Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Lapinlahti FIN: 14.7.2002

M 100 m    
Vind: -0.9

Finale A

Finale
Vind: -0.9
1
Jamal Al-Saffar
Jamal Al-Saffar ('71)
KSA10.33
  
 
2
Salem Mubarak Al-Yami
Salem Mubarak Al-Yami ('82)
KSA10.36
  
 
3
Markus Pöyhönen
Markus Pöyhönen ('78)
FIN10.41
  
 
4
Khalifa Al-Saker
Khalifa Al-Saker ('80)
KSA10.45
  
 
5
Sherwin Vries
Sherwin Vries ('80)
RSA10.45
  
 
6
Eric N'Dri
Eric N'Dri ('78)
CIV10.59
  
 
Vind: -1.3
Vind: -1.3
1
Geir Moen
Geir Moen ('69)
NOR10.64
  
 
2
Stefan Koivikko
Stefan Koivikko ('75)
FIN10.64
  
 
3
Tuomas Näsi
Tuomas Näsi ('79)
FIN10.69
  
 
4
Esa Liukkonen
Esa Liukkonen ('78)
FIN10.80
  
 
5
Mikko Häkkilä
Mikko Häkkilä ('79)
FIN10.81
  
 
Indledende heats
Vind: +2.1
Vind: +2.1
1
Jamal Al-Saffar
Jamal Al-Saffar ('71)
KSA10.28 w
  
 
2
Salem Mubarak Al-Yami
Salem Mubarak Al-Yami ('82)
KSA10.31 w
  
 
3
Geir Moen
Geir Moen ('69)
NOR10.41 w
  
 
4
Esa Liukkonen
Esa Liukkonen ('78)
FIN10.71 w
  
 
Vind: +2.7
Vind: +2.7
1
Eric N'Dri
Eric N'Dri ('78)
CIV10.37 w
  
 
2
Stefan Koivikko
Stefan Koivikko ('75)
FIN10.45 w
  
 
3
Argo Golberg
Argo Golberg ('82)
EST10.57 w
  
 
4
Marko Kivimäki
Marko Kivimäki ('74)
FIN10.77 w
  
 
Vind: +1.5
Vind: +1.5
1
Markus Pöyhönen
Markus Pöyhönen ('78)
FIN10.31
  
 
2
Khalifa Al-Saker
Khalifa Al-Saker ('80)
KSA10.37
  
 PB
3
Nnamdi Anusim
Nnamdi Anusim ('72)
NGR10.41
  
 
4
Tuomas Näsi
Tuomas Näsi ('79)
FIN10.55
  
 SB
5
Mikko Häkkilä
Mikko Häkkilä ('79)
FIN10.77
  
 
6
Marko Ritola
Marko Ritola ('79)
FIN10.80
  
 PB
M 200 m    
Vind: +0.6

Finale A

Finale
Vind: +0.6
1
Sherwin Vries
Sherwin Vries ('80)
RSA20.56
  
 =PB
2
Geir Moen
Geir Moen ('69)
NOR20.76
  
 SB
3
John Ertzgaard
John Ertzgaard ('77)
NOR20.92
  
 SB
4
Stefan Koivikko
Stefan Koivikko ('75)
FIN21.15
  
 
5
Martin Vihmann
Martin Vihmann ('81)
EST21.30
  
 PB
6
Erik Kringeland
Erik Kringeland ('77)
NOR21.51
  
 
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1
Abdelghani Nouidra
Abdelghani Nouidra ('79)
FIN21.54
  
 PB
2
Juha-Pekka Palasmaa
Juha-Pekka Palasmaa ('72)
FIN21.72
  
 SB
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Khadevis Robinson
Khadevis Robinson ('76)
USA1:44.41
  
