Født: 29 marts 2008
Klub: Gentofte Idræts Klub
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
60 m hæk 76.2 cm [4] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10.33 i | PB | 2 | 17 | Helsingør | Helsingør | 13.1.24 | ||||||
10.36 i | 4 | 17 | Ballerup | Ballerup | 21.1.24 | |||||||
10.77 i | 5 | 16 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 28.1.24 | |||||||
DNF i | 17 | Helsingør | Helsingør | 3.2.24 | ||||||||
Trespring [3] | ||||||||||||
10.50 i | SB | 1 | 17 | Ballerup | Ballerup | 20.1.24 | ||||||
| ||||||||||||
10.59 i | PB | 2 | 17 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 27.1.24 | ||||||
| ||||||||||||
10.88 i | PB | 2 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 3.3.24 | |||||
|
60 m [6] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.77 i | PB | 3 | 15 h3 | Helsingør | Helsingør | 7.1.23 | ||||||
8.63 i | PB | 2 | 15 C | Helsingør | Helsingør | 7.1.23 | ||||||
8.58 i | PB | 2 | 15 h3 | Helsingør | Helsingør | 4.2.23 | ||||||
8.59 i | 2 | 15 C | Helsingør | Helsingør | 4.2.23 | |||||||
8.68 i | 2 | 15 h3 | Helsingør | Helsingør | 11.3.23 | |||||||
8.65 i | 2 | 15 B | Helsingør | Helsingør | 11.3.23 | |||||||
60 m hæk 76.2 cm, 8 m [1] | ||||||||||||
13.08 i | PB | 5 | 15 h2 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 12.2.23 | ||||||
60 m hæk 76.2 cm, 8 m [6] | ||||||||||||
10.15 i | PB | 1 | 15 | Helsingør | Helsingør | 7.1.23 | ||||||
10.03 mix i | PB | 1 | 15 | Ballerup | Ballerup | 29.1.23 | ||||||
9.90 i | PB | 1 | 15 B | Helsingør | Helsingør | 4.2.23 | ||||||
10.00 i | 1 | 15 h3 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | ||||||
9.95 i | 4 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | ||||||
9.97 i | 1 | 15 | Helsingør | Helsingør | 11.3.23 | |||||||
300 m hæk [2] | ||||||||||||
49.32 | PB | 1 | 15 | København | København | 20.5.23 | ||||||
50.31 | 1 | 15 | Ballerup | Ballerup | 18.6.23 | |||||||
80 m hæk 76.2 cm, 8 m [6] | ||||||||||||
13.30 mix | SB | 2 | 15 | København | København | 21.5.23 | -0.9 | |||||
13.03 | PB | 2 | 15 h1 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.23 | -2.0 | |||||
13.33mix | 2 | 15 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.23 | -2.5 | ||||||
13.27 | 2 | 15 | Ballerup | Ballerup | 17.6.23 | +0.5 | ||||||
12.90 w | 3 | 15 h2 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | +2.3 | |||||
13.03 | =PB | 7 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | +1.2 | ||||
Længdespring [5] | ||||||||||||
4.45 i | SB | 2 | 15 | Helsingør | Helsingør | 7.1.23 | ||||||
| ||||||||||||
4.73 i | PB | 1 | 15 | Ballerup | Ballerup | 29.1.23 | ||||||
| ||||||||||||
4.46 i | 1 | 15 | Helsingør | Helsingør | 4.2.23 | |||||||
| ||||||||||||
4.39 i | 7 | 15 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 12.2.23 | |||||||
| ||||||||||||
4.37 mix i | 3 | 15 | Helsingør | Helsingør | 11.3.23 | |||||||
| ||||||||||||
Trespring [5] | ||||||||||||
10.37 i | PB | 1 | 15 | Ballerup | Ballerup | 28.1.23 | ||||||
| ||||||||||||
10.28 i | 2 | 15 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 11.2.23 | |||||||
| ||||||||||||
