Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aarhus: DM Hold 9.9.2023
Ceres Park

M 100 m    
Vind: -0.2

Finale A

Finale
Vind: -0.2
1Emil FrændeEmil Frænde Sparta10.65
  
 
2Rinalds Valts ZarinsRinalds Valts Zarins Aarhus 1900 / LAT10.85
  
 
3Jacob Vejgaard LaustsenJacob Vejgaard Laustsen ('04)Esbjerg AM11.24
  
 
4Samuel KærhøgSamuel Kærhøg ('07)KIF11.34
  
 
5Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM11.41
  
 
Finale B
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1William Kudsk SejerWilliam Kudsk Sejer ('08)Skive AM11.38
  
 
2Frederik Dahl LarsenFrederik Dahl Larsen ('06)Frederiksberg IF11.45
  
 
3Max Kørner AndersenMax Kørner Andersen ('03)Randers Freja11.86
  
 SB
4Arash ShahrokhtashArash Shahrokhtash Aarhus Fremad11.93
  
 PB
5Lucas WybrandtLucas Wybrandt ('01)Trongårdens IF 12.11
  
 PB
M 200 m    
Vind: +0.2

Finale A

Finale
Vind: +0.2
1Simon HansenSimon Hansen ('98)Aarhus 190020.74
  
 SB
2Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)Sparta21.15
  
 PB
3Adam SkytteAdam Skytte ('06)KIF22.28
  
 
4Simon LarsenSimon Larsen ('05)Esbjerg AM22.29
  
 PB
5Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM23.08
  
 
6Villads Fredsted AndersenVillads Fredsted Andersen ('06)Frederiksberg IF23.23
  
 
Finale B
Vind: +2.3
Vind: +2.3
1William Kudsk SejerWilliam Kudsk Sejer ('08)Skive AM22.70 w
  
 
2Daniel Kylmäluoma PedersenDaniel Kylmäluoma Pedersen ('06)Randers Freja23.87 w
  
 
3Peder Christian MølbakPeder Christian Mølbak ('96)Aarhus Fremad25.24 w
  
 
4Lucas WybrandtLucas Wybrandt ('01)Trongårdens IF 25.27 w
  
 
M 400 m    

Finale A

Finale
1Luis Felipe MailletLuis Felipe Maillet ('04)Sparta48.04
  
 PB
2Jonathan Kure FriisJonathan Kure Friis ('97)KIF50.98
  
 
3Samuel Ettrup LarsenSamuel Ettrup Larsen Esbjerg AM52.02
  
 PB
4Bjørn BaunwallBjørn Baunwall ('93)Aarhus Fremad52.25
  
 PB
Finale B
1Jakob Rose-HansenJakob Rose-Hansen ('02)Skive AM51.67
  
 SB
2Emil Hviid PedersenEmil Hviid Pedersen Aarhus 190052.44
  
 PB
3Nico SchumacherNico Schumacher ('07)Randers Freja57.11
  
 PB
4Thomas Sabro LarsenThomas Sabro Larsen ('01)Aalborg AM58.02
  
 SB
5Christian KjellmanChristian Kjellman ('02)Trongårdens IF 1:00.29
  
 PB
M 800 m    

Finale A

Finale
1Benjamin LoboBenjamin Lobo ('97)Sparta1:55.88
  
 SB
2Andreas Holst LangeAndreas Holst Lange ('02)KIF1:56.15
  
 
3Jakob Rose-HansenJakob Rose-Hansen ('02)Skive AM1:58.15
  
 
4Samuel Ettrup LarsenSamuel Ettrup Larsen Esbjerg AM1:58.21
  
 
5Christian Abild LarsenChristian Abild Larsen ('93)Aarhus 19001:58.86
  
 
6Tommy Clark AndersenTommy Clark Andersen ('99)Aarhus Fremad2:00.37
  
 
7Jonathan Birk NielsenJonathan Birk Nielsen ('05)Aalborg AM2:01.92
  
 PB
9Jonas MesbihJonas Mesbih ('02)Frederiksberg IF2:09.30
  
 
10Jonas SørensenJonas Sørensen ('79)Randers Freja2:17.17
  
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
1Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)Sparta3:57.83
  
 
2Jakob Dybdal AbrahamsenJakob Dybdal Abrahamsen ('94)Aarhus 19004:00.55
  
 
3Jonathan MakwarthJonathan Makwarth KIF4:02.63
  
 SB
4Andreas Ahrndt LaursenAndreas Ahrndt Laursen ('02)Esbjerg AM4:03.09
  
 
5Mohamed HersiMohamed Hersi ('94)Frederiksberg IF4:05.12
  
 
6Sean PowerSean Power Trongårdens IF 4:07.37
  
 PB
7Jacob Qvist JensenJacob Qvist Jensen ('95)Aarhus Fremad4:23.68
  
 
8Hjalte Linnet LøndalHjalte Linnet Løndal ('08)Skive AM5:01.65
  
 
9Flemming JørgensenFlemming Jørgensen ('71)Randers Freja5:19.26
  
 SB
Jeppe Rye ChristensenJeppe Rye Christensen ('07)Aalborg AM DNF
  
 
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Jakob Dybdal AbrahamsenJakob Dybdal Abrahamsen ('94)Aarhus 190015:41.34
  
