Født: 14 september 2007
Klub: Trongårdens IF
Tidligere klubber:
Gentofte Idræts Klub ‐14.4.2024
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
60 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.39 i | PB | 2 | 19 | Helsingør | Helsingør | 13.1.24 | ||
8.43 i | 2 | 19 | Helsingør | Helsingør | 13.1.24 | |||
60 m hæk 76.2 cm [3] | ||||||||
9.83 i | SB | 1 | 17 | Helsingør | Helsingør | 13.1.24 | ||
9.72 i | SB | 1 | 17 | Ballerup | Ballerup | 21.1.24 | ||
9.46 i | SB | 4 | 17 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 28.1.24 |
200 m [1] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27.42 | PB | 3 | 17 B | Tårnby | Tårnby | 7.5.23 | -1.9 | |||||
400 m [2] | ||||||||||||
1:02.56 i | PB | 1 | 17 B | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 4.3.23 | |||||
1:01.37 | PB | 2 | 17 | København | København | 20.5.23 | ||||||
60 m hæk 76.2 cm [3] | ||||||||||||
9.73 i | PB | 1 | 17 | Helsingør | Helsingør | 7.1.23 | ||||||
9.56 i | PB | 2 | 17 | Ballerup | Ballerup | 29.1.23 | ||||||
9.43 i | PB | 1 | 17 | Helsingør | Helsingør | 4.2.23 | ||||||
100 m hæk 76.2 cm [6] | ||||||||||||
15.66 | PB | 2 | 17 h1 | Tårnby | Tårnby | 6.5.23 | -2.3 | |||||
16.39 | 4 | 17 | Tårnby | Tårnby | 6.5.23 | -1.8 | ||||||
15.48 | PB | 2 | 17 | København | København | 21.5.23 | -0.8 | |||||
15.98 | 1 | 17 | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.23 | -2.4 | ||||||
14.86 | PB | 1 | 17 | Ballerup | Ballerup | 17.6.23 | +1.6 | |||||
15.23 | 4 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | +0.2 | |||||
400 m hæk [4] | ||||||||||||
1:06.88 | PB | 1 | 17 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.23 | ||||||
1:07.63 | 1 | 17 | Ballerup | Ballerup | 18.6.23 | |||||||
1:08.24 | 4 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 25.6.23 | |||||||
1:07.08 | 1 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | ||||||
Længdespring [3] | ||||||||||||
4.83 i | PB | 3 | 17 | Helsingør | Helsingør | 7.1.23 | ||||||
| ||||||||||||
4.76 i | 5 | 17 | Ballerup | Ballerup | 29.1.23 | |||||||
| ||||||||||||
4.70 i | 2 | 17 | Helsingør | Helsingør | 4.2.23 | |||||||
| ||||||||||||
Trespring [1] | ||||||||||||
9.75 i | SB | 1 | 17 | Ballerup | Ballerup | 28.1.23 | ||||||
| ||||||||||||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||||||
54.53 | PB | 2 | 17 | Ballerup | Ballerup | 17.6.23 | ||||||
Gentofte Idræts Klub | ||||||||||||
Amalie Nielsen Hesthaven, Filippa B. Clemmensen Ingrid Bjerring Bove, Carla Sehrt Arnø | ||||||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||||||
2:35.72 | SB | 6 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | |||||
Gentofte Idræts Klub | ||||||||||||
Ingrid Bjerring Bove, Greta Meier Sarah Nygaard Sand, Filippa B. Clemmensen |
200 m [2] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27.72 w | 5 | 15 | Tårnby | Tårnby | 8.5.22 | +2.6 | ||||||
27.84 | PB | 3 | 15 | Greve | Greve | 24.9.22 | -0.4 | |||||
300 m [1] | ||||||||||||
43.39 | PB | 2 | 15 B | Lyngby | Lyngby | 18.9.22 | ||||||
60 m hæk 76.2 cm, 8 m [6] | ||||||||||||