 PB
2
Wilson Kirwa
Wilson Kirwa ('74)
FIN1:46.54
  
 SB
3
Grzegorz Krzosek
Grzegorz Krzosek ('76)
POL1:46.56
  
 
4
Willy Rotich
Willy Rotich ('76)
KEN1:46.64
  
 SB
5
Johan Cronje
Johan Cronje ('82)
RSA1:47.18
  
 PB
6
Urmet Uusorg
Urmet Uusorg ('76)
EST1:48.03
  
 SB
7
Salah Fadlalah
Salah Fadlalah ('77)
KSA1:48.57
  
 SB
8
Mathias Björkqvist
Mathias Björkqvist ('80)
FIN1:49.51
  
 SB
9
Mike Miller
Mike Miller ('74)
USA1:49.65
  
 
10
Antti Vasala
Antti Vasala ('77)
FIN1:52.63
  
 
1
Osman Mohamed Osman
Osman Mohamed Osman ('82)
KSA1:49.88
  
 SB
2
Andreas Rehnborg
Andreas Rehnborg ('80)
SWE1:49.99
  
 
3
Thomas Byrberg
Thomas Byrberg ('79)
SWE1:51.06
  
 
4
Mikko Purmonen
Mikko Purmonen ('80)
FIN1:51.78
  
 PB
5
Kristoffer Härtull
Kristoffer Härtull ('79)
FIN1:52.77
  
 PB
M 3000 m    

Finale A

Finale
1
Yoji Yamaguchi
Yoji Yamaguchi ('75)
JPN7:56.03
  
 PB
2
Ahmed Baday
Ahmed Baday ('74)
MAR7:56.92
  
 PB
3
Joseph Kosgei
Joseph Kosgei ('74)
KEN7:57.38
  
 
4
Francis Kirwa
Francis Kirwa ('74)
KEN7:57.61
  
 PB
5
Masatoshi Oike
Masatoshi Oike ('79)
JPN7:58.18
  
 PB
6
Kazuhiro Maeda
Kazuhiro Maeda ('81)
JPN7:58.99
  
 PB
7
Yasunori Uchitomi
Yasunori Uchitomi ('72)
JPN7:59.34
  
 SB
8
Toyokazu Tsuchida
Toyokazu Tsuchida ('76)
JPN8:01.97
  
 PB
9
Simo Wannas
Simo Wannas ('78)
FIN8:07.35
  
 PB
10
Susumu Ichinose
Susumu Ichinose ('75)
JPN8:08.55
  
 SB
11
Jussi Utriainen
Jussi Utriainen ('78)
FIN8:09.36
  
 SB
12
Edward Cheruiyot
Edward Cheruiyot 
KEN8:14.46
  
 PB
13
Kjetil Ramstad
Kjetil Ramstad ('79)
NOR8:24.47
  
 
14
Kari Hämäläinen
Kari Hämäläinen ('69)
FIN8:25.95
  
 PB
15
Takayuki Matsumiya
Takayuki Matsumiya ('80)
JPN8:27.29
  
 PB
16
Juho Pirkola
Juho Pirkola ('80)
FIN8:27.54
  
 
17
Matti Räsänen
Matti Räsänen ('83)
FIN8:27.89
  
 PB
18Richard KnudsenRichard Knudsen ('72)DEN8:31.02
  
 PB
19
Yrjö Pesonen
Yrjö Pesonen ('64)
FIN8:31.53
  
 SB
20
Ari-Pekka Leppänen
Ari-Pekka Leppänen ('73)
FIN8:33.52
  
 SB
M 110 m hæk    
Vind: +0.5

Finale A

Finale
Vind: +0.5
1
Jonathan Nsenga
Jonathan Nsenga ('73)
BEL13.52
  
 SB
2
Marko Ritola
Marko Ritola ('79)
FIN13.89
  
 PB
3
Jarno Jokihaara
Jarno Jokihaara ('73)
FIN14.23
  
 
4
Philip Nossmy
Philip Nossmy ('82)
SWE14.39
  
 
M Stangspring    

Finale A

Finale
1Piotr BuciarskiPiotr Buciarski ('75)DEN5.40
  
 
2
Mikko Latvala
Mikko Latvala ('80)
FIN5.20
  
 
2
Paul Burgess
Paul Burgess ('79)
AUS5.20
  
 
Vesa Rantanen
Vesa Rantanen ('75)
FIN NH
  
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Peter Häggström
Peter Häggström ('76)
SWE7.83
+1.5
  
 SB
2
Tommi Evilä
Tommi Evilä ('80)
FIN7.76
+1.7
  
 SB
3
Niklas Rorarius
Niklas Rorarius ('78)
FIN7.70
+0.7
  
 
4
Nico Grimbeek
Nico Grimbeek ('82)
RSA7.46
+1.8
  
 
5
Saku Kostet
Saku Kostet ('79)
FIN7.30
+1.1
  
 SB
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1
Arsi Harju
Arsi Harju ('74)
FIN21.11
  
