Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Sandnes NOR: 16‐18.8.2002

M 100 m    
16august Vind: -1.4

Finale A

Finale
16augustVind: -1.4
1
Geir Moen
Geir Moen ('69)
NOR10.41
  
 
2
Aham Okeke
Aham Okeke ('69)
NOR10.50
  
 
3
Martin Rypdal
Martin Rypdal ('80)
NOR10.75
  
 =SB
Semifinale16august
16august Vind: -1.1
16augustVind: -1.1
1
Aham Okeke
Aham Okeke ('69)
NOR10.55
  
 
16august Vind: -0.6
16augustVind: -0.6
1
Geir Moen
Geir Moen ('69)
NOR10.54
  
 
Indledende heats16august
16august Vind: -2.1
16augustVind: -2.1
1
Aham Okeke
Aham Okeke ('69)
NOR10.75
  
 
16august Vind: -0.6
16augustVind: -0.6
1
Geir Moen
Geir Moen ('69)
NOR10.77
  
 
M 200 m    
18august Vind: -3.2

Finale A

Finale
18augustVind: -3.2
1
Geir Moen
Geir Moen ('69)
NOR20.93
  
 
2
Morten Sand
Morten Sand ('77)
NOR21.64
  
 PB
3
Quincy Douglas
Quincy Douglas ('75)
NOR21.78
  
 
Semifinale17august
17august Vind: -2.3
17augustVind: -2.3
1
Geir Moen
Geir Moen ('69)
NOR21.46
  
 
2
Morten Sand
Morten Sand ('77)
NOR21.75
  
 PB
17august Vind: -1.6
17augustVind: -1.6
1
Quincy Douglas
Quincy Douglas ('75)
NOR21.84
  
 
M 400 m    
16august

Finale A

Finale
16august
1
Morten Sand
Morten Sand ('77)
NOR46.69
  
 PB
2
Quincy Douglas
Quincy Douglas ('75)
NOR46.83
  
 SB
3
Karl Henrik Felde
Karl Henrik Felde ('77)
NOR47.93
  
 PB
Indledende heats16august
16august
16august
1
Quincy Douglas
Quincy Douglas ('75)
NOR47.18
  
 
16august
16august
1
Morten Sand
Morten Sand ('77)
NOR47.55
  
 
2
Karl Henrik Felde
Karl Henrik Felde ('77)
NOR47.99
  
 
M 800 m    
17august

Finale A

Finale
17august
1
Vebjørn Rodal
Vebjørn Rodal ('72)
NOR1:53.09
  
 SB
M 1500 m    
18august

Finale A

Finale
18august
1
Odd Morten Brekke
Odd Morten Brekke ('81)
NOR3:49.45
  
 
2
Kjetil Hodnekvam
Kjetil Hodnekvam ('77)
NOR3:49.93
  
 SB
M 5000 m    
16august

Finale A

Finale
16august
1
Knut Erik Rame
Knut Erik Rame ('72)
NOR14:15.36
  
 
2
Kjetil Ramstad
Kjetil Ramstad ('79)
NOR14:15.91
  
 PB
3
Endre Evensen
Endre Evensen ('73)
NOR14:17.28
  
 
M 10000 m    
18august

Finale A

Finale
18august
1
Knut Erik Rame
Knut Erik Rame ('72)
NOR30:42.72
  
 
M 3000 m forh.    
17august

Finale A

Finale
17august
1
Jim Svenøy
Jim Svenøy ('72)
NOR8:40.65
  
 
2
Bjørnar Ustad Kristensen
Bjørnar Ustad Kristensen ('82)
NOR8:46.60
  
 PB
3
Kjetil Ramstad
Kjetil Ramstad ('79)
NOR8:59.90
  
 SB
M 110 m hæk    
17august Vind: -2.1

Finale A

Finale
17augustVind: -2.1
1
Kenneth Halhjem
Kenneth Halhjem ('76)
NOR14.88
  
 SB
M 400 m hæk    
18august

Finale A

Finale
18august
1
Atle McAdam
Atle McAdam ('77)
NOR52.77
  
 
Indledende heats17august
17august
17august
1
Atle McAdam
Atle McAdam ('77)
NOR51.94
  
 SB
2
Michael Tomala
Michael Tomala ('79)
NOR52.12
  
 PB
M Højdespring    
16august

Finale A

Finale
16august
1
Jon Utgårdsløkken
Jon Utgårdsløkken ('73)
NOR2.11
  
 
2
Andreas Aune Viken
Andreas Aune Viken ('82)
NOR2.08
  
 PB
M Stangspring    
17august

Finale A

Finale
17august
1
Tom Erik Olsen
Tom Erik Olsen ('74)
NOR5.40
  
 
2
Trond Barthel
Trond Barthel ('70)
NOR4.90
  
 SB
M Længdespring    
17august

Finale A

Finale
17august
1
Thomas Mellin-Olsen
Thomas Mellin-Olsen ('77)
NOR7.79 w
+3.7
  
 
2
Arjan Bos
Arjan Bos ('76)
NOR7.47 w
+4.4
  
 
3
Aston Morgan
Aston Morgan ('69)
JAM7.37 w
+3.6
  
 
Kvalifikation16august
16august
16august
1
Thomas Mellin-Olsen
Thomas Mellin-Olsen ('77)
NOR7.49 w
+2.4
  
 
M Trespring    
18august

Finale A

Finale
18august
1
Ketill Hanstveit
Ketill Hanstveit ('73)
NOR15.72w
+2.4
  
 15.40/1.0
2
Lars Ytterhaug
Lars Ytterhaug ('81)
NOR15.62 w
+4.4
  
 
3
Ronny Skårdal
Ronny Skårdal ('75)
NOR15.31 w
+2.3
  
 
4
Sigurd Njerve
Sigurd Njerve ('71)
NOR15.08
+1.9
  
 SB
M Kuglestød 7.26 kg    
17august

Finale A

Finale
17august
1
Gjøran Sørli
Gjøran Sørli ('78)
NOR18.93
  
 
2
Jan Sagedal
Jan Sagedal ('60)
NOR17.62
  
 SB
3
Gaute Myklebust
Gaute Myklebust ('79)
NOR17.18
  
 
M Diskoskast 2.0 kg    
16august

Finale A

Finale
16august
1
Einar Kristian Tveitå
Einar Kristian Tveitå ('73)
NOR60.29
  
 
2
Gaute Myklebust
Gaute Myklebust ('79)
NOR57.49
  
 
3
Thomas Rosvold
Thomas Rosvold ('67)
NOR52.26
  
 
M Hammerkast 7.26 kg    
17august

Finale A

Finale
17august
1
Bjørn Henning Bøe
Bjørn Henning Bøe ('73)
NOR61.30
  
 PB
2
Bjørn Erik Pettersen
Bjørn Erik Pettersen ('76)
NOR61.19
  
 
3
Anders Halvorsen
Anders Halvorsen ('69)
NOR60.79
  
 SB
M Spydkast 800 gram    
18august

Finale A

Finale
18august
1
Pål Arne Fagernes
Pål Arne Fagernes ('74)
NOR81.25
  
 SB
2
Andreas Thorkildsen
Andreas Thorkildsen ('82)
NOR80.97
  
 
3
Ronny Nilsen
Ronny Nilsen ('71)
NOR73.31
  
 
4
Paul André Solberg
Paul André Solberg ('80)
NOR71.83
  
 
M 5000 m kapgang    
16august

Finale A

Finale
16august
1
Erik Tysse
Erik Tysse ('80)
NOR19:39.74
  
 PB
2
Trond Nymark
Trond Nymark ('76)
NOR20:25.40
  
 SB
K 100 m    
16august Vind: -1.5

Finale A

Finale
16augustVind: -1.5
1
Marit Nyberg-Birknes
Marit Nyberg-Birknes ('74)
NOR12.24
  
 SB
K 200 m    
18august Vind: -3.2

Finale A

Finale
18augustVind: -3.2
1
Christina Page Fagerland
Christina Page Fagerland ('78)
NOR24.62
  