 
2Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90)Sparta15:46.43
  
 
3Jonathan MakwarthJonathan Makwarth KIF16:06.50
  
 SB
4Simon Mortensen KirkebySimon Mortensen Kirkeby ('06)Skive AM16:13.34
  
 PB
5Eskild Espenhain LandgrebeEskild Espenhain Landgrebe ('90)Esbjerg AM16:17.36
  
 
6Christian KjellmanChristian Kjellman ('02)Trongårdens IF 16:18.52
  
 
7Michael BergMichael Berg ('85)Randers Freja16:21.31
  
 
8Rene Quist AggerRene Quist Agger ('81)Aalborg AM16:22.86
  
 SB
9Daniel VestergaardDaniel Vestergaard ('80)Aarhus Fremad16:45.23
  
 SB
M 110 m hæk    
Vind: +1.8

Finale A

Finale
Vind: +1.8
1Andreas ChristoffersenAndreas Christoffersen ('01)Sparta14.57
  
 
2Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)Aalborg AM14.96
  
 
3Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM15.33
  
 PB
4Max Kørner AndersenMax Kørner Andersen ('03)Randers Freja16.11
  
 
Finale B
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)KIF15.96
  
 PB
2Rune DrongesenRune Drongesen ('96)Aarhus 190016.47
  
 PB
3Tommy Clark AndersenTommy Clark Andersen ('99)Aarhus Fremad22.05
  
 PB
4Bertil WA FrederiksenBertil WA Frederiksen ('06)Trongårdens IF 22.55
  
 PB
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
1Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta54.23
  
 
2Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)Aalborg AM58.54
  
 
3Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM1:00.59
  
 
Finale B
1Adam Sandbjerg LindAdam Sandbjerg Lind ('05)Aarhus 190058.86
  
 PB
2Gustav Striboldt LindGustav Striboldt Lind ('06)Frederiksberg IF59.26
  
 PB
3Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)KIF1:02.11
  
 PB
4Valdemar Østerberg QvistgaardValdemar Østerberg Qvistgaard ('05)Trongårdens IF 1:03.41
  
 PB
M Højdespring    

Finale A

Finale
1Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta1.95
  
 
 
1.75
 XO
1.83
  O
1.86
  O
1.89
  O
1.92
  O
1.95
XXO
1.98
  r
 
2Janick KlausenJanick Klausen ('93)Aarhus 19001.89
  
 SB
 
1.75
  O
1.83
  O
1.89
  O
1.95
XXX
    
3Christoffer ÅndahlChristoffer Åndahl KIF1.86
  
 SB
 
1.65
  O
1.75
  O
1.83
  O
1.86
  O
1.92
  Xr
   
4Daniel Kylmäluoma PedersenDaniel Kylmäluoma Pedersen ('06)Randers Freja1.75
  
 
 
1.75
  O
1.86
XXX
      
5Ludvig Lambert JensenLudvig Lambert Jensen ('05)Aalborg AM1.65
  
 PB
 
1.55
 XO
1.60
  O
1.65
  O
1.70
XXX
    
6Mads Brunsgaard ClausenMads Brunsgaard Clausen ('95)Aarhus Fremad1.65
  
 =PB
 
1.55
  O
1.60
  O
1.65
 XO
1.70
XXX
    
7Valdemar Østerberg QvistgaardValdemar Østerberg Qvistgaard ('05)Trongårdens IF 1.60
  
 PB
 
1.55
  O
1.60
  O
1.65
XXX
     
8Lauge Preisler VillundLauge Preisler Villund ('03)Frederiksberg IF1.55
  
 PB
 
1.55
  O
1.60
XXX
      
Hjalte Linnet LøndalHjalte Linnet Løndal ('08)Skive AM NH
  
 
 
1.55
  Xr
       
M Stangspring    

Finale A

Finale
1Aske Valdemar PetersenAske Valdemar Petersen ('98)Sparta4.90
  
 
 
4.50
  O
4.70
  O
4.90
XXO
5.10
xxx
    
2Jakob Holt JensenJakob Holt Jensen ('97)Aalborg AM4.40
  
 
 
4.20
  O
4.40
  O
4.60
XXX
     
3Peter M. AdamsenPeter M. Adamsen KIF4.30
  
 SB
 
4.00
  O
4.10
  O
4.20
  O
4.30
  O
4.40
XXX
   
4Jens SørensenJens Sørensen ('91)Randers Freja4.00
  
 
 
4.00
XXO
4.10
XXX
      
5Adam Sandbjerg LindAdam Sandbjerg Lind ('05)Aarhus 19003.90
  
 =PB
 
3.20
XXO
3.40
  O
3.60
XXO
3.80
  O
3.90
XXO
4.00
XXX
  
6Magnus Antonio Askov-HansenMagnus Antonio Askov-Hansen ('03)Frederiksberg IF2.40
  
 PB
 
2.00
  O
2.20
  O
2.40
  O
2.60
XXs
    
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Kasper LarsenKasper Larsen ('99)Aarhus 19007.49
+1.6
  
 SB
 
7.06
 1.2
7.02
 2.0
7.49 SB
 1.6
7.37
 1.9
  X7.34
 0.0
  
2Vilhelm KrügerVilhelm Krüger ('04)Sparta7.34
0.0
  
 PB
 
  X7.20 SB
 1.1
  X6.70
 1.1
  X7.34 PB
 0.0
  
3Mikkel RingstedMikkel Ringsted ('96)KIF7.01
0.0
  
 PB
 
  X  X  X6.95
 2.1
  X7.01 PB
 0.0
  
4Simon LarsenSimon Larsen ('05)Esbjerg AM5.99
0.0
  
 SB
 
5.99 SB
 0.0
  –      
5Jonathan Sass MøllerJonathan Sass Møller ('06)Randers Freja5.65
+0.7
  
 
 
