Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Kojo Musah

Født: 15 april 1996

Klub: Aarhus 1900 Atletik og Løb

  •  2 DM‐guld
  •  2 DM‐sølv
  •  1 IDM‐guld
  •  1 IDM‐sølv
  •  1 IDM‐bronze

resultater 2020

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2020

60 m  [2]
7.01
PB AarhusAarhus15.6-0.8
7.06
PB AarhusAarhus15.6-0.8
100 m  [11]
10.60
SB KoldingKolding20.6+0.9
10.72
AarhusAarhus4.7+0.2
10.46
SB TårnbyTårnby11.7+1.5
10.58
TårnbyTårnby11.7+0.5
10.41
PB AarhusAarhus8.8+0.6
10.62
DMKøbenhavnDM, København15.8-0.5
10.29
PB (90)DMKøbenhavnDM, København15.8+1.1
10.54
AarhusAarhus6.9-1.3
10.38
PTSŠamorín, SVKPTS, Šamorín, SVK11.9+0.6
10.39
PTSŠamorín, SVKPTS, Šamorín, SVK11.9+0.3
10.46
HanžekovićZagreb, CROHanžeković, Zagreb, CRO15.9-0.5
150 m  [2]
16.64
SB AarhusAarhus15.6+2.0
15.92
SB (66)VibyViby18.6+0.2
200 m  [7]
21.55
SB AarhusAarhus4.7+0.8
21.09
PB AarhusAarhus23.7+0.1
20.67
PB (45)HvidovreHvidovre2.8+0.8
21.08
AarhusAarhus8.8+1.0
21.67
DMKøbenhavnDM, København16.8-1.1
20.87
w
DMKøbenhavnDM, København16.8+3.0
20.99
VDBruxelles, BELVD, Bruxelles, BEL4.9+0.1
300 m  [1]
34.96
PB TårnbyTårnby11.7
4 x 100 m stafet  [1]
40.24
DR PB AarhusAarhus6.9
 Aarhus 1900 Atletik/Motion
Steffen Udengaard Knudsen, Andreas Martinsen
Simon Hansen, Kojo Musah

2019

50 m  [1]
6.04
i
PB AarhusAarhus29.12
60 m  [10]
7.09
i
SB AarhusAarhus29.12
6.93
i
SB SkiveSkive12.1
6.89
i
SB SkiveSkive12.1
6.81
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1
6.86
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1
6.82
i
SkiveSkive2.2
6.79
i
PB v3NatBærum, NORv3Nat, Bærum, NOR10.2
6.86
i
DMiSkiveDMi, Skive17.2
6.77
i
PB DMiSkiveDMi, Skive17.2
6.81
i
iEMGlasgow, GBRiEM, Glasgow, GBR2.3
100 m  [9]
11.07
SB AalborgAalborg11.5+0.6
11.23
w
SkiveSkive13.5+2.1
10.46
PB OdenseOdense1.6+0.8
10.72
KøbenhavnKøbenhavn18.6-1.8
10.62
KøbenhavnKøbenhavn18.6-1.0
10.91
KøbenhavnKøbenhavn17.8+0.3
10.47
KøbenhavnKøbenhavn17.8-0.4
10.45
PB Meet ParisParis, FRAMeet Paris, Paris, FRA24.8+0.2
10.48
OdenseOdense7.9-0.8
150 m  [2]
16.24
PB KøbenhavnKøbenhavn18.8+0.4
15.65
PB (3)KøbenhavnKøbenhavn18.8-0.6
200 m  [5]
21.88
SB SkiveSkive13.5+1.1
21.67
SB OdenseOdense1.6+0.6
22.78
DMEsbjergDM, Esbjerg28.7-1.8
21.65
SB DMEsbjergDM, Esbjerg28.7-0.6
21.20
PB OdenseOdense7.9-1.3
400 m  [1]
52.21
SB AalborgAalborg11.5
4 x 100 m stafet  [1]
39.61
DR PB Meet ParisParis, FRAMeet Paris, Paris, FRA24.8
 Denmark
Andreas Trajkovski, Frederik Schou-Nielsen
Tazana Kamanga-Dyrbak, Kojo Musah

