Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

München GER: 18th European Championships 6‐11.8.2002
Olympiastadion

M 100 m    
7august Vind: -0.3

Finale A

Finale
7augustVind: -0.3
1
Francis Obikwelu
Francis Obikwelu ('78)
POR10.06
  
 SB
2
Darren Campbell
Darren Campbell ('73)
GBR10.15
  
 
3
Roland Németh
Roland Németh ('74)
HUN10.27
  
 
4
Markus Pöyhönen
Markus Pöyhönen ('78)
FIN10.31
  
 
5
Aimé-Issa Nthépé
Aimé-Issa Nthépé ('73)
FRA10.32
  
 
6
Aristotélis Gavélas
Aristotélis Gavélas ('78)
GRE10.36
  
 
Yeóryios Theodorídis
Yeóryios Theodorídis ('72)
GRE DQ
  
 
Dwain Chambers
Dwain Chambers ('78)
GBR9.96 DQ IAAF Rule 32.2.a 9.96
  
 
Semifinale7august
7august Vind: 0.0
7augustVind: 0.0
1
Aimé-Issa Nthépé
Aimé-Issa Nthépé ('73)
FRA10.31
Q
  
 
2
Aristotélis Gavélas
Aristotélis Gavélas ('78)
GRE10.34
Q
  
 
3
Markus Pöyhönen
Markus Pöyhönen ('78)
FIN10.35
Q
  
 
4
Troy Douglas
Troy Douglas ('62)
NED10.36
  
 
5
Jason Gardener
Jason Gardener ('75)
GBR10.36
  
 
6
Anatoliy Dovgal
Anatoliy Dovgal ('76)
UKR10.40
  
 
7
Matic Osovnikar
Matic Osovnikar ('80)
SLO10.49
  
 
Dwain Chambers
Dwain Chambers ('78)
GBR10.12 DQ IAAF Rule 32.2.a 10.12
  
 
7august Vind: +0.1
7augustVind: +0.1
1
Francis Obikwelu
Francis Obikwelu ('78)
POR10.12
Q
  
 
2
Yeóryios Theodorídis
Yeóryios Theodorídis ('72)
GRE10.24
Q
  
 
3
Darren Campbell
Darren Campbell ('73)
GBR10.30
Q
  
 
4
Roland Németh
Roland Németh ('74)
HUN10.32
Q
  
 
5
Rok Predanič
Rok Predanič ('77)
SLO10.33
  
 =PB
6
Konstantin Rurak
Konstantin Rurak ('74)
UKR10.38
  
 
7
Marc Blume
Marc Blume ('73)
GER10.38
  
 
8
John Ertzgaard
John Ertzgaard ('77)
NOR10.45
  
 
Kvalifikation6august
6august Vind: -0.1
6augustVind: -0.1
1
Yeóryios Theodorídis
Yeóryios Theodorídis ('72)
GRE10.25
Q
  
 
2
Jason Gardener
Jason Gardener ('75)
GBR10.28
Q
  
 
3
Troy Douglas
Troy Douglas ('62)
NED10.35
Q
  
 
4
John Ertzgaard
John Ertzgaard ('77)
NOR10.42
Q
  
 
5
Francesco Scuderi
Francesco Scuderi ('77)
ITA10.42
  
 
6
Aleksandr Ryabov
Aleksandr Ryabov ('75)
RUS10.51
  
 
8
Alexander Kosenkow
Alexander Kosenkow ('77)
GER10.53
  
 
6august Vind: +0.5
6augustVind: +0.5
1
Aimé-Issa Nthépé
Aimé-Issa Nthépé ('73)
FRA10.31
Q
  
 
2
Markus Pöyhönen
Markus Pöyhönen ('78)
FIN10.32
Q
  
 
3
Rok Predanič
Rok Predanič ('77)
SLO10.33
Q
  
 =PB
4
Konstantin Rurak
Konstantin Rurak ('74)
UKR10.36
Q
  
 
5
Geir Moen
Geir Moen ('69)
NOR10.41
  
 
6
Panayiótis Sarrís
Panayiótis Sarrís ('75)
GRE10.46
  
 
7
Aleksandr Smirnov
Aleksandr Smirnov ('74)
RUS10.48
  
 SB
8
Piotr Balcerzak
Piotr Balcerzak ('75)
POL10.50
  
 
6august Vind: -0.6
6augustVind: -0.6
1
Darren Campbell
Darren Campbell ('73)
GBR10.29
Q
  
 
2
Roland Németh
Roland Németh ('74)
HUN10.32
Q
  
 
3
Francis Obikwelu
Francis Obikwelu ('78)
POR10.33
Q
  
 
4
Aristotélis Gavélas
Aristotélis Gavélas ('78)
GRE10.35
Q
  
 
5
Tommi Hartonen
Tommi Hartonen ('77)
FIN10.42
  
 
6
Marc Kochan
Marc Kochan ('78)
GER10.62
  
 
7
Luca Simoni
Luca Simoni ('77)
ITA10.63
  
 
8
Jiří Vojtík
Jiří Vojtík ('81)
CZE10.70
  
 
6august Vind: +0.1
6augustVind: +0.1
1
Marc Blume
Marc Blume ('73)
GER10.29
Q
  
 
2
Anatoliy Dovgal
Anatoliy Dovgal ('76)
UKR10.30
Q
  
 SB
3
Matic Osovnikar
Matic Osovnikar ('80)
SLO10.38
Q
  
 
4
Maurizio Checcucci
Maurizio Checcucci ('74)
ITA10.39
  
 SB
5
Fabrice Calligny
Fabrice Calligny ('81)
FRA10.46
  
 
6
Stefan Koivikko
Stefan Koivikko ('75)
FIN10.49
  
 
7
Aham Okeke
Aham Okeke ('69)
NOR10.50
  
 
Dwain Chambers
Dwain Chambers ('78)
GBR10.08 DQ IAAF Rule 32.2.a 10.08
  
 
Indledende heats6august
6august Vind: +0.2
6augustVind: +0.2
1
Marc Blume
Marc Blume ('73)
GER10.33
Q
  
 
2
Markus Pöyhönen
Markus Pöyhönen ('78)
FIN10.35
Q
  
 
3
Geir Moen
Geir Moen ('69)
NOR10.39
Q
  
 
4
Piotr Balcerzak
Piotr Balcerzak ('75)
POL10.51
q
  
 
5
Jiří Vojtík
Jiří Vojtík ('81)
CZE10.54
q
  
 
6
Alex Porkhomovski
Alex Porkhomovski ('72)
ISR10.61
  
 
Dwain Chambers
Dwain Chambers ('78)
GBR10.23 DQ IAAF Rule 32.2.a 10.23
  
 
6august Vind: +0.2
6augustVind: +0.2
1
Francis Obikwelu
Francis Obikwelu ('78)
POR10.38
Q
  
 
2
Anatoliy Dovgal
Anatoliy Dovgal ('76)
UKR10.39
Q
  
 
3
John Ertzgaard
John Ertzgaard ('77)
NOR10.43
Q
  
 
4
Fabrice Calligny
Fabrice Calligny ('81)
FRA10.47
Q
  
 
5
Patrik Lövgren
Patrik Lövgren ('75)
SWE10.56
  
 
6
Sergey Bychkov
Sergey Bychkov ('75)
RUS10.58
  
 
7
Slobodan Spasic
Slobodan Spasic ('77)
YUG10.81
  
 
6august Vind: +0.4
6augustVind: +0.4
1
Yeóryios Theodorídis
Yeóryios Theodorídis ('72)
GRE10.24
Q
  
 
2
Darren Campbell
Darren Campbell ('73)
GBR10.36
Q
  
 
3
Alexander Kosenkow
Alexander Kosenkow ('77)
GER10.44
Q
  
 
4
Rok Predanič
Rok Predanič ('77)
SLO10.45
Q
  
 
5
Aham Okeke
Aham Okeke ('69)
NOR10.49
q
  
 
6
Stefan Koivikko
Stefan Koivikko ('75)
FIN10.55
q
  
 
7
Kostyantyn Vasyukov
Kostyantyn Vasyukov ('81)
UKR10.57
  
 
8
Sergejs Inšakovs
Sergejs Inšakovs ('71)
LAT10.62
  
 SB
6august Vind: 0.0
6augustVind: 0.0
1
Aimé-Issa Nthépé
Aimé-Issa Nthépé ('73)
FRA10.35
Q
  
 
2
Tommi Hartonen
Tommi Hartonen ('77)
FIN10.46
Q
  
 
3
Aristotélis Gavélas
Aristotélis Gavélas ('78)
GRE10.47
Q
  
 
4
Maurizio Checcucci
Maurizio Checcucci ('74)
ITA10.48
Q
  
 
5
Troy Douglas
Troy Douglas ('62)
NED10.50
q
  
 
6
Orkatz Beitia
Orkatz Beitia ('79)
ESP10.58
  
 
7
Boštjan Fridrih
Boštjan Fridrih ('79)
SLO10.59
  
 
6august Vind: +1.0
6augustVind: +1.0
1
Roland Németh
Roland Németh ('74)
HUN10.25
Q
  
 
2
Jason Gardener
Jason Gardener ('75)
GBR10.29
Q
  
 
3
Matic Osovnikar
Matic Osovnikar ('80)
SLO10.43
Q
  
 
4
Luca Simoni
Luca Simoni ('77)
ITA10.48
Q
  
 
5
Aleksandr Smirnov
Aleksandr Smirnov ('74)
RUS10.50
q
  
 =SB
6
Marc Kochan
Marc Kochan ('78)
GER10.50
q
  
 
7
Gian Nicola Berardi
Gian Nicola Berardi ('79)
SMR10.73
  
 
8
Anninos Marcoullides
Anninos Marcoullides ('71)
CYP10.80
  
 
6august Vind: -0.7
6augustVind: -0.7
1
Konstantin Rurak
Konstantin Rurak ('74)
UKR10.37
Q
  
 
2
Francesco Scuderi
Francesco Scuderi ('77)
ITA10.39
Q
  
 
3
Panayiótis Sarrís
Panayiótis Sarrís ('75)
GRE10.39
Q
  
 
4
Dejan Vojnović
Dejan Vojnović ('75)
CRO10.39
Q
  
 
5
Aleksandr Ryabov
Aleksandr Ryabov ('75)
RUS10.55
q
  
 
6
Ryszard Pilarczyk
Ryszard Pilarczyk ('75)
POL10.61
  
 
7
Sébastien Gattuso
Sébastien Gattuso ('71)
MON10.70
  
 
8
Gideon Jablonka
Gideon Jablonka ('77)
ISR10.74
  
 
M 200 m    
9august Vind: -0.5

Finale A

Finale
9augustVind: -0.5
1
Konstadínos Kedéris
Konstadínos Kedéris ('73)
GRE19.85
  
NR PB
2
Francis Obikwelu
Francis Obikwelu ('78)
POR20.21
  
 SB
3
Marlon Devonish
Marlon Devonish ('76)
GBR20.24
  
 
4
Christian Malcolm
Christian Malcolm ('79)
GBR20.30
  
 SB
5
Marcin Jędrusiński
Marcin Jędrusiński ('81)
POL20.31
  
NU23R PB
6
Marco Torrieri
Marco Torrieri ('78)
ITA20.68
  
 
7
Troy Douglas
Troy Douglas ('62)
NED20.73
  
 
Marcin Urbaś
Marcin Urbaś ('76)
POL DNF
  
 
Semifinale9august
9august Vind: -0.5
9augustVind: -0.5
1
Marcin Jędrusiński
Marcin Jędrusiński ('81)
POL20.46
Q
  
NU23R 
2
Francis Obikwelu
Francis Obikwelu ('78)
POR20.48
Q
  
 
3
Christian Malcolm
Christian Malcolm ('79)
GBR20.54
Q
  
 
4
Marco Torrieri
Marco Torrieri ('78)
ITA20.78
Q
  
 
5
Martin Briňarský
Martin Briňarský ('76)
SVK20.97
  
 
6
Gary Ryan
Gary Ryan ('72)
IRL20.98
  
 
7
Ronald Pognon
Ronald Pognon ('82)
FRA21.04
  
 
8
Geir Moen
Geir Moen ('69)
NOR21.21
  
 
9august Vind: +0.2
9augustVind: +0.2
1
Konstadínos Kedéris
Konstadínos Kedéris ('73)
GRE20.18
  
 =SB
2
Marlon Devonish
Marlon Devonish ('76)
GBR20.23
Q
  
 
3
Marcin Urbaś
Marcin Urbaś ('76)
POL20.60
Q
  
 
4
Troy Douglas
Troy Douglas ('62)
NED20.64
Q
  
 =SB
5
Anninos Marcoullides
Anninos Marcoullides ('71)
CYP20.69
  
 
6
Alessandro Cavallaro
Alessandro Cavallaro ('80)
ITA21.01
  
 
7
Tommi Hartonen
Tommi Hartonen ('77)
FIN21.04
  
 
John Ertzgaard
John Ertzgaard ('77)
NOR DNF
  
 
Kvalifikation8august
8august Vind: -1.8
8augustVind: -1.8
1
Marcin Urbaś
Marcin Urbaś ('76)
POL20.86
Q
  
 
2
Marco Torrieri
Marco Torrieri ('78)
ITA20.90
Q
  
 
3
Anninos Marcoullides
Anninos Marcoullides ('71)
CYP21.04
Q
  
 
4
John Ertzgaard
John Ertzgaard ('77)
NOR21.14
Q
  
 
5
Jiří Vojtík
Jiří Vojtík ('81)
CZE21.16
  
 
6
Johan Engberg
Johan Engberg ('81)
SWE21.21
  
 
7
Sergey Blinov
Sergey Blinov ('77)
RUS21.32
  
 
Darren Campbell
Darren Campbell ('73)
GBR DQ
  
 
8august Vind: -0.8
8augustVind: -0.8
1
Konstadínos Kedéris
Konstadínos Kedéris ('73)
GRE20.29
Q
  
 
2
Marlon Devonish
Marlon Devonish ('76)
GBR20.41
Q
  
 
3
Troy Douglas
Troy Douglas ('62)
NED20.78
Q
  
 
4
Geir Moen
Geir Moen ('69)
NOR20.85
Q
  
 
5
Tommi Hartonen
Tommi Hartonen ('77)
FIN20.90
q
  
 
6
Oleg Sergeyev
Oleg Sergeyev ('75)
RUS21.11
  
 
Johan Wissman
Johan Wissman ('82)
SWE DNF
  
 
8august Vind: -0.3
8augustVind: -0.3
1
Marcin Jędrusiński
Marcin Jędrusiński ('81)
POL20.37
Q
  
 PB
2
Francis Obikwelu
Francis Obikwelu ('78)
POR20.60
Q
  
 
3
Christian Malcolm
Christian Malcolm ('79)
GBR20.66
Q
  
 
4
Martin Briňarský
Martin Briňarský ('76)
SVK20.83
Q
  
 
5
Gary Ryan
Gary Ryan ('72)
IRL20.98
q
  
 
6
Ronald Pognon
Ronald Pognon ('82)
FRA20.99
q
  
 
7
Alessandro Cavallaro
Alessandro Cavallaro ('80)
ITA21.01
q
  
 
8
Erik Wahn
Erik Wahn ('80)
SWE21.06
  
 
Indledende heats8august
8august Vind: +0.8
8augustVind: +0.8
1
Marcin Urbaś
Marcin Urbaś ('76)
POL20.71
Q
  
 
2
Christian Malcolm
Christian Malcolm ('79)
GBR20.82
Q
  
 
3
Ronald Pognon
Ronald Pognon ('82)
FRA20.84
Q
  
 
4
Oleg Sergeyev
Oleg Sergeyev ('75)
RUS21.06
Q
  
 
5
Sergejs Inšakovs
Sergejs Inšakovs ('71)
LAT21.20
  
 
6
Anastásios Goúsis
Anastásios Goúsis ('79)
GRE21.22
  
 
7
Gideon Jablonka
Gideon Jablonka ('77)
ISR21.26
  
 
8august Vind: -0.2
8augustVind: -0.2
1
Darren Campbell
Darren Campbell ('73)
GBR20.66
Q
  
 
2
Martin Briňarský
Martin Briňarský ('76)
SVK20.75
Q
  
 
3
Johan Wissman
Johan Wissman ('82)
SWE20.97
Q
  
 
4
Alessandro Cavallaro
Alessandro Cavallaro ('80)
ITA21.03
Q
  
 
5
Steffen Otto
Steffen Otto ('80)
GER21.24
  
 
6
Matic Osovnikar
Matic Osovnikar ('80)
SLO21.55
  
 
7
Dmitriy Chumichkin
Dmitriy Chumichkin ('81)
AZE21.72
  
 PB
8august Vind: -0.2
8augustVind: -0.2
1
Marlon Devonish
Marlon Devonish ('76)
GBR20.81
Q
  
 
2
Marco Torrieri
Marco Torrieri ('78)
ITA20.89
Q
  
 
3
Sergey Blinov
Sergey Blinov ('77)
RUS20.99
Q
  
 PB
4
Erik Wahn
Erik Wahn ('80)
SWE21.02
Q
  
 SB
5
Julián Martínez
Julián Martínez ('80)
ESP21.13
  
 
6
Paul Brizzel
Paul Brizzel ('76)
IRL21.32
  
 
8august Vind: +0.8
8augustVind: +0.8
1
Francis Obikwelu
Francis Obikwelu ('78)
POR20.55
Q
  
 
2
Marcin Jędrusiński
Marcin Jędrusiński ('81)
POL20.57
Q
  
 
3
Geir Moen
Geir Moen ('69)
NOR20.68
Q
  
 SB
4
Tommi Hartonen
Tommi Hartonen ('77)
FIN20.87
Q
  
 
5
Jiří Vojtík
Jiří Vojtík ('81)
CZE20.88
q
  
 PB
6
Gary Ryan
Gary Ryan ('72)
IRL20.93
q
  
 SB
7Christian BirkChristian Birk ('75)DEN21.15
  
 PB
8august Vind: +0.1
8augustVind: +0.1
1
Konstadínos Kedéris
Konstadínos Kedéris ('73)
GRE20.55
Q
  
 
2
Troy Douglas
Troy Douglas ('62)
NED20.81
Q
  
 
3
Johan Engberg
Johan Engberg ('81)
SWE20.83
Q
  
 SB
4
Anninos Marcoullides
Anninos Marcoullides ('71)
CYP20.87
Q
  
 
5
John Ertzgaard
John Ertzgaard ('77)
NOR20.88
q
  
 SB
6
Emanuele Di Gregorio
Emanuele Di Gregorio ('80)
ITA21.04
q
  
 
8
Paul Hession
Paul Hession ('83)
IRL21.28
  
 
M 400 m    
8august

Finale A

Finale
8august
1
Ingo Schultz
Ingo Schultz ('75)
GER45.14
  
 
2
David Canal
David Canal ('78)
ESP45.24
  
 SB
3
Daniel Caines
Daniel Caines ('79)
GBR45.28
  
 
4
Marek Plawgo
Marek Plawgo ('81)
POL45.40
  
 
5
Zsolt Szeglet
Zsolt Szeglet ('77)
HUN45.74
  
 
6
Cédric Van Branteghem
Cédric Van Branteghem ('79)
BEL45.95
  
 
7
Karel Bláha
Karel Bláha ('75)
CZE46.21
  
 
Tim Benjamin
Tim Benjamin ('82)
GBR DNS
  
 
Semifinale7august
7august
7august
1
Daniel Caines
Daniel Caines ('79)
GBR45.35
Q
  
 
2
Ingo Schultz
Ingo Schultz ('75)
GER45.49
Q
  
 
3
Marek Plawgo
Marek Plawgo ('81)
POL45.83
Q
  
 
4
Zsolt Szeglet
Zsolt Szeglet ('77)
HUN45.84
Q
  
 
5
Paul McKee
Paul McKee ('77)
IRL45.92
  
 
6
Stilianós Dimótsios
Stilianós Dimótsios ('74)
GRE45.98
  
 PB
7
Yuriy Borzakovskiy
Yuriy Borzakovskiy ('81)
RUS46.04
  
 
8
Radek Zachoval
Radek Zachoval ('78)
CZE46.24
  
 PB
7august
7august
1
David Canal
David Canal ('78)
ESP45.86
Q
  
 
2
Cédric Van Branteghem
Cédric Van Branteghem ('79)
BEL45.94
Q
  
 PB
3
Tim Benjamin
Tim Benjamin ('82)
GBR46.07
Q
  
 
4
Karel Bláha
Karel Bláha ('75)
CZE46.15
Q
  
 
5
Piotr Rysiukiewicz
Piotr Rysiukiewicz ('74)
POL46.15
  
 
6
Bastian Swillims
Bastian Swillims ('82)
GER46.19
  
 PB
7
Andrey Semyonov
Andrey Semyonov ('77)
RUS46.51
  
 
Marc Raquil
Marc Raquil ('77)
FRA DNF
  
 
Indledende heats6august
6august
6august
1
Marc Raquil
Marc Raquil ('77)
FRA45.70
Q
  