5.65
 0.7
  –  X4.49
 1.1
  X  X  
6Harry ThiruchelvamHarry Thiruchelvam ('97)Aarhus Fremad5.12
+0.8
  
 SB
 
5.07
 1.2
5.12 SB
 0.8
4.99
 0.9
5.08
 0.7
5.10
 0.3
4.84
 1.6
  
7Magnus Hamann PoulsenMagnus Hamann Poulsen ('98)Trongårdens IF 4.96
0.0
  
 PB
 
4.78 PB
 0.3
  –4.82 PB
 1.7
4.92 PB
 0.1
  X4.96 PB
 0.0
  
8Magnus Antonio Askov-HansenMagnus Antonio Askov-Hansen ('03)Frederiksberg IF4.32
+1.4
  
 SB
 
4.32 SB
 1.4
  –      
9Niklas HauptNiklas Haupt ('03)Skive AM2.46
+1.1
  
 SB
 
  –  –2.46 SB
 1.1
  –    
Federico GuerreroFederico Guerrero ('91)Aalborg AM / ARG NM
  
 
 
  X  X  X  X  –   
M Trespring    

Finale A

Finale
1Federico GuerreroFederico Guerrero ('91)Aalborg AM / ARG14.84
+0.9
  
 
 
14.38
 0.2
14.31
 0.4
14.63
 0.0
14.84
 0.9
  –  X  
2Mikkel RingstedMikkel Ringsted ('96)KIF13.73
0.0
  
 SB
 
13.35 SB
 0.7
13.19
 0.8
13.73 SB
 0.0
  X  –  –  
3Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)Sparta13.46
+0.3
  
 
 
  X13.46
 0.3
  X  X12.49
 0.5
  X  
4Jonathan Sass MøllerJonathan Sass Møller ('06)Randers Freja13.28
+0.2
  
 
 
  X  X  X  X  X13.28
 0.2
  
5Mads Moos LarsenMads Moos Larsen ('95)Aarhus 190013.24
+1.2
  
 SB
 
13.07 SB
 1.6
13.09 SB
 1.1
12.95
 0.8
13.24 SB
 1.2
13.24 =SB
 0.3
13.13
 0.3
  
6Jacob Vejgaard LaustsenJacob Vejgaard Laustsen ('04)Esbjerg AM11.17
+0.7
  
 PB
 
10.68 PB
 1.8
11.17 PB
 0.7
  –     
7Lauge Preisler VillundLauge Preisler Villund ('03)Frederiksberg IF11.11
0.0
  
 SB
 
  X11.11 SB
 0.0
  X  X  –   
8Bertil WA FrederiksenBertil WA Frederiksen ('06)Trongårdens IF 10.84
+0.6
  
 
 
9.88
 0.7
10.22
 1.0
  X10.84
 0.6
10.34
 0.3
  X  
9Harry ThiruchelvamHarry Thiruchelvam ('97)Aarhus Fremad10.70
+0.1
  
 PB
 
  X10.19 PB
 0.5
10.22 PB
 1.3
10.70 PB
 0.1
  –   
10Niklas HauptNiklas Haupt ('03)Skive AM9.97
0.0
  
 
 
9.88
 0.9
  X  X  X9.97
 0.0
  X  
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Christopher Holmbjerg JensenChristopher Holmbjerg Jensen ('97)Sparta15.53
  
 
 
  X15.1015.0615.53  X  X  
2Mads Krogsgaard NielsenMads Krogsgaard Nielsen ('04)Esbjerg AM14.95
  
 
 
14.95  X  X  X  X  X  
3Thor SørensenThor Sørensen ('89)Aalborg AM14.24
  
 
 
13.6413.4514.24  X  X  X  
4Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190012.71
  
 
 
12.06  X12.41  X12.7112.65  
5Cornelius Birk MeissnerCornelius Birk Meissner ('06)Skive AM11.33
  
 PB
 
10.55 PB11.33 PB10.4710.6211.0210.95  
6Niels UthNiels Uth ('74)Randers Freja11.08
  
 
 
11.0511.0810.6411.01  X  X  
7Lukas Medina SørensenLukas Medina Sørensen ('03)KIF10.39
  
 PB
 
10.39 PB9.109.689.279.369.96  
8Nis GundesenNis Gundesen ('79)Aarhus Fremad8.12
  
 PB
 
7.29 PB8.12 PB7.748.057.29  X  
9Jacob Sander HansenJacob Sander Hansen ('70)Frederiksberg IF7.84
  
 SB
 
7.75 SB7.267.587.84 SB6.977.00  
10Sean PowerSean Power Trongårdens IF 7.16
  
 PB
 
6.62 PB7.16 PB6.816.91  X  X  
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Morten NielsenMorten Nielsen ('95)Esbjerg AM46.39
  
 
 
45.4145.7146.3946.0243.8945.63  
2Christopher Holmbjerg JensenChristopher Holmbjerg Jensen ('97)Sparta42.56
  
 
 
42.56  X  X42.36  X39.96  
3Maximilian KluthMaximilian Kluth Aarhus 1900 / GER40.96
  
 
 
40.96  X  X39.71  X  X  
4Niels UthNiels Uth ('74)Randers Freja35.32
  
 
 
32.44  X  X  X35.3233.32  
5Jakob StrandJakob Strand ('83)Skive AM34.91
  
 
 
