
Jack Raftery ('01)
IRL46.00
  0.191
 
8
Tomas Kersulis
Tomas Kersulis ('01)
LTU46.89
  0.170
 
Semifinale13.7.
Semi 1
13.7.
13.7.
1
Attila Molnár
Attila Molnár ('02)
HUN45.35
Q
  0.216
 
2
Lionel Spitz
Lionel Spitz ('01)
SUI45.50
Q
  0.193
 SB
3
Jack Raftery
Jack Raftery ('01)
IRL45.89
Q
  0.197
 PB
4
Tomas Kersulis
Tomas Kersulis ('01)
LTU46.30
q
  0.147
 
5
Luca Sito
Luca Sito ('03)
ITA46.34
  0.204
 
6
Andreas Grimerud
Andreas Grimerud ('03)
NOR46.88
  0.232
 
7
Markel Fernandez
Markel Fernandez ('03)
ESP46.92
  0.180
 
Ludovic Ouceni
Ludovic Ouceni ('01)
FRA DNF
  0.200
 
Semi 2
13.7.
13.7.
1
Håvard Bentdal Ingvaldsen
Håvard Bentdal Ingvaldsen ('02)
NOR45.35
Q
  0.205
 
2
Mihai Sorin Dringo
Mihai Sorin Dringo ('01)
ROU45.84
Q
  0.197
 
3
Lorenzo Benati
Lorenzo Benati ('02)
ITA45.94
Q
  0.212
 
4
Omar Elkhatib
Omar Elkhatib ('01)
POR45.99
q
  0.227
 PB
5
Jonas Phijffers
Jonas Phijffers ('03)
NED46.60
  0.198
 
6
Riccardo Meli
Riccardo Meli ('01)
ITA46.68
  0.212
 
7
Ernő Steigerwald
Ernő Steigerwald ('02)
HUN46.92
  0.241
 
8
Bernat Erta
Bernat Erta ('01)
ESP47.10
  0.226
 
Indledende heats13.7.
Indledende 1
13.7.
13.7.
1
Lorenzo Benati
Lorenzo Benati ('02)
ITA45.96
Q
  0.216
 
2
Jack Raftery
Jack Raftery ('01)
IRL46.20
Q
  0.262
 SB
3
Andreas Grimerud
Andreas Grimerud ('03)
NOR46.39
Q
  0.183
 
4
Tomas Kersulis
Tomas Kersulis ('01)
LTU46.47
q
  0.161
 
5
Bernat Erta
Bernat Erta ('01)
ESP46.63
q
  0.235
 
6
Isaya Klein Ikkink
Isaya Klein Ikkink ('03)
NED47.42
  0.182
 
7
Kubilay Ençü
Kubilay Ençü ('01)
TUR47.44
  0.268
 
8
Probo Benvenuti
Probo Benvenuti ('03)
SMR49.05
  0.183
 
Indledende 2
13.7.
13.7.
1
Håvard Bentdal Ingvaldsen
Håvard Bentdal Ingvaldsen ('02)
NOR46.12
Q
  0.225
 
2
Luca Sito
Luca Sito ('03)
ITA46.61
Q
  0.225
 
3
Ludovic Ouceni
Ludovic Ouceni ('01)
FRA46.70
Q
  0.195
 
4
Brodie Young
Brodie Young ('03)
GBR46.99
  0.236
 
5
Emil Johansson
Emil Johansson ('02)
SWE47.18
  0.234
 
6
Ilyas Çanakçı
Ilyas Çanakçı ('01)
TUR47.32
  0.201
 
7
Manuel Bea
Manuel Bea ('01)
ESP47.57
  0.213
 
Indledende 3
13.7.
13.7.
1
Attila Molnár
Attila Molnár ('02)
HUN45.86
Q
  0.169
 
2
Omar Elkhatib
Omar Elkhatib ('01)
POR46.22
Q
  0.219
 
3
Mihai Sorin Dringo
Mihai Sorin Dringo ('01)
ROU46.40
Q
  0.229
 
4
Markel Fernandez
Markel Fernandez ('03)
ESP46.67
q
  0.213
 
5
Daniel Sołtysiak
Daniel Sołtysiak ('01)
POL46.99
  0.171
 
6
Mykyta Barabanov
Mykyta Barabanov ('01)
UKR47.15
  0.265
 
7
Artūrs Pastors
Artūrs Pastors ('01)
LAT47.60
  0.205
 
8
Ivan Galuşco
Ivan Galuşco ('02)
MDA48.01
  0.191
 
Indledende 4
13.7.
13.7.
1
Lionel Spitz
Lionel Spitz ('01)
SUI46.29
Q
  0.182
 
2
Riccardo Meli
Riccardo Meli ('01)
ITA46.54
Q
  0.223
 
3
Ernő Steigerwald
Ernő Steigerwald ('02)
HUN46.78
Q
  0.252
 
4
Jonas Phijffers
Jonas Phijffers ('03)
NED46.90
q
  0.229
 
5
Callum Baird
Callum Baird ('03)
IRL47.26
  0.209
 
6
Sorin Alexandru Voinea
Sorin Alexandru Voinea ('03)
ROU47.49
  0.213
 
7
Oğuzhan Kaya
Oğuzhan Kaya ('01)
TUR47.76
  0.183
 
M22 800 m    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Yanis Meziane
Yanis Meziane ('02)
FRA1:45.92
  
 
2
Ethan Hussey
Ethan Hussey ('03)
GBR1:45.95
  
 
3
Paul Anselmini
Paul Anselmini ('03)
FRA1:45.99
  
 
4
Francesco Pernici
Francesco Pernici ('03)
ITA1:46.24
  
 
5
Samuel Reardon
Samuel Reardon ('03)
GBR1:47.06
  
 
6
Dániel Huller
Dániel Huller ('01)
HUN1:47.48
  
 
7
Cian McPhillips
Cian McPhillips ('02)
IRL1:48.04
  
 
8
Ole Jakob Høsteland Solbu
Ole Jakob Høsteland Solbu ('03)
NOR1:51.73
  
 
Indledende heats14.7.
Indledende 1
14.7.
14.7.
1
Francesco Pernici
Francesco Pernici ('03)
ITA1:45.53
Q
  
 
2
Samuel Reardon
Samuel Reardon ('03)
GBR1:45.95
Q
  
 PB
3
Yanis Meziane
Yanis Meziane ('02)
FRA1:46.20
Q
  
 
4
Cian McPhillips
Cian McPhillips ('02)
IRL1:46.35
q
  
 
5
Dániel Huller
Dániel Huller ('01)
HUN1:46.46
q
  
 SB
6
Reece Sharman-Newell
Reece Sharman-Newell ('02)
GBR1:46.75
  
 
7
Eric Guzman
Eric Guzman ('02)
ESP1:46.86
  
 
8
Jakub Augustyniak
Jakub Augustyniak ('01)
POL1:49.37
  
 
Tobias Grønstad
Tobias Grønstad ('02)
NOR DNF
  
 
Indledende 2
14.7.
14.7.
1
Ethan Hussey
Ethan Hussey ('03)
GBR1:47.16
Q
  
 
2
Paul Anselmini
Paul Anselmini ('03)
FRA1:47.18
Q
  
 
3
Ole Jakob Høsteland Solbu
Ole Jakob Høsteland Solbu ('03)
NOR1:47.27
Q
  
 
4
Kacper Lewalski
Kacper Lewalski ('03)
POL1:47.47
  
 
5
Jose Ignacio Perez
Jose Ignacio Perez ('01)
ESP1:47.50
  
 
6
Mehmet Çelik
Mehmet Çelik ('01)
TUR1:48.06
  
 
7
Corentin Magnou
Corentin Magnou ('01)
FRA1:48.32
  
 
8
David Carranza
David Carranza ('02)
ESP1:48.67
  
 
9
Cristian Gabriel Voicu
Cristian Gabriel Voicu ('01)
ROU1:48.94
  
 
10
Oskars Bambāls
Oskars Bambāls ('01)
LAT1:50.32
  
 
M22 1500 m    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Stefan Nillessen
Stefan Nillessen ('03)
NED3:43.35
  
 
2
Mohamed Attaoui
Mohamed Attaoui ('01)
ESP3:43.63
  
 
3
Samuel Pihlström
Samuel Pihlström ('01)
SWE3:43.73
  
 
4
Matthew Stonier
Matthew Stonier ('01)
GBR3:44.31
  
 
5
Pol Oriach
Pol Oriach ('02)
ESP3:44.85
  
 
6
Filip Ostrowski
Filip Ostrowski ('01)
POL3:45.01
  
 
7
Noah Baltus
Noah Baltus ('02)
NED3:45.49
  
 
8
Maciej Wyderka
Maciej Wyderka ('02)
POL3:45.68
  
 
9
Santtu Heikkinen
Santtu Heikkinen ('02)
FIN3:46.19
  
 
10
Viktor Idhammar
Viktor Idhammar ('03)
SWE3:46.33
  
 
11
Flavien Szot
Flavien Szot ('01)
FRA3:46.64
  
 
Jakub Davidik
Jakub Davidik ('02)
CZE DQ
  
 
Indledende heats13.7.
Indledende 1
13.7.
13.7.
1
Mohamed Attaoui
Mohamed Attaoui ('01)
ESP3:44.60
Q
  
 
2
Noah Baltus
Noah Baltus ('02)
NED3:44.88
Q
  
 
3
Maciej Wyderka
Maciej Wyderka ('02)
POL3:45.20
Q
  
 
4
Matthew Stonier
Matthew Stonier ('01)
GBR3:45.47
Q
  
 
5
Santtu Heikkinen
Santtu Heikkinen ('02)
FIN3:45.53
Q
  
 
6
Viktor Idhammar
Viktor Idhammar ('03)
SWE3:46.31
Q
  
 
7
Thomas Piquart
Thomas Piquart ('01)
FRA3:47.45
  
 
8
Rick van Riel
Rick van Riel ('02)
NED3:48.67
  
 
9
Matteo Guelfo
Matteo Guelfo ('01)
ITA3:49.29
  
 
10
Nikita Bogdanovs
Nikita Bogdanovs ('02)
LAT4:00.33
  
 
Indledende 2
13.7.
13.7.
1
Flavien Szot
Flavien Szot ('01)
FRA3:48.82
Q
  
 
2
Filip Ostrowski
Filip Ostrowski ('01)
POL3:48.88
Q
  
 
3
Samuel Pihlström
Samuel Pihlström ('01)
SWE3:49.02
Q
  
 
4
Stefan Nillessen
Stefan Nillessen ('03)
NED3:49.06
Q
  
 
5
Pol Oriach
Pol Oriach ('02)
ESP3:49.30
Q
  
 
6
Jakub Davidik
Jakub Davidik ('02)
CZE3:49.37
Q
  
 
7
Giuseppe Gravante
Giuseppe Gravante ('01)
ITA3:49.59
  
 
8
Marcel Tobler
Marcel Tobler ('01)
AUT3:50.50
  
 
9
Esten Hansen-Møllerud Hauen
Esten Hansen-Møllerud Hauen ('03)
NOR3:51.10
  
 
10
Martin Desmidt
Martin Desmidt ('01)
FRA3:58.36
  
 
M22 5000 m    
14.7.

Finale A

Finale
14.7.
1
Charles Hicks
Charles Hicks ('01)
GBR13:35.07
  
 
2
Eemil Helander
Eemil Helander ('01)
FIN13:40.15
  
 PB
3
Will Barnicoat
Will Barnicoat ('03)
GBR13:45.24
  
 PB
4
Derba Ayale
Derba Ayale ('02)
ISR13:47.92
  
 
5
Loic Scomparin
Loic Scomparin ('01)
FRA13:49.60
  
 
6
Adam Maijo
Adam Maijo ('01)
ESP13:50.77
  
 SB
7
Henry McLuckie
Henry McLuckie ('02)
GBR13:52.11
  
 
8
Jaime Migallón
Jaime Migallón ('03)
ESP13:52.38
  
 
9
Francesco Guerra
Francesco Guerra ('01)
ITA13:52.65
  
 
10
Shay McEvoy
Shay McEvoy ('01)
IRL13:52.76
  
 
11
Ataka Damsia
Ataka Damsia ('03)
ISR13:54.41
  
 
12
Rogerio Amaral
Rogerio Amaral ('01)
POR13:55.77
  
 
13
Vebjørn Hovdejord
Vebjørn Hovdejord ('03)
NOR14:05.94
  
 
14
Callum Morgan
Callum Morgan ('03)
IRL14:14.73
  
 
15
Sebastian Frey
Sebastian Frey ('02)
AUT14:22.23
  
 
16
Sven Wagner
Sven Wagner ('01)
GER14:23.89
  
 
17
Jonathan Carmin
Jonathan Carmin ('01)
ISR14:24.31
  
 
18
Mustafe Muuse
Mustafe Muuse ('01)
FIN14:33.68
  
 
19
Rúben Amaral
Rúben Amaral ('01)
POR14:36.83
  
 
Joel Ibler LillesøJoel Ibler Lillesø ('03)DEN DNF
  
 
Abdullahi Dahir Rabi
Abdullahi Dahir Rabi ('03)
NOR DNF
  
 
M22 10000 m    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Rory Leonard
Rory Leonard ('01)
GBR29:08.33
  
 
2
Francesco Guerra
Francesco Guerra ('01)
ITA29:11.86
  
 
3
Miguel Baidal
Miguel Baidal ('01)
ESP29:14.91
  
 
4
Abdel Laadjel
Abdel Laadjel ('03)
IRL29:23.33
  
 
5
Sebastian Frey
Sebastian Frey ('02)
AUT29:29.02
  
 
6
Ayetullah Aslanhan
Ayetullah Aslanhan ('01)
TUR29:32.58
  
 
7
Mateusz Gos
Mateusz Gos ('02)
POL29:37.65
  
 
8
Antonin Marquant
Antonin Marquant ('02)
FRA29:43.10
  
 
9
Adrià Ceballos
Adrià Ceballos ('02)
ESP29:45.03
  
 
10
Philip Anders Anthelme Massacand
Philip Anders Anthelme Massacand ('02)
NOR29:48.75
  
 
11
Ömer Amaçtan
Ömer Amaçtan ('01)
TUR29:50.68
  
 
12
Nicolò Bedini
Nicolò Bedini ('02)
ITA29:52.10
  
 
13
Noah Konteh
Noah Konteh ('03)
BEL30:01.88
  
 
14
Mario Priego
Mario Priego ('02)
ESP30:04.35
  
 
15
Adisu Guadia
Adisu Guadia ('02)
ISR30:05.39
  
 
16
Tom Förster
Tom Förster ('02)
GER30:11.52
  
 
17
Addis Bitew
Addis Bitew ('01)
ISR30:21.69
  
 
18
Assaf Harari
Assaf Harari ('01)
ISR30:24.04
  
 
19
Ismail Taşyürek
Ismail Taşyürek ('03)
TUR30:32.70
  
 
20
Tomer Tarragano
Tomer Tarragano ('01)
GBR30:33.52
  
 
21
Francois Guilhot
Francois Guilhot ('01)
FRA30:38.17
  
 
22
Ibrahim Buras
Ibrahim Buras ('01)
NOR30:49.64
  
 
23
Jacinto Gaspar
Jacinto Gaspar ('02)
POR30:58.22
  
 
24
Abdullahi Dahir Rabi
Abdullahi Dahir Rabi ('03)
NOR31:18.49
  
 SB
Nikólaos Stamoúlis
Nikólaos Stamoúlis ('02)
GRE DNF
  
 
Konjoneh Maggi
Konjoneh Maggi ('03)
ITA DNF
  
 
M22 3000 m forh.    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Alejandro Quijada
Alejandro Quijada ('01)
ESP8:28.91
  
 PB
2
Etson Barros
Etson Barros ('01)
POR8:32.08
  
 
3
Baptiste Guyon
Baptiste Guyon ('01)
FRA8:33.64
  
 
4
Valentin Bresc
Valentin Bresc ('01)
FRA8:42.48
  
 
5
Tomáš Habarta
Tomáš Habarta ('03)
CZE8:42.80
  
 PB
6
Cesare Caiani
Cesare Caiani ('03)
ITA8:43.74
  
 PB
7
Luc Le Baron
Luc Le Baron ('02)
FRA8:45.45
  
 
8
Clement Labar
Clement Labar ('03)
BEL8:47.38
  
 
9
Carlos Ángel Gomez
Carlos Ángel Gomez ('03)
ESP8:51.27
  
 
10
Eduardo Pestana
Eduardo Pestana ('02)
POR8:51.83
  
 PB
11
Maciej Megier
Maciej Megier ('03)
POL8:53.70
  
 
12
Adam Kołodziej
Adam Kołodziej ('01)
POL8:57.38
  
 
13
Luca Minale
Luca Minale ('02)
GBR9:02.18
  
 
14
Florian Zittel
Florian Zittel ('02)
GER9:08.31
  
 
Pedro Garcia
Pedro Garcia ('01)
ESP DQ
  
 
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7.
15.7.
1
Valentin Bresc
Valentin Bresc ('01)
FRA8:44.52
Q
  
 
2
Florian Zittel
Florian Zittel ('02)
GER8:44.70
Q
  
 PB
3
Maciej Megier
Maciej Megier ('03)
POL8:50.10
Q
  
 
4
Clement Labar
Clement Labar ('03)
BEL8:51.12
Q
  
 
5
Pedro Garcia
Pedro Garcia ('01)
ESP8:52.01
Q
  
 
6
Gil Weicherding
Gil Weicherding ('01)
LUX8:58.34
  
 
7
João Pais
João Pais ('02)
POR8:58.93
  
 
8
Martin Kováčech
Martin Kováčech ('01)
CZE9:03.27
  
 
9
Didrik Røssum Jensen
Didrik Røssum Jensen ('03)
NOR9:05.09
  
 
10
Carmelo Cannizzaro
Carmelo Cannizzaro ('01)
ITA9:10.79
  
 
11
Nils Bredin
Nils Bredin ('02)
SWE9:16.68
  
 
Sean M McGinley
Sean M McGinley ('03)
IRL DNF
  
 
Indledende 2
15.7.
15.7.
1
Luc Le Baron
Luc Le Baron ('02)
FRA8:51.00
Q
  
 
2
Tomáš Habarta
Tomáš Habarta ('03)
CZE8:51.27
Q
  
 
3
Carlos Ángel Gomez
Carlos Ángel Gomez ('03)
ESP8:51.44
Q
  
 
4
Eduardo Pestana
Eduardo Pestana ('02)
POR8:51.90
Q
  
 PB
5
Adam Kołodziej
Adam Kołodziej ('01)
POL8:52.23
Q
  
 
6
Maxim Wyss
Maxim Wyss ('02)
SUI8:53.12
  
 PB
7
Baran Ergüven
Baran Ergüven ('03)
TUR9:03.85
  
 
8
Thomas Bridger
Thomas Bridger ('03)
GBR9:10.39
  
 
9
Néstor Koliós
Néstor Koliós ('01)
GRE9:12.01
  
 
10
Jesper Lundin
Jesper Lundin ('02)
NOR9:12.02
  
 
11
Robin Müller
Robin Müller ('03)
GER9:13.46
  
 
12
Ruslan Naumov
Ruslan Naumov ('02)
UKR10:07.80
  
 
Indledende 3
15.7.
15.7.
1
Etson Barros
Etson Barros ('01)
POR8:45.84
Q
  
 
2
Baptiste Guyon
Baptiste Guyon ('01)
FRA8:46.01
Q
  
 
3
Cesare Caiani
Cesare Caiani ('03)
ITA8:48.99
Q
  
 PB
4
Alejandro Quijada
Alejandro Quijada ('01)
ESP8:50.67
Q
  
 
5
Luca Minale
Luca Minale ('02)
GBR8:52.26
Q
  
 
6
Adam Ochnik
Adam Ochnik ('02)
POL9:01.32
  
 
7
Damian Didier Mititelu
Damian Didier Mititelu ('01)
ROU9:05.81
  
 
8
Tomer Mualem
Tomer Mualem ('03)
ISR9:06.73
  
 
9
Samuel Auvinen
Samuel Auvinen ('01)
FIN9:16.41
  
 
10
James Dunne
James Dunne ('01)
IRL9:26.25
  
 
11
Jonas Schaub
Jonas Schaub ('03)
SUI9:34.70
  
 
Vebjørn Hovdejord
Vebjørn Hovdejord ('03)
NOR DNF
  
 
M22 110 m hæk    
15.7. Vind: +0.5

Finale A

Finale
15.7.Vind: +0.5
1
Sasha Zhoya
Sasha Zhoya ('02)
FRA13.31
  0.182
 
2
Lorenzo Ndele Simonelli
Lorenzo Ndele Simonelli ('02)
ITA13.36
  0.169
 
3
Erwann Cinna
Erwann Cinna ('03)
FRA13.47
  0.140
 PB
4
Timme Koster
Timme Koster ('02)
NED13.52
  0.158
NU23R PB
5
Mark Heiden
Mark Heiden ('02)
NED13.61
  0.181
 
