Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Malmö/A SWE: Malmoe Sprint 7.1.2024
Atleticum

M 60 m    
Inde
Inde
Finale A
1
Omar Chaaban
Omar Chaaban 
SWE7.00
  
 SB
2
Noah Karlberg
Noah Karlberg ('05)
SWE7.04
  
 SB
3Carl Bruce AaboCarl Bruce Aabo ('04)DEN7.04
  
 SB
4
Emil Cimander
Emil Cimander ('06)
SWE7.05
  
 
5Frankly DadeyFrankly Dadey ('99)DEN7.11
  
 =SB
6
Sebastian Kadestål
Sebastian Kadestål ('96)
SWE7.27
  
 
Finale B
1Lance Christian AaboLance Christian Aabo ('06)DEN7.22
  
 SB
2
Nino Kusljic
Nino Kusljic ('08)
SWE7.30
  
 
3
Eric Segnon
Eric Segnon ('06)
SWE7.37
  
 
4
Uroš Branković
Uroš Branković ('09)
SWE7.51
  
 PB
5
Staffan Palmqvist
Staffan Palmqvist ('87)
SWE7.55
  
 
6
Aron Powell
Aron Powell ('07)
SWE7.61
  
 
Finale C
1
Graziano Geremia
Graziano Geremia ('91)
ITA7.70
  
 SB
2
Loke Bergström
Loke Bergström ('08)
SWE7.71
  
 
3
Christian Borg
Christian Borg ('80)
SWE7.75
  
 PB
Finale D
1
Hannes Ericsson
Hannes Ericsson ('08)
SWE7.87
  
 PB
2
Sebastian Persson
Sebastian Persson ('91)
SWE7.91
  
 PB
3
Elias Toth
Elias Toth ('05)
SWE7.91
  
 SB
4Bernie BengtssonBernie Bengtsson ('62)DEN8.01
  
 SB
5Robin RichRobin Rich ('67)DEN8.08
  
 SB
6Christian ObbekjærChristian Obbekjær ('69)DEN8.86
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
1
Emil Cimander
Emil Cimander ('06)
SWE7.04
q
  
 SB
2
Omar Chaaban
Omar Chaaban 
SWE7.06
q
  
 SB
3Carl Bruce AaboCarl Bruce Aabo ('04)DEN7.07
q
  
 SB
4
Noah Karlberg
Noah Karlberg ('05)
SWE7.10
q
  
 SB
5
Ivano Bevanda
Ivano Bevanda ('07)
SWE7.10
q
  
 PB
6Frankly DadeyFrankly Dadey ('99)DEN7.11
q
  
 SB
7
Sebastian Kadestål
Sebastian Kadestål ('96)
SWE7.24
q
  
 SB
8Lance Christian AaboLance Christian Aabo ('06)DEN7.29
q
  
 SB
Indledende 2
1
Nino Kusljic
Nino Kusljic ('08)
SWE7.28
q
  
 PB
2
Eric Segnon
Eric Segnon ('06)
SWE7.33
q
  
 PB
3
Oliver Fehrlund Persson
Oliver Fehrlund Persson ('05)
SWE7.43
q
  
 SB
4
Staffan Palmqvist
Staffan Palmqvist ('87)
SWE7.52
q
  
 PB
5
Uroš Branković
Uroš Branković ('09)
SWE7.58
q
  
 
6
Loke Bergström
Loke Bergström ('08)
SWE7.67
q
  
 PB
Indledende 3
1Christoffer Banke JørgensenChristoffer Banke Jørgensen ('07)DEN7.52
q
  
