Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Sparta Nytårsløb 31.12.2023

M 5 km    

Finale A

Finale
1Emil HolmEmil Holm ('96)15:09
  
 SB
2Casper PretzmannCasper Pretzmann ('95)Sparta15:23
  
 PB
3Till Lehmann ChristiansenTill Lehmann Christiansen ('93)Sparta15:24
  
 SB
4Valdemar SolokValdemar Solok ('01)KTK8615:28
  
 SB
5Silas PlambækSilas Plambæk ('03)15:35
  
 PB
6Gustav BendsenGustav Bendsen ('03)KIF15:39
  
 PB
7Alex MogensenAlex Mogensen ('94)SÅN15:41
  
 
8Kim Jessing PedersenKim Jessing Pedersen ('96)Sparta15:45
  
 PB
9Jakob Vase JohannessenJakob Vase Johannessen Aarhus 190015:44
  
 SB
10Bjarke Norre RasmussenBjarke Norre Rasmussen ('03)Team DistanceRunning.dk15:45
  
 
11William ThøgersenWilliam Thøgersen ('08)Sparta16:08
  
 PB
12Oscar KurubacakOscar Kurubacak ('99)Sparta16:09
  
 PB
13Frederik MathiesenFrederik Mathiesen ('05)16:10
  
 PB
14Yousef BellouchYousef Bellouch ('98)Frederiksberg IF16:22
  
 PB
15Mads EskarMads Eskar ('96)Sparta16:30
  
 =PB
16Kristoffer Visti GraaeKristoffer Visti Graae ('94)16:29
  
 SB
17Mads Frederik Jul EilersenMads Frederik Jul Eilersen ('01)16:31
  
 PB
18Casper van der LuijtCasper van der Luijt ('98)Sparta / NED16:32
  
 
19Kasper PedersenKasper Pedersen ('97)16:35
  
 PB
20Johan Rafael JensenJohan Rafael Jensen ('95)AGF Atletik16:40
  
 PB
21
Jakob Lööf
Jakob Lööf ('85)
/ SWE16:40
  
 PB
22Theodor GilhøjTheodor Gilhøj BAC16:46
  
 
23Asbjørn Guldhammer RiisAsbjørn Guldhammer Riis ('96)Frederiksberg IF16:49
  
 
24Mads HeiselMads Heisel ('99)NBRO16:55
  
 SB
25Søren Bøge Edlund JøhnkSøren Bøge Edlund Jøhnk ('97)BAC16:54
  
 
26William ElmerWilliam Elmer ('02)Sparta16:57
  
 PB
27Antonio RocaAntonio Roca ('96)NBRO / ESP17:02
  
 SB
28Lasse LyhneLasse Lyhne ('77)Sparta17:02
  
 SB
29Rasmus VidøRasmus Vidø ('80)Team DistanceRunning.dk17:03
  
 
30Gustav LangkærGustav Langkær ('09)17:04
  
 PB
31Jens Petersen-BachJens Petersen-Bach ('84)KTK8617:05
  
 SB
32Mikkel DyhrMikkel Dyhr ('96)NBRO17:11
  
 
33Noah Norland De WitteNoah Norland De Witte ('06)VO2RC17:08
  
 SB
34Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)Sparta17:09
  
 PB
35August LaustsenAugust Laustsen ('95)Sparta17:15
  
 
36Nicklas HydeNicklas Hyde ('86)Sparta17:13
  
 SB
37Rasmus HjalgrimRasmus Hjalgrim ('96)NBRO17:18
  
 
38Simon Lund LarsenSimon Lund Larsen ('97)Sparta17:22
  
 PB
39Emil Holm KristiansenEmil Holm Kristiansen ('93)KTK8617:27
  
 PB
41Thomas SchifterThomas Schifter ('83)17:29
  
 SB
42Paul RoomePaul Roome ('73)17:33
  
 
43Frederik MoesgaardFrederik Moesgaard ('91)17:35
  
 PB
44Frederik KilpinenFrederik Kilpinen ('96)Aarhus 190017:37
  
 PB
45Martin HøjlandMartin Højland ('94)PSF17:36
  
 PB
285
Torgny Pettersson
Torgny Pettersson ('64)
/ SWE25:24
  
 SB
M 10 km    

Finale A

Finale
1Oliver MartinussenOliver Martinussen ('98)Odense Tri31:30
  
 PB
2Christian Birch OkkelsChristian Birch Okkels ('89)HRC31:34
  
 
3Jonathan MakwarthJonathan Makwarth KIF31:35
  
 
