Født: 30 januar 2000
Klub: Aarhus 1900 Atletik og Løb
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2023. |
1500 m [6] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:31.93 i | PB | 1 | Skive | Skive | 14.1.23 | |||
4:26.11 | PB | 2 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 24.6.23 | ||
4:26.73 | 1 | Odense | Odense | 5.8.23 | ||||
4:34.48 | 10 | Jessheim, NOR | Jessheim, NOR | 12.8.23 | ||||
DNF | B | Aarhus | Aarhus | 23.8.23 | ||||
4:27.85 mix | 2 | B | Aarhus | Aarhus | 1.9.23 | |||
3000 m [1] | ||||||||
DNF i | DMi | Randers | DMi, Randers | 19.2.23 | ||||
5000 m [2] | ||||||||
16:53.51 mix | SB | 6 | B | Viby | Viby | 10.5.23 | ||
16:59.53 mix | 3 | B | Aarhus | Aarhus | 14.6.23 | |||
3000 m forh. [3] | ||||||||
10:28.35 | SB | 4 | Tårnby | Tårnby | 7.5.23 | |||
10:49.46 | 5 | NordicC | København | NordicC, København | 28.5.23 | |||
10:29.33 | 1 | Randers | Randers | 27.8.23 | ||||
Cross 10 km [1] | ||||||||
34:44 | 5 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 18.11.23 |
1500 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:33.9h mix | SB | 5 | B | Viby | Viby | 2.6.22 | ||
DNF | Aalborg | Aalborg | 15.6.22 | |||||
3000 m [1] | ||||||||
10:06.17 mix | SB | 3 | B | Aarhus | Aarhus | 18.5.22 | ||
5000 m [1] | ||||||||
16:52.91 | PB | 1 | Skive | Skive | 18.8.22 | |||
6 km [1] | ||||||||
20:11 | 2 | Aarhus | Aarhus | 23.4.22 | ||||
3000 m forh. [2] | ||||||||
10:54.62 | SB | 3 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 25.6.22 | ||
10:40.30 | SB | 1 | Aarhus | Aarhus | 23.8.22 | |||
Cross 8 km [1] | ||||||||
29:21 | 5 | DM | Korsør | DM, Korsør | 19.11.22 |
1500 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:37.55 | PB | 2 | Aalborg | Aalborg | 5.6.21 | |||
4:32.9h mix | PB | 6 | B | Aarhus | Aarhus | 7.9.21 | ||
1 mile landevej [1] | ||||||||
5:16 | PB | 11 | København | København | 12.9.21 | |||
3000 m [1] | ||||||||
10:03.12 mix | PB | 9 | Aalborg | Aalborg | 21.8.21 | |||
5000 m [2] | ||||||||
DNF | Viby | Viby | 15.8.21 | |||||
17:43.08 | PB | 2 | Aarhus | Aarhus | 5.9.21 | |||
5 km [1] | ||||||||
17:53 | PB | 12 | Ejby | Ejby | 10.4.21 | |||
3000 m forh. [5] | ||||||||
11:04.08 | PB | 1 | Randers | Randers | 2.5.21 | |||
10:44.10 | PB | 1 | Aarhus | Aarhus | 3.6.21 | |||
10:27.06 | PB | 1 | 22 | Randers | Randers | 19.6.21 | ||
10:31.72 | 4 | DM | Odense | DM, Odense | 25.6.21 | |||
10:34.30 | 13 | 22 h1 | EM U23 | Tallinn, EST | EM U23, Tallinn, EST | 8.7.21 | ||
Cross 6 km [1] | ||||||||
23:32 | 53 | 22 | EM22 | Dublin, IRL | EM22, Dublin, IRL | 12.12.21 | ||
Cross 8 km [1] | ||||||||
31:10 | 1 | 22 | DMU | Korsør | DMU, Korsør | 27.11.21 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:24.43 | SB | 2 | 22 | DMU | Aalborg | DMU, Aalborg | 13.9.20 | |
1500 m [4] | ||||||||
4:52.8h mix | PB | 5 | B | Aarhus | Aarhus | 13.8.20 | ||
4:53.81 | 9 | C | Aalborg | Aalborg | 22.8.20 | |||
4:45.24 | PB | 2 | 22 | DMU | Aalborg | DMU, Aalborg | 12.9.20 | |
4:39.4h mix | PB | 12 | Aarhus | Aarhus | 22.9.20 | |||
3000 m [3] | ||||||||
10:41.96 i | PB | 6 | Skive | Skive | 14.12.19 | |||
10:32.7h | PB | 1 | Viby | Viby | 7.6.20 | |||
10:10.82mix | PB | 6 | C | Viborg | Viborg | 1.9.20 | ||
5000 m [1] | ||||||||
18:36.8h mix | PB | 14 | Aarhus | Aarhus | 1.8.20 | |||
3000 m forh. [2] | ||||||||
11:44.38 | PB | 1 | DM | København | DM, København | 16.8.20 | ||
11:20.63 | PB | 1 | 22 | DMU | Aalborg | DMU, Aalborg | 12.9.20 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:27.90 | SB | Randers | Randers | 16.6.19 | ||||
1500 m [4] | ||||||||
4:53.39 mix | PB | 2 | Aarhus | Aarhus | 21.5.19 | |||
4:56.84 | Randers | Randers | 15.6.19 | |||||
4:57.52 | Vejle | Vejle | 19.6.19 | |||||
4:57.69 | DMU | Greve | DMU, Greve | 24.8.19 | ||||
3000 m [1] | ||||||||
DNF i | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 23.2.19 | |||
5000 m [1] | ||||||||
18:56.25 | PB | DMU | Greve | DMU, Greve | 25.8.19 | |||
2000 m forh. [1] | ||||||||
7:36.09 | PB | Randers | Randers | 15.6.19 | ||||
3000 m forh. [2] | ||||||||
11:44.55 | PB | 6 | 19 | V3Nat | Kristiansand, NOR | V3Nat, Kristiansand, NOR | 18.8.19 | |
11:54.23 | DMU | Greve | DMU, Greve | 24.8.19 | ||||
[1] | ||||||||
10 | 19 | EM19 | Lisboa, POR | EM19, Lisboa, POR | 8.12.19 | |||
Denmark | ||||||||
Cross 4.3 km [1] | ||||||||
16:07 | 75 | 19 | EM19 | Lisboa, POR | EM19, Lisboa, POR | 8.12.19 | ||
Cross 4.5 km [1] | ||||||||
16:35 | 12 | 19 | NordicC | Heinola, FIN | NordicC, Heinola, FIN | 10.11.19 |
200 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
29.60 i | PB | Skive | Skive | 4.2.17 | ||||
800 m [1] | ||||||||
2:31.77 i | SB | Skive | Skive | 10.12.16 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:04.1h | Skive | Skive | 18.6.16 | |||||
800 m [7] | ||||||||
2:30.00 i | SB | Skive | Skive | 6.2.16 | ||||
2:28.14 i | PB | Skive | Skive | 5.3.16 | ||||
2:20.7h | PB | Aarhus | Aarhus | 14.6.16 | ||||
2:22.59 | Aarhus | Aarhus | 25.6.16 | |||||
2:27.5h | Aarhus | Aarhus | 9.8.16 | |||||
2:22.88 | Aarhus | Aarhus | 27.8.16 | |||||
2:20.99 | København | København | 3.9.16 | |||||
1500 m [7] | ||||||||
5:10.0h i | SB | Skive | Skive | 23.1.16 | ||||
5:10.72 i | Skive | Skive | 5.3.16 | |||||
5:01.94 | SB | Aalborg | Aalborg | 21.5.16 | ||||
5:22.00 | Aalborg | Aalborg | 28.5.16 | |||||
4:56.02 | PB | København | København | 3.9.16 | ||||
5:13.72 | København | København | 10.9.16 | |||||
5:26.19 | Ballerup | Ballerup | 24.9.16 | |||||
3000 m [1] | ||||||||
11:22.84 i | PB | Skive | Skive | 6.2.16 | ||||
5000 m [2] | ||||||||
22:00.96 | PB | Aalborg | Aalborg | 28.5.16 | ||||
20:31.93 | PB | Ballerup | Ballerup | 24.9.16 | ||||
2000 m forh. [1] | ||||||||
7:56.17 | PB | Skive | Skive | 18.6.16 |
800 m [10] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:29.83 i | PB | Skive | Skive | 7.3.15 | ||||
2:22.33 | PB | Aarhus | Aarhus | 23.5.15 | ||||
2:26.51 | Aalborg | Aalborg | 30.5.15 | |||||
2:23.76 | Skive | Skive | 20.6.15 | |||||
2:21.13 | PB | Aarhus | Aarhus | 27.6.15 | ||||
2:23.83 | Aalborg | Aalborg | 15.8.15 | |||||
2:24.53 | Hvidovre | Hvidovre | 22.8.15 | |||||
2:29.65 | Vejle | Vejle | 2.9.15 | |||||
2:27.98 | Skive | Skive | 12.9.15 | |||||
2:28.90 | Randers | Randers | 20.9.15 | |||||
1500 m [8] | ||||||||
5:27.29 i | PB | Aarhus | Aarhus | 31.1.15 | ||||
5:08.54 i | PB | Skive | Skive | 7.3.15 | ||||
5:10.94 | PB | Vejle | Vejle | 18.4.15 | ||||
5:00.64 | PB | Skive | Skive | 20.6.15 | ||||
4:58.86 | PB | Aalborg | Aalborg | 15.8.15 | ||||
4:58.85 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 22.8.15 | ||||
5:11.8h | Aarhus | Aarhus | 1.9.15 | |||||
5:09.41 | Herning | Herning | 26.9.15 | |||||
3000 m [3] | ||||||||
11:02.14 | PB | Aalborg | Aalborg | 30.5.15 | ||||
11:35.31 | Hvidovre | Hvidovre | 22.8.15 | |||||
11:21.44 | Skive | Skive | 12.9.15 |
Placering på danske alletiders liste på dato
200 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 29.60 | Skive | 4.2.17 | ||
800 m | |||||
Ude | 2:20.7h | Aarhus | 14.6.16 | ||
Inde | 2:28.14 | Skive | 5.3.16 | ||
1500 m | |||||
Ude | 4:26.11 | Aalborg | 24.6.23 | 42 | |
Inde | 4:31.93 | Skive | 14.1.23 | 21 | |
3000 m | |||||
Ude | 10:03.12 mix | Aalborg | 21.8.21 | ||
Inde | 10:41.96 | Skive | 14.12.19 | ||
5000 m | |||||
Ude | 16:52.91 | Skive | 18.8.22 | ||
5 km | |||||
Ude | 17:53 | Ejby | 10.4.21 | ||
3000 m forh. | |||||
Ude | 10:27.06 | Randers | 19.6.21 | 8 | |
1 mile landevej | |||||
Ude | 5:16 | København | 12.9.21 | ||
2000 m forh. | |||||
Ude | 7:36.09 | Randers | 15.6.19 |
200 m: | 1 |
400 m: | 1 |
800 m: | 20 |
1500 m: | 33 |
1 mile landevej: | 1 |
3000 m: | 11 |
5000 m: | 9 |
5 km: | 1 |
Väg: | 1 |
2000 m forh.: | 2 |
3000 m forh.: | 14 |
: | 1 |
Cross: | 6 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
1500 m | ||||
DMU | 2019 | 4:57.69 | ||
DM | 2023 | 2 | 4:26.11 | |
5000 m | ||||
DMU | 2019 | 18:56.25 | ||
3000 m forh. | ||||
DMU | 2019 | 11:54.23 | ||
DM | 2020 | 1 | 11:44.38 | |
DM 4 | 2021 | 4 | 10:31.72 | |
DM | 2022 | 3 | 10:54.62 | |
km cross | ||||
DM | 2022 | 5 | 29:21 | |
DM | 2023 | 5 | 34:44 | |
Inde | ||||
3000 m | ||||
DMi | 2023 | |||
Ungdom | ||||
Ude | ||||
800 m | ||||
DMU | 2020 | 2 | 22 | 2:24.43 |
1500 m | ||||
DMU | 2020 | 2 | 22 | 4:45.24 |
3000 m forh. | ||||
DMU | 2020 | 1 | 22 | 11:20.63 |
km cross | ||||
DMU | 2022 | 1 | 22 | 29:21 |
DMU | 2021 | 1 | 22 | 31:10 |
Inde | ||||
3000 m | ||||
iDMU | 2019 | 19 |
Ude | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3000 m forh. | |||||||||
EM U23 | 2021 | 13 | 22 h1 | 10:34.30 | |||||
Cross | |||||||||
EM19 | 2019 | 75 | 19 | 16:07 | |||||
EM22 | 2021 | 53 | 22 | 23:32 |