Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Odense: DM inde 16‐17.2.2024 Inde
Thorvald Ellegaard Arena

M 60 m    
Inde 16.2.

Finale A

Finale
Inde 16.2.
1Simon HansenSimon Hansen ('98)Aarhus 19006.62
  
 
2Rasmus Thornbjerg KlausenRasmus Thornbjerg Klausen Sparta6.73
  
 =PB
3Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta6.81
  
 
4Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 19006.84
  
 SB
5Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta6.84
  
 SB
6Emil FrændeEmil Frænde Sparta6.86
  
 PB
7Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta6.87
  
 
8Bertram CostaBertram Costa ('02)Sparta6.95
  
 
Indledende heats16.2.
Indledende 1
16.2.
16.2.
1Rasmus Thornbjerg KlausenRasmus Thornbjerg Klausen Sparta6.79
Q
  
 
2Emil FrændeEmil Frænde Sparta6.89
Q
  
 PB
3Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta6.91
q
  
 
4Eiri Jógvansson GlerfossEiri Jógvansson Glerfoss ('05)Bragdið6.96
  
 PB
5Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik6.98
  
 
6Victor Kiplagat KondrupVictor Kiplagat Kondrup ('02)Sparta7.01
  
 =PB
7Frankly DadeyFrankly Dadey ('99)Greve Atletik7.12
  
 
8Rasmus Søsted AndersenRasmus Søsted Andersen ('02)Odense Atletik 7.16
  
 =PB
Indledende 2
16.2.
16.2.
1Simon HansenSimon Hansen ('98)Aarhus 19006.69
Q
  
 
2Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 19006.88
Q
  
 SB
3Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta6.92
q
  
 
4Carl Bruce AaboCarl Bruce Aabo ('04)HGATM 6.99
  
 PB
5Christian AnderssonChristian Andersson ('06)Greve Atletik7.00
  
 =PB
6Jason LubagoJason Lubago Aarhus 19007.10
  
 
7Sofus Peter LassenSofus Peter Lassen ('03)Sparta7.13
  
 SB
Indledende 3
16.2.
16.2.
1Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta6.80
Q
  
 SB
2Bertram CostaBertram Costa ('02)Sparta6.92
Q
  
 PB
3Jacob Vejgaard LaustsenJacob Vejgaard Laustsen ('04)Esbjerg AM6.95
  
 PB
4Tristan Rønn PoulsenTristan Rønn Poulsen ('05)Aarhus 19007.04
  
 PB
5Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik7.16
  
 SB
6Simon LarsenSimon Larsen ('05)Esbjerg AM7.18
  
 
7Filip AligrudicFilip Aligrudic ('04)KIF7.22
  
 
M 200 m    
Inde 17.2.

Finale A

Finale
Inde 17.2.
1Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta21.73
  
 PB
2Eiri Jógvansson GlerfossEiri Jógvansson Glerfoss ('05)Bragdið22.16
  
 
3Sophus Emil Ramsgaard JensenSophus Emil Ramsgaard Jensen ('06)Sparta22.24
  
 PB
Indledende heats17.2.
Indledende 1
17.2.
17.2.
1Carl Bäckström NielsenCarl Bäckström Nielsen ('07)Amager AC22.43
  
 PB
2Sofus Peter LassenSofus Peter Lassen ('03)Sparta22.77
  
 PB
3Dánjal Dahl LjósheimDánjal Dahl Ljósheim Sparta22.86
  
 PB
Indledende 2
17.2.
17.2.
1Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta21.79
q
  
 PB
2Jacob Vejgaard LaustsenJacob Vejgaard Laustsen ('04)Esbjerg AM23.53
  
 
3Thomas Sitm MadsenThomas Sitm Madsen ('06)Randers Freja24.01
  
 
Indledende 3
17.2.
17.2.
1Filip AligrudicFilip Aligrudic ('04)KIF23.09
  
 
Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Sparta DNS
  
 
Indledende 4
17.2.
17.2.
1Luis Felipe MailletLuis Felipe Maillet ('04)Sparta22.16
q
  