 SB
2
Ville Tiisanoja
Ville Tiisanoja ('75)
FIN20.84
  
 PB
3
Janus Robberts
Janus Robberts ('79)
RSA20.24
  
 
4
Jamie Beyer
Jamie Beyer ('76)
USA20.22
  
 
5
Conny Karlsson
Conny Karlsson ('75)
FIN20.20
  
 
6
Tepa Reinikainen
Tepa Reinikainen ('76)
FIN20.17
  
 
7
Mika Halvari
Mika Halvari ('70)
FIN19.59
  
 
8
Jarkko Haukijärvi
Jarkko Haukijärvi ('77)
FIN19.25
  
 
9
Jani Illikainen
Jani Illikainen ('76)
FIN18.72
  
 
10
Tuomo Tihinen
Tuomo Tihinen ('77)
FIN18.67
  
 PB
Mikko Kurunsaari
Mikko Kurunsaari ('81)
FIN NM
  
 
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1
Harri Haatainen
Harri Haatainen ('78)
FIN83.91
  
 
2
Harri Hakkarainen
Harri Hakkarainen ('69)
FIN78.05
  
 
3
Kimmo Kinnunen
Kimmo Kinnunen ('68)
FIN75.42
  
 
4
Ty Sevin
Ty Sevin ('71)
USA75.06
  
 
5
Jarkko Kinnunen
Jarkko Kinnunen ('70)
FIN74.80
  
 
6
Ali Al-Jadani
Ali Al-Jadani ('77)
KSA69.99
  
 SB
7
Tero Savolainen
Tero Savolainen ('80)
FIN68.16
  
 
8
Kari Vinni
Kari Vinni ('83)
FIN66.61
  
 
K 100 m    
Vind: +1.4

Finale A

Finale
Vind: +1.4
1
Johanna Manninen
Johanna Manninen ('80)
FIN11.43
  
 =SB
2
Katja Salivaara
Katja Salivaara ('80)
FIN11.93
  
 SB
3
Elina Lax
Elina Lax ('81)
FIN11.96
  
 
Jenny Kallur
Jenny Kallur ('81)
SWE DNS
  
 
Indledende heats
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1
Johanna Manninen
Johanna Manninen ('80)
FIN11.49
  
 
2
Katja Salivaara
Katja Salivaara ('80)
FIN11.96
  
 
3
Elina Lax
Elina Lax ('81)
FIN12.00
  
 
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1
Jenny Kallur
Jenny Kallur ('81)
SWE11.82
  
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Jen Toomey
Jen Toomey ('71)
USA4:11.74
  
 PB
2
Fatiha Baouf
Fatiha Baouf ('70)
BEL4:13.08
  
 
3
Lisbeth Pedersen
Lisbeth Pedersen ('75)
NOR4:14.33
  
 PB
4
Marjo Venäläinen
Marjo Venäläinen ('71)
FIN4:15.40
  
 SB
5
Suvi Myllymäki
Suvi Myllymäki ('80)
FIN4:23.70
  
 PB
6
Hanne Lyngstad
Hanne Lyngstad ('75)
NOR4:24.60
  
 
7
Irina Koistinen
Irina Koistinen ('78)
FIN4:35.45
  
 SB
8
Birgitta Lipsanen
Birgitta Lipsanen ('75)
FIN4:36.09
  
 PB
9
Henna-Maija Lappalainen
Henna-Maija Lappalainen ('83)
FIN4:36.43
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +0.2
Vind: +0.2
1
Manuela Bosco
Manuela Bosco ('82)
FIN13.36
  
 SB
2
Jenny Kallur
Jenny Kallur ('81)
SWE13.72
  
 
3
Emma Montell
Emma Montell ('81)
FIN13.73
  
 =PB
4
Tiia Hautala
Tiia Hautala ('72)
FIN13.92
  
 SB
5
Katja Salivaara
Katja Salivaara ('80)
FIN13.99
  
 
Vind: +2.4
Vind: +2.4
1
Danielle Carruthers
Danielle Carruthers ('79)
USA13.06 w
  
 
2
Emma Montell
Emma Montell ('81)
FIN13.67 w
  
 
3
Anna Saari
Anna Saari ('82)
FIN14.03 w
  
 
4
Anne Antila
Anne Antila ('79)
FIN14.16 w
  
 
Manuela Bosco
Manuela Bosco ('82)
FIN DNF
  
 
K Højdespring    

Finale A

Finale
1
Iryna Myhalchenko
Iryna Myhalchenko ('72)
UKR1.96
  
 
2
Marianne Mattas
Marianne Mattas ('79)
FIN1.86
  
 SB
3
Katja Vainikainen
Katja Vainikainen ('77)
FIN1.74
  
 
4
Tiia Hautala
Tiia Hautala ('72)
FIN1.74
  
 
K Trespring     

Finale A

Finale
1
Heli Koivula
Heli Koivula ('75)
FIN14.34
+2.0
  
 
2
Natalia Kilpeläinen
Natalia Kilpeläinen ('70)
FIN13.90 w
+3.3
  
 
3
Sirkka-Liisa Kivine
Sirkka-Liisa Kivine ('77)
EST13.69
+1.9
  
 PB
4
Niina Kelo
Niina Kelo ('80)
FIN12.92w
+2.5
  
 (12.49/0.6)
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1
Tiina Kankaanpää
Tiina Kankaanpää ('76)
FIN58.49
  