 
2
David Canal
David Canal ('78)
ESP45.75
Q
  
 
3
Bastian Swillims
Bastian Swillims ('82)
GER46.20
Q
  
 PB
4
Radek Zachoval
Radek Zachoval ('78)
CZE46.25
q
  
 PB
5
Yuriy Borzakovskiy
Yuriy Borzakovskiy ('81)
RUS46.28
q
  
 
6
Alessandro Attene
Alessandro Attene ('77)
ITA46.54
  
 
7
David McCarthy
David McCarthy ('83)
IRL47.30
  
 
8
Viktors Lācis
Viktors Lācis ('77)
LAT47.40
  
 SB
6august
6august
1
Ingo Schultz
Ingo Schultz ('75)
GER45.79
Q
  
 
2
Paul McKee
Paul McKee ('77)
IRL46.03
Q
  
 
3
Tim Benjamin
Tim Benjamin ('82)
GBR46.15
Q
  
 
4
Stilianós Dimótsios
Stilianós Dimótsios ('74)
GRE46.46
q
  
 
5Christian BirkChristian Birk ('75)DEN46.64
  
 
6
Matija Šestak
Matija Šestak ('72)
SLO46.97
  
 
7
Yevgeniy Lebedev
Yevgeniy Lebedev ('81)
RUS47.08
  
 
6august
6august
1
Marek Plawgo
Marek Plawgo ('81)
POL45.97
Q
  
 
2
Cédric Van Branteghem
Cédric Van Branteghem ('79)
BEL46.23
Q
  
 
3
Andrey Semyonov
Andrey Semyonov ('77)
RUS46.54
Q
  
 
4
Sean Baldock
Sean Baldock ('76)
GBR46.62
  
 
5
Rob Daly
Rob Daly ('78)
IRL46.67
  
 
6
Dmitrijs Miļkevičs
Dmitrijs Miļkevičs ('81)
LAT46.87
  
 
7
Andrea Barberi
Andrea Barberi ('79)
ITA47.14
  
 
6august
6august
1
Karel Bláha
Karel Bláha ('75)
CZE46.03
Q
  
 
2
Daniel Caines
Daniel Caines ('79)
GBR46.06
Q
  
 
3
Zsolt Szeglet
Zsolt Szeglet ('77)
HUN46.23
Q
  
 
4
Piotr Rysiukiewicz
Piotr Rysiukiewicz ('74)
POL46.44
q
  
 
6
Ioan Vieru
Ioan Vieru ('79)
ROU46.54
  
 
7
Marco Salvucci
Marco Salvucci ('76)
ITA46.70
  
 
8
Anastásios Goúsis
Anastásios Goúsis ('79)
GRE46.94
  
 
M 800 m    
11august

Finale A

Finale
11august
1Wilson KipketerWilson Kipketer ('72)DEN1:47.25
  
 
2
André Bucher
André Bucher ('76)
SUI1:47.43
  
 
3
Nils Schumann
Nils Schumann ('78)
GER1:47.60
  
 
4
Paweł Czapiewski
Paweł Czapiewski ('78)
POL1:47.92
  
 
5
Arnoud Okken
Arnoud Okken ('82)
NED1:48.39
  
 
6
Bram Som
Bram Som ('80)
NED1:48.56
  
 
7
René Herms
René Herms ('82)
GER1:48.86
  
 
8
Nicolas Aïssat
Nicolas Aïssat ('80)
FRA1:49.16
  
 
Semifinale10august
10august
10august
1
Nils Schumann
Nils Schumann ('78)
GER1:48.01
Q
  
 
2
Arnoud Okken
Arnoud Okken ('82)
NED1:48.22
Q
  
 
3
Paweł Czapiewski
Paweł Czapiewski ('78)
POL1:48.37
Q
  
 
4
Joeri Jansen
Joeri Jansen ('79)
BEL1:48.62
  
 
5
James McIlroy
James McIlroy ('76)
GBR1:49.15
  
 
6
Stefan Beumer
Stefan Beumer ('81)
NED1:49.60
  
 
7
Miguel Quesada
Miguel Quesada ('79)
ESP1:49.83
  
 
8
Florent Lacasse
Florent Lacasse ('81)
FRA1:50.41
  
 
10august
10august
1Wilson KipketerWilson Kipketer ('72)DEN1:46.56
Q
  
 
2
René Herms
René Herms ('82)
GER1:46.77
Q
  
 
3
Nicolas Aïssat
Nicolas Aïssat ('80)
FRA1:46.89
Q
  
 
4
André Bucher
André Bucher ('76)
SUI1:47.08
q
  
 
5
Bram Som
Bram Som ('80)
NED1:47.20
q
  
 
6
Rizak Dirshe
Rizak Dirshe ('72)
SWE1:47.38
  
 
7
Antonio Manuel Reina
Antonio Manuel Reina ('81)
ESP1:47.41
  
 
8
Grzegorz Krzosek
Grzegorz Krzosek ('76)
POL1:47.82
  
 
Indledende heats9august
9august
9august
1
Antonio Manuel Reina
Antonio Manuel Reina ('81)
ESP1:47.52
Q
  
 
2
Stefan Beumer
Stefan Beumer ('81)
NED1:47.66
Q
  
 
3
Nicolas Aïssat
Nicolas Aïssat ('80)
FRA1:48.07
Q
  
 
4
Christian Neunhäuserer
Christian Neunhäuserer ('78)
ITA1:48.25
  
 
5
Tom Omey
Tom Omey ('75)
BEL1:48.27
  
 
6
Alibey Sükürov
Alibey Sükürov ('77)
AZE1:49.27
  
 
7
Fernando Almeida
Fernando Almeida ('81)
POR1:50.81
  
 
8
Dominic Carroll
Dominic Carroll ('83)
GIB1:58.22
  
 PB
9august
9august
1
Bram Som
Bram Som ('80)
NED1:47.52
Q
  
 
2
Paweł Czapiewski
Paweł Czapiewski ('78)
POL1:47.53
Q
  
 
3
Joeri Jansen
Joeri Jansen ('79)
BEL1:47.71
Q
  
 
4
Miguel Quesada
Miguel Quesada ('79)
ESP1:47.85
q
  
 
5
Ramil Aritkulov
Ramil Aritkulov ('78)
RUS1:48.15
  
 
6
Vanco Stojanov
Vanco Stojanov ('77)
MKD1:48.31
  
 
7
Franck Barré
Franck Barré ('77)
FRA1:48.68
  
 
9august
9august
1
René Herms
René Herms ('82)
GER1:47.07
Q
  
 
2Wilson KipketerWilson Kipketer ('72)DEN1:47.29
Q
  
 
3
André Bucher
André Bucher ('76)
SUI1:47.48
Q
  
 
4
James McIlroy
James McIlroy ('76)
GBR1:47.67
q
  
 
5
Grzegorz Krzosek
Grzegorz Krzosek ('76)
POL1:47.98
q
  
 
6
Dmitriy Bogdanov
Dmitriy Bogdanov ('79)
RUS1:48.15
  
 
Khaled Azerkan
Khaled Azerkan ('73)
SWE DNF
  
 
9august
9august
1
Nils Schumann
Nils Schumann ('78)
GER1:46.90
Q
  
 
2
Arnoud Okken
Arnoud Okken ('82)
NED1:47.22
Q
  
 
3
Rizak Dirshe
Rizak Dirshe ('72)
SWE1:47.36
Q
  
 
4
Florent Lacasse
Florent Lacasse ('81)
FRA1:47.74
q
  
 
5
Panayiótis Stroubákos
Panayiótis Stroubákos ('72)
GRE1:48.00
  
 
6
Wilson Kirwa
Wilson Kirwa ('74)
FIN1:48.23
  
 
7
Anthony Whiteman
Anthony Whiteman ('71)
GBR1:50.60
  
 
M 1500 m    
8august

Finale A

Finale
8august
1
Mehdi Baala
Mehdi Baala ('78)
FRA3:45.25
  
 
2
Reyes Estévez
Reyes Estévez ('76)
ESP3:45.25
  
 
3
Rui Silva
Rui Silva ('77)
POR3:45.43
  
 
4
Fouad Chouki
Fouad Chouki ('78)
FRA3:45.46
  
 
5
Juan Carlos Higuero
Juan Carlos Higuero ('78)
ESP3:45.81
  
 
6
Michael East
Michael East ('78)
GBR3:46.30
  
 
7
Christian Obrist
Christian Obrist ('80)
ITA3:46.57
  
 
8
Marko Koers
Marko Koers ('72)
NED3:46.68
  
 
9
Anthony Whiteman
Anthony Whiteman ('71)
GBR3:47.10
  
 
10
Lorenzo Perrone
Lorenzo Perrone ('81)
ITA3:47.43
  
 
11
José Antonio Redolat
José Antonio Redolat ('76)
ESP3:48.28
  
 
12
John Mayock
John Mayock ('70)
GBR3:48.41
  
 
Indledende heats6august
6august
6august
1
Mehdi Baala
Mehdi Baala ('78)
FRA3:46.71
Q
  
 
2
José Antonio Redolat
José Antonio Redolat ('76)
ESP3:46.94
Q
  
 
3
Marko Koers
Marko Koers ('72)
NED3:47.16
Q
  
 
4
Anthony Whiteman
Anthony Whiteman ('71)
GBR3:47.40
Q
  
 
5
Luís Feiteira
Luís Feiteira ('73)
POR3:47.66
  
 
6
Ivan Heshko
Ivan Heshko ('79)
UKR3:47.76
  
 
7
Panayiótis Stroubákos
Panayiótis Stroubákos ('72)
GRE3:47.94
  
 
8
James Nolan
James Nolan ('77)
IRL3:48.48
  
 
9
Franek Haschke
Franek Haschke ('80)
GER3:48.56
  
 
10
Lorenzo Lazzari
Lorenzo Lazzari ('74)
ITA3:49.06
  
 
11
Aleš Tomić
Aleš Tomić ('77)
SLO3:50.19
  
 
6august
6august
1
Reyes Estévez
Reyes Estévez ('76)
ESP3:40.47
Q
  
 
2
Rui Silva
Rui Silva ('77)
POR3:40.84
Q
  
 
3
Fouad Chouki
Fouad Chouki ('78)
FRA3:41.36
Q
  
 
4
Christian Obrist
Christian Obrist ('80)
ITA3:41.63
Q
  
 
5
Michael East
Michael East ('78)
GBR3:41.83
q
  
 
6
John Mayock
John Mayock ('70)
GBR3:42.82
q
  
 
7
Juan Carlos Higuero
Juan Carlos Higuero ('78)
ESP3:42.82
q
  
 
8
Lorenzo Perrone
Lorenzo Perrone ('81)
ITA3:43.02
q
  
 
9
Peter Philipp
Peter Philipp ('72)
SUI3:44.30
  
 
10
Mattias Norling
Mattias Norling ('77)
SWE3:45.28
  
 
M 5000 m    
11august

Finale A

Finale
11august
1
Alberto García
Alberto García ('71)
ESP13:38.18
  
 
2
Ismaïl Sghyr
Ismaïl Sghyr ('72)
FRA13:39.81
  
 
3
Serhiy Lebid
Serhiy Lebid ('75)
UKR13:40.00
  
 SB
4
Roberto García
Roberto García ('75)
ESP13:40.85
  
 
5
Kamiel Maase
Kamiel Maase ('71)
NED13:41.42
  
 
6
Mark Carroll
Mark Carroll ('72)
IRL13:42.87
  
 SB
7
Balázs Csillag
Balázs Csillag ('79)
HUN13:49.03
  
 
8
Salvatore Vincenti
Salvatore Vincenti ('72)
ITA13:50.53
  
 
9
Sam Haughian
Sam Haughian ('79)
GBR13:50.75
  
 
10
Michele Gamba
Michele Gamba ('72)
ITA13:53.28
  
 
11
Jesús España
Jesús España ('78)
ESP13:55.80
  
 
12
Christian Belz
Christian Belz ('74)
SUI13:56.69
  
 
13
Tom Compernolle
Tom Compernolle ('75)
BEL13:57.46
  
 
14
Marius Bakken
Marius Bakken ('78)
NOR13:57.89
  
 SB
15
Erik Sjöqvist
Erik Sjöqvist ('72)
SWE13:57.96
  
 
16
Rachid Chékhémani
Rachid Chékhémani ('73)
FRA13:59.75
  
 
17
Mikhail Yeginov
Mikhail Yeginov ('76)
RUS14:05.45
  
 SB
18
Gennaro Di Napoli
Gennaro Di Napoli ('68)
ITA14:08.19
  
 
19
Michael May
Michael May ('79)
GER14:12.01
  
 
20
Dalibor Balgač
Dalibor Balgač ('77)
CRO14:14.55
  
 
21
Joakim Johansson
Joakim Johansson ('76)
SWE14:22.98
  
 
El Hassan Lahssini
El Hassan Lahssini ('74)
FRA DNF
  
 
M 10000 m    
7august

Finale A

Finale
7august
1
José Manuel Martínez
José Manuel Martínez ('71)
ESP27:47.65
  
 
2
Dieter Baumann
Dieter Baumann ('65)
GER27:47.87
  
 
3
José Rios
José Rios ('74)
ESP27:48.29
  
 
4
Stefano Baldini
Stefano Baldini ('71)
ITA27:50.98
  
 SB
5
Karl Keska
Karl Keska ('72)
GBR28:01.72
  
 SB
6
El Hassan Lahssini
El Hassan Lahssini ('74)
FRA28:05.13
  
 
7
Marco Mazza
Marco Mazza ('77)
ITA28:05.94
  
 
8
Dmitriy Maksimov
Dmitriy Maksimov ('77)
RUS28:19.20
  
 
9
Kamiel Maase
Kamiel Maase ('71)
NED28:21.85
  
 
10
Rachid Berradi
Rachid Berradi ('75)
ITA28:24.31
  
 SB
11Dennis JensenDennis Jensen ('69)DEN28:24.55
  
 
12
Ignacio Cáceres
Ignacio Cáceres ('76)
ESP28:25.84
  
 
13
Alexander Lubina
Alexander Lubina ('79)
GER28:43.90
  
 
14
Claes Nyberg
Claes Nyberg ('71)
SWE29:03.92
  
 
15
Mario Kröckert
Mario Kröckert ('78)
GER29:08.86
  
 
16
Seamus Power
Seamus Power ('70)
IRL29:43.65
  
 
Abdellah Béhar
Abdellah Béhar ('63)
FRA DNF
  
 
M 3000 m forh.    
10august

Finale A

Finale
10august
1
Antonio Dávid Jiménez
Antonio Dávid Jiménez ('77)
ESP8:24.34
  
 
2
Simon Vroemen
Simon Vroemen ('69)
NED8:24.45
  
 
3
Luís Miguel Martín
Luís Miguel Martín ('72)
ESP8:24.72
  
 SB
4
Bouabdellah Tahri
Bouabdellah Tahri ('78)
FRA8:26.86
  
 
5
Eliseo Martín
Eliseo Martín ('73)
ESP8:28.63
  
 
6
Vadym Slobodenyuk
Vadym Slobodenyuk ('81)
UKR8:30.16
  
 
7
Martin Pröll
Martin Pröll ('81)
AUT8:33.24
  
 
8
Rafał Wójcik
Rafał Wójcik ('72)
POL8:35.41
  
 
9
Vincent Le Dauphin
Vincent Le Dauphin ('76)
FRA8:40.39
  
 
10
Roman Usov
Roman Usov ('78)
RUS8:42.62
  
 
11
Luciano Di Pardo
Luciano Di Pardo ('75)
ITA8:46.13
  
 
12
Günther Weidlinger
Günther Weidlinger ('78)
AUT9:00.82
  
 
Indledende heats7august
7august
7august
1
Antonio Dávid Jiménez
Antonio Dávid Jiménez ('77)
ESP8:27.61
Q
  
 
2
Luís Miguel Martín
Luís Miguel Martín ('72)
ESP8:27.66
Q
  
 
3
Bouabdellah Tahri
Bouabdellah Tahri ('78)
FRA8:28.16
Q
  
 
4
Roman Usov
Roman Usov ('78)
RUS8:28.71
Q
  
 SB
5
Günther Weidlinger
Günther Weidlinger ('78)
AUT8:28.93
q
  
 
6
Frédéric Denis
Frédéric Denis ('75)
FRA8:36.44
  
 
7
Mário Teixeira
Mário Teixeira ('74)
POR8:37.82
  
 
8
Henrik Skoog
Henrik Skoog ('79)
SWE8:40.97
  
 
9
Jakub Czaja
Jakub Czaja ('80)
POL8:42.25
  
 
10
Damian Kallabis
Damian Kallabis ('73)
GER8:51.39
  
 
11
Angelo Iannelli
Angelo Iannelli ('76)
ITA8:52.45
  
 
Boštjan Buč
Boštjan Buč ('80)
SLO DNF
  
 
7august
7august
1
Simon Vroemen
Simon Vroemen ('69)
NED8:29.64
Q
  
 
2
Martin Pröll
Martin Pröll ('81)
AUT8:30.03
Q
  
 
3
Vincent Le Dauphin
Vincent Le Dauphin ('76)
FRA8:30.52
Q
  
 
4
Vadym Slobodenyuk
Vadym Slobodenyuk ('81)
UKR8:31.08
Q
  
 
5
Eliseo Martín
Eliseo Martín ('73)
ESP8:32.36
q
  
 
6
Rafał Wójcik
Rafał Wójcik ('72)
POL8:32.47
q
  
 
7
Luciano Di Pardo
Luciano Di Pardo ('75)
ITA8:33.25
q
  
 
8
Kim Bergdahl
Kim Bergdahl ('78)
FIN8:36.32
  
 
9
Christian Belz
Christian Belz ('74)
SUI8:38.19
  
 
10
Jim Svenøy
Jim Svenøy ('72)
NOR8:38.85
  
 SB
11
Manuel Silva
Manuel Silva ('78)
POR8:42.85
  
 
12
Filmon Ghirmai
Filmon Ghirmai ('79)
GER8:44.55
  
 
M 110 m hæk    
10august Vind: +0.4

Finale A

Finale
10augustVind: +0.4
1
Colin Jackson
Colin Jackson ('67)
GBR13.11
  
 SB
2
Staņislav Olijar
Staņislav Olijar ('79)
LAT13.22
  
 
3
Artur Kohutek
Artur Kohutek ('71)
POL13.32
  
 SB
4
Florian Schwarthoff
Florian Schwarthoff ('68)
GER13.37
  
 SB
5
Mike Fenner
Mike Fenner ('71)
GER13.39
  
 
6
Denis Favaro
Denis Favaro ('72)
ITA13.59
  
 PB
7
Robert Kronberg
Robert Kronberg ('76)
SWE13.63
  
 
8
Zhivko Videnov
Zhivko Videnov ('77)
BUL13.67
  
 
Semifinale10august
10august Vind: -0.5
10augustVind: -0.5
1
Staņislav Olijar
Staņislav Olijar ('79)
LAT13.34
Q
  
 
2
Artur Kohutek
Artur Kohutek ('71)
POL13.44
Q
  
 SB
3
Florian Schwarthoff
Florian Schwarthoff ('68)
GER13.52
Q
  
 =SB
4
Denis Favaro
Denis Favaro ('72)
ITA13.66
Q
  
 
5
Elmar Lichtenegger
Elmar Lichtenegger ('74)
AUT13.70
  
 
6
Andrey Kislykh
Andrey Kislykh ('76)
RUS13.89
  
 
Tony Jarrett
Tony Jarrett ('68)
GBR DQ
  
 
Gregory Sedoc
Gregory Sedoc ('81)
NED DNF
  
 
10august Vind: +0.8
10augustVind: +0.8
1
Colin Jackson
Colin Jackson ('67)
GBR13.21
Q
  
 
2
Mike Fenner
Mike Fenner ('71)
GER13.44
Q
  
 
3
Zhivko Videnov
Zhivko Videnov ('77)
BUL13.45
Q
  
 
4
Robert Kronberg
Robert Kronberg ('76)
SWE13.53
Q
  
 
5
Emiliano Pizzoli
Emiliano Pizzoli ('74)
ITA13.59
  
 SB
6
Cédric Lavanne
Cédric Lavanne ('80)
FRA13.68
  
 
7
Ivan Bitzi
Ivan Bitzi ('75)
SUI13.76
  
 
8
Andrea Giaconi
Andrea Giaconi ('74)
ITA13.81
  
 
Indledende heats9august
9august Vind: -0.9
9augustVind: -0.9
1
Colin Jackson
Colin Jackson ('67)
GBR13.41
Q
  
 
2
Florian Schwarthoff
Florian Schwarthoff ('68)
GER13.53
Q
  
 
3
Emiliano Pizzoli
Emiliano Pizzoli ('74)
ITA13.83
q
  
 
4
Felipe Vivancos
Felipe Vivancos ('80)
ESP13.84
  
 
5
Jonathan Nsenga
Jonathan Nsenga ('73)
BEL13.88
  
 
6
Zoran Miljuš
Zoran Miljuš ('76)
CRO13.99
  
 
7
Luís Sá
Luís Sá ('81)
POR14.16
  
 
9august Vind: +0.5
9augustVind: +0.5
1
Artur Kohutek
Artur Kohutek ('71)
POL13.49
Q
  
 =SB
2
Mike Fenner
Mike Fenner ('71)
GER13.57
Q
  
 
3
Matti Niemi
Matti Niemi ('76)
FIN13.89
  
 
4
Damien Greaves
Damien Greaves ('77)
GBR13.90
  
 
5
Dimítrios Piétris
Dimítrios Piétris ('79)
GRE13.92
  
 
6
Jurica Grabušić
Jurica Grabušić ('83)
CRO14.04
  
 
David Ilariani
David Ilariani ('81)
GEO DNF
  
 
9august Vind: +2.0
9augustVind: +2.0
1
Andrea Giaconi
Andrea Giaconi ('74)
ITA13.55
Q
  
 
2
Cédric Lavanne
Cédric Lavanne ('80)
FRA13.58
Q
  
 PB
3
Ivan Bitzi
Ivan Bitzi ('75)
SUI13.72
  
 
4
Gregory Sedoc
Gregory Sedoc ('81)
NED13.82
  
 
5
Leonard Hudec
Leonard Hudec ('73)
AUT13.85
  
 
6
Jan Schindzielorz
Jan Schindzielorz ('78)
GER13.93
  
 
7
Elton Bitincka
Elton Bitincka ('85)
ALB14.95
  
 PB
9august Vind: -0.1
9augustVind: -0.1
1
Staņislav Olijar
Staņislav Olijar ('79)
LAT13.50
Q
  
 
2
Tony Jarrett
Tony Jarrett ('68)
GBR13.63
Q
  
 
3
Levente Csillag
Levente Csillag ('73)
HUN13.88
  
 
4
Marko Ritola
Marko Ritola ('79)
FIN13.90
  
 
5
Peter Coghlan
Peter Coghlan ('75)
IRL13.96
  
 
6
Nenad Lončar
Nenad Lončar ('81)
/SR14.19
  
 
Philip Nossmy
Philip Nossmy ('82)
SWE DNF
  
 
9august Vind: 0.0
9augustVind: 0.0
1
Zhivko Videnov
Zhivko Videnov ('77)
BUL13.52
Q
  