 
2Rasmus Søsted AndersenRasmus Søsted Andersen ('02)Odense Atletik 22.87
  
 PB
3Tristan Rønn PoulsenTristan Rønn Poulsen ('05)Aarhus 190022.87
  
 PB
Indledende 5
17.2.
17.2.
1Eiri Jógvansson GlerfossEiri Jógvansson Glerfoss ('05)Bragdið22.12
q
  
 PB
2Victor Kiplagat KondrupVictor Kiplagat Kondrup ('02)Sparta22.51
  
 PB
3Bjørn BaunwallBjørn Baunwall ('93)Aarhus Fremad24.08
  
 SB
Indledende 6
17.2.
17.2.
1Sophus Emil Ramsgaard JensenSophus Emil Ramsgaard Jensen ('06)Sparta22.26
q
  
 PB
Christoffer Banke JørgensenChristoffer Banke Jørgensen ('07)HGATM DQ
  
 
M 400 m    
Inde 16.2.

Finale A

Finale
Inde 16.2.
1Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)Sparta47.09
  
 
2Luis Felipe MailletLuis Felipe Maillet ('04)Sparta48.86
  
 PB
3Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Sparta49.41
  
 
4Thomas Jersild OlsenThomas Jersild Olsen ('01)Holte Atletik50.16
  
 SB
Finale B
16.2.
16.2.
1Dánjal Dahl LjósheimDánjal Dahl Ljósheim Sparta49.93
  
 PB
2Christoffer Banke JørgensenChristoffer Banke Jørgensen ('07)HGATM 50.30
  
 PB
3Simon TjalveSimon Tjalve ('04)Odense Atletik 51.00
  
 PB
4Adam SkytteAdam Skytte ('06)KIF51.55
  
 PB
Finale C
16.2.
16.2.
1Bjørn BaunwallBjørn Baunwall ('93)Aarhus Fremad52.33
  
 
2Jacob Moos LarsenJacob Moos Larsen ('93)KIF52.84
  
 
3Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas55.50
  
 SB
4Frederik Grud Agerbæk MadsenFrederik Grud Agerbæk Madsen ('02)Odense Atletik 57.69
  
 PB
M 800 m    
Inde 17.2.

Finale A

Finale
Inde 17.2.
1Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96)AGF Atletik1:50.31
  
 SB
2Nick JensenNick Jensen ('91)Vejle IF1:51.53
  
 SB
3Andreas Holst LangeAndreas Holst Lange ('02)KIF1:52.65
  
 PB
4Laust Kaastrup KjærLaust Kaastrup Kjær ('05)SAK771:52.98
  
 
5Jakob Rose-HansenJakob Rose-Hansen ('02)Skive AM1:53.27
  
 PB
Finale B
17.2.
17.2.
1Christian Abild LarsenChristian Abild Larsen ('93)Aarhus 19001:56.65
  
 SB
2Jeppe SideniusJeppe Sidenius ('92)Sparta1:56.90
  
 PB
3Aksel Lylloff QvortrupAksel Lylloff Qvortrup KIF1:58.21
  
 PB
4Mathias LundkvistMathias Lundkvist ('93)Frederiksberg IF1:58.85
  
 
5Miroslav ZniščinskijMiroslav Zniščinskij Odense Atletik / LTU2:00.27
  
 PB
M 1500 m    
Inde 16.2.

Finale A

Finale
Inde 16.2.
1Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96)AGF Atletik3:44.06
  
 
2Jeppe RisvigJeppe Risvig ('01)AGF Atletik3:44.21
  
 
3Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)Sparta3:46.73
  
 SB
4Joel Ibler LillesøJoel Ibler Lillesø ('03)BAC3:47.02
  
 
5Lasse Bjørn JensenLasse Bjørn Jensen ('05)Odense Atletik 3:53.48
  
 PB
6Rasmus JægerRasmus Jæger ('04)IK Hellas4:00.79
  
 PB
7Christian Østergaard NielsenChristian Østergaard Nielsen ('97)AGF Atletik4:01.73
  
 PB
8Andreas BjerringAndreas Bjerring ('96)AGF Atletik4:02.62
  
 
9Bjarke Norre RasmussenBjarke Norre Rasmussen ('03)Team DistanceRunning.dk4:02.90
  
 PB
10Sebastian Smed GrønkjærSebastian Smed Grønkjær ('08)Vejle IF4:05.44
  
 PB
11William ThøgersenWilliam Thøgersen ('08)Sparta4:05.51
  
 PB
12Mikkel Feldborg NielsenMikkel Feldborg Nielsen ('07)IK Hellas4:16.55
  
 
M 3000 m    
Inde 17.2.