 PB
K 400 m    
16august

Finale A

Finale
16august
1
Christina Page Fagerland
Christina Page Fagerland ('78)
NOR54.27
  
 PB
K 800 m    
18august

Finale A

Finale
18august
1
Lisbeth Pedersen
Lisbeth Pedersen ('75)
NOR2:04.43
  
 
2
Kristin Roset
Kristin Roset ('79)
NOR2:05.89
  
 
3
Trine Pilskog
Trine Pilskog ('72)
NOR2:07.29
  
 
4
Liv Miriam Nordtømme
Liv Miriam Nordtømme ('84)
NOR2:07.85
  
 PB
5
Hanne Lyngstad
Hanne Lyngstad ('75)
NOR2:08.47
  
 
6
Ingvill Måkestad
Ingvill Måkestad ('81)
NOR2:09.10
  
 
K 1500 m    
17august

Finale A

Finale
17august
1
Lisbeth Pedersen
Lisbeth Pedersen ('75)
NOR4:16.55
  
 
2
Trine Pilskog
Trine Pilskog ('72)
NOR4:18.47
  
 
3
Gunhild Haugen
Gunhild Haugen ('72)
NOR4:18.47
  
 SB
4
Hanne Lyngstad
Hanne Lyngstad ('75)
NOR4:20.89
  
 
K 5000 m    
18august

Finale A

Finale
18august
1
Gunhild Haugen
Gunhild Haugen ('72)
NOR15:43.70
  
 
2
Bente Landøy
Bente Landøy ('72)
NOR16:06.64
  
 
3
Stine Larsen
Stine Larsen ('75)
NOR16:19.22
  
 SB
4
Siri Merete Alfheim Espin
Siri Merete Alfheim Espin ('76)
NOR16:21.38
  
 
5
Brit Helen Dalaker Langeland
Brit Helen Dalaker Langeland ('75)
NOR16:59.84
  
 
K 3000 m forh.    
17august

Finale A

Finale
17august
1
Siri Merete Alfheim Espin
Siri Merete Alfheim Espin ('76)
NOR10:19.00
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
17august

Finale A

Finale
17august
1
Tania Longe
Tania Longe ('74)
NOR14.0h
  
 
Indledende heats17august
17august Vind: +1.0
17augustVind: +1.0
1
Tania Longe
Tania Longe ('74)
NOR14.14
  
 SB
K 400 m hæk    
18august

Finale A

Finale
18august
1
Heidi Trollsås
Heidi Trollsås ('80)
NOR59.59
  
 
2
Mari Bjone
Mari Bjone ('70)
NOR1:00.21
  
 
3
Margit Katrine Strand
Margit Katrine Strand ('78)
NOR1:00.29
  
 PB
K Højdespring    
17august

Finale A

Finale
17august
1
Anne Gerd Eieland
Anne Gerd Eieland ('82)
NOR1.76
  
 
K Stangspring    
18august

Finale A

Finale
18august
1
Monica B. Grimsrud
Monica B. Grimsrud ('83)
NOR3.35
  
 
K Længdespring    
18august

Finale A

Finale
18august
1
Margrethe Renstrøm
Margrethe Renstrøm ('85)
NOR6.08
+0.5
  
 PB
2
Tania Longe
Tania Longe ('74)
NOR6.08 w
+2.9
  
 
3
Cecilie Rise
Cecilie Rise ('77)
NOR5.95 w
+2.1
  
 
Kvalifikation17august
17august
17august
1
Cecilie Rise
Cecilie Rise ('77)
NOR6.02 w
+2.1
  