6
Jakub Szymański
Jakub Szymański ('02)
POL13.65
  0.162
 
7
Manuel Mordi
Manuel Mordi ('03)
GER13.69
  0.148
 
8
Štěpán Schubert
Štěpán Schubert ('03)
CZE17.44
  0.164
 
Semifinale14.7.
Semi 1
14.7. Vind: +0.3
14.7.Vind: +0.3
1
Sasha Zhoya
Sasha Zhoya ('02)
FRA13.22
Q
  0.170
 SB
2
Lorenzo Ndele Simonelli
Lorenzo Ndele Simonelli ('02)
ITA13.33
Q
  0.153
NU23R PB
3
Jakub Szymański
Jakub Szymański ('02)
POL13.63
Q
  0.177
 
4
Mark Heiden
Mark Heiden ('02)
NED13.64
q
  0.174
 
5
Manuel Mordi
Manuel Mordi ('03)
GER13.66
q
  0.152
 
6
Kenny Fletcher
Kenny Fletcher ('01)
FRA14.03
  0.154
 
7
Hrístos Roúmtsios
Hrístos Roúmtsios ('03)
GRE14.08
  0.172
 
8
Nick Rüegg
Nick Rüegg ('01)
SUI14.13
  0.153
 
Semi 2
14.7. Vind: -0.7
14.7.Vind: -0.7
1
Erwann Cinna
Erwann Cinna ('03)
FRA13.58
Q
  0.151
 
2
Timme Koster
Timme Koster ('02)
NED13.62
Q
  0.158
 
3
Štěpán Schubert
Štěpán Schubert ('03)
CZE13.88
Q
  0.164
 
4
Elie Bacari
Elie Bacari ('03)
BEL13.94
  0.142
 
5
Diego Andrés
Diego Andrés ('02)
ESP13.97
  0.151
 
6
Gregory Minoue
Gregory Minoue ('02)
GER14.00
  0.145
 
7
Alessio Sommacal
Alessio Sommacal ('01)
ITA14.11
  0.174
 PB
8
Bogdan Vidojković
Bogdan Vidojković ('02)
SRB14.26
  0.174
 
Indledende heats14.7.
Indledende 1
14.7. Vind: +1.6
14.7.Vind: +1.6
1
Timme Koster
Timme Koster ('02)
NED13.66
Q
  0.169
 
2
Diego Andrés
Diego Andrés ('02)
ESP13.80
Q
  0.130
 PB
3
Štěpán Schubert
Štěpán Schubert ('03)
CZE13.86
q
  0.169
 
4
Hrístos Roúmtsios
Hrístos Roúmtsios ('03)
GRE13.96
q
  0.158
 PB
5
Bogdan Vidojković
Bogdan Vidojković ('02)
SRB14.10
q
  0.161
 
6
Herman Ellingsen
Herman Ellingsen ('02)
NOR14.91
  0.125
 
Indledende 2
14.7. Vind: -2.3
14.7.Vind: -2.3
1
Erwann Cinna
Erwann Cinna ('03)
FRA13.74
Q
  0.150
 
2
Gregory Minoue
Gregory Minoue ('02)
GER14.00
Q
  0.153
 
3
Alessio Sommacal
Alessio Sommacal ('01)
ITA14.12
q
  0.173
 =PB
4
Kenro Tohter
Kenro Tohter ('01)
EST14.26
  0.166
 
5
Sidrak Afework
Sidrak Afework ('01)
SWE14.48
  0.160
 
6
Domas Gailevičius
Domas Gailevičius ('01)
LTU14.64
  0.168
 
Job Geerds
Job Geerds ('02)
NED DNF
  0.165
 
Indledende 3
14.7. Vind: -1.7
14.7.Vind: -1.7
1
Sasha Zhoya
Sasha Zhoya ('02)
FRA13.63
Q
  0.178
 
2
Manuel Mordi
Manuel Mordi ('03)
GER13.89
Q
  0.157
 
3
Gonzalo Sabin Lamborena
Gonzalo Sabin Lamborena ('03)
ESP14.33
  0.167
 
4
Ioánnis Kamarinós
Ioánnis Kamarinós ('01)
GRE14.42
  0.171
 
5
James Ezeonu
James Ezeonu ('03)
IRL14.43
  0.140
 
6
Ryan Wright
Ryan Wright ('02)
SUI14.69
  0.183
 
7
Alexandru Toader
Alexandru Toader ('01)
ROU14.70
  0.183
 
Indledende 4
14.7. Vind: 0.0
14.7.Vind: 0.0
1
Jakub Szymański
Jakub Szymański ('02)
POL13.78
Q
  0.165
 
2
Mark Heiden
Mark Heiden ('02)
NED13.95
Q
  0.178
 
3
Nick Rüegg
Nick Rüegg ('01)
SUI14.03
q
  0.138
 
4
Lukas Cik
Lukas Cik ('02)
CRO14.44
  0.210
 
5
Dobromir Nikolov
Dobromir Nikolov ('01)
BUL14.53
  0.208
 
6
Francisco Marques
Francisco Marques ('03)
POR14.55
  0.148
 
Indledende 5
14.7. Vind: -1.4
14.7.Vind: -1.4
1
Lorenzo Ndele Simonelli
Lorenzo Ndele Simonelli ('02)
ITA13.74
Q
  0.158
 
2
Elie Bacari
Elie Bacari ('03)
BEL13.84
Q
  0.165
 
3
Kenny Fletcher
Kenny Fletcher ('01)
FRA14.13
q
  0.159
 
4
Serhat Bulut
Serhat Bulut ('01)
TUR14.38
  0.149
 
5
Fabio Kobelt
Fabio Kobelt ('03)
SUI14.53
  0.144
 
6Andreas ChristoffersenAndreas Christoffersen ('01)DEN14.62
  0.166
 
7
Volodymyr Kilko
Volodymyr Kilko ('03)
UKR14.77
  0.217
 
M22 400 m hæk    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Ismail Nezir
Ismail Nezir ('03)
TUR49.19
  0.180
 
2
Berke Akçam
Berke Akçam ('02)
TUR49.48
  0.178
 SB
3
Oskar Edlund
Oskar Edlund ('02)
SWE49.57
  0.174
 PB
4
Matic Ian Guček
Matic Ian Guček ('03)
SLO49.70
  0.162
 
5
Michele Bertoldo
Michele Bertoldo ('01)
ITA50.12
  0.184
 
6
David Thid
David Thid ('03)
SWE51.10
  0.176
 
7
Fantin Crisci
Fantin Crisci ('02)
FRA51.30
  0.203
 
Clement Ducos
Clement Ducos ('01)
FRA DQ
  0.188
 
Semifinale15.7.
Semi 1
15.7.
15.7.
1
Matic Ian Guček
Matic Ian Guček ('03)
SLO50.08
Q
  0.172
 
2
Michele Bertoldo
Michele Bertoldo ('01)
ITA50.12
Q
  0.187
 
3
Berke Akçam
Berke Akçam ('02)
TUR50.13
Q
  0.188
 
4
David Thid
David Thid ('03)
SWE50.63
q
  0.219
 PB
5
Hugo Menin
Hugo Menin ('01)
FRA50.72
  0.263
 
6
Karl Wållgren
Karl Wållgren ('01)
SWE50.92
  0.235
 
7
Jaakko Linnus
Jaakko Linnus ('03)
FIN51.41
  0.200
 PB
8
Pablo Drees
Pablo Drees ('01)
ESP51.46
  0.291
 
Semi 2
15.7.
15.7.
1
Ismail Nezir
Ismail Nezir ('03)
TUR50.23
Q
  0.223
 
2
Oskar Edlund
Oskar Edlund ('02)
SWE50.28
Q
  0.224
 
3
Fantin Crisci
Fantin Crisci ('02)
FRA50.39
Q
  0.194
 
4
Clement Ducos
Clement Ducos ('01)
FRA50.57
q
  0.210
 
5
Riccardo Berrino
Riccardo Berrino ('02)
ITA51.14
  0.183
 PB
6
George Seery
George Seery ('03)
GBR51.25
  0.173
 
7
Nahom Yirga
Nahom Yirga ('01)
SUI51.98
  0.209
 
8
Árpád Bánóczy
Árpád Bánóczy ('02)
HUN53.01
  0.240
 
Indledende heats14.7.
Indledende 1
14.7.
14.7.
1
Berke Akçam
Berke Akçam ('02)
TUR51.00
Q
  0.215
 
2
Árpád Bánóczy
Árpád Bánóczy ('02)
HUN51.20
Q
  0.246
 
3
Pablo Drees
Pablo Drees ('01)
ESP51.25
Q
  0.269
 
4
Clement Ducos
Clement Ducos ('01)
FRA51.49
q
  0.209
 
5
Tobias Eberhard
Tobias Eberhard ('03)
SUI52.18
  0.251
 
6
Alberto Montanari
Alberto Montanari ('01)
ITA52.28
  0.253
 
7Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)DEN54.40
  0.210
 
Indledende 2
14.7.
14.7.
1
Ismail Nezir
Ismail Nezir ('03)
TUR50.86
Q
  0.230
 
2
Fantin Crisci
Fantin Crisci ('02)
FRA50.96
Q
  0.222
 
3
David Thid
David Thid ('03)
SWE51.55
Q
  0.187
 
4
Riccardo Berrino
Riccardo Berrino ('02)
ITA51.61
q
  0.185
 
5
Andreas Haara Bakketun
Andreas Haara Bakketun ('01)
NOR52.98
  0.233
 
6
Harálabos-Nikólaos Haratsídis
Harálabos-Nikólaos Haratsídis ('01)
GRE53.23
  0.279
 
Indledende 3
14.7.
14.7.
1
Matic Ian Guček
Matic Ian Guček ('03)
SLO51.18
Q
  0.146
 
2
Karl Wållgren
Karl Wållgren ('01)
SWE51.30
Q
  0.276
 
3
George Seery
George Seery ('03)
GBR51.33
Q
  0.223
 
4
Hugo Menin
Hugo Menin ('01)
FRA51.39
q
  0.255
 
5
Daan Kneppers
Daan Kneppers ('03)
NED52.11
  0.258
 
6
Diogo Barrigana
Diogo Barrigana ('03)
POR52.61
  0.193
 
7
Dmitrijs Lašenko
Dmitrijs Lašenko ('02)
LAT52.82
  0.271
 
Indledende 4
14.7.
14.7.
1
Michele Bertoldo
Michele Bertoldo ('01)
ITA50.37
Q
  0.281
 
2
Oskar Edlund
Oskar Edlund ('02)
SWE50.75
Q
  0.202
 
3
Nahom Yirga
Nahom Yirga ('01)
SUI51.27
Q
  0.186
 
4
Jaakko Linnus
Jaakko Linnus ('03)
FIN51.49
q
  0.215
 PB
5
Leo Köhldorfer
Leo Köhldorfer ('01)
AUT51.84
  0.232
 
6
Rostyslav Holubovych
Rostyslav Holubovych ('02)
UKR51.84
  0.236
 
7
Denis Bartek
Denis Bartek ('03)
SVK53.79
  0.188
 
M22 Højdespring    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Ali Eren Ünlü
Ali Eren Ünlü ('03)
TUR2.22
  
 
 
2.05
  O
2.10
 XO
2.15
XXO
2.19
  O
2.22
 XO
2.25
XXX
  
2
Oleh Doroshchuk
Oleh Doroshchuk ('01)
UKR2.19
  
 
 
2.10
  O
2.15
 XO
2.19
  O
2.22
XXX
    
2
Roman Petruk
Roman Petruk ('03)
UKR2.19
  
 
 
2.05
 XO
2.10
  O
2.15
  O
2.19
  O
2.22
XXX
   
4
Arttu Mattila
Arttu Mattila ('01)
FIN2.19
  
 SB
 
2.10
 XO
2.15
  O
2.19
 XO
2.22
XXX
    
5
Jan Štefela
Jan Štefela ('01)
CZE2.15
  
 
 
2.05
  O
2.10
  O
2.15
  O
2.19
XXX
    
6
Massimiliano Luiu
Massimiliano Luiu ('02)
ITA2.15
  
 
 
2.05
  O
2.10
  O
2.15
 XO
2.19
XPP
2.22
  XX
   
7
Emir Rovčanin
Emir Rovčanin ('02)
SRB2.15
  
 =PB
 
2.05
  O
2.10
 XO
2.15
 XO
2.19
XXX
    
7
Gergely Török
Gergely Török ('02)
HUN2.15
  
 
 
2.05
  O
2.10
 XO
2.15
 XO
2.19
XXX
    
9
Oleh Tykul
Oleh Tykul ('01)
UKR2.10
  
 
 
2.05
XXO
2.10
  O
2.15
XXX
     
10
Nikola Mujanovič
Nikola Mujanovič ('01)
SRB2.10
  
 SB
 
2.05
  O
2.10
XXO
2.15
XXX
     
10
Mateusz Kołodziejski
Mateusz Kołodziejski ('02)
POL2.10
  
 
 
2.05
  O
2.10
XXO
2.15
XXX
     
12
Lionel-Afan Strasser
Lionel-Afan Strasser ('02)
AUT2.05
  
 
 
2.05
  O
2.10
XXX
      
13
Mátyás Guth
Mátyás Guth ('03)
HUN2.05
  
 
 
2.05
 XO
2.10
XXX
      
Jason Bayindoula
Jason Bayindoula ('01)
FRA NH
  
 
 
2.05
XXr
       
M22 Stangspring    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Juho Alasaari
Juho Alasaari ('03)
FIN5.71
  
NU23R PB
 
5.35
  O
5.50
 XO
5.60
  O
5.66
XXO
5.71 =NU23R
  O
5.76
XXr
  
2
Robin Emig
Robin Emig ('01)
FRA5.66
  
 
 
5.35
 XO
5.50
  O
5.60
  O
5.66
 XO
5.71
  XP
5.76
  XX
  
3
Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse ('01)
NOR5.66
  
 
 
5.35
 XO
5.50
  O
5.60
  O
5.66
XXO
5.71
  XP
5.76
  XX
  
4
Valters Kreišs
Valters Kreišs ('03)
LAT5.60
  
 PB
 
5.20
  O
5.35
  O
5.50
 XO
5.60
 XO
5.66
XXX
   
5
Anthony Ammirati
Anthony Ammirati ('03)
FRA5.50
  
 
 
5.35
XXO
5.50
  O
5.60
XXP
5.66
  X
    
6
Baptiste Thiery
Baptiste Thiery ('01)
FRA5.50
  
 
 
5.35
  O
5.50
 XO
5.60
XXX
     
7
Matteo Oliveri
Matteo Oliveri ('02)
ITA5.35
  
 
 
5.35
  O
5.50
XXX
      
8
Ander Martinez
Ander Martinez ('03)
ESP5.20
  
 =SB
 
5.00
  O
5.20
 XO
5.35
XXX
     
9
Ivan Paravac
Ivan Paravac ('01)
CRO5.20
  
 
 
5.00
 XO
5.20
XXO
5.35
XXX
     
10
Fabio Wünsche
Fabio Wünsche ('01)
GER5.00
  
 
 
5.00
  O
5.20
XXX
      
11
Juan Luis Bravo
Juan Luis Bravo ('03)
ESP5.00
  
 
 
5.00
 XO
5.20
XXX
      
Pedro Buaró
Pedro Buaró ('01)
POR NH
  
 
 
5.20
XXP
5.35
  X
      
Kvalifikation15.7.
Kval
15.7.
15.7.
1
Baptiste Thiery
Baptiste Thiery ('01)
FRA5.35
q
  A 1
 
 
5.35
  O
       
1
Robin Emig
Robin Emig ('01)
FRA5.35
q
  B 1
 
 
5.35
  O
       
1
Pedro Buaró
Pedro Buaró ('01)
POR5.35
q
  A 1
 
 
5.05
  O
5.20
  O
5.35
  O
     
4
Valters Kreišs
Valters Kreišs ('03)
LAT5.35
q
  A 3
 
 
5.05
 XO
5.20
  O
5.35
  O
     
4
Matteo Oliveri
Matteo Oliveri ('02)
ITA5.35
q
  A 3
 
 
5.20
 XO
5.35
  O
      
6
Anthony Ammirati
Anthony Ammirati ('03)
FRA5.35
q
  A 5
 
 
5.35
 XO
       
6
Juho Alasaari
Juho Alasaari ('03)
FIN5.35
q
  B 2
 
 
5.20
  O
5.35
 XO
      
6
Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse ('01)
NOR5.35
q
  B 2
 
 
5.35
 XO
       
9
Juan Luis Bravo
Juan Luis Bravo ('03)
ESP5.35
q
  B 4
 =PB
 
4.90
 XO
5.05
 XO
5.20
 XO
5.35
XXO
    
10
Ivan Paravac
Ivan Paravac ('01)
CRO5.20
q
  B 5
 
 
5.05
  O
5.20
  O
5.35
XXX
     
11
Fabio Wünsche
Fabio Wünsche ('01)
GER5.20
q
  A 6
 
 
5.05
XXO
5.20
  O
5.35
XXr
     
12
Ander Martinez
Ander Martinez ('03)
ESP5.20
q
  A 7
 =SB
 
4.90
 XO
5.05
XXO
5.20
  O
5.35
XXX
    
13
Oleksandr Onufriyev
Oleksandr Onufriyev ('02)
UKR5.20
  B 6
 
 
5.20
 XO
5.35
XXX
      
13
Albin Lundberg
Albin Lundberg ('02)
FIN5.20
  A 8
 
 
4.90
  O
5.05
  O
5.20
 XO
5.35
XXX
    
13
Louis Pröbstle
Louis Pröbstle ('02)
GER5.20
  A 8
 
 
5.05
  O
5.20
 XO
5.35
XXX
     
16
Francesco Pugno
Francesco Pugno ('01)
ITA5.05
  B 7
 
 
4.90
  O
5.05
  O
5.20
XXX
     
16
Nicolas Pfrommer
Nicolas Pfrommer ('01)
SUI5.05
  A 10
 
 
4.90
  O
5.05
  O
5.20
XXX
     
18
Evgeni Enev
Evgeni Enev ('01)
BUL5.05
  A 11
 
 
5.05
 XO
5.20
XXX
      
19
Oliver Latzelsberger
Oliver Latzelsberger ('01)
AUT5.05
  B 8
 
 
4.90
 XO
5.05
 XO
5.20
XXX
     
20
Marcell Nagy
Marcell Nagy ('02)
HUN5.05
  A 12
 
 
4.90
XXO
5.05
 XO
5.20
XXX
     
21
Luke Zenker
Luke Zenker ('03)
GER5.05
  B 9
 
 
4.90
  O
5.05
XXO
5.20
XXX
     
22
Bartosz Marciniewicz
Bartosz Marciniewicz ('02)
POL4.90
  A 13
 
 
4.90
  O
5.05
XXX
      
22
Antonios Santas
Antonios Santas ('01)
GRE4.90
  B 10
 SB
 
4.90
  O
5.05
XXX
      
24
Márton Böndör
Márton Böndör ('02)
HUN4.90
  B 11
 
 
4.90
XXO
5.05
XXX
      
Artur Coll
Artur Coll ('01)
ESP NH
  B
 
 
5.05
XPP
5.35
  r
      
M22 Længdespring    
14.7.