4Joachim RønsholtJoachim Rønsholt ('99)Sparta32:21
  
 SB
5Christopher MeulengrachtChristopher Meulengracht ('93)NBRO32:21
  
 
6Christian RønsholtChristian Rønsholt ('96)Sparta32:37
  
 PB
7Frederik Bruun JensenFrederik Bruun Jensen ('94)NBRO32:55
  
 
8Johan PlatzJohan Platz ('94)Sparta33:44
  
 
9Mohamed Mahad Farah HersiMohamed Mahad Farah Hersi ('94)Frederiksberg IF33:54
  
 
10Bastien Alain Philippe FlaudBastien Alain Philippe Flaud ('96)NBRO34:05
  
 PB
11Karl Frederik Gleichman AndersenKarl Frederik Gleichman Andersen ('01)34:14
  
 PB
12Mathias NørholmMathias Nørholm ('98)NBRO34:19
  
 
13Nicolai MadsenNicolai Madsen ('93)Sparta34:27
  
 SB
14Anders Lund HansenAnders Lund Hansen ('94)Multiatleterne34:36
  
 SB
15Alexander PrienAlexander Prien ('94)Hinnerup Løberne35:02
  
 
16Victor FroholdtVictor Froholdt ('06)35:18
  
 PB
17Frank RobbenFrank Robben ('92)Sparta35:06
  
 SB
18Casper StenderupCasper Stenderup ('94)KTK8635:30
  
 PB
19Nicklas NygaardNicklas Nygaard ('96)35:20
  
 SB
20
Steffen Maas
Steffen Maas ('82)
/ GER35:19
  
 PB
21Anders GötzeAnders Götze ('77)Sparta35:29
  
 SB
22Kasper Jæchel VillumsenKasper Jæchel Villumsen ('97)35:31
  
 PB
23Jeppe Theisen PedersenJeppe Theisen Pedersen ('97)NBRO35:37
  
 PB
24Mark KhuranaMark Khurana ('96)NBRO36:06
  
 
25Mikkel Lundgren PetersenMikkel Lundgren Petersen ('96)36:01
  
 SB
26Stefan GudmundssonStefan Gudmundsson ('70)Snik Atletik36:06
  
 
27Andreas ÆrenlundAndreas Ærenlund ('97)VO2RC36:22
  
 SB
28Kristian Holm JensenKristian Holm Jensen ('97)Sparta36:23
  
 SB
29Aske Colding EkmanAske Colding Ekman ('96)36:23
  
 SB
30Oliver KinerOliver Kiner ('99)Sparta36:14
  
 
31Gustav HeroldGustav Herold ('05)Sparta36:11
  
 PB
32Anders Mørch PedersenAnders Mørch Pedersen ('97)36:19
  
 PB
33Jacob BargumJacob Bargum ('98)36:30
  
 PB
34Christoffer Haubro OvervadChristoffer Haubro Overvad ('90)36:44
  
 SB
35Tobias MorbanTobias Morban ('95)36:45
  
 PB
36Nikolaj MilicNikolaj Milic ('02)Sparta36:47
  
 PB
37Jens PedersenJens Pedersen ('95)Frederiksberg IF36:53
  
 PB
38Daniel SandstrømDaniel Sandstrøm ('84)Amager AC36:56
  
 PB
39Flemming Adler BankFlemming Adler Bank ('74)Amager AC37:06
  
 
40Kristian Møller KristiansenKristian Møller Kristiansen ('94)37:12
  
 SB
41Stefan StampStefan Stamp ('96)37:16
  
 
42Mads GulløvMads Gulløv ('95)37:22
  
 PB
43Lasse VisbyLasse Visby ('92)37:56
  
 PB
44Anders Brixen BojesenAnders Brixen Bojesen ('77)Snik Atletik37:46
  
 PB
45Morten MunksgardMorten Munksgard ('96)37:56
  
 PB
46Andreas BækgaardAndreas Bækgaard ('96)37:57
  
 PB
47Peter WestermannPeter Westermann ('85)38:01
  
 PB
48Julius OlanderJulius Olander ('95)37:55
  
 PB
M Halvmaraton    

Finale A

Finale
1Mark OlsenMark Olsen ('95)HRC1:09:02
  
 
2Esben Krogh RasmussenEsben Krogh Rasmussen ('93)Sparta1:09:29
  
 
3Henrik HolmHenrik Holm ('93)Sparta1:11:30
  
 
4Rasmus Dall-HansenRasmus Dall-Hansen ('91)Sparta1:12:47
  
 SB
5Niklas Skovgaard MadsenNiklas Skovgaard Madsen ('98)adidas Runners Cph1:14:32
  