10.38 i | PB | 2 | 15 h1 | Ballerup | Ballerup | 23.1.22 | ||||||
10.44 i | 2 | 15 | Ballerup | Ballerup | 23.1.22 | |||||||
10.05 i | PB | 2 | 15 | Helsingør | Helsingør | 5.2.22 | ||||||
9.84 i | PB | 1 | 15 h1 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | |||||
9.90 i | 5 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | ||||||
12.92 i | 2 | 15 | Helsingør | Helsingør | 12.3.22 | |||||||
300 m hæk [2] | ||||||||||||
49.39 | PB | 3 | 15 | København | København | 21.5.22 | ||||||
48.52 | PB | 4 | 15 B | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 17.6.22 | ||||||
80 m hæk 76.2 cm, 8 m [10] | ||||||||||||
13.45 | PB | 1 | 15 | København | København | 22.5.22 | +0.5 | |||||
12.70 | PB | 1 | 15 B | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.22 | -0.5 | |||||
12.56 w | 1 | 15 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.22 | +3.2 | ||||||
12.73 | 2 | 15 h1 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 17.6.22 | 0.0 | ||||||
12.86 | 1 | 15 | Ballerup | Ballerup | 20.8.22 | +0.9 | ||||||
12.72 | 1 | 15 h2 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | 0.0 | |||||
12.57 | PB | 2 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | -1.9 | ||||
12.64 | 1 | 15 | Lyngby | Lyngby | 18.9.22 | +0.7 | ||||||
12.94 | 2 | 15 B | Greve | Greve | 24.9.22 | -0.6 | ||||||
12.69 | 1 | 15 | Greve | Greve | 24.9.22 | -1.4 | ||||||
Længdespring [6] | ||||||||||||
4.75 i | PB | 1 | 15 | Helsingør | Helsingør | 5.2.22 | ||||||
| ||||||||||||
4.42 i | 15 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | ||||||
| ||||||||||||
4.24 i | 5 | 15 | Helsingør | Helsingør | 12.3.22 | |||||||
| ||||||||||||
4.77 | PB | 5 | 15 | Tårnby | Tårnby | 8.5.22 | 0.0 | |||||
| ||||||||||||
4.59 | 6 | 15 | København | København | 21.5.22 | -1.3 | ||||||
| ||||||||||||
4.69 | 6 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -1.2 | |||||
| ||||||||||||
Trespring [6] | ||||||||||||
9.85 i | PB | 1 | 15 | Ballerup | Ballerup | 22.1.22 | ||||||
| ||||||||||||
NM i | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | |||||||
9.76 w | 3 | 15 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.22 | +2.4 | ||||||
| ||||||||||||
9.75 | SB | 32 | 15 Q | Göteborg/U-U, SWE | Göteborg/U-U, SWE | 18.6.22 | 0.0 | |||||
| ||||||||||||
9.92 | PB | 2 | 15 | Ballerup | Ballerup | 20.8.22 | +1.9 | |||||
| ||||||||||||
9.82 | 6 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -1.3 | |||||
| ||||||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||||||
2:34.06 | PB | 5 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | |||||
Gentofte Idræts Klub | ||||||||||||
Carla Sehrt Arnø, Sarah Nygaard Sand Amalie Nielsen Hesthaven, Filippa B. Clemmensen |
300 m [1] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
46.32 | SB | 1 | 15 B | Lyngby | Lyngby | 4.9.21 | ||||||
300 m hæk [1] | ||||||||||||
49.81 | PB | 5 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | |||||
Trespring [1] | ||||||||||||
9.85 | PB | 4 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | +1.2 | ||||
| ||||||||||||
Diskoskast 0.75 kg [1] | ||||||||||||