Finale A

Finale
14.7.
1
Henrik Flåtnes
Henrik Flåtnes ('01)
NOR7.96
+1.3
  
 SB
 
  X
 0.5
7.70
 0.4
7.57
 1.2
7.96 SB
 1.3
7.79
 0.6
  X
 0.6
  
2
Simon Batz
Simon Batz ('02)
GER7.72
+0.5
  
 
 
7.29
 0.4
7.20
 0.5
7.62
 1.9
7.48
 1.7
7.72
 0.5
  X
 1.2
  
3
Mátyás Németh
Mátyás Németh ('01)
HUN7.71
+1.5
  
 
 
7.53
 0.4
7.29
 0.4
7.43
 1.2
7.65
 1.6
5.27
 0.7
7.71
 1.5
  
4
Jules Pommery
Jules Pommery ('01)
FRA7.64
+0.5
  
 
 
7.56
 0.5
  X
 0.6
5.76
 1.3
7.47
 1.1
  X
 0.4
7.64
 0.5
  
5
Iker Arotzena
Iker Arotzena ('01)
ESP7.60
+0.9
  
 SB
 
7.26
 1.1
7.38
 0.6
7.54
 0.6
7.46
 1.7
  X
 1.0
7.60 SB
 0.9
  
6
Tan Cernigoj
Tan Cernigoj ('01)
SLO7.31
+1.2
  
 
 
6.87
 0.4
7.24
 0.4
  X
 1.2
  X
 1.7
7.30
 1.4
7.31
 1.2
  
7
André Lucas Pimenta
André Lucas Pimenta ('01)
POR7.26
+1.8
  
 
 
7.22
 0.8
6.99
 0.4
  X
 1.0
6.95
 1.9
7.26
 1.8
7.22
 1.1
  
8
Gor Beglaryan
Gor Beglaryan ('03)
ARM7.21
+1.1
  
 
 
  X
 0.2
7.21
 1.1
7.20
 1.4
5.99
 1.8
7.19
 1.1
7.18
 0.3
  
9
Pedro Pires
Pedro Pires ('03)
POR7.20
+0.4
  
 
 
7.20
 0.4
6.97
 0.4
7.10
 1.6
     
10
Kareem Hatem Mersal
Kareem Hatem Mersal ('01)
ITA7.11
+0.5
  
 
 
7.11
 0.5
  X
 0.4
6.91
 1.4
     
11
Erwan Konate
Erwan Konate ('03)
FRA6.83
+1.2
  
 
 
  X
 0.3
  X
 0.4
6.83
 1.2
     
Oliver Koletzko
Oliver Koletzko ('03)
GER NM
  
 
 
  X
 0.1
  –      
Kvalifikation13.7.
Kval
13.7.
13.7.
1
Mátyás Németh
Mátyás Németh ('01)
HUN7.63
-0.9
q
  B 1
 
 
7.39
 -1.8
7.45
 -0.8
7.63
 -0.9
     
2
Simon Batz
Simon Batz ('02)
GER7.63
-1.5
q
  B 2
 
 
7.45
 -1.3
7.63
 -1.5
  –     
3
Kareem Hatem Mersal
Kareem Hatem Mersal ('01)
ITA7.57
-1.5
q
  A 1
 
 
7.24
 -3.1
7.23
 -1.6
7.57
 -1.5
     
4
Jules Pommery
Jules Pommery ('01)
FRA7.54
-2.6
q
  A 2
 
 
7.54
 -2.6
  X
 -1.8
7.52
 -1.6
     
5
Iker Arotzena
Iker Arotzena ('01)
ESP7.53
-1.3
q
  A 3
 
 
7.23
 -2.6
7.39
 -1.6
7.53
 -1.3
     
6
Henrik Flåtnes
Henrik Flåtnes ('01)
NOR7.49
-1.8
q
  B 3
 
 
7.43
 -1.1
7.49
 -1.8
  –     
7
Erwan Konate
Erwan Konate ('03)
FRA7.48
-0.9
q
  B 4
 
 
  X
 -1.4
7.48
 -0.9
  –     
8
Pedro Pires
Pedro Pires ('03)
POR7.32
-0.9
q
  B 5
 
 
6.91
 -0.9
7.08
 -1.8
7.32
 -0.9
     
9
André Lucas Pimenta
André Lucas Pimenta ('01)
POR7.27
-1.3
q
  A 4
 
 
  X
 -0.7
7.27
 -1.3
  –     
10
Oliver Koletzko
Oliver Koletzko ('03)
GER7.26
-1.8
q
  A 5
 
 
  X
 -1.5
7.26
 -1.8
7.21
 -2.3
     
11
Gor Beglaryan
Gor Beglaryan ('03)
ARM7.24
-1.6
q
  B 6
 =SB
 
  X
 -0.8
7.24 SB
 -1.4
7.24 =SB
 -1.6
     
12
Tan Cernigoj
Tan Cernigoj ('01)
SLO7.24
-1.7
q
  B 7
 
 
7.11
 -0.8
6.95
 -1.0
7.24
 -1.7
     
13
Andriy Makharynskyy
Andriy Makharynskyy ('03)
UKR7.19
-1.3
  A 6
 
 
7.19
 -1.3
7.05
 -2.1
7.17
 -2.3
     
14
Frederic Dufag
Frederic Dufag ('03)
FRA7.15
-2.3
  A 7
 
 
  X
 -2.2
7.15
 -2.3
  X
 -2.4
     
15
Damian Felter
Damian Felter ('03)
NED7.14
-1.7
  B 8
 
 
7.14
 -1.7
7.03
 -1.8
7.01
 -1.0
     
16
Nikólaos Stamatonikolós
Nikólaos Stamatonikolós ('03)
GRE7.03
-2.1
  B 9
 
 
7.03
 -2.1
  X
 -1.1
5.95
 -1.1
     
17
Oluwatosin Ayodeji
Oluwatosin Ayodeji ('03)
AUT7.02
-1.9
  A 8
 
 
7.02
 -1.9
  X
 -1.9
3.55
 -2.5
     
18
Reece Ademola
Reece Ademola ('03)
IRL6.99
-3.8
  A 9
 
 
6.66
 -1.6
6.32
 -2.1
6.99
 -3.8
     
19
Leonardo Pini
Leonardo Pini ('03)
ITA6.91
-0.9
  B 10
 
 
6.72
 -1.8
6.91
 -0.9
6.89
 -1.4
     
M22 Trespring    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Simon Gore
Simon Gore ('02)
FRA16.40
+0.9
  
 SB
 
16.18
 1.3
16.38 SB
 0.7
16.19
 0.5
16.40 SB
 0.9
  X
 0.1
15.08
 -0.1
  
2
Gabriel Wallmark
Gabriel Wallmark ('02)
SWE16.24
+0.4
  
 SB
 
15.94
 2.7
  X
 2.1
16.24 SB
 0.4
15.92
 1.0
  –15.88
 0.5
  
3
Batuhan Çakır
Batuhan Çakır ('01)
TUR16.16
+1.7
  
 PB
 
15.61
 0.5
14.57
 1.0
15.88
 1.2
14.85
 1.9
16.16 PB
 1.7
15.69
 0.9
  
4
Endiorass Kingley
Endiorass Kingley ('02)
AUT16.06
+0.5
  
 PB
 
15.87 PB
 1.5
  X
 0.4
16.05 PB
 -0.1
16.06 PB
 0.5
  X
 0.9
15.94
 0.6
  
5
Sandis Dzenītis
Sandis Dzenītis ('01)
LAT16.00
+0.8
  
 PB
 
15.01
 2.1
15.12
 0.3
15.69 PB
 1.0
15.02
 2.1
15.45
 0.8
16.00 PB
 0.8
  
6
Henrik Flåtnes
Henrik Flåtnes ('01)
NOR15.97
+0.3
  
 PB
 
15.41
 0.9
15.58
 1.3
15.82
 1.1
  X
 2.2
15.33
 0.7
15.97 PB
 0.3
  
7
Enrico Montanari
Enrico Montanari ('01)
ITA15.87
+2.0
  
 
 
15.87
 2.0
  –  –  –  –   
8
Dimitar Tashev
Dimitar Tashev ('02)
BUL15.73
+0.4
  
 SB
 
  X
 0.6
  X
 0.7
15.73 SB
 0.4
15.45
 1.6
  X
 1.7
  X
 1.4
  
9
Filipe Silva
Filipe Silva ('02)
POR15.55
+1.5
  
 
 
15.42
 1.6
14.99
 -1.0
15.55
 1.5
     
10
Mesut Bülbül
Mesut Bülbül ('03)
TUR15.39
-0.4
  
 
 
14.65
 1.5
15.39
 -0.4
15.05
 1.0
     
11
Gabriele Tosti
Gabriele Tosti ('01)
ITA15.36
+1.3
  
 
 
15.36
 1.3
15.31
 0.2
  X
 1.1
     
12
Pablo Delgado
Pablo Delgado ('03)
ESP15.26
+0.9
  
 
 
13.04
 1.8
  X
 1.1
15.26
 0.9
     
Kvalifikation14.7.
Kval
14.7.
14.7.
1
Simon Gore
Simon Gore ('02)
FRA16.03
+0.1
Q
  B 1
 
 
16.03
 0.1
       
2
Batuhan Çakır
Batuhan Çakır ('01)
TUR15.96
-0.8
Q
  A 1
 PB
 
  X
 -0.9
15.96 PB
 -0.8
      
3
Gabriel Wallmark
Gabriel Wallmark ('02)
SWE15.90
-1.0
Q
  A 2
 SB
 
15.67 SB
 -1.7
15.90 SB
 -1.0
      
4
Henrik Flåtnes
Henrik Flåtnes ('01)
NOR15.90
+0.5
Q
  A 3
 PB
 
  X
 -0.6
15.90 PB
 0.5
      
5
Enrico Montanari
Enrico Montanari ('01)
ITA15.58
-1.2
q
  B 2
 
 
15.46
 -0.5
  X
 -0.3
15.58
 -1.2
     
6
Pablo Delgado
Pablo Delgado ('03)
ESP15.58
-2.0
q
  A 4
 
 
15.39
 -1.6
15.07
 -1.7
15.58
 -2.0
     
7
Filipe Silva
Filipe Silva ('02)
POR15.51
+0.4
q
  B 3
 
 
15.43
 -0.1
15.31
 0.7
15.51
 0.4
     
8
Endiorass Kingley
Endiorass Kingley ('02)
AUT15.44
+0.8
q
  B 4
 
 
15.32
 -0.6
15.17
 -1.0
15.44
 0.8
     
9
Dimitar Tashev
Dimitar Tashev ('02)
BUL15.38
-1.2
q
  A 5
 SB
 
  X
 -1.4
15.38 SB
 -1.2
15.17
 -0.6
     
10
Mesut Bülbül
Mesut Bülbül ('03)
TUR15.33
-0.6
q
  B 5
 
 
14.88
 -0.9
15.32
 -0.1
15.33
 -0.6
     
11
Gabriele Tosti
Gabriele Tosti ('01)
ITA15.33
-0.7
q
  A 6
 
 
  X
 0.1
15.33
 -0.7
13.22
 -1.3
     
12
Sandis Dzenītis
Sandis Dzenītis ('01)
LAT15.32
-1.0
q
  B 6
 
 
15.32
 -1.0
15.17
 -0.6
14.69
 0.5
     
13
Archie Yeo
Archie Yeo ('03)
GBR15.31
-0.3
  B 7
 
 
  X
 1.0
15.31
 -0.3
  X
 -0.1
     
14
Grigóris Nikolaou
Grigóris Nikolaou ('03)
CYP15.12
-2.7
  A 7
 
 
14.97
 -0.1
  X
 -1.0
15.12
 -2.7
     
15
Federico Bruno
Federico Bruno ('03)
ITA15.09
-0.4
  B 8
 
 
  X
 -1.2
  X
 -0.2
15.09
 -0.4
     
16
Aapo Karvinen
Aapo Karvinen ('01)
FIN14.97
-0.8
  B 9
 
 
  X
 -0.2
14.30
 -0.4
14.97
 -0.8
     
17
Zsombor Almos Ivan
Zsombor Almos Ivan ('01)
HUN14.68
-0.6
  A 8
 
 
14.52
 -0.5
14.41
 -1.0
14.68
 -0.6
     
18
Jakub Kunt
Jakub Kunt ('01)
CZE14.19
-1.3
  B 10
 
 
14.19
 -1.3
  X
 -0.2
  X
 1.1
     
Vladyslav Shepeliev
Vladyslav Shepeliev ('01)
UKR DNS
  A
 
M22 Kuglestød 7.26 kg    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Tizian Noah Lauria
Tizian Noah Lauria ('03)
GER19.80
  
 PB
 
18.9418.7019.0019.80 PB  X19.37  
2
Eric Maihöfer
Eric Maihöfer ('01)
GER19.44
  
 SB
 
  X18.9419.44 SB19.2318.95  X  
3
Muhamet Ramadani
Muhamet Ramadani ('02)
KOS19.20
  
 
 
18.45  X19.2018.7318.9618.60  
4
Xaver Hastenrath
Xaver Hastenrath ('03)
GER19.19
  
 
 
18.9618.9419.1919.1018.75  X  
5
Miguel Gómez
Miguel Gómez ('01)
ESP19.17
  
 
 
19.17  X  X18.7118.66  X  
6
Piotr Goździewicz
Piotr Goździewicz ('01)
POL18.72
  
 
 
18.72  X  X  X18.1918.17  
7
Stephen Louis Mauotekena Mailagi
Stephen Louis Mauotekena Mailagi ('01)
FRA18.67
  
 
 
17.3418.6718.07  X  X  X  
8
Wojciech Marok
Wojciech Marok ('01)
POL18.42
  
 
 
16.6518.2916.5716.9617.7418.42  
9
Nuh Bolat
Nuh Bolat ('02)
TUR18.26
  
 
 
18.26  X17.52     
10
Jesper Ahlin
Jesper Ahlin ('03)
SWE18.23
  
 PB
 
16.5617.2318.23 PB     
11
Riccardo Ferrara
Riccardo Ferrara ('01)
ITA18.17
  
 
 
  X17.9118.17     
12
Jakub Korejba
Jakub Korejba ('03)
POL17.69
  
 
 
17.6917.1717.58     
13
Dino Tumbul
Dino Tumbul ('01)
SRB17.55
  
 
 
  X17.5517.11     
14
Karel Šula
Karel Šula ('03)
SVK16.04
  
 
 
16.0416.0015.83     
15
Athanásios-Annívas Ikonómou
Athanásios-Annívas Ikonómou ('02)
GRE15.66
  
 
 
14.2515.66  X     
M22 Diskoskast 2.0 kg    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Mykolas Alekna
Mykolas Alekna ('02)
LTU68.34
  
 
 
67.8768.34  X66.50  X  X  
2
Marius Karges
Marius Karges ('03)
GER62.56
  
 
 
57.06  X  X62.56  X60.27  
3
Yasiel Brayan Sotero
Yasiel Brayan Sotero ('01)
ESP61.69
  
 
 
61.69  X  X59.30  X  X  
4
Steven Richter
Steven Richter ('03)
GER61.01
  
 
 
57.14  X61.0160.0060.3359.32  
5
Marcos Moreno
Marcos Moreno ('03)
ESP57.40
  
 
 
  X51.9657.40  X56.6152.89  
6
Enes Çankaya
Enes Çankaya ('02)
TUR56.89
  
 
 
  X  X56.89  X48.7853.73  
7
Sebastiaan Bonte
Sebastiaan Bonte ('03)
NED56.09
  
 SB
 
53.2156.09 SB52.7555.37  X53.77  
8
Antti Pränni
Antti Pränni ('01)
FIN55.83
  
 
 
55.66  X  X  X  X55.83  
9
Marc-Alexandre Delin
Marc-Alexandre Delin ('02)
FRA55.19
  
 
 
  X  X55.19     
10
Carmelo Alessandro Musci
Carmelo Alessandro Musci ('01)
ITA54.59
  
 
 
54.5952.9250.86     
11
Konstadínos Bouzákis
Konstadínos Bouzákis ('03)
GRE54.33
  
 
 
54.3353.68  X     
12
Rami Kankaanpää
Rami Kankaanpää ('01)
FIN53.62
  
 
 
52.0953.1253.62     
Kvalifikation13.7.
Kval
13.7.
13.7.
1
Mykolas Alekna
Mykolas Alekna ('02)
LTU61.42
Q
  A 1
 
 
55.6561.42      
2
Yasiel Brayan Sotero
Yasiel Brayan Sotero ('01)
ESP59.85
Q
  A 2
 
 
59.85       
3
Steven Richter
Steven Richter ('03)
GER59.52
Q
  B 1
 
 
59.52       
4
Marius Karges
Marius Karges ('03)
GER59.32
Q
  A 3
 
 
59.32       
5
Enes Çankaya
Enes Çankaya ('02)
TUR56.04
q
  B 2
 
 
  X56.04  X     
6
Carmelo Alessandro Musci
Carmelo Alessandro Musci ('01)
ITA55.13
q
  A 4
 
 
55.1351.2053.28     
7
Marcos Moreno
Marcos Moreno ('03)
ESP54.67
q
  B 3
 
 
41.8254.6754.16     
8
Antti Pränni
Antti Pränni ('01)
FIN54.01
q
  A 5
 
 
53.2453.5854.01     
9
Sebastiaan Bonte
Sebastiaan Bonte ('03)
NED53.67
q
  A 6
 
 
53.6751.9651.46     
10
Rami Kankaanpää
Rami Kankaanpää ('01)
FIN53.48
q
  B 4
 
 
53.48  X53.41     
11
Konstadínos Bouzákis
Konstadínos Bouzákis ('03)
GRE53.44
q
  A 7
 
 
51.24  X53.44     
12
Marc-Alexandre Delin
Marc-Alexandre Delin ('02)
FRA53.14
q
  B 5
 
 
  X  X53.14     
13
Dimítrios Pavlídis
Dimítrios Pavlídis ('03)
GRE53.05
  B 6
 
 
51.8352.8153.05     
14
Chukwuemeka Osammor
Chukwuemeka Osammor ('01)
GBR52.52
  A 8
 
 
52.5251.53  X     
15
Márton Csontos
Márton Csontos ('02)
HUN52.28
  A 9
 
 
51.5452.2851.86     
16
Steffen Melheim
Steffen Melheim ('03)
NOR51.81
  B 7
 
 
  X  X51.81     
17
Oleksiy Kyrylin
Oleksiy Kyrylin ('01)
UKR51.48
  A 10
 
 
51.4850.89  X     
18
Will Youssef Dibo
Will Youssef Dibo ('01)
AUT51.44
  B 8
 
 
  X51.44  X     
19
Zalán Strigencz
Zalán Strigencz ('02)
HUN50.79
  B 9
 
 
49.2850.7948.43     
20
Enrico Saccomano
Enrico Saccomano ('01)
ITA50.39
  B 10
 
 
50.17  X50.39     
21
Berk Sansoy
Berk Sansoy ('02)
TUR48.28
  A 11
 
 
48.28  X  X     
22
Ruben Rolvink
Ruben Rolvink ('02)
NED48.12
  B 11
 
 
46.9948.12  X     
23
Rafael Zacharia
Rafael Zacharia ('01)
CYP46.10
  B 12
 
 
  X46.10  X     
Manuel Anxo Simon
Manuel Anxo Simon ('01)
ESP NM
  A
 
 
  X  X  X     
M22 Hammerkast 7.26 kg    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Mykhaylo Kokhan
Mykhaylo Kokhan ('01)
UKR77.21
  
 SB
 
73.6876.1676.0875.3570.7377.21 SB  
2
Merlin Hummel
Merlin Hummel ('02)
GER75.61
  
 
 
62.60  X73.39  X  X75.61  
3
Sören Klose
Sören Klose ('02)
GER73.70
  
 
 
71.3172.4273.70  X72.5171.42  
4
Dawid Piłat
Dawid Piłat ('02)
POL72.44
  
 
 
  X69.3671.0968.0172.44  X  
5
Nikólaos Polihroníou
Nikólaos Polihroníou ('03)
GRE71.50
  
 
 
70.6871.5071.0970.1269.19  X  
6
Jan Doležálek
Jan Doležálek ('02)
CZE70.86
  
 
 
70.8670.46  X70.70  X  X  
7
Halil Yılmazer
Halil Yılmazer ('01)
TUR70.67
  
 
 
69.7770.67  X  X67.2368.79  
8
Valentin Andreev
Valentin Andreev ('02)
BUL70.58
  
 
 
68.7469.4670.3668.6870.5869.04  
9
Tomasz Ratajczyk
Tomasz Ratajczyk ('02)
POL70.14
  
 
 
70.14  X  X     
10
Jean-Baptiste Bruxelle
Jean-Baptiste Bruxelle ('02)
FRA68.56
  
 
 
67.26  X68.56     
11
Benedek Doma
Benedek Doma ('01)
HUN68.40
  
 
 
  X67.0568.40     
12
Oréstis Dousákis
Oréstis Dousákis ('02)
GRE68.38
  
 
 
68.0968.38  X     
Kvalifikation13.7.
Kval
13.7.
13.7.
1
Mykhaylo Kokhan
Mykhaylo Kokhan ('01)
UKR72.25
Q
  B 1
 
 
72.25       
2
Dawid Piłat
Dawid Piłat ('02)
POL72.24
Q
  B 2
 
 
72.24       
3
Halil Yılmazer
Halil Yılmazer ('01)
TUR71.33
Q
  A 1
 
 
67.9768.7671.33     
4
Oréstis Dousákis
Oréstis Dousákis ('02)
GRE70.08
q
  B 3
 
 
70.08  X68.72     
5
Sören Klose
Sören Klose ('02)
GER69.85
q
  A 2
 
 
  X69.8568.21     
6
Jean-Baptiste Bruxelle
Jean-Baptiste Bruxelle ('02)
FRA69.53
q
  B 4
 