2018

60 m  [9]
7.12
i
SB AarhusAarhus30.12
7.00
i
SB AarhusAarhus30.12
6.92
i
SB SkiveSkive13.1
6.91
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1
6.88
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1
6.85
i
SB v3NatUppsala, SWEv3Nat, Uppsala, SWE11.2
6.99
i
DMiSkiveDMi, Skive18.2
6.88
i
DMiSkiveDMi, Skive18.2
6.84
i
=PB iDMUSkiveiDMU, Skive24.2
100 m  [15]
10.68
SB SkiveSkive19.5+0.4
10.78
KurpfalzWeinheim, GERKurpfalz, Weinheim, GER26.5+2.0
10.71
KurpfalzWeinheim, GERKurpfalz, Weinheim, GER26.5+0.1
10.57
SB Regensburg, GERRegensburg, GER3.6+0.2
10.71
AarhusAarhus5.60.0
10.55
SB Genève, SUIGenève, SUI9.60.0
10.63
w
KøbenhavnKøbenhavn26.6+2.4
10.64
KøbenhavnKøbenhavn26.6-1.0
10.71
Loughborough, GBRLoughborough, GBR25.7-0.2
11.03
Loughborough, GBRLoughborough, GBR25.7+1.0
10.57
w
NMGävle, SWENM, Gävle, SWE11.8+2.6
10.73
w
AarhusAarhus15.8+2.7
10.69
DMOdenseDM, Odense25.8+0.6
1DNF
DMOdenseDM, Odense25.8+1.1
10.55
w
KøbenhavnKøbenhavn8.9+2.2
200 m  [7]
22.27
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1
22.25
i
PB DMiSkiveDMi, Skive17.2
21.98
i
PB DMiSkiveDMi, Skive18.2
21.74
SB KurpfalzWeinheim, GERKurpfalz, Weinheim, GER26.5+0.7
21.69
SB Genève, SUIGenève, SUI9.60.0
21.88
Kuortane, FINKuortane, FIN23.6+0.7
21.75
w
AarhusAarhus15.8+2.2
4 x 100 m stafet  [4]
40.24
SB Regensburg, GERRegensburg, GER3.6
 Denmark
Frederik Schou-Nielsen, Kojo Musah
Steffen Udengaard Knudsen, Festus Asante
41.09
Genève, SUIGenève, SUI9.6
 Denmark
Festus Asante, Kojo Musah
Steffen Udengaard Knudsen, Frederik Schou-Nielsen
40.04
SB Sollentuna, SWESollentuna, SWE28.6
 Denmark
Festus Asante, Kojo Musah
Steffen Udengaard Knudsen, Frederik Schou-Nielsen
DNF
NMGävle, SWENM, Gävle, SWE11.8
 Denmark
Sebastian Ree Pedersen, Kojo Musah
Steffen Udengaard Knudsen, Albert Ranning

2017

60 m  [7]
6.91
i
PB AarhusAarhus30.12
6.89
i
PB AarhusAarhus21.1
6.95
i
AarhusAarhus21.1
6.84
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive25.2
7.03
i
SkiveSkive25.2
6.89
i
AarhusAarhus4.3
7.33
i
AarhusAarhus4.3
100 m  [16]
10.58
PB AarhusAarhus2.6+0.4
10.53
PB AarhusAarhus2.6+2.0
10.82
w
HvidovreHvidovre10.6+2.5
10.73
HvidovreHvidovre10.6+0.7
10.81
VejleVejle19.6-2.8
11.04
VejleVejle19.6-0.9
10.52
w
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE1.7+3.3
10.48
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE1.7+1.1
10.48
=PB EM U20Bydgoszcz, POLEM U20, Bydgoszcz, POL13.7+1.2
10.59
EM U20Bydgoszcz, POLEM U20, Bydgoszcz, POL13.7+0.8
11.01
KoldingKolding14.8+0.3
10.85
DMUHvidovreDMU, Hvidovre26.8+0.3
10.77
DMUHvidovreDMU, Hvidovre26.8+0.2
10.87
DMAalborgDM, Aalborg2.90.0
10.64
DMAalborgDM, Aalborg2.9-0.1
10.93
VejleVejle6.9-0.7
200 m  [8]
22.26
i
PB SkiveSkive26.2
21.61
w
HvidovreHvidovre11.6+2.4
23.49
SB VejleVejle19.60.0
21.44
PB EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN23.60.0
21.33
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE2.7-0.2
21.66
w
Manchester, GBRManchester, GBR16.8+3.4
21.94
DMAalborgDM, Aalborg3.9+0.5
21.75
DMAalborgDM, Aalborg3.9-1.2
400 m  [1]
50.52
PB VejleVejle6.9
4 x 100 m stafet  [2]
DNF
EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN24.6
 Denmark
Steffen Udengaard Knudsen, Frederik Schou-Nielsen
Kojo Musah, Nicolai Trock Hartling
40.12
DR22 SB EM U20Bydgoszcz, POLEM U20, Bydgoszcz, POL16.7
 Denmark
Sebastian Ree Pedersen, Frederik Schou-Nielsen
Kojo Musah, Kristoffer Hari
4 x 400 m stafet  [1]
DNS
EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN25.6
 Denmark
Nicolai Trock Hartling, Kojo Musah
Nick Jensen, Andreas Bube