 
2
Anita Hietalahti
Anita Hietalahti ('77)
FIN55.17
  
 
3
Eha Rünne
Eha Rünne ('63)
EST54.85
  
 
4
Niina Kelo
Niina Kelo ('80)
FIN50.06
  
 
5
Reetta Laitinen
Reetta Laitinen ('81)
FIN49.00
  
 SB
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Sini Pöyry
Sini Pöyry ('80)
FIN63.15
  
 
2
Agnieszka Pogroszewska
Agnieszka Pogroszewska ('77)
POL61.61
  
 
3
Kaisa Kiintonen
Kaisa Kiintonen ('80)
FIN56.78
  
 
4
Maria Airaksinen
Maria Airaksinen ('77)
FIN56.52
  
 SB
5
Katariina Lahti
Katariina Lahti ('82)
FIN55.77
  
 
6
Hannele Kuutti
Hannele Kuutti ('84)
FIN47.75
  
 
K Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1
Kirsi Ahonen
Kirsi Ahonen ('76)
FIN54.37
  
 
2
Katja Nokelainen
Katja Nokelainen ('79)
FIN50.03
  
 SB
3
Niina Kelo
Niina Kelo ('80)
FIN48.96
  
 

Seneste resultater

20.6VibyViby Sprint
19.6EsbjergKast igen
19.6StoholmNVJ Stævne i Stoholm
19.6KøgeKøge Summer Throwing
18.6EsbjergRegions-stor-stævne
16.6KøbenhavnCopenhagen Athletics Games
15.6AalborgAalborg Outdoor 2
15.6Skiveskivekast 4-22
14.6KøbenhavnTracks Østerbro
13.6HerlevHerlev High - højde og diskos
13.6Odense2. Nålestævne Odense
13.6Skiveskivekast 3-22
12.6AarhusBestseller Aarhus Halvmarathon
11.6EsbjergEsbjerg kast
11‐12.6HvidovreCopenhagen Open, 10 års jubilæum
10.6RandersDT Masters MIX 2. Runde
10.6BallerupFredags kast
9.6KoldingRegionsstævne
8.6RandersDT Masters 2. Runde
8.6GreveDT master, Sjælland, 2. runde
7.6OdenseMaster Holdkamp
7.6KøbenhavnTRACKS - Østerbro
6.6KøbenhavnRoyal Run Elitemile
4.6OdenseOdense Atletik Stangspring + diskos
4.6TórshavnBetri Stórkapping 3
4‐5.6FrederiksbergEurotrack 2022
4‐5.6RandersVestdanske Mesterskab Ungdom og Senior
4.6HvidovreThrows To Go
2.6VibyTracks 2
30.5AabenraaNålestævne
28.5HvidovreCopenhagen Athletics Festival
27.5AabenraaKirstens kaste mange kamp for venner
27.5KøbenhavnStangspringsstævne
26.5HelsingørKast og hop 2
26.5TórshavnBetri Stórkapping 2
26.5BallerupKasternes dag
23.5KøbenhavnHjortebjerg Invite
23.5FrederiksbergMandagsteststævne
23.5HerlevHerlevstafetten og UP-stævne
23.5RønneIndividuelle mesterskaber DGI
21.5HerningHerning Games
21.5Maribo Kastestævne
21‐22.5KøbenhavnSparta Copenhagen Games
21‐22.5KøbenhavnMangekamps Tribute Sparta
20.5HelsingørKast og hop
20.5KøbenhavnPB Night hosted by NBRO Running 2022
19.5ViborgNålestævne
18.5AarhusAtletik i Aarhus 1
18.5RønneBM 5000m på bane
18.5BagsværdTracks
18.5EsbjergDGI Nålestævne
17.5DybvadNålestævne i Dybvad
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mix
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mænd
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd kvinder
15.5Randers2000 m og 3000 m Forhindringsløbsstævne
15.5KøbenhavnCopenhagen Marathon
14.5TórshavnBetri Stórkapping 1
13.5KøbenhavnSt. Kastedag
11.5SkiveDT Masters Hold Mix 1 runde Jylland Nord