 
2
Elmar Lichtenegger
Elmar Lichtenegger ('74)
AUT13.53
Q
  
 SB
3
Denis Favaro
Denis Favaro ('72)
ITA13.65
q
  
 PB
4
Robert Kronberg
Robert Kronberg ('76)
SWE13.66
q
  
 
5
Andrey Kislykh
Andrey Kislykh ('76)
RUS13.76
q
  
 
6
Ladislav Burdel
Ladislav Burdel ('79)
CZE14.04
  
 
M 400 m hæk    
9august

Finale A

Finale
9august
1
Stéphane Diagana
Stéphane Diagana ('69)
FRA47.58
  
 SB
2
Jiří Mužík
Jiří Mužík ('76)
CZE48.43
  
 SB
3
Paweł Januszewski
Paweł Januszewski ('72)
POL48.46
  
 SB
4
Fabrizio Mori
Fabrizio Mori ('69)
ITA49.05
  
 
5
Periklís Iakovákis
Periklís Iakovákis ('79)
GRE49.07
  
 
6
Štěpán Tesařík
Štěpán Tesařík ('78)
CZE49.41
  
 
7
Ruslan Mashchenko
Ruslan Mashchenko ('71)
RUS50.02
  
 
Chris Rawlinson
Chris Rawlinson ('72)
GBR DNF
  
 
Semifinale8august
8august
8august
1
Jiří Mužík
Jiří Mužík ('76)
CZE48.46
Q
  
 SB
2
Paweł Januszewski
Paweł Januszewski ('72)
POL48.60
Q
  
 SB
3
Fabrizio Mori
Fabrizio Mori ('69)
ITA48.70
Q
  
 
4
Periklís Iakovákis
Periklís Iakovákis ('79)
GRE48.99
Q
  
 SB
5
Anthony Borsumato
Anthony Borsumato ('73)
GBR49.37
  
 
6
Pedro Rodrigues
Pedro Rodrigues ('71)
POR49.60
  
 SB
7
Olivier Jean-Théodore
Olivier Jean-Théodore ('74)
FRA50.21
  
 
8
Jaime Juan
Jaime Juan ('77)
ESP50.57
  
 
8august
8august
1
Stéphane Diagana
Stéphane Diagana ('69)
FRA49.01
Q
  
 
2
Chris Rawlinson
Chris Rawlinson ('72)
GBR49.48
Q
  
 
3
Ruslan Mashchenko
Ruslan Mashchenko ('71)
RUS49.54
Q
  
 
4
Štěpán Tesařík
Štěpán Tesařík ('78)
CZE49.55
Q
  
 
5
Edivaldo Monteiro
Edivaldo Monteiro ('76)
POR49.75
  
 
6
Thomas Kortbeek
Thomas Kortbeek ('81)
NED50.64
  
 
7
José María Romera
José María Romera ('80)
ESP51.11
  
 
8
Mikael Jakobsson
Mikael Jakobsson ('81)
SWE51.77
  
 
Indledende heats7august
7august
7august
1
Paweł Januszewski
Paweł Januszewski ('72)
POL49.17
Q
  
 
2
Fabrizio Mori
Fabrizio Mori ('69)
ITA49.20
Q
  
 
3
Periklís Iakovákis
Periklís Iakovákis ('79)
GRE49.24
Q
  
 SB
4
Mikael Jakobsson
Mikael Jakobsson ('81)
SWE49.59
q
  
 
5
José María Romera
José María Romera ('80)
ESP49.70
  
 PB
6
Pedro Rodrigues
Pedro Rodrigues ('71)
POR49.77
q
  
 
7
Jindřich Šimánek
Jindřich Šimánek ('79)
CZE50.60
  
 
7august
7august
1
Jiří Mužík
Jiří Mužík ('76)
CZE49.76
Q
  
 
2
Anthony Borsumato
Anthony Borsumato ('73)
GBR49.93
Q
  
 
3
Jaime Juan
Jaime Juan ('77)
ESP50.20
Q
  
 
4
Naman Keïta
Naman Keïta ('78)
FRA50.20
  
 
5
Laurent Ottoz
Laurent Ottoz ('70)
ITA50.31
  
 
6
Janne Mäkelä
Janne Mäkelä ('79)
FIN50.32
  
 PB
7
Henning Hackelbusch
Henning Hackelbusch ('82)
GER51.37
  
 
8
Zakar Nazaryan
Zakar Nazaryan ('81)
ARM54.13
  
 SB
7august
7august
1
Stéphane Diagana
Stéphane Diagana ('69)
FRA49.52
Q
  
 
2
Edivaldo Monteiro
Edivaldo Monteiro ('76)
POR49.64
Q
  
 =PB
3
Štěpán Tesařík
Štěpán Tesařík ('78)
CZE49.78
Q
  
 
4
Matthew Elias
Matthew Elias ('79)
GBR50.18
q
  
 
5
Eduardo Iván Rodríguez
Eduardo Iván Rodríguez ('78)
ESP50.26
  
 
7
Christian Duma
Christian Duma ('82)
GER50.50
  
 
8
Jussi Heikkilä
Jussi Heikkilä ('83)
FIN51.47
  
 
7august
7august
1
Ruslan Mashchenko
Ruslan Mashchenko ('71)
RUS49.62
Q
  
 
2
Chris Rawlinson
Chris Rawlinson ('72)
GBR49.73
Q
  
 
3
Thomas Kortbeek
Thomas Kortbeek ('81)
NED49.83
Q
  
 
4
Olivier Jean-Théodore
Olivier Jean-Théodore ('74)
FRA49.91
q
  
 
5
Gianni Carabelli
Gianni Carabelli ('79)
ITA50.30
  
 
6
Carlos Silva
Carlos Silva ('74)
POR50.45
  
 
7
Ari-Pekka Lattu
Ari-Pekka Lattu ('78)
FIN50.56
  
 
M Højdespring    
8august

Finale A

Finale
8august
1
Yaroslav Rybakov
Yaroslav Rybakov ('80)
RUS2.31
  
 SB
2
Stefan Holm
Stefan Holm ('76)
SWE2.29
  
 
3
Staffan Strand
Staffan Strand ('76)
SWE2.27
  
 
4
Alessandro Talotti
Alessandro Talotti ('80)
ITA2.27
  
 =PB
5
Tomáš Janků
Tomáš Janků ('74)
CZE2.25
  
 
6
Svatoslav Ton
Svatoslav Ton ('78)
CZE2.25
  
 
7
Martin Buß
Martin Buß ('76)
GER2.25
  
 =SB
8
Jan Janků
Jan Janků ('71)
CZE2.22
  
 
9
Oskari Frösén
Oskari Frösén ('76)
FIN2.18
  
 
9
Grégory Gabella
Grégory Gabella ('80)
FRA2.18
  
 
9
Andrea Bettinelli
Andrea Bettinelli ('78)
ITA2.18
  
 
12
Pavel Fomenko
Pavel Fomenko ('76)
RUS2.18
  
 
13
Wilbert Pennings
Wilbert Pennings ('75)
NED2.18
  
 
13
Aleksander Waleriańczyk
Aleksander Waleriańczyk ('82)
POL2.18
  
 
Grzegorz Sposób
Grzegorz Sposób ('76)
POL DNS
  
 
Kvalifikation6august
6august
6august
1
Yaroslav Rybakov
Yaroslav Rybakov ('80)
RUS2.20
q
  
 
1
Staffan Strand
Staffan Strand ('76)
SWE2.20
q
  
 
3
Wilbert Pennings
Wilbert Pennings ('75)
NED2.20
q
  
 
4
Jan Janků
Jan Janků ('71)
CZE2.20
q
  
 
4
Martin Buß
Martin Buß ('76)
GER2.20
q
  
 
6
Svatoslav Ton
Svatoslav Ton ('78)
CZE2.20
q
  
 
7
Grzegorz Sposób
Grzegorz Sposób ('76)
POL2.15
q
  
 
8
Ľuboš Benko
Ľuboš Benko ('74)
SVK2.15
  
 
9
Giulio Ciotti
Giulio Ciotti ('76)
ITA2.15
  
 
9
Rožle Prezelj
Rožle Prezelj ('79)
SLO2.15
  
 
Aleksey Lesnichiy
Aleksey Lesnichiy ('78)
BLR NH
  
 
Ville Vepsäläinen
Ville Vepsäläinen ('76)
FIN NH
  
 
Dalton Grant
Dalton Grant ('66)
GBR NH
  
 
Konstantin Matusevich
Konstantin Matusevich ('71)
ISR NH
  
 
6august
6august
1
Grégory Gabella
Grégory Gabella ('80)
FRA2.20
q
  
 
1
Stefan Holm
Stefan Holm ('76)
SWE2.20
q
  
 
3
Pavel Fomenko
Pavel Fomenko ('76)
RUS2.20
q
  
 
4
Jan Janků
Jan Janků ('71)
CZE2.20
q
  
 
5
Alessandro Talotti
Alessandro Talotti ('80)
ITA2.20
q
  
 
6
Oskari Frösén
Oskari Frösén ('76)
FIN2.15
q
  
 
6
Andrea Bettinelli
Andrea Bettinelli ('78)
ITA2.15
q
  
 
6
Aleksander Waleriańczyk
Aleksander Waleriańczyk ('82)
POL2.15
q
  
 
9
Hennadzi Maroz
Hennadzi Maroz ('78)
BLR2.15
  
 
10
Ben Challenger
Ben Challenger ('78)
GBR2.15
  
 
10
Ştefan Vasilache
Ştefan Vasilache ('79)
ROU2.15
  
 
10
Martin Stauffer
Martin Stauffer ('75)
SUI2.15
  
 
Andrei Chubsa
Andrei Chubsa ('82)
BLR NH
  
 
Dimítrios Sirrákos
Dimítrios Sirrákos ('74)
GRE NH
  
 
Metin Durmuşoğlu
Metin Durmuşoğlu ('74)
TUR NH
  
 
M Stangspring    
10august

Finale A

Finale
10august
1
Alex Averbukh
Alex Averbukh ('74)
ISR5.85
  
 SB
2
Lars Börgeling
Lars Börgeling ('79)
GER5.80
  
 
3
Tim Lobinger
Tim Lobinger ('72)
GER5.80
  
 
4
Patrik Kristiansson
Patrik Kristiansson ('77)
SWE5.80
  
 SB
5
Štěpán Janáček
Štěpán Janáček ('77)
CZE5.75
  
 
6
Adam Ptáček
Adam Ptáček ('80)
CZE5.70
  
 
6
Denys Yurchenko
Denys Yurchenko ('78)
UKR5.70
  
 
8
Vasiliy Gorshkov
Vasiliy Gorshkov ('77)
RUS5.70
  
 
9
Oscar Janson
Oscar Janson ('75)
SWE5.60
  
 SB
10
Giuseppe Gibilisco
Giuseppe Gibilisco ('79)
ITA5.60
  
 
11Piotr BuciarskiPiotr Buciarski ('75)DEN5.50
  
 
12
Pavel Gerasimov
Pavel Gerasimov ('79)
RUS5.40
  
 
Kvalifikation8august
8august
8august
1
Lars Börgeling
Lars Börgeling ('79)
GER5.60
q
  
 
2
Patrik Kristiansson
Patrik Kristiansson ('77)
SWE5.60
q
  
 =SB
3
Pavel Gerasimov
Pavel Gerasimov ('79)
RUS5.60
q
  
 =SB
4
Adam Ptáček
Adam Ptáček ('80)
CZE5.60
q
  
 
5Piotr BuciarskiPiotr Buciarski ('75)DEN5.45
q
  
 
6
Richard Spiegelburg
Richard Spiegelburg ('77)
GER5.45
  
 
7
Vesa Rantanen
Vesa Rantanen ('75)
FIN5.25
  
 
7
Tom Erik Olsen
Tom Erik Olsen ('74)
NOR5.25
  
 
9
Fabio Pizzolato
Fabio Pizzolato ('75)
ITA5.25
  
 
9
Jure Rovan
Jure Rovan ('75)
SLO5.25
  
 
11
Dennis Kholev
Dennis Kholev ('75)
ISR5.25
  
 
8august
8august
1
Štěpán Janáček
Štěpán Janáček ('77)
CZE5.60
q
  
 
2
Denys Yurchenko
Denys Yurchenko ('78)
UKR5.60
q
  
 
3
Tim Lobinger
Tim Lobinger ('72)
GER5.60
q
  
 
4
Giuseppe Gibilisco
Giuseppe Gibilisco ('79)
ITA5.60
q
  
 
5
Alex Averbukh
Alex Averbukh ('74)
ISR5.45
  
 
5
Vasiliy Gorshkov
Vasiliy Gorshkov ('77)
RUS5.45
  
 
7
Oscar Janson
Oscar Janson ('75)
SWE5.45
  
 
8
João André Silva
João André Silva ('76)
POR5.45
  
 
9
Ilian Efremov
Ilian Efremov ('70)
BUL5.25
  
 
11
Rens Blom
Rens Blom ('77)
NED5.25
  
 
Romain Mesnil
Romain Mesnil ('77)
FRA NH
  
 
M Længdespring    
11august

Finale A

Finale
11august
1
Oleksiy Lukashevych
Oleksiy Lukashevych ('77)
UKR8.08
-0.2
  
 
2
Siniša Ergotić
Siniša Ergotić ('68)
CRO8.00
+0.7
  
 
3
Yago Lamela
Yago Lamela ('77)
ESP7.99w
+2.2
  
 7.97/0.6
4
Roman Shchurenko
Roman Shchurenko ('76)
UKR7.96
+1.1
  
 
5
Danila Burkenya
Danila Burkenya ('78)
RUS7.90
+1.2
  
 
6
Chris Tomlinson
Chris Tomlinson ('81)
GBR7.78
+0.4
  
 
7
Salim Sdiri
Salim Sdiri ('78)
FRA7.78
-1.1
  
 
8
Vladimir Malyavin
Vladimir Malyavin ('73)
RUS7.73
+1.2
  
 
9
Raúl Fernández
Raúl Fernández ('78)
ESP7.69
-0.7
  
 
10
Yann Domenech
Yann Domenech ('79)
FRA7.68
+0.7
  
 
11
Andreas Pohle
Andreas Pohle ('81)
GER7.65
+0.5
  
 
12
Thomas Mellin-Olsen
Thomas Mellin-Olsen ('77)
NOR7.57
+0.4
  
 
Kvalifikation9august
9august
9august
1
Roman Shchurenko
Roman Shchurenko ('76)
UKR7.89
-0.3
q
  
 
2
Raúl Fernández
Raúl Fernández ('78)
ESP7.87
+0.3
q
  
 
3
Thomas Mellin-Olsen
Thomas Mellin-Olsen ('77)
NOR7.86
+0.3
q
  
 
4
Salim Sdiri
Salim Sdiri ('78)
FRA7.85
+0.9
q
  
 
5
Schahriar Bigdeli
Schahriar Bigdeli ('80)
GER7.83
+0.8
q
  
 
7
Gregor Cankar
Gregor Cankar ('75)
SLO7.64
+0.4
  
 
8
Andrejs Tolstiks
Andrejs Tolstiks ('77)
LAT7.57
0.0
  
 
9
Dmitriy Mitrofanov
Dmitriy Mitrofanov ('75)
RUS7.53
+0.2
  
 
10
Anastásios Makrinikólas
Anastásios Makrinikólas ('77)
GRE7.41
0.0
  
 
Niklas Rorarius
Niklas Rorarius ('78)
FIN NM
  
 
Konstadínos Koukodímos
Konstadínos Koukodímos ('69)
GRE NM
  
 
Volodymyr Zyuskov
Volodymyr Zyuskov ('81)
UKR NM
  
 
9august
9august
1
Yago Lamela
Yago Lamela ('77)
ESP8.03
+0.3
Q
  
 
2
Oleksiy Lukashevych
Oleksiy Lukashevych ('77)
UKR7.97
-0.1
Q
  
 
3
Danila Burkenya
Danila Burkenya ('78)
RUS7.95
-0.7
Q
  
 
4
Vladimir Malyavin
Vladimir Malyavin ('73)
RUS7.93
-0.3
q
  
 
5
Chris Tomlinson
Chris Tomlinson ('81)
GBR7.81
-0.8
  
 
6
Yann Domenech
Yann Domenech ('79)
FRA7.80
+1.7
q
  
 
7
Andreas Pohle
Andreas Pohle ('81)
GER7.73
-0.4
q
  
 
8
Nicola Trentin
Nicola Trentin ('74)
ITA7.66
+0.5
  
 
9
Peter Häggström
Peter Häggström ('76)
SWE7.53
+0.6
  
 
10John SteffenJohn Steffen ('80)DEN7.03
-0.2
  
 
Petar Dachev
Petar Dachev ('79)
BUL NM
  
 
Rachid Chouhal
Rachid Chouhal ('75)
MLT NM
  
 
M Trespring    
8august

Finale A

Finale
8august
1
Christian Olsson
Christian Olsson ('80)
SWE17.53
0.0
  
 
2
Charles Michael Friedek
Charles Michael Friedek ('71)
GER17.33
-0.1
  
 SB
3
Jonathan Edwards
Jonathan Edwards ('66)
GBR17.32
+0.2
  
 
4
Fabrizio Donato
Fabrizio Donato ('76)
ITA17.15
+0.2
  
 
5
Phillips Idowu
Phillips Idowu ('78)
GBR16.92
-1.0
  
 
6
Aleksandr Glavatskiy
Aleksandr Glavatskiy ('70)
BLR16.86
0.0
  
 
7
Julien Kapek
Julien Kapek ('79)
FRA16.66
-0.4
  
 
8
Konstadínos Zalaggítis
Konstadínos Zalaggítis ('80)
GRE16.62
-0.2
  
 
9
Rostislav Dimitrov
Rostislav Dimitrov ('74)
BUL16.57
-0.6
  
 
10
Mykola Savolaynen
Mykola Savolaynen ('80)
UKR16.55
+0.2
  
 
11
Aleksey Musikhin
Aleksey Musikhin ('75)
RUS16.47
+0.7
  
 
Tosin Oke
Tosin Oke ('80)
GBR NM
  
 
Kvalifikation6august
6august
6august
1
Phillips Idowu
Phillips Idowu ('78)
GBR17.54
+0.6
Q
  