34.2433.01  X34.9133.7333.65  
6Thomas Sabro LarsenThomas Sabro Larsen ('01)Aalborg AM29.76
  
 SB
 
28.16 SB  X26.63  X29.01 SB29.76 SB  
7Jesper ÅndahlJesper Åndahl ('60)KIF29.31
  
 PB
 
23.95 PB24.46 PB25.25 PB  X  X29.31 PB  
8Jacob Sander HansenJacob Sander Hansen ('70)Frederiksberg IF21.33
  
 SB
 
21.33 SB20.70  X19.3320.6717.66  
9Magnus Hamann PoulsenMagnus Hamann Poulsen ('98)Trongårdens IF 19.82
  
 PB
 
18.64 PB19.14 PB19.82 PB15.4719.1816.86  
10Nis GundesenNis Gundesen ('79)Aarhus Fremad19.19
  
 PB
 
16.69 PB17.02 PB18.58 PB16.6619.19 PB18.86  
M Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta50.34
  
 PB
 
48.56  X50.34  X49.30  X  
2Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF48.71
  
 
 
45.3348.71  X  X  X  X  
3Thor SørensenThor Sørensen ('89)Aalborg AM44.92
  
 SB
 
39.81 SB44.92 SB43.91  X  X42.26  
4Emil AackmannEmil Aackmann ('93)Aarhus 190044.54
  
 SB
 
  X  X43.63 SB  X44.54 SB  X  
5Jakob StrandJakob Strand ('83)Skive AM42.42
  
 SB
 
39.8742.07 SB42.42 SB42.0938.9442.14  
6Lau Gad AkrawiLau Gad Akrawi ('04)Esbjerg AM41.62
  
 PB
 
37.11 PB40.77 PB41.62 PB  X  X  X  
7Jonas DufresneJonas Dufresne ('04)Randers Freja34.74
  
 PB
 
34.74 PB34.10  –     
8Frederik Dahl LarsenFrederik Dahl Larsen ('06)Frederiksberg IF32.55
  
 PB
 
  –  –  X  X31.05 PB32.55 PB  
9Jacob LarsenJacob Larsen ('05)Trongårdens IF 15.98
  
 PB
 
  –  –15.98 PB  –    
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1Jacob SlipsagerJacob Slipsager ('93)Sparta63.73
  
 
 
63.7359.93  X  –  –63.49  
2Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 190059.29
  
 
 
  X  X  X58.43  X59.29  
3Jakob Holt JensenJakob Holt Jensen ('97)Aalborg AM50.20
  
 SB
 
48.90  –50.20 SB47.99  –   
4Mathias HansenMathias Hansen ('99)Randers Freja48.79
  
 SB
 
48.79 SB46.5045.6244.9748.21  X  
5Jacob LarsenJacob Larsen ('05)Trongårdens IF 48.48
  
 PB
 
48.48 PB43.9742.6742.3743.1543.07  
6Cornelius Birk MeissnerCornelius Birk Meissner ('06)Skive AM47.72
  
 PB
 
45.90 PB41.4747.72 PB44.15  X43.06  
7Mads Brunsgaard ClausenMads Brunsgaard Clausen ('95)Aarhus Fremad36.47
  
 PB
 
  –  –28.44 PB30.71 PB35.75 PB36.47 PB  
8Jesper ÅndahlJesper Åndahl ('60)KIF35.78
  
 PB
 
35.63 PB32.7935.78 PB35.0434.22  X  
9Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)Frederiksberg IF32.57
  
 SB
 
  –  –32.57 SB28.06  X  –  
10Morten NielsenMorten Nielsen ('95)Esbjerg AM30.67
  
 SB
 
  X30.67 SB  –     
M 4 x 100 m stafet    

Finale A

Finale
1Sparta Atletik og Løb Sparta Atletik og Løb  40.16
  
 
  Emil Frænde, Frederik Schou-Nielsen, Jacob Hvorup, Victor Kiplagat Kondrup
2Aarhus 1900 Atletik og Løb Aarhus 1900 Atletik og Løb  41.20
  
 
  Torúr Mortensen, Simon Hansen, Rinalds Valts Zarins, Tristan Rønn Poulsen
3KIF - København KIF - København  43.20
  
 
  Andreas Bjarnastein Antoft, August Juhl Horsgaard, Samuel Kærhøg, Adam Skytte
4Aalborg Atletik og Motion Aalborg Atletik og Motion  45.55
  
 
  Jakob Holt Jensen, Thomas Sabro Larsen, Sebastian Sund Frandsen, Ludvig Lambert Jensen
5Randers Sportsklub Freja Randers Sportsklub Freja  45.73
  
 
  Max Kørner Andersen, Jonathan Sass Møller, Nico Schumacher, Daniel Kylmäluoma Pedersen
Finale B
1Fif Atletik Og Motion Fif Atletik Og Motion  44.09
  
 
  Alfred Dahl Larsen, Frederik Dahl Larsen, Villads Fredsted Andersen, Emil Svenstrup Berger
2Skive A.M. Skive A.M.  45.79
  
 
  Noah Birk Meissner, William Kudsk Sejer, Niklas Haupt, Hjalte Linnet Løndal
3Aarhus Fremad Atletik Aarhus Fremad Atletik  46.44
  
 
  Arash Shahrokhtash, Mads Brunsgaard Clausen, Bjørn Baunwall, Peder Christian Mølbak
4Trongårdens Idræts Forening Trongårdens Idræts Forening  48.26
  
 
  Magnus Hamann Poulsen, Lucas Wybrandt, Valdemar Østerberg Qvistgaard, Bertil WA Frederiksen
M 4 x 400 m stafet    