 PB
2
Aron Powell
Aron Powell ('07)
SWE7.57
q
  
 PB
3
Kevin Nordin
Kevin Nordin ('07)
SWE7.65
q
  
 PB
4
Graziano Geremia
Graziano Geremia ('91)
ITA7.72
q
  
 SB
5
Christian Borg
Christian Borg ('80)
SWE7.79
q
  
 PB
6
Elias Toth
Elias Toth ('05)
SWE7.96
q
  
 SB
Indledende 4
1
Viktor Sahlin
Viktor Sahlin ('07)
SWE7.73
q
  
 PB
2
Hannes Ericsson
Hannes Ericsson ('08)
SWE7.90
q
  
 PB
3
Sebastian Persson
Sebastian Persson ('91)
SWE7.93
q
  
 PB
4Bernie BengtssonBernie Bengtsson ('62)DEN8.03
q
  
 SB
5Robin RichRobin Rich ('67)DEN8.10
q
  
 SB
6Christian ObbekjærChristian Obbekjær ('69)DEN8.89
q
  
 PB
M 200 m    
Inde
Inde
Finale A
1
Jeroen Persson
Jeroen Persson ('05)
SWE21.94
  
 SB
2
Ivano Bevanda
Ivano Bevanda ('07)
SWE22.21
  
 SB
3Christoffer Banke JørgensenChristoffer Banke Jørgensen ('07)DEN23.40
  
 PB
Finale B
1
Eric Segnon
Eric Segnon ('06)
SWE23.42
  
 PB
2
Uroš Branković
Uroš Branković ('09)
SWE23.81
  
 
3
Christian Borg
Christian Borg ('80)
SWE24.85
  
 SB
Finale C
1
August Thompson
August Thompson ('08)
SWE24.80
  
 
2Bernie BengtssonBernie Bengtsson ('62)DEN25.87
  
 SB
Finale D
1
Graziano Geremia
Graziano Geremia ('91)
ITA25.31
  
 PB
2
Daniel Ohlin
Daniel Ohlin ('73)
SWE30.60
  
 PB
3Christian ObbekjærChristian Obbekjær ('69)DEN30.62
  
 PB
M 400 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Aron Powell
Aron Powell ('07)
SWE52.79
  
 PB
2
Jesper Dreifaldt
Jesper Dreifaldt ('02)
SWE53.99
  
 PB
3Robin RichRobin Rich ('67)DEN56.04
  
 SB
4
Hannes Ericsson
Hannes Ericsson ('08)
SWE58.17
  
 PB
Finale B
1
Nino Kusljic
Nino Kusljic ('08)
SWE51.23
  
 PB
2
Hugo Kjellander
Hugo Kjellander ('08)
SWE52.20
  
 PB
3
Wilmer Ahlberg
Wilmer Ahlberg ('08)
SWE54.10
  
 PB
M 600 m    
Inde
Inde
Finale A
1
Adrian Mehic
Adrian Mehic ('94)
SWE1:25.96
  
 PB
2
Elliott Johansson
Elliott Johansson ('08)
SWE1:34.00
  
 PB
3
Måns Trulsson
Måns Trulsson ('08)
SWE1:34.51
  
 PB
4
Mattias Lindén
Mattias Lindén ('83)
SWE1:40.44
  
 PB
5
Magnus Magnoy
Magnus Magnoy ('77)
SWE1:53.59
  
 PB
Henrik Nord
Henrik Nord ('73)
SWE1:34.41
  
 PB
Sebastian Persson
Sebastian Persson ('91)
SWE DNF
  
 
M 60 m hæk    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Marvin Tay
Marvin Tay ('90)
SWE8.17
  
 
2
James Gaudiello
James Gaudiello ('98)
SWE8.22
  
 PB
3
Max Rosquist-Larsson
Max Rosquist-Larsson ('01)
SWE8.42
  
 
M 60 m hæk extra    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Marvin Tay
Marvin Tay ('90)
SWE8.15
  
 SB
2
James Gaudiello
James Gaudiello ('98)
SWE8.27
  
 SB
3
Max Rosquist-Larsson
Max Rosquist-Larsson ('01)
SWE8.37
  
 SB
M Kuglestød 7.26 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Arvid Mägi Theorin
Arvid Mägi Theorin ('01)
SWE16.26
  