 
2
Jonathan Edwards
Jonathan Edwards ('66)
GBR16.99
+0.9
Q
  
 
3
Fabrizio Donato
Fabrizio Donato ('76)
ITA16.80
0.0
Q
  
 
4
Aleksandr Glavatskiy
Aleksandr Glavatskiy ('70)
BLR16.78
+0.1
q
  
 
5
Konstadínos Zalaggítis
Konstadínos Zalaggítis ('80)
GRE16.57
+1.1
q
  
 
6
Mykola Savolaynen
Mykola Savolaynen ('80)
UKR16.50
+0.6
q
  
 
7
Lauri Leis
Lauri Leis ('78)
EST16.37
-0.2
  
 
8
Igor Spasovkhodskiy
Igor Spasovkhodskiy ('79)
RUS16.28
+1.0
  
 
9
Vladimir Letnicov
Vladimir Letnicov ('81)
MDA16.09
+0.2
  
 
10
Boštjan Šimunič
Boštjan Šimunič ('74)
SLO15.64
+1.3
  
 
11
Hrístos Melétoglou
Hrístos Melétoglou ('72)
GRE15.24
0.0
  
 
Ionuţ Pungă
Ionuţ Pungă ('79)
ROU NM
  
 
6august
6august
1
Christian Olsson
Christian Olsson ('80)
SWE17.01
+1.1
Q
  
 
2
Rostislav Dimitrov
Rostislav Dimitrov ('74)
BUL16.77
+0.1
q
  
 
3
Charles Michael Friedek
Charles Michael Friedek ('71)
GER16.77
+0.6
q
  
 
4
Aleksey Musikhin
Aleksey Musikhin ('75)
RUS16.64
+0.2
q
  
 
5
Julien Kapek
Julien Kapek ('79)
FRA16.53
+1.6
q
  
 
6
Tosin Oke
Tosin Oke ('80)
GBR16.48
+0.5
q
  
 
7
Michaël Velter
Michaël Velter ('80)
BEL16.47
+1.6
  
 
8
Marian Oprea
Marian Oprea ('82)
ROU16.47
+0.4
  
 
9
Arvydas Nazarovas
Arvydas Nazarovas ('81)
LTU16.17
+0.2
  
 
10
Jacek Kazimierowski
Jacek Kazimierowski ('74)
POL15.94
+0.9
  
 
11
Avi Tayari
Avi Tayari ('73)
ISR15.94
-0.6
  
 
Stamátios Lénis
Stamátios Lénis ('78)
GRE NM
  
 
M Kuglestød 7.26 kg    
6august

Finale A

Finale
6august
1
Yuriy Bilonoh
Yuriy Bilonoh ('74)
UKR21.37
  
 SB
2Joachim OlsenJoachim Olsen ('77)DEN21.16
  
 
3
Ralf Bartels
Ralf Bartels ('78)
GER20.58
  
 
4
Arsi Harju
Arsi Harju ('74)
FIN20.47
  
 
5
Manuel Martínez
Manuel Martínez ('74)
ESP20.45
  
 
6
Ville Tiisanoja
Ville Tiisanoja ('75)
FIN20.20
  
 
7
Gheorghe Guşet
Gheorghe Guşet ('68)
ROU20.05
  
 
8
Rutger Smith
Rutger Smith ('81)
NED19.73
  
 
9
Roman Virastyuk
Roman Virastyuk ('68)
UKR19.52
  
 
10
Milan Haborák
Milan Haborák ('73)
SVK19.40
  
 
11
Jimmy Nordin
Jimmy Nordin ('79)
SWE19.12
  
 
Petr Stehlík
Petr Stehlík ('77)
CZE NM
  
 
Kvalifikation6august
6august
6august
1Joachim OlsenJoachim Olsen ('77)DEN20.45
Q
  
 
2
Yuriy Bilonoh
Yuriy Bilonoh ('74)
UKR20.22
Q
  
 
3
Ralf Bartels
Ralf Bartels ('78)
GER20.22
Q
  
 
4
Ville Tiisanoja
Ville Tiisanoja ('75)
FIN20.16
q
  
 
5
Gheorghe Guşet
Gheorghe Guşet ('68)
ROU19.98
q
  
 
6
Szilard Kiss
Szilard Kiss ('75)
HUN19.66
  
 
7
Conny Karlsson
Conny Karlsson ('75)
FIN19.66
  
 
8
Yury Bialou
Yury Bialou ('81)
BLR19.43
  
 
9
Zlatan Žmirak
Zlatan Žmirak ('73)
CRO18.87
  
 
10
Ivan Emilianov
Ivan Emilianov ('77)
MDA18.08
  
 
11
Giovanni Tubini
Giovanni Tubini ('64)
ITA18.05
  
 
12
Pavol Pankúch
Pavol Pankúch ('75)
SVK17.93
  
 
13
Michal Oertelt
Michal Oertelt ('79)
CZE16.66
  
 
6august
6august
1
Arsi Harju
Arsi Harju ('74)
FIN20.40
Q
  
 
2
Manuel Martínez
Manuel Martínez ('74)
ESP20.38
Q
  
 
3
Rutger Smith
Rutger Smith ('81)
NED20.17
q
  
 
4
Milan Haborák
Milan Haborák ('73)
SVK20.15
q
  
 
5
Roman Virastyuk
Roman Virastyuk ('68)
UKR19.90
q
  
 
6
Petr Stehlík
Petr Stehlík ('77)
CZE19.76
q
  
 
7
Jimmy Nordin
Jimmy Nordin ('79)
SWE19.76
q
  
 
8
Zsolt Bíber
Zsolt Bíber ('76)
HUN18.83
  
 
9
Andy Dittmar
Andy Dittmar ('74)
GER18.77
  
 
10
Detlef Bock
Detlef Bock ('74)
GER18.08
  
 
11
Marco Dodoni
Marco Dodoni ('72)
ITA17.82
  
 
12
Hamza Alić
Hamza Alić ('79)
BIH17.29
  
 
13
Antonín Žalský
Antonín Žalský ('80)
CZE17.17
  
 
Pavel Lyzhyn
Pavel Lyzhyn ('81)
BLR NM
  
 
M Diskoskast 2.0 kg    
11august

Finale A

Finale
11august
1
Róbert Fazekas
Róbert Fazekas ('75)
HUN68.83
  
 
2
Virgilijus Alekna
Virgilijus Alekna ('72)
LTU66.62
  
 
3
Michael Möllenbeck
Michael Möllenbeck ('69)
GER66.37
  
 
4
Mario Pestano
Mario Pestano ('78)
ESP64.69
  
 
5
Aleksander Tammert
Aleksander Tammert ('73)
EST64.55
  
 
6
Dmitriy Shevchenko
Dmitriy Shevchenko ('68)
RUS63.97
  
 
7
Zoltán Kővágó
Zoltán Kővágó ('79)
HUN63.63
  
 
8
Leonid Cherevko
Leonid Cherevko ('74)
BLR61.72
  
 
9
Timo Tompuri
Timo Tompuri ('69)
FIN61.17
  
 
10
Jo Van Daele
Jo Van Daele ('72)
BEL61.07
  
 
11
Ionel Oprea
Ionel Oprea ('70)
ROU60.62
  
 
12
Gerd Kanter
Gerd Kanter ('79)
EST55.14
  
 
Kvalifikation9august
9august
9august
1
Mario Pestano
Mario Pestano ('78)
ESP65.27
Q
  
 
2
Virgilijus Alekna
Virgilijus Alekna ('72)
LTU64.54
Q
  
 
3
Gerd Kanter
Gerd Kanter ('79)
EST63.66
Q
  
 
4
Leonid Cherevko
Leonid Cherevko ('74)
BLR62.99
q
  
 
5
Ionel Oprea
Ionel Oprea ('70)
ROU62.70
q
  
 
6
Roland Varga
Roland Varga ('77)
HUN62.14
  
 
7
Igor Primc
Igor Primc ('66)
SLO60.78
  
 
8
Diego Fortuna
Diego Fortuna ('68)
ITA60.04
  
 
9
Torsten Schmidt
Torsten Schmidt ('74)
GER59.78
  
 
10
Einar Kristian Tveitå
Einar Kristian Tveitå ('73)
NOR59.69
  
 
11
Mika Loikkanen
Mika Loikkanen ('74)
FIN59.19
  
 
12
Jean-Claude Retel
Jean-Claude Retel ('68)
FRA58.29
  
 
13
Kristian Pettersson
Kristian Pettersson ('71)
SWE55.85
  
 
14
Sávvas Panávoglou
Sávvas Panávoglou ('74)
GRE54.24
  
 
9august
9august
1
Aleksander Tammert
Aleksander Tammert ('73)
EST65.10
Q
  
 
2
Michael Möllenbeck
Michael Möllenbeck ('69)
GER63.92
Q
  
 
3
Zoltán Kővágó
Zoltán Kővágó ('79)
HUN63.52
Q
  
 
4
Róbert Fazekas
Róbert Fazekas ('75)
HUN63.41
Q
  
 
5
Timo Tompuri
Timo Tompuri ('69)
FIN63.18
Q
  
 
6
Dmitriy Shevchenko
Dmitriy Shevchenko ('68)
RUS63.14
Q
  
 
7
Jo Van Daele
Jo Van Daele ('72)
BEL62.71
q
  
 
8
Libor Malina
Libor Malina ('73)
CZE60.96
  
 
9
David Martínez
David Martínez ('67)
ESP59.27
  
 
10
Robert Weir
Robert Weir ('61)
GBR58.37
  
 
11
Cristiano Andrei
Cristiano Andrei ('73)
ITA57.86
  
 
12
Timo Sinervo
Timo Sinervo ('75)
FIN57.30
  
 
13
Jaroslav Žitňanský
Jaroslav Žitňanský ('72)
SVK56.19
  
 
14
Olgierd Stański
Olgierd Stański ('73)
POL55.64
  
 
M Hammerkast 7.26 kg    
7august

Finale A

Finale
7august
1
Adrián Annus
Adrián Annus ('74)
HUN81.17
  
 
 
76.0078.6580.6281.1780.37  –  
2
Vladyslav Piskunov
Vladyslav Piskunov ('78)
UKR80.39
  
 
3
Aléxandros Papadimitríou
Aléxandros Papadimitríou ('73)
GRE80.21
  
 SB
4
Balázs Kiss
Balázs Kiss ('72)
HUN80.17
  
 
5
Andriy Skvaruk
Andriy Skvaruk ('67)
UKR80.15
  
 
6
Tibor Gécsek
Tibor Gécsek ('64)
HUN79.25
  
 
7
Libor Charfreitag
Libor Charfreitag ('77)
SVK79.20
  
 PB
8
Olli-Pekka Karjalainen
Olli-Pekka Karjalainen ('80)
FIN78.57
  
 
9
Ivan Tikhon
Ivan Tikhon ('76)
BLR77.86
  
 
10
Miloslav Konopka
Miloslav Konopka ('79)
SVK77.33
  
 
11
Aleksey Zagorniy
Aleksey Zagorniy ('78)
RUS77.01
  
 
12
Nicolas Figère
Nicolas Figère ('79)
FRA76.49
  
 
Kvalifikation6august
6august
6august
1
Aleksey Zagorniy
Aleksey Zagorniy ('78)
RUS80.16
Q
  
 
2
Adrián Annus
Adrián Annus ('74)
HUN79.82
Q
  
 
3
Nicolas Figère
Nicolas Figère ('79)
FRA78.50
q
  
 
4
Aléxandros Papadimitríou
Aléxandros Papadimitríou ('73)
GRE78.39
q
  
 
5
Ivan Tikhon
Ivan Tikhon ('76)
BLR78.24
q
  
 
6
Miloslav Konopka
Miloslav Konopka ('79)
SVK78.16
q
  
 
7
Vladyslav Piskunov
Vladyslav Piskunov ('78)
UKR78.06
q
  
 
8
Nicola Vizzoni
Nicola Vizzoni ('73)
ITA77.57
  
 SB
9
Karsten Kobs
Karsten Kobs ('71)
GER77.44
  
 
10
Szymon Ziółkowski
Szymon Ziółkowski ('76)
POL77.17
  
 
11
Holger Klose
Holger Klose ('72)
GER76.98
  
 
12
Ilya Konovalov
Ilya Konovalov ('71)
RUS76.79
  
 
13
David Söderberg
David Söderberg ('79)
FIN74.64
  
 
14
Vladimír Maška
Vladimír Maška ('73)
CZE74.52
  
 
15
Bengt Johansson
Bengt Johansson ('73)
SWE71.27
  
 
16
Dorian Çollaku
Dorian Çollaku ('77)
ALB67.47
  
 
6august
6august
1
Andriy Skvaruk
Andriy Skvaruk ('67)
UKR79.96
Q
  
 
2
Balázs Kiss
Balázs Kiss ('72)
HUN79.32
Q
  
 
3
Libor Charfreitag
Libor Charfreitag ('77)
SVK79.18
Q
  
 PB
4
Tibor Gécsek
Tibor Gécsek ('64)
HUN79.03
Q
  
 
5
Olli-Pekka Karjalainen
Olli-Pekka Karjalainen ('80)
FIN77.78
q
  
 
6
Vadim Khersontsev
Vadim Khersontsev ('74)
RUS77.00
  
 
7
Oleksandr Krykun
Oleksandr Krykun ('68)
UKR76.92
  
 
8Jan BieleckiJan Bielecki ('71)DEN76.82
  
 PB
9
Christophe Épalle
Christophe Épalle ('69)
FRA76.27
  
 
10
Maciej Pałyszko
Maciej Pałyszko ('78)
POL75.51
  
 
11
Primož Kozmus
Primož Kozmus ('79)
SLO72.60
  
 
12
Vítor Costa
Vítor Costa ('74)
POR72.43
  
 
13
Hrístos Polihroníou
Hrístos Polihroníou ('72)
GRE71.70
  
 
14
Markus Esser
Markus Esser ('80)
GER70.15
  
 
Andras Haklits
Andras Haklits ('77)
CRO NM
  
 
M Spydkast 800 gram    
9august

Finale A

Finale
9august
1
Steve Backley
Steve Backley ('69)
GBR88.54
  
 SB
2
Sergey Makarov
Sergey Makarov ('73)
RUS88.05
  
 
3
Boris Henry
Boris Henry ('73)
GER85.33
  
 
4
Ēriks Rags
Ēriks Rags ('75)
LAT84.07
  
 
5
Raymond Hecht
Raymond Hecht ('68)
GER83.95
  
 
6
Aleksandr Ivanov
Aleksandr Ivanov ('82)
RUS82.66
  
 
7
Dariusz Trafas
Dariusz Trafas ('72)
POL80.37
  
 
8
Aki Parviainen
Aki Parviainen ('74)
FIN78.92
  
 
9
Harri Haatainen
Harri Haatainen ('78)
FIN78.27
  
 
10
Mick Hill
Mick Hill ('64)
GBR76.12
  
 
Jan Železný
Jan Železný ('66)
CZE NM
  
 
Ari Pakarinen
Ari Pakarinen ('69)
FIN NM
  
 
Kvalifikation7august
7august
7august
1
Steve Backley
Steve Backley ('69)
GBR85.76
Q
  
 
2
Sergey Makarov
Sergey Makarov ('73)
RUS83.24
Q
  
 
3
Jan Železný
Jan Železný ('66)
CZE82.44
Q
  
 
4
Boris Henry
Boris Henry ('73)
GER82.31
Q
  
 
5
Dariusz Trafas
Dariusz Trafas ('72)
POL80.28
q
  
 
6
Mick Hill
Mick Hill ('64)
GBR79.38
q
  
 
7
Harri Haatainen
Harri Haatainen ('78)
FIN79.25
q
  
 
8
Ari Pakarinen
Ari Pakarinen ('69)
FIN79.04
q
  
 
9
Vadims Vasiļevskis
Vadims Vasiļevskis ('82)
LAT78.20
  
 
10
Gergely Horváth
Gergely Horváth ('75)
HUN77.93
  
 
11
Vadim Bavikin
Vadim Bavikin ('70)
ISR77.73
  
 
12
Felix Loretz
Felix Loretz ('75)
SUI73.29
  
 
13Richard KnudsenRichard Knudsen ('72)DEN73.27
  
 
7august
7august
1
Ēriks Rags
Ēriks Rags ('75)
LAT84.05
Q
  
 
2
Aleksandr Ivanov
Aleksandr Ivanov ('82)
RUS82.60
Q
  
 
3
Raymond Hecht
Raymond Hecht ('68)
GER81.86
q
  
 
4
Aki Parviainen
Aki Parviainen ('74)
FIN81.49
q
  
 
5
Björn Lange
Björn Lange ('79)
GER78.80
  
 
6
Gregor Högler
Gregor Högler ('72)
AUT78.40
  
 
7
Andreas Thorkildsen
Andreas Thorkildsen ('82)
NOR78.36
  
 
8
Rajmund Kółko
Rajmund Kółko ('71)
POL78.05
  
 
9
Miroslav Guzdek
Miroslav Guzdek ('75)
CZE75.84
  
 
10
Andrus Värnik
Andrus Värnik ('77)
EST75.66
  
 
11
Joachim Kiteau
Joachim Kiteau ('82)
FRA72.29
  
 
12
Nick Nieland
Nick Nieland ('72)
GBR71.92
  
 
Terry McHugh
Terry McHugh ('63)
IRL NM
  
 
M Tikamp    
8august

Finale A

Finale
8august
1
Roman Šebrle
Roman Šebrle ('74)
CZE8800
  
 =SB
 
10,83/+1,37,92/+0,815,412,1248,4814,04/0,046,885,1068,514.42,94
2
Erki Nool
Erki Nool ('70)
EST8438
  
 SB
 
10,75/+1,37,49/+0,614,762,0047,2614,63/0,045,055,3059,524.41,95
3
Lev Lobodin
Lev Lobodin ('69)
RUS8390
  
 
 
10,88/+1,37,17/+1,416,122,0349,5014,25/0,048,935,2056,344.40,80
4
Jón Arnar Magnússon
Jón Arnar Magnússon ('69)
ISL8238
  
 
 
10,96/+1,37,48/-0,916,142,0048,8014,61/0,045,124,9063,964.59,95
5
Jaakko Ojaniemi
Jaakko Ojaniemi ('80)
FIN8192
  
NU23R PB
 
10,58/+1,37,56/+1,215,371,9749,3114,75/0,044,294,4066,634.44,94
6
Mike Maczey
Mike Maczey ('72)
GER8158
  
 SB
 
11,17/+0,47,43w/+2,314,352,0651,0414,54/0,043,845,1063,754.43,75
7
Laurent Hernu
Laurent Hernu ('76)
FRA8051
  
 
 
11,22/+0,47,32/-0,913,182,0049,3214,35/0,045,844,9058,564.35,25
8
Aleksandr Pogorelov
Aleksandr Pogorelov ('80)
RUS8016
  
 
 
11,15/+0,87,63w/+2,614,762,0951,2814,37/0,042,034,9058,034.56,15
9
William Frullani
William Frullani ('79)
ITA7863
  
 
 
10,59/+1,37,27/+1,113,812,1248,8114,37/0,040,474,4050,794.53,57
10
Paolo Casarsa
Paolo Casarsa ('75)
ITA7807
  
 
 
11,27/+0,47,01/+1,315,131,9151,3714,50/0,042,724,8066,164.52,35
11
Zsolt Kürtösi
Zsolt Kürtösi ('71)
HUN7806
  
 SB
 
11,07/+0,46,93/+1,115,081,9750,2314,62/0,046,254,6058,324.53,58
12
Klaus Ambrosch
Klaus Ambrosch ('73)
AUT7773
  
 
 
11,09/+0,86,69/+1,413,771,9149,7314,74/0,042,114,7067,674.42,51
13
Marzio Viti
Marzio Viti ('73)
ITA7632
  
 
 
11,45/+0,47,37/+0,714,371,9452,4915,29/0,046,564,9053,384.48,10
14
Jukka Väkeväinen
Jukka Väkeväinen ('78)
FIN7605
  
 
 
11,12/+0,87,16/+1,313,161,9748,7515,22/0,038,294,7050,024.31,93
15
Rolf Schläfli
Rolf Schläfli ('71)
SUI7543
  
 
 
11,38/+0,86,76/0,014,311,9150,1315,18/0,044,124,5063,564.53,05
16
Sebastian Knabe
Sebastian Knabe ('78)
GER7036
  
 
 
11,06/+0,87,44/+0,114,152,0048,6514,37/0,042,97NH52,504.57,80
17
Eugène Martineau
Eugène Martineau ('80)
NEDDNF
  
 
 
11,32/+0,46,71/-0,412,671,9150,34
Tomáš Dvořák
Tomáš Dvořák ('72)
CZEDNF
  
 
 
10,96/+1,37,39/+0,915,521,9449,9714,34/0,044,38NH
Krzysztof Andrzejak
Krzysztof Andrzejak ('75)
POLDNF
  
 
 
11,20/+0,87,05/+0,714,142,0349,7415,41/0,0NM
Oleksandr Yurkov
Oleksandr Yurkov ('75)
UKRDNF
  
 
 
11,19/+1,37,53/+1,214,641,9752,2315,00/0,045,31
M 20 km kapgang    
6august

Finale A

Finale
6august
1
Francisco Javier Fernández
Francisco Javier Fernández ('77)
ESP1:18:37
  
 
2
Vladimir Andreyev
Vladimir Andreyev ('66)
RUS1:19:56
  
 
3
Juan Manuel Molina
Juan Manuel Molina ('79)
ESP1:20:36
  
 
4
Viktor Burayev
Viktor Burayev ('82)
RUS1:20:36
  
 SB
5
Ivan Trotski
Ivan Trotski ('76)
BLR1:20:52
  
 SB
6
Yevgeniy Misyulya
Yevgeniy Misyulya ('64)
BLR1:20:56
  
 SB
7
Alessandro Gandellini
Alessandro Gandellini ('73)
ITA1:21:03
  
 SB
8
Robert Heffernan
Robert Heffernan ('78)
IRL1:21:10
  
 
9
Lorenzo Civallero
Lorenzo Civallero ('75)
ITA1:21:21
  
 PB
10
Andrey Stadnichuk
Andrey Stadnichuk ('73)
RUS1:21:29
  
 
11
André Höhne
André Höhne ('78)
GER1:21:38
  
 PB
12
João Vieira
João Vieira ('76)
POR1:21:55
  
 
13
Jiří Malysa
Jiří Malysa ('66)
CZE1:22:21
  
 SB
14
Roman Magdziarczyk
Roman Magdziarczyk ('77)
POL1:22:57
  
 PB
15
Benjamin Kuciński
Benjamin Kuciński ('82)
POL1:24:38
  
 
16
Augusto Cardoso
Augusto Cardoso ('70)
POR1:24:59
  
 
17
Erik Tysse
Erik Tysse ('80)
NOR1:25:06
  
 
18
Peter Barto
Peter Barto ('75)
SVK1:25:36
  
 SB
19
Jan Albrecht
Jan Albrecht ('81)
GER1:25:58
  
 
20
Miloš Holuša
Miloš Holuša ('65)
CZE1:26:03
  
 
21
Theódoros Stamatópoulos
Theódoros Stamatópoulos ('70)
GRE1:25:53
  
 
22
Radovan Elko
Radovan Elko ('80)
SVK1:27:47
  
 
23
Miloš Bátovský
Miloš Bátovský ('79)
SVK1:28:54
  
 
Andi Drake
Andi Drake ('65)
GBR DQ
  
 
M 50 km kapgang    
8august

Finale A

Finale
8august
1
Robert Korzeniowski
Robert Korzeniowski ('68)
POL3:36:39
  
 WRPB
2
Aleksey Voyevodin
Aleksey Voyevodin ('70)
RUS3:40:16
  
 PB
3
Jesús Ángel García
Jesús Ángel García ('69)
ESP3:44:33
  
 SB
4
German Skurygin
German Skurygin ('63)
RUS3:48:58
  
 SB
5
Trond Nymark
Trond Nymark ('76)
NOR3:50:16
  
 
6
Denis Langlois
Denis Langlois ('68)
FRA3:50:47
  
 SB
7
Aleksandar Raković
Aleksandar Raković ('68)
YUG3:51:47
  
 SB
8
Francesco Galdenzi
Francesco Galdenzi ('76)
ITA3:52:17
  
 
9
Modris Liepiņš
Modris Liepiņš ('66)
LAT3:52:36
  
 SB
10
Grzegorz Sudoł
Grzegorz Sudoł ('78)
POL3:54:35
  
 
11
Peter Korčok
Peter Korčok ('74)
SVK3:55:34
  
 
12
Santiago Pérez
Santiago Pérez ('72)
ESP3:55:50
  
 
13
Fredrik Svensson
Fredrik Svensson ('73)
SWE3:56:32
  
 PB
14
Spirídon Kastánis
Spirídon Kastánis ('64)
GRE4:00:31
  
 SB
15
David Boulanger
David Boulanger ('74)
FRA4:03:20
  
 SB
16
Pedro Martins
Pedro Martins ('68)
POR4:03:39
  
 
17
Bengt Bengtsson
Bengt Bengtsson ('61)
SWE4:07:03
  
 SB
18
René Piller
René Piller ('65)
FRA4:07:20
  
 SB
19
Uģis Brūvelis
Uģis Brūvelis ('71)
LAT4:14:39
  
 SB
20
Marek Janek
Marek Janek ('77)
SVK4:19:08
  
 
Jiří Malysa
Jiří Malysa ('66)
CZE DQ
  
 
Jacob SørensenJacob Sørensen ('74)DEN DQ
  
 
Mikel Odriozola
Mikel Odriozola ('73)
ESP DQ
  
 
Jamie Costin
Jamie Costin ('77)
IRL DQ
  
 
Giovanni De Benedictis
Giovanni De Benedictis ('68)
ITA DQ
  
 
Marco Giungi
Marco Giungi ('74)
ITA DNF
  
 
Tomasz Lipiec
Tomasz Lipiec ('71)
POL DQ
  
 
Jorge Costa
Jorge Costa ('61)
POR DNF
  
 
Yuriy Andronov
Yuriy Andronov ('71)
RUS DQ
  
 
Martin Pupiš
Martin Pupiš ('78)
SVK DQ
  
 
M 4 x 100 m stafet    
11august

Finale A

Finale
11august
1
 
  
UKR38.53
  
NR 
  Kostyantyn Vasyukov, Konstantin Rurak, Anatoliy Dovgal, Oleksandr Kaydash
2
 