 
K Trespring     
16august

Finale A

Finale
16august
1
Cecilie Rise
Cecilie Rise ('77)
NOR13.12
+0.5
  
 SB
2
Nina Johannessen
Nina Johannessen ('75)
NOR12.95
+0.7
  
 
3
Line Blekeli
Line Blekeli ('76)
NOR12.68
+0.3
  
 
4
Maria Høgheim Bos
Maria Høgheim Bos ('81)
NOR12.53
+0.3
  
 PB
K Kuglestød 4.0 kg    
16august

Finale A

Finale
16august
1
Tania Longe
Tania Longe ('74)
NOR13.73
  
 SB
K Diskoskast 1.0 kg    
18august

Finale A

Finale
18august
1
Grete Etholm
Grete Etholm ('76)
NOR52.21
  
 
2
Elin Isane
Elin Isane ('75)
NOR49.87
  
 
K Hammerkast 4.0 kg    
16august

Finale A

Finale
16august
1
Eva Danielsen
Eva Danielsen ('81)
NOR56.84
  
 
2
Mona Holm Solberg
Mona Holm Solberg ('83)
NOR55.72
  
 
3
Maren Elise Ilsaas Romstad
Maren Elise Ilsaas Romstad ('83)
NOR49.80
  
 
K Spydkast 600 gram    
17august

Finale A

Finale
17august
1
Laila Bergskås
Laila Bergskås ('78)
NOR51.37
  
 
K 3000 m kapgang    
17august

Finale A

Finale
17august
1
Kjersti Tysse Plätzer
Kjersti Tysse Plätzer ('72)
NOR12:01.91
  
NR PB

Seneste resultater

24‐26.6AalborgDM Senior
22.6Maribo Point stævne
22.6BallerupSommerferiestævne
20.6VibyViby Sprint
19.6EsbjergKast igen
19.6StoholmNVJ Stævne i Stoholm
19.6KøgeKøge Summer Throwing
18.6EsbjergRegions-stor-stævne
16.6KøbenhavnCopenhagen Athletics Games
15.6AalborgAalborg Outdoor 2
15.6Skiveskivekast 4-22
14.6KøbenhavnTracks Østerbro
13.6HerlevHerlev High - højde og diskos
13.6Odense2. Nålestævne Odense
13.6Skiveskivekast 3-22
12.6AarhusBestseller Aarhus Halvmarathon
11.6EsbjergEsbjerg kast
11‐12.6HvidovreCopenhagen Open, 10 års jubilæum
10.6RandersDT Masters MIX 2. Runde
10.6BallerupFredags kast
9.6KoldingRegionsstævne
8.6RandersDT Masters 2. Runde
8.6GreveDT master, Sjælland, 2. runde
7.6OdenseMaster Holdkamp
7.6KøbenhavnTRACKS - Østerbro
6.6KøbenhavnRoyal Run Elitemile
4.6OdenseOdense Atletik Stangspring + diskos
4.6TórshavnBetri Stórkapping 3
4‐5.6FrederiksbergEurotrack 2022
4‐5.6RandersVestdanske Mesterskab Ungdom og Senior
4.6HvidovreThrows To Go
2.6VibyTracks 2
30.5AabenraaNålestævne
28.5HvidovreCopenhagen Athletics Festival
27.5AabenraaKirstens kaste mange kamp for venner
27.5KøbenhavnStangspringsstævne
26.5HelsingørKast og hop 2
26.5TórshavnBetri Stórkapping 2
26.5BallerupKasternes dag
23.5KøbenhavnHjortebjerg Invite
23.5FrederiksbergMandagsteststævne
23.5HerlevHerlevstafetten og UP-stævne
23.5RønneIndividuelle mesterskaber DGI
21.5HerningHerning Games
21.5Maribo Kastestævne
21‐22.5KøbenhavnSparta Copenhagen Games
21‐22.5KøbenhavnMangekamps Tribute Sparta
20.5HelsingørKast og hop
20.5KøbenhavnPB Night hosted by NBRO Running 2022
19.5ViborgNålestævne
18.5AarhusAtletik i Aarhus 1
18.5RønneBM 5000m på bane
18.5BagsværdTracks
18.5EsbjergDGI Nålestævne
17.5DybvadNålestævne i Dybvad
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mix
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mænd
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd kvinder
15.5Randers2000 m og 3000 m Forhindringsløbsstævne
15.5KøbenhavnCopenhagen Marathon