Finale A

Finale
Inde 17.2.
1Jeppe RisvigJeppe Risvig ('01)AGF Atletik8:17.41
  
 
2Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)AGF Atletik8:18.21
  
 
3Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)AGF Atletik8:18.26
  
 
4Andreas Bock BjørnsenAndreas Bock Bjørnsen AGF Atletik8:24.84
  
 
5Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)Sparta8:31.46
  
 
6Lasse Bjørn JensenLasse Bjørn Jensen ('05)Odense Atletik 8:32.87
  
 PB
7Jakob Dybdal AbrahamsenJakob Dybdal Abrahamsen ('94)Aarhus 19008:34.47
  
 
8Andreas Eidorff MadsenAndreas Eidorff Madsen Viborg AM8:36.49
  
 
9Elias ShifrisElias Shifris ('02)AGF Atletik8:38.63
  
 
10Jakob Vase JohannessenJakob Vase Johannessen Aarhus 19008:41.41
  
 
11Conrad LindConrad Lind ('01)Sparta8:47.27
  
 
Finale B
17.2.
17.2.
1Bjarke Norre RasmussenBjarke Norre Rasmussen ('03)Team DistanceRunning.dk8:33.13
  
 PB
2Emil Hammer LuxEmil Hammer Lux ('02)AGF Atletik8:33.59
  
 PB
3Andreas BjerringAndreas Bjerring ('96)AGF Atletik8:36.09
  
 PB
4Sebastian Smed GrønkjærSebastian Smed Grønkjær ('08)Vejle IF8:45.39
  
 PB
5Nicki AndersenNicki Andersen ('02)Odense Atletik 8:46.23
  
 PB
6Christian Østergaard NielsenChristian Østergaard Nielsen ('97)AGF Atletik8:55.79
  
 
M 60 m hæk    
Inde 17.2.

Finale A

Finale
Inde 17.2.
1Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta8.15
  
 PB
2Vilhelm KrügerVilhelm Krüger ('04)Sparta8.17
  
 PB
3Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)Aalborg AM8.26
  
 
4Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta8.39
  
 
M Højdespring    
Inde 17.2.

Finale A

Finale
Inde 17.2.
1Mads Moos LarsenMads Moos Larsen ('95)Aarhus 19001.95
  
 
 
1.85
  O
1.90
  O
1.95
 XO
2.00
XXX
    
2Marius Hytholm Alex PetersenMarius Hytholm Alex Petersen ('01)Sparta1.90
  
 
 
1.90
  O
1.95
XXX
      
2Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta1.90
  
 
 
1.80
  O
1.85
  O
1.90
  O
1.95
XXX
    
4Jonas StrungeJonas Strunge ('04)Hvidovre AM1.90
  
 =PB
 
1.80
  O
1.85
  O
1.90
XXO
1.95
XXX
    
5Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)Sparta1.85
  
 =SB
 
1.75
  O
1.80
  O
1.85
 XO
1.90
XXX
    
M Stangspring    
Inde 16.2.