10.54 i | PB | 2 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | |||||
| ||||||||||||
10.48 | PB | 1 | 15 | Ballerup | Ballerup | 17.6.23 | +0.2 | |||||
| ||||||||||||
10.14 | - | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | +0.7 | |||||
10.46 w | 2 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | +2.7 | |||||
| ||||||||||||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||||||
54.53 | PB | 2 | 17 | Ballerup | Ballerup | 17.6.23 | ||||||
Gentofte Idræts Klub | ||||||||||||
Amalie Nielsen Hesthaven, Filippa B. Clemmensen Ingrid Bjerring Bove, Carla Sehrt Arnø | ||||||||||||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||||||
1:59.97 i | PB | 2 | 17 B | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | |||||
Gentofte Idræts Klub | ||||||||||||
Amalie Nielsen Hesthaven, Sarah Nygaard Sand Ingrid Bjerring Bove, Ellen Krogh Vindfeld |
60 m [6] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.96 i | PB | 4 | 15 h3 | Ballerup | Ballerup | 22.1.22 | ||||||
8.81 i | PB | 3 | 15 h4 | Helsingør | Helsingør | 5.2.22 | ||||||
8.89 i | 5 | 15 C | Helsingør | Helsingør | 5.2.22 | |||||||
8.88 i | 6 | 15 h3 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | ||||||
8.78 i | PB | 1 | 15 h4 | Helsingør | Helsingør | 12.3.22 | ||||||
8.83 i | 1 | 15 B | Helsingør | Helsingør | 12.3.22 | |||||||
100 m [1] | ||||||||||||
13.91 mix | PB | 5 | 15 | Herlev | Herlev | 31.8.22 | 0.0 | |||||
200 m [1] | ||||||||||||
28.91 | PB | 2 | 15 C | Tårnby | Tårnby | 8.5.22 | +0.2 | |||||
60 m hæk 76.2 cm, 8 m [3] | ||||||||||||
10.68 i | PB | 2 | 15 h2 | Ballerup | Ballerup | 23.1.22 | ||||||
11.61 i | 8 | 15 | Ballerup | Ballerup | 23.1.22 | |||||||
DNF i | 15 | Helsingør | Helsingør | 5.2.22 | ||||||||
80 m hæk 76.2 cm, 8 m [10] | ||||||||||||
13.47 | PB | 1 | 15 | Tårnby | Tårnby | 7.5.22 | +0.4 | |||||
13.47 | =PB | 2 | 15 | København | København | 22.5.22 | +0.5 | |||||
13.21 | PB | 3 | 15 B | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.22 | -0.5 | |||||
12.97 w | 4 | 15 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.22 | +3.2 | ||||||
13.38 | 3 | 14 h3 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 17.6.22 | +0.4 | ||||||
13.45 | 4= | 15 | Ballerup | Ballerup | 20.8.22 | +0.9 | ||||||
13.56 | 4 | 15 h2 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | 0.0 | |||||
13.71 | 7 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | -1.9 | |||||
13.44 | 4 | 15 B | Greve | Greve | 24.9.22 | -0.6 | ||||||
13.36 | 4 | 15 | Greve | Greve | 24.9.22 | -1.4 | ||||||
Længdespring [13] | ||||||||||||
4.52 i | PB | 6 | 15 | Ballerup | Ballerup | 23.1.22 | ||||||
| ||||||||||||
4.57 i | PB | 3 | 15 | Helsingør | Helsingør | 5.2.22 | ||||||
| ||||||||||||
4.72 i | PB | 8 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | |||||
| ||||||||||||
4.45 i | 3 | 15 | Helsingør | Helsingør | 12.3.22 | |||||||
| ||||||||||||
4.50 | SB | 7 | 15 | Tårnby | Tårnby | 8.5.22 | 0.0 | |||||
| ||||||||||||
4.69 | PB | 5 | 15 | København | København | 21.5.22 | -1.1 | |||||
| ||||||||||||
4.54 | 8 | 15 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.22 | 0.0 | ||||||
