Født: 8 februar 2002
Klub: Aarhus 1900 Atletik og Løb
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
200 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22.60 i | SB | 3 | Sheffield, GBR | Sheffield, GBR | 7.2.24 | |||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||
38.79A | SB | 1 | Potchefstroom, RSA | Potchefstroom, RSA | 14.3.24 | |||
Denmark | ||||||||
60 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.26 i | PB | 4 | Sheffield, GBR | Sheffield, GBR | 8.2.23 | |||
100 m [4] | ||||||||
11.36 | SB | 1 | Stretford, GBR | Stretford, GBR | 29.3.23 | -1.6 | ||
10.96 | SB | 7 | h3 | Lier, BEL | Lier, BEL | 1.7.23 | +0.7 | |
10.83 | SB | NC | Brugge, BEL | NC, Brugge, BEL | 29.7.23 | +1.5 | ||
10.79 w | h2 | NC | Brugge, BEL | NC, Brugge, BEL | 30.7.23 | +2.7 | ||
200 m [6] | ||||||||
22.11 i | SB | 1 | C | Sheffield, GBR | Sheffield, GBR | 8.2.23 | ||
21.50 w | 2 | h2 | Univ Ch | Manchester, GBR | Univ Ch, Manchester, GBR | 30.4.23 | +3.4 | |
21.85 | SB | 2 | s2 | Univ Ch | Manchester, GBR | Univ Ch, Manchester, GBR | 1.5.23 | -0.5 |
21.86 | 5 | Univ Ch | Manchester, GBR | Univ Ch, Manchester, GBR | 1.5.23 | -0.9 | ||
21.64 | PB | h4 | NC | Brugge, BEL | NC, Brugge, BEL | 29.7.23 | +1.2 | |
22.02 | 1 | B | Leuven, BEL | Leuven, BEL | 5.8.23 | -1.9 | ||
Længdespring [1] | ||||||||
6.15 w | 3 | Stretford, GBR | Stretford, GBR | 29.3.23 |
100 m [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10.9h w | 1 | Jarrow, GBR | Jarrow, GBR | 23.3.22 | ||||
34.20 | SB | 6 | h12 | Univ Ch | Chelmsford, GBR | Univ Ch, Chelmsford, GBR | 30.4.22 | +1.3 |
10.92 | SB | 6 | h4 | Ninove, BEL | Ninove, BEL | 16.7.22 | +0.5 | |
10.82 | SB | 2 | h1 | Lier, BEL | Lier, BEL | 30.7.22 | +1.0 | |
200 m [6] | ||||||||
22.43 i | SB | 2 | h10 | BUCS Ch | Sheffield, GBR | BUCS Ch, Sheffield, GBR | 20.2.22 | |
21.96 i | PB | 2 | s4 | BUCS Ch | Sheffield, GBR | BUCS Ch, Sheffield, GBR | 20.2.22 | |
22.37 | SB | 1 | h8 | Univ Ch | Chelmsford, GBR | Univ Ch, Chelmsford, GBR | 1.5.22 | -0.6 |
21.75 | SB | 2 | s4 | Univ Ch | Chelmsford, GBR | Univ Ch, Chelmsford, GBR | 2.5.22 | +0.6 |
21.66 | PB | 5 | C | Ninove, BEL | Ninove, BEL | 16.7.22 | +0.4 | |
21.85 | 4 | h1 | Lier, BEL | Lier, BEL | 30.7.22 | +1.3 | ||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||
1:25.60 | SB | 3 | Leuven, BEL | Leuven, BEL | 4.9.22 | |||
CA Brabant Wallon | ||||||||
Theo Rositano, Florian Dehout Arthur Carlier, Frederik Nielsen |
100 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10.71 | PB | 1 | h2 | Ninove, BEL | Ninove, BEL | 17.7.21 | +1.9 | |
10.85 | 1 | 19 h1 | Herve, BEL | Herve, BEL | 18.9.21 | +0.7 | ||
200 m [4] | ||||||||
21.78 | SB | 2 | C | Ninove, BEL | Ninove, BEL | 17.7.21 | +0.3 | |
21.85 | 3 | B | Kessel-Lo, BEL | Kessel-Lo, BEL | 7.8.21 | -2.2 | ||
22.12 | 3 | Ninove, BEL | Ninove, BEL | 11.8.21 | -0.1 | |||
21.85 | 2 | 19 | Herve, BEL | Herve, BEL | 18.9.21 | -0.7 | ||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||
40.68 | SB | 2 | Lier, BEL | Lier, BEL | 11.9.21 | |||
Brabant-Wallonië | ||||||||
Gaylord Kuba Di-Vita, Hadrien Piengeon Quentin Carpin, Frederik Nielsen | ||||||||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||
1:25.34 | PB | 2 | Lier, BEL | Lier, BEL | 11.9.21 | |||
CA Brabant Wallon | ||||||||
Gaylord Kuba Di-Vita, Hadrien Piengeon Clément Hendrick, Frederik Nielsen |
100 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10.93 | SB | 2 | Nivelles, BEL | Nivelles, BEL | 7.8.20 | +0.6 | ||
10.88 | =PB | 3 | h2 | NC | Bruxelles, BEL | NC, Bruxelles, BEL | 16.8.20 | -0.1 |
10.90 | 7 | NC | Bruxelles, BEL | NC, Bruxelles, BEL | 16.8.20 | -0.2 | ||
200 m [3] | ||||||||
22.22 i | PB | 4 | Gent, BEL | Gent, BEL | 22.2.20 | |||
22.18 i | PB | 1 | 19 | NC-j | Louvain-la-Neuve, BEL | NC-j, Louvain-la-Neuve, BEL | 29.2.20 | |
21.93 | SB | 1 | Nivelles, BEL | Nivelles, BEL | 7.8.20 | +0.7 |
100 m [5] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10.92 w | 3 | h1 | Braine-l'Alleud, BEL | Braine-l'Alleud, BEL | 16.6.19 | +3.0 | ||
10.95 | PB | 3 | Braine-l'Alleud, BEL | Braine-l'Alleud, BEL | 16.6.19 | +1.1 | ||
10.91 | PB | 3 | h2 | Nivelles, BEL | Nivelles, BEL | 22.6.19 | +0.7 | |
10.88 | PB | 2 | B | Nivelles, BEL | Nivelles, BEL | 22.6.19 | +1.8 | |
11.00 | 5 | h4 | NC | Bruxelles, BEL | NC, Bruxelles, BEL | 31.8.19 | +1.9 | |
200 m [3] | ||||||||
DQ | h5 | NC | Bruxelles, BEL | NC, Bruxelles, BEL | 31.8.19 | -0.4 | ||
21.72 | PB | 1 | 17 h1 | NC-j | Mouscron, BEL | NC-j, Mouscron, BEL | 15.9.19 | +0.7 |
21.78 | 1 | 17 | NC-j | Mouscron, BEL | NC-j, Mouscron, BEL | 15.9.19 | +0.5 |
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 7.26 | Sheffield, GBR | 8.2.23 | ||
100 m | |||||
Ude | 10.71 | Ninove, BEL | 17.7.21 | +1.9 | |
200 m | |||||
Ude | 21.64 | Brugge, BEL | 29.7.23 | +1.2 | |
Inde | 21.96 | Sheffield, GBR | 20.2.22 | ||
4 x 200 m stafet | |||||
Ude | 1:25.34 | Lier, BEL | 11.9.21 |
60 m: | 1 |
100 m: | 18 |
200 m: | 23 |
Længdespring: | 1 |
4 x 100 m stafet: | 2 |
4 x 200 m stafet: | 2 |