Finale A

Finale
Inde 16.2.
1Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta5.10
  
 PB
 
4.65
  O
4.80
  O
4.90
  O
5.00
  O
5.05
XXO
5.10
  O
5.15
XXr
 
2Aske Valdemar PetersenAske Valdemar Petersen ('98)Sparta5.00
  
 
 
4.65
  O
4.80
 XO
4.90
  O
5.00
  O
5.05
XXs
5.15
  X
  
3Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta4.90
  
 SB
 
4.50
  O
4.65
  O
4.80
  O
4.90
XXO
5.00
XXX
   
4Mathies HartmannMathies Hartmann ('95)Odense Atletik 4.65
  
 PB
 
4.30
  O
4.50
  O
4.65
 XO
4.80
XXX
    
5Jakob Holt JensenJakob Holt Jensen ('97)Aalborg AM4.30
  
 
 
4.30
  O
4.50
XXX
      
5Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta4.30
  
 
 
4.10
  O
4.30
  O
4.50
XXX
     
7Nico SchumacherNico Schumacher ('07)Randers Freja4.30
  
 PB
 
4.10
  O
4.30
 XO
4.50
XXX
     
8Jens SørensenJens Sørensen ('91)Randers Freja4.10
  
 SB
 
4.10
  O
4.30
XXX
      
9Jacob Aagaard JensenJacob Aagaard Jensen ('97)Aalborg AM4.10
  
 SB
 
4.10
XXO
4.30
  Xs
4.50
  XX
     
M Længdespring    
Inde 17.2.

Finale A

Finale
Inde 17.2.
1Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)Hvidovre AM / MKD7.74
  
 
 
7.487.617.517.587.747.73  
2Kasper LarsenKasper Larsen ('99)Aarhus 19007.51
  
 
 
6.907.517.355.787.377.37  
3Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta7.45
  
 
 
7.397.45  X  X  X7.38  
4Anyel WeisAnyel Weis ('06)Sparta7.24
  
 PB
 
6.696.98 PB7.24 PB7.04  X7.07  
5Torúr MortensenTorúr Mortensen ('98)Aarhus 19007.23
  
 PB
 
6.93 SB6.847.23 PB  X  X  X  
6Bertram CostaBertram Costa ('02)Sparta7.21
  
 
 
7.21  –  –     
7Carl Bruce AaboCarl Bruce Aabo ('04)HGATM 7.04
  
 PB
 
6.807.04 PB6.79  X6.61  X  
8Lance Christian AaboLance Christian Aabo ('06)HGATM 6.92
  
 
 
  X6.876.92  X  X  X  
9Victor ColbergVictor Colberg ('06)BAK6.49
  
 
 
6.495.25  X     
10Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik6.44
  
 SB
 
6.33 =SB6.44 SB  X     
11Nicolai Lind AndersenNicolai Lind Andersen ('98)Sparta6.35
  
 
 
  X  X6.35     
M Trespring    
Inde 16.2.

Finale A

Finale
Inde 16.2.
1Torúr MortensenTorúr Mortensen ('98)Aarhus 190014.89
  
 
 
  X14.6214.89  X13.9114.81  
2Jonathan Sass MøllerJonathan Sass Møller ('06)Randers Freja14.32
  
 
 
13.5913.36  X  X13.8814.32  
M Kuglestød 7.26 kg    
Inde 17.2.

Finale A

Finale
Inde 17.2.
1Kenneth MertzKenneth Mertz ('89)Hvidovre AM16.34
  
 SB
 
16.09 SB15.8215.8116.25 SB16.0216.34 SB  
2Mads Krogsgaard NielsenMads Krogsgaard Nielsen ('04)Esbjerg AM15.77
  
 
 
15.4515.77  X  X  X  X  
3Christopher Holmbjerg JensenChristopher Holmbjerg Jensen ('97)Sparta15.60
  
 SB
 
15.52 SB15.60 SB  X  X15.45  X  
4Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta14.10
  
 PB
 
  X13.75  X13.7614.10 PB  X  
5Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik13.54
  
 PB
 
13.32  X13.1613.2113.54 PB  X  
6Sebastian LarsenSebastian Larsen ('01)Sparta13.51
  
 SB
 
13.51 SB11.8013.2612.4513.06  X  
7Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik13.25
  
 PB
 
12.99 PB13.25 PB  X13.20  X  X  
8Jacob SlipsagerJacob Slipsager ('93)Sparta12.99
  
 PB
 
12.4112.5712.98 PB12.3712.99 PB12.57  
9Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta12.86
  
 
 
  X12.8612.74     
10Steffen MertovSteffen Mertov ('94)Odense Atletik 12.67
  
 SB
 
12.27 SB  X12.67 SB     
11Victor Bendix BeiterVictor Bendix Beiter ('01)Sparta12.58
  
 PB
 
12.0011.9112.58 PB     
12Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta12.52
  
 
 
  X  X12.52     
13Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta12.39
  
 
 
  X12.3812.39     
M 4 x 200 m stafet    
Inde 17.2.

