Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Bottnaryd SWE: Bottnarydskastet 15‐16.7.2023
Bottnarryds IP

M Kuglestød 7.26 kg    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Jonah Wilson
Jonah Wilson ('98)
USA20.03
  
 
 
19.5319.9220.03  X19.3219.72  
2
Wictor Petersson
Wictor Petersson ('98)
SWE19.82
  
 SB
 
19.1219.5519.82 SB  X19.58  X  
3
Jesper Arbinge
Jesper Arbinge ('97)
SWE18.79
  
 SB
 
18.4818.56 =SB18.79 SB18.56  X  X  
4
Aaron Castle
Aaron Castle ('93)
USA18.71
  
 SB
 
17.92  X18.71 SB  X18.3217.66  
5
Patrik Lindstedt
Patrik Lindstedt ('99)
SWE16.87
  
 
 
16.7216.6916.4316.87  X16.79  
6
Arvid Mägi Theorin
Arvid Mägi Theorin ('01)
SWE16.48
  
 
 
16.48  X16.26  X  X  X  
7Kenneth MertzKenneth Mertz ('89)DEN16.00
  
 
 
15.86  X15.96  X15.9016.00  
8
Elias Lind
Elias Lind ('03)
SWE15.02
  
 PB
 
12.8913.2115.02 PB14.66  X  X  
9
Leo Frid Göransson
Leo Frid Göransson ('02)
SWE14.01
  
 
 
  X13.8614.01     
M Diskoskast 2.0 kg    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Gudni Valur Guðnason
Gudni Valur Guðnason ('95)
ISL63.72
  
 
 
63.7262.4563.56  X  X62.61  
2
Oskar Stachnik
Oskar Stachnik ('98)
POL61.00
  
 
 
59.5161.0060.6258.3259.8659.34  
3
Simon Pettersson
Simon Pettersson ('94)
SWE60.64
  
 
 
  X  X60.64  X  X60.00  
4Emil MikkelsenEmil Mikkelsen ('90)DEN53.50
  
 
 
53.50  X52.80  X  X  X  
5
Johannes Lilius
Johannes Lilius ('01)
SWE47.90
  
 
 
47.3647.90  X  X  X46.65  
6
Rikard Throgen-Hedin
Rikard Throgen-Hedin ('03)
SWE47.10
  
 
 
45.3143.13  X47.1046.00  X  
Teo Paganus
Teo Paganus ('03)
SWE NM
  
 
 
  X  X  X  X  X  X  
Finale B
15.7.
15.7.
1
Elias Lind
Elias Lind ('03)
SWE45.10
  
 PB
 
38.0341.0045.10 PB43.03  X  X  
2
Martin Sundberg
Martin Sundberg ('03)
SWE43.22
  
 
 
40.42  X43.2241.8442.7342.97  
3
Albin Silén
Albin Silén ('03)
SWE41.88
  
 
 
38.7040.4240.3040.7240.7741.88  
4
Melker Albertsson
Melker Albertsson ('03)
SWE41.56
  
 
 
39.4639.80  X41.56  X39.75  
M Hammerkast 7.26 kg    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Hilmar Örn Jónsson
Hilmar Örn Jónsson ('96)
ISL74.77
  
 SB
 
  X69.2971.9674.77 SB71.6474.28  
2
Ragnar Carlsson
Ragnar Carlsson 
SWE74.03
  
 
 
74.0373.0173.8173.6172.6871.60  
3
Karl Ludvik
Karl Ludvik ('02)
SWE62.26
  
 
 
60.2162.2658.7161.0961.8360.84  
4
Leo Bystedt
Leo Bystedt ('03)
SWE59.09
  
 
 
58.8759.0958.3458.2758.3357.53  
5
Albin Silén
Albin Silén ('03)
SWE58.19
  
 
 
58.19  X  X53.28  X  X  
6
Hampus Wallin
Hampus Wallin ('02)
SWE56.68
  
 SB
 
53.97 SB  X56.68 SB54.7652.10  X  
7
Johannes Nilsson
Johannes Nilsson ('98)
SWE54.11
  
 
 
52.2752.2253.9653.7653.1854.11  
8
Elias Lind
Elias Lind ('03)
SWE53.62
  
 PB
 
51.39  X53.03 SB  X53.62 PB  X  
M Spydkast 800 gram    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1Arthur Wiborg PetersenArthur Wiborg Petersen ('99)DEN77.92
  
 SB
 
77.92 SB  X73.59  –  –  –  
2
Leon Bodén
Leon Bodén ('05)
SWE69.95
  
 PB
 
60.95  X64.60  X65.6469.95 PB  
3
Esa Hiltunen
Esa Hiltunen ('96)
SWE69.86
  
 SB
 
67.8866.6968.7167.74  X69.86 SB  
4
Theodor Thor
Theodor Thor ('93)
SWE66.12
  
 
 
65.9066.1263.6065.71  X65.83  
5Jacob SlipsagerJacob Slipsager ('93)DEN65.22
  
 
 
54.3862.0361.4261.7662.0765.22  
6
Jakob Eriksson
Jakob Eriksson ('98)
SWE64.89
  
 
 
64.89  X63.14  X62.7861.31  
7
Albert Ottander
Albert Ottander 
SWE63.06
  
 
 
56.1761.1363.06  X58.7455.23  
8
Filip Sundin
Filip Sundin ('04)
SWE59.61
  
 PB
 
56.9357.83 SB59.61 PB55.52  X57.39  
9
Hugo Karsamo
Hugo Karsamo ('04)
SWE52.27
  
 SB
 
51.81 SB51.92 SB52.27 SB     
10
Irving Lind
Irving Lind ('07)
SWE46.79
  
 PB
 
44.19 PB43.4846.79 PB     
K Kuglestød 4.0 kg    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Fanny Roos
Fanny Roos ('95)
SWE19.29
  
 SB
 
18.2318.6419.29 SB18.5217.9218.64  
2
Katharina Maisch
Katharina Maisch ('97)
GER17.58
  
 
 
17.3117.1317.58  X  X17.16  
3
Sara Lennman
Sara Lennman ('96)
SWE17.53
  
 
 
17.1017.4116.9017.39  X17.53  
4
Vanessa Kamga
Vanessa Kamga ('98)
SWE16.28
  
 PB
 
15.23 SB  X  X16.28 PB  X  X  
5
Jonna Lundgren
Jonna Lundgren ('04)
SWE13.91
  
 
 
13.68  X13.9112.96  X  X  
6
Ebba Salomonsson Lind
Ebba Salomonsson Lind ('04)
SWE13.57
  
 SB
 
13.56 SB  X  X  X13.57 SB  X  
7
Beatrice Pettersson
Beatrice Pettersson ('05)
SWE13.44
  
 
 
  X13.2413.4313.4413.4413.30  
8
Julia Scharnell
Julia Scharnell ('03)
SWE12.92
  
 
 
12.60  X12.9212.9012.69  X  
9
Maria Nilsson
Maria Nilsson ('95)
SWE12.17
  
 
 
11.68  X12.17     
10
Norah Lind
Norah Lind ('05)
SWE11.52
  
 
 
  X11.52  X     
11
Edvina Norberg
Edvina Norberg ('05)
SWE10.53
  
 
 
10.4010.1610.53     
K Diskoskast 1.0 kg    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)DEN61.00
  
 
 
61.0059.5160.1658.61  X59.00  
2
Daria Zabawska
Daria Zabawska ('95)
POL59.10
  
 
 
58.36  X59.10  X57.36  X  
3
Caisa-Marie Lindfors
Caisa-Marie Lindfors 
SWE58.80
  
 
 
  X54.78  X52.3758.8056.23  
4Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen DEN58.30
  
 PB
 
  X57.64 PB58.30 PB57.2055.15  X  
5
Vanessa Kamga
Vanessa Kamga ('98)
SWE56.37
  
 
 
53.1156.37  X  X  X55.45  
6
Mathilda Eriksson
Mathilda Eriksson ('98)
SWE55.55
  
 
 
55.5551.33  X55.2555.3655.37  
7
Emma Ljungberg
Emma Ljungberg ('94)
SWE55.37
  
 
 
52.6753.16  X52.7755.3754.72  
Emma Sralla
Emma Sralla ('04)
SWE NM
  
 
 
  X  X  X  X  X  X  
Finale B
15.7.
15.7.
1
Daniella Persson
Daniella Persson 
SWE54.35
  
 SB
 
51.36  X52.3251.8650.9454.35 SB  
2
Jennifer Rudberg
Jennifer Rudberg ('98)
SWE52.19
  
 SB
 
  X52.19 SB  X51.1851.1751.97  
3
Ellen Pettersson
Ellen Pettersson ('97)
SWE49.92
  
 
 
  X45.9349.9249.87  X  X  
4Niamh FogartyNiamh Fogarty ('99)IRL49.67
  
 
 
49.22  X48.29  X49.6746.74  
5
Erica Larsson
Erica Larsson ('90)
SWE47.72
  
 SB
 
46.64  X47.40 SB46.4447.72 SB46.41  
6
Frida Åkerström
Frida Åkerström ('90)
SWE46.43
  
 SB
 
45.26 SB46.43 SB  X  X43.54  X  
7
Ebba Salomonsson Lind
Ebba Salomonsson Lind ('04)
SWE45.27
  
 
 
  X45.2744.3043.09  X  X  
8
Elin Rubin
Elin Rubin ('95)
SWE43.55
  
 
 