  
POL38.71
  
 
  Ryszard Pilarczyk, Łukasz Chyła, Marcin Nowak, Marcin Urbaś
3
 
  
GER38.88
  
 
  Ronny Ostwald, Marc Blume, Alexander Kosenkow, Christian Schacht
4
 
  
FRA38.97
  
 
  David Patros, Aimé-Issa Nthépé, Jérôme Éyana, Ronald Pognon
5
 
  
ESP39.07
  
 
  Cecilio Maestra, Ángel David Rodríguez, Orkatz Beitia, Carlos Berlanga
6
 
  
RUS39.12
  
 
  Aleksandr Smirnov, Sergey Blinov, Aleksandr Ryabov, Sergey Bychkov
 
  
ITADNF
  
 
  Francesco Scuderi, Alessandro Cavallaro, Maurizio Checcucci, Marco Torrieri
 
  
GBR38.19DQ IAAF Rule 32.2.a 38.19
  
 
  Christian Malcolm, Darren Campbell, Marlon Devonish, Dwain Chambers
Indledende heats10august
10august
10august
1
 
  
GER39.21
Q
  
 
  Ronny Ostwald, Marc Blume, Alexander Kosenkow, Christian Schacht
2
 
  
RUS39.24
Q
  
 
  Aleksandr Smirnov, Sergey Blinov, Aleksandr Ryabov, Sergey Bychkov
3
 
  
UKR39.24
Q
  
 
  Kostyantyn Vasyukov, Konstantin Rurak, Anatoliy Dovgal, Oleksandr Kaydash
4
 
  
ITA39.28
q
  
 
  Francesco Scuderi, Alessandro Cavallaro, Maurizio Checcucci, Marco Torrieri
5
 
  
FIN39.58
  
 
  Tommi Hartonen, Tuomas Näsi, Stefan Koivikko, Markus Pöyhönen
6
 
  
SLO39.71
  
 
  Rok Predanič, Matic Osovnikar, Boštjan Fridrih, Urban Acman
7
 
  
GRE39.92
  
 
  Aristotélis Gavélas, Aléxandros Kóntzos, Yeóryios Theodorídis, Vasílios Séggos
8
Sverige 
Sverige  
SWE39.99
  
 
  Peter Häggström, Lion Martinez, Patrik Lövgren, Johan Engberg
10august
10august
1
 
  
FRA38.93
Q
  
 
  David Patros, Aimé-Issa Nthépé, Jérôme Éyana, Ronald Pognon
2
 
  
POL38.98
Q
  
 
  Ryszard Pilarczyk, Łukasz Chyła, Marcin Nowak
3
 
  
ESP39.08
q
  
 
  Cecilio Maestra, Ángel David Rodríguez, Orkatz Beitia, Carlos Berlanga
4
 
  
EST39.69
  
NR 
  Argo Golberg, Maidu Laht, Martin Vihmann, Erki Nool
 
  
ISRDNF
  
 
  Kfir Golan, Tamás Mezei, Gideon Jablonka, Alex Porkhomovski
 
  
NEDDNF
  
 
  Martijn Ungerer, Troy Douglas, Timothy Beck, Patrick van Balkom
 
  
GBR38.55DQ IAAF Rule 32.2.a 38.55
  
 
  Christian Malcolm, Darren Campbell, Marlon Devonish, Dwain Chambers
M 4 x 400 m stafet    
11august

Finale A

Finale
11august
1
 
  
GBR3:01.25
  
 
  Jared Deacon, Matthew Elias, Jamie Baulch, Daniel Caines, Sean Baldock (heat)
2
 
  
RUS3:01.34
  
 
  Oleg Mishukov, Andrey Semyonov, Ruslan Mashchenko, Yuriy Borzakovskiy, Yevgeniy Lebedev (heat)
3
 
  
FRA3:02.76
  
 
  Leslie Djhone, Ahmed Douhou, Naman Keïta, Ibrahima Wade
4
 
  
CZE3:03.82
  
 
  Štěpán Tesařík, Radek Zachoval, Jiří Mužík, Karel Bláha, Jan Mazanec (heat), Jiří Vojtík (heat)
5
 
  
IRL3:04.13
  
 
  Rob Daly, Paul McKee, Antoine Burke, David McCarthy
6
 
  
GRE3:04.26
  
 
  Stilianós Dimótsios, Anastásios Goúsis, Yeóryios Ikonomídis, Periklís Iakovákis
7
 
  
GER3:08.56
  
 
  Ingo Schultz, Jens Dautzenberg, Lars Figura, Bastian Swillims
 
  
POLDQ
  
 
  Marcin Marciniszyn, Marek Plawgo, Piotr Rysiukiewicz, Robert Maćkowiak, Artur Gąsiewski (heat)
Indledende heats10august
10august
10august
1
 
  
GBR3:02.97
Q
  
 
  Jared Deacon, Sean Baldock, Jamie Baulch, Matthew Elias
2
 
  
POL3:03.11
Q
  
 
  Marcin Marciniszyn, Artur Gąsiewski, Piotr Rysiukiewicz, Robert Maćkowiak
3
 
  
RUS3:03.11
Q
  
 
  Oleg Mishukov, Yuriy Borzakovskiy, Yevgeniy Lebedev, Andrey Semyonov
4
 
  
IRL3:03.73
q
  
 NR
  Rob Daly, Paul McKee, Antoine Burke, David McCarthy
5
 
  
CZE3:04.35
q
  
 
  Jiří Vojtík, Radek Zachoval, Jan Mazanec, Karel Bláha
10august
10august
1
 
  
GER3:03.55
Q
  
 
  Bastian Swillims, Jens Dautzenberg, Lars Figura, Ingo Schultz
2
 
  
FRA3:03.77
Q
  
 
  Leslie Djhone, Ahmed Douhou, Ibrahima Wade, Naman Keïta
3
 
  
GRE3:04.31
Q
  
 
  Stilianós Dimótsios, Anastásios Goúsis, Yeóryios Ikonomídis, Periklís Iakovákis
4
 
  
ESP3:05.28
  
 
  César Martínez, Salvador Rodríguez, Andrés Martínez, David Canal
 
  
LATDQ
  
 
  Inguns Sviklins, Viktors Lācis, Ģirts Lamba, Dmitrijs Miļkevičs
K 100 m    
7august Vind: -0.7

Finale A

Finale
7augustVind: -0.7
1
Ekateríni Thánou
Ekateríni Thánou ('75)
GRE11.10
  
 
2
Kim Gevaert
Kim Gevaert ('78)
BEL11.22
  
 
3
Manuela Levorato
Manuela Levorato ('77)
ITA11.23
  
 
4
Glory Alozie
Glory Alozie ('77)
ESP11.32
  
 
5
Melanie Paschke
Melanie Paschke ('70)
GER11.37
  
 
6
Abi Oyepitan
Abi Oyepitan ('79)
GBR11.41
  
 
7
Odiah Sidibé
Odiah Sidibé ('70)
FRA11.57
  
 
8
Alenka Bikar
Alenka Bikar ('74)
SLO11.63
  
 
Semifinale7august
7august Vind: +0.2
7augustVind: +0.2
1
Kim Gevaert
Kim Gevaert ('78)
BEL11.27
Q
  
 
2
Glory Alozie
Glory Alozie ('77)
ESP11.32
Q
  
 
3
Abi Oyepitan
Abi Oyepitan ('79)
GBR11.33
Q
  
 SB
4
Alenka Bikar
Alenka Bikar ('74)
SLO11.37
Q
  
 SB
5
Yeoryía Koklóni
Yeoryía Koklóni ('81)
GRE11.44
  
 
6
Sina Schielke
Sina Schielke ('81)
GER11.48
  
 
7
Marina Kislova
Marina Kislova ('78)
RUS11.49
  
 
8
Delphine Combe
Delphine Combe ('74)
FRA11.65
  
 
7august Vind: +0.3
7augustVind: +0.3
1
Ekateríni Thánou
Ekateríni Thánou ('75)
GRE11.05
Q
  
 SB
2
Manuela Levorato
Manuela Levorato ('77)
ITA11.26
Q
  
 
3
Melanie Paschke
Melanie Paschke ('70)
GER11.35
Q
  
 
4
Odiah Sidibé
Odiah Sidibé ('70)
FRA11.42
Q
  
 
5
Yulia Bartsevich
Yulia Bartsevich ('79)
BLR11.44
  
 
6
Agnė Visockaitė
Agnė Visockaitė ('78)
LTU11.44
  
 
7
Karin Mayr
Karin Mayr ('71)
AUT11.52
  
 
8
Olena Pastushenko
Olena Pastushenko ('79)
UKR11.54
  
 
Indledende heats6august
6august Vind: +0.1
6augustVind: +0.1
1
Glory Alozie
Glory Alozie ('77)
ESP11.42
Q
  
 
2
Yulia Bartsevich
Yulia Bartsevich ('79)
BLR11.42
Q
  
 
3
Marina Kislova
Marina Kislova ('78)
RUS11.45
Q
  
 
4
Alenka Bikar
Alenka Bikar ('74)
SLO11.49
q
  
 
5
Marion Wagner
Marion Wagner ('78)
GER11.53
  
 
6
Johanna Manninen
Johanna Manninen ('80)
FIN11.58
  
 
7
Daniela Bellanova
Daniela Bellanova ('76)
ITA11.78
  
 
6august Vind: +0.7
6augustVind: +0.7
1
Manuela Levorato
Manuela Levorato ('77)
ITA11.45
Q
  
 
1
Manuela Levorato
Manuela Levorato ('77)
ITA11.46
Q
  
 
2
Yeoryía Koklóni
Yeoryía Koklóni ('81)
GRE11.51
Q
  
 
3
Sina Schielke
Sina Schielke ('81)
GER11.53
Q
  
 
4
Anzhela Kravchenko
Anzhela Kravchenko ('71)
UKR11.54
  
 
5
Beata Szkudlarz
Beata Szkudlarz ('80)
POL11.56
  
 
6
Joice Maduaka
Joice Maduaka ('73)
GBR11.60
  
 
7
Aksel Gürcan
Aksel Gürcan ('73)
TUR11.98
  
 
6august Vind: +0.4
6augustVind: +0.4
1
Kim Gevaert
Kim Gevaert ('78)
BEL11.19
Q
  
 
2
Karin Mayr
Karin Mayr ('71)
AUT11.35
Q
  
 
3
Melanie Paschke
Melanie Paschke ('70)
GER11.36
Q
  
 
4
Odiah Sidibé
Odiah Sidibé ('70)
FRA11.40
q
  
 
5
Agnė Visockaitė
Agnė Visockaitė ('78)
LTU11.50
q
  
 
6
Larisa Kruglova
Larisa Kruglova ('72)
RUS11.65
  
 
7
Vincenza Calì
Vincenza Calì ('83)
ITA11.66
  
 
6august Vind: +0.3
6augustVind: +0.3
1
Ekateríni Thánou
Ekateríni Thánou ('75)
GRE11.07
Q
  
 SB
2
Abi Oyepitan
Abi Oyepitan ('79)
GBR11.40
Q
  
 
3
Delphine Combe
Delphine Combe ('74)
FRA11.45
Q
  
 
4
Olena Pastushenko
Olena Pastushenko ('79)
UKR11.47
q
  
 
5
Natalya Ignatova
Natalya Ignatova ('73)
RUS11.62
  
 
6
Bettina Müller
Bettina Müller ('73)
AUT11.62
  
 
7
Enikő Szabó
Enikő Szabó ('79)
HUN11.62
  
 
K 200 m    
9august Vind: -0.3

Finale A

Finale
9augustVind: -0.3
1
Muriel Hurtis
Muriel Hurtis ('79)
FRA22.43
  
 SB
2
Kim Gevaert
Kim Gevaert ('78)
BEL22.53
  
 PB
3
Manuela Levorato
Manuela Levorato ('77)
ITA22.75
  
 SB
4
Sylviane Félix
Sylviane Félix ('77)
FRA22.89
  
 SB
5
Gabi Rockmeier
Gabi Rockmeier ('73)
GER23.00
  
 
6
Karin Mayr
Karin Mayr ('71)
AUT23.06
  
 
7
Jacqueline Poelman
Jacqueline Poelman ('73)
NED23.31
  
 
8
Alenka Bikar
Alenka Bikar ('74)
SLO23.37
  
 
Semifinale9august
9august Vind: +1.0
9augustVind: +1.0
1
Muriel Hurtis
Muriel Hurtis ('79)
FRA22.46
Q
  
 SB
3
Karin Mayr
Karin Mayr ('71)
AUT22.99
Q
  
 
4
Alenka Bikar
Alenka Bikar ('74)
SLO23.18
Q
  
 
5
Ciara Sheehy
Ciara Sheehy ('80)
IRL23.47
  
 
6
Ekaterina Mashova
Ekaterina Mashova ('74)
BUL23.48
  
 
7
Irina Khabarova
Irina Khabarova ('66)
RUS23.59
  
 
8
Shani Anderson
Shani Anderson ('75)
GBR23.60
  
 
9august Vind: 0.0
9augustVind: 0.0
1
Kim Gevaert
Kim Gevaert ('78)
BEL22.73
Q
  
 
2
Sylviane Félix
Sylviane Félix ('77)
FRA22.78
Q
  
 SB
3
Gabi Rockmeier
Gabi Rockmeier ('73)
GER23.07
Q
  
 
4
Jacqueline Poelman
Jacqueline Poelman ('73)
NED23.14
Q
  
 
5
Daniela Graglia
Daniela Graglia ('76)
ITA23.20
  
 PB
6
Yuliya Tabakova
Yuliya Tabakova ('80)
RUS23.32
  
 
7
Ólga Kaidantzí
Ólga Kaidantzí ('79)
GRE23.39
  
 
8
Fabé Dia
Fabé Dia ('77)
FRA23.50
  
 
Indledende heats8august
8august Vind: -1.1
8augustVind: -1.1
1
Muriel Hurtis
Muriel Hurtis ('79)
FRA22.86
Q
  
 
2
Gabi Rockmeier
Gabi Rockmeier ('73)
GER23.24
Q
  
 
3
Ciara Sheehy
Ciara Sheehy ('80)
IRL23.25
Q
  
 
4
Shani Anderson
Shani Anderson ('75)
GBR23.42
q
  
 
5
Zuzanna Radecka
Zuzanna Radecka ('75)
POL23.71
  
 
6
Jenny Kallur
Jenny Kallur ('81)
SWE23.96
  
 
7
Barbara Petráhn
Barbara Petráhn ('78)
HUN24.31
  
 
8august Vind: -0.3
8augustVind: -0.3
1
Karin Mayr
Karin Mayr ('71)
AUT23.03
Q
  
 
2
Daniela Graglia
Daniela Graglia ('76)
ITA23.33
Q
  
 PB
3
Fabé Dia
Fabé Dia ('77)
FRA23.39
Q
  
 SB
4
Jacqueline Poelman
Jacqueline Poelman ('73)
NED23.41
q
  
 
5
Johanna Manninen
Johanna Manninen ('80)
FIN23.47
  
 
6
Natallia Safronnikava
Natallia Safronnikava ('73)
BLR23.69
  
 
7
Enikő Szabó
Enikő Szabó ('79)
HUN23.78
  
 
8august Vind: 0.0
8augustVind: 0.0
1
Sylviane Félix
Sylviane Félix ('77)
FRA23.03
Q
  
 SB
2
Manuela Levorato
Manuela Levorato ('77)
ITA23.10
Q
  
 
3
Yuliya Tabakova
Yuliya Tabakova ('80)
RUS23.24
Q
  
 
4
Ekaterina Mashova
Ekaterina Mashova ('74)
BUL23.33
q
  
 
5
Ólga Kaidantzí
Ólga Kaidantzí ('79)
GRE23.37
q
  
 SB
6
Sarah Reilly
Sarah Reilly ('73)
IRL24.03
  
 SB
7
Klodiana Shala
Klodiana Shala ('79)
ALB24.93
  
 
8august Vind: -0.8
8augustVind: -0.8
1
Kim Gevaert
Kim Gevaert ('78)
BEL22.97
Q
  
 
2
Alenka Bikar
Alenka Bikar ('74)
SLO23.35
Q
  
 
3
Irina Khabarova
Irina Khabarova ('66)
RUS23.53
Q
  
 
4
Monika Gachevska
Monika Gachevska ('74)
BUL23.62
  
 
Ionela Tîrlea
Ionela Tîrlea ('76)
ROU DNF
  
 
K 400 m    
8august

Finale A

Finale
8august
1
Olesya Zykina
Olesya Zykina ('80)
RUS50.45
  
 SB
2
Grit Breuer
Grit Breuer ('72)
GER50.70
  
 SB
3
Lee McConnell
Lee McConnell ('78)
GBR51.02
  
 PB
4
Grażyna Prokopek
Grażyna Prokopek ('77)
POL51.53
  
 
5
Anastasiya Kapachinskaya
Anastasiya Kapachinskaya ('79)
RUS51.69
  
 
6
Antonina Yefremova
Antonina Yefremova ('81)
UKR52.02
  
 
7
Sviatlana Usovich
Sviatlana Usovich ('80)
BLR52.10
  
 
8
Birgit Rockmeier
Birgit Rockmeier ('73)
GER52.91
  
 
Indledende heats7august
7august
7august
1
Olesya Zykina
Olesya Zykina ('80)
RUS50.47
Q
  
 
2
Birgit Rockmeier
Birgit Rockmeier ('73)
GER52.28
Q
  
 
3
Danielle Perpoli
Danielle Perpoli ('68)
ITA52.34
  
 
4
Karen Shinkins
Karen Shinkins ('76)
IRL52.50
  
 
5
Hrísa Goudenoúdi
Hrísa Goudenoúdi ('77)
GRE52.63
  
 
6
Jovana Miljkovic
Jovana Miljkovic ('77)
YUG53.72
  
 
Catherine Murphy
Catherine Murphy ('75)
GBR DNF
  
 
7august
7august
1
Antonina Yefremova
Antonina Yefremova ('81)
UKR51.96
Q
  
 
2
Grażyna Prokopek
Grażyna Prokopek ('77)
POL52.01
Q
  
 
3
Claudia Marx
Claudia Marx ('78)
GER52.42
  
 
4
Tatyana Levina
Tatyana Levina ('77)
RUS52.56
  
 
5
Barbara Petráhn
Barbara Petráhn ('78)
HUN52.72
  
 
6
Otilia Ruicu
Otilia Ruicu ('78)
ROU53.35
  
 
8
Zana Minina
Zana Minina ('77)
LTU53.50
  
 
7august
7august
1
Grit Breuer
Grit Breuer ('72)
GER50.98
Q
  
 SB
2
Lee McConnell
Lee McConnell ('78)
GBR51.24
Q
  
 PB
3
Anastasiya Kapachinskaya
Anastasiya Kapachinskaya ('79)
RUS51.56
q
  
 
4
Sviatlana Usovich
Sviatlana Usovich ('80)
BLR52.33
q
  
 
5
Olha Mishchenko
Olha Mishchenko ('71)
UKR52.62
  
 
6
Lena Udd
Lena Udd ('70)
SWE53.26
  
 
7
Klodiana Shala
Klodiana Shala ('79)
ALB55.81
  
 
K 800 m    
8august

Finale A

Finale
8august
1
Jolanda Čeplak
Jolanda Čeplak ('76)
SLO1:57.65
  
 
2
Mayte Martínez
Mayte Martínez ('76)
ESP1:58.86
  
 PB
3
Kelly Holmes
Kelly Holmes ('70)
GBR1:59.83
  
 SB
4
Ludmila Formanová
Ludmila Formanová ('74)
CZE2:00.23
  
 
5
Claudia Gesell
Claudia Gesell ('77)
GER2:00.51
  
 SB
6
Nédia Semedo
Nédia Semedo ('78)
POR2:00.54
  
 PB
7
Ivonne Teichmann
Ivonne Teichmann ('77)
GER2:00.87
  
 
8
Natallia Dziadkova
Natallia Dziadkova ('79)
BLR2:04.24
  
 
Semifinale7august
7august
7august
1
Jolanda Čeplak
Jolanda Čeplak ('76)
SLO2:00.37
Q
  
 
2
Claudia Gesell
Claudia Gesell ('77)
GER2:00.67
Q
  
 SB
3
Nédia Semedo
Nédia Semedo ('78)
POR2:00.85
Q
  
 PB
4
Svetlana Cherkasova
Svetlana Cherkasova ('78)
RUS2:01.59
  
 
5
Sandra Stals
Sandra Stals ('75)
BEL2:02.44
  
 
6
Jo Fenn
Jo Fenn ('74)
GBR2:02.99
  
 
7
Tsvetelina Kirilova
Tsvetelina Kirilova ('77)
BUL2:05.07
  
 
8
Tanya Blake
Tanya Blake ('71)
MLT2:10.33
  
 
7august
7august
1
Kelly Holmes
Kelly Holmes ('70)
GBR2:00.66
Q
  
 
2
Mayte Martínez
Mayte Martínez ('76)
ESP2:00.72
Q
  
 
3
Ludmila Formanová
Ludmila Formanová ('74)
CZE2:01.07
Q
  
 
4
Ivonne Teichmann
Ivonne Teichmann ('77)
GER2:01.15
q
  
 
5
Natallia Dziadkova
Natallia Dziadkova ('79)
BLR2:01.20
q
  
 
6
Brigita Langerholc
Brigita Langerholc ('76)
SLO2:02.43
  
 
7
Olga Raspopova
Olga Raspopova ('78)
RUS2:02.53
  
 
Aurélie Coulaud
Aurélie Coulaud ('79)
FRA DNF
  
 
Indledende heats6august
6august
6august
1
Kelly Holmes
Kelly Holmes ('70)
GBR2:03.18
Q
  