Finale A

Finale
Inde 17.2.
1Sparta Atletik og Løb Sparta Atletik og Løb  1:27.29
  
 
  Sophus Emil Ramsgaard Jensen, Rasmus Thornbjerg Klausen, Emil Frænde, Tobias Gorgone Larsen
2KIF - København KIF - København  1:31.84
  
 
  Andreas Bjarnastein Antoft, Neloo Falck, Adam Skytte, Filip Aligrudic
3Skive A.M. Skive A.M.  1:34.85
  
 
  Jonas Østergaard Stilling, Jakob Rose-Hansen, Hjalte Linnet Løndal, Cornelius Birk Meissner
4Odense Atletik - O.G.F. Odense Atletik - O.G.F.  1:34.99
  
 
  Peter Rasmussen, Frederik Grud Agerbæk Madsen, Louis Vitus Borlund, Rasmus Søsted Andersen
K 60 m    
Inde 16.2.

Finale A

Finale
Inde 16.2.
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 19007.43
  
 =PB
2Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)Sparta7.45
  
 
3Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta7.49
  
 SB
4Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03)Sparta7.50
  
DUR-21 SB
5Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta7.50
  
 
6Viktoria BindslevViktoria Bindslev ('99)KIF7.66
  
 
7Camilla MotzkusCamilla Motzkus ('97)Odense Atletik 7.70
  
 SB
8Line Grønbæk AndersenLine Grønbæk Andersen ('04)Vejle IF7.79
  
 =SB
Indledende heats16.2.
Indledende 1
16.2.
16.2.
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 19007.54
Q
  
 SB
2Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)Sparta7.54
Q
  
 
3Viktoria BindslevViktoria Bindslev ('99)KIF7.67
Q
  
 
4Camilla MotzkusCamilla Motzkus ('97)Odense Atletik 7.78
q
  
 
5Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta7.95
  
 
6Anna-Marie PetrákováAnna-Marie Petráková ('98)Odense Atletik / CZE8.41
  
 
Lærke Blaabjerg PedersenLærke Blaabjerg Pedersen ('04)Randers Freja DQ
  
 
Indledende 2
16.2.
16.2.
1Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta7.52
Q
  
 SB
2Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta7.55
Q
  
 
3Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03)Sparta7.56
Q
  
 
4Line Grønbæk AndersenLine Grønbæk Andersen ('04)Vejle IF7.80
q
  
 
5Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta7.81
  
 PB
6Cecilie CarlsenCecilie Carlsen ('03)Odense Atletik 7.84
  
 
7Laura Juul LassenLaura Juul Lassen ('08)Aalborg AM7.84
  
 
8Oddvør JosephsenOddvør Josephsen ('01)Aalborg AM7.86
  
 PB
K 200 m    
Inde 17.2.

Finale A

Finale
Inde 17.2.
1Viktoria BindslevViktoria Bindslev ('99)KIF24.51
  
 PB
2Laura Juul LassenLaura Juul Lassen ('08)Aalborg AM25.05
  
 
3Anna Krab ScheibeleinAnna Krab Scheibelein ('98)KIF25.15
  
 PB
4Camilla MotzkusCamilla Motzkus ('97)Odense Atletik 25.94
  
 
Indledende heats17.2.
Indledende 1
17.2.
17.2.
1Viktoria BindslevViktoria Bindslev ('99)KIF24.79
q
  
 PB
2Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta25.80
  
 SB
3Oddvør JosephsenOddvør Josephsen ('01)Aalborg AM26.15
  
 
Indledende 2
17.2.
17.2.
1Anna Krab ScheibeleinAnna Krab Scheibelein ('98)KIF25.17
q
  