Finale A

Finale
1Sparta Atletik og Løb Sparta Atletik og Løb  3:14.46
  
 
  Christian Gundersen, Luis Felipe Maillet, Benjamin Lobo, Gustav Lundholm Nielsen
2Aarhus 1900 Atletik og Løb Aarhus 1900 Atletik og Løb  3:26.16
  
 
  Adam Sandbjerg Lind, Emil Hviid Pedersen, Tristan Rønn Poulsen, Simon Hansen
3KIF - København KIF - København  3:27.88
  
 
  Adam Skytte, Andreas Holst Lange, Filip Aligrudic, Jonathan Kure Friis
4Aalborg Atletik og Motion Aalborg Atletik og Motion  3:35.46
  
 
  Asger Østerby, Jonathan Birk Nielsen, Marius M. Szwed, Sebastian Sund Frandsen
5Randers Sportsklub Freja Randers Sportsklub Freja  4:01.36
  
 
  Flemming Jørgensen, Jonas Sørensen, Nico Schumacher, Jonathan Sass Møller
Finale B
1Fif Atletik Og Motion Fif Atletik Og Motion  3:34.36
  
 
  Villads Fredsted Andersen, Christopher Strandgaard, Jonas Mesbih, Emil Svenstrup Berger
2Skive A.M. Skive A.M.  3:35.31
  
 
  Noah Birk Meissner, Simon Mortensen Kirkeby, Jakob Rose-Hansen, Hjalte Linnet Løndal
3Aarhus Fremad Atletik Aarhus Fremad Atletik  3:40.69
  
 
  Bjørn Baunwall, Tommy Clark Andersen, Peder Christian Mølbak, Mads Brunsgaard Clausen
4Trongårdens Idræts Forening Trongårdens Idræts Forening  3:49.28
  
 
  Nils Christian Gregers, Bertil WA Frederiksen, Valdemar Østerberg Qvistgaard, Sean Power
K 100 m    
Vind: +0.4

Finale A

Finale
Vind: +0.4
1Celina HagiharaCelina Hagihara ('06)KIF11.85
  
 
2Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Aarhus 190012.06
  
 
3Viktoria BindslevViktoria Bindslev ('99)Frederiksberg IF12.21
  
 
4Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM12.22
  
 
5Mia Christine FruergaardMia Christine Fruergaard ('09)Skive AM12.74
  
 
6Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03)Sparta1:00.80
  
 
Finale B
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1Lærke Blaabjerg PedersenLærke Blaabjerg Pedersen ('04)Randers Freja12.46
  
 PB
2Katharina DalsgaardKatharina Dalsgaard ('98)Trongårdens IF 13.62
  
 SB
K 200 m    
Vind: -0.2

Finale A

Finale
Vind: -0.2
1Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM24.90
  
 
2Viktoria BindslevViktoria Bindslev ('99)Frederiksberg IF25.15
  
 PB
3Sophie Filtenborg BrandtSophie Filtenborg Brandt ('09)KIF26.05
  
 PB
4Pauline Bennett ThorupPauline Bennett Thorup ('04)Trongårdens IF 28.38
  
 PB
Finale B
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190024.01
  
 
2Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta24.43
  
 PB
3Lærke Blaabjerg PedersenLærke Blaabjerg Pedersen ('04)Randers Freja26.58
  
 
4Maya Cecilie FruergaardMaya Cecilie Fruergaard ('06)Skive AM28.13
  
 PB
K 400 m    

Finale A

Finale
1Anna Krab ScheibeleinAnna Krab Scheibelein ('98)KIF56.51
  
 
2Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta56.88
  
 
3Mia Christine FruergaardMia Christine Fruergaard ('09)Skive AM58.54
  
 
4Oddvør JosephsenOddvør Josephsen ('01)Aalborg AM59.28
  
 
Finale B
1Maria BiskopstøMaria Biskopstø ('02)Treysti1:01.29
  
 
2Thea Lei HansgaardThea Lei Hansgaard ('05)Trongårdens IF 1:05.27
  
 PB
3Annika AqraouAnnika Aqraou ('07)Frederiksberg IF1:05.51
  
 
K 800 m    

Finale A

Finale
1Lærke F. ThygesenLærke F. Thygesen ('05)Randers Freja2:17.48
  
 
2Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta2:19.65
  
 PB
3Julie HesselvigJulie Hesselvig ('03)Skive AM2:23.79
  
 
4Camilla F. R. NissenCamilla F. R. Nissen ('90)KIF2:24.55
  
 SB
5Elin Barenholdt GötzeElin Barenholdt Götze ('06)Frederiksberg IF2:24.92
  
 SB
6Signe LehmannSigne Lehmann ('02)Aalborg AM2:24.97
  
 PB
7Ida Marie HartmannIda Marie Hartmann ('02)Aarhus 19002:28.28
  
 PB
8Julie MansfeldtJulie Mansfeldt ('99)Trongårdens IF 2:33.29
  
 PB
K 1500 m    

Finale A

Finale
1Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 19004:27.86
  
 
2Lærke F. ThygesenLærke F. Thygesen ('05)Randers Freja4:41.42
  
 PB
3Signe RisvigSigne Risvig ('07)Skive AM4:41.91
  
 
4Julie DahlerupJulie Dahlerup ('06)Frederiksberg IF4:59.15
  
 
5Laura Lund NørgaardLaura Lund Nørgaard ('98)Sparta5:02.37
  
 
6Asmita Fritt-RasmussenAsmita Fritt-Rasmussen ('98)Trongårdens IF 5:17.25
  
 PB
7Wilma Birch JohanssonWilma Birch Johansson ('99)KIF5:18.78
  
 
8Anne JensenAnne Jensen ('77)Aalborg AM6:04.67
  
 PB
K 5000 m    

Finale A

Finale
1Monique Mallya MechlenburgMonique Mallya Mechlenburg ('99)Aarhus 190017:01.26
  
