Født: 18 juni 1940
Klub: Slagelse Atletik DELTA
Tidligere klubber:
Dianalund IF, Motion ‐31.12.2022
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:37.51 i | SB | 1 | 80 | DMM | Randers | DMM, Randers | 3.2.24 | |
800 m [1] | ||||||||
3:54.83 i | SB | 1 | 80 | DMM | Randers | DMM, Randers | 4.2.24 |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
19.43 | SB | 4 | Slagelse | Slagelse | 29.4.23 | +1.3 | ||
200 m [1] | ||||||||
41.70 | SB | 6 | C | Greve | Greve | 13.6.23 | -0.7 | |
400 m [4] | ||||||||
1:39.76 | SB | 2 | B | Slagelse | Slagelse | 29.4.23 | ||
1:38.83 | SB | 4 | B | Greve | Greve | 15.5.23 | ||
1:35.05 | 6 | D | Greve | Greve | 10.9.23 | |||
1:27.85 | SB | 3 | 80 | EM Masters | Pescara, ITA | EM Masters, Pescara, ITA | 26.9.23 | |
800 m [3] | ||||||||
3:57.34 | SB | 1 | Aabenraa | Aabenraa | 5.8.23 | |||
3:42.36 | SB | 1 | 80 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 27.8.23 | |
3:29.05 | SB | 4 | 80 | EM Masters | Pescara, ITA | EM Masters, Pescara, ITA | 29.9.23 | |
Cross 6 km [1] | ||||||||
38:35 | 1 | 80 | DMM | Aarhus | DMM, Aarhus | 18.11.23 |
60 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.10 i | PB | 5= | 70 | DMM | Randers | DMM, Randers | 5.2.22 | |
100 m [2] | ||||||||
18.30 | SB | 4 | Slagelse | Slagelse | 23.4.22 | -1.5 | ||
17.22 | PB | 5 | 80 s3 | VMM | Tampere, FIN | VMM, Tampere, FIN | 29.6.22 | +1.7 |
200 m [3] | ||||||||
39.71 i | SB | 1 | 75 | DMM | Randers | DMM, Randers | 6.2.22 | |
37.05 | PB | 7 | 80 | VMM | Tampere, FIN | VMM, Tampere, FIN | 3.7.22 | -0.9 |
36.12 | PB | 5 | 80 s2 | VMM | Tampere, FIN | VMM, Tampere, FIN | 3.7.22 | -2.1 |
400 m [4] | ||||||||
1:29.25 i | SB | 2 | 65 | DMM | Randers | DMM, Randers | 5.2.22 | |
1:29.09 | SB | 6 | B | Slagelse | Slagelse | 23.4.22 | ||
1:23.45 | DR80 SB | 3 | 80 h1 | VMM | Tampere, FIN | VMM, Tampere, FIN | 6.7.22 | |
1:42.82 | 7 | 80 | VMM | Tampere, FIN | VMM, Tampere, FIN | 8.7.22 |
100 m [4] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17.80 | SB | 5 | B | Hvidovre | Hvidovre | 30.6.21 | -0.8 | |||||
18.68 | 4 | Aabenraa | Aabenraa | 3.7.21 | +1.6 | |||||||
17.84 | 1 | 80 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 28.8.21 | +1.3 | |||||
17.69 | SB | 5 | D | Greve | Greve | 4.9.21 | +0.2 | |||||
200 m [1] | ||||||||||||
37.92 | PB | 1 | 80 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 29.8.21 | +0.9 | ||||
400 m [5] | ||||||||||||
1:30.35 | SB | 3 | B | Slagelse | Slagelse | 19.5.21 | ||||||
1:28.36 | DR80 SB | , ??? | , ??? | 3.7.21 | ||||||||
1:32.67 | 1 | 80 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 28.8.21 | ||||||
1:30.72 | 5 | B | Greve | Greve | 4.9.21 | |||||||
1:25.49 i | DR80 PB | , ??? | , ??? | 24.9.21 | ||||||||
800 m [1] | ||||||||||||
3:35.66 | SB | 9 | Hvidovre | Hvidovre | 30.6.21 | |||||||
1500 m [2] | ||||||||||||
7:24.98 | SB | 6 | Slagelse | Slagelse | 19.5.21 | |||||||
7:11.69 | SB | 1 | 80 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 28.8.21 | |||||
Diskoskast 1.0 kg [1] | ||||||||||||
18.15 | PB | 1 | 80 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 29.8.21 | |||||
| ||||||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||||||
2:54.44 | PB | 2 | Hvidovre | Hvidovre | 30.6.21 | |||||||
Delta/DIF/HG | ||||||||||||