 PB
2Amaya Kruse JørgensenAmaya Kruse Jørgensen ('06)Sparta25.96
  
 
3Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)Aalborg AM26.49
  
 PB
Indledende 3
17.2.
17.2.
1Laura Juul LassenLaura Juul Lassen ('08)Aalborg AM25.00
q
  
DUR-16 PB
2Caroline AslerinCaroline Aslerin ('04)Odense Atletik 25.78
  
 
3Maria VenborgMaria Venborg ('91)KIF27.58
  
 
Indledende 4
17.2.
17.2.
1April Webber SørensenApril Webber Sørensen ('04)Frederiksberg IF25.64
  
 
2Misja Brynjolf JepsenMisja Brynjolf Jepsen ('01)Hvidovre AM26.03
  
 
3Anna-Marie PetrákováAnna-Marie Petráková ('98)Odense Atletik / CZE26.75
  
 PB
Indledende 5
17.2.
17.2.
1Camilla MotzkusCamilla Motzkus ('97)Odense Atletik 25.27
q
  
 PB
2Line Grønbæk AndersenLine Grønbæk Andersen ('04)Vejle IF25.54
  
 PB
Indledende 6
17.2.
17.2.
1Cecilie CarlsenCecilie Carlsen ('03)Odense Atletik 25.52
  
 PB
2
Ingibjörg Sigurðardóttir
Ingibjörg Sigurðardóttir ('01)
/ ISL25.65
  
 
K 400 m    
Inde 16.2.

Finale A

Finale
Inde 16.2.
1Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)Hvidovre AM55.56
  
 PB
2Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta55.63
  
 
3Anna Krab ScheibeleinAnna Krab Scheibelein ('98)KIF56.34
  
 
4
Ingibjörg Sigurðardóttir
Ingibjörg Sigurðardóttir ('01)
/ ISL56.35
  
 
Finale B
16.2.
16.2.
1Caroline AslerinCaroline Aslerin ('04)Odense Atletik 57.73
  
 PB
2Misja Brynjolf JepsenMisja Brynjolf Jepsen ('01)Hvidovre AM58.06
  
 PB
3Emma Stentz HansenEmma Stentz Hansen ('03)Aalborg AM58.62
  
 SB
Finale C
16.2.
16.2.
1Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)Aalborg AM58.67
  
 PB
2Aliya DahlAliya Dahl ('07)KIF1:00.22
  
 PB
3Maria VenborgMaria Venborg ('91)KIF1:01.57
  
 SB
K 800 m    
Inde 17.2.

Finale A

Finale
Inde 17.2.
1Sofia ThøgersenSofia Thøgersen ('05)Sparta2:07.99
  
 
2Lærke F. ThygesenLærke F. Thygesen ('05)Randers Freja2:16.89
  
 
3Signe RisvigSigne Risvig ('07)Skive AM2:17.87
  
 SB
4Julie HesselvigJulie Hesselvig ('03)Skive AM2:23.89
  
 
5Signe LehmannSigne Lehmann ('02)Randers Freja2:25.27
  
 
K 1500 m    
Inde 16.2.

Finale A

Finale
Inde 16.2.
1Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 19004:41.04
  
 
2Marie-Louise JørgensenMarie-Louise Jørgensen ('03)Aarhus 19004:44.25
  
 SB
3Signe RisvigSigne Risvig ('07)Skive AM4:46.30
  
 
4Matilde Willer-JørgensenMatilde Willer-Jørgensen Sparta4:52.83
  
 PB
K 3000 m    
Inde 17.2.

Finale A

Finale
Inde 17.2.
1Helene SvaneHelene Svane ('91)Aarhus Fremad9:23.05
  
 PB
2Carolien MillenaarCarolien Millenaar ('97)AGF Atletik9:24.86
  
 PB
3Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 19009:28.95
  
 SB
4Sara Schou KristensenSara Schou Kristensen ('97)AGF Atletik9:30.47
  
 PB
5Marie-Louise JørgensenMarie-Louise Jørgensen ('03)Aarhus 19009:52.86
  
 
6Hedvig Valbjørn GydesenHedvig Valbjørn Gydesen ('01)Aarhus 190010:12.00
  
 PB
K 60 m hæk 84.0 cm    
Inde 17.2.