14.63 | PB | 8 | 15 | Lyngby | Lyngby | 4.9.21 | ||||||
| ||||||||||||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||||||
DQ | 15 | Lyngby | Lyngby | 4.9.21 | ||||||||
Gentofte Idræts Klub | ||||||||||||
Filippa B. Clemmensen, Amalie Nielsen Hesthaven Carla Sehrt Arnø, Amara Mol Romero |
60 m [7] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.79 i | PB | 1 | 13 h9 | Helsingør | Helsingør | 11.1.20 | ||||||
8.80 i | 3 | 13 h1 | Ballerup | Ballerup | 18.1.20 | |||||||
8.83 i | 3 | 13 s2 | Ballerup | Ballerup | 18.1.20 | |||||||
8.95 i | 6 | 13 | Ballerup | Ballerup | 18.1.20 | |||||||
8.82 i | 2 | 13 h4 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 26.1.20 | |||||||
8.87 i | 8 | 13 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 26.1.20 | |||||||
8.77 i | PB | 8 | 13 | Helsingør | Helsingør | 7.3.20 | ||||||
80 m [1] | ||||||||||||
11.53 | SB | 1 | 13 | Herlev | Herlev | 26.8.20 | 0.0 | |||||
200 m [1] | ||||||||||||
28.29 w | 3 | 13 r2 | Greve | Greve | 26.9.20 | +2.2 | ||||||
300 m [1] | ||||||||||||
45.25 | PB | 4 | 15 | København | København | 4.9.20 | ||||||
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m [7] | ||||||||||||
11.22 i | PB | 2 | 13 r3 | Helsingør | Helsingør | 11.1.20 | ||||||
10.81 i | PB | 1 | 13 | Ballerup | Ballerup | 19.1.20 | ||||||
10.09 i | PB | 1 | 13 | Helsingør | Helsingør | 7.3.20 | ||||||
10.17 | PB | 1 | 13 h2 | Tårnby | Tårnby | 11.7.20 | 0.0 | |||||
10.29 | 1 | 13 | Tårnby | Tårnby | 11.7.20 | +1.2 | ||||||
10.07 | PB | 1 | 13 h2 | Greve | Greve | 26.9.20 | +1.9 | |||||
10.11 | 1 | 13 rA | Greve | Greve | 26.9.20 | +0.7 | ||||||
Højdespring [1] | ||||||||||||
1.25 | PB | 6 | Gentofte | Gentofte | 24.6.20 | |||||||
Længdespring 1 m zone [6] | ||||||||||||
4.67 i | PB | 3 | 13 | Helsingør | Helsingør | 11.1.20 | ||||||
| ||||||||||||
4.49 i | 3 | 13 | Ballerup | Ballerup | 19.1.20 | |||||||
| ||||||||||||
4.48 i | 5 | 13 | Helsingør | Helsingør | 7.3.20 | |||||||
4.73 | PB | 3 | 13 | Tårnby | Tårnby | 11.7.20 | +1.8 | |||||
| ||||||||||||
4.67 | 1 | 13 | Herlev | Herlev | 26.8.20 | +0.4 | ||||||
| ||||||||||||
4.68 | 4 | 13 | København | København | 4.9.20 | +0.8 | ||||||
| ||||||||||||
Trespring 1 m zone [1] | ||||||||||||
9.74 i | PB | 2 | 13 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 26.1.20 | ||||||
| ||||||||||||
Kuglestød 2.0 kg [1] | ||||||||||||
7.20 | PB | 3 | 13 | Herlev | Herlev | 26.8.20 | ||||||
|
60 m [3] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.87 i | PB | 2 | 12 h1 | Ballerup | Ballerup | 19.1.19 | |||
8.92 i | 4 | 12 | Ballerup | Ballerup | 19.1.19 | ||||
8.90 i | 2 | 13 h7 | Helsingør | Helsingør | 9.3.19 | ||||
80 m [6] | |||||||||
11.62 | PB | Glostrup | Glostrup | 27.4.19 | +0.7 | ||||
11.28 | PB | Frederiksberg | Frederiksberg | 1.6.19 | +0.3 | ||||
11.32 w | Frederiksberg | Frederiksberg | 1.6.19 | +2.5 | |||||
11.44 | Hvidovre | Hvidovre | 8.6.19 | +1.9 | |||||
11.29 w | Hvidovre | Hvidovre | 8.6.19 | +2.7 | |||||
11.34 | Helsingør | Helsingør | 16.6.19 | +1.6 | |||||
200 m [3] | |||||||||
28.67 w | Hvidovre | Hvidovre | 8.6.19 | +2.3 | |||||