Vagn Kildsig, Jens Jørgen Eriksen Jørgen Randløv Madsen, Peter Simonsen |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
18.32 | SB | 1 | 80 | DMM | Greve | DMM, Greve | 22.8.20 | -1.6 |
400 m [2] | ||||||||
1:31.33 i | PB | 1 | 80 | DMM | Randers | DMM, Randers | 1.2.20 | |
1:29.99 | SB | 1 | 80 | DMM | Greve | DMM, Greve | 22.8.20 | |
800 m [1] | ||||||||
3:23.92 i | DR80 PB | 1 | 80 | DMM | Randers | DMM, Randers | 2.2.20 | |
1500 m [1] | ||||||||
6:47.21 i | DR80 SB | 1 | 80 | DMM | Randers | DMM, Randers | 1.2.20 | |
Diskoskast 1.0 kg [1] | ||||||||
15.18 | PB | 3 | 80 | La Santa, ESP | La Santa, ESP | 13.1.20 |
100 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17.85 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 17.8.19 | +0.6 | |||
18.08 | Slagelse | Slagelse | 7.9.19 | -0.2 | ||||
400 m [1] | ||||||||
1:31.90 | SB | Greve | Greve | 4.6.19 | ||||
1500 m [1] | ||||||||
6:46.27 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 17.8.19 | ||||
3000 m [1] | ||||||||
14:32.86 i | PB | Randers | Randers | 3.2.19 | ||||
5000 m [4] | ||||||||
25:49.42 | SB | Slagelse | Slagelse | 27.4.19 | ||||
25:42.82 | SB | Greve | Greve | 4.6.19 | ||||
24:35.94 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 18.8.19 | ||||
25:03.02 | Slagelse | Slagelse | 7.9.19 |
400 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:26.36 | SB | Greve | Greve | 30.5.18 | ||||
1:22.28 | SB | Málaga, ESP | Málaga, ESP | 12.9.18 | ||||
800 m [2] | ||||||||
3:16.35 | PB | Holbæk | Holbæk | 24.6.18 | ||||
3:15.65 | PB | Málaga, ESP | Málaga, ESP | 10.9.18 | ||||
1500 m [2] | ||||||||
6:50.38 | SB | Greve | Greve | 30.5.18 | ||||
6:48.48 | SB | Holbæk | Holbæk | 24.6.18 |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17.61 | PB | Holbæk | Holbæk | 12.8.17 | +1.0 | |||
400 m [2] | ||||||||
1:25.32 | SB | Aarhus | Aarhus | 31.7.17 | ||||
1:21.29 | PB | Aarhus | Aarhus | 31.7.17 | ||||
1500 m [2] | ||||||||
6:42.59 | SB | DMM | Greve | DMM, Greve | 24.6.17 | |||
6:31.84 | SB | Aarhus | Aarhus | 29.7.17 | ||||
5000 m [2] | ||||||||
25:24.51 | SB | DMM | Greve | DMM, Greve | 25.6.17 | |||
24:52.79 | SB | Aarhus | Aarhus | 3.8.17 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:21.93 | PB | Greve | Greve | 7.8.16 | ||||
1500 m [2] | ||||||||
6:28.25 | SB | Odense | Odense | 1.7.16 | ||||
6:29.26 | DMM | Greve | DMM, Greve | 13.8.16 | ||||
3000 m [1] | ||||||||
13:54.75 | SB | Greve | Greve | 7.8.16 | ||||
5000 m [2] | ||||||||
23:55.41 | SB | Odense | Odense | 1.7.16 | ||||
24:22.50 | DMM | Greve | DMM, Greve | 13.8.16 | ||||
10000 m [1] | ||||||||
50:24.62 | SB | Allerød | Allerød | 14.5.16 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6:15.96 | SB | Randers | Randers | 29.8.15 | ||||
5000 m [1] | ||||||||
22:33.13 | SB | Randers | Randers | 29.8.15 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:25.02 | PB | Holbæk | Holbæk | 29.6.14 | ||||
1500 m [1] | ||||||||
6:05.00 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 9.8.14 | ||||
5000 m [2] | ||||||||
23:01.58 | SB | Holbæk | Holbæk | 29.6.14 | ||||
23:38.94 | Hvidovre | Hvidovre | 9.8.14 | |||||
10000 m [1] | ||||||||
47:16.4h | SB | Korsør | Korsør | 26.4.14 |
3000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
12:36.78 | PB | Hillerød | Hillerød | 6.7.13 | ||||