Finale A

Finale
Inde 17.2.
1Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta8.21
  
 PB
2Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta8.21
  
 PB
3Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 19008.25
  
 
4Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF8.36
  
 
5Annika Baun HaldboAnnika Baun Haldbo ('03)Sparta8.45
  
 =PB
6Ida Boe RasmussenIda Boe Rasmussen ('03)Greve Atletik8.51
  
 SB
7Thea HaahrThea Haahr ('91)Sparta8.54
  
 
8Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 19009.01
  
 SB
K Højdespring    
Inde 17.2.

Finale A

Finale
Inde 17.2.
1Katrine Fjerbæk OlsenKatrine Fjerbæk Olsen ('01)Aarhus 19001.80
  
 PB
 
1.60
  O
1.65
  O
1.68
  O
1.71
  O
1.74
  O
1.78
XXO
1.80
XXO
1.82
XXX
2Martyna KresaMartyna Kresa ('01)Aarhus 1900 / POL1.71
  
 
 
1.55
  O
1.60
  O
1.65
  O
1.68
  O
1.71
  O
1.74
XXX
  
3Rikke AndersenRikke Andersen ('98)Sparta1.71
  
 SB
 
1.60
  O
1.65
  O
1.68
 XO
1.71
  O
1.74
XXX
   
4Sofie AlbrechtsenSofie Albrechtsen ('95)Aarhus 19001.71
  
 SB
 
1.55
  O
1.60
  O
1.65
  O
1.68
  O
1.71
 XO
1.74
XXX
  
5Line Damsgaard AndersenLine Damsgaard Andersen ('99)Aarhus 19001.68
  
 
 
1.55
  O
1.60
  O
1.65
 XO
1.68
 XO
1.71
XXX
   
6Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)Sparta1.60
  
 
 
1.50
  O
1.55
  O
1.60
  O
1.65
XXX
    
7Sara OlsenSara Olsen ('01)Sparta1.60
  
 
 
1.55
  O
1.60
 XO
1.65
XXX
     
8Celina C.S. JensenCelina C.S. Jensen ('07)Amager AC1.55
  
 
 
1.55
  O
1.60
XXX
      
9Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 19001.55
  
 
 
1.50
  O
1.55
 XO
1.60
XXX
     
K Stangspring    
Inde 16.2.

Finale A

Finale
Inde 16.2.
1Caroline Bonde HolmCaroline Bonde Holm ('90)Sparta4.20
  
 SB
 
3.80
  O
4.00
  O
4.20
XXO
4.37
XXX
    
2Klara T. BjerregaardKlara T. Bjerregaard ('06)Randers Freja3.80
  
 =PB
 
3.40
  O
3.55
  O
3.70
  O
3.80
XXO
3.90
XXX
   
3Anne Sofie Hyldtoft OlsenAnne Sofie Hyldtoft Olsen ('94)KIF3.70
  
 SB
 
3.20
  O
3.40
  O
3.55
  O
3.70
XXO
3.80
XXX
   
4Laura GrønbechLaura Grønbech ('99)Sparta3.55
  
 
 
3.20
  O
3.40
  O
3.55
  O
3.70
XXX
    
5Ida Lønne JespersenIda Lønne Jespersen BAK3.40
  
 SB
 
3.20
  O
3.40
  O
3.55
XXX
     
6Cathia Lindgaard JensenCathia Lindgaard Jensen ('07)Randers Freja3.20
  
 
 
3.20
  O
3.40
XXX
      
6Karen Sif ÁrsælsdóttirKaren Sif Ársælsdóttir ('99)Odense Atletik / ISL3.20
  
 SB
 
3.20
  O
3.40
XXX
      
Sophie Bagger BohnSophie Bagger Bohn ('04)Aarhus 1900 NH
  
 
 
3.20
XXX
       
Helena S. LangHelena S. Lang ('98)Odense Atletik NH
  
 
 
3.20
XXX
       
K Længdespring    
Inde 17.2.