| ||||||||||||
4.65 | 22 | 14 Q | Göteborg/U-U, SWE | Göteborg/U-U, SWE | 17.6.22 | 0.0 | ||||||
| ||||||||||||
4.69 | =PB | 5 | 15 | Ballerup | Ballerup | 21.8.22 | -0.1 | |||||
| ||||||||||||
4.36 | 1 | 15 | Herlev | Herlev | 31.8.22 | 0.0 | ||||||
| ||||||||||||
4.27 | 16 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -2.4 | |||||
| ||||||||||||
4.74 | PB | 4 | 15 | Lyngby | Lyngby | 18.9.22 | +1.9 | |||||
| ||||||||||||
4.50 | 5 | 15 | Greve | Greve | 24.9.22 | 0.0 | ||||||
| ||||||||||||
Trespring [5] | ||||||||||||
9.49 i | PB | 5 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | |||||
| ||||||||||||
9.49 i | =PB | 5 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | |||||
| ||||||||||||
10.05 | PB | - | 15 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.22 | +1.1 | |||||
10.09 w | 2 | 15 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.22 | +2.2 | ||||||
| ||||||||||||
9.77 | 31 | 15 Q | Göteborg/U-U, SWE | Göteborg/U-U, SWE | 18.6.22 | -0.7 | ||||||
| ||||||||||||
10.25 | PB | 1 | 15 | Ballerup | Ballerup | 20.8.22 | +2.0 | |||||
| ||||||||||||
9.86 | 5 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -0.9 | |||||
| ||||||||||||
Kuglestød 3.0 kg [2] | ||||||||||||
6.60 | PB | 3 | 15 | Herlev | Herlev | 31.8.22 | ||||||
| ||||||||||||
7.11 | PB | 10 | 15 | Lyngby | Lyngby | 18.9.22 | ||||||
| ||||||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||||||
2:34.06 | PB | 5 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | |||||
Gentofte Idræts Klub | ||||||||||||
Carla Sehrt Arnø, Sarah Nygaard Sand Amalie Nielsen Hesthaven, Filippa B. Clemmensen |
80 m [6] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.35 | SB | 2 | 13 h1 | Hvidovre | Hvidovre | 13.6.21 | +0.3 | |||||
11.40 w | 6 | 13 | Hvidovre | Hvidovre | 13.6.21 | +2.6 | ||||||
11.68 | 2 | 13 h2 | Ballerup | Ballerup | 20.6.21 | -1.4 | ||||||
11.67 | 4 | 13 | Ballerup | Ballerup | 20.6.21 | -2.5 | ||||||
11.52 | 3 | 13 h1 | København | København | 14.8.21 | +0.7 | ||||||
11.52 w | 6 | 13 | København | København | 14.8.21 | +2.5 | ||||||
200 m [1] | ||||||||||||
28.86 w | 1 | 13 rB | Greve | Greve | 25.9.21 | +2.6 | ||||||
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m [5] | ||||||||||||
10.36 | SB | 1 | 13 | Ballerup | Ballerup | 19.6.21 | -1.7 | |||||
10.82 | 1 | 13 h1 | København | København | 15.8.21 | -0.8 | ||||||
10.53 w | 3 | 13 | København | København | 15.8.21 | +4.0 | ||||||
9.96 w | 1 | 13 h2 | Greve | Greve | 25.9.21 | +2.1 | ||||||
9.98 w | 1 | 13 | Greve | Greve | 25.9.21 | +4.7 | ||||||
60 m hæk 84.0 cm [2] | ||||||||||||
10.48 w | 2 | 13 h2 | Hvidovre | Hvidovre | 13.6.21 | +2.9 | ||||||
10.48 | PB | 3 | 13 | Hvidovre | Hvidovre | 13.6.21 | +2.0 | |||||
80 m hæk 76.2 cm, 8 m [1] | ||||||||||||
14.63 | PB | 2 | 15 | Lyngby | Lyngby | 4.9.21 | -0.1 | |||||
Længdespring [1] | ||||||||||||
4.56 | PB | 3 | 15 | Lyngby | Lyngby | 4.9.21 | -0.1 | |||||
| ||||||||||||
Længdespring 1 m zone [4] | ||||||||||||
4.74 w | 2 | 13 | Hvidovre | Hvidovre | 13.6.21 | +5.5 | ||||||
4.70 | PB | 2 | 13 | Ballerup | Ballerup | 19.6.21 | -0.7 | |||||
