Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Reykjavik ISL: Nordic Cross Country Championships 5.11.2023 Cross

M Cross team km    

Finale A

Finale
1
 
  
NOR7.00
  
 
  Even Brøndbo Dahl, Jacob Boutera, Eivind Øygard
2Danmark Danmark  DEN14.00
  
 
  Joel Ibler Lillesø, Mikkel Dahl-Jessen, Ole Hesselbjerg
3
Sverige 
Sverige  
SWE27.00
  
 
  Leo Magnusson, Mohammadreza Abootorabi, Martin Regborn
4
 
  
FIN35.00
  
 
  Mustafe Muuse, Leevi Keronen, Niko Putkinen
5
 
  
ISL43.00
  
 
  Baldvin Thór Magnússon, þOrsteinn Jóhannsson, Snorri Björnsson
M Cross 9 km    

Finale A

Finale
1
Even Brøndbo Dahl
Even Brøndbo Dahl ('94)
NOR28:03
  
 
2
Jacob Boutera
Jacob Boutera ('96)
NOR28:03
  
 
3Joel Ibler LillesøJoel Ibler Lillesø ('03)DEN28:07
  
 
4
Eivind Øygard
Eivind Øygard ('92)
NOR28:13
  
 
5Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)DEN28:14
  
 
6Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90)DEN28:15
  
 
7
Leo Magnusson
Leo Magnusson ('98)
SWE28:16
  
 
8
Mustafe Muuse
Mustafe Muuse ('01)
FIN28:17
  
 
9
Mohammadreza Abootorabi
Mohammadreza Abootorabi ('89)
SWE28:18
  
 
10
Baldvin Thór Magnússon
Baldvin Thór Magnússon ('99)
ISL28:23
  
 
11
Martin Regborn
Martin Regborn ('92)
SWE28:30
  
 
12
Leevi Keronen
Leevi Keronen 
FIN29:18
  
 
13
Trym Sagstuen Tønnesen
Trym Sagstuen Tønnesen 
NOR29:24
  
 
14Jacob Ejby StengaardJacob Ejby Stengaard ('94)DEN30:06
  
 
15
Niko Putkinen
Niko Putkinen ('01)
FIN30:56
  
 
16
þOrsteinn Jóhannsson
þOrsteinn Jóhannsson ('91)
ISL31:54
  
 
17
Snorri Björnsson
Snorri Björnsson ('94)
ISL32:24
  
 
18
Búi Steinn Kárason
Búi Steinn Kárason ('89)
ISL34:10
  
 
K Cross Country Team Competition km    

Finale A

Finale
1
 
  
NOR8.00
  
 
  Ina Halle Haugen, Hanne Mjøen Maridal, Sigrid Jervell Våg
2
Sverige 
Sverige  
SWE19.00
  
 
  Emilia Lillemo, Johanna Larsson, Lisa Risby
3Danmark Danmark  DEN21.00
  
 
  Juliane Hvid, Carolien Millenaar, Josephine Thestrup
4
 
  
ISL44.00
  
 
  Halldóra Huld Ingvarsdóttir, Íris Anna Skúladóttir, Anna Berglind Pálmadóttir
K Cross 9 km    

Finale A

Finale
1
Ina Halle Haugen
Ina Halle Haugen ('03)
NOR32:42
  
 
2
Hanne Mjøen Maridal
Hanne Mjøen Maridal ('96)
NOR32:46
  
 
3Juliane HvidJuliane Hvid ('98)DEN32:51
  
 
4
Emilia Lillemo
Emilia Lillemo 
SWE32:59
  
 
5
Sigrid Jervell Våg
Sigrid Jervell Våg ('92)
NOR33:07
  
 
6
Johanna Larsson
Johanna Larsson ('93)
SWE33:11
  
 
7Carolien MillenaarCarolien Millenaar ('97)DEN33:22
  
 
8
Ine Bakken
Ine Bakken ('96)
NOR33:34
  
 
9
Lisa Risby
Lisa Risby ('93)
SWE34:28
  
 
10
Johanna Peiponen
Johanna Peiponen ('90)
FIN34:50
  
 
11Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)DEN35:00
  
 
12
Taru Palsa
Taru Palsa ('88)
FIN35:13
  
 
13
Halldóra Huld Ingvarsdóttir
Halldóra Huld Ingvarsdóttir ('88)
ISL35:49
  
 
14Monique Mallya MechlenburgMonique Mallya Mechlenburg ('99)DEN35:57
  
 
15
Íris Anna Skúladóttir
Íris Anna Skúladóttir ('89)
ISL36:39
  
 
16
Anna Berglind Pálmadóttir
Anna Berglind Pálmadóttir ('79)
ISL37:28
  
 
17
Íris Dóra Snorradóttir
Íris Dóra Snorradóttir ('91)
ISL37:54
  
 
18
Sigþóra Brynja Kristjánsdóttir
Sigþóra Brynja Kristjánsdóttir ('90)
ISL38:13
  
 
Nathalie Blomqvist
Nathalie Blomqvist ('01)
FIN DNF
  
 
D19 Cross team km    

Finale A

Finale
1
 
  
NOR9.00
  
 
  Kristian Bråthen Børve, Simen Gløgård Stensrud, Håkon Moe Berg
2
Sverige 
Sverige  
SWE18.00
  
 
  Karl Ottfalk, Gabriel Claesson, Milian Hentschke
3
 
  
FIN27.00
  
 
  Sisu Moilanen, Eetu Valtola, Ville Viitakoski
4Danmark Danmark  DEN39.00
  
 
  Lasse Bjørn Jensen, Lynge Mejlvang Hansen, Sebastian Bræmer Nygaard
5
 
  
ISL51.00
  
 
  Bjarki Fannar Benediktsson, Hilmar Ingi Bernharðsson, Illugi Gunnarsson
D19 Cross 6 km    