41.8143.55  X42.21  X  X  
Finale C
15.7.
15.7.
1
Ebba Toorell
Ebba Toorell ('03)
SWE41.09
  
 
 
41.0940.1440.4639.28  X39.28  
2
Ida Stenbäck
Ida Stenbäck ('99)
SWE37.29
  
 
 
33.9335.46  X36.25  X37.29  
3
Emelie Malmborg
Emelie Malmborg ('03)
SWE32.14
  
 SB
 
30.66 SB29.59  X  X32.14 SB  X  
K Hammerkast 4.0 kg    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)DEN70.07
  
 
 
67.18  X67.49  X70.0767.21  
2
Grete Ahlberg
Grete Ahlberg ('98)
SWE69.56
  
 SB
 
67.9269.56 SB68.42  X69.4269.21  
3
Beatrice Nedberge Llano
Beatrice Nedberge Llano ('97)
NOR67.99
  
 
 
  X65.16  X67.00  X67.99  
4
Rebecka Hallerth
Rebecka Hallerth ('96)
SWE67.27
  
 PB
 
66.21  X66.1166.7165.7767.27 PB  
5
Sara Forssell
Sara Forssell 
SWE63.43
  
 
 
61.16  X63.43  X62.90  X  
6
Linnéa Jönsson
Linnéa Jönsson ('95)
SWE61.97
  
 
 
59.05  X  X59.6959.3861.97  
7
Saga Berg
Saga Berg ('04)
SWE59.37
  
 
 
59.1559.3758.4958.94  X58.59  
8
Emma Palmgren
Emma Palmgren ('01)
SWE58.43
  
 
 
55.9658.43  X54.4256.0655.70  
Finale B
16.7.
16.7.
1
Linda Hedlund
Linda Hedlund ('04)
SWE57.13
  
 PB
 
  X  X55.91 PB55.7057.13 PB55.92  
2
Patricia Kamga
Patricia Kamga ('06)
SWE54.69
  
 
 
53.03  X53.4953.8654.69  X  
3
Norah Lind
Norah Lind ('05)
SWE54.63
  
 
 
54.51  X52.1354.3754.6354.20  
4
Alexandra Nilsson
Alexandra Nilsson ('02)
SWE53.57
  
 
 
51.5850.2050.7453.5752.9851.34  
5
Ida Forss
Ida Forss ('99)
SWE52.87
  
 
 
44.3452.8752.0751.9852.1651.48  
6
Ruth Eklöf
Ruth Eklöf ('05)
SWE51.76
  
 
 
  X51.4151.76  X51.29  X  
7
Ida Stenbäck
Ida Stenbäck ('99)
SWE50.82
  
 
 
50.82  X50.50  X  X48.23  
Finale C
16.7.
16.7.
1
Sofia Boman
Sofia Boman ('02)
SWE53.42
  
 SB
 
48.77  X50.0651.86 SB53.42 SB53.29  
2
Edvina Norberg
Edvina Norberg ('05)
SWE51.69
  
 PB
 
50.2450.5550.2449.9351.05 PB51.69 PB  
3
Elin Granlöf
Elin Granlöf ('02)
SWE51.15
  
 PB
 
49.37 SB50.18 SB49.6750.34 =PB45.4651.15 PB  
4
Emma Krantz
Emma Krantz ('05)
SWE49.60
  
 =PB
 
  X49.60 =PB  X  X  X49.46  
5
Tilde Jönsson
Tilde Jönsson ('02)
SWE48.86
  
 SB
 
45.8247.68  X48.86 SB  X  X  
6
Caroline Wallin
Caroline Wallin ('94)
SWE47.64
  
 
 
46.82  X  X47.6446.4247.20  
7
Linnéa Claeson Fransson
Linnéa Claeson Fransson ('03)
SWE46.43
  
 
 
44.6444.7442.4546.4345.9643.82  
8
Wilja Wickert
Wilja Wickert ('02)
SWE45.85
  
 
 
44.6043.9845.8544.53  X  X  
9
Joanna Ek
Joanna Ek ('05)
SWE38.43
  
 
 
  X  X38.43     
K Spydkast 600 gram    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Matilda Elfgaard
Matilda Elfgaard ('92)
SWE51.98
  
 
 
50.8151.98  X49.0551.7148.53  
2
Amanda Olsson
Amanda Olsson ('03)
SWE51.66
  
 PB
 
45.7743.7048.1247.6447.8251.66 PB  
3
Beatrice Lantz
Beatrice Lantz ('97)
SWE48.77
  
 
 
46.7146.2848.7745.8346.56  X  
4
Mari Klaup
Mari Klaup ('90)
EST48.42
  
 
 
47.0444.2243.7048.4244.5342.50  
5
Inga Rabben Reimers
Inga Rabben Reimers ('05)
NOR47.48
  