 PB
6Klaes OvesenKlaes Ovesen ('88)NBRO1:15:20
  
 SB
7Jesper Andkjær LarsenJesper Andkjær Larsen ('77)HRC1:15:26
  
 
8Jacob FalkencroneJacob Falkencrone ('89)HRC1:17:45
  
 
9Kristian LarsenKristian Larsen ('94)adidas Runners Cph1:18:18
  
 
10Mikkel Dræby JensenMikkel Dræby Jensen ('97)TRI41:18:17
  
 PB
11Anders Rømer HesselbjergAnders Rømer Hesselbjerg ('83)NBRO1:18:31
  
 
12
Oscar Haven
Oscar Haven ('93)
/ GBR1:21:33
  
 PB
13Rasmus LindRasmus Lind ('98)1:20:19
  
 SB
14Anton WillemannAnton Willemann ('88)1:21:46
  
 PB
15Rasmus NæblerødRasmus Næblerød ('86)1:22:27
  
 PB
16Andreas ThyrringAndreas Thyrring ('85)NBRO1:25:20
  
 SB
17Jesper LangballeJesper Langballe ('84)1:22:59
  
 
18Gorm EriksenGorm Eriksen ('81)1:22:58
  
 PB
19Lucas KristensenLucas Kristensen ('99)1:23:43
  
 
20Lasse Skovgaard LarsenLasse Skovgaard Larsen 1:23:44
  
 PB
M 2 km    

Finale A

Finale
1Jacob Rørdam Holm-JørgensenJacob Rørdam Holm-Jørgensen ('72)Sparta7:20
  
 
2
Viggo Weile-Lund
Viggo Weile-Lund ('13)
8:52
  
 
3Samuel Grønlund BrixSamuel Grønlund Brix ('09)Sparta8:54
  
 
K 5 km    

Finale A

Finale
1Victoria RosbergVictoria Rosberg ('94)NBRO18:02
  
 PB
2Lisa Joo AklestadLisa Joo Aklestad ('99)Sparta / NOR18:08
  
 PB
3Simone Kronborg RiisSimone Kronborg Riis ('97)NBRO18:17
  
 PB
4
Lena Eliasson-Lööf
Lena Eliasson-Lööf ('81)
/ SWE18:12
  
 
5Clara CarlquistClara Carlquist ('03)18:19
  
 PB
6Aline Hedegård BruhnAline Hedegård Bruhn ('08)Frederiksberg IF18:34
  
 PB
7Sara Kristine Holmskov EberleSara Kristine Holmskov Eberle ('97)NBRO19:02
  
 SB
8Caroline WederkinckCaroline Wederkinck ('99)19:17
  
 PB
9Charlotte KjærulffCharlotte Kjærulff ('94)19:28
  
 PB
10Line Maria BruunLine Maria Bruun ('94)adidas Runners Cph19:29
  
 PB
K 10 km    

Finale A

Finale
1Annie SaugstrupAnnie Saugstrup ('96)Sparta34:03
  
 PB
2Carolien MillenaarCarolien Millenaar ('97)AGF Atletik34:25
  
 PB
3Laura Amira KassemLaura Amira Kassem ('97)adidas Runners Cph36:23
  
 
4Sophie SøefeldtSophie Søefeldt Sparta36:45
  
 SB
5Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)Sparta37:12
  
 PB
6Camilla Balle BechCamilla Balle Bech ('94)Sparta37:19
  
 PB
7Louise Wissing MadsenLouise Wissing Madsen ('95)Sparta37:49
  
 PB
8Signe HyllebergSigne Hylleberg ('96)Sparta38:17
  
 
9Marie Holst MørchMarie Holst Mørch ('94)Sparta38:29
  
 
10Josephine BrystingJosephine Brysting ('95)39:01
  
 SB
11Karina SørensenKarina Sørensen ('82)Snik Atletik39:14
  
 SB
12Luisa GhoseLuisa Ghose ('94)Sparta39:32
  
 SB
13
Calypso Sheridan
Calypso Sheridan ('98)
/ AUS39:55
  
 PB
14Josefine HuitfeldtJosefine Huitfeldt ('95)40:07
  
 PB
15Michelle AndersenMichelle Andersen ('97)40:23
  
 PB
16Anna Manley KwasniakAnna Manley Kwasniak ('99)NBRO40:33
  
 PB
17Maria Rolighed ThymeMaria Rolighed Thyme ('96)Sparta41:09
  
 
K Halvmarathon    

Finale A

Finale
1Anne HolmAnne Holm ('99)1:24:34
  
 PB
2Maria Schou SørumMaria Schou Sørum ('88)NBRO1:25:00
  
 PB
3Freja MørchFreja Mørch ('92)adidas Runners Cph1:28:29
  
 
4Idinna LützhøftIdinna Lützhøft ('83)Sparta1:29:30
  
 PB
5Majbritt SkovMajbritt Skov ('81)1:31:34
  
 SB
6Alma Møller-ErnAlma Møller-Ern ('06)1:34:17
  
 PB
7Camilla FiltCamilla Filt ('93)1:31:44
  
 SB
8Nicoline Pilegaard OlsenNicoline Pilegaard Olsen ('96)1:32:20
  
 PB
9Pia Joan SørensenPia Joan Sørensen ('67)AC Pain1:32:58
  
 SB
10Ida Holte ThoriusIda Holte Thorius ('91)1:35:08
  
 
11Maibritt KristoffersenMaibritt Kristoffersen ('75)Sparta1:35:03
  
 SB
12
Nienke Buters
Nienke Buters ('93)
/ GER1:35:26
  
 PB
87
Carina Johansson
Carina Johansson ('67)
/ SWE1:55:20
  
 
K 2 km    

Finale A

Finale
1Alma Børregaard RavnAlma Børregaard Ravn ('09)Sparta8:54
  
 
2Isabella Sone RandrupIsabella Sone Randrup ('10)KIF9:02
  
 
3Rose WolskRose Wolsk ('10)Sparta9:06
  
 

Seneste resultater

16.4HaderslevLøbestævne
16.4BallerupKastestævne 2
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb