Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Marie Høgh Larsen

Født: 2003

Klub: Sparta Atletik & Løb

  •  1 IDM‐sølv
  •  1 IDM‐bronze

resultater 2021

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2021

50 m  [1]
6.65
i
PB (1)AarhusAarhus30.12
60 m  [7]
7.58
i
PB AarhusAarhus30.12
7.66
i
AarhusAarhus30.12
7.50
i
DR22 DUR DUR-18 PB RandersRanders16.1
7.47
i
DR22 DUR DUR-18 PB (25)RandersRanders16.1
7.70
i
KøbenhavnKøbenhavn6.2
7.66
i
KøbenhavnKøbenhavn6.2
7.52
i
DMiRandersDMi, Randers20.2
200 m  [3]
25.40
i
RandersRanders16.1
25.06
i
PB OdenseOdense23.1
25.45
i
DMiRandersDMi, Randers20.2

2020

50 m  [1]
6.71
i
=PB KøbenhavnKøbenhavn4.1
60 m  [10]
7.80
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1
7.78
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1
7.72
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.2
7.72
i
=SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.2
7.69
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2
7.69
i
=PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2
7.60
i
PB (43)DMiOdenseDMi, Odense22.2
7.60
i
=PB DMiOdenseDMi, Odense22.2
7.65
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2
7.69
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2
100 m  [11]
12.44
SB TårnbyTårnby11.7+0.1
12.22
PB GreveGreve12.7+1.6
12.28
w
GreveGreve12.7+2.8
12.33 mix
KøbenhavnKøbenhavn27.7-1.4
12.20
PB HvidovreHvidovre1.8-0.1
12.08
PB HvidovreHvidovre1.80.0
12.20
DMKøbenhavnDM, København15.8-2.4
12.08
=PB DMKøbenhavnDM, København15.8+1.7
12.10
FrederiksbergFrederiksberg25.8+1.4
12.18
AarhusAarhus6.9-1.2
12.12
DMUAalborgDMU, Aalborg12.9+0.2
200 m  [6]
25.38
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.2
25.60
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3
25.69
w
KøbenhavnKøbenhavn4.7+3.5
25.22
w
HvidovreHvidovre2.8+2.4
25.69
SB TårnbyTårnby27.8+0.3
25.08
PB DMUAalborgDMU, Aalborg13.90.0
Længdespring  [1]
5.34
SB TårnbyTårnby27.8+0.1
 
5.31 SB
 +1.0
5.34 SB
 +0.1
4.13
 +0.1
5.10
 +0.7
XX
4 x 100 m stafet  [1]
46.61
DR22 DUR-22 SB AarhusAarhus6.9
 Sparta Atletik og Løb
Marie Høgh Larsen, Anne Sofie Kirkegaard
Emma Beiter Bomme, Cecilie Gedsø Færge
4 x 200 m stafet  [2]
1:40.17
i
SB DMiOdenseDMi, Odense23.2
 Sparta Atletik og Løb
Marie Høgh Larsen, Klara Skriver Loessl
Josephine Koch Jacobsen, Emma Beiter Bomme
1:41.90
i
DUR DUR-17 iDMUSkiveiDMU, Skive1.3
 Sparta Atletik og Løb
Marie Høgh Larsen, Betty Marie Ramsgaard Jensen
Cecilie Gedsø Færge, Josephine Koch Jacobsen

2019

60 m  [8]
7.80
i
PB BallerupBallerup19.1
7.81
i
BallerupBallerup19.1
7.90
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1
7.82
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1
7.81
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2
7.77
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2
7.78
i
iDMUSkiveiDMU, Skive23.2
7.71
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2
100 m  [13]
12.72
SB KøbenhavnKøbenhavn28.5+1.3
12.37
w
OdenseOdense1.6+3.6
12.40
PB HvidovreHvidovre8.6+1.4
12.39
PB HvidovreHvidovre8.6-0.4
12.44
HelsingørHelsingør15.6-0.4
12.32
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6+0.5
12.38
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6+1.3
12.42
DMEsbjergDM, Esbjerg27.7-1.1
12.66
DMEsbjergDM, Esbjerg27.7-2.3
12.45
V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR17.8-3.3
12.40
DMUGreveDMU, Greve24.8-2.1
12.31
PB DMUGreveDMU, Greve24.8-2.1
12.35
ECCCLeiria, PORECCC, Leiria, POR21.90.0
200 m  [8]
25.59
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1
25.71
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2
25.53
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive24.2
25.61
PB HvidovreHvidovre9.6+1.5
25.83
HelsingørHelsingør16.6+1.5
25.45
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6-1.5
25.50
DMEsbjergDM, Esbjerg28.7-1.9
25.42
PB DMEsbjergDM, Esbjerg28.7-0.1
Længdespring  [3]
5.07
i
PB BallerupBallerup20.1
 
4.44 SB5.02 SBX5.00X5.07 PB
5.27
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2
5.55
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2
 