 
2
Ludmila Formanová
Ludmila Formanová ('74)
CZE2:03.25
Q
  
 
3
Olga Raspopova
Olga Raspopova ('78)
RUS2:03.73
Q
  
 
4
Elisabeth Grousselle
Elisabeth Grousselle ('73)
FRA2:04.07
  
 
5
Suvi Myllymäki
Suvi Myllymäki ('80)
FIN2:04.69
  
 
6
Anny Christofidou
Anny Christofidou ('81)
CYP2:05.82
  
 
7
Yuliya Gurtovenko
Yuliya Gurtovenko ('80)
UKR2:08.04
  
 
6august
6august
1
Svetlana Cherkasova
Svetlana Cherkasova ('78)
RUS2:02.40
Q
  
 
2
Mayte Martínez
Mayte Martínez ('76)
ESP2:02.59
Q
  
 
3
Brigita Langerholc
Brigita Langerholc ('76)
SLO2:03.14
Q
  
 
4
Tanya Blake
Tanya Blake ('71)
MLT2:03.22
q
  
 
5
Virginie Fouquet
Virginie Fouquet ('75)
FRA2:03.75
  
 
6
María Papadopoúlou
María Papadopoúlou ('74)
GRE2:04.52
  
 
7
Petra Ptiček
Petra Ptiček ('81)
CRO2:05.15
  
 PB
6august
6august
1
Nédia Semedo
Nédia Semedo ('78)
POR2:02.80
Q
  
 
2
Jo Fenn
Jo Fenn ('74)
GBR2:02.91
Q
  
 
3
Sandra Stals
Sandra Stals ('75)
BEL2:03.13
Q
  
 
4
Ivonne Teichmann
Ivonne Teichmann ('77)
GER2:03.23
q
  
 
5Heidi JensenHeidi Jensen ('66)DEN2:03.41
  
 
6
Adrienne McIvor
Adrienne McIvor ('70)
IRL2:05.01
  
 
7
Irina Mistyukevich
Irina Mistyukevich ('77)
RUS2:07.67
  
 
6august
6august
1
Claudia Gesell
Claudia Gesell ('77)
GER2:01.69
Q
  
 
2
Jolanda Čeplak
Jolanda Čeplak ('76)
SLO2:01.98
Q
  
 
3
Tsvetelina Kirilova
Tsvetelina Kirilova ('77)
BUL2:02.29
Q
  
 
4
Natallia Dziadkova
Natallia Dziadkova ('79)
BLR2:02.31
q
  
 
5
Aurélie Coulaud
Aurélie Coulaud ('79)
FRA2:03.16
q
  
 
6
Helena Fuchsová
Helena Fuchsová ('65)
CZE2:03.71
  
 
7Rikke RønholtRikke Rønholt ('76)DEN2:03.97
  
 
K 1500 m    
11august

Finale A

Finale
11august
1
Süreyya Ayhan
Süreyya Ayhan ('78)
TUR3:58.79
  
 PB
2
Gabriela Szabo
Gabriela Szabo ('75)
ROU3:58.81
  
 SB
3
Tatyana Tomashova
Tatyana Tomashova ('75)
RUS4:01.28
  
 PB
4
Judit Varga
Judit Varga ('76)
HUN4:02.37
  
 
5
Daniela Yordanova
Daniela Yordanova ('76)
BUL4:03.03
  
 SB
6
Natalia Rodríguez
Natalia Rodríguez ('79)
ESP4:06.15
  
 
7
Alesia Turava
Alesia Turava ('79)
BLR4:06.64
  
 
8
Nuria Fernández
Nuria Fernández ('76)
ESP4:07.11
  
 
9
Lidia Chojecka
Lidia Chojecka ('77)
POL4:10.56
  
 
10
Iryna Lishchynska
Iryna Lishchynska ('76)
UKR4:11.70
  
 
11
Iris María Fuentes-Pila
Iris María Fuentes-Pila ('80)
ESP4:13.02
  
 
12
Carla Sacramento
Carla Sacramento ('71)
POR4:17.01
  
 
Indledende heats9august
9august
9august
1
Judit Varga
Judit Varga ('76)
HUN4:07.71
Q
  
 
2
Daniela Yordanova
Daniela Yordanova ('76)
BUL4:07.76
Q
  
 
3
Iris María Fuentes-Pila
Iris María Fuentes-Pila ('80)
ESP4:07.89
Q
  
 
4
Kelly Holmes
Kelly Holmes ('70)
GBR4:08.11
  
 
5
Elena Iagăr
Elena Iagăr ('75)
ROU4:09.37
  
 
6
Yekaterina Puzanova
Yekaterina Puzanova ('79)
RUS4:11.49
  
 
7
María Tsírba
María Tsírba ('79)
GRE4:12.75
  
 
8
Trine Pilskog
Trine Pilskog ('72)
NOR4:13.84
  
 
9
Rasa Drazdauskaitė
Rasa Drazdauskaitė ('81)
LTU4:16.80
  
 
10
Anjolie Wisse
Anjolie Wisse ('76)
NED4:17.89
  
 
9august
9august
1
Süreyya Ayhan
Süreyya Ayhan ('78)
TUR4:04.42
Q
  
 SB
2
Iryna Lishchynska
Iryna Lishchynska ('76)
UKR4:08.89
Q
  
 
3
Natalia Rodríguez
Natalia Rodríguez ('79)
ESP4:08.91
Q
  
 
4
Kathleen Friedrich
Kathleen Friedrich ('77)
GER4:08.98
  
 
5
Helen Pattinson
Helen Pattinson ('74)
GBR4:09.66
  
 
6
Lena Nilsson
Lena Nilsson ('80)
SWE4:09.89
  
 =PB
7
Veerle Dejaeghere
Veerle Dejaeghere ('73)
BEL4:10.88
  
 
8
Geraldine Hendricken
Geraldine Hendricken ('70)
IRL4:18.13
  
 
9
Helena Javornik
Helena Javornik ('66)
SLO4:18.46
  
 
10
Lívia Tóth
Lívia Tóth ('80)
HUN4:19.53
  
 
11
Sara Palmas
Sara Palmas ('77)
ITA4:28.31
  
 
9august
9august
1
Tatyana Tomashova
Tatyana Tomashova ('75)
RUS4:05.04
Q
  
 
2
Gabriela Szabo
Gabriela Szabo ('75)
ROU4:05.14
Q
  
 SB
3
Nuria Fernández
Nuria Fernández ('76)
ESP4:05.42
Q
  
 
4
Carla Sacramento
Carla Sacramento ('71)
POR4:05.70
q
  
 
5
Alesia Turava
Alesia Turava ('79)
BLR4:05.75
q
  
 
6
Lidia Chojecka
Lidia Chojecka ('77)
POL4:05.78
q
  
 
7
Hayley Tullett
Hayley Tullett ('73)
GBR4:10.68
  
 
8
Maria Lynch
Maria Lynch ('78)
IRL4:14.41
  
 
9Heidi JensenHeidi Jensen ('66)DEN4:16.01
  
 
10
Kristin Roset
Kristin Roset ('79)
NOR4:17.40
  
 
11
Sonja Roman
Sonja Roman ('79)
SLO4:19.87
  
 
K 5000 m    
10august

Finale A

Finale
10august
1
Marta Domínguez
Marta Domínguez ('75)
ESP15:14.76
  
 
2
Sonia O'Sullivan
Sonia O'Sullivan ('69)
IRL15:14.85
  
 SB
3
Yelena Zadorozhnaya
Yelena Zadorozhnaya ('77)
RUS15:15.22
  
 SB
4
Olga Yegorova
Olga Yegorova ('72)
RUS15:16.65
  
 
5
Jo Pavey
Jo Pavey ('73)
GBR15:18.70
  
 
6
Mihaela Botezan
Mihaela Botezan ('76)
ROU15:19.12
  
 SB
7
Elvan Abeylegesse
Elvan Abeylegesse ('82)
TUR15:24.41
  
 
8
Gunhild Haugen
Gunhild Haugen ('72)
NOR15:30.19
  
 
9
Sonja Stolić
Sonja Stolić ('80)
YUG15:33.42
  
 PB
10
Melanie Schulz
Melanie Schulz ('79)
GER15:46.64
  
 
11
Gloria Marconi
Gloria Marconi ('68)
ITA15:47.63
  
 
12
Inês Monteiro
Inês Monteiro ('80)
POR15:55.79
  
 
13
Silvia Weissteiner
Silvia Weissteiner ('79)
ITA15:58.92
  
 
14
Helena Javornik
Helena Javornik ('66)
SLO16:06.32
  
 
15
Una English
Una English ('70)
IRL16:19.36
  
 
16
Krisztina Papp
Krisztina Papp ('82)
HUN16:20.23
  
 
17
Liliya Volkova
Liliya Volkova ('77)
RUS16:21.21
  
 
18
Hayley Yelling
Hayley Yelling ('74)
GBR16:26.41
  
 
19
Maria McCambridge
Maria McCambridge ('75)
IRL17:00.15
  
 
Hrisostomía Iakóvou
Hrisostomía Iakóvou ('71)
GRE DNS
  
 
María Protópappa
María Protópappa ('73)
GRE DNF
  
 
Marina Bastos
Marina Bastos ('71)
POR DNF
  
 
Olivera Jevtić
Olivera Jevtić ('77)
YUG DNS
  
 
K 10000 m    
6august

Finale A

Finale
6august
1
Paula Radcliffe
Paula Radcliffe ('73)
GBR30:01.09
  
AR ENGPB
2
Sonia O'Sullivan
Sonia O'Sullivan ('69)
IRL30:47.59
  
NR PB
3
Lyudmila Biktasheva
Lyudmila Biktasheva ('74)
RUS31:04.00
  
 PB
4
Mihaela Botezan
Mihaela Botezan ('76)
ROU31:13.96
  
 PB
5
Jeļena Prokopčuka
Jeļena Prokopčuka ('76)
LAT31:17.72
  
 PB
6
Olivera Jevtić
Olivera Jevtić ('77)
YUG31:47.82
  
 SB
7
Constantina Dita
Constantina Dita ('70)
ROU31:53.61
  
 PB
8
Gunhild Haugen
Gunhild Haugen ('72)
NOR31:57.02
  
 SB
9
Sonja Stolić
Sonja Stolić ('80)
YUG32:00.55
  
 PB
10
Sabrina Mockenhaupt
Sabrina Mockenhaupt ('80)
GER32:08.52
  
 PB
11
Galina Aleksandrova
Galina Aleksandrova ('76)
RUS32:11.52
  
 PB
12
Maura Viceconte
Maura Viceconte ('67)
ITA32:12.66
  
 SB
13
Hrisostomía Iakóvou
Hrisostomía Iakóvou ('71)
GRE32:18.62
  
NR PB
14
Anikó Kálovics
Anikó Kálovics ('77)
HUN32:22.61
  
 SB
15
Alena Samokhvalova
Alena Samokhvalova ('80)
RUS32:30.33
  
 
16
Luminita Talpoş
Luminita Talpoş ('72)
ROU32:30.48
  
 PB
17
Marie Davenport
Marie Davenport ('75)
IRL32:35.11
  
 
18
Fatima Yvelain
Fatima Yvelain ('69)
FRA32:40.40
  
 
19
Ana Dias
Ana Dias ('74)
POR32:41.56
  
 
20
Liz Yelling
Liz Yelling ('74)
GBR32:44.44
  
 
21
Bente Landøy
Bente Landøy ('72)
NOR32:47.47
  
 PB
22
Inga Juodeškienė
Inga Juodeškienė ('71)
LTU32:58.56
  
 PB
23
Mónica Rosa
Mónica Rosa ('78)
POR32:59.22
  
 
24
Gloria Marconi
Gloria Marconi ('68)
ITA33:01.11
  
 
25
María Luisa Larraga
María Luisa Larraga ('70)
ESP33:14.05
  
 
26
Anne Keenan-Buckley
Anne Keenan-Buckley ('62)
IRL33:19.94
  
 
27
Nili Abramski
Nili Abramski ('70)
ISR34:51.15
  
 
Fernanda Ribeiro
Fernanda Ribeiro ('69)
POR DNF
  
 
Nataliya Berkut
Nataliya Berkut ('75)
UKR DNF
  
 
K Marathon    
10august

Finale A

Finale
10august
1
Maria Guida
Maria Guida ('66)
ITA2:26:05
  
 SB 1
2
Luminita Zaituc
Luminita Zaituc ('68)
GER2:26:58
  
 SB 2
3
Sonja Oberem
Sonja Oberem ('73)
GER2:28:45
  
  3
4
Jane Salumäe
Jane Salumäe ('68)
EST2:33:46
  
 SB 4
5
Rosaria Console
Rosaria Console ('79)
ITA2:35:23
  
  5
6
Nadezhda Wijenberg
Nadezhda Wijenberg ('64)
NED2:36:06
  
 SB 6
7
Marie Söderström-Lundberg
Marie Söderström-Lundberg ('60)
SWE2:36:13
  
 SB 7
8
Ulrike Maisch
Ulrike Maisch ('77)
GER2:36:41
  
  8
9Annemette JensenAnnemette Jensen ('72)DEN2:37:27
  
 SB 9
10
Judit Földing-Nagy
Judit Földing-Nagy ('65)
HUN2:37:33
  
  10
11
Anna Pichrtová
Anna Pichrtová ('73)
CZE2:37:39
  
  11
12
Giovanna Volpato
Giovanna Volpato ('75)
ITA2:38:15
  
  12
13
Irina Timofeyeva
Irina Timofeyeva ('70)
RUS2:40:11
  
  13
14
Tatyana Zolotaryova
Tatyana Zolotaryova ('70)
RUS2:41:29
  
  14
15
Dagmar Rabensteiner
Dagmar Rabensteiner ('63)
AUT2:41:39
  
  15
16
Lidiya Vasilevskaya
Lidiya Vasilevskaya ('73)
RUS2:44:28
  
  16
17
Melanie Kraus
Melanie Kraus ('74)
GER2:44:56
  
 SB 17
18
Susanne Johansson
Susanne Johansson ('62)
SWE2:47:11
  
 SB 18
19
Fátima Silva
Fátima Silva ('70)
POR2:47:28
  
  19
20
Irina Safarova
Irina Safarova ('69)
RUS2:49:21
  
  20
21
Karin Schön
Karin Schön ('62)
SWE2:49:57
  
  21
Marleen Renders
Marleen Renders ('68)
BEL DNF
  
 
Chantal Dällenbach
Chantal Dällenbach ('62)
FRA DQ
  
 
Valentina Delion
Valentina Delion ('73)
MDA DNF
  
 
Alina Ivanova
Alina Ivanova ('69)
RUS DNF
  
 
Nuta Olaru
Nuta Olaru ('70)
ROU DNF
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
9august Vind: -0.7

Finale A

Finale
9augustVind: -0.7
1
Glory Alozie
Glory Alozie ('77)
ESP12.73
  
 
2
Olena Krasovska
Olena Krasovska ('76)
UKR12.88
  
 
3
Yana Kasova
Yana Kasova ('81)
BUL12.91
  
 
4
Patricia Girard
Patricia Girard ('68)
FRA13.03
  
 
5
Haydy Aron
Haydy Aron ('73)
FRA13.05
  
 
5
Diane Allahgreen
Diane Allahgreen ('75)
GBR13.05
  
 
7
Susanna Kallur
Susanna Kallur ('81)
SWE13.09
  
 
8
Svetla Dimitrova
Svetla Dimitrova ('70)
BUL13.75
  
 
Semifinale9august
9august Vind: 0.0
9augustVind: 0.0
1
Patricia Girard
Patricia Girard ('68)
FRA12.82
Q
  
 
2
Olena Krasovska
Olena Krasovska ('76)
UKR12.88
Q
  
 
3
Diane Allahgreen
Diane Allahgreen ('75)
GBR12.92
Q
  
 =PB
4
Yana Kasova
Yana Kasova ('81)
BUL12.98
Q
  
 
5
Aneta Sosnowska
Aneta Sosnowska ('74)
POL13.04
  
 PB
6
Svetlana Laukhova
Svetlana Laukhova ('73)
RUS13.06
  
 
7
Linda Ferga
Linda Ferga ('76)
FRA13.11
  
 
8
Judith Vis
Judith Vis ('80)
NED13.22
  
 
9august Vind: +0.6
9augustVind: +0.6
1
Glory Alozie
Glory Alozie ('77)
ESP12.79
Q
  
 
2
Haydy Aron
Haydy Aron ('73)
FRA12.93
Q
  
 PB
3
Susanna Kallur
Susanna Kallur ('81)
SWE13.02
Q
  
 
4
Svetla Dimitrova
Svetla Dimitrova ('70)
BUL13.05
Q
  
 
5
Irina Lenskiy
Irina Lenskiy ('71)
ISR13.05
  
 
6
Aurelia Trywiańska
Aurelia Trywiańska ('76)
POL13.08
  
 
7
Hristiána Tabáki
Hristiána Tabáki ('73)
GRE13.18
  
 
8
Mariya Koroteyeva
Mariya Koroteyeva ('81)
RUS13.20
  
 
Indledende heats8august
8august Vind: +0.5
8augustVind: +0.5
1
Patricia Girard
Patricia Girard ('68)
FRA13.00
Q
  
 
2
Aurelia Trywiańska
Aurelia Trywiańska ('76)
POL13.08
Q
  
 
3
Diane Allahgreen
Diane Allahgreen ('75)
GBR13.10
q
  
 
4
Edit Vári
Edit Vári ('75)
HUN13.32
  
 
5
Lucie Škrobáková
Lucie Škrobáková ('82)
CZE13.66
  
 
6
Sabrina Previtali
Sabrina Previtali ('75)
ITA13.74
  
 
8august Vind: 0.0
8augustVind: 0.0
1
Susanna Kallur
Susanna Kallur ('81)
SWE13.01
Q
  
 
2
Glory Alozie
Glory Alozie ('77)
ESP13.03
Q
  
 
3
Mariya Koroteyeva
Mariya Koroteyeva ('81)
RUS13.23
q
  
 
4
Justyna Oleksy
Justyna Oleksy ('83)
POL13.31
  
 
5
Miriam Bobková
Miriam Bobková ('79)
SVK13.71
  
 
6
Mirjam Liimask
Mirjam Liimask ('83)
EST13.75
  
 
7
Barbara Panno
Barbara Panno ('75)
ITA13.80
  
 
8august Vind: -0.3
8augustVind: -0.3
1
Svetlana Laukhova
Svetlana Laukhova ('73)
RUS13.02
Q
  
 
2
Yana Kasova
Yana Kasova ('81)
BUL13.07
Q
  
 
3
Judith Vis
Judith Vis ('80)
NED13.31
q
  
 
4
Flóra Redoúmi
Flóra Redoúmi ('76)
GRE13.42
  
 
5
Arantza Loureiro
Arantza Loureiro ('81)
ESP13.47
  
 
6
Jenny Kallur
Jenny Kallur ('81)
SWE13.48
  
 
7
Margaret Macchiut
Margaret Macchiut ('74)
ITA13.48
  
 
8august Vind: +0.3
8augustVind: +0.3
1
Haydy Aron
Haydy Aron ('73)
FRA13.00
Q
  
 
2
Olena Krasovska
Olena Krasovska ('76)
UKR13.04
Q
  
 
3
Irina Lenskiy
Irina Lenskiy ('71)
ISR13.04
q
  
 
4
Aneta Sosnowska
Aneta Sosnowska ('74)
POL13.08
q
  
 =SB
5
Derval O'Rourke
Derval O'Rourke ('81)
IRL13.41
  
 PB
6
Manuela Bosco
Manuela Bosco ('82)
FIN13.60
  
 
7
Urška Beti
Urška Beti ('78)
SLO13.69
  
 
8august Vind: +1.1
8augustVind: +1.1
1
Svetla Dimitrova
Svetla Dimitrova ('70)
BUL13.02
Q
  
 SB
2
Linda Ferga
Linda Ferga ('76)
FRA13.03
Q
  
 
3
Hristiána Tabáki
Hristiána Tabáki ('73)
GRE13.10
q
  
 
4
Johanna Halkoaho
Johanna Halkoaho ('77)
FIN13.45
  
 
5
Kirsten Bolm
Kirsten Bolm ('75)
GER13.46
  
 
6
Svetlana Gnezdilov
Svetlana Gnezdilov ('69)
ISR13.50
  
 SB
7
Daniela Wöckinger
Daniela Wöckinger ('81)
AUT13.52
  
 
8
Anila Meta
Anila Meta ('80)
ALB14.18
  
NR NU23R PB
K 400 m hæk    
8august

Finale A

Finale
8august
1
Ionela Tîrlea
Ionela Tîrlea ('76)
ROU54.95
  
 SB
2
Heike Meißner
Heike Meißner ('70)
GER55.89
  
 
3
Anna Olichwierczuk
Anna Olichwierczuk ('78)
POL56.18
  
 
4
Monika Niederstätter
Monika Niederstätter ('74)
ITA56.34
  
 
5
Yekaterina Bakhvalova
Yekaterina Bakhvalova ('72)
RUS56.39
  
 
6
Małgorzata Pskit
Małgorzata Pskit ('76)
POL56.78
  
 
7
Tasha Danvers
Tasha Danvers ('77)
GBR56.93
  
 
8
Sinead Dudgeon
Sinead Dudgeon ('76)
GBR59.39
  
 
Indledende heats7august
7august
7august
1
Ionela Tîrlea
Ionela Tîrlea ('76)
ROU55.57
Q
  