Finale A

Finale
Inde 17.2.
1Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta6.21
  
 
 
5.79  X6.21  X6.05  X  
2Ida Boe RasmussenIda Boe Rasmussen ('03)Greve Atletik5.92
  
 
 
  X5.645.74  X5.924.24  
3Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)Sparta5.87
  
 SB
 
4.225.87 SB  X  X5.74  X  
4Annette Juma NielsenAnnette Juma Nielsen ('96)KIF5.83
  
 SB
 
5.62  X5.83 SB  X  X5.49  
5Bjørk NørremarkBjørk Nørremark ('02)Hvidovre AM5.47
  
 PB
 
  X5.47 PB5.325.455.34  X  
6Victoria LendalVictoria Lendal ('02)Sparta5.44
  
 SB
 
4.885.265.215.44 SB  X  X  
7Laura TølløseLaura Tølløse ('97)Sparta5.38
  
 
 
  X  X5.365.385.355.25  
K Trespring     
Inde 16.2.

Finale A

Finale
Inde 16.2.
1Janne NielsenJanne Nielsen ('93)Kolding KFUM 12.80
  
 
 
12.64  X  X  X12.80  X  
2Kathrine Holst HahnKathrine Holst Hahn ('04)Sparta12.69
  
DUR-20 SB
 
  X12.48 SB  X  X12.69 SB  X  
3Isabell PaprotnyIsabell Paprotny ('97)Aarhus 190012.56
  
 SB
 
12.31  X12.4512.3312.2612.56 SB  
4Laura TølløseLaura Tølløse ('97)Sparta11.46
  
 
 
11.1211.2211.0311.4611.3411.28  
5Victoria LendalVictoria Lendal ('02)Sparta11.38
  
 SB
 
10.3511.18 SB  X11.38 SB11.2610.85  
6Agnete Vibe BertelsenAgnete Vibe Bertelsen ('08)Vejle IF10.82
  
 
 
10.6710.8210.79  X9.87  X  
7Liva ApseLiva Apse ('02)Aarhus 1900 / LAT9.91
  
 
 
  X  X9.829.919.799.82  
K Kuglestød 4.0 kg    
Inde 17.2.

Finale A

Finale
Inde 17.2.
1Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen Hvidovre AM15.13
  
 PB
 
15.13 PB  X14.1214.1214.18  X  
2Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta14.59
  
 PB
 
12.73  X  X13.41 SB14.59 PB  X  
3Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM14.47
  
 SB
 
14.45 SB14.3414.28  X14.47 SB14.21  
4Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta14.30
  
 
 
13.2113.9713.0713.8114.3013.33  
5Niamh FogartyNiamh Fogarty ('99)Hvidovre AM / IRL14.18
  
 PB
 
13.64 PB13.80 PB13.7214.18 PB14.16  X  
6Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF13.17
  
 PB
 
13.17 PB12.5612.11  X12.0512.50  
7Kristine Skifter BitschKristine Skifter Bitsch ('06)Randers Freja11.28
  
 
 
  X  X10.77  X11.28  X  
8Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 190011.17
  
 SB
 
10.7311.17 SB11.15  X  X  X  
K 4 x 200 m stafet    
Inde 17.2.

Finale A

Finale
Inde 17.2.
1Sparta Atletik og Løb Sparta Atletik og Løb  1:38.08
  
DR 
  Anna Øbakke Lange, Emma Beiter Bomme, Nickoline Skifter Andersen, Cecilie Gedsø Færge
2KIF - København KIF - København  1:41.38
  
 
  Viktoria Bindslev, Anna Krab Scheibelein, Sophia Bonde, Aliya Dahl
3Odense Atletik-O.G.F. Odense Atletik-O.G.F.  1:42.13
  
 
  Anna-Marie Petráková, Cecilie Carlsen, Camilla Motzkus, Caroline Aslerin

Seneste resultater

16.4HaderslevLøbestævne
16.4BallerupKastestævne 2
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb