Født: 18 maj 2007
Klub: Silkeborg Atletik Klub 77
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2023. |
60 m [2] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.44 i | SB | 2 | 16 h2 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 4.12.22 | ||||||||
8.51 i | 7 | 16 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 4.12.22 | |||||||||
Højdespring [5] | ||||||||||||||
1.60 i | SB | 1 | 16 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 3.12.22 | ||||||||
| ||||||||||||||
1.57 i | 4 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
1.64 | PB | 1 | 17 B | Silkeborg | Silkeborg | 6.6.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
1.60 | 1 | 17 | Aarhus | Aarhus | 14.6.23 | |||||||||
| ||||||||||||||
1.60 | 1 | 17 C | Silkeborg | Silkeborg | 1.10.23 | |||||||||
|
60 m [4] | ||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.68 i | PB | 2 | 15 h8 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 5.12.21 | ||||||||||||||||
8.46 i | PB | 4 | h4 | Randers | Randers | 30.1.22 | ||||||||||||||||
8.40 i | PB | 3 | C | Randers | Randers | 30.1.22 | ||||||||||||||||
8.73 i | 6= | 15 h4 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | ||||||||||||||||
100 m [4] | ||||||||||||||||||||||
13.41 | PB | 1 | 15 B | Herning | Herning | 21.5.22 | +1.7 | |||||||||||||||
13.61 | 5 | 15 h3 | Randers | Randers | 4.6.22 | +0.3 | ||||||||||||||||
13.75 | 3= | 15 h3 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -1.5 | |||||||||||||||
13.66 | 6 | 15 s2 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -1.0 | |||||||||||||||
200 m [1] | ||||||||||||||||||||||
29.46 i | PB | 1 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 4.12.21 | |||||||||||||||||
Højdespring [6] | ||||||||||||||||||||||
1.62 i | PB | 2 | 15 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 4.12.21 | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
1.53 i | 1 | 15 | Randers | Randers | 19.2.22 | |||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
1.59 i | 2 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
1.55 | SB | 1 | 15 | Herning | Herning | 21.5.22 | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
1.53 | 3 | 15 | Randers | Randers | 4.6.22 | |||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
1.53 | 4 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
Længdespring [1] | ||||||||||||||||||||||
4.48 i | PB | 6 | 15 | Randers | Randers | 30.1.22 | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||||||||||||||||
2:00.79 i | SB | 4 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | |||||||||||||||
Silkeborg Atletik Klub 77 | ||||||||||||||||||||||
Karla Mærkedal, Maja My Outzen Vejlgård Alma Lylloff Qvortrup, Iris Fink Amit |
100 m [2] | ||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14.20 | PB | 2 | B | Silkeborg | Silkeborg | 26.4.21 | +0.4 | |||||||||||||||
13.98 | PB | 3 | 15 h2 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | +1.4 | ||||||||||||||
200 m [1] | ||||||||||||||||||||||
29.68 | PB | 2 | 22 B | Silkeborg | Silkeborg | 26.4.21 | +0.3 | |||||||||||||||
Højdespring [3] | ||||||||||||||||||||||
1.49 i | PB | 1 | 13 | Silkeborg | Silkeborg | 7.12.20 | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
1.50 | =PB | 1 | 15 | Silkeborg | Silkeborg | 5.5.21 | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
1.56 | =PB | 5 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | |||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
1.56 | PB | 5 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | |||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||||||||||||||||
DQ | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | |||||||||||||||||
Silkeborg Atletik Klub 77 | ||||||||||||||||||||||
Julie Bjerre Jensen, Karla Mærkedal Maja My Outzen Vejlgård, Maya Korsgaard Nicholson | ||||||||||||||||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||||||||||||||||
2:41.05 | PB | 7 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 12.9.21 | |||||||||||||||
Silkeborg Atletik Klub 77 | ||||||||||||||||||||||
Julie Bjerre Jensen, Maya Korsgaard Nicholson Karla Mærkedal, Maja My Outzen Vejlgård |
40 m [1] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6.2h i | 1 | 12 | Silkeborg | Silkeborg | 17.12.19 | |||||||||
60 m [3] | ||||||||||||||
8.98 i | PB | 2 | 13 h4 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 1.12.19 | ||||||||
9.16 i | 3 | 13 h1 | Randers | Randers | 15.2.20 | |||||||||
9.12 i | 5 | 13 | Randers | Randers | 15.2.20 | |||||||||
80 m [1] | ||||||||||||||
11.45 w | 2 | 13 | Silkeborg | Silkeborg | 4.10.20 | |||||||||
Højdespring [2] | ||||||||||||||
1.43 i | PB | 3 | 13 | Randers | Randers | 15.2.20 | ||||||||
1.50 | PB | 1 | 13 | Silkeborg | Silkeborg | 4.10.20 | ||||||||
Stangspring [1] | ||||||||||||||
1.70 i | PB | 1 | 13 | Randers | Randers | 15.2.20 | ||||||||
| ||||||||||||||
Længdespring 1 m zone [2] | ||||||||||||||
4.36 i | PB | 15 | 13 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 1.12.19 | ||||||||
4.48 i | PB | 2 | 12 | Silkeborg | Silkeborg | 17.12.19 | ||||||||
Kuglestød 2.0 kg [2] | ||||||||||||||
7.58 i | PB | 5 | 12 | Silkeborg | Silkeborg | 17.12.19 | ||||||||
7.54 | PB | 6 | 13 | Silkeborg | Silkeborg | 4.10.20 | ||||||||
Spydkast 400 gram [1] | ||||||||||||||
16.95 | SB | 3 | 13 | Silkeborg | Silkeborg | 4.10.20 |
60 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9.22 i | PB | Aalborg | Aalborg | 19.1.19 | ||||
9.33 i | PB | Aalborg | Aalborg | 19.1.19 | ||||
9.32 i | SB | Aalborg | Aalborg | 19.1.19 | ||||
80 m [2] | ||||||||
12.01 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 25.4.19 | +1.3 | |||
11.90 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 6.10.19 | +0.5 | |||
200 m [1] | ||||||||
31.59 | PB | Viborg | Viborg | 15.5.19 | -0.4 | |||
Højdespring [3] | ||||||||
1.40 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 25.4.19 | ||||
1.35 | Viborg | Viborg | 15.5.19 | |||||
1.43 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 6.10.19 | ||||
Kuglestød 2.0 kg [3] | ||||||||
6.05 i | PB | Aalborg | Aalborg | 19.1.19 | ||||
6.11 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 25.4.19 | ||||
6.02 | Viborg | Viborg | 15.5.19 | |||||
Spydkast 400 gram [1] | ||||||||
17.78 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 6.10.19 |
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 8.40 | Randers | 30.1.22 | ||
100 m | |||||
Ude | 13.41 | Herning | 21.5.22 | +1.7 | |
200 m | |||||
Ude | 29.68 | Silkeborg | 26.4.21 | +0.3 | |
Inde | 29.46 | Göteborg/FH, SWE | 4.12.21 | ||
Højdespring | |||||
Ude | 1.64 | Silkeborg | 6.6.23 | ||
Inde | 1.62 | Göteborg/FH, SWE | 4.12.21 | ||
Stangspring | |||||
Inde | 1.70 | Randers | 15.2.20 | ||
Længdespring | |||||
Inde | 4.48 | Randers | 30.1.22 | ||
80 m | |||||
Ude | 11.90 | Silkeborg | 6.10.19 | +0.5 | |
Længdespring 1 m zone | |||||
Inde | 4.48 | Silkeborg | 17.12.19 | ||
Kuglestød 2.0 kg | |||||
Ude | 7.54 | Silkeborg | 4.10.20 | ||
Inde | 7.58 | Silkeborg | 17.12.19 | ||
Spydkast 400 gram | |||||
Ude | 17.78 | Silkeborg | 6.10.19 | ||
1000 m stafet | |||||
Ude | 2:41.05 | Hvidovre | 12.9.21 |
40 m: | 1 |
60 m: | 12 |
80 m: | 3 |
100 m: | 6 |
200 m: | 3 |
Højdespring: | 19 |
Stangspring: | 1 |
Længdespring: | 1 |
Længdespring 1 m zone: | 2 |
Kuglestød 2.0 kg: | 5 |
Spydkast 400 gram: | 2 |
4 x 100 m stafet: | 1 |
4 x 200 m stafet: | 1 |
1000 m stafet: | 1 |
Ungdom | ||||||||||
Ude | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m | ||||||||||
DMU | 2021 | 3 | 15 h2 | 13.98 | ||||||
DMU | 2022 | 6 | 15 s2 | 13.66 | 3= | 15 h3 | 13.75 | |||
Højdespring | ||||||||||
DMU | 2021 | 5 | 15 | 1.56 | ||||||
DMU | 2022 | 4 | 15 | 1.53 | ||||||
4 x 100 m stafet | ||||||||||
DMU | 2021 | 15 | ||||||||
1000 m stafet | ||||||||||
DMU | 2021 | 7 | 15 | 2:41.05 | ||||||
Inde | ||||||||||
60 m | ||||||||||
iDMU | 2022 | 6= | 15 h4 | 8.73 | ||||||
Højdespring | ||||||||||
iDMU | 2022 | 2 | 15 | 1.59 | ||||||
iDMU | 2023 | 4 | 17 | 1.57 | ||||||
4 x 200 m stafet | ||||||||||
iDMU | 2022 | 4 | 15 | 2:00.79 |