 SB
2
Heike Meißner
Heike Meißner ('70)
GER55.67
Q
  
 SB
3
Monika Niederstätter
Monika Niederstätter ('74)
ITA56.05
q
  
 SB
4
Tasha Danvers
Tasha Danvers ('77)
GBR56.55
q
  
 
5
Marjolein de Jong
Marjolein de Jong ('81)
NED57.00
  
 SB
6
Alena Rücklová
Alena Rücklová ('81)
CZE57.91
  
 
7august
7august
1
Anna Olichwierczuk
Anna Olichwierczuk ('78)
POL55.93
Q
  
 
2
Sinead Dudgeon
Sinead Dudgeon ('76)
GBR56.91
Q
  
 
3
Tatyana Debela
Tatyana Debela ('70)
UKR56.93
  
 
4
Ann Mercken
Ann Mercken ('74)
BEL57.02
  
 
5
Nadja Petersen
Nadja Petersen ('78)
SWE57.09
  
 PB
6
Maria Carmo Tavares
Maria Carmo Tavares ('74)
POR57.90
  
 
7
Lara Rocco
Lara Rocco ('75)
ITA58.05
  
 
7august
7august
1
Yekaterina Bakhvalova
Yekaterina Bakhvalova ('72)
RUS56.15
Q
  
 
2
Małgorzata Pskit
Małgorzata Pskit ('76)
POL56.31
Q
  
 
3
Sylvanie Morandais
Sylvanie Morandais ('79)
FRA57.04
  
 
4
Benedetta Ceccarelli
Benedetta Ceccarelli ('80)
ITA57.24
  
 
5
Tracey Duncan
Tracey Duncan ('79)
GBR57.54
  
 
6
Miriam Hrdličková
Miriam Hrdličková ('76)
SVK57.88
  
 
7
Erica Mårtensson
Erica Mårtensson ('79)
SWE58.49
  
 
K Højdespring    
11august

Finale A

Finale
11august
1
Kajsa Bergqvist
Kajsa Bergqvist ('76)
SWE1.98
  
 
2
Marina Kuptsova
Marina Kuptsova ('81)
RUS1.92
  
 
3
Olga Kaliturina
Olga Kaliturina ('76)
RUS1.89
  
 
4
Oana Pantelimon
Oana Pantelimon ('72)
ROU1.89
  
 
5
Blanka Vlašić
Blanka Vlašić ('83)
CRO1.89
  
 
5
Anna Ksok
Anna Ksok ('83)
POL1.89
  
 
7
Susan Jones
Susan Jones ('78)
GBR1.89
  
 
7
Kathryn Holinski
Kathryn Holinski ('82)
GER1.89
  
 
9
Iryna Myhalchenko
Iryna Myhalchenko ('72)
UKR1.89
  
 
10
Viktoriya Seryogina
Viktoriya Seryogina ('73)
RUS1.85
  
 
11
Ruth Beitia
Ruth Beitia ('79)
ESP1.85
  
 
12
Dóra Győrffy
Dóra Győrffy ('78)
HUN1.80
  
 
Kvalifikation9august
9august
9august
1
Viktoriya Seryogina
Viktoriya Seryogina ('73)
RUS1.90
q
  
 
1
Kajsa Bergqvist
Kajsa Bergqvist ('76)
SWE1.90
q
  
 
1
Iryna Myhalchenko
Iryna Myhalchenko ('72)
UKR1.90
q
  
 
4
Kathryn Holinski
Kathryn Holinski ('82)
GER1.90
q
  
 
4
Anna Ksok
Anna Ksok ('83)
POL1.90
q
  
 =SB
6
Dóra Győrffy
Dóra Győrffy ('78)
HUN1.90
q
  
 
7
Blanka Vlašić
Blanka Vlašić ('83)
CRO1.90
q
  
 
7
Olga Kaliturina
Olga Kaliturina ('76)
RUS1.90
q
  
 
9
Marta Mendía
Marta Mendía ('75)
ESP1.87
  
 
10
Iva Straková
Iva Straková ('80)
CZE1.87
  
 
11
Lucie Finez
Lucie Finez ('76)
FRA1.78
  
 
9august
9august
1
Ruth Beitia
Ruth Beitia ('79)
ESP1.90
q
  
 
2
Susan Jones
Susan Jones ('78)
GBR1.90
q
  
 
2
Oana Pantelimon
Oana Pantelimon ('72)
ROU1.90
q
  
 
4
Marina Kuptsova
Marina Kuptsova ('81)
RUS1.90
q
  
 
5
Nevena Lendjel
Nevena Lendjel ('79)
CRO1.87
  
 
6
Elena Herzenberg
Elena Herzenberg ('79)
GER1.87
  
 
7
Ina Gliznuţa
Ina Gliznuţa ('73)
MDA1.87
  
 
8
Mária Melová
Mária Melová ('75)
SVK1.83
  
 
9
Barbora Laláková
Barbora Laláková ('81)
CZE1.83
  
 
10
Candeğer Oğuz
Candeğer Oğuz ('80)
TUR1.78
  
 
K Stangspring    
9august

Finale A

Finale
9august
1
Svetlana Feofanova
Svetlana Feofanova ('80)
RUS4.60
  
 
2
Yelena Isinbayeva
Yelena Isinbayeva ('82)
RUS4.55
  
 
3
Yvonne Buschbaum
Yvonne Buschbaum ('80)
GER4.50
  
 
4
Yelena Belyakova
Yelena Belyakova ('76)
RUS4.50
  
 
5
Annika Becker
Annika Becker ('81)
GER4.50
  
 
6
Monique de Wilt
Monique de Wilt ('76)
NED4.40
  
NR PB
7
Krisztina Molnár
Krisztina Molnár ('76)
HUN4.30
  
 
7
Anna Rogowska
Anna Rogowska ('81)
POL4.30
  
 
9
Kirsten Belin
Kirsten Belin ('81)
SWE4.30
  
 
10
Naroa Agirre
Naroa Agirre ('79)
ESP4.30
  
 
11
Vanessa Boslak
Vanessa Boslak ('82)
FRA4.20
  
 
11
Thórey Edda Elísdóttir
Thórey Edda Elísdóttir ('77)
ISL4.20
  
 
Kvalifikation7august
7august
7august
1
Annika Becker
Annika Becker ('81)
GER4.40
q
  
 
2
Yelena Belyakova
Yelena Belyakova ('76)
RUS4.40
q
  
 
3
Anna Rogowska
Anna Rogowska ('81)
POL4.40
q
  
 PB
4
Krisztina Molnár
Krisztina Molnár ('76)
HUN4.40
q
  
 
5
Kirsten Belin
Kirsten Belin ('81)
SWE4.40
q
  
 
6
Monique de Wilt
Monique de Wilt ('76)
NED4.30
q
  
 
7
Naroa Agirre
Naroa Agirre ('79)
ESP4.30
q
  
 
8
Thórey Edda Elísdóttir
Thórey Edda Elísdóttir ('77)
ISL4.30
q
  
 =SB
9
Carolin Hingst
Carolin Hingst ('80)
GER4.30
  
 
10
Marie Poissonnier
Marie Poissonnier ('79)
FRA4.15
  
 
11
Paulina Sigg
Paulina Sigg ('81)
FIN4.15
  
 NRPB
12Anita TørringAnita Tørring ('79)DEN4.00
  
 
13
Kateřina Baďurová
Kateřina Baďurová ('82)
CZE3.80
  
 
14
Nadine Rohr
Nadine Rohr ('77)
SUI3.80
  
 
Olga Dogadko
Olga Dogadko ('76)
ISR NH
  
 
Annalisa Meacci
Annalisa Meacci ('76)
ITA NH
  
 
7august
7august
1
Svetlana Feofanova
Svetlana Feofanova ('80)
RUS4.40
q
  
 
2
Yvonne Buschbaum
Yvonne Buschbaum ('80)
GER4.40
q
  
 
3
Yelena Isinbayeva
Yelena Isinbayeva ('82)
RUS4.40
q
  
 
4
Vanessa Boslak
Vanessa Boslak ('82)
FRA4.30
q
  
 
5
Monika Pyrek
Monika Pyrek ('80)
POL4.30
  
 
6
Tania Koleva
Tania Koleva ('72)
BUL4.30
  
 SB
7
Francesca Dolcini
Francesca Dolcini ('74)
ITA4.15
  
 
8
Zsuzsanna Olgyay-Szabó
Zsuzsanna Olgyay-Szabó ('73)
HUN4.15
  
 
9
Dana Cervantes
Dana Cervantes ('78)
ESP4.15
  
 
10
Hanna-Mia Persson
Hanna-Mia Persson ('78)
SWE4.15
  
 
11
Agnes Livebardon
Agnes Livebardon ('80)
FRA4.00
  
 
11
Vala Flosadóttir
Vala Flosadóttir ('78)
ISL4.00
  
 
13Marie Bagger BohnMarie Bagger Bohn ('72)DEN4.00
  
 
13
Anne Latvala
Anne Latvala ('82)
FIN4.00
  
 =PB
13
Yeoryía Tsiliggíri
Yeoryía Tsiliggíri ('72)
GRE4.00
  
 
Michaela Boulová
Michaela Boulová ('81)
CZE NH
  
 
Arianna Farfalletti Casali
Arianna Farfalletti Casali ('76)
ITA NH
  
 
K Længdespring    
7august

Finale A

Finale
7august
1
Tatyana Kotova
Tatyana Kotova ('76)
RUS6.85
+0.5
  
 
2
Jade Johnson
Jade Johnson ('80)
GBR6.73
+1.1
  
 PB
3
Tünde Vaszi
Tünde Vaszi ('72)
HUN6.73
+1.7
  
 
4
Concepción Montaner
Concepción Montaner ('81)
ESP6.67
+0.6
  
 
5
Heike Drechsler
Heike Drechsler ('64)
GER6.64
-0.1
  
 
6
Stilianí Pilátou
Stilianí Pilátou ('80)
GRE6.58
-0.1
  
 
7
Olga Rublyova
Olga Rublyova ('74)
RUS6.58
+0.6
  
 
8
Sofia Schulte
Sofia Schulte ('76)
GER6.43
+1.5
  
 
9
Liliana Zagacka
Liliana Zagacka ('77)
POL6.24
+0.9
  
 
10
Naide Gomes
Naide Gomes ('79)
POR6.23
-1.1
  
 
11
Antoniya Yordanova
Antoniya Yordanova ('76)
BUL6.21
-0.9
  
 
12
Valentīna Gotovska
Valentīna Gotovska ('65)
LAT5.93
+0.5
  
 
Kvalifikation6august
6august
6august
1
Tatyana Kotova
Tatyana Kotova ('76)
RUS6.50
+0.1
q
  
 
2
Olga Rublyova
Olga Rublyova ('74)
RUS6.45
+0.8
q
  
 
3
Stilianí Pilátou
Stilianí Pilátou ('80)
GRE6.43
-0.2
q
  
 
4
Sofia Schulte
Sofia Schulte ('76)
GER6.42
-0.1
q
  
 
5
Heike Drechsler
Heike Drechsler ('64)
GER6.41
-0.4
q
  
 
6
Valentīna Gotovska
Valentīna Gotovska ('65)
LAT6.35
-0.2
q
  
 
7
Naide Gomes
Naide Gomes ('79)
POR6.33
+0.3
q
  
 
8
Johanna Halkoaho
Johanna Halkoaho ('77)
FIN6.30
-0.6
  
 
9
Zita Ajkler
Zita Ajkler ('75)
HUN6.16
-0.3
  
 
10
Silvia Favre
Silvia Favre ('80)
ITA6.08
+0.7
  
 
11
Olivia Wöckinger
Olivia Wöckinger ('79)
AUT6.06
-0.6
  
 
Niurka Montalvo
Niurka Montalvo ('68)
ESP NM
  
 
6august
6august
1
Jade Johnson
Jade Johnson ('80)
GBR6.60
-0.5
Q
  
 
2
Tünde Vaszi
Tünde Vaszi ('72)
HUN6.59
+1.1
q
  
 
3
Concepción Montaner
Concepción Montaner ('81)
ESP6.43
-0.2
q
  
 
4
Antoniya Yordanova
Antoniya Yordanova ('76)
BUL6.35
+0.7
q
  
 
5
Liliana Zagacka
Liliana Zagacka ('77)
POL6.31
-0.1
q
  
 
6
Cristina Nicolau
Cristina Nicolau ('77)
ROU6.29
-0.2
  
 
7
Bianca Kappler
Bianca Kappler ('77)
GER6.20
+0.2
  
 
8
Irina Melnikova
Irina Melnikova ('75)
RUS6.13
-1.1
  
 
9
Níki Xánthou
Níki Xánthou ('73)
GRE6.12
+1.8
  
 
10
Monica Falchi
Monica Falchi ('76)
ITA6.09
-1.6
  
 
11
Tina Čarman
Tina Čarman ('78)
SLO6.03
+0.2
  
 
12
Laura Gatto
Laura Gatto ('77)
ITA5.92
-0.1
  
 
K Trespring     
10august

Finale A

Finale
10august
1
Ashia Hansen
Ashia Hansen ('71)
GBR15.00 w
+3.1
  
 
2
Heli Koivula
Heli Koivula ('75)
FIN14.83 w
+2.2
  
 
3
Yelena Oleynikova
Yelena Oleynikova ('76)
RUS14.54
+0.8
  
 
4
Mihaela Gîndilă
Mihaela Gîndilă ('74)
ROU14.43
+1.7
  
 PB
5
Cristina Nicolau
Cristina Nicolau ('77)
ROU14.39
+0.4
  
 
6
Magdelin Martinez
Magdelin Martinez ('76)
ITA14.27 w
+3.1
  
 
7
Hrisopiyí Devetzí
Hrisopiyí Devetzí ('76)
GRE14.15
+1.5
  
 =PB
8
Anna Pyatykh
Anna Pyatykh ('81)
RUS14.08
+1.5
  
 
9
Olga Bolshova
Olga Bolshova ('68)
MDA14.03
-0.7
  
 
10
Barbara Lah
Barbara Lah ('72)
ITA14.02
+1.1
  
 
11
Carlota Castrejana
Carlota Castrejana ('73)
ESP13.82
+1.1
  
 
12
Irina Vasilyeva
Irina Vasilyeva ('79)
RUS13.55
+0.9
  
 
Kvalifikation8august
8august
8august
1
Magdelin Martinez
Magdelin Martinez ('76)
ITA14.30
+1.0
  A 1
 
2
Ashia Hansen
Ashia Hansen ('71)
GBR14.22
-0.2
  B 1
 
3
Yelena Oleynikova
Yelena Oleynikova ('76)
RUS14.15
-0.7
  A 2
 
4
Barbara Lah
Barbara Lah ('72)
ITA14.11
-1.3
  A 3
 SB
5
Hrisopiyí Devetzí
Hrisopiyí Devetzí ('76)
GRE14.06
+0.7
  A 4
 
6
Cristina Nicolau
Cristina Nicolau ('77)
ROU14.02
+0.6
  A 5
 
7
Heli Koivula
Heli Koivula ('75)
FIN13.98
-0.7
  A 6
 
8
Olga Bolshova
Olga Bolshova ('68)
MDA13.96
+1.3
  A 7
 
9
Carlota Castrejana
Carlota Castrejana ('73)
ESP13.91
-0.4
  B 2
 
10
Anna Pyatykh
Anna Pyatykh ('81)
RUS13.90
+0.2
  B 3
 
11
Irina Vasilyeva
Irina Vasilyeva ('79)
RUS13.89
+0.1
  B 4
 
12
Mihaela Gîndilă
Mihaela Gîndilă ('74)
ROU13.87
-0.1
  A 8
 
13
Olena Hovorova
Olena Hovorova ('73)
UKR13.86
+0.2
  A 9
 
14
Dana Velďáková
Dana Velďáková ('81)
SVK13.78
-0.5
  A 10
 
15
Biljana Mitrovic
Biljana Mitrovic ('77)
YUG13.78
+1.0
  B 5
 PB
16
Alina Dinu
Alina Dinu ('82)
ROU13.76
-0.3
  B 6
 
17
Silvia Biondini
Silvia Biondini ('76)
ITA13.76
+0.7
  B 7
 
18
Liliana Zagacka
Liliana Zagacka ('77)
POL13.69
+1.6
  B 8
 
19
Anja Valant
Anja Valant ('77)
SLO13.53
+0.2
  B 9
 
20
Camilla Johansson
Camilla Johansson ('76)
SWE13.45
0.0
  B 10
 
21
Zita Ajkler
Zita Ajkler ('75)
HUN13.34
+1.0
  B 11
 
22
Virginija Petkevičienė
Virginija Petkevičienė ('71)
LTU13.14
+1.5
  B 12
 
23
Andreja Ribač
Andreja Ribač ('76)
SLO13.05
-0.3
  A 11
 
K Kuglestød 4.0 kg    
10august

Finale A

Finale
10august
1
Irina Korzhanenko
Irina Korzhanenko ('74)
RUS20.64
  
 SB
2
Vita Pavlysh
Vita Pavlysh ('69)
UKR20.02
  
 
3
Svetlana Krivelyova
Svetlana Krivelyova ('69)
RUS19.56
  
 
4
Astrid Kumbernuß
Astrid Kumbernuß ('70)
GER19.22
  
 
5
Nadzeya Ostapchuk
Nadzeya Ostapchuk ('80)
BLR19.07
  
 
6
Nadine Kleinert
Nadine Kleinert ('75)
GER18.68
  
 
7
Krystyna Zabawska
Krystyna Zabawska ('68)
POL18.63
  
 
8
Assunta Legnante
Assunta Legnante ('78)
ITA18.23
  
 =PB
9
Nadine Beckel
Nadine Beckel ('77)
GER18.18
  
 
10
Lieja Tunks
Lieja Tunks ('76)
NED17.54
  
 
11
Elena Hila
Elena Hila ('74)
ROU17.41
  
 
12
Kalliópi Ouzoúni
Kalliópi Ouzoúni ('73)
GRE17.38
  
 
13
Valentina Fedjuschina
Valentina Fedjuschina ('65)
AUT17.11
  
 
14
Cristiana Checchi
Cristiana Checchi ('77)
ITA15.81
  
 
15
Sevda Kalkan
Sevda Kalkan ('77)
TUR14.63
  
 
K Diskoskast 1.0 kg    
7august

Finale A

Finale
7august
1
Ekateríni Vóggoli
Ekateríni Vóggoli ('70)
GRE64.31
  
 
2
Natalya Sadova
Natalya Sadova ('72)
RUS64.12
  
 
3
Anastasía Kelesídou
Anastasía Kelesídou ('72)
GRE63.92
  
 
4
Věra Pospíšilová
Věra Pospíšilová ('78)
CZE62.31
  
 
5
Marzena Wysocka
Marzena Wysocka ('69)
POL62.20
  
 SB
6
Aretí Abatzí
Aretí Abatzí ('74)
GRE61.49
  
 
7
Teresa Machado
Teresa Machado ('69)
POR60.41
  
 
8
Vladimíra Racková
Vladimíra Racková ('67)
CZE59.28
  
 
9
Joanna Wiśniewska
Joanna Wiśniewska ('72)
POL58.92
  
 
10
Shelley Newman
Shelley Newman ('73)
GBR57.38
  
 
11
Jana Tucholke
Jana Tucholke ('81)
GER56.53
  
 
12
Mélina Robert-Michon
Mélina Robert-Michon ('79)
FRA54.92
  
 
Kvalifikation6august
6august
6august
1
Ekateríni Vóggoli
Ekateríni Vóggoli ('70)
GRE61.94
q
  
 
2
Věra Pospíšilová
Věra Pospíšilová ('78)
CZE61.93
q
  
 
4
Aretí Abatzí
Aretí Abatzí ('74)
GRE61.03
q
  
 
5
Joanna Wiśniewska
Joanna Wiśniewska ('72)
POL60.40
q
  
 
6
Teresa Machado
Teresa Machado ('69)
POR59.53
q
  
 
7
Vladimíra Racková
Vladimíra Racková ('67)
CZE58.92
q
  
 
8
Natalya Sadova
Natalya Sadova ('72)
RUS58.44
q
  
 
9
Marzena Wysocka
Marzena Wysocka ('69)
POL58.24
q
  
 
10
Jana Tucholke
Jana Tucholke ('81)
GER56.63
q
  
 
11
Shelley Newman
Shelley Newman ('73)
GBR56.57
q
  
 
12
Mélina Robert-Michon
Mélina Robert-Michon ('79)
FRA56.56
q
  
 
13
Alice Matejková
Alice Matejková ('69)
ESP56.18
  
 
14
Agnese Maffeis
Agnese Maffeis ('65)
ITA55.58
  
 
15
Anna Söderberg
Anna Söderberg ('73)
SWE55.55
  
 
16
Tiina Kankaanpää
Tiina Kankaanpää ('76)
FIN54.14
  
 
17
Eha Rünne
Eha Rünne ('63)
EST54.01
  
 
Vera Begić
Vera Begić ('82)
CRO NM
  
 
K Hammerkast 4.0 kg    
9august

Finale A

Finale
9august
1
Olga Kuzenkova
Olga Kuzenkova ('70)
RUS72.94
  
 
2
Kamila Skolimowska
Kamila Skolimowska ('82)
POL72.46
  
 
3
Manuela Montebrun
Manuela Montebrun ('79)
FRA72.04
  
 
4
Florence Ezeh
Florence Ezeh ('77)
FRA68.03
  
 PB
5
Sini Pöyry
Sini Pöyry ('80)
FIN67.47
  
 
6
Ester Balassini
Ester Balassini ('77)
ITA67.27
  
 
7
Alexándra Papayeoryíou
Alexándra Papayeoryíou ('80)
GRE66.49
  
 PB
8
Clarissa Claretti
Clarissa Claretti ('80)
ITA66.25
  
 
9
Alla Davydova
Alla Davydova ('66)
RUS65.92
  
 
10
Susanne Keil
Susanne Keil ('78)
GER65.20
  
 
11
Andrea Bunjes
Andrea Bunjes ('76)
GER64.92
  
 
12
Evdokía Tsámoglou
Evdokía Tsámoglou ('78)
GRE64.19
  
 
Kvalifikation7august
7august
7august
1
Olga Kuzenkova
Olga Kuzenkova ('70)
RUS68.45
Q
  