 SB
 
15.87 SB  X15.95 SB  X15.2016.26 SB  
K 60 m    
Inde
Inde
Finale A
1
Julia Henriksson
Julia Henriksson 
SWE7.31
  
 SB
2
Johanna Carlsson
Johanna Carlsson ('94)
SWE7.61
  
 PB
3
Ellinor Wennolf
Ellinor Wennolf ('08)
SWE7.65
  
 PB
4
Filippa Sivnert
Filippa Sivnert ('01)
SWE7.66
  
 
5Alma Børregaard RavnAlma Børregaard Ravn ('09)DEN7.69
  
 
6
Tilde Bjerager
Tilde Bjerager ('04)
SWE7.91
  
 SB
7
Cèline Stjernfelt
Cèline Stjernfelt ('05)
SWE8.05
  
 
Finale B
1
Xana Baxter
Xana Baxter ('06)
SWE8.06
  
 PB
2
Erika Wärff
Erika Wärff 
SWE8.10
  
 SB
3
Tea Widgren
Tea Widgren ('08)
SWE8.11
  
 SB
4
Ebba Albert
Ebba Albert ('07)
SWE8.32
  
 
5
Seoyul Choi
Seoyul Choi ('09)
SWE8.49
  
 
6
Tilde Pehrsson
Tilde Pehrsson ('07)
SWE8.56
  
 PB
7
Ebba Alson
Ebba Alson ('05)
SWE8.88
  
 SB
8
Ella Karmborg
Ella Karmborg ('04)
SWE9.58
  
 
Indledende heats
Indledende 1
1
Julia Henriksson
Julia Henriksson 
SWE7.34
q
  
 SB
2
Johanna Carlsson
Johanna Carlsson ('94)
SWE7.62
q
  
 PB
3
Filippa Sivnert
Filippa Sivnert ('01)
SWE7.65
q
  
 SB
4Alma Børregaard RavnAlma Børregaard Ravn ('09)DEN7.66
q
  
DUR-15 SB
5
Ellinor Wennolf
Ellinor Wennolf ('08)
SWE7.73
q
  
 PB
6
Tilde Bjerager
Tilde Bjerager ('04)
SWE7.95
q
  
 SB
7
Tea Widgren
Tea Widgren ('08)
SWE8.12
q
  
 SB
Indledende 2
1
Josephine Risberg Thoor
Josephine Risberg Thoor ('95)
SWE7.85
q
  
 PB
2
Cèline Stjernfelt
Cèline Stjernfelt ('05)
SWE8.02
q
  
 PB
3
Erika Wärff
Erika Wärff 
SWE8.11
q
  
 SB
4
Xana Baxter
Xana Baxter ('06)
SWE8.20
q
  
 SB
5
Ebba Albert
Ebba Albert ('07)
SWE8.24
q
  
 SB
6
Moa Wirstedt
Moa Wirstedt ('07)
SWE8.28
q
  
 SB
Indledende 3
1
Seoyul Choi
Seoyul Choi ('09)
SWE8.56
q
  
 
2
Amanda Rönn
Amanda Rönn ('05)
SWE8.57
q
  
 PB
3
Tilde Pehrsson
Tilde Pehrsson ('07)
SWE8.66
q
  
 PB
4
Ebba Alson
Ebba Alson ('05)
SWE8.89
q
  
 SB
5
Ella Karmborg
Ella Karmborg ('04)
SWE9.49
q
  
 =PB
K 200 m    
Inde
Inde
Finale A
1
Josephine Risberg Thoor
Josephine Risberg Thoor ('95)
SWE24.59
  
 PB
2
Tilde Bjerager
Tilde Bjerager ('04)
SWE25.76
  
 PB
3
Moa Wirstedt
Moa Wirstedt ('07)
SWE26.08
  
 SB
Finale B
1
Ellinor Wennolf
Ellinor Wennolf ('08)
SWE25.25
  
 PB
2
Lily Bosemark
Lily Bosemark ('06)
SWE26.28
  
 SB
3
Lillian Cardinali
Lillian Cardinali ('08)
SWE27.81
  
 SB
Finale C
1
Ebba Holgersson
Ebba Holgersson ('06)
SWE26.79
  
 PB
2
Michelle Olsson
Michelle Olsson ('09)
SWE27.84
  
 SB
3
Amanda Rönn
Amanda Rönn ('05)
SWE27.91
  
 SB
Finale D
1
Seoyul Choi
Seoyul Choi ('09)
SWE28.86
  
 SB
2
Ella Svensson
Ella Svensson ('09)
SWE29.91
  
 SB
3
Vendela Bogren
Vendela Bogren ('08)
SWE32.22
  
 SB
K 400 m    
Inde
Inde
Finale A
1
Elvira Helgesson
Elvira Helgesson ('08)
SWE1:00.54
  
 PB
2
Lina Linke
Lina Linke ('05)
SWE1:06.40
  
 PB
3
Caroline Norrsand
Caroline Norrsand ('85)
SWE1:07.56
  
 SB
Finale B
1
Ebba Römbo
Ebba Römbo ('08)
SWE1:05.68
  
 PB
2
Siri Lindgren
Siri Lindgren ('08)
SWE1:07.78
  
 PB
3
Vera Frisk
Vera Frisk ('08)
SWE1:10.44
  
 PB
K 600 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Emma Berglund
Emma Berglund ('09)
SWE1:49.47
  
 PB
2
Vera Bergkvist
Vera Bergkvist ('09)
SWE1:53.49
  
 PB
3
Lovisa Gossner
Lovisa Gossner ('10)
SWE2:02.72
  
 PB
K 60 m hæk 84.0 cm    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Erika Wärff
Erika Wärff 
SWE9.00
  