 
69.4069.5369.33     
7
Jan Doležálek
Jan Doležálek ('02)
CZE69.30
q
  A 3
 
 
66.6363.6069.30     
8
Tomasz Ratajczyk
Tomasz Ratajczyk ('02)
POL68.74
q
  A 4
 
 
68.7467.31  X     
9
Merlin Hummel
Merlin Hummel ('02)
GER68.66
q
  B 5
 
 
68.66  X66.60     
10
Nikólaos Polihroníou
Nikólaos Polihroníou ('03)
GRE68.36
q
  A 5
 
 
68.3668.3567.93     
11
Valentin Andreev
Valentin Andreev ('02)
BUL67.64
q
  B 6
 
 
67.6467.07  X     
12
Benedek Doma
Benedek Doma ('01)
HUN67.22
q
  B 7
 
 
64.5167.22  X     
13
Davide Costa
Davide Costa ('02)
ITA66.43
  A 6
 
 
65.1466.43  X     
14
Ioánnis Korakídis
Ioánnis Korakídis ('03)
GRE66.09
  A 7
 
 
64.04  X66.09     
15
Oskari Lahtinen
Oskari Lahtinen ('01)
FIN65.92
  A 8
 PB
 
62.3265.92 PB  X     
16
Kenneth Ikeji
Kenneth Ikeji ('02)
GBR65.78
  A 9
 
 
  X65.78  X     
17
Jan Emberšič
Jan Emberšič ('03)
SLO65.30
  B 8
 
 
63.4064.0965.30     
18
Dragos Nicorici
Dragos Nicorici ('02)
ROU64.10
  A 10
 
 
  X  X64.10     
19
Lars Wolfisberg
Lars Wolfisberg ('03)
SUI63.42
  B 9
 
 
  X63.42  X     
20
Lukas Baroke
Lukas Baroke ('01)
SUI63.07
  A 11
 
 
  X61.7963.07     
Adam Ziółkowski
Adam Ziółkowski ('02)
POL NM
  B
 
 
  X  X  X     
M22 Spydkast 800 gram    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Artur Felfner
Artur Felfner ('03)
UKR83.04
  
 SB
 
79.42  X82.32 SB78.8782.0783.04 SB  
2
Topias Laine
Topias Laine ('01)
FIN79.77
  
 
 
74.3478.7779.7777.92  X74.58  
3
Michele Fina
Michele Fina ('02)
ITA77.23
  
 PB
 
71.5376.19 PB  X64.9177.23 PB76.64  
4
Janne Läspä
Janne Läspä ('02)
FIN77.19
  
 
 
71.4373.2875.7675.50  X77.19  
5
Eryk Kołodziejczak
Eryk Kołodziejczak ('02)
POL76.66
  
 
 
71.3376.6672.30  X  X73.34  
6
Aleksi Yli-Mannila
Aleksi Yli-Mannila ('01)
FIN75.59
  
 
 
74.8675.59  X73.4575.51  X  
7
Anze Durjava
Anze Durjava ('01)
SLO74.31
  
 
 
70.4874.0174.31  X71.3070.23  
8
Martin Florian
Martin Florian ('01)
CZE74.13
  
 
 
73.6174.1372.24  X  X71.95  
9
Jakob Rahm
Jakob Rahm ('02)
SWE73.91
  
 PB
 
70.2668.8173.91 PB     
10
Lenny Brisseault
Lenny Brisseault ('02)
FRA72.86
  
 
 
72.2772.8671.95     
11
Daniel Thrana
Daniel Thrana ('02)
NOR72.16
  
 
 
72.1670.93  X     
12
Pablo Costas
Pablo Costas ('01)
ESP71.25
  
 
 
  X59.8571.25     
13
Matīss Kaudze
Matīss Kaudze ('02)
LAT70.34
  
 
 
64.2270.34  X     
M22 Tikamp    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Markus Rooth
Markus Rooth ('01)
NOR8608
  
NR NU23R PB
 
10,81/+1,37,61w/+3,615,312,0349,0514,43/-1,248,635,1063,714.29,66
2
Sander Aae Skotheim
Sander Aae Skotheim ('02)
NOR8561
  
 
 
10,86/-0,37,70w/+3,013,742,1547,6914,68/-1,243,315,1057,934.16,60
3
Sven Roosen
Sven Roosen ('01)
NED8128
  
 
 
10,77/-0,37,16/+0,714,581,8247,4314,53/-1,242,134,8060,384.20,12
4
Marcel Meyer
Marcel Meyer ('01)
GER8096
  
 PB
 
11,02/-0,37,12/+0,215,021,9747,9414,56/-1,241,864,7057,714.22,84
5
Rasmus Roosleht
Rasmus Roosleht ('02)
EST8010
  
 PB
 
10,86/+1,26,78/+0,415,611,9749,6714,90/-2,646,914,7062,364.42,84
6
Jente Hauttekeete
Jente Hauttekeete ('02)
BEL7864
  
 
 
10,90/-0,37,22/+0,814,232,1249,1814,61/-1,236,754,5052,384.32,98
7
Andreu Boix
Andreu Boix ('02)
ESP7844
  
 
 
10,83/+1,27,26/+0,512,531,9748,3315,04/-2,639,724,9051,694.27,23
8
Luc Brewin
Luc Brewin ('02)
FRA7794
  
 PB
 
10,92/-0,37,39/+1,712,431,8849,8614,54/-1,240,035,1053,344.35,65
9
Jeff Tesselaar
Jeff Tesselaar ('03)
NED7753
  
 PB
 
10,81/+1,37,22/+1,613,091,9448,4215,01/-2,641,544,5047,754.19,58
10
Thomas Van Der Poel
Thomas Van Der Poel ('03)
BEL7558
  
 
 
10,98/+1,37,19/+1,811,612,0649,4815,48/-2,737,644,7051,344.34,26
11
Elliot Duvert
Elliot Duvert ('03)
SWE7522
  
 
 
11,26/+1,37,10/+1,313,632,0051,2415,33/-2,739,254,8049,584.33,38
12
Aleksi Savolainen
Aleksi Savolainen ('02)
FIN7392
  
 PB
 
11,10/+1,26,96/+1,314,161,8850,8215,47/-2,735,715,0050,304.42,67
13
Zsombor Gálpál
Zsombor Gálpál ('03)
HUN7354
  
 
 
10,90/+1,26,36/+2,013,781,8249,4215,21/-2,637,494,4059,754.36,77
14
Dominique Hall
Dominique Hall ('02)
AUT6738
  
 
 
11,27/+1,26,60/+1,511,341,8249,9915,53/-2,638,234,4039,864.52,26
Carl af Forselles
Carl af Forselles ('01)
SWEDNF
  
 
 
10,80/+1,27,28/+1,411,421,91
Ollie Thorner
Ollie Thorner ('01)
GBRDNF
  
 
 
10,94/+1,36,99/+1,213,461,94
José San Pastor
José San Pastor ('02)
ESPDNF
  
 
 
11,11/+1,37,16w/+2,114,71NH
Teo Bastien
Teo Bastien ('02)
FRADNF
  
 
 
10,95/+1,27,37/+1,713,401,9450,9315,06/-1,239,23
Pol Ferrer
Pol Ferrer ('03)
ESPDNF
  
 
 
10,81/-0,37,05/+2,011,521,91DNF
Jack Turner
Jack Turner ('01)
GBRDNF
  
 
 
10,86/-0,37,36w/+2,312,702,0048,3215,47/-2,638,714,50
Pierre Blaecke
Pierre Blaecke ('03)
FRADNF
  
 
 
11,21/+1,36,43/-0,612,421,8251,3117,10/-2,732,80NH
František Doubek
František Doubek ('02)
CZEDNF
  
 
 
11,13/+1,36,57/+1,513,331,9150,59DQ/-2,739,52
M22 20 km kapgang    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
Paul McGrath
Paul McGrath ('02)
ESP1:21:03
  
 PB
2
Andrea Cosi
Andrea Cosi ('01)
ITA1:23:02
  
 
3
Jerry Jokinen
Jerry Jokinen ('02)
FIN1:24:41
  
NU23R PB
4
Aythamy Afonso
Aythamy Afonso ('01)
ESP1:25:17
  
 PB
5
Mattéo Duc
Mattéo Duc ('01)
FRA1:25:18
  
 PB
6
Mykola Rushchak
Mykola Rushchak ('03)
UKR1:25:23
  
 PB
7
Jaromír Morávek
Jaromír Morávek ('03)
CZE1:25:33
  
NU23R PB
8
Norbert Tóth
Norbert Tóth ('01)
HUN1:26:47
  
 PB
9
Adam Zajíček
Adam Zajíček ('03)
CZE1:27:05
  
 
10
Johannes Frenzl
Johannes Frenzl ('01)
GER1:27:25
  
 
11
Oscar Martinez
Oscar Martinez ('03)
ESP1:28:47
  
 
12
Martin Madeline-Degy
Martin Madeline-Degy ('01)
FRA1:28:54
  
 
13
Lauri Joukas
Lauri Joukas ('01)
FIN1:28:58
  
 PB
14
Oisin Lane
Oisin Lane ('02)
IRL1:29:11
  
 
15
Jonathan Ekberg
Jonathan Ekberg ('03)
FIN1:29:53
  
 PB
16
Tiago Ramos
Tiago Ramos ('03)
POR1:30:12
  
 PB
17
Anthimos Kelepouris
Anthimos Kelepouris ('01)
GRE1:31:24
  
 PB
18
Pedro Dias
Pedro Dias ('03)
POR1:34:57
  
 
19
Andréas Papasteryíou
Andréas Papasteryíou ('03)
GRE1:36:20
  
 
Davide Finocchietti
Davide Finocchietti ('01)
ITA DQ
  
 
Emiliano Brigante
Emiliano Brigante ('03)
ITA DQ
  
 
Yehor Shelest
Yehor Shelest ('02)
UKR DQ
  
 
Mazlum Demir
Mazlum Demir ('03)
TUR DNF
  
 
Taras Koretskyy
Taras Koretskyy ('02)
UKR DNF
  
 
M22 4 x 100 m stafet    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
 
  
ITA38.92
  
NU23R 
  Eric Marek, Matteo Melluzzo, Marco Ricci, Junior Tardioli
2
 
  
FRA38.92
  
 
  Jordan Jalce, Hugo Cerra, Mohammed Badru, Pablo Mateo
3
 
  
POL39.06
  
 
  Igor Bogaczyński, Adam Łukomski, Łukasz Żok, Patryk Krupa
4
 
  
GRE39.09
  
NU23R 
  Vasílios Mirianthópoulos, Ioánnis Kariofíllis, Ioánnis Granitsiótis, Nikólaos Panayiotópoulos
5
 
  
IRL39.51
  
NU23R 
  Gabriel Kehinde, Runo Ayavoro, Colin Doyle, Israel Olatunde
 
  
FINDNF
  
 
  Eino Vuori, Valtteri Louko, Lassi Kaukonen, Arttu Peltola
 
  
NEDDNF
  
 
  Cédric Fini, Raphael Bouju, Nsikak Ekpo, Xavi Mo-Ajok
 
  
BELDNF
  
 
  Olivier Lifrange, Emiel Botterman, Timber Huysmans, Rendel Vermeulen
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7.
15.7.
1
 
  
GRE39.31
  
NU23R 
  Vasílios Mirianthópoulos, Ioánnis Kariofíllis, Ioánnis Granitsiótis, Nikólaos Panayiotópoulos
2
 
  
BEL39.77
  
 
  Olivier Lifrange, Emiel Botterman, Timber Huysmans, Rendel Vermeulen
3
 
  
AUT40.12
  
NU23R 
  Klaus Grünbart, Lukas Pullnig, Stephan Pacher, Noel Waroschitz
4
 
  
SUI40.35
  
 
  Lucien Kern, Nick Stalder, Simon Graf, Joe Martin
5
 
  
SLO40.40
  
 
  Timotej Cvelbar, Jernej Gumilar, Andrej Skočir, Tan Cernigoj
 
  
GERDNF
  
 
  Felix Frühn, James Adebola, Eddie Reddemann, Simon Wulff
Sverige 
Sverige  
SWEDNF
  
 
  Thomas Jones, Linus Pihl, Rafael Tejada De Leon, Milo Wahlgren
Indledende 2
15.7.
15.7.
1
 
  
NED38.88
  
NU23R 
  Cédric Fini, Raphael Bouju, Nsikak Ekpo, Xavi Mo-Ajok
2
 
  
POL39.00
  
 
  Jakub Lempach, Adam Łukomski, Łukasz Żok, Anton Bachorski
3
 
  
ITA39.23
  
 
  Eric Marek, Matteo Melluzzo, Angelo Ulisse, Junior Tardioli
4
 
  
FIN39.84
  
 
  Eino Vuori, Valtteri Louko, Lassi Kaukonen, Arttu Peltola
5
 
  
UKR40.01
  
 
  Vladyslav Yemets, Andrii Vasyliev, Oleksandr Sosnovenko, Illia Popov
6
 
  
NOR40.62
  
 
  August Hemstad, Jacob Vaula, Jonas Berggård Skåden, Kenny Emi Tijani-Ajayi
7
 
  
TUR41.25
  
 
  Umut Uysal, Oğuz Uyar, Volkan Erdoğan, Anthony Smith
Indledende 3
15.7.
15.7.
1
 
  
IRL39.52
  
NU23R 
  Gabriel Kehinde, Runo Ayavoro, Colin Doyle, Israel Olatunde
2
 
  
FRA39.78
  
 
  Edmilson Varela, Hugo Cerra, Mohammed Badru, Aurelien Larue
3
 
  
ESP39.88
  
 
  Pablo Arranz, Guillem Crespi, Miguel Gasch, Jose Luis Jimenez
4Danmark Danmark  40.38
  
 
  Sofus Peter Lassen, Mikkel Johansson, Victor Kiplagat Kondrup, Tazana Kamanga-Dyrbak
5
 
  
ISR40.44
  
 
  Priel Rada, Thomas Dubnov, Aviv Koffler, Amit Rottman
 
  
CZEDNF
  
 
  Adam Raška, Ondřej Macík, Eduard Kubelík, Jan Václav Ondráček
M22 4 x 400 m stafet    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
 
  
ITA3:02.49
  
NU23R 
  Luca Sito, Riccardo Meli, Francesco Domenico Rossi, Lorenzo Benati
2
 
  
TUR3:03.04
  
NU23R 
  Ilyas Çanakçı, Kubilay Ençü, Berke Akçam, Ismail Nezir
3
 
  
GBR3:03.12
  
 
  Ethan Brown, Brodie Young, Samuel Reardon, Edward Faulds
4
 
  
POL3:03.79
  
 
  Igor Bogaczyński, Jan Wawrzkowicz, Patryk Grzegorzewicz, Daniel Sołtysiak
5
 
  
SUI3:05.51
  
NU23R 
  Jérémy Valnet, Nick Stalder, Nahom Yirga, Lionel Spitz
6
 
  
ESP3:05.68
  
 
  Ángel González, Markel Fernandez, Manuel Bea, Bernat Erta
7
 
  
GER3:07.50
  
 
  Tyrel Prenz, Vincente Graiani, Malte Stangenberg, Lukas Krappe
8
 
  
IRL3:08.54
  
 
  Andrew Egan, Callum Baird, Ciaran Carthy, Aaron Keane
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7.
15.7.
1
 
  
SUI3:06.08
  
NU23R 
  Jérémy Valnet, Nick Stalder, Vincent Gendre, Lionel Spitz
2
 
  
GBR3:06.21
  
 
  Ethan Brown, Cory Isaac, Emmanuel Agyare, Brodie Young
3
 
  
GER3:06.24
  
 
  Tyrel Prenz, Vincente Graiani, Rocco Martin, Lukas Krappe
4
 
  
TUR3:06.27
  
NU23R 
  Yağız Canlı, Kubilay Ençü, Oğuzhan Kaya, Ilyas Çanakçı
5
 
  
IRL3:06.34
  
NU23R 
  Andrew Egan, Callum Baird, Aaron Keane, Jack Raftery
6
 
  
FRA3:07.81
  
 
  Alphonse Robin, Priso Benoit Moudio, Yann Spillmann, Eymeric Ahoue
Indledende 2
15.7.
15.7.
1
 
  
ITA3:05.99
  
 
  Francesco Domenico Rossi, Andrea Panassidi, Matteo Raimondi, Riccardo Meli
2
 
  
POL3:06.72
  
 
  Remigiusz Zazula, Jan Wawrzkowicz, Mikołaj Kotyra, Patryk Grzegorzewicz
3
 
  
ESP3:07.48
  
 
  Markel Fernandez, Ángel González, Manuel Bea, Bernat Erta
4
 
  
BEL3:08.35
  
 
  Daniel Segers, Mathys Latinne, Mattis Tanghe, Adrien Devriendt
5
Sverige 
Sverige  
SWE3:09.12
  
 
  Alexander Nyström, Emil Johansson, Gustav Gahne, Mattias Waernulf
6
 
  
ROU3:09.44
  
 
  Mihai Sorin Dringo, Cristian Gabriel Voicu, Remus Andrei Niculita, Sorin Alexandru Voinea
7
 
  
FIN3:13.20
  
 
  Peetu Toivonen, Valtteri Keskinen, Rasmus Wright, Jaakko Linnus
Indledende 3
15.7.
15.7.
1
 
  
NED3:07.12
  
 
  Keenan Blake, Isaya Klein Ikkink, Daan Kneppers, Jonas Phijffers
K22 100 m    
14.7. Vind: +0.6

Finale A

Finale
14.7.Vind: +0.6
1
N'ketia Seedo
N'ketia Seedo ('03)
NED11.22
  
 
2
Boglárka Takács
Boglárka Takács ('01)
HUN11.30
  
 
3
Mélissa Gutschmidt
Mélissa Gutschmidt ('02)
SUI11.33
  
 
4
Delphine Nkansa
Delphine Nkansa ('01)
BEL11.36
  
 
5
Poliníki Emmanouilídou
Poliníki Emmanouilídou ('03)
GRE11.40
  
 
6
Alyson Bell
Alyson Bell ('03)
GBR11.46
  
 
7
Natacha Kouni
Natacha Kouni ('01)
SUI11.55
  
 
8
Marie-Ange Rimlinger
Marie-Ange Rimlinger ('01)
FRA11.62
  
 
Semifinale13.7.
Semi 1
13.7. Vind: +1.7
13.7.Vind: +1.7
1
Boglárka Takács
Boglárka Takács ('01)
HUN11.14
Q
  0.146
NR NU23R PB
2
Natacha Kouni
Natacha Kouni ('01)
SUI11.29
Q
  0.150
 
3
Alyson Bell
Alyson Bell ('03)
GBR11.31
Q
  0.154
 =PB
4
Poliníki Emmanouilídou
Poliníki Emmanouilídou ('03)
GRE11.32
q
  0.169
 
5
Marie-Ange Rimlinger
Marie-Ange Rimlinger ('01)
FRA11.36
q
  0.187
 PB
6
Monika Romaszko
Monika Romaszko ('02)
POL11.38
  0.157
 
7
Antonia Dellert
Antonia Dellert ('02)
GER11.48
  0.143
 
8
Elena Daniel
Elena Daniel ('01)
ESP11.63
  0.180
 
Semi 2
13.7. Vind: +1.1
13.7.Vind: +1.1
1
N'ketia Seedo
N'ketia Seedo ('03)
NED11.20
Q
  0.176
 SB
2
Delphine Nkansa
Delphine Nkansa ('01)
BEL11.22
Q
  0.145
 PB
3
Mélissa Gutschmidt
Mélissa Gutschmidt ('02)
SUI11.33
Q
  0.170
 
4
Lilly Kaden
Lilly Kaden ('01)
GER11.42
  0.138
 SB
5
Aleeya Sibbons
Aleeya Sibbons ('02)
GBR11.42
  0.204
 
6
Ivana Ilić
Ivana Ilić ('02)
SRB11.45
  0.164
 =SB
7
Karolína Maňasová
Karolína Maňasová ('03)
CZE11.53
  0.164
 
8
Ann Marii Kivikas
Ann Marii Kivikas ('02)
EST11.54
  0.158
 =PB
Indledende heats13.7.
Indledende 1
13.7. Vind: -0.9
13.7.Vind: -0.9
1
Mélissa Gutschmidt
Mélissa Gutschmidt ('02)
SUI11.47
Q
  0.183
 