| ||||||||||||
4.61 | 5 | 13 | København | København | 15.8.21 | -1.8 | ||||||
| ||||||||||||
4.67 | 5 | 13 | Greve | Greve | 26.9.21 | +1.7 | ||||||
| ||||||||||||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||||||
DQ | 15 | Lyngby | Lyngby | 4.9.21 | ||||||||
Gentofte Idræts Klub | ||||||||||||
Filippa B. Clemmensen, Amalie Nielsen Hesthaven Carla Sehrt Arnø, Amara Mol Romero |
60 m [6] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9.05 i | PB | 3 | 13 h9 | Helsingør | Helsingør | 11.1.20 | ||||||
9.07 i | 1 | 12 h2 | Ballerup | Ballerup | 18.1.20 | |||||||
8.99 i | PB | 1 | 12 | Ballerup | Ballerup | 18.1.20 | ||||||
9.24 i | 3 | 12 h3 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 26.1.20 | |||||||
9.11 i | 6 | 12 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 26.1.20 | |||||||
9.04 i | 12 | 13 | Helsingør | Helsingør | 7.3.20 | |||||||
80 m [5] | ||||||||||||
11.68 | PB | 2 | 13 | Herlev | Herlev | 26.8.20 | 0.0 | |||||
11.51 | PB | 3 | 13 | København | København | 4.9.20 | +0.2 | |||||
11.39 | PB | 6 | 13 | København | København | 4.9.20 | +0.7 | |||||
11.28 | PB | 2 | 12 h2 | Greve | Greve | 27.9.20 | +0.2 | |||||
11.48 | 2 | 12 r2 | Greve | Greve | 27.9.20 | -1.9 | ||||||
100 m [1] | ||||||||||||
14.36 | PB | 4 | 13 h2 | Hvidovre | Hvidovre | 1.8.20 | +0.5 | |||||
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m [9] | ||||||||||||
11.35 i | PB | 3 | 13 r3 | Helsingør | Helsingør | 11.1.20 | ||||||
11.17 i | PB | 1 | 12 h2 | Ballerup | Ballerup | 19.1.20 | ||||||
11.41 i | 1 | 12 | Ballerup | Ballerup | 19.1.20 | |||||||
10.87 i | PB | 3 | 13 | Helsingør | Helsingør | 7.3.20 | ||||||
10.54 w | 1 | 13 h1 | Tårnby | Tårnby | 11.7.20 | +2.2 | ||||||
10.71 | PB | 3 | 13 | Tårnby | Tårnby | 11.7.20 | +1.2 | |||||
10.65 | PB | 1 | 13 | Hvidovre | Hvidovre | 1.8.20 | +1.1 | |||||
10.22 | PB | 2 | 13 h2 | Greve | Greve | 26.9.20 | +1.9 | |||||
10.16 | PB | 2 | 13 rA | Greve | Greve | 26.9.20 | +0.7 | |||||
Højdespring [1] | ||||||||||||
1.10 | PB | 8 | Gentofte | Gentofte | 24.6.20 | |||||||
Længdespring 1 m zone [8] | ||||||||||||
4.37 i | PB | 7 | 13 | Helsingør | Helsingør | 11.1.20 | ||||||
| ||||||||||||
4.42 i | PB | 2 | 12 | Ballerup | Ballerup | 19.1.20 | ||||||
| ||||||||||||
4.31 i | 5 | 12 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 26.1.20 | |||||||
| ||||||||||||
4.49 i | PB | 4 | 13 | Helsingør | Helsingør | 7.3.20 | ||||||
4.36 | PB | - | 13 | Tårnby | Tårnby | 11.7.20 | +1.1 | |||||
4.67 w | 4 | 13 | Tårnby | Tårnby | 11.7.20 | +2.1 | ||||||
| ||||||||||||
4.57 | PB | 6 | 13 | Hvidovre | Hvidovre | 1.8.20 | +1.1 | |||||
4.50 | 2 | 13 | Herlev | Herlev | 26.8.20 | 0.0 | ||||||
| ||||||||||||
4.42 | 9 | 13 | København | København | 4.9.20 | -0.7 | ||||||
| ||||||||||||
Kuglestød 2.0 kg [1] | ||||||||||||
6.98 | PB | 5 | 13 | Herlev | Herlev | 26.8.20 | ||||||
|
60 m [4] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10.02 i | PB | 4 | 11 h6 | Helsingør | Helsingør | 12.1.19 | |||
9.62 i | PB | 2 | 11 h5 | Helsingør | Helsingør | 2.2.19 | |||
9.58 i | PB | 5 | 11 | Helsingør | Helsingør | 9.3.19 | |||