 
2
Doris Theander
Doris Theander ('05)
SWE9.25
  
 SB
K 60 m hæk 84.0 cm extra    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Erika Wärff
Erika Wärff 
SWE8.98
  
 SB
2
Doris Theander
Doris Theander ('05)
SWE9.35
  
 SB
D19 Kuglestød 6.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Angelos Pavlidis
Angelos Pavlidis ('06)
SWE14.90
  
 PB
 
14.90 PB  X  X  X  X  X  
P19 Kuglestød 4.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Doris Theander
Doris Theander ('05)
SWE11.58
  
 SB
 
11.15 SB11.21 SB11.58 SB11.36  X10.88  
2
Alice Hultberg
Alice Hultberg ('05)
SWE11.02
  
 PB
 
11.02 PB10.3310.579.3710.87  X  
Alba Hansson
Alba Hansson ('05)
SWE NM
  
 
 
  X  X  X  X  X  X  
D17 60 m hæk 91.4 cm    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
August Thompson
August Thompson ('08)
SWE8.86
  
 
2
Viktor Sahlin
Viktor Sahlin ('07)
SWE9.06
  
 PB
3
Fritz Theander
Fritz Theander ('08)
SWE9.25
  
 PB
D17 60 m hæk 91.4 cm extra    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
August Thompson
August Thompson ('08)
SWE8.77
  
 PB
2
Fritz Theander
Fritz Theander ('08)
SWE21.84
  
 
D17 Kuglestød 5.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Kevin Nordin
Kevin Nordin ('07)
SWE13.01
  
 PB
 
  X13.01 PB  X  X  X11.68  
2
Eric Hansson
Eric Hansson ('07)
SWE12.02
  
 
 
  X  X11.1512.0211.96  X  
3
Theo Lydén
Theo Lydén ('08)
SWE11.80
  
 
 
10.6511.5211.47  X  X11.80  
4
Viktor Sahlin
Viktor Sahlin ('07)
SWE10.85
  
 PB
 
10.37 PB9.4010.2010.009.6210.85 PB  
P17 60 m hæk 76.2 cm    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Maya Lilja
Maya Lilja ('07)
SWE8.80
  
 PB
2
Ebba Elm
Ebba Elm ('08)
SWE9.38
  
 PB
3
Ellinore Andersson
Ellinore Andersson ('08)
SWE10.36
  
 
4
Vera Frisk
Vera Frisk ('08)
SWE10.56
  
 PB
5
Elin Lindberg
Elin Lindberg ('08)
SWE11.36
  
 
Binta Jammeh
Binta Jammeh ('08)
SWE DNF
  
 
P17 60 m hæk 76.2 cm extra    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Maya Lilja
Maya Lilja ('07)
SWE8.78
  
 PB
2
Binta Jammeh
Binta Jammeh ('08)
SWE9.27
  
 PB
3
Ebba Elm
Ebba Elm ('08)
SWE9.51
  
 PB
4
Elin Lindberg
Elin Lindberg ('08)
SWE10.15
  
 PB
5
Ellinore Andersson
Ellinore Andersson ('08)
SWE10.47
  
 
P17 Kuglestød 3.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Elin Lindberg
Elin Lindberg ('08)
SWE10.00
  
 PB
 
9.43 PB8.5510.00 PB8.779.439.33  
2
Ellinore Andersson
Ellinore Andersson ('08)
SWE9.98
  
 SB
 
8.94 SB  X9.61 SB9.569.509.98 SB  
D15 60 m hæk 84.0 cm, 8.5 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Albin Anderberg
Albin Anderberg ('09)
SWE9.20
  
 PB
D15 60 m hæk 84.0 cm, 8.5 m extra    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Albin Anderberg
Albin Anderberg ('09)
SWE9.30
  
 
P15 60 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Michelle Olsson
Michelle Olsson ('09)
SWE9.83
  
 PB
2
Vera Bergkvist
Vera Bergkvist ('09)
SWE10.77
  
 
3
Ida Wikberg
Ida Wikberg ('09)
SWE10.86
  
 SB
P15 60 m hæk 76.2 cm, 8 m extra    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Vera Bergkvist
Vera Bergkvist ('09)
SWE10.55
  
 PB

Seneste resultater

16.4HaderslevLøbestævne
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb
11.12OdenseOdense Ministævne 1