29.40 | PB | Helsingør | Helsingør | 15.6.19 | -2.3 | ||||
28.82 | PB | København | København | 18.8.19 | +0.7 | ||||
400 m [1] | |||||||||
1:06.69 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 9.6.19 | |||||
60 m hæk 76.2 cm [2] | |||||||||
11.68 i | PB | Helsingør | Helsingør | 9.3.19 | |||||
11.00 | PB | Greve | Greve | 28.9.19 | -0.9 | ||||
Længdespring 1 m zone [1] | |||||||||
4.43 i | PB | 6 | 13 | Helsingør | Helsingør | 9.3.19 | |||
|
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 8.39 | Helsingør | 13.1.24 | ||
200 m | |||||
Ude | 27.42 | Tårnby | 7.5.23 | -1.9 | |
400 m | |||||
Ude | 1:01.37 | København | 20.5.23 | ||
Inde | 1:02.56 | Skive | 4.3.23 | ||
400 m hæk | |||||
Ude | 1:06.88 | Hvidovre | 11.6.23 | ||
Højdespring | |||||
Ude | 1.25 | Gentofte | 24.6.20 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 4.77 | Tårnby | 8.5.22 | 0.0 | |
Inde | 4.83 | Helsingør | 7.1.23 | ||
Trespring | |||||
Ude | 9.92 | Ballerup | 20.8.22 | +1.9 | |
Inde | 9.85 | Ballerup | 22.1.22 | ||
4 x 100 m stafet | |||||
Ude | 54.53 | Ballerup | 17.6.23 | ||
80 m | |||||
Ude | 11.28 | Frederiksberg | 1.6.19 | +0.3 | |
300 m | |||||
Ude | 43.39 | Lyngby | 18.9.22 | ||
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m | |||||
Ude | 10.07 | Greve | 26.9.20 | +1.9 | |
Inde | 10.09 | Helsingør | 7.3.20 | ||
60 m hæk 76.2 cm | |||||
Ude | 11.00 | Greve | 28.9.19 | -0.9 | |
Inde | 9.43 | Helsingør | 4.2.23 | ||
100 m hæk 76.2 cm | |||||
Ude | 14.86 | Ballerup | 17.6.23 | +1.6 | |
60 m hæk 76.2 cm, 8 m | |||||
Inde | 9.84 | Skive | 6.3.22 | ||
Inde | 10.05 | Helsingør | 5.2.22 | ||
300 m hæk | |||||
Ude | 48.52 | Göteborg/U, SWE | 17.6.22 | ||
80 m hæk 76.2 cm, 8 m | |||||
Ude | 12.57 | Hvidovre | 11.9.22 | -1.9 | |
Længdespring 1 m zone | |||||
Ude | 4.73 | Tårnby | 11.7.20 | +1.8 | |
Inde | 4.67 | Helsingør | 11.1.20 | ||
Trespring 1 m zone | |||||
Inde | 9.74 | Malmö/A, SWE | 26.1.20 | ||
Kuglestød 2.0 kg | |||||
Ude | 7.20 | Herlev | 26.8.20 | ||
Diskoskast 0.75 kg | |||||
Ude | 14.63 | Lyngby | 4.9.21 | ||
1000 m stafet | |||||
Ude | 2:34.06 | Hvidovre | 11.9.22 |
60 m: | 12 |
80 m: | 7 |
200 m: | 7 |
300 m: | 3 |
400 m: | 3 |
: | 7 |
60 m hæk 76.2 cm: | 8 |
100 m hæk 76.2 cm: | 6 |
: | 6 |
300 m hæk: | 3 |
400 m hæk: | 4 |
: | 10 |
Højdespring: | 1 |
Længdespring: | 9 |
Længdespring 1 m zone: | 7 |
Trespring : | 8 |
Trespring 1 m zone: | 1 |
Kuglestød 2.0 kg: | 1 |
Diskoskast 0.75 kg: | 1 |
4 x 100 m stafet: | 2 |
1000 m stafet: | 2 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
400 m hæk | ||||
DM | 2023 | 4 | 1:08.24 | |
Ungdom | ||||
100 m hæk 76.2 cm | ||||
DMU | 2023 | 4 | 17 | 15.23 |
300 m hæk | ||||
DMU | 2021 | 5 | 15 | 49.81 |
400 m hæk | ||||
DMU | 2023 | 1 | 17 | 1:07.08 |
Længdespring | ||||
DMU | 2022 | 6 | 15 | 4.69 |
Trespring | ||||
DMU | 2021 | 4 | 15 | 9.85 |
DMU | 2022 | 6 | 15 | 9.82 |
1000 m stafet | ||||
DMU | 2022 | 5 | 15 | 2:34.06 |
DMU | 2023 | 6 | 17 | 2:35.72 |
Inde | ||||
400 m | ||||
iDMU | 2023 | 1 | 17 B | 1:02.56 |
Længdespring | ||||
iDMU | 2022 | 15 | 15 | 4.42 |
Trespring | ||||
iDMU | 2022 | 15 |