9.46 i | PB | 1 | 11 h6 | Helsingør | Helsingør | 9.3.19 | |||
60 m hæk 76.2 cm, 7.75 m [3] | |||||||||
12.26 i | PB | 2 | 11 r3 | Helsingør | Helsingør | 12.1.19 | |||
11.93 i | PB | 3 | 11 r3 | Helsingør | Helsingør | 2.2.19 | |||
11.60 i | PB | 3 | 11 r3 | Helsingør | Helsingør | 9.3.19 | |||
Længdespring 1 m zone [3] | |||||||||
3.50 i | PB | 8 | 11 | Helsingør | Helsingør | 12.1.19 | |||
| |||||||||
3.79 i | PB | 0 | 11 | Helsingør | Helsingør | 2.2.19 | |||
| |||||||||
3.86 i | PB | 6 | 11 | Helsingør | Helsingør | 9.3.19 | |||
|
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 8.58 | Helsingør | 4.2.23 | ||
100 m | |||||
Ude | 13.91 mix | Herlev | 31.8.22 | 0.0 | |
200 m | |||||
Ude | 28.91 | Tårnby | 8.5.22 | +0.2 | |
Højdespring | |||||
Ude | 1.10 | Gentofte | 24.6.20 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 4.74 | Lyngby | 18.9.22 | +1.9 | |
Inde | 4.73 | Ballerup | 29.1.23 | ||
Trespring | |||||
Ude | 10.48 | Ballerup | 17.6.23 | +0.2 | |
Inde | 10.88 | Skive | 3.3.24 | 47 | |
4 x 100 m stafet | |||||
Ude | 54.53 | Ballerup | 17.6.23 | ||
4 x 200 m stafet | |||||
Inde | 1:59.97 | Skive | 5.3.23 | ||
80 m | |||||
Ude | 11.28 | Greve | 27.9.20 | +0.2 | |
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m | |||||
Ude | 10.16 | Greve | 26.9.20 | +0.7 | |
Inde | 10.87 | Helsingør | 7.3.20 | ||
60 m hæk 76.2 cm, 7.75 m | |||||
Inde | 11.60 | Helsingør | 9.3.19 | ||
60 m hæk 76.2 cm, 8 m | |||||
Inde | 13.08 | Malmö/A, SWE | 12.2.23 | ||
60 m hæk 84.0 cm | |||||
Ude | 10.48 | Hvidovre | 13.6.21 | +2.0 | |
60 m hæk 76.2 cm | |||||
Inde | 10.33 | Helsingør | 13.1.24 | ||
60 m hæk 76.2 cm, 8 m | |||||
Inde | 9.90 | Helsingør | 4.2.23 | ||
300 m hæk | |||||
Ude | 49.32 | København | 20.5.23 | ||
80 m hæk 76.2 cm, 8 m | |||||
Ude | 13.03 | Hvidovre | 11.6.23 | -2.0 | |
Længdespring 1 m zone | |||||
Ude | 4.70 | Ballerup | 19.6.21 | -0.7 | |
Inde | 4.49 | Helsingør | 7.3.20 | ||
Kuglestød 2.0 kg | |||||
Ude | 6.98 | Herlev | 26.8.20 | ||
Kuglestød 3.0 kg | |||||
Ude | 7.11 | Lyngby | 18.9.22 | ||
1000 m stafet | |||||
Ude | 2:34.06 | Hvidovre | 11.9.22 |
60 m: | 22 |
80 m: | 11 |
100 m: | 2 |
200 m: | 2 |
: | 14 |
60 m hæk 76.2 cm, 7.75 m: | 3 |
: | 1 |
60 m hæk 84.0 cm: | 2 |
60 m hæk 76.2 cm: | 4 |
: | 9 |
300 m hæk: | 2 |
: | 17 |
Højdespring: | 1 |
Længdespring: | 19 |
Længdespring 1 m zone: | 16 |
Trespring : | 15 |
Kuglestød 2.0 kg: | 1 |
Kuglestød 3.0 kg: | 2 |
4 x 100 m stafet: | 2 |
4 x 200 m stafet: | 1 |
1000 m stafet: | 1 |
Ungdom | |||||||
Ude | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Længdespring | |||||||
DMU | 2022 | 16 | 15 | 4.27 | |||
Trespring | |||||||
DMU | 2022 | 5 | 15 | 9.86 | |||
DMU | 2023 | 2 | 15 | 10.46 | |||
1000 m stafet | |||||||
DMU | 2022 | 5 | 15 | 2:34.06 | |||
Inde | |||||||
60 m | |||||||
iDMU | 2022 | 6 | 15 h3 | 8.88 | |||
Længdespring | |||||||
iDMU | 2022 | 8 | 15 | 4.72 | |||
Trespring | |||||||
iDMU | 2022 | 5 | 15 | 9.49 | |||
iDMU | 2023 | 2 | 15 | 10.54 | |||
iDMU | 2024 | 2 | 17 | 10.88 | |||
4 x 200 m stafet | |||||||
iDMU | 2023 | 2 | 17 B | 1:59.97 |