 
2Signe HyllebergSigne Hylleberg ('96)Sparta18:26.60
  
 SB
3Aline Hedegård BruhnAline Hedegård Bruhn ('08)Frederiksberg IF18:33.13
  
 SB
4Asmita Fritt-RasmussenAsmita Fritt-Rasmussen ('98)Trongårdens IF 19:20.72
  
 
5Freja Lunde LarsenFreja Lunde Larsen KIF19:28.54
  
 PB
6Anne JensenAnne Jensen ('77)Aalborg AM21:54.09
  
 SB
7Mathilde FoghMathilde Fogh ('05)Randers Freja25:14.85
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190013.18
  
 
2Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF13.44
  
 
3Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta13.47
  
 
4Anizette L. KlitgaardAnizette L. Klitgaard ('08)Randers Freja15.19
  
 PB
5Aliya DahlAliya Dahl ('07)KIF15.77
  
 PB
6Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM18.15
  
 PB
7Nikoline WilladsenNikoline Willadsen ('08)Trongårdens IF 18.43
  
 PB
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02)Aarhus 190059.35
  
 
2April Webber SørensenApril Webber Sørensen ('04)Frederiksberg IF1:04.84
  
 PB
3Aliya DahlAliya Dahl ('07)KIF1:06.09
  
 PB
4Signe LehmannSigne Lehmann ('02)Aalborg AM1:10.29
  
 
5Annika Baun HaldboAnnika Baun Haldbo ('03)Sparta1:12.17
  
 PB
6Agnete Silkjær MortensenAgnete Silkjær Mortensen ('07)Skive AM1:25.41
  
 PB
7Hanna HorchHanna Horch ('06)Trongårdens IF 1:31.81
  
 PB
K Højdespring    

Finale A

Finale
1Katrine Fjerbæk OlsenKatrine Fjerbæk Olsen ('01)Skive AM1.72
  
 
 
1.60
 XO
1.66
  O
1.69
XXO
1.72
  O
1.75
XXX
   
1Rikke AndersenRikke Andersen ('98)Sparta1.72
  
 
 
1.60
 XO
1.63
  O
1.66
 XO
1.69
 XO
1.72
  O
1.75
XXX
  
3Line Damsgaard AndersenLine Damsgaard Andersen ('99)Aarhus 19001.69
  
 SB
 
1.60
  O
1.63
  O
1.66
 XO
1.69
  O
1.72
XXX
   
4Viola Lei HansgaardViola Lei Hansgaard ('08)Trongårdens IF 1.60
  
 PB
 
1.45
  O
1.50
  O
1.55
  O
1.60
XXO
1.63
XXX
   
5Louise Lehman JensenLouise Lehman Jensen ('08)Frederiksberg IF1.55
  
 
 
1.40
  O
1.45
  O
1.50
  O
1.55
 XO
1.60
XXX
   
6Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM1.50
  
 
 
1.35
  O
1.40
  O
1.45
  O
1.50
XXO
1.55
XXX
   
7Anizette L. KlitgaardAnizette L. Klitgaard ('08)Randers Freja1.45
  
 SB
 
1.40
  O
1.45
  O
1.50
  Xr
     
8Isabella BondeIsabella Bonde ('08)KIF1.40
  
 
 
1.35
  O
1.40
  O
1.45
XXX
     
K Stangspring    

Finale A

Finale
1Annabelle VipleAnnabelle Viple ('05)Sparta3.80
  
 
 
3.40
  O
3.60
  O
3.80
  O
4.00
XXX
    
2Klara T. BjerregaardKlara T. Bjerregaard ('06)Randers Freja3.40
  
 
 
3.20
XXO
3.40
  O
3.60
XXX
     
3Anne Sofie Hyldtoft OlsenAnne Sofie Hyldtoft Olsen ('94)KIF3.30
  
 SB
 
3.00
  O
3.20
  O
3.30
  O
3.40
XXX
    
4Sophie Bagger BohnSophie Bagger Bohn ('04)Aarhus 19003.10
  
 
 
2.80
  O
3.00
 XO
3.10
 XO
3.20
XXX
    
5Katrine Fjerbæk OlsenKatrine Fjerbæk Olsen ('01)Skive AM2.80
  
 SB
 
2.60
  O
2.80
  O
3.00
XXX
     
6Eva Sabro LarsenEva Sabro Larsen ('04)Aalborg AM2.60
  
 
 
2.60
  O
2.80
XXX
      
K Længdespring    

Finale A

Finale
1Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta6.14
0.0
  
 
 
6.02
 0.2
5.74
 0.0
5.91
 0.0
6.03
 0.3
6.14
 0.0
6.10
 0.0
  
2Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF5.74
0.0
  
 PB
 
5.14 SB
 0.0
5.55 PB
 0.0
5.38
 0.0
5.74 PB
 0.0
5.59
 0.0
5.50
 0.0
  
3Annette Juma NielsenAnnette Juma Nielsen ('96)KIF5.70
0.0
  
 
 
  X5.45
 0.0
5.65
 0.0
5.50
 0.0
5.56
 0.0
5.70
 0.0
  
4Asta Hübertz ChristensenAsta Hübertz Christensen ('08)Aarhus 19005.32
0.0
  
 
 
5.19
 0.0
5.02
 0.0
5.14
 0.0
5.32
 0.0
5.32
 0.0
5.16
 0.0
  
5Ida B. NielsenIda B. Nielsen ('07)Aalborg AM4.99
0.0
  
 
 
4.81
 0.0
  X4.77
 0.0
  X  X4.99
 0.0
  
6Pauline Bennett ThorupPauline Bennett Thorup ('04)Trongårdens IF 4.92
0.0
  
 PB
 
4.92 PB
 0.0
4.52
 0.0
4.70
 0.4
4.65
 0.0
3.94
 0.0
  –  
7Freya RindebækFreya Rindebæk ('08)Randers Freja4.37
0.0
  
 
 
4.23
 0.8
4.37
 0.0
4.05
 0.0
  X4.16
 0.0
2.66
 0.0
  
8Agnete Silkjær MortensenAgnete Silkjær Mortensen ('07)Skive AM3.61
0.0
  
 PB
 
3.46 SB
 0.0
3.34
 0.0
3.61 PB
 0.0
3.36
 0.0
3.10
 0.6
3.28
 0.0
  
K Trespring     

Finale A

Finale
1Isabell PaprotnyIsabell Paprotny ('97)Aarhus 190012.42
+0.6
  
 
 
12.36
 0.0
12.42
 0.6
  X12.42
 1.1
12.02
 0.0
12.38
 0.4
  
2Annette Juma NielsenAnnette Juma Nielsen ('96)KIF11.55
0.0
  
 SB
 
11.21 SB
 0.6
11.55 SB
 0.0
11.53
 0.4
11.33
 0.0
  –  –  
3Laura TølløseLaura Tølløse ('97)Sparta11.32
+1.1
  
 SB
 
11.20 SB
 1.1
11.11
 1.3
  X11.06
 0.0
11.19
 0.1
11.32 SB
 1.1
  
4Thea Lei HansgaardThea Lei Hansgaard ('05)Trongårdens IF 10.40
+1.7
  
 SB
 
10.11 SB
 1.1
10.40 SB
 1.7
10.24
 0.4
10.23
 0.9
10.07
 1.4
10.23
 0.8
  
5Ida B. NielsenIda B. Nielsen ('07)Aalborg AM10.26
0.0
  
 
 
9.92
 0.0
10.21
 1.0
10.26
 0.0
  X  X  X  
6Asta Marie Holck HansenAsta Marie Holck Hansen ('07)Frederiksberg IF9.83
+1.8
  
 PB
 
9.83 PB
 1.8
9.50
 0.5
9.53
 0.0
  –    
7Freya RindebækFreya Rindebæk ('08)Randers Freja9.60
+1.6
  
 
 
  X9.49
 0.0
9.55
 1.2
9.60
 1.6
  –  X  
8Julie HesselvigJulie Hesselvig ('03)Skive AM9.50
+1.7
  
 SB
 
9.50 SB
 1.7
  –      
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta14.11
  
 
 
14.1113.2413.2613.9213.2913.53  
2Sofie AlbrechtsenSofie Albrechtsen ('95)Aarhus 190012.26
  
 SB
 
11.37 SB11.61 SB11.5412.26 SB11.9011.89  
3Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF11.84
  
 
 
10.68  X10.5711.8411.0311.44  
4Nanna Tveen HøgsbergNanna Tveen Høgsberg ('03)Skive AM11.42
  
 
 
  X  X10.9511.42  X  X  
5Anne Sofie Hyldtoft OlsenAnne Sofie Hyldtoft Olsen ('94)KIF10.85
  
 SB
 
10.85 SB10.1910.13  X  X10.65  
6Kristine Skifter BitschKristine Skifter Bitsch ('06)Randers Freja10.12
  
 
 
10.12  X  X  X10.00  X  
7Nikoline Stellan JensenNikoline Stellan Jensen ('02)Aalborg AM8.80
  
 
 
8.778.518.307.938.80  X  
8Ida Hørdum NielsenIda Hørdum Nielsen ('05)Trongårdens IF 8.65
  
 
 
8.578.658.398.63  X8.42  
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)Sparta58.71
  
 
 
49.4654.9156.74  X58.71  X  
2Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF37.21
  
 
 
36.45  X34.3732.1537.2136.88  
3Silje Dalstrup PedersenSilje Dalstrup Pedersen ('06)Skive AM34.43
  
 
 
32.9534.4332.3032.42  X  X  
4Nikoline Stellan JensenNikoline Stellan Jensen ('02)Aalborg AM32.51
  
 SB
 
  X  X32.51 SB  X  X28.40  
5Anne Farum KristensenAnne Farum Kristensen ('99)Aarhus 190030.63
  
 
 
30.6030.63  X  X  X  X  
6Ida Hørdum NielsenIda Hørdum Nielsen ('05)Trongårdens IF 27.26
  
 SB
 
23.02 SB23.68 SB20.0227.26 SB24.4222.61  
7Rebekka HillingsøRebekka Hillingsø KIF20.41
  
 PB
 
17.81 PB19.48 PB18.2719.51 PB20.24 PB20.41 PB  
8Mathilde FoghMathilde Fogh ('05)Randers Freja19.53
  
 SB
 
15.83 SB19.53 SB  –  –  –  –  
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta69.69
  
 
 
69.69  X66.7468.8469.1366.99  
2Iben Pusle DahlIben Pusle Dahl ('05)Skive AM51.63
  
 
 
51.6350.2249.8351.59  X50.97  
3Alberte Brogaard JensenAlberte Brogaard Jensen ('03)Aalborg AM49.49
  
 
 
44.2349.49  X  X  X46.46  
4Nynne Gaarde HøgsbroNynne Gaarde Høgsbro ('06)Frederiksberg IF44.17
  
 
 
  X44.1739.5130.94  X  X  
5Anne Farum KristensenAnne Farum Kristensen ('99)Aarhus 190040.82
  
 
 
36.2439.0040.82  X  X40.65  
6Line Holm JensenLine Holm Jensen KIF30.60
  
 PB
 
28.81 PB30.60 PB  –     
7Hanna HorchHanna Horch ('06)Trongårdens IF 23.45
  
 PB
 
  X22.41 PB23.45 PB  X23.3122.74  
8Klara T. BjerregaardKlara T. Bjerregaard ('06)Randers Freja7.75
  
 PB
 
7.75 PB  –      
K Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta51.19
  
DUR-20 PB
 
51.19 PB47.86  X48.7847.1949.32  
2Line Holm JensenLine Holm Jensen KIF44.91
  
 PB
 
44.91 PB  –39.22  –42.6538.99  
3Kristine Skifter BitschKristine Skifter Bitsch ('06)Randers Freja41.18
  
 PB
 
34.58 SB32.4433.1236.95 SB32.5141.18 PB  
4Viola Lei HansgaardViola Lei Hansgaard ('08)Trongårdens IF 38.83
  
 PB
 
34.53 PB38.19 PB36.4736.5238.73 PB38.83 PB  
5Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 190034.25
  
 
 
34.1334.25  X31.8933.89  X  
6Eva Sabro LarsenEva Sabro Larsen ('04)Aalborg AM33.53
  
 PB
 
28.24 SB32.88 PB  X33.53 PB33.4732.43  
7Louise Lehman JensenLouise Lehman Jensen ('08)Frederiksberg IF32.36
  
 PB
 
32.36 PB30.0830.6231.0430.5330.67  
Iben Pusle DahlIben Pusle Dahl ('05)Skive AM NM
  
 
 
  –  –  –  –  X  X  
K 4 x 100 m stafet    

Finale A

Finale
1KIF - København KIF - København  47.55
  
 
  Sophia Bonde, Celina Hagihara, Anna Krab Scheibelein, Annette Juma Nielsen
2Aalborg Atletik Og Motion Aalborg Atletik Og Motion  48.22
  
 
  Elin Lynge, Oddvør Josephsen, Signe B. Nielsen, Frederikke Voss Vestergaard
3Aarhus 1900 Atletik og Løb Aarhus 1900 Atletik og Løb  48.31
  
 
  Mathilde Kreiberg Skou, Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer, Ida Boel
4Randers Sportsklub Freja Randers Sportsklub Freja  52.00
  
 
  Kristine Skifter Bitsch, Klara T. Bjerregaard, Cathia Lindgaard Jensen, Siw Rasmussen
5FIF atletik og motion FIF atletik og motion  52.78
  
 
  Asta Marie Holck Hansen, Asta Hindborg, Frida Revall, Viktoria Bindslev
6Skive A.M. Skive A.M.  52.82
  
 
  Mia Christine Fruergaard, Maya Cecilie Fruergaard, Julie Hesselvig, Agnete Silkjær Mortensen
7Trongårdens Idræts Forening Trongårdens Idræts Forening  53.71
  
 
  Katharina Dalsgaard, Ida Hørdum Nielsen, Nikoline Willadsen, Pauline Bennett Thorup
8Sparta Atletik og Løb Sparta Atletik og Løb  56.24
  
 
  Ida Beiter Bomme, Klara Skriver Loessl, Emma Beiter Bomme, Anna Øbakke Lange
K 4 x 400 m stafet    

Finale A

Finale
1Sparta Atletik og Løb Sparta Atletik og Løb  3:46.75
  
 
  Cecilie Gedsø Færge, Nickoline Skifter Andersen, Emma Beiter Bomme, Anna Øbakke Lange
2KIF - København KIF - København  3:48.70
  
 
  Celina Hagihara, Rebekka Hillingsø, Aliya Dahl, Anna Krab Scheibelein
3Aarhus 1900 Atletik og Løb Aarhus 1900 Atletik og Løb  3:53.84
  
 
  Martha Danneskjold Rasmussen, Ida Marie Hartmann, Mathilde Kreiberg Skou, Mette Graversgaard
4Aalborg Atletik Og Motion Aalborg Atletik Og Motion  4:07.28
  
 
  Signe Lehmann, Anne Bonderup Andersen, Frederikke Voss Vestergaard, Oddvør Josephsen
5Skive A.M. Skive A.M.  4:11.32
  
 
  Mia Christine Fruergaard, Maya Cecilie Fruergaard, Julie Hesselvig, Signe Risvig
6FIF atletik og motion FIF atletik og motion  4:13.15
  
 
  April Webber Sørensen, Elin Barenholdt Götze, Julie Dahlerup, Annika Aqraou
7Trongårdens Idræts Forening Trongårdens Idræts Forening  4:31.46
  
 
  Thea Lei Hansgaard, Julie Mansfeldt, Pauline Bennett Thorup, Asmita Fritt-Rasmussen

Seneste resultater

7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb
11.12OdenseOdense Ministævne 1
10.12Aarhus Juleløbet
9.12RandersStangspring med musik
2.12HerlevVinterVægt
2‐3.12RandersJulegavejagten