Født: 7 september 1999
Klub: Sparta Atletik & Løb
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
10 km [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
31:26 | PB | 168 | Valencia, ESP | Valencia, ESP | 14.1.24 |
3000 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8:52.63 | SB | 2 | Tårnby | Tårnby | 7.5.23 | |||
8:46.14 | SB | 3 | København | København | 20.5.23 | |||
10 km [3] | ||||||||
32:40 | SB | 43 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 22.4.23 | ||
33:00 | 5 | København | København | 11.11.23 | ||||
32:21 | SB | 4 | København | København | 31.12.23 | |||
Cross 8 km [1] | ||||||||
27:09 | 15 | København | København | 22.10.23 | ||||
Cross 10 km [1] | ||||||||
32:23 | 31 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 18.11.23 |
1500 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:06.06 | SB | 2 | København | København | 23.5.22 | |||
4:06.78 | 4 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.22 | ||||
4:02.23 | PB | 8 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 25.6.22 | ||
3000 m [1] | ||||||||
8:44.94 | PB | 3 | København | København | 3.5.22 | |||
5 km [1] | ||||||||
15:33 | PB | 16 | Hillerød | Hillerød | 12.3.22 | |||
10 km [2] | ||||||||
31:37 | PB | 14 | København | København | 6.2.22 | |||
32:00 | 27 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 23.4.22 | |||
6 km [1] | ||||||||
17:37 | 11 | Aarhus | Aarhus | 23.4.22 |
1500 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:03.9h | SB | 1 | København | København | 30.3.21 | |||
4:06.89 | 4 | Tårnby | Tårnby | 19.8.21 | ||||
5000 m [2] | ||||||||
15:36.30 | PB | 19 | København | København | 1.6.21 | |||
15:20.41 | PB | 3 | B | København | København | 24.8.21 | ||
5 km [2] | ||||||||
15:39 | PB | 37 | Ejby | Ejby | 10.4.21 | |||
16:46+ | København | København | 19.9.21 | |||||
10 km [2] | ||||||||
33:13 | PB | 66 | Værløse | Værløse | 24.4.21 | |||
33:52+ | København | København | 19.9.21 | |||||
15 km [1] | ||||||||
50:50+ | PB | København | København | 19.9.21 | ||||
20 km [1] | ||||||||
1:07:23+ | PB | København | København | 19.9.21 | ||||
Halvmaraton [1] | ||||||||
1:10:44 | PB | 87 | København | København | 19.9.21 | |||
Cross 10 km [1] | ||||||||
35:24 | 8 | 22 | DMU | Korsør | DMU, Korsør | 27.11.21 |
800 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:59.71 i | PB | 4 | h2 | DMi | Skive | DMi, Skive | 16.2.19 | |
1:59.50 i | PB | 2 | 22 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 23.2.19 | |
2:05.89 | SB | Ballerup | Ballerup | 2.6.19 | ||||
1500 m [2] | ||||||||
4:03.30 i | PB | 1 | 22 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 24.2.19 | |
DNF | E | Bagsværd | Bagsværd | 18.5.19 | ||||
10 km [1] | ||||||||
34:14 | PB | 12 | København | København | 31.12.19 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
54.35 | PB | København | København | 27.5.18 | ||||
800 m [1] | ||||||||
1:55.83 | PB | Tårnby | Tårnby | 20.5.18 | ||||
1500 m [6] | ||||||||
4:05.99 i | PB | Skive | Skive | 25.2.18 | ||||
4:02.39 | PB | Ballerup | Ballerup | 15.5.18 | ||||
4:08.25 | Tårnby | Tårnby | 20.5.18 | |||||
4:03.65 | Ballerup | Ballerup | 16.6.18 | |||||
4:03.64 | Frederiksberg | Frederiksberg | 21.6.18 | |||||