2
Aleeya Sibbons
Aleeya Sibbons ('02)
GBR11.52
Q
  0.166
 
3
Antonia Dellert
Antonia Dellert ('02)
GER11.62
Q
  0.149
 
4
Karolína Maňasová
Karolína Maňasová ('03)
CZE11.63
q
  0.148
 
5
Katarina Vreta
Katarina Vreta ('02)
SRB11.81
  0.194
 
6
Dorota Puzio
Dorota Puzio ('03)
POL11.82
  0.156
 
7
Maren Bakke Amundsen
Maren Bakke Amundsen ('03)
NOR12.06
  0.181
 
Indledende 2
13.7. Vind: -1.3
13.7.Vind: -1.3
1
Boglárka Takács
Boglárka Takács ('01)
HUN11.55
Q
  0.152
 
2
Elena Daniel
Elena Daniel ('01)
ESP11.73
Q
  0.194
 
3
Natacha Kouni
Natacha Kouni ('01)
SUI11.75
Q
  0.165
 
4
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir ('01)
ISL11.92
  0.190
 
5
Adeyemi Talabi
Adeyemi Talabi ('02)
IRL11.95
  0.169
 
6
Carla Scicluna
Carla Scicluna ('01)
MLT12.09
  0.154
 
7
Maria Bisericescu
Maria Bisericescu ('03)
ROU12.09
  0.160
 
8
Chloe Galet
Chloe Galet ('01)
FRA12.26
  0.173
 
Indledende 3
13.7. Vind: +0.6
13.7.Vind: +0.6
1
Poliníki Emmanouilídou
Poliníki Emmanouilídou ('03)
GRE11.32
Q
  0.171
 
2
Alyson Bell
Alyson Bell ('03)
GBR11.42
Q
  0.149
 
3
Ivana Ilić
Ivana Ilić ('02)
SRB11.45
Q
  0.166
 SB
4
Monika Romaszko
Monika Romaszko ('02)
POL11.51
q
  0.157
 
5
Ann Marii Kivikas
Ann Marii Kivikas ('02)
EST11.64
q
  0.211
 
6
Íris Silva
Íris Silva ('02)
POR11.86
  0.161
 
7
Agáta Cellerová
Agáta Cellerová ('03)
SVK11.89
  0.168
 
Indledende 4
13.7. Vind: -1.1
13.7.Vind: -1.1
1
N'ketia Seedo
N'ketia Seedo ('03)
NED11.34
Q
  0.159
 
2
Delphine Nkansa
Delphine Nkansa ('01)
BEL11.39
Q
  0.162
 
3
Lilly Kaden
Lilly Kaden ('01)
GER11.67
Q
  0.148
 
4
Marie-Ange Rimlinger
Marie-Ange Rimlinger ('01)
FRA11.68
q
  0.196
 
5
Filippa Sivnert
Filippa Sivnert ('01)
SWE11.73
  0.166
 
6
Simay Özçiftçi
Simay Özçiftçi ('03)
TUR11.78
  0.154
 
7
Anna Pursiainen
Anna Pursiainen ('03)
FIN11.91
  0.202
 
8
Sona Adamyan
Sona Adamyan ('02)
ARM12.92
  0.171
 SB
K22 200 m    
16.7. Vind: -0.1

Finale A

Finale
16.7.Vind: -0.1
1
Delphine Nkansa
Delphine Nkansa ('01)
BEL23.31
  0.148
 
2
Boglárka Takács
Boglárka Takács ('01)
HUN23.33
  0.220
 
3
Poliníki Emmanouilídou
Poliníki Emmanouilídou ('03)
GRE23.41
  0.161
 
4
Talea Prepens
Talea Prepens ('01)
GER23.52
  0.190
 
5
Dalia Kaddari
Dalia Kaddari ('01)
ITA23.52
  0.155
 
6
Nikola Horowska
Nikola Horowska ('01)
POL23.53
  0.176
 
7
Monika Romaszko
Monika Romaszko ('02)
POL23.77
  0.184
 
8
Pamera Losange
Pamera Losange ('02)
FRA23.90
  0.255
 
Semifinale16.7.
Semi 1
16.7. Vind: -3.1
16.7.Vind: -3.1
1
Dalia Kaddari
Dalia Kaddari ('01)
ITA23.77
Q
  0.147
 
2
Delphine Nkansa
Delphine Nkansa ('01)
BEL23.93
Q
  0.164
 
3
Monika Romaszko
Monika Romaszko ('02)
POL23.95
Q
  0.188
 
4
Léonie Pointet
Léonie Pointet ('01)
SUI24.05
  0.197
 
5
Lucía Carrillo
Lucía Carrillo ('02)
ESP24.21
  0.198
 
6
Veronika Drljačić
Veronika Drljačić ('01)
CRO24.50
  0.165
 
7
Natálie Kožuškaničová
Natálie Kožuškaničová ('01)
CZE24.51
  0.171
 
Gemima Joseph
Gemima Joseph ('01)
FRA DNS
  
 
Semi 2
16.7. Vind: -3.6
16.7.Vind: -3.6
1
Talea Prepens
Talea Prepens ('01)
GER23.51
Q
  0.234
 
2
Poliníki Emmanouilídou
Poliníki Emmanouilídou ('03)
GRE23.61
Q
  0.198
 
3
Nikola Horowska
Nikola Horowska ('01)
POL23.65
Q
  0.195
 
4
Boglárka Takács
Boglárka Takács ('01)
HUN23.69
q
  0.162
 
5
Pamera Losange
Pamera Losange ('02)
FRA23.82
q
  0.256
 
6
Ann Marii Kivikas
Ann Marii Kivikas ('02)
EST24.12
  0.201
 
7
Lukrecija Sabaitytė
Lukrecija Sabaitytė ('02)
LTU24.40
  0.202
 
8
Ivana Ilić
Ivana Ilić ('02)
SRB24.42
  0.196
 
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7. Vind: +2.4
15.7.Vind: +2.4
1
Nikola Horowska
Nikola Horowska ('01)
POL22.99 w
Q
  0.217
 
2
Talea Prepens
Talea Prepens ('01)
GER23.17 w
Q
  0.249
 
3
Poliníki Emmanouilídou
Poliníki Emmanouilídou ('03)
GRE23.37 w
Q
  0.169
 
4
Anna Pursiainen
Anna Pursiainen ('03)
FIN23.87 w
  0.163
 
5
Wilma Svenson
Wilma Svenson ('03)
SWE24.15 w
  0.166
 
6
Iris Caligiuri
Iris Caligiuri ('03)
SUI24.19 w
  0.191
 
7
Pavla Kvasničková
Pavla Kvasničková ('01)
CZE24.20 w
  0.216
 
Indledende 2
15.7. Vind: +0.7
15.7.Vind: +0.7
1
Gemima Joseph
Gemima Joseph ('01)
FRA23.25
Q
  0.168
 
2
Delphine Nkansa
Delphine Nkansa ('01)
BEL23.46
Q
  0.183
 
3
Lucía Carrillo
Lucía Carrillo ('02)
ESP23.50
Q
  0.214
 
4
Lukrecija Sabaitytė
Lukrecija Sabaitytė ('02)
LTU23.84
q
  0.194
 
5
Barbora Šplechtnová
Barbora Šplechtnová ('02)
CZE23.92
  0.193
 
6
Maren Bakke Amundsen
Maren Bakke Amundsen ('03)
NOR23.96
  0.209
 
7
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir ('01)
ISL24.19
  0.144
 
Indledende 3
15.7. Vind: +2.0
15.7.Vind: +2.0
1
Dalia Kaddari
Dalia Kaddari ('01)
ITA23.00
Q
  0.183
 SB
2
Pamera Losange
Pamera Losange ('02)
FRA23.23
Q
  0.232
 
3
Léonie Pointet
Léonie Pointet ('01)
SUI23.48
Q
  0.161
 
4
Ivana Ilić
Ivana Ilić ('02)
SRB23.70
q
  0.195
 
5
Veronika Drljačić
Veronika Drljačić ('01)
CRO23.80
q
  0.195
 
6
Simay Özçiftçi
Simay Özçiftçi ('03)
TUR23.89
  0.197
 
7
Lenka Kovačovicová
Lenka Kovačovicová ('01)
SVK24.35
  0.188
 
Indledende 4
15.7. Vind: +1.1
15.7.Vind: +1.1
1
Monika Romaszko
Monika Romaszko ('02)
POL23.33
Q
  0.189
 
2
Ann Marii Kivikas
Ann Marii Kivikas ('02)
EST23.47
Q
  0.203
 PB
3
Boglárka Takács
Boglárka Takács ('01)
HUN23.50
Q
  0.173
 
4
Natálie Kožuškaničová
Natálie Kožuškaničová ('01)
CZE23.74
q
  0.141
 
5
Tamara Milutinovic
Tamara Milutinovic ('01)
SRB23.95
  0.167
 
6
Maria Bisericescu
Maria Bisericescu ('03)
ROU24.02
  0.210
 
7
Carla Scicluna
Carla Scicluna ('01)
MLT24.23
  0.167
 
K22 400 m    
14.7.

Finale A

Finale
14.7.
1
Yemi Mary John
Yemi Mary John ('03)
GBR51.04
  0.167
 PB
2
Henriette Jæger
Henriette Jæger ('03)
NOR51.06
  0.171
NR NU23R PB
3
Keely Hodgkinson
Keely Hodgkinson ('02)
GBR51.76
  0.233
 PB
4
Zoë Sedney
Zoë Sedney ('01)
NED52.02
  0.175
 PB
5
Giulia Senn
Giulia Senn ('01)
SUI52.33
  0.170
 
6
Katriina Wright
Katriina Wright ('03)
FIN52.65
  0.206
 
7
Astri Ayo Lakeri Ertzgaard
Astri Ayo Lakeri Ertzgaard ('02)
NOR52.95
  0.187
 SB
8
Berta Segura
Berta Segura ('03)
ESP53.56
  0.243
 
Semifinale13.7.
Semi 1
13.7.
13.7.
1
Zoë Sedney
Zoë Sedney ('01)
NED52.11
Q
  0.176
 PB
2
Keely Hodgkinson
Keely Hodgkinson ('02)
GBR52.44
Q
  0.239
 
3
Katriina Wright
Katriina Wright ('03)
FIN52.92
Q
  0.239
 
4
Berta Segura
Berta Segura ('03)
ESP52.95
q
  0.280
 
5
Astri Ayo Lakeri Ertzgaard
Astri Ayo Lakeri Ertzgaard ('02)
NOR52.97
q
  0.221
 SB
6
Catia Gubelmann
Catia Gubelmann ('01)
SUI53.13
  0.179
 
7
Ilaria Elvira Accame
Ilaria Elvira Accame ('01)
ITA53.19
  0.270
 
8
Laura Elena Rami
Laura Elena Rami ('02)
ITA54.49
  0.495
 
Semi 2
13.7.
13.7.
1
Yemi Mary John
Yemi Mary John ('03)
GBR51.80
Q
  0.203
 
2
Henriette Jæger
Henriette Jæger ('03)
NOR52.78
Q
  0.177
 
3
Giulia Senn
Giulia Senn ('01)
SUI53.20
Q
  0.192
 
4
Carmen Avilés
Carmen Avilés ('02)
ESP53.56
  0.233
 
5
Veronika Drljačić
Veronika Drljačić ('01)
CRO53.83
  0.240
 
6
Tetyana Kharashchuk
Tetyana Kharashchuk ('02)
UKR54.55
  0.220
 
7
Eleonora Foudraz
Eleonora Foudraz ('01)
ITA54.64
  0.163
 
8
Aleksandra Formella
Aleksandra Formella ('01)
POL54.78
  0.273
 
Indledende heats13.7.
Indledende 1
13.7.
13.7.
1
Catia Gubelmann
Catia Gubelmann ('01)
SUI52.51
Q
  0.178
 PB
2
Carmen Avilés
Carmen Avilés ('02)
ESP52.61
Q
  0.164
 PB
3
Ilaria Elvira Accame
Ilaria Elvira Accame ('01)
ITA52.61
Q
  0.252
 PB
4
Zoë Sedney
Zoë Sedney ('01)
NED52.72
q
  0.186
 
5
Anna Orlova
Anna Orlova ('02)
UKR54.20
  0.277
 PB
Indledende 2
13.7.
13.7.
1
Yemi Mary John
Yemi Mary John ('03)
GBR53.16
Q
  0.229
 
2
Giulia Senn
Giulia Senn ('01)
SUI53.51
Q
  0.196
 
3
Veronika Drljačić
Veronika Drljačić ('01)
CRO53.83
Q
  0.250
 
4
Tetyana Kharashchuk
Tetyana Kharashchuk ('02)
UKR54.06
q
  0.240
 
5
Virág Simon
Virág Simon ('02)
HUN54.46
  0.194
 
6
Sigrid Kongssund Amlie
Sigrid Kongssund Amlie ('02)
NOR56.03
  0.219
 
7
Carlota Meritxell Málaga Morán
Carlota Meritxell Málaga Morán ('02)
AND58.79
  0.270
 
Indledende 3
13.7.
13.7.
1
Berta Segura
Berta Segura ('03)
ESP53.22
Q
  0.246
 
2
Henriette Jæger
Henriette Jæger ('03)
NOR53.65
Q
  0.169
 
3
Aleksandra Formella
Aleksandra Formella ('01)
POL53.67
Q
  0.319
 
4
Eleonora Foudraz
Eleonora Foudraz ('01)
ITA53.72
q
  0.246
 
5
Ajda Kaučič
Ajda Kaučič ('03)
SLO54.93
  0.223
 
6
Vanesa Yankova
Vanesa Yankova ('01)
BUL57.01
  0.224
 SB
Indledende 4
13.7.
13.7.
1
Keely Hodgkinson
Keely Hodgkinson ('02)
GBR53.08
Q
  0.241
 
2
Katriina Wright
Katriina Wright ('03)
FIN53.72
Q
  0.273
 
3
Astri Ayo Lakeri Ertzgaard
Astri Ayo Lakeri Ertzgaard ('02)
NOR53.87
Q
  0.243
 
4
Laura Elena Rami
Laura Elena Rami ('02)
ITA54.11
q
  0.213
 
5
Aline Yuille
Aline Yuille ('02)
SUI54.32
  0.198
 PB
6
Emma Maria Adnan Matyus
Emma Maria Adnan Matyus ('01)
ROU55.31
  0.272
 
K22 800 m    
14.7.

Finale A

Finale
14.7.
1
Daniela Garcia
Daniela Garcia ('01)
ESP2:02.96
  
 
2
Veera Mattila
Veera Mattila ('03)
FIN2:03.14
  
 PB
3
Georgia-Maria Despollari
Georgia-Maria Despollari ('03)
GRE2:04.14
  
 
4
Lucia Sturm
Lucia Sturm ('02)
GER2:04.58
  
 
5
Nina Vuković
Nina Vuković ('02)
CRO2:04.60
  
 PB
6
Wilma Nielsen
Wilma Nielsen ('01)
SWE2:04.66
  
 
7
Veronika Sadek
Veronika Sadek ('03)
SLO2:05.11
  
 
8
Invida Mauriņa
Invida Mauriņa ('03)
LAT2:06.92
  
 
Indledende heats13.7.
Indledende 1
13.7.
13.7.
1
Daniela Garcia
Daniela Garcia ('01)
ESP2:06.08
Q
  
 
2
Veera Mattila
Veera Mattila ('03)
FIN2:06.29
Q
  
 
3
Lucia Sturm
Lucia Sturm ('02)
GER2:06.30
Q
  
 
4
Julia Cherot
Julia Cherot ('02)
FRA2:06.56
  
 
5
Caroline Bredlinger
Caroline Bredlinger ('01)
AUT2:07.14
  
 
6
Hana Grobovšek
Hana Grobovšek ('02)
SLO2:07.74
  
 
7
Anne Gine Løvnes
Anne Gine Løvnes ('03)
NOR2:08.40
  
 
8
Julia Nielsen
Julia Nielsen ('01)
SWE2:08.65
  
 
Pernille Karlsen Antonsen
Pernille Karlsen Antonsen ('02)
NOR DQ
  
 
Indledende 2
13.7.
13.7.
1
Georgia-Maria Despollari
Georgia-Maria Despollari ('03)
GRE2:04.53
Q
  
 
2
Nina Vuković
Nina Vuković ('02)
CRO2:04.66
Q
  
 PB
3
Wilma Nielsen
Wilma Nielsen ('01)
SWE2:04.71
Q
  
 
4
Veronika Sadek
Veronika Sadek ('03)
SLO2:04.90
q
  
 
5
Invida Mauriņa
Invida Mauriņa ('03)
LAT2:04.93
q
  
 PB
6
Sophia Volkmer
Sophia Volkmer ('02)
GER2:05.09
  
 
7
Anniken Årebrot
Anniken Årebrot ('02)
NOR2:06.14
  
 PB
8
Federica Pansini
Federica Pansini ('03)
ITA2:07.57
  
 
9
Svitlana Zhulzhyk
Svitlana Zhulzhyk ('02)
UKR2:09.75
  
 
10
Hédi Heffner
Hédi Heffner ('01)
HUN2:12.55
  
 
K22 1500 m    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Sophie O'Sullivan
Sophie O'Sullivan ('01)
IRL4:07.18
  
 PB
2
Sarah Healy
Sarah Healy ('01)
IRL4:07.36
  
 
3
Shannon Flockhart
Shannon Flockhart ('02)
GBR4:08.37
  
 PB
4
Klaudia Kazimierska
Klaudia Kazimierska ('01)
POL4:10.71
  
 
5
Nathalie Blomqvist
Nathalie Blomqvist ('01)
FIN4:10.74
  
 SB
6
Alexandra Millard
Alexandra Millard ('01)
GBR4:11.67
  
 PB
7
Amina Maatoug
Amina Maatoug ('02)
NED4:11.88
  
 PB
8
Wilma Nielsen
Wilma Nielsen ('01)
SWE4:12.15
  
 PB
9
Mireya Arnedillo
Mireya Arnedillo ('03)
ESP4:14.72
  
 
10
Sarah Calvert
Sarah Calvert ('01)
GBR4:15.03
  
 
11
Sarah Peerik
Sarah Peerik ('02)
NED4:15.04
  
 PB
12
Ingeborg Østgård
Ingeborg Østgård ('03)
NOR4:16.83
  
 
13
Camila Gomes
Camila Gomes ('02)
POR4:16.89
  
 
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7.
15.7.
1
Sophie O'Sullivan
Sophie O'Sullivan ('01)
IRL4:18.25
Q
  
 
2
Alexandra Millard
Alexandra Millard ('01)
GBR4:18.81
Q
  
 
3
Nathalie Blomqvist
Nathalie Blomqvist ('01)
FIN4:18.99
Q
  
 
4
Wilma Nielsen
Wilma Nielsen ('01)
SWE4:19.25
Q
  
 
5
Livia Caldarini
Livia Caldarini ('02)
ITA4:19.74
  
 
6
Julia Jaguścik
Julia Jaguścik ('03)
POL4:21.41
  
 
7
Yasmine Abbes
Yasmine Abbes ('02)
NED4:22.14
  
 
8
Grethe Tyldum
Grethe Tyldum ('01)
NOR4:25.29
  
 
9
Lilly Nägeli
Lilly Nägeli ('03)
SUI4:25.97
  
 
10
Gabriella K. Szabó
Gabriella K. Szabó ('02)
HUN4:31.46
  
 
Indledende 2
15.7.
15.7.
1
Klaudia Kazimierska
Klaudia Kazimierska ('01)
POL4:16.20
Q
  
 
2
Sarah Calvert
Sarah Calvert ('01)
GBR4:16.50
Q
  
 
3
Amina Maatoug
Amina Maatoug ('02)
NED4:17.27
Q
  
 
4
Ingeborg Østgård
Ingeborg Østgård ('03)
NOR4:18.02
Q
  
 
5
Ilona Mononen
Ilona Mononen ('03)
FIN4:18.06
  
 
6
Ulyana Rachynska
Ulyana Rachynska ('03)
UKR4:20.70
  
 PB
7
Angela Viciosa
Angela Viciosa ('02)
ESP4:23.18
  
 
8
Hana Grobovšek
Hana Grobovšek ('02)
SLO4:24.10
  
 
9
Klara Andrijašević
Klara Andrijašević ('01)
CRO4:28.10
  
 
10
Maria Talida Sfarghiu
Maria Talida Sfarghiu ('03)
ROU4:36.51
  
 
Indledende 3
15.7.
15.7.
1
Sarah Healy
Sarah Healy ('01)
IRL4:16.58
Q
  
 
2
Shannon Flockhart
Shannon Flockhart ('02)
GBR4:17.02
Q
  
 
3
Sarah Peerik
Sarah Peerik ('02)
NED4:18.30
Q
  
 
4
Camila Gomes
Camila Gomes ('02)
POR4:21.82
Q
  
 
5
Julia Nielsen
Julia Nielsen ('01)
SWE4:22.86
  
 
6
Selma Løchen Engdahl
Selma Løchen Engdahl ('01)
NOR4:23.18
  
 
7
Fabiane Meyer
Fabiane Meyer ('02)
GER4:28.77
  
 
8
Antje Pfüller
Antje Pfüller ('02)
SUI4:29.67
  
 
9
Hédi Heffner
Hédi Heffner ('01)
HUN4:33.75
  
 
10
Mireya Arnedillo
Mireya Arnedillo ('03)
ESP4:38.90
q
  
 
K22 5000 m    
13.7.