10000 m [1] | ||||||||
46:06.35 | PB | Blovstrød | Blovstrød | 10.8.13 |
200 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
34.06 i | PB | Malmö, SWE | Malmö, SWE | 21.1.12 | ||||
1500 m [2] | ||||||||
5:54.15 i | DR70 PB | Malmö, SWE | Malmö, SWE | 21.1.12 | ||||
5:52.82 | SB | Aalborg | Aalborg | 15.9.12 | ||||
5000 m [2] | ||||||||
22:19.0h | SB | Maribo | Maribo | 8.5.12 | ||||
21:24.84 | SB | Aalborg | Aalborg | 15.9.12 | ||||
10000 m [1] | ||||||||
46:06.93 | PB | Randers | Randers | 16.6.12 |
1500 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6:02.89 | SB | Holbæk | Holbæk | 10.5.11 | ||||
5:57.05 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 3.9.11 | ||||
5000 m [1] | ||||||||
21:59.68 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 3.9.11 | ||||
10000 m [1] | ||||||||
48:52.12 | PB | Bagsværd | Bagsværd | 20.8.11 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5:38.31 | DR70 SB | Aalborg | Aalborg | 28.8.10 | ||||
5000 m [1] | ||||||||
21:01.64 | SB | Aalborg | Aalborg | 28.8.10 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5:31.88 | PB | DMM | Tårnby | DMM, Tårnby | 23.8.08 | |||
5000 m [1] | ||||||||
20:38.16 | PB | DMM | Tårnby | DMM, Tårnby | 23.8.08 |
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 11.10 | Randers | 5.2.22 | ||
100 m | |||||
Ude | 17.22 | Tampere, FIN | 29.6.22 | +1.7 | |
200 m | |||||
Ude | 36.12 | Tampere, FIN | 3.7.22 | -2.1 | |
Inde | 34.06 | Malmö, SWE | 21.1.12 | ||
400 m | |||||
Ude | 1:21.29 | Aarhus | 31.7.17 | ||
Inde | 1:25.49 DR80 | , ??? | 24.9.21 | ||
800 m | |||||
Ude | 3:15.65 | Málaga, ESP | 10.9.18 | ||
Inde | 3:23.92 DR80 | Randers | 2.2.20 | ||
1500 m | |||||
Ude | 5:31.88 | Tårnby | 23.8.08 | ||
Inde | 5:54.15 DR70 | Malmö, SWE | 21.1.12 | ||
3000 m | |||||
Ude | 12:36.78 | Hillerød | 6.7.13 | ||
Inde | 14:32.86 | Randers | 3.2.19 | ||
5000 m | |||||
Ude | 20:38.16 | Tårnby | 23.8.08 | ||
10000 m | |||||
Ude | 46:06.35 | Blovstrød | 10.8.13 | ||
Diskoskast 1.0 kg | |||||
Ude | 18.15 | Ballerup | 29.8.21 | ||
1000 m stafet | |||||
Ude | 2:54.44 | Hvidovre | 30.6.21 |
60 m: | 1 |
100 m: | 11 |
200 m: | 6 |
400 m: | 22 |
800 m: | 9 |
1500 m: | 18 |
3000 m: | 3 |
5000 m: | 16 |
10000 m: | 5 |
Diskoskast 1.0 kg: | 2 |
1000 m stafet: | 1 |
Cross: | 1 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
1500 m | ||||
DMM | 2008 | 5:31.88 | ||
DMM | 2016 | 6:29.26 | ||
DMM | 2017 | 6:42.59 | ||
5000 m | ||||
DMM | 2008 | 20:38.16 | ||
DMM | 2016 | 24:22.50 | ||
DMM | 2017 | 25:24.51 | ||
Masters | ||||
100 m | ||||
DMM | 2020 | 1 | 80 | 18.32 |
DMM | 2021 | 1 | 80 | 17.84 |
200 m | ||||
DMM | 2021 | 1 | 80 | 37.92 |
400 m | ||||
DMM | 2020 | 1 | 80 | 1:29.99 |
DMM | 2021 | 1 | 80 | 1:32.67 |
800 m | ||||
DMM | 2023 | 1 | 80 | 3:42.36 |
1500 m | ||||
DMM | 2021 | 1 | 80 | 7:11.69 |
Diskoskast 1.0 kg | ||||
DMM | 2021 | 1 | 80 | 18.15 |
km cross | ||||
DMM | 2023 | 1 | 80 | 38:35 |
Inde | ||||
60 m | ||||
DMM | 2022 | 5= | 70 | 11.10 |
200 m | ||||
DMM | 2022 | 1 | 75 | 39.71 |
400 m | ||||
DMM | 2020 | 1 | 80 | 1:31.33 |
DMM | 2022 | 2 | 65 | 1:29.25 |
DMM | 2024 | 1 | 80 | 1:37.51 |
800 m | ||||
DMM | 2020 | 1 | 80 | 3:23.92 |
DMM | 2024 | 1 | 80 | 3:54.83 |
1500 m | ||||
DMM | 2020 | 1 | 80 | 6:47.21 |