4:23.77 | 7 | 19 | Ballerup | Ballerup | 22.9.18 | |||
3000 m [2] | ||||||||
9:02.36 i | PB | Skive | Skive | 24.2.18 | ||||
8:49.71 | PB | København | København | 12.6.18 | ||||
5000 m [1] | ||||||||
15:58.33 | PB | København | København | 27.5.18 |
800 m [5] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:01.53 | PB | Holbæk | Holbæk | 30.5.17 | ||||
1:59.72 | PB | Ballerup | Ballerup | 15.6.17 | ||||
1:59.39 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 27.8.17 | ||||
1:58.36 | PB | Esbjerg | Esbjerg | 10.9.17 | ||||
2:04.39 | Tårnby | Tårnby | 6.10.17 | |||||
1500 m [7] | ||||||||
4:13.42 i | PB | Skive | Skive | 26.2.17 | ||||
4:09.03 | SB | Ballerup | Ballerup | 28.5.17 | ||||
4:13.55 | Holbæk | Holbæk | 30.5.17 | |||||
4:07.88 | PB | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 1.7.17 | ||||
4:04.36 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 26.8.17 | ||||
4:02.94 | PB | Aalborg | Aalborg | 2.9.17 | ||||
4:15.22 | Esbjerg | Esbjerg | 10.9.17 | |||||
3000 m [3] | ||||||||
9:06.20 i | PB | Skive | Skive | 25.2.17 | ||||
8:54.80 | PB | Tårnby | Tårnby | 16.5.17 | ||||
10:16.24 | Tårnby | Tårnby | 6.10.17 |
1500 m [5] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:29.93 i | SB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 30.1.16 | ||||
4:16.22 | PB | Bagsværd | Bagsværd | 22.5.16 | ||||
4:14.04 | PB | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 1.7.16 | ||||
4:08.21 | PB | København | København | 3.9.16 | ||||
4:30.67 | Bagsværd | Bagsværd | 11.9.16 | |||||
3000 m [2] | ||||||||
9:12.36 | PB | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 1.7.16 | ||||
9:50.67 | Frederiksberg | Frederiksberg | 7.7.16 | |||||
5000 m [4] | ||||||||
16:30.21 | PB | Tårnby | Tårnby | 29.5.16 | ||||
16:13.42 | PB | København | København | 3.9.16 | ||||
16:38.23 | Bagsværd | Bagsværd | 11.9.16 | |||||
16:44.78 | Ballerup | Ballerup | 24.9.16 | |||||
5 km [1] | ||||||||
16:46 | PB | København | København | 18.8.16 |
1500 m [5] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:35.43 i | PB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 7.2.15 | ||||
4:23.29 i | PB | Skive | Skive | 7.3.15 | ||||
4:25.15 | PB | Ballerup | Ballerup | 17.5.15 | ||||
4:20.23 | PB | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 3.7.15 | ||||
4:21.36 | Tårnby | Tårnby | 6.9.15 | |||||
1 mile [1] | ||||||||
4:48.38 | PB | Ballerup | Ballerup | 13.5.15 | ||||
3000 m [5] | ||||||||
9:38.39 i | PB | Skive | Skive | 7.3.15 | ||||
9:36.88 | SB | Tårnby | Tårnby | 2.5.15 | ||||
9:39.26 | København | København | 27.5.15 | |||||
9:33.31 | SB | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 3.7.15 | ||||
9:42.07 | Tårnby | Tårnby | 2.10.15 | |||||
5000 m [4] | ||||||||
16:51.25 | PB | Allerød | Allerød | 12.5.15 | ||||
17:21.93 | København | København | 31.5.15 | |||||
17:18.90 | Hvidovre | Hvidovre | 22.8.15 | |||||
17:09.12 | Skive | Skive | 12.9.15 |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13.88 | PB | Aalborg | Aalborg | 13.9.14 | 0.0 | |||
300 m [1] | ||||||||
44.58 | PB | Maribo | Maribo | 9.6.14 | ||||
800 m [2] | ||||||||
2:17.2h | PB | Cambrils, ESP | Cambrils, ESP | 19.4.14 | ||||
2:13.00 | PB | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 27.6.14 | ||||
1000 m [1] | ||||||||
3:06.6h i | PB (96) | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 25.1.14 | ||||
1500 m [6] | ||||||||
4:42.36 i | PB | Skive | Skive | 1.3.14 | ||||
4:37.48 | PB | Glostrup | Glostrup | 26.4.14 | ||||
4:35.79 | PB | Tårnby | Tårnby | 3.5.14 | ||||
4:33.79 | PB | Ballerup | Ballerup | 21.6.14 | ||||
4:34.24 | København | København | 12.8.14 | |||||
4:34.80 | Greve | Greve | 27.9.14 | |||||
1 mile [1] | ||||||||
4:55.91 | PB | Ballerup | Ballerup | 14.5.14 | ||||
2000 m [1] | ||||||||
6:05.90 | PB (8) | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 27.6.14 | ||||
3000 m [8] | ||||||||
10:13.08 i | PB | Skive | Skive | 1.3.14 | ||||
9:53.46 | PB | København | København | 8.5.14 | ||||
9:50.08 | PB | Maribo | Maribo | 9.6.14 | ||||
9:44.59 | PB | Ballerup | Ballerup | 21.6.14 | ||||
9:38.84 | PB | København | København | 16.8.14 | ||||
9:41.31 | København | København | 30.8.14 | |||||
9:37.54 | PB | Aalborg | Aalborg | 13.9.14 | ||||
9:31.35 | PB | Tårnby | Tårnby | 3.10.14 | ||||
5000 m [1] | ||||||||
17:33.82 | PB | Ballerup | Ballerup | 1.6.14 |
1000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:15.84 | PB | Ballerup | Ballerup | 15.8.13 | ||||
3000 m [2] | ||||||||
10:52.65 | PB | København | København | 14.9.13 | ||||
10:44.27 | PB | Tårnby | Tårnby | 4.10.13 |
Placering på danske alletiders liste på dato
100 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 13.88 | Aalborg | 13.9.14 | 0.0 | |
400 m | |||||
Ude | 54.35 | København | 27.5.18 | ||
800 m | |||||
Ude | 1:55.83 | Tårnby | 20.5.18 | ||
Inde | 1:59.50 | Skive | 23.2.19 | ||
1000 m | |||||
Ude | 3:15.84 | Ballerup | 15.8.13 | ||
Inde | 3:06.6h | Malmö/A, SWE | 25.1.14 | ||
1500 m | |||||
Ude | 4:02.23 | Aalborg | 25.6.22 | ||
Inde | 4:03.30 | Skive | 24.2.19 | ||
3000 m | |||||
Ude | 8:44.94 | København | 3.5.22 | ||
Inde | 9:02.36 | Skive | 24.2.18 | ||
5000 m | |||||
Ude | 15:20.41 | København | 24.8.21 | ||
5 km | |||||
Ude | 15:33 | Hillerød | 12.3.22 | ||
10 km | |||||
Ude | 31:26 | Valencia, ESP | 14.1.24 | ||
Halvmaraton | |||||
Ude | 1:10:44 | København | 19.9.21 | ||
300 m | |||||
Ude | 44.58 | Maribo | 9.6.14 | ||
1 mile | |||||
Ude | 4:48.38 | Ballerup | 13.5.15 | ||
2000 m | |||||
Ude | 6:05.90 | Göteborg/U, SWE | 27.6.14 | ||
15 km | |||||
Ude | 50:50+ | København | 19.9.21 | ||
20 km | |||||
Ude | 1:07:23+ | København | 19.9.21 |
100 m: | 1 |
300 m: | 1 |
400 m: | 1 |
800 m: | 11 |
1000 m: | 2 |
1500 m: | 36 |
1 mile: | 2 |
2000 m: | 1 |
3000 m: | 25 |
5000 m: | 12 |
5 km: | 4 |
10 km: | 9 |
15 km: | 1 |
20 km: | 1 |
Halvmaraton: | 1 |
Väg: | 1 |
Cross: | 3 |
Ude | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1500 m | |||||||
DM | 2022 | 8 | 4:02.23 | ||||
10 km | |||||||
DM | 2021 | 66 | 33:13 | ||||
DM | 2022 | 27 | 32:00 | ||||
DM | 2023 | 43 | 32:40 | ||||
Halvmaraton | |||||||
DM | 2021 | 31 | 1:10:44 | ||||
km cross | |||||||
DM | 2023 | 31 | 32:23 | ||||
Inde | |||||||
800 m | |||||||
DMi | 2019 | 4 | h2 | 1:59.71 | |||
Ungdom | |||||||
Ude | |||||||
DM U23 km cross | |||||||
DMU | 2021 | 8 | 22 | 35:24 | |||
Inde | |||||||
800 m | |||||||
iDMU | 2019 | 2 | 22 | 1:59.50 | |||
1500 m | |||||||
iDMU | 2019 | 1 | 22 | 4:03.30 |