Finale A

Finale
13.7.
1
Megan Keith
Megan Keith ('02)
GBR15:34.33
  
 
2
Maria Forero
Maria Forero ('03)
ESP15:43.22
  
 
3
Amina Maatoug
Amina Maatoug ('02)
NED15:50.83
  
 
4
Vera Sjöberg
Vera Sjöberg ('01)
SWE15:52.47
  
 PB
5
Eloise Walker
Eloise Walker ('01)
GBR15:55.87
  
 
6
Carina Reicht
Carina Reicht ('01)
AUT15:56.92
  
NU23R PB
7
Lisa Merkel
Lisa Merkel ('03)
GER15:57.44
  
 
8
Ilona Mononen
Ilona Mononen ('03)
FIN15:57.99
  
 
9
Jane Buckley
Jane Buckley ('03)
IRL16:02.22
  
 
10
Blanka Dörfel
Blanka Dörfel ('02)
GER16:02.78
  
 
11
Olimpia Breza
Olimpia Breza ('02)
POL16:03.36
  
 PB
12
Femke Rosbergen
Femke Rosbergen ('02)
NED16:11.23
  
 
13
Rahel Brömmel
Rahel Brömmel ('02)
GER16:32.32
  
 
14
Romane Wolhauser
Romane Wolhauser ('02)
SUI16:42.37
  
 
15
Mari Roligheten Ruud
Mari Roligheten Ruud ('02)
NOR16:50.33
  
 
Emmy Van Den Berg
Emmy Van Den Berg ('02)
NED DNF
  
 
K22 10000 m    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Alice Goodall
Alice Goodall ('01)
GBR33:16.45
  
 
2
Sara Nestola
Sara Nestola ('01)
ITA33:17.51
  
 
3
Aurora Bado
Aurora Bado ('02)
ITA34:12.75
  
 
4
Maria Kássou
Maria Kássou ('03)
GRE34:20.52
  
 
5
Małgorzata Karpiuk
Małgorzata Karpiuk ('03)
POL34:25.99
  
 PB
6
Dáfni-Eftihía-Teréza Lavasá
Dáfni-Eftihía-Teréza Lavasá ('01)
GRE34:36.71
  
 
7
Clara Las Heras
Clara Las Heras ('03)
ESP34:53.68
  
 
8
Greta Settino
Greta Settino ('03)
ITA35:01.46
  
 
9
Hanna Bruckmayer
Hanna Bruckmayer ('01)
GER35:16.65
  
 
10
Beata Niemyjska
Beata Niemyjska ('01)
POL35:22.74
  
 
11
Anika Thompson
Anika Thompson ('03)
IRL35:26.91
  
 
12
Jana Van Lent
Jana Van Lent ('01)
BEL35:28.42
  
 
13Katrine RisvigKatrine Risvig ('03)DEN35:32.17
  
 
14
Julia-Anna Lily Bell
Julia-Anna Lily Bell ('01)
CZE35:44.43
  
 
15
Maria Nieves Campos
Maria Nieves Campos ('01)
ESP35:45.94
  
 
16
Emma Heckel
Emma Heckel ('02)
GER35:49.44
  
 
17Mie Gam NielsenMie Gam Nielsen ('01)DEN35:59.89
  
 
18
Kristine Meinert Rød
Kristine Meinert Rød ('01)
NOR36:39.81
  
 SB
19
Liza Šajn
Liza Šajn ('02)
SLO37:04.29
  
 
20
Urkuş Işık
Urkuş Işık ('02)
TUR37:27.85
  
 
21
Liina Winborn
Liina Winborn ('01)
FIN37:43.19
  
 
Špela Gonza
Špela Gonza ('01)
SLO DNF
  
 
Rümeysa Coşkun
Rümeysa Coşkun ('01)
TUR DNF
  
 
Madalina Elena Sirbu
Madalina Elena Sirbu ('03)
ROU DNF
  
 
Jasmina Stahl
Jasmina Stahl ('02)
GER DNF
  
 
Adele Norheim Henriksen
Adele Norheim Henriksen ('02)
NOR DNF
  
 
Lisa Redlinger
Lisa Redlinger ('02)
AUT DNF
  
 
K22 3000 m forh.    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Olivia Gürth
Olivia Gürth ('02)
GER9:26.98
  
 PB
2
Greta Karinauskaitė
Greta Karinauskaitė ('01)
LTU9:30.96
  
 
3
Marta Serrano
Marta Serrano ('03)
ESP9:41.47
  
 
4
Elise Thorner
Elise Thorner ('01)
GBR9:47.85
  
 
5
Julia Koralewska
Julia Koralewska ('02)
POL9:54.16
  
 
6
Sarah Tait
Sarah Tait ('01)
GBR9:54.74
  
 PB
7
Agnieszka Chorzępa
Agnieszka Chorzępa ('01)
POL9:56.08
  
 
8
Ava O'Connor
Ava O'Connor ('03)
IRL10:01.34
  
 PB
9
Ruken Tek
Ruken Tek ('01)
TUR10:02.35
  
 
10
Soňa Kouřilová
Soňa Kouřilová ('01)
CZE10:06.21
  
 
11
Iraia Mendia
Iraia Mendia ('03)
ESP10:14.55
  
 
12
Nara Elipe
Nara Elipe ('02)
ESP10:16.77
  
 
13
Shirley Lang
Shirley Lang ('02)
SUI10:18.27
  
 
14
Anna Málková
Anna Málková ('01)
CZE10:19.89
  
 
15
Emilia Mikszuta
Emilia Mikszuta ('01)
POL10:23.67
  
 
16
Kim Bödi
Kim Bödi ('01)
GER10:47.90
  
 
Indledende heats13.7.
Indledende 1
13.7.
13.7.
1
Elise Thorner
Elise Thorner ('01)
GBR9:52.95
Q
  
 
2
Agnieszka Chorzępa
Agnieszka Chorzępa ('01)
POL9:54.14
Q
  
 PB
3
Soňa Kouřilová
Soňa Kouřilová ('01)
CZE9:56.25
Q
  
 PB
4
Julia Koralewska
Julia Koralewska ('02)
POL9:57.56
Q
  
 
5
Marta Serrano
Marta Serrano ('03)
ESP9:59.81
Q
  
 
6
Shirley Lang
Shirley Lang ('02)
SUI10:00.96
Q
  
 PB
7
Ava O'Connor
Ava O'Connor ('03)
IRL10:02.92
Q
  
 PB
8
Kim Bödi
Kim Bödi ('01)
GER10:13.81
Q
  
 
9
Gréta Varga
Gréta Varga ('03)
HUN10:18.73
  
 SB
10
Maddalena Pizzamano
Maddalena Pizzamano ('02)
ITA10:20.26
  
 PB
11
Kristin Svendby Otervik
Kristin Svendby Otervik ('01)
NOR10:23.34
  
 
12
Pelinsu Şahin
Pelinsu Şahin ('03)
TUR10:31.36
  
 
13
Evelīna Krista Sitnika
Evelīna Krista Sitnika ('03)
LAT10:33.34
  
 
14
Lotte Luise Seiler
Lotte Luise Seiler ('01)
AUT10:42.81
  
 
15
Sigrid Alvik
Sigrid Alvik ('03)
NOR10:50.95
  
 
Indledende 2
13.7.
13.7.
1
Ruken Tek
Ruken Tek ('01)
TUR10:04.96
Q
  
 
2
Greta Karinauskaitė
Greta Karinauskaitė ('01)
LTU10:05.27
Q
  
 
3
Olivia Gürth
Olivia Gürth ('02)
GER10:06.11
Q
  
 
4
Sarah Tait
Sarah Tait ('01)
GBR10:06.35
Q
  
 
5
Nara Elipe
Nara Elipe ('02)
ESP10:06.62
Q
  
 PB
6
Iraia Mendia
Iraia Mendia ('03)
ESP10:06.74
Q
  
 
7
Emilia Mikszuta
Emilia Mikszuta ('01)
POL10:07.59
Q
  
 PB
8
Anna Málková
Anna Málková ('01)
CZE10:07.59
Q
  
 
9
Şevval Özdoğan
Şevval Özdoğan ('02)
TUR10:10.14
  
 
10
Janette Vänttinen
Janette Vänttinen ('02)
FIN10:16.79
  
 PB
11
Sara Busic
Sara Busic ('02)
NOR10:18.98
  
 PB
12
Agnese Carcano
Agnese Carcano ('03)
ITA10:19.17
  
 PB
13
Tetiana Kohut
Tetiana Kohut ('03)
UKR10:27.14
  
 SB
14
Silvia Gradizzi
Silvia Gradizzi ('02)
ITA10:45.71
  
 
K22 100 m hæk 84.0 cm    
15.7. Vind: 0.0

Finale A

Finale
15.7.Vind: 0.0
1
Ditaji Kambundji
Ditaji Kambundji ('02)
SUI12.68
  0.179
 PB
2
Elena Carraro
Elena Carraro ('01)
ITA12.97
  0.173
 
3
Anna Tóth
Anna Tóth ('03)
HUN12.97
  0.169
 
4
Franziska Schuster
Franziska Schuster ('02)
GER13.11
  0.140
 PB
5
Paula Blanquer
Paula Blanquer ('03)
ESP13.22
  0.170
 
6
Weronika Nagięć
Weronika Nagięć ('02)
POL13.28
  0.187
 
7
Claudia Villalante
Claudia Villalante ('02)
ESP13.31
  0.198
 
Veronica Besana
Veronica Besana ('02)
ITA DNF
  0.160
 
Semifinale14.7.
Semi 1
14.7. Vind: +0.4
14.7.Vind: +0.4
1
Ditaji Kambundji
Ditaji Kambundji ('02)
SUI12.83
Q
  0.171
 
2
Elena Carraro
Elena Carraro ('01)
ITA12.98
Q
  0.170
 
3
Anna Tóth
Anna Tóth ('03)
HUN12.99
Q
  0.169
 
4
Weronika Nagięć
Weronika Nagięć ('02)
POL13.17
q
  0.183
 
5
Paula Blanquer
Paula Blanquer ('03)
ESP13.21
q
  0.158
 PB
6
Iryna Budzynska
Iryna Budzynska ('01)
UKR13.34
  0.144
 PB
7
Ingrid Pernille Rismark
Ingrid Pernille Rismark ('01)
NOR13.66
  0.166
 
8
Martina Cuccu'
Martina Cuccu' ('03)
ITA13.89
  0.180
 
Semi 2
14.7. Vind: 0.0
14.7.Vind: 0.0
1
Veronica Besana
Veronica Besana ('02)
ITA12.98
Q
  0.185
 
2
Franziska Schuster
Franziska Schuster ('02)
GER13.16
Q
  0.132
 PB
3
Claudia Villalante
Claudia Villalante ('02)
ESP13.20
Q
  0.172
 PB
4
Laura Bankó
Laura Bankó ('01)
HUN13.37
  0.182
 
5
Tereza Elena Šínová
Tereza Elena Šínová ('01)
CZE13.43
  0.145
 
6
Weronika Barcz
Weronika Barcz ('02)
POL13.61
  0.137
 
7
Nyemeck Yanla Ndjip
Nyemeck Yanla Ndjip ('02)
BEL13.71
  0.184
 
8
Anisiya Lochman
Anisiya Lochman ('03)
UKR13.91
  0.234
 
Indledende heats14.7.
Indledende 1
14.7. Vind: -0.3
14.7.Vind: -0.3
1
Ditaji Kambundji
Ditaji Kambundji ('02)
SUI13.07
Q
  0.187
 
2
Franziska Schuster
Franziska Schuster ('02)
GER13.31
Q
  0.137
 
3
Tereza Elena Šínová
Tereza Elena Šínová ('01)
CZE13.44
q
  0.165
 
4
Weronika Barcz
Weronika Barcz ('02)
POL13.50
q
  0.133
 
5
Vilma Mäki
Vilma Mäki ('02)
FIN13.64
  0.196
 
6
Yaren Yıldırım
Yaren Yıldırım ('03)
TUR14.38
  0.172
 
Krystyna Yurchuk
Krystyna Yurchuk ('02)
UKR DQ
  0.180
 
Indledende 2
14.7. Vind: -0.4
14.7.Vind: -0.4
1
Weronika Nagięć
Weronika Nagięć ('02)
POL13.27
Q
  0.216
 
2
Iryna Budzynska
Iryna Budzynska ('01)
UKR13.52
Q
  0.118
 
3
Meret Baumgartner
Meret Baumgartner ('01)
SUI13.61
  0.181
 
4
Viktória Forster
Viktória Forster ('02)
SVK13.69
  0.182
 
5
Sonja Stång
Sonja Stång ('02)
FIN13.72
  0.104
 
6
Iulia Dariana Grigoroiu
Iulia Dariana Grigoroiu ('03)
ROU13.78
  0.126
 
7
Hannah Krawanja
Hannah Krawanja ('03)
AUT14.14
  0.184
 
Indledende 3
14.7. Vind: +1.5
14.7.Vind: +1.5
1
Laura Bankó
Laura Bankó ('01)
HUN13.22
Q
  0.131
 PB
2
Nyemeck Yanla Ndjip
Nyemeck Yanla Ndjip ('02)
BEL13.28
Q
  0.181
 
3
Martina Cuccu'
Martina Cuccu' ('03)
ITA13.54
q
  0.161
 PB
4
Anisiya Lochman
Anisiya Lochman ('03)
UKR13.56
q
  0.186
 PB
5
Maja Maunsbach
Maja Maunsbach ('01)
SWE13.72
  0.131
 
6
Lena Lackner
Lena Lackner ('02)
AUT13.86
  0.183
 SB
7
Maëva Tahou
Maëva Tahou ('03)
SUI14.32
  0.140
 
Abigail Pawlett
Abigail Pawlett ('03)
GBR DNF
  0.152
 
Indledende 4
14.7. Vind: +1.7
14.7.Vind: +1.7
1
Veronica Besana
Veronica Besana ('02)
ITA12.90
Q
  0.167
 PB
2
Anna Tóth
Anna Tóth ('03)
HUN13.06
Q
  0.149
 
3
Paula Blanquer
Paula Blanquer ('03)
ESP13.23
q
  0.154
 PB
4
Ingrid Pernille Rismark
Ingrid Pernille Rismark ('01)
NOR13.50
q
  0.198
 
5Annika Baun HaldboAnnika Baun Haldbo ('03)DEN13.62
  0.172
DUR-20 PB
6
Dana-Maria Govoreanu
Dana-Maria Govoreanu ('03)
ROU13.68
  0.174
 
7
Nimet Sayın
Nimet Sayın ('03)
TUR13.83
  0.178
 
Indledende 5
14.7. Vind: +0.1
14.7.Vind: +0.1
1
Elena Carraro
Elena Carraro ('01)
ITA13.10
Q
  0.171
 
2
Claudia Villalante
Claudia Villalante ('02)
ESP13.26
Q
  0.178
 PB
3
Martine Hjørnevik
Martine Hjørnevik ('01)
NOR13.66
  0.134
 
4
Tanja Kokkonen
Tanja Kokkonen ('02)
FIN13.69
  0.141
 
5
Izabella Hajdi Navodnik
Izabella Hajdi Navodnik ('03)
SLO13.98
  0.213
 
6
Gabija Klimukaitė
Gabija Klimukaitė ('03)
LTU14.05
  0.139
 
Marika Majewska
Marika Majewska ('02)
POL DQ
  
 
Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)DEN DNF
  0.174
 
K22 400 m hæk    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Andrea Rooth
Andrea Rooth ('02)
NOR55.78
  0.152
NU23R PB
2
Louise Maraval
Louise Maraval ('01)
FRA55.83
  0.185
 PB
3
Lena Pressler
Lena Pressler ('01)
AUT55.94
  0.172
NR NU23R PB
4
Janka Molnár
Janka Molnár ('01)
HUN56.16
  0.287
 
5
Nina Hespel
Nina Hespel ('01)
BEL56.25
  0.230
 
6
Mariya Buryak
Mariya Buryak ('01)
UKR56.92
  0.185
 PB
7
Carla Garcia
Carla Garcia ('01)
ESP56.94
  0.161
 SB
8
Aada Aho
Aada Aho ('03)
FIN58.14
  0.156
 
Semifinale15.7.
Semi 1
15.7.
15.7.
1
Lena Pressler
Lena Pressler ('01)
AUT56.48
Q
  0.171
 
2
Nina Hespel
Nina Hespel ('01)
BEL56.57
Q
  0.240
 
3
Andrea Rooth
Andrea Rooth ('02)
NOR56.93
Q
  0.151
 
4
Mariya Buryak
Mariya Buryak ('01)
UKR57.57
q
  0.236
 
5
Maena Drouin
Maena Drouin ('01)
FRA58.21
  0.216
 
6
Heidi Salminen
Heidi Salminen ('03)
FIN58.58
  0.133
 
7
Juliana Guerreiro
Juliana Guerreiro ('01)
POR58.85
  0.188
 
8
Salome Hüsler
Salome Hüsler ('02)
SUI59.15
  0.249
 
Semi 2
15.7.
15.7.
1
Louise Maraval
Louise Maraval ('01)
FRA56.95
Q
  0.223
 
2
Carla Garcia
Carla Garcia ('01)
ESP57.19
Q
  0.175
 
3
Janka Molnár
Janka Molnár ('01)
HUN57.27
Q
  0.283
 
4
Aada Aho
Aada Aho ('03)
FIN57.46
q
  0.180
 PB
5
Ester Bendová
Ester Bendová ('03)
CZE57.82
  0.228
 
6
Hanna Karlsson
Hanna Karlsson ('03)
SWE58.86
  0.166
 
7
Alessia Seramondi
Alessia Seramondi ('03)
ITA59.02
  0.260
 
8
Anna Mager
Anna Mager ('02)
AUT1:06.10
  0.295
 
Indledende heats14.7.
Indledende 1
14.7.
14.7.
1
Lena Pressler
Lena Pressler ('01)
AUT57.60
Q
  0.228
 
2
Aada Aho
Aada Aho ('03)
FIN57.99
Q
  0.166
 PB
3
Salome Hüsler
Salome Hüsler ('02)
SUI58.07
q
  0.260
 
4
Giorgia Marcomin
Giorgia Marcomin ('02)
ITA59.09
  0.193
 PB
5Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02)DEN59.12
  0.221
 
6
Ebba Åhman
Ebba Åhman ('02)
SWE59.59
  0.147
 PB
7
Laura Lola Dobránszky
Laura Lola Dobránszky ('02)
HUN1:00.59
  0.338
 
8
Láoura Zenéyia
Láoura Zenéyia ('03)
GRE1:03.24
  0.179
 
Indledende 2
14.7.
14.7.
1
Andrea Rooth
Andrea Rooth ('02)
NOR58.10
Q
  0.154
 
2
Juliana Guerreiro
Juliana Guerreiro ('01)
POR58.22
Q
  0.251
 
3
Maena Drouin
Maena Drouin ('01)
FRA58.42
q
  0.220
 
4
Romy Dannenburg
Romy Dannenburg ('02)
NED58.92
  0.314
 
5
Sofia Faggion
Sofia Faggion ('01)
ITA59.85
  0.279
 
6
Rahela Leščak
Rahela Leščak ('02)
CRO1:00.06
  0.196
 SB
7
Yaroslava Yalysovetska
Yaroslava Yalysovetska ('03)
UKR1:00.37
  0.319
 
8
Mia Pirnat Kopač
Mia Pirnat Kopač ('03)
SLO1:01.17
  0.184
 
Indledende 3
14.7.
14.7.
1
Ester Bendová
Ester Bendová ('03)
CZE58.04
Q
  0.253
 
2
Anna Mager
Anna Mager ('02)
AUT58.54
Q
  0.264
 =PB
3
Janka Molnár
Janka Molnár ('01)
HUN58.61
q
  0.286
 
4
Marin Stray Gautadottir
Marin Stray Gautadottir ('03)
NOR58.98
  0.208
 PB
5
Vasilikí-Paraskeví Mitsioúli
Vasilikí-Paraskeví Mitsioúli ('03)
GRE59.34
  0.175
 
6
Debby Schenk
Debby Schenk ('02)
SUI1:00.10
  0.148
 
7
Andrea Švecová
Andrea Švecová ('03)
SVK1:02.71
  0.272
 
8
Dragana Macanović
Dragana Macanović ('01)
SRB1:07.66
  0.276
 
Indledende 4
14.7.
14.7.
1
Mariya Buryak
Mariya Buryak ('01)
UKR58.60
Q
  0.254
 
2
Nina Hespel
Nina Hespel ('01)
BEL58.66
Q
  0.320
 
3
Regina Mohai
Regina Mohai ('03)
HUN58.74
  0.252
 
4
Lena Wernli
Lena Wernli ('01)
SUI59.75
  0.194
 
5
Zuzana Cymbálová
Zuzana Cymbálová ('01)
CZE1:01.23
  0.236
 
6
Tyra Landin
Tyra Landin ('02)
SWE1:01.24
  0.246
 
7
Elibióna Zenéyia
Elibióna Zenéyia ('03)
GRE1:01.27
  0.196
 
8
Iida Verainen
Iida Verainen ('03)
FIN1:01.84
  0.226
 
Indledende 5
14.7.
14.7.
1
Carla Garcia
Carla Garcia ('01)
ESP57.65
Q
  0.177
 
2
Louise Maraval
Louise Maraval ('01)
FRA57.83
Q
  0.190
 
3
Hanna Karlsson
Hanna Karlsson ('03)
SWE57.97
q
  0.173
 SB
4
Alessia Seramondi
Alessia Seramondi ('03)
ITA58.14
q
  0.285
 SB
5
Heidi Salminen
Heidi Salminen ('03)
FIN58.20
q
  0.170
 SB
6
Sofia Lavreshina
Sofia Lavreshina ('03)
POR59.75
  0.286
 
7
Natalija Švenda
Natalija Švenda ('02)
CRO1:00.22
  0.199
 
8
Anja Dlauhy
Anja Dlauhy ('03)
AUT1:00.46
  0.228
 
K22 Højdespring    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Elena Kulichenko
Elena Kulichenko ('02)
CYP1.91
  
 =PB
 
1.75
  O
1.80
  O
1.84
  O
1.87
  O
1.89
  O
1.91
 XO
1.94
XXX
 
2
Panayióta Dósi
Panayióta Dósi ('01)
GRE1.89
  
 PB
 
1.75
  O
1.80
  O
1.84
  O
1.87
  O
1.89
XXO
1.91
XXX
  
3
Wiktoria Miąso
Wiktoria Miąso ('01)
POL1.87
  
 SB
 
1.75
  O
1.80
  O
1.84
XXO
1.87
  O
1.89
XXX
   
4
Venla Pulkkanen
Venla Pulkkanen ('02)
FIN1.87
  
 =PB
 
1.75
  O
1.80
  O
1.84
  O
1.87
XXO
1.89
XXX
   
4
Denisa Pešová
Denisa Pešová ('01)
CZE1.87
  
 PB
 
1.75
  O
1.80
  O
1.84
  O
1.87
XXO
1.89
XXX
   
6
Idea Pieroni
Idea Pieroni ('02)
ITA1.87
  
 PB
 
1.75
  O
1.80
  O
1.84
 XO
1.87
XXO
1.89
XXX
   
7
Asia Tavernini
Asia Tavernini ('01)
ITA1.84
  
 
 
1.75
  O
1.80
  O
1.84
  O
1.87
XXX
    
7
Yorunn Ligneel
Yorunn Ligneel ('03)
BEL1.84
  
 
 
1.75
  O
1.80
  O
1.84
  O
1.87
XXX
    
9
Laureen Maxwell
Laureen Maxwell ('02)
FRA1.84
  
 
 
1.75
  O
1.80
XXO
1.84
  O
1.87
XXX
    
10
Blessing Enatoh
Blessing Enatoh ('02)
GER1.84
  
 
 
1.75
  O
1.80
  O
1.84
 XO
1.87
XXX
    
11
Una Stancev
Una Stancev ('02)
ESP1.80
  
 
 
1.75
  O
1.80
 XO
1.84
XXX
     
12
Federica Gabriela Apostol
Federica Gabriela Apostol ('03)
ROU1.75
  
 
 
1.75
  O
1.80
XXX
      
Katrine Fjerbæk OlsenKatrine Fjerbæk Olsen ('01)DEN NH
  
 
 
1.75
XXX
       
Kvalifikation14.7.
Kval
14.7.
14.7.
1
Blessing Enatoh
Blessing Enatoh ('02)
GER1.81
q
  B 1
 
 
1.68
  O
1.73
  O
1.77
  O
1.81
  O
    
1
Venla Pulkkanen
Venla Pulkkanen ('02)
FIN1.81
q
  B 1
 
 
1.73
  O
1.77
  O
1.81
  O
     
1
Asia Tavernini
Asia Tavernini ('01)
ITA1.81
q
  B 1
 
 
1.73
  O
1.77
  O
1.81
  O
     
1
Idea Pieroni
Idea Pieroni ('02)
ITA1.81
q
  A 1
 
 
1.73
  O
1.77
  O
1.81
  O
     
1
Yorunn Ligneel
Yorunn Ligneel ('03)
BEL1.81
q
  A 1
 
 
1.68
  O
1.73
  O
1.77
  O
1.81
  O
    
1
Denisa Pešová
Denisa Pešová ('01)
CZE1.81
q
  A 1
 
 
1.68
  O
1.73
  O
1.77
  O
1.81
  O
    
1
Elena Kulichenko
Elena Kulichenko ('02)
CYP1.81
q
  A 1
 
 
1.77
  O
1.81
  O
      
8
Wiktoria Miąso
Wiktoria Miąso ('01)
POL1.81
q
  B 4
 
 
1.73
  O
1.77
 XO
1.81
  O
     
9
Una Stancev
Una Stancev ('02)
ESP1.81
q
  A 5
 
 
1.68
  O
1.73
XXO
1.77
  O
1.81
  O
    
10Katrine Fjerbæk OlsenKatrine Fjerbæk Olsen ('01)DEN1.81
q
  B 5
 PB
 
1.68
 XO
1.73
XXO
1.77
XXO
1.81
  O
    
11
Laureen Maxwell
Laureen Maxwell ('02)
FRA1.81
q
  A 6
 
 
1.73
  O
1.77
  O
1.81
 XO
     
11
Panayióta Dósi
Panayióta Dósi ('01)
GRE1.81
q
  B 6
 
 
1.77
  O
1.81
 XO
      
13
Federica Gabriela Apostol
Federica Gabriela Apostol ('03)
ROU1.81
q
  B 7
 
 
1.68
  O
1.73
  O
1.77
 XO
1.81
 XO
    
14
Nina Borger
Nina Borger ('03)
NED1.77
  B 8
 
 
1.68
  O
1.73
  O
1.77
  O
1.81
XXX
    
14
Lilian Turban
Lilian Turban ('01)
EST1.77
  A 7
 
 
1.73
  O
1.77
  O
1.81
XXX
     
16
Veronika Kramarenko
Veronika Kramarenko ('03)
UKR1.77
  B 9
 
 
1.68
  O
1.73
  O
1.77
 XO
1.81
XXX
    
16
Marithé Engondo
Marithé Engondo ('02)
SUI1.77
  B 9
 
 
1.68
  O
1.73
  O
1.77
 XO
1.81
XXX
    
18
Johanna Nieminen
Johanna Nieminen ('03)
FIN1.77
  A 8
 
 
1.68
 XO
1.73
  O
1.77
 XO
1.81
XXX
    
19
Sánti-Danái Papakósta
Sánti-Danái Papakósta ('02)
GRE1.73
  A 9
 
 
1.68
 XO
1.73
XXO
1.77
XXX
     
K22 Stangspring    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Marie-Julie Bonnin
Marie-Julie Bonnin ('01)
FRA4.50
  
 SB
 
4.30
XXO
4.40
  O
4.45
 XO
4.50
XXO
4.62
XXr
   
2
Elien Vekemans
Elien Vekemans ('01)
BEL4.45
  
 
 
4.15
  O
4.30
 XO
4.40
  O
4.45
 XO
4.50
XXX
   
3
Kitty Augusta Friele Faye
Kitty Augusta Friele Faye ('02)
NOR4.40
  
 PB
 
4.00
  O
4.15
  O
4.30
XXO
4.40
  O
4.45
XXX
   
4
Sarah Franziska Vogel
Sarah Franziska Vogel ('02)
GER4.30
  
 
 
4.00
  O
4.15
  O
4.30
  O
4.40
XXX
    
5
Marleen Mülla
Marleen Mülla ('01)
EST4.30
  
 
 
4.00
 XO
4.15
  O
4.30
  O
4.40
XXP
4.45
  X
   
6
Silja Andersson
Silja Andersson ('03)
FIN4.30
  
 =PB
 
4.00
 XO
4.15
  O
4.30
XXO
4.40
XXX
    
6
Lea Mauberret
Lea Mauberret ('03)
FRA4.30
  
 =PB
 
4.00
 XO
4.15
  O
4.30
XXO
4.40
  XP
4.45
  XX
   
8
Karlijn Schouten
Karlijn Schouten ('01)
NED4.15
  
 
 
4.00
XXO
4.15
  O
4.30
XXX
     
9
Ana Carrasco
Ana Carrasco ('01)
ESP4.15
  
 
 
4.00
  O
4.15
XXO
4.30
XXX
     
10
Giada Pozzato
Giada Pozzato ('01)
ITA4.00
  
 
 
4.00
  O
4.15
XXX
      
10
Anastasía Rétsa
Anastasía Rétsa ('03)
GRE4.00
  
 
 
4.00
  O
4.15
XXX
      
12
Elise Russis
Elise Russis ('03)
FRA4.00
  
 
 
4.00
 XO
4.15
XXX
      
Jade Spencer-Smith
Jade Spencer-Smith ('01)
GBR NH
  
 
 
4.00
XXX
       
Kvalifikation13.7.
Kval
13.7.
13.7.
1
Karlijn Schouten
Karlijn Schouten ('01)
NED4.20
q
  A 1
 
 
3.70
  O
3.85
  O
4.00
  O
4.10
  O
4.20
  O
   
1
Ana Carrasco
Ana Carrasco ('01)
ESP4.20
q
  B 1
 
 
3.85
  O
4.00
  O
4.10
  O
4.20
  O
    
3
Silja Andersson
Silja Andersson ('03)
FIN4.20
q
  A 2
 
 
4.00
 XO
4.10
  O
4.20
  O
     
3
Marleen Mülla
Marleen Mülla ('01)
EST4.20
q
  A 2
 
 
4.00
  O
4.10
 XO
4.20
  O
     
3
Kitty Augusta Friele Faye
Kitty Augusta Friele Faye ('02)
NOR4.20
q
  B 2
 
 
4.00
  O
4.10
 XO
4.20
  O
     
6
Sarah Franziska Vogel
Sarah Franziska Vogel ('02)
GER4.20
q
  A 4
 
 
4.00
  O
4.10
XXO
4.20
  O
     
7
Lea Mauberret
Lea Mauberret ('03)
FRA4.20
q
  A 5
 
 
4.00
  O
4.10
  O
4.20
 XO
     
7
Elien Vekemans
Elien Vekemans ('01)
BEL4.20
q
  B 3
 
 
4.00
  O
4.20
 XO
      
7
Elise Russis
Elise Russis ('03)
FRA4.20
q
  B 3
 
 
4.00
  O
4.10
  O
4.20
 XO
     
10
Marie-Julie Bonnin
Marie-Julie Bonnin ('01)
FRA4.20
q
  B 5
 
 
4.10
  O
4.20
XXO
      
11
Jade Spencer-Smith
Jade Spencer-Smith ('01)
GBR4.20
q
  B 6
 
 
3.85
  O
4.00
  O
4.10
XXO
4.20
XXO
    
12
Anastasía Rétsa
Anastasía Rétsa ('03)
GRE4.10
q
  B 7
 
 
3.85
  O
4.00
  O
4.10
  O
4.20
XXX
    
13
Giada Pozzato
Giada Pozzato ('01)
ITA4.10
q
  B 8
 =SB
 
3.85
  O
4.00
 XO
4.10
  O
4.20
XXX
    
14
Giulia Valletti Borgnini
Giulia Valletti Borgnini ('01)
ITA4.10
  A 6
 
 
4.00
XXO
4.10
  O
4.20
XXX
     
15
Sina Ettlin
Sina Ettlin ('03)
SUI4.10
  A 7
 
 
3.85
  O
4.00
  O
4.10
 XO
4.20
XXX
    
16
Petra Garamvölgyi
Petra Garamvölgyi ('03)
HUN4.10
  A 8
 =SB
 
3.70
 XO
3.85
  O
4.00
 XO
4.10
 XO
4.20
XXX
   
17
Emma Rovasalo
Emma Rovasalo ('03)
FIN3.85
  A 9
 
 
3.70
  O
3.85
  O
4.00
XXX
     
17
Gabriella Jönsson
Gabriella Jönsson ('01)
SWE3.85
  A 9
 
 
3.70
  O
3.85
  O
4.00
XXX
     
19
Maja Gebauer
Maja Gebauer ('01)
HUN3.70
  B 9
 
 
3.70
 XO
3.85
XXX
      
19
Essi Melender
Essi Melender ('02)
FIN3.70
  B 9
 
 
3.70
 XO
3.85
XXX
      
K22 Længdespring    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Larissa Iapichino
Larissa Iapichino ('02)
ITA6.93
+1.2
  
NU23R PB
 
6.93 NU23R PB
 1.2
6.67
 1.1
  –  –  –   
2
Maja Åskag
Maja Åskag ('02)
SWE6.73
+0.9
  
 
 
6.41
 1.9
6.63
 1.4
6.43
 1.3
6.58
 -0.1
6.59
 0.3
6.73
 0.9
  
3
Tessy Ebosele
Tessy Ebosele ('02)
ESP6.63
+0.2
  
 
 
6.28
 1.6
6.57
 2.5
3.99
 1.2
  X
 0.1
6.63
 0.2
6.59
 1.3
  
4
María Vicente
María Vicente ('01)
ESP6.56
+0.5
  
 
 
6.44
 0.9
6.56
 0.5
  X
 -1.5
6.54
 -0.2
  X
 0.4
  X
 0.3
  
5
Tilde Johansson
Tilde Johansson ('01)
SWE6.56
+1.4
  
 =SB
 
6.28
 1.6
6.36
 1.3
6.47
 -2.0
6.47
 0.4
6.56 =SB
 1.4
  X
 -0.1
  
6
Mikaelle Assani
Mikaelle Assani ('02)
GER6.49 w
+2.2
  
 
 
6.49
 2.2
6.26
 1.3
  X
 -1.1
6.44
 -0.3
6.09
 1.3
6.34
 0.3
  
7
Tiphaine Mauchant
Tiphaine Mauchant ('01)
FRA6.45
+2.0
  
 
 
6.45
 2.0
  X
 0.6
6.44
 -0.5
6.35
 0.3
  X
 0.8
  –  
8
Ronja Wengi
Ronja Wengi ('02)
SUI6.41
-0.5
  
 PB
 
6.27
 1.2
6.13
 0.4
6.41 PB
 -0.5
  X
 0.3
  X6.01
 0.1
  
9
Lucie Kienast
Lucie Kienast ('01)
GER6.35
+1.9
  
 
 
6.35
 1.9
6.34
 1.3
6.05
 -0.8
     
10
Ilse Steigenga
Ilse Steigenga ('02)
NED6.19
+1.3
  
 
 
6.11
 -0.1
6.19
 1.3
  X
 1.0
     
11
Ruby Millet
Ruby Millet ('01)
IRL6.09
+1.2
  
 
 
6.09
 1.2
  X
 1.4
  X
 -0.8
     
12
Nikola Horowska
Nikola Horowska ('01)
POL4.00
+2.0
  
 
 
4.00
 2.0
  –      
Kvalifikation15.7.
Kval
15.7.
15.7.
1
Larissa Iapichino
Larissa Iapichino ('02)
ITA6.67
+0.7
Q
  A 1
 
 
6.67
 0.7
       
2
Maja Åskag
Maja Åskag ('02)
SWE6.59
+1.5
Q
  A 2
 
 
6.46
 0.0
6.22
 0.1
6.59
 1.5
     
3
Tiphaine Mauchant
Tiphaine Mauchant ('01)
FRA6.59
+0.6
Q
  A 3
 SB
 
6.59 SB
 0.6
       
4
María Vicente
María Vicente ('01)
ESP6.58 w
+3.3
Q
  A 4
 
 
6.58
 3.3
       
5
Nikola Horowska
Nikola Horowska ('01)
POL6.46 w
+2.6
q
  B 1
 
 
6.46
 2.6
6.34
 0.3
  –     
6
Tilde Johansson
Tilde Johansson ('01)
SWE6.45
+0.4
q
  B 2
 
 
6.45
 0.4
6.26
 0.5
6.42
 1.0
     
7
Ruby Millet
Ruby Millet ('01)
IRL6.42
+0.8
q
  A 5
 SB
 
5.95
 1.3
6.42 SB
 0.8
  X
 1.4
     
8
Ronja Wengi
Ronja Wengi ('02)
SUI6.41 w
+3.3
q
  A 6
 
 
5.84
 1.6
5.93
 0.5
6.41
 3.3
     
9
Ilse Steigenga
Ilse Steigenga ('02)
NED6.40
+1.2
q
  A 7
 
 
6.08
 1.7
  X
 0.9
6.40
 1.2
     
10
Mikaelle Assani
Mikaelle Assani ('02)
GER6.37
+0.2
q
  B 3
 
 
6.30
 0.9
6.37
 0.2
  X
 -0.5
     
11
Tessy Ebosele
Tessy Ebosele ('02)
ESP6.33 w
+2.1
q
  B 4
 
 
  X
 0.4
6.33
 2.1
6.01
 -0.5
     
12
Lucie Kienast
Lucie Kienast ('01)
GER6.27
+0.8
q
  A 8
 
 
  X
 3.5
6.27
 0.8
6.06
 1.0
     
13
Urša Matotek
Urša Matotek ('02)
SLO6.23
-0.3
  B 5
 
 
6.23
 -0.3
6.02
 0.4
  X
 2.5
     
14
Evelyn Yankey
Evelyn Yankey ('03)
ESP6.19 w
+2.3
  B 6
 
 
6.19
 2.3
6.12
 1.3
  X
 0.7
     
15
Saga Vanninen
Saga Vanninen ('03)
FIN6.19 w
+3.3
  A 9
 
 
5.97
 1.7
5.96
 -0.5
6.19
 3.3
     
16
Marija Bukvić
Marija Bukvić ('01)
SRB6.17
-1.0
  A 10
 
 
6.17
 -1.0
  X
 -0.4
5.97
 2.4
     
17
Emilia Sjöstrand
Emilia Sjöstrand ('02)
SWE6.13
+0.8
  B 7
 
 
6.13
 0.8
  X
 1.0
  X
 3.1
     
18Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)DEN6.12
+1.1
  A 11
 
 
6.12
 1.1
  X
 0.4
5.33
 1.2
     
19
Chiara Smeraldo
Chiara Smeraldo ('02)
ITA6.10
+0.6
  A 12
 
 
5.89
 1.2
6.06
 0.2
6.10
 0.6
     
20
Roksana Jędraszak
Roksana Jędraszak ('02)
POL6.10
-0.5
  A 13
 
 
6.10
 -0.5
6.00
 0.7
6.03
 1.1
     
21
Anna Matuszewicz
Anna Matuszewicz ('03)
POL6.09
+1.6
  A 14
 
 
5.86
 2.2
6.09
 1.6
5.83
 -0.8
     
22
Kitija Paula Melnbārde
Kitija Paula Melnbārde ('01)
LAT6.09
+1.2
  B 8
 
 
6.09
 1.2
  X
 1.0
  X
 1.1
     
23
Klaudia Endrész
Klaudia Endrész ('01)
HUN6.08
+0.8
  B 9
 
 
6.08
 0.8
  X
 0.6
5.80
 1.2
     
24
Pippi Lotta Enok
Pippi Lotta Enok ('02)
EST6.06
-0.5
  B 10
 
 
  X
 1.0
6.06
 -0.5
6.01
 1.2
     
25
Arianna Battistella
Arianna Battistella ('02)
ITA6.03
+0.3
  B 11
 
 
5.89
 0.9
5.83
 1.2
6.03
 0.3
     
26
Gizem Akgöz
Gizem Akgöz ('01)
TUR5.99
+2.0
  A 15
 
 
5.99
 2.0
5.92
 1.8
5.98
 2.7
     
27
Alina Listunova
Alina Listunova ('03)
UKR5.94
+0.4
  B 12
 
 
5.84
 1.9
5.82
 0.6
5.94
 0.4
     
28
Ingeborg Grünwald
Ingeborg Grünwald ('01)
AUT5.94
+0.9
  A 16
 
 
  X
 3.0
5.94
 0.9
5.80
 0.9
     
29
Anna Rotter
Anna Rotter ('02)
SUI5.91 w
+2.2
  B 13
 
 
5.91
 2.2
5.69
 0.7
5.84
 0.7
     
30
Sotiría Rápti
Sotiría Rápti ('03)
GRE5.90
-0.1
  B 14
 
 
  X
 -0.2
5.90
 -0.1
  X
 1.1
     
31
Aleksandra Nacheva
Aleksandra Nacheva ('01)
BUL5.69 w
+3.1
  B 15
 
 
5.69
 3.1
  –      
32
Rachela Pace
Rachela Pace ('03)
MLT5.68
+0.2
  B 16
 
 
  X
 2.0
5.63
 -0.8
5.68
 0.2
     
33
Monika Lehenová
Monika Lehenová ('02)
SVK5.64
+1.1
  A 17
 
 
5.63
 -0.3
  X
 0.7
5.64
 1.1
     
Jessica Kähärä
Jessica Kähärä ('01)
FIN NM
  B
 
 
  X
 -0.6
  X
 -0.2
  X
 0.6
     
K22 Trespring     
14.7.