 
2
Manuela Montebrun
Manuela Montebrun ('79)
FRA67.74
Q
  
 
3
Susanne Keil
Susanne Keil ('78)
GER66.67
Q
  
 
4
Ester Balassini
Ester Balassini ('77)
ITA65.84
q
  
 
5
Alexándra Papayeoryíou
Alexándra Papayeoryíou ('80)
GRE64.74
q
  
 
6
Iryna Sekachyova
Iryna Sekachyova ('76)
UKR63.13
  
 
7
Ivana Brkljačić
Ivana Brkljačić ('83)
CRO62.46
  
 
8
Lorraine Shaw
Lorraine Shaw ('68)
GBR61.50
  
 
9
Júlia Tudja
Júlia Tudja ('79)
HUN61.46
  
 
10
Volha Tsander
Volha Tsander ('76)
BLR61.39
  
 
11
Yelena Konevtsova
Yelena Konevtsova ('81)
RUS61.22
  
 
12
Agnieszka Pogroszewska
Agnieszka Pogroszewska ('77)
POL60.87
  
 
13
Dolores Pedrares
Dolores Pedrares ('73)
ESP59.93
  
 
14
María José Conde
María José Conde ('80)
POR59.87
  
 
15
Eileen O'Keeffe
Eileen O'Keeffe ('81)
IRL59.64
  
 
16
Manuela Priemer
Manuela Priemer ('78)
GER59.30
  
 
17
Katri Räsänen
Katri Räsänen ('80)
FIN57.61
  
 
18
Eva Danielsen
Eva Danielsen ('81)
NOR56.48
  
 
19
Elena Teloni
Elena Teloni ('64)
CYP55.81
  
 
20
Wendy Koolhaas
Wendy Koolhaas ('80)
NED53.99
  
 
21
Emiliana Ciko
Emiliana Ciko ('78)
ALB53.65
  
 
22
Lenka Ledvinová
Lenka Ledvinová ('85)
CZE47.65
  
 
7august
7august
1
Florence Ezeh
Florence Ezeh ('77)
FRA66.84
Q
  
 
2
Kamila Skolimowska
Kamila Skolimowska ('82)
POL66.11
Q
  
 
3
Clarissa Claretti
Clarissa Claretti ('80)
ITA65.43
q
  
 
4
Sini Pöyry
Sini Pöyry ('80)
FIN64.87
q
  
 
5
Evdokía Tsámoglou
Evdokía Tsámoglou ('78)
GRE64.70
q
  
 
6
Andrea Bunjes
Andrea Bunjes ('76)
GER64.38
q
  
 
7
Alla Davydova
Alla Davydova ('66)
RUS63.38
q
  
 
8
Lucie Vrbenská
Lucie Vrbenská ('77)
CZE63.17
  
 
9
Cecilia Nilsson
Cecilia Nilsson ('79)
SWE62.85
  
 
10
Sónia Alves
Sónia Alves ('79)
POR62.50
  
 
11
Lyudmila Gubkina
Lyudmila Gubkina ('72)
BLR62.18
  
 
12
Maryna Rezanova
Maryna Rezanova ('74)
UKR61.77
  
 
13
Merja Korpela
Merja Korpela ('81)
FIN60.67
  
 
14
Martina Danišová
Martina Danišová ('83)
SVK60.28
  
 
15
Aksana Miankova
Aksana Miankova ('82)
BLR60.13
  
 
16
Monica Torazzi
Monica Torazzi ('71)
ITA58.38
  
 
17
Vânia Silva
Vânia Silva ('80)
POR58.22
  
 
18
Berta Castells
Berta Castells ('84)
ESP57.15
  
 
19
Sanja Gavrilović
Sanja Gavrilović ('82)
CRO56.98
  
 
20
Lívia Marx
Lívia Marx ('80)
HUN56.20
  
 
21
Zübeyde Yıldız
Zübeyde Yıldız ('80)
TUR54.32
  
 
Debby van der Schilt
Debby van der Schilt ('81)
NED NM
  
 
K Spydkast 600 gram    
8august

Finale A

Finale
8august
1
Miréla Manjani
Miréla Manjani ('76)
GRE67.47
  
 SB
2
Steffi Nerius
Steffi Nerius ('72)
GER64.09
  
 
3
Mikaela Ingberg
Mikaela Ingberg ('74)
FIN63.50
  
 SB
4
Tatyana Shikolenko
Tatyana Shikolenko ('68)
RUS63.24
  
 
5
Aggelikí Tsiolakoúdi
Aggelikí Tsiolakoúdi ('76)
GRE63.14
  
 PB
6
Elisabetta Marin
Elisabetta Marin ('77)
ITA60.12
  
 PB
7
Taina Kolkkala
Taina Kolkkala ('76)
FIN59.81
  
 
8
Nikolett Szabó
Nikolett Szabó ('80)
HUN59.28
  
 
9
Felicia Moldovan
Felicia Moldovan ('67)
ROU58.88
  
 
10
Paula Huhtaniemi
Paula Huhtaniemi ('73)
FIN56.24
  
 
11
Inga Kožarenoka
Inga Kožarenoka ('82)
LAT55.28
  
 
12
Kelly Morgan
Kelly Morgan ('80)
GBR53.89
  
 
Kvalifikation6august
6august
6august
1
Steffi Nerius
Steffi Nerius ('72)
GER60.27
q
  
 
2
Mikaela Ingberg
Mikaela Ingberg ('74)
FIN59.60
q
  
 
3
Aggelikí Tsiolakoúdi
Aggelikí Tsiolakoúdi ('76)
GRE58.51
q
  
 SB
4
Tatyana Shikolenko
Tatyana Shikolenko ('68)
RUS55.99
q
  
 
5
Nikolett Szabó
Nikolett Szabó ('80)
HUN55.30
q
  
 
6
Claudia Coslovich
Claudia Coslovich ('72)
ITA54.27
  
 
7
Nikola Brejchová
Nikola Brejchová ('74)
CZE53.88
  
 
8
Sarah Walter
Sarah Walter ('78)
FRA53.34
  
 
9
Jana Trakmann
Jana Trakmann ('82)
EST47.18
  
 
6august
6august
1
Miréla Manjani
Miréla Manjani ('76)
GRE61.09
Q
  
 
2
Felicia Moldovan
Felicia Moldovan ('67)
ROU58.90
q
  
 
3
Kelly Morgan
Kelly Morgan ('80)
GBR56.90
q
  
 
4
Taina Kolkkala
Taina Kolkkala ('76)
FIN56.01
q
  
 
5
Paula Huhtaniemi
Paula Huhtaniemi ('73)
FIN55.69
q
  
 
6
Elisabetta Marin
Elisabetta Marin ('77)
ITA55.52
q
  
 
7
Inga Kožarenoka
Inga Kožarenoka ('82)
LAT55.20
q
  
 
8
Khristina Klishchevska
Khristina Klishchevska ('74)
UKR51.77
  
 
9
Barbora Špotáková
Barbora Špotáková ('81)
CZE51.71
  
 
10Christina ScherwinChristina Scherwin ('76)DEN50.51
  
 
11
Dörthe Friedrich
Dörthe Friedrich ('73)
GER49.46
  
 
K Syvkamp    
10august

Finale A

Finale
10august
1
Carolina Klüft
Carolina Klüft ('83)
SWE6542
  
WU20R PB
 
13,33/-0,31,8913,1623,71/-0,36,36/+1,147,612.17,99
2
Sabine Braun
Sabine Braun ('65)
GER6434
  
 SB
 
13,58/-0,31,8014,5624,69/-0,16,50/+1,951,232.23,24
3
Natallia Sazanovich
Natallia Sazanovich ('73)
BLR6341
  
 SB
 
13,64/-0,31,8015,8624,42/-0,36,33/+0,147,132.28,25
4
Austra Skujytė
Austra Skujytė ('79)
LTU6275
  
 PB
 
14,08/+0,91,8016,7225,01/-0,16,14/0,046,722.23,38
5
Svetlana Sokolova
Svetlana Sokolova ('81)
RUS6150
  
 SB
 
14,05/-0,31,8014,2524,73/-0,36,11/+0,145,302.19,78
6
Kathleen Gutjahr
Kathleen Gutjahr ('75)
GER6106
  
 
 
13,52/-0,31,7712,9324,78/-0,16,13/+0,344,412.18,35
7
Michaela Hejnová
Michaela Hejnová ('80)
CZE6032
  
 PB
 
13,59/-0,31,6812,4724,91/-0,45,98/-0,249,602.15,67
8
Līga Kļaviņa
Līga Kļaviņa ('80)
LAT5996
  
 SB
 
13,95/+0,91,8613,9824,83/-0,26,39/+1,740,282.36,18
9
Sonja Kesselschläger
Sonja Kesselschläger ('78)
GER5973
  
 
 
13,48/-0,31,8313,6324,72/-0,35,91/+0,440,322.27,34
10
Magdalena Szczepańska
Magdalena Szczepańska ('80)
POL5966
  
 
 
14,05/+0,91,7712,7425,11/-0,25,94/-0,144,362.15,55
11
Tiia Hautala
Tiia Hautala ('72)
FIN5960
  
 SB
 
14,06/-1,21,7713,2325,39/-0,46,25/+1,242,662.21,03
12
Larissa Netšeporuk
Larissa Netšeporuk ('70)
EST5953
  
 
 
14,06/+0,91,7413,0725,47/-0,26,06/+1,548,732.21,77
13
Lyudmyla Kovalyova
Lyudmyla Kovalyova ('75)
UKR5865
  
 
 
14,21/-1,51,8011,6225,61/-0,16,32/+1,845,402.25,53
14
Karin Ruckstuhl
Karin Ruckstuhl ('80)
NED5858
  
 PB
 
14,09/-1,21,7412,3625,21/-0,16,31/+1,441,162.21,77
15
Svetlana Gnezdilov
Svetlana Gnezdilov ('69)
ISR5830
  
 PB
 
13,60/-1,51,6512,2024,56/-0,36,13/+0,336,302.13,68
16
Aryiró Stratáki
Aryiró Stratáki ('75)
GRE5759
  
 
 
14,14/-1,21,7412,3425,25/-0,46,08/+1,340,442.21,79
17
María Peinado
María Peinado ('77)
ESP5552
  
 
 
14,06/-1,51,6212,4324,75/-0,35,97/+1,035,392.21,47
18
Naide Gomes
Naide Gomes ('79)
POR5142
  
 
 
13,89/-1,51,7713,5424,96/-0,26,35/+2,036,24DNF
19
Lauretta Derhemi
Lauretta Derhemi ('77)
ALB5119
  
 
 
15,18/+0,91,7110,4426,40/-0,25,70/+0,837,442.26,62
20
Gertrud Bacher-Schöf
Gertrud Bacher-Schöf ('71)
ITA5093
  
 
 
14,23/-1,21,6813,4625,13/-0,1NM44,482.12,35
21
Salla Käppi
Salla Käppi ('80)
FIN4894
  
 
 
13,91/-1,51,7111,8525,33/-0,45,55/+0,247,54DNF
22
Simone Oberer
Simone Oberer ('80)
SUI4890
  
 
 
14,06/-1,21,7712,1325,21/-0,25,99w/+2,136,22DNF
Iryna Butar
Iryna Butar ('80)
BLRDNF
  
 
 
14,19/-1,51,7412,1925,31/-0,44,73/+1,4
Julie Hollman
Julie Hollman ('77)
GBRDNF
  
 
 
14,33/-1,21,7112,25
Remigija Nazarovienė
Remigija Nazarovienė ('67)
LTUDNF
  
 
 
13,73/-1,51,68
Anzhela Atroshchenko
Anzhela Atroshchenko ('70)
TURDNF
  
 
 
13,94/+0,91,7112,8024,85/-0,4NM
K 20 km kapgang    
7august

Finale A

Finale
7august
1
Olimpiada Ivanova
Olimpiada Ivanova ('70)
RUS1:26:42
  
 SB
2
Yelena Nikolayeva
Yelena Nikolayeva ('66)
RUS1:28:20
  
 
3
Erica Alfridi
Erica Alfridi ('68)
ITA1:28:33
  
 SB
4
Gillian O'Sullivan
Gillian O'Sullivan ('76)
IRL1:28:46
  
 PB
5
Claudia Ştef
Claudia Ştef ('78)
ROU1:29:57
  
 SB
6
Elisabetta Perrone
Elisabetta Perrone ('68)
ITA1:30:25
  
 SB
7
Kristina Saltanovič
Kristina Saltanovič ('75)
LTU1:30:44
  
 NRPB
8
Annarita Sidoti
Annarita Sidoti ('69)
ITA1:31:19
  
 
9
Athanasía Tsoumeléka
Athanasía Tsoumeléka ('82)
GRE1:31:25
  
 PB
10
Eva Pérez
Eva Pérez ('75)
ESP1:31:38
  
 PB
11
Athiná Papayiánni
Athiná Papayiánni ('80)
GRE1:31:45
  
 PB
12
Beatriz Pascual
Beatriz Pascual ('82)
ESP1:32:38
  
 PB
13
Olive Loughnane
Olive Loughnane ('76)
IRL1:33:08
  
 
14
Melanie Seeger
Melanie Seeger ('77)
GER1:33:40
  
 
15
Inês Henriques
Inês Henriques ('80)
POR1:35:07
  
 SB
16
Nevena Mineva-Dimitrova
Nevena Mineva-Dimitrova ('72)
BUL1:35:28
  
 
17
Vera Santos
Vera Santos ('81)
POR1:37:19
  
 SB
Elena Ginko
Elena Ginko ('76)
BLR DQ
  
 
María Vasco
María Vasco ('75)
ESP DNF
  
 
Jolanta Dukure
Jolanta Dukure ('79)
LAT DNF
  
 
Sonata Milušauskaitė
Sonata Milušauskaitė ('73)
LTU DNF
  
 
Kjersti Tysse Plätzer
Kjersti Tysse Plätzer ('72)
NOR DQ
  
 
Susana Feitor
Susana Feitor ('75)
POR DNF
  
 
Norica Cîmpean
Norica Cîmpean ('72)
ROU DQ
  
 
Natalya Fedoskina
Natalya Fedoskina ('80)
RUS DNF
  
 
Olga Lukyanchuk
Olga Lukyanchuk ('76)
UKR DQ
  
 
K 4 x 100 m stafet    
11august

Finale A

Finale
11august
1
 
  
FRA42.46
  
 
  Delphine Combe, Muriel Hurtis, Sylviane Félix, Odiah Sidibé
2
 
  
GER42.54
  
 
  Melanie Paschke, Gabi Rockmeier, Sina Schielke, Marion Wagner
3
 
  
RUS43.11
  
 
  Natalya Ignatova, Yuliya Tabakova, Irina Khabarova, Larisa Kruglova
4
 
  
BEL43.22
  
 
  Katleen de Caluwé, Nancy Callaerts, Elodie Ouédraogo, Kim Gevaert
5
 
  
UKR43.38
  
 
  Iryna Kozhemyakina, Anzhela Kravchenko, Olena Sinyavina, Tetyana Tkalich
6
 
  
ITA43.46
  
 
  Daniela Graglia, Vincenza Calì, Manuela Grillo, Manuela Levorato
7
 
  
POL43.96
  
 
  Beata Makaruk, Daria Korczyńska, Agnieszka Rysiukiewicz, Dorota Jędrusińska, Zuzanna Radecka-Pakaszewska (heat)
8
 
  
BLR44.34
  
 
  Yulia Nestsiarenka, Natallia Avramenka, Alena Danilyuk-Neumiarzhytskaya, Natallia Safronnikava
Indledende heats10august
10august
10august
1
 
  
GER43.05
Q
  
 
  Melanie Paschke, Gabi Rockmeier, Sina Schielke, Marion Wagner
2
 
  
RUS43.57
Q
  
 
  Natalya Ignatova, Yuliya Tabakova, Irina Khabarova, Larisa Kruglova
3
 
  
ITA43.74
Q
  
 
  Daniela Graglia, Vincenza Calì, Manuela Grillo, Manuela Levorato
4
 
  
POL43.97
q
  
 
  Beata Makaruk, Daria Korczyńska, Zuzanna Radecka-Pakaszewska, Dorota Jędrusińska
5
 
  
ESP44.32
  
 
  Carme Blay, Arantxa Reinares, Concepción Montaner, Glory Alozie
6
 
  
GBR44.45
  
 
  Joice Maduaka, Shani Anderson, Amanda Forrester, Abi Oyepitan
 
  
NEDDQ
  
 
  Joan van den Akker, Jacqueline Poelman, Pascal van Assendelft, Kristel Spierenburg
10august
10august
1
 
  
FRA43.52
Q
  
 
  Delphine Combe, Muriel Hurtis, Sylviane Félix, Odiah Sidibé
2
 
  
UKR43.55
Q
  
 
  Iryna Kozhemyakina, Anzhela Kravchenko, Olena Sinyavina, Tetyana Tkalich
3
 
  
BEL43.57
Q
  
 
  Katleen de Caluwé, Nancy Callaerts, Elodie Ouédraogo, Kim Gevaert
4
 
  
BLR43.69
q
  
 
  Yulia Nestsiarenka, Natallia Avramenka, Alena Danilyuk-Neumiarzhytskaya, Natallia Safronnikava
5
 
  
GRE44.04
  
 
  María-Eléni Diakátou, Magdaliní Padaléon, Ólga Kaidantzí, Yeoryía Koklóni
6
Sverige 
Sverige  
SWE44.33
  
 
  Emma Rienas, Jenny Kallur, Susanna Kallur, Lena Aruhn
7
 
  
AUT45.05
  
 
  Bettina Müller-Weissina, Sandra Rehrl, Magdalena Witting, Karin Mayr-Krifka
K 4 x 400 m stafet    
11august

Finale A

Finale
11august
1
 
  
GER3:25.10
  
 
  Florence Ekpo-Umoh, Birgit Rockmeier, Claudia Marx, Grit Breuer, Nancy Kette (heat)
2
 
  
RUS3:25.59
  
 
  Natalya Antyukh, Natalya Nazarova, Anastasiya Kapachinskaya, Olesya Zykina, Tatyana Levina (heat), Yekaterina Bakhvalova (heat)
3
 
  
POL3:26.15
  
 
  Zuzanna Radecka-Pakaszewska, Grażyna Prokopek-Janáček, Małgorzata Pskit, Anna Jesień, Justyna Karolkiewicz (heat)
4
 
  
GBR3:26.65
  
 
  Helen Karagounis, Helen Frost, Melanie Purkiss, Lee McConnell
5
 
  
FRA3:31.71
  
 
  Solen Désert-Mariller, Peggy Lopez, Sylvanie Morandais, Marie-Louise Bévis
6
 
  
BLR3:32.46
  
 
  Yekaterina Stankevich, Iryna Khliustava, Anna Kozak, Sviatlana Usovich
7
Sverige 
Sverige  
SWE3:32.65
  
 
  Beatrice Dahlgren, Lena Aruhn, Ellinor Stuhrmann, Nadja Petersen
8
 
  
GRE3:37.38
  
 
  Dímitra Dóva, Haríklia Boudá, María Papadopoúlou, Hrísa Goudenoúdi
Indledende heats10august
10august
10august
1
 
  
GER3:28.48
Q
  
 
  Florence Ekpo-Umoh, Nancy Kette, Claudia Marx, Grit Breuer
2
 
  
POL3:29.20
Q
  
 
  Zuzanna Radecka-Pakaszewska, Justyna Karolkiewicz, Anna Jesień, Grażyna Prokopek-Janáček
3
 
  
BLR3:30.95
Q
  
 
  Yekaterina Stankevich, Iryna Khliustava, Anna Kozak, Sviatlana Usovich
4
 
  
FRA3:31.57
q
  
 
  Marie-Louise Bévis, Solen Désert-Mariller, Sylvanie Morandais, Peggy Lopez
5
 
  
ESP3:37.08
  
 
  Maria Maqueda, Miriam Bravo, Mayte Martínez, Julia Alba
10august
10august
1
 
  
RUS3:30.94
Q
  
 
  Natalya Antyukh, Yekaterina Bakhvalova, Tatyana Levina, Natalya Nazarova
2
 
  
GBR3:33.88
Q
  
 
  Helen Karagounis, Helen Frost, Melanie Purkiss, Lee McConnell
3
Sverige 
Sverige  
SWE3:34.15
Q
  
 
  Beatrice Dahlgren, Lena Aruhn, Ellinor Stuhrmann, Nadja Petersen
4
 
  
GRE3:35.02
q
  
 
  Dímitra Dóva, Haríklia Boudá, María Papadopoúlou, Hrísa Goudenoúdi
5
 
  
POR3:35.36
  
 
  Patrícia Lopes, Sandra Teixeira, Severina Cravid, Maria Carmo Tavares

Seneste resultater

17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb
11.12OdenseOdense Ministævne 1
10.12Aarhus Juleløbet
9.12RandersStangspring med musik
2.12HerlevVinterVægt
2‐3.12RandersJulegavejagten
22.11RandersInternt Freja Nålestævne
22.11AalborgAalborg Indoor I
19.11RandersStangspring med musik
18.11HelsingørNordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11AarhusCRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11RandersStangspring med musik
11.11KøbenhavnSpartas 125 års Jubilæumsløb
4.11SorøPhønix Open
4.11RandersRegionsfinale Vest
3.11RandersStangspring med musik
28.10SilkeborgKastestævne
28.10AalborgRegionsstævne Nordjylland
28.10ViborgVexa HLM Running - Sidste chance!
22.10KøbenhavnCRAFT Løbe Cup 1
13.10EsbjergKastedag Esbjerg
11.10HerlevSommerafslutningsstævne
11.10HelsingørAfslutning for børneholdene
7.10SæbySæby open - Diskoskast
7.10LyngbyAlt-muligt-kamp - Klubstævne
7.10RandersNåle- og Regionsstævne