5.44 PBX5.34X5.335.55 PB
4 x 100 m stafet  [2]
47.52
V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR17.8
 Denmark
Marie Høgh Larsen, Caroline Benfeldt Sørensen
Josephine Koch Jacobsen, Klara Skriver Loessl
49.14
ECCCLeiria, PORECCC, Leiria, POR21.9
 Sparta Atletik og Løb
Victoria Lendal, Josephine Koch Jacobsen
Marie Høgh Larsen, Ida Beiter Bomme
4 x 200 m stafet  [1]
1:43.35
i
DUR-17 SB SkiveSkive24.2
 Sparta Atletik og Løb
Marie Høgh Larsen, Sofie Spiegelhauer
Klara Skriver Loessl, Josephine Koch Jacobsen

2018

60 m  [8]
8.11
i
SB BallerupBallerup20.1
8.07
i
PB BallerupBallerup20.1
8.11
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1
7.96
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1
8.03
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2
8.11
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2
7.96
i
=PB SkiveSkive24.2
7.99
i
SkiveSkive24.2
80 m  [2]
10.08
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6+1.3
9.94
w
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6+3.6
100 m  [15]
12.86
PB GlostrupGlostrup28.4-1.5
12.79
PB GlostrupGlostrup28.4-0.7
12.66
PB KøbenhavnKøbenhavn27.5-1.2
12.48
PB FrederiksbergFrederiksberg2.6+2.0
12.52
w
FrederiksbergFrederiksberg2.6+3.0
12.75
HvidovreHvidovre9.6-1.0
12.84
HvidovreHvidovre9.6-1.5
12.56
BallerupBallerup16.6-0.4
12.59
BallerupBallerup16.6-1.6
12.45
w
FrederiksbergFrederiksberg23.8+2.9
12.47
PB AalborgAalborg1.90.0
12.58
AalborgAalborg1.9-0.8
12.47
=PB BallerupBallerup22.9-1.6
12.41
PB GreveGreve30.9+0.2
12.74
GreveGreve30.9-0.5
200 m  [8]
27.27
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1
26.68
i
PB SkiveSkive25.2
25.79
PB FrederiksbergFrederiksberg3.6+0.5
26.20
BallerupBallerup17.6-0.1
26.78
SilkeborgSilkeborg18.8-1.6
26.36
FrederiksbergFrederiksberg23.8+1.4
25.75
PB AalborgAalborg2.90.0
25.75
=PB GreveGreve29.9+0.6
800 m  [1]
2:51.10
SB SilkeborgSilkeborg19.8
60 m hæk 76.2 cm  [1]
9.63
i
PB KøbenhavnKøbenhavn7.1
80 m hæk 76.2 cm  [4]
12.78
SB HvidovreHvidovre9.6-1.4
13.23
SB HvidovreHvidovre9.6-0.1
12.72
SB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE29.6+2.0
13.06
SilkeborgSilkeborg18.8-1.5
Højdespring  [2]
1.44
i
PB KøbenhavnKøbenhavn7.1
1.41
SB SilkeborgSilkeborg18.8
Længdespring  [14]
4.54
i
PB KøbenhavnKøbenhavn7.1
5.06
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2
4.71
i
SkiveSkive24.2
5.29
PB GlostrupGlostrup28.4+2.0
5.20
KøbenhavnKøbenhavn27.50.0
5.28
FrederiksbergFrederiksberg2.6-0.5
5.33
PB KøbenhavnKøbenhavn7.6-1.5
5.38
PB BallerupBallerup17.60.0
4.88
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE29.6-0.4
5.09
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE29.6-0.9
5.00
SilkeborgSilkeborg19.8+0.9
5.42
PB AalborgAalborg2.9-0.8
5.45
PB BallerupBallerup22.9+0.7
 
5.13X5.45 PB5.255.255.04
5.00
GreveGreve29.9+1.3
Trespring   [5]
10.49
i
PB BallerupBallerup20.1
10.76
i
PB SkiveSkive25.2
10.83
PB FrederiksbergFrederiksberg3.6+1.8
10.87
w
FrederiksbergFrederiksberg3.6+2.8
10.63
BallerupBallerup16.6-0.6
Kuglestød 3.0 kg  [4]
8.09
PB GreveGreve1.10
7.61
i
KøbenhavnKøbenhavn7.1
8.11
PB KøbenhavnKøbenhavn7.6
7.27
SilkeborgSilkeborg18.8
Spydkast 500 gram  [2]
25.57
PB SilkeborgSilkeborg19.8
26.35
PB GreveGreve29.9