Finale A

Finale
14.7.
1
María Vicente
María Vicente ('01)
ESP14.21
+1.0
  
 =PB
 
  X
 1.0
14.21 =PB
 1.0
13.57
 0.5
14.19
 0.9
  X
 0.2
14.15
 0.3
  
2
Maja Åskag
Maja Åskag ('02)
SWE13.76
-0.3
  
 
 
13.56
 0.6
  X
 0.7
13.74
 -0.4
  X
 0.7
13.76
 -0.3
  X
 0.3
  
3
Jessica Kähärä
Jessica Kähärä ('01)
FIN13.59
+0.3
  
 
 
13.29
 0.9
13.32
 1.0
13.22
 0.5
  X
 1.1
13.59
 0.3
13.27
 0.4
  
4
Gizem Akgöz
Gizem Akgöz ('01)
TUR13.44
-0.1
  
 
 
  X
 -1.2
12.69
 -0.2
13.17
 0.5
12.81
 0.4
  X
 1.0
13.44
 -0.1
  
5
Aleksandra Nacheva
Aleksandra Nacheva ('01)
BUL13.40
+0.3
  
 
 
12.97
 0.4
13.40
 0.3
13.00
 -0.2
13.17
 -0.2
13.35
 1.0
11.91
 -0.1
  
6
Veronica Zanon
Veronica Zanon ('01)
ITA13.38
-0.2
  
 SB
 
13.38 SB
 -0.2
12.32
 -0.5
  X
 0.4
13.34
 0.9
12.59
 0.1
12.90
 0.4
  
7
Linda Suchá
Linda Suchá ('01)
CZE13.29
+1.7
  
 
 
13.29
 1.7
13.01
 0.2
12.93
 0.9
  X
 0.8
12.69
 0.5
12.91
 0.4
  
8
Caroline Joyeux
Caroline Joyeux ('01)
GER13.24
+0.4
  
 
 
12.78
 -0.9
  X
 0.1
13.24
 0.4
13.20
 0.6
13.16
 0.6
  X
 0.3
  
9
Aliena Juliette Heinzmann
Aliena Juliette Heinzmann ('02)
GER13.14
+0.4
  
 
 
13.14
 0.4
13.07
 0.4
12.78
 -0.5
12.81
 0.5
  –  –  
10
Anna Gräfin Keyserlingk
Anna Gräfin Keyserlingk ('03)
GER13.12
+1.5
  
 
 
13.12
 1.5
13.11
 0.7
12.95
 0.5
     
11
Greta Brugnolo
Greta Brugnolo ('03)
ITA12.70
+0.9
  
 
 
12.70
 0.9
  X
 0.5
12.33
 -0.3
     
12
Ioana Emilia Colibasanu
Ioana Emilia Colibasanu ('03)
ROU12.63
-0.8
  
 
 
12.63
 -0.8
  X
 1.3
12.62
 0.3
     
Kvalifikation13.7.
Kval
13.7.
13.7.
1
Maja Åskag
Maja Åskag ('02)
SWE13.81
-1.1
Q
  B 1
 
 
13.81
 -1.1
       
2
María Vicente
María Vicente ('01)
ESP13.60
-1.1
Q
  A 1
 
 
13.26
 -0.7
13.60
 -1.1
      
3
Aliena Juliette Heinzmann
Aliena Juliette Heinzmann ('02)
GER13.37
-1.1
q
  B 2
 
 
13.18
 -0.5
13.37
 -1.1
  –     
4
Jessica Kähärä
Jessica Kähärä ('01)
FIN13.32
-2.4
q
  A 2
 
 
13.28
 -1.3
13.32
 -2.4
  –     
5
Gizem Akgöz
Gizem Akgöz ('01)
TUR13.23
-0.8
q
  A 3
 
 
  X
 -0.1
12.96
 -2.4
13.23
 -0.8
     
6
Veronica Zanon
Veronica Zanon ('01)
ITA13.21
-2.1
q
  A 4
 
 
13.09
 -0.9
13.21
 -2.1
  X
 -1.1
     
7
Aleksandra Nacheva
Aleksandra Nacheva ('01)
BUL13.21
-1.1
q
  B 3
 
 
12.65
 -1.9
11.77
 -1.6
13.21
 -1.1
     
8
Caroline Joyeux
Caroline Joyeux ('01)
GER13.20
-1.5
q
  A 5
 
 
13.18
 -1.0
13.20
 -1.5
12.78
 -2.0
     
9
Anna Gräfin Keyserlingk
Anna Gräfin Keyserlingk ('03)
GER13.19
-1.6
q
  B 4
 
 
12.91
 -1.3
13.19
 -1.6
13.16
 -1.0
     
10
Ioana Emilia Colibasanu
Ioana Emilia Colibasanu ('03)
ROU13.15
-0.8
q
  B 5
 
 
13.15
 -0.8
12.90
 -1.4
  X
 -1.5
     
11
Linda Suchá
Linda Suchá ('01)
CZE13.02
-2.2
q
  A 6
 
 
12.82
 -1.4
13.02
 -2.2
  X
 0.1
     
12
Greta Brugnolo
Greta Brugnolo ('03)
ITA12.99
-1.8
q
  B 6
 
 
12.99
 -1.8
12.51
 -1.2
12.93
 -1.0
     
13
Emilia Sjöstrand
Emilia Sjöstrand ('02)
SWE12.95
-1.6
  A 7
 
 
12.95
 -1.6
12.43
 -1.6
12.88
 -1.3
     
14
Chiara Smeraldo
Chiara Smeraldo ('02)
ITA12.95
-1.2
  B 7
 
 
12.79
 -0.4
12.95
 -1.2
12.78
 -0.9
     
15
Viktoriya Baranivska
Viktoriya Baranivska ('02)
UKR12.95
-1.0
  B 8
 
 
12.95
 -1.0
12.75
 -1.8
12.63
 -1.2
     
16
Rachel Ombeni
Rachel Ombeni ('01)
NOR12.93
-1.5
  B 9
 
 
12.75
 -0.8
12.93
 -1.5
12.72
 -1.1
     
17
Temi Ojora
Temi Ojora ('02)
GBR12.93
-0.8
  A 8
 
 
  X
 -1.0
12.57
 -1.5
12.93
 -0.8
     
18
Daniela-Martine Wamokpego
Daniela-Martine Wamokpego ('01)
FRA12.91
-1.9
  A 9
 
 
12.60
 -1.3
12.91
 -1.9
12.74
 -1.1
     
19
Ilona Ruohola
Ilona Ruohola ('03)
FIN12.91
-0.6
  B 10
 
 
  X
 -1.0
12.62
 -1.6
12.91
 -0.6
     
20
Spiridoúla Karídi
Spiridoúla Karídi ('01)
GRE12.88
-0.8
  B 11
 
 
12.88
 -0.8
12.84
 -0.6
12.82
 -1.5
     
21
Iuliana Dabija
Iuliana Dabija ('03)
MDA12.84
-1.5
  A 10
 SB
 
12.45
 -1.5
12.53
 -2.4
12.84 SB
 -1.5
     
22
Cerane Beal
Cerane Beal ('02)
FRA12.76
-1.6
  B 12
 
 
12.61
 -1.7
12.76
 -1.6
12.74
 -0.6
     
23
Hayriye Nur Ari
Hayriye Nur Ari ('02)
TUR12.66
-0.9
  B 13
 
 
12.56
 -1.5
12.66
 -0.9
  X
 -1.2
     
24
Rachela Pace
Rachela Pace ('03)
MLT12.66
-0.3
  B 14
 
 
12.66
 -0.3
12.41
 -1.4
12.48
 -0.8
     
25
Anna Kostenko
Anna Kostenko ('02)
UKR12.57
-2.2
  A 11
 
 
  X
 -2.6
  X
 -1.7
12.57
 -2.2
     
26
Joanna Mosiek
Joanna Mosiek ('02)
POL12.55
0.0
  A 12
 
 
12.55
 0.0
12.49
 -2.5
12.40
 -1.5
     
27
Hedda Kronstrand Kvalvåg
Hedda Kronstrand Kvalvåg ('02)
NOR12.51
-0.7
  A 13
 
 
12.51
 -0.7
12.14
 -1.8
12.29
 -1.4
     
28
Sotiría Rápti
Sotiría Rápti ('03)
GRE12.49
-2.1
  A 14
 
 
12.36
 -1.5
12.49
 -2.1
12.46
 -1.9
     
29
Eunice Ilunga Mbuyi
Eunice Ilunga Mbuyi ('02)
FRA12.49
-1.3
  B 15
 
 
  X
 -1.0
12.49
 -1.3
  X
 -1.6
     
30
Eliise Anijalg
Eliise Anijalg ('01)
EST12.37
-1.3
  B 16
 
 
12.37
 -1.3
12.10
 -1.5
12.11
 -1.3
     
31
Alexia Ioana Dospin
Alexia Ioana Dospin ('03)
ROU12.21
-2.0
  A 15
 
 
12.21
 -2.0
  X
 -0.9
  X
 -1.5
     
32
Romi Tamir
Romi Tamir ('03)
ISR12.02
-1.5
  A 16
 
 
  X
 -2.0
12.02
 -1.5
  X
 -1.4
     
33
Viktória Áts
Viktória Áts ('01)
HUN11.79
-1.3
  A 17
 
 
11.79
 -1.3
  X
 -2.0
  X
 -1.5
     
K22 Kuglestød 4.0 kg    
13.7.

Finale A

Finale
13.7.
1
Alida van Daalen
Alida van Daalen ('02)
NED18.32
  
 PB
 
16.7317.4918.1016.7918.1018.32 PB  
2
Serena Vincent
Serena Vincent ('01)
GBR16.93
  
 PB
 
  X16.92 PB13.6616.93 PB16.3616.54  
3
Emilia Kangas
Emilia Kangas ('01)
FIN16.75
  
 
 
16.26  X  X16.75  X  X  
4
Milaine Ammon
Milaine Ammon ('03)
GER16.11
  
 
 
15.63  X  X14.9816.11  X  
5
Katrin Brzyszkowská
Katrin Brzyszkowská ('03)
CZE16.03
  
 
 
15.9416.03  X  X  X  X  
6
Emilia Malmehed
Emilia Malmehed ('01)
SWE15.17
  
 
 
  X14.41  X15.1714.4514.79  
7
Sina Prüfer
Sina Prüfer ('02)
GER14.98
  
 
 
14.3914.8012.9714.98  X  X  
8
Renáta Beregszászi
Renáta Beregszászi ('01)
HUN14.91
  
 =PB
 
14.4114.2514.84 SB14.91 =PB  X  X  
9
Sara Verteramo
Sara Verteramo ('02)
ITA14.31
  
 
 
13.9214.1514.31     
10
Linn Gabrielli Gustafsson
Linn Gabrielli Gustafsson ('03)
SWE14.17
  
 
 
14.17  X14.07     
11
Julia Hammesfahr
Julia Hammesfahr ('02)
SUI13.59
  
 
 
13.36  X13.59     
12
Natália Váleková
Natália Váleková ('01)
SVK13.51
  
 
 
  X13.4213.51     
Pınar Akyol
Pınar Akyol ('03)
TUR NM
  
 
 
  X  X  X     
Kvalifikation13.7.
Kval
13.7.
13.7.
1
Serena Vincent
Serena Vincent ('01)
GBR16.35
Q
  B 1
 
 
16.35       
2
Milaine Ammon
Milaine Ammon ('03)
GER16.14
Q
  A 1
 
 
15.0116.14      
3
Sina Prüfer
Sina Prüfer ('02)
GER16.13
Q
  B 2
 
 
12.5813.7516.13     
4
Emilia Kangas
Emilia Kangas ('01)
FIN16.13
Q
  B 3
 
 
16.13       
5
Alida van Daalen
Alida van Daalen ('02)
NED15.99
Q
  A 2
 
 
15.99       
6
Katrin Brzyszkowská
Katrin Brzyszkowská ('03)
CZE15.69
Q
  A 3
 
 
15.69       
7
Emilia Malmehed
Emilia Malmehed ('01)
SWE15.34
q
  A 4
 PB
 
13.1415.18 PB15.34 PB     
8
Pınar Akyol
Pınar Akyol ('03)
TUR15.33
q
  B 4
 
 
  X15.33  X     
9
Sara Verteramo
Sara Verteramo ('02)
ITA14.77
q
  A 5
 
 
14.0514.6814.77     
10
Renáta Beregszászi
Renáta Beregszászi ('01)
HUN14.44
q
  B 5
 
 
14.4414.2113.81     
11
Natália Váleková
Natália Váleková ('01)
SVK14.36
q
  A 6
 
 
13.5114.3614.28     
12
Julia Hammesfahr
Julia Hammesfahr ('02)
SUI14.36
q
  A 7
 
 
13.5614.1414.36     
13
Linn Gabrielli Gustafsson
Linn Gabrielli Gustafsson ('03)
SWE14.33
  B 6
 
 
14.3314.2113.95     
14
Sofiya Romasyuk
Sofiya Romasyuk ('02)
UKR14.33
  B 7
 
 
14.3313.66  X     
15
Elena Defrère
Elena Defrère ('01)
BEL14.31
  A 8
 
 
13.9514.3113.93     
16
Réka Kling
Réka Kling ('03)
HUN14.22
  A 9
 
 
14.2213.45  X     
17
María Andreádi
María Andreádi ('03)
GRE14.15
  B 8
 
 
13.5714.1513.67     
18
Victoria Wickman
Victoria Wickman ('03)
SWE14.03
  B 9
 
 
13.8713.4614.03     
19
Mirjana Dasović
Mirjana Dasović ('01)
SRB13.83
  B 10
 
 
13.3613.8313.71     
20
Lucija Leko
Lucija Leko ('03)
CRO13.19
  A 10
 
 
  X13.19  X     
K22 Diskoskast 1.0 kg    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Alida van Daalen
Alida van Daalen ('02)
NED56.77
  
 
 
55.2056.1156.1255.7756.77  X  
2
Özlem Becerek
Özlem Becerek ('02)
TUR55.38
  
 
 
40.8754.1754.5653.7555.3854.09  
3
Lotta Flatum
Lotta Flatum ('02)
NOR54.45
  
 
 
50.07  X51.6051.8153.3254.45  
4
Emily Conte
Emily Conte ('02)
ITA53.99
  
 
 
53.7553.41  X50.1950.3853.99  
5
Joyce Oguama
Joyce Oguama ('01)
GER53.71
  
 
 
48.4052.1853.71  X50.1653.24  
6
Lucija Leko
Lucija Leko ('03)
CRO52.95
  
 
 
50.9447.78  X52.95  X51.69  
7
Weronika Muszyńska
Weronika Muszyńska ('01)
POL52.76
  
 
 
50.8951.6851.6252.7648.9052.02  
8
Jule Gipmann
Jule Gipmann ('01)
GER52.45
  
 
 
51.80  X52.45  X51.8650.06  
9
Elisabeth Thon Rosvold
Elisabeth Thon Rosvold ('02)
NOR49.74
  
 
 
49.74  X  X     
10
Katja Seng
Katja Seng ('03)
GER49.37
  
 
 
49.3747.02  X     
11
Diletta Fortuna
Diletta Fortuna ('01)
ITA49.12
  
 
 
49.12  X  X     
12
Molly Broback
Molly Broback ('01)
SWE48.13
  
 
 
47.31  X48.13     
Kvalifikation14.7.
Kval
14.7.
14.7.
1
Alida van Daalen
Alida van Daalen ('02)
NED58.49
Q
  A 1
 
 
48.2458.49      
2
Emily Conte
Emily Conte ('02)
ITA57.11
Q
  A 2
 PB
 
57.11 PB       
3
Özlem Becerek
Özlem Becerek ('02)
TUR56.23
Q
  B 1
 
 
51.44  X56.23     
4
Lotta Flatum
Lotta Flatum ('02)
NOR55.32
Q
  B 2
 
 
55.32       
5
Jule Gipmann
Jule Gipmann ('01)
GER55.08
Q
  A 3
 
 
52.4355.08      
6
Joyce Oguama
Joyce Oguama ('01)
GER54.09
q
  A 4
 
 
  X54.0953.98     
7
Weronika Muszyńska
Weronika Muszyńska ('01)
POL52.57
q
  A 5
 
 
52.5651.2452.57     
8
Elisabeth Thon Rosvold
Elisabeth Thon Rosvold ('02)
NOR51.93
q
  A 6
 
 
51.3350.4051.93     
9
Lucija Leko
Lucija Leko ('03)
CRO51.73
q
  A 7
 
 
48.70  X51.73     
10
Molly Broback
Molly Broback ('01)
SWE51.18
q
  A 8
 
 
  X49.3151.18     
11
Diletta Fortuna
Diletta Fortuna ('01)
ITA50.44
q
  B 3
 
 
48.4950.44  X     
12
Katja Seng
Katja Seng ('03)
GER50.29
q
  B 4
 
 
50.29  X  X     
13
Sanni Kuparinen
Sanni Kuparinen ('01)
FIN50.20
  A 9
 
 
50.2049.7248.38     
14
Sofía Kessídi
Sofía Kessídi ('02)
GRE49.81
  B 5
 
 
  X49.3049.81     
15
Milica Poznanović
Milica Poznanović ('03)
SRB49.80
  B 6
 
 
49.8048.92  X     
16
Hana Urankar
Hana Urankar ('01)
SLO49.53
  B 7
 
 
47.4548.3149.53     
17
Déspina-Aretí Filippídou
Déspina-Aretí Filippídou ('03)
GRE49.15
  A 10
 
 
44.4147.5049.15     
18
Andreea Iuliana Lungu
Andreea Iuliana Lungu ('02)
ROU47.59
  B 8
 
 
47.5945.3244.93     
19
Vineta Krūmiņa
Vineta Krūmiņa ('03)
LAT47.29
  A 11
 
 
  X47.29  X     
20
Nneka Naomey Ezenwa
Nneka Naomey Ezenwa ('03)
ESP47.01
  B 9
 
 
47.01  X  X     
21
Natalia Sáinz
Natalia Sáinz ('02)
ESP46.85
  A 12
 
 
  X46.85  X     
22
Vilma Räsänen
Vilma Räsänen ('03)
FIN45.31
  A 13
 
 
38.7845.3143.68     
Benedetta Benedetti
Benedetta Benedetti ('03)
ITA NM
  B
 
 
  X  X  X     
Martyna Dobrowolska
Martyna Dobrowolska ('03)
POL NM
  B
 
 
  X  X  X     
Enni Aula
Enni Aula ('03)
FIN NM
  B
 
 
  X  X  X     
K22 Hammerkast 4.0 kg    
14.7.

Finale A

Finale
14.7.
1
Silja Kosonen
Silja Kosonen ('02)
FIN73.71
  
 
 
73.7172.4372.4570.1172.2067.36  
2
Charlotte Payne
Charlotte Payne ('02)
GBR69.22
  
 
 
  X65.2568.17  X69.22  X  
3
Aileen Kuhn
Aileen Kuhn ('03)
GER68.30
  
 
 
67.3868.3065.58  X66.5265.55  
4
Nicola Tuthill
Nicola Tuthill ('03)
IRL66.43
  
 
 
66.2466.43  X64.75  X65.93