2016

60 m  [4]
7.11
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE30.1
7.04
i
PB AarhusAarhus18.2
7.03
i
PB DMiSkiveDMi, Skive28.2
6.99
i
PB DMiSkiveDMi, Skive28.2
100 m  [11]
11.00
SB VejleVejle30.4-0.3
11.10
TårnbyTårnby7.50.0
11.04
TårnbyGTårnbyTårnbyG, Tårnby7.5-1.4
11.13
VejleVejle7.50.0
10.93
SB HerningHerning16.5+1.6
10.88
PB AarhusAarhus25.6-0.8
10.93
AarhusAarhus25.6+0.3
10.95
DMAarhusDM, Aarhus27.8-0.7
11.07
DMAarhusDM, Aarhus27.8-0.5
10.77
PB KøbenhavnKøbenhavn3.9+0.6
10.95
w
KøbenhavnKøbenhavn3.9+2.3
200 m  [6]
22.71
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE30.1
22.95
i
SkiveSkive27.2
22.12
PB AarhusAarhus25.6-0.5
21.91
PB DMAarhusDM, Aarhus28.8+0.4
21.92
DMAarhusDM, Aarhus28.8+1.7
22.28
KøbenhavnKøbenhavn3.9-1.9
300 m  [1]
36.18
PB TårnbyTårnby7.5
400 m  [1]
57.65
PB VejleVejle30.4
Højdespring  [1]
1.65
PB HerningHerning16.5
Længdespring  [1]
5.70
PB HerningHerning16.5+0.6

2015

100 m  [5]
11.40
PB HerningHerning9.5-1.9
11.07
PB SkiveSkive20.6+1.4
10.81
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre22.8+2.5
10.91
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre22.8+1.1
11.03
VejleVejle2.90.0
200 m  [2]
22.87
PB SkiveSkive20.6-0.4
22.97
HvidovreHvidovre22.8-2.3

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde6.04   Aarhus29.12.187
60 m
Inde6.77   Skive17.2.198
100 m
Ude10.29   København15.8.20+1.12
200 m
Ude20.67   Hvidovre2.8.20+0.84
Inde21.98   Skive18.2.1817
400 m
Ude50.52   Vejle6.9.17
Højdespring
Ude1.65   Herning16.5.16
Længdespring
Ude5.70   Herning16.5.16+0.6
4 x 100 m stafet
Ude39.61   DRParis, FRA24.8.19
Ude40.24   DRAarhus6.9.20

60 m
Ude7.01   Aarhus15.6.20-0.82
150 m
Ude15.65   København18.8.19-0.61
300 m
Ude34.96   Tårnby11.7.2025

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 155
Per disciplin:
50 m:1
60 m:32
100 m:67
150 m:4
200 m:35
300 m:2
400 m:3
Højdespring:1
Længdespring:1
4 x 100 m stafet:8
4 x 400 m stafet:1

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DM 2016 6
11.07 3
h4
10.95
DM 2017 4
10.64 1
h4
10.87
DM 2018
1
h1
10.69
DNF
DM 2020 1
10.29 1
h1
10.62
200 m
DM 2016 6
21.92 3
h2
21.91
DM 2017 2
21.75 1
h3
21.94
DM 2019 2
21.65 1
h2
22.78
DM 2020 1
20.87w 1
h2
21.67
Inde
60 m
DMi 2016 4
6.99 2
h2
7.03
DMi 2018 3
6.88 1
h4
6.99
DMi 2019 1
6.77 1
h3
6.86
200 m
DMi 2018 2
21.98 1
h5
22.25

Ungdom
Ude
100 m
DMU 2015 3
19
10.91 1
19
h1
10.81w
DMU 2017 4
22
10.77 3
22
h2
10.85
Inde
60 m
iDMU 2017 1
22
6.84
iDMU 2018 1
19
6.84

Internationale stævner

Ude
200 m
EM-Hold Div 1 2017
6
h1
21.44
4 x 100 m stafet
EM-Hold Div 1 2017
B
DNF
4 x 400 m stafet
EM-Hold Div 1 2017
B
DNS
Inde
60 m
iEM 2019
5
h3
6.81

Ude
100 m
EM U20 2017
8
22
s2
10.59 2
22
h2
10.48
4 x 100 m stafet
EM U20 2017
5
22
h2
40.12