 PB
 
45.1647.48 PB  X  X46.79  X  
6
Eunice Karlsson
Eunice Karlsson ('98)
SWE46.85
  
 PB
 
46.85 PB  X40.5142.92  X42.23  
7
Amanda Rask
Amanda Rask ('02)
SWE46.67
  
 
 
44.1446.6746.5643.42  X45.13  
8
Linn Svedberg Jarlhage
Linn Svedberg Jarlhage ('05)
SWE45.26
  
 PB
 
45.26 PB43.82  X  X  X  X  
9
Carolin Näslund
Carolin Näslund ('98)
SWE44.61
  
 
 
41.3144.0144.61     
10
Tilda Bernhult
Tilda Bernhult ('04)
SWE44.10
  
 
 
41.9444.10  X     
11Caroline Bredsten HenriksenCaroline Bredsten Henriksen ('98)DEN43.18
  
 
 
40.49  X43.18     
12
Malin Lundgren
Malin Lundgren ('03)
SWE42.42
  
 PB
 
42.42 PB41.2041.16     
D19 Kuglestød 6.0 kg    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Leo Zikovic
Leo Zikovic ('04)
SWE18.22
  
 
 
  X18.22  X  X  X  X  
2
Jesper Lindqvist
Jesper Lindqvist ('05)
SWE17.46
  
 PB
 
16.2116.3416.93 PB16.4517.46 PB17.11  
3
Gustav Rydåker
Gustav Rydåker ('05)
SWE15.85
  
 
 
15.54  X15.85  X  X  X  
4
Jacob Nilsson
Jacob Nilsson ('05)
SWE14.68
  
 
 
  X13.34  X14.68  X14.32  
D19 Diskoskast 1.75 kg    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Darcy Miller
Darcy Miller ('04)
AUS57.10
  
 
 
56.3557.10  X57.04  X55.84  
2
Adam Hellbom
Adam Hellbom ('04)
SWE53.92
  
 PB
 
47.2049.5250.4248.9651.78 PB53.92 PB  
3
Håkon Hansesæter
Håkon Hansesæter ('04)
NOR53.46
  
 
 
50.7252.5452.8253.46  X  X  
4
Jesper Lindqvist
Jesper Lindqvist ('05)
SWE50.14
  
 
 
36.5447.1143.58  X  X50.14  
5
Eirik Halfdansen-Aspen
Eirik Halfdansen-Aspen ('04)
NOR49.01
  
 
 
48.53  X  X46.41  X49.01  
6
Gustav Rydåker
Gustav Rydåker ('05)
SWE48.53
  
 
 
46.2047.3948.53  X47.0545.18  
7
David Thilén
David Thilén ('05)
SWE47.91
  
 PB
 
47.91 PB  X  X  X46.20  X  
8
Jacob Nilsson
Jacob Nilsson ('05)
SWE45.94
  
 PB
 
44.98 PB44.5645.67 PB36.2745.94 PB  X  
9
Alexander Karlsson
Alexander Karlsson ('04)
SWE39.42
  
 
 
  X  X39.42     
D19 Hammerkast 6.0 kg    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Adam Hellbom
Adam Hellbom ('04)
SWE68.10
  
 PB
 
61.2164.3666.0664.0966.7868.10 PB  
2
Øystein Solheim Hytten
Øystein Solheim Hytten ('04)
NOR67.71
  
 PB
 
65.3865.4865.7765.7067.71 PB66.39  
3
Gustav Rydåker
Gustav Rydåker ('05)
SWE65.03
  
 
 
63.0860.69  X65.0358.1661.07  
4
Håkon Hansesæter
Håkon Hansesæter ('04)
NOR58.92
  
 
 
  X  X54.01  X58.92  X  
5
Ludvig Wallén
Ludvig Wallén ('04)
SWE56.36
  
 SB
 
47.7854.3152.28  X56.36 SB54.49  
6
Niklas Lundahl
Niklas Lundahl ('05)
SWE55.58
  
 
 
  X  X52.24  X  X55.58  
7
Alexander Karlsson
Alexander Karlsson ('04)
SWE52.17
  
 
 
  X  X  X  X51.3352.17  
P19 Diskoskast 1.0 kg    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Hanna Emilie Hjeltnes
Hanna Emilie Hjeltnes ('04)
NOR45.46
  
 
 
43.9343.6645.4644.23  X  X  
2
Edvina Norberg
Edvina Norberg ('05)
SWE45.34
  
 
 
39.1041.6745.3441.4242.0543.38  
3
Tindra Törnestam
Tindra Törnestam ('06)
SWE44.35
  
 
 
38.4642.0941.5044.3541.77  X  
4
Norah Lind
Norah Lind ('05)
SWE38.23
  
 
 
35.3738.0836.9436.2537.2538.23  

Seneste resultater

16.4HaderslevLøbestævne
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb
11.12OdenseOdense Ministævne 1