Finale A

Finale
1
Karl Ottfalk
Karl Ottfalk ('06)
SWE19:06
  
 
2
Kristian Bråthen Børve
Kristian Bråthen Børve ('06)
NOR19:11
  
 
3
Simen Gløgård Stensrud
Simen Gløgård Stensrud ('05)
NOR19:20
  
 
4
Håkon Moe Berg
Håkon Moe Berg ('06)
NOR19:26
  
 
5
August Da Silva Sveen
August Da Silva Sveen ('04)
NOR19:29
  
 
6
Gabriel Claesson
Gabriel Claesson ('04)
SWE19:35
  
 
7
Lars Horten Jordet
Lars Horten Jordet ('05)
NOR20:06
  
 
8Lasse Bjørn JensenLasse Bjørn Jensen ('05)DEN20:26
  
 
9
Sisu Moilanen
Sisu Moilanen ('05)
FIN20:31
  
 
10
Eetu Valtola
Eetu Valtola ('06)
FIN20:37
  
 
11
Ville Viitakoski
Ville Viitakoski ('07)
FIN20:38
  
 
12
Milian Hentschke
Milian Hentschke ('05)
SWE20:43
  
 
13Lynge Mejlvang HansenLynge Mejlvang Hansen ('06)DEN21:05
  
 
14Sebastian Bræmer NygaardSebastian Bræmer Nygaard ('06)DEN21:05
  
 
15Lasse BoesenbækLasse Boesenbæk ('05)DEN21:13
  
 
16
Bjarki Fannar Benediktsson
Bjarki Fannar Benediktsson ('06)
ISL22:52
  
 
17
Hilmar Ingi Bernharðsson
Hilmar Ingi Bernharðsson ('08)
ISL24:06
  
 
18
Illugi Gunnarsson
Illugi Gunnarsson ('07)
ISL24:41
  
 
P19 Cross Country Team Competition km    

Finale A

Finale
1
Sverige 
Sverige  
SWE11.00
  
 
  Elsa Sundqvist, Majken Söderlund Larsson, Towa Nilsson
2
 
  
NOR17.00
  
 
  Malin Hoelsveen, Anna Marie Nordengen Sirevåg, Thea Charlotte Knutsen
3Danmark Danmark  DEN25.00
  
 
  Sofia Thøgersen, Astrid My Rønde Kristensen, Signe Risvig
4
 
  
FIN36.00
  
 
  Sini Rajaniemi, Ella Sorvisto, Nelli Viskari
5
 
  
ISL49.00
  
 
  Embla Margrét Hreimsdóttir, Helga Lilja Maack, Guðný Lára Bjarnadóttir
P19 Cross 6 km    

Finale A

Finale
1Sofia ThøgersenSofia Thøgersen ('05)DEN22:10
  
 
2
Elsa Sundqvist
Elsa Sundqvist ('05)
SWE22:25
  
 
3
Majken Söderlund Larsson
Majken Söderlund Larsson ('07)
SWE22:35
  
 
4
Malin Hoelsveen
Malin Hoelsveen ('05)
NOR22:38
  
 
5
Anna Marie Nordengen Sirevåg
Anna Marie Nordengen Sirevåg ('04)
NOR22:39
  
 
6
Towa Nilsson
Towa Nilsson ('05)
SWE22:44
  
 
7
Ebba Broms
Ebba Broms ('05)
SWE22:44
  
 
8
Thea Charlotte Knutsen
Thea Charlotte Knutsen ('04)
NOR23:04
  
 
9Astrid My Rønde KristensenAstrid My Rønde Kristensen ('04)DEN23:04
  
 
10
Marte Hovland
Marte Hovland ('05)
NOR23:10
  
 
11
Sini Rajaniemi
Sini Rajaniemi ('04)
FIN23:20
  
 
12
Ella Sorvisto
Ella Sorvisto ('04)
FIN23:24
  
 
13
Nelli Viskari
Nelli Viskari ('04)
FIN23:33
  
 
14
Embla Margrét Hreimsdóttir
Embla Margrét Hreimsdóttir ('05)
ISL24:16
  
 
15Signe RisvigSigne Risvig ('07)DEN24:21
  
 
16Lærke F. ThygesenLærke F. Thygesen ('05)DEN24:31
  
 
17
Helga Lilja Maack
Helga Lilja Maack ('08)
ISL25:38
  
 
18
Guðný Lára Bjarnadóttir
Guðný Lára Bjarnadóttir ('04)
ISL27:24
  
 
Nora Bergan
Nora Bergan ('04)
NOR DNF
  
 

Seneste resultater

17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb
11.12OdenseOdense Ministævne 1
10.12Aarhus Juleløbet
9.12RandersStangspring med musik
2.12HerlevVinterVægt
2‐3.12RandersJulegavejagten
22.11RandersInternt Freja Nålestævne
22.11AalborgAalborg Indoor I
19.11RandersStangspring med musik
18.11HelsingørNordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11AarhusCRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11RandersStangspring med musik
11.11KøbenhavnSpartas 125 års Jubilæumsløb
4.11SorøPhønix Open
4.11RandersRegionsfinale Vest
3.11RandersStangspring med musik
28.10SilkeborgKastestævne
28.10AalborgRegionsstævne Nordjylland
28.10ViborgVexa HLM Running - Sidste chance!
22.10KøbenhavnCRAFT Løbe Cup 1
13.10EsbjergKastedag Esbjerg
11.10HerlevSommerafslutningsstævne
11.10HelsingørAfslutning for børneholdene
7.10SæbySæby open - Diskoskast
7.10LyngbyAlt-muligt-kamp - Klubstævne
7.10RandersNåle- og Regionsstævne