2017

50 m  [2]
7.32
i
HvidovreHvidovre15.1
7.28
i
PB (7)HvidovreHvidovre15.1
60 m  [5]
8.49
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2
8.56
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2
8.49
i
=PB SkiveSkive25.2
8.48
i
PB HelsingørHelsingør11.3
8.44
i
PB HelsingørHelsingør11.3
80 m  [2]
10.46
w
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7+2.9
10.54
w
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7+3.3
100 m  [14]
13.73
PB TårnbyTårnby6.5-1.4
13.31
PB TårnbyTårnby6.5+1.0
13.31
=PB KøbenhavnKøbenhavn1.6+0.7
13.32
FrederiksbergFrederiksberg3.6-1.2
13.39
FrederiksbergFrederiksberg3.6-2.3
13.34
KøbenhavnKøbenhavn17.6-0.4
13.23
PB KøbenhavnKøbenhavn17.6-0.4
13.13
w
KøbenhavnKøbenhavn20.6+2.4
12.97
HvidovreHvidovre26.8-0.2
12.87
PB HvidovreHvidovre26.8+0.2
13.05
GreveGreve16.9-1.2
13.15
KøbenhavnKøbenhavn23.9-1.7
13.28
GreveGreve1.10-1.8
13.34
GreveGreve1.10-1.7
200 m  [4]
28.20
PB TårnbyTårnby7.5-0.7
27.31
PB KøbenhavnKøbenhavn18.6+1.6
27.58
KøbenhavnKøbenhavn19.8+1.7
26.94
PB HvidovreHvidovre27.8+1.4
800 m  [1]
2:50.29
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8
80 m hæk 76.2 cm  [6]
12.64
PB KøbenhavnKøbenhavn17.6+0.7
12.83
PB KøbenhavnKøbenhavn17.6+1.3
12.99
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6+1.5
12.78
KøbenhavnKøbenhavn19.8+1.0
13.09
HvidovreHvidovre27.8+0.3
12.91
HvidovreHvidovre27.8+1.4
Højdespring  [6]
1.41
i
PB HelsingørHelsingør11.3
1.44
PB TårnbyTårnby6.5
1.41
BallerupBallerup28.5
1.20
KøbenhavnKøbenhavn17.6
1.41
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7
1.42
KøbenhavnKøbenhavn19.8
Længdespring  [12]
4.39
i
PB HvidovreHvidovre15.1
4.34
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2
3.94
i
HelsingørHelsingør11.3
4.30
PB TårnbyTårnby7.50.0
4.50
PB KøbenhavnKøbenhavn1.6+1.2
4.51
PB FrederiksbergFrederiksberg3.6-2.0
4.55
PB KøbenhavnKøbenhavn18.60.0
4.80
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6-2.0
4.50
KøbenhavnKøbenhavn20.8+1.4
4.77
w
KøbenhavnKøbenhavn20.8+2.8
4.70
GreveGreve16.90.0
4.99
w
GreveGreve16.9+2.6
Trespring   [1]
10.74
PB GreveGreve1.10+1.9
Kuglestød 3.0 kg  [2]
5.60
PB KøbenhavnKøbenhavn1.6
7.39
PB KøbenhavnKøbenhavn19.8
Spydkast 500 gram  [2]
17.58
PB FrederiksbergFrederiksberg3.6
19.39
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde6.65   Aarhus30.12.204
60 m
Inde7.47   DR22 DUR DUR-18Randers16.1.216
100 m
Ude12.08   Hvidovre1.8.200.027
200 m
Ude25.08   Aalborg13.9.200.047
Inde25.06   Odense23.1.2115
800 m
Ude2:50.29   København20.8.17
Højdespring
Ude1.44   Tårnby6.5.17
Inde1.44   København7.1.18
Længdespring
Ude5.45   Ballerup22.9.18+0.7
Inde5.55   Skive23.2.1935
Trespring
Ude10.83   Frederiksberg3.6.18+1.8
Inde10.76   Skive25.2.1846

80 m
Ude10.08   Göteborg/U, SWE30.6.18+1.31
60 m hæk 76.2 cm
Inde9.63   København7.1.18
Kuglestød 3.0 kg
Ude8.09   Greve1.10.17
Ude8.11   København7.6.18
Spydkast 500 gram
Ude26.35   Greve29.9.18

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 201
Per disciplin:
50 m:4
60 m:38
80 m:4
100 m:53
200 m:29
800 m:2
60 m hæk 76.2 cm:1
:10
Højdespring:8
Længdespring:30
Trespring :6
Kuglestød 3.0 kg:6
Spydkast 500 gram:4
4 x 100 m stafet:3
4 x 200 m stafet:3

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DM 2019 6
12.66 2
h2
12.42

Ungdom
DMU 2019
12.31
12.40
DM 2020 5
12.08 2
h2
12.20
200 m
DM 2019 5
25.42 4
h1
25.50
Inde
60 m
DMi 2020 4
7.60 1
h4
7.60
DMi 2021 2
7.52
200 m
DMi 2021 2
B
25.45
4 x 200 m stafet
DMi 2020 2
1:40.17

Ungdom
Ude
100 m
DMU 2020 1
17
12.12
200 m
DMU 2020 1
17
25.08
Inde
60 m
iDMU 2019 2
17
7.71 1
17
h1
7.78
iDMU 2020 1
17
7.69 1
17
h1
7.65
200 m
iDMU 2019 1
17
r4
25.53
iDMU 2020 2
17
25.60
Længdespring
iDMU 2019 4
17
5.55
4 x 200 m stafet
iDMU 2020 1
17
1:41.90