Født: 28 juni 2008
Klub: Gentofte Idræts Klub
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
200 m [1] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30.03 i | PB | 3 | 17 E | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 28.1.24 | |||
60 m hæk 76.2 cm [3] | |||||||||
10.32 i | PB | 3 | 17 | Ballerup | Ballerup | 21.1.24 | |||
10.05 i | PB | 2 | 16 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 28.1.24 | |||
10.11 i | 8 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 3.3.24 | |||
Længdespring [1] | |||||||||
4.20 i | PB | 9 | 17 | Ballerup | Ballerup | 21.1.24 | |||
|
80 m hæk 76.2 cm, 8 m [6] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13.69 mix | SB | 3 | 15 | København | København | 21.5.23 | -0.9 | ||
13.70mix | 1 | 15 h2 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.23 | -1.8 | |||
13.70mix | 3 | 15 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.23 | -2.5 | |||
13.43 | SB | 3 | 15 | Ballerup | Ballerup | 17.6.23 | +0.5 | ||
13.74 w | 4 | 15 h2 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | +2.3 | ||
13.96 | 1 | 15 | Herlev | Herlev | 6.9.23 | -1.6 | |||
Længdespring [1] | |||||||||
4.45 | PB | 1 | 15 | Herlev | Herlev | 6.9.23 | -1.1 | ||
| |||||||||
Kuglestød 3.0 kg [1] | |||||||||
6.14 | PB | 6 | 15 | Herlev | Herlev | 6.9.23 | |||
| |||||||||
4 x 100 m stafet [1] | |||||||||
54.53 | PB | 2 | 17 | Ballerup | Ballerup | 17.6.23 | |||
Gentofte Idræts Klub | |||||||||
Amalie Nielsen Hesthaven, Filippa B. Clemmensen Ingrid Bjerring Bove, Carla Sehrt Arnø |
60 m [5] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9.63 i | PB | 7 | 15 h1 | Ballerup | Ballerup | 22.1.22 | ||
9.62 i | PB | 3 | 15 h2 | Helsingør | Helsingør | 5.2.22 | ||
9.55 i | PB | 2 | 15 | Helsingør | Helsingør | 5.2.22 | ||
9.52 i | PB | 3 | 15 h2 | Helsingør | Helsingør | 12.3.22 | ||
9.48 i | PB | 2 | 15 D | Helsingør | Helsingør | 12.3.22 | ||
80 m [1] | ||||||||
11.91 | PB | 6 | 14 h13 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 18.6.22 | +1.7 | |
100 m [6] | ||||||||
14.64 | PB | 5 | 15 h2 | Tårnby | Tårnby | 7.5.22 | +1.9 | |
14.58 | PB | 5 | 15 h2 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.22 | -0.2 | |
14.56 | PB | 5 | 15 C | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.22 | +1.0 | |
14.77 | 7 | 15 h3 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -1.5 | |
14.84 | 4 | 15 h1 | Greve | Greve | 25.9.22 | -2.6 | ||
14.61 | 7 | 15 | Greve | Greve | 25.9.22 | -0.5 | ||
200 m [1] | ||||||||
29.79 | PB | 12 | 15 | Greve | Greve | 24.9.22 | -0.4 | |
300 m [2] | ||||||||
47.94 | PB | 3 | 14 D | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 19.6.22 | ||
47.91 | PB | 4 | 15 B | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | |
800 m [1] | ||||||||
2:51.47 | PB | 9 | 15 | Lyngby | Lyngby | 18.9.22 | ||
60 m hæk 76.2 cm, 8 m [4] | ||||||||
11.22 i | PB | 5 | 15 h2 | Ballerup | Ballerup | 23.1.22 | ||
11.51 i | 7 | 15 | Ballerup | Ballerup | 23.1.22 | |||
11.07 i | PB | 2 | 15 B | Helsingør | Helsingør | 5.2.22 | ||
11.21 i | 1 | 15 B | Helsingør | Helsingør | 12.3.22 | |||
80 m hæk 76.2 cm, 8 m [9] | ||||||||
14.13 | PB | 3 | 15 | Tårnby | Tårnby | 7.5.22 | +0.4 | |
14.07 | PB | 3 | 15 | København | København | 22.5.22 | +0.5 | |
13.89 | PB | 6 | 15 B | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.22 | -0.5 | |
13.54 | PB | 4 | 14 h1 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 17.6.22 | +1.1 | |
13.75 | 6 | 15 | Ballerup | Ballerup | 20.8.22 | +0.9 | ||
13.57 | 5 | 15 h2 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | 0.0 | |
13.75 | 1 | 15 B | Lyngby | Lyngby | 18.9.22 | +0.4 | ||
13.31 | PB | 3 | 15 B | Greve | Greve | 24.9.22 | -0.6 | |
13.29 | PB | 3 | 15 | Greve | Greve | 24.9.22 | -1.4 | |
1000 m stafet [1] | ||||||||
2:34.06 | PB | 5 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | |
Gentofte Idræts Klub | ||||||||
Carla Sehrt Arnø, Sarah Nygaard Sand Amalie Nielsen Hesthaven, Filippa B. Clemmensen |
80 m [3] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
12.36 | PB | 5 | 13 h1 | Hvidovre | Hvidovre | 13.6.21 | +0.3 | ||
12.44 | 2 | 13 h1 | Greve | Greve | 26.9.21 | -0.6 | |||
12.58 | 8 | 13 | Greve | Greve | 26.9.21 | -2.5 | |||
100 m [1] | |||||||||
15.58 | PB | 3 | 15 B | Lyngby | Lyngby | 4.9.21 | -1.3 | ||
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m [3] | |||||||||
11.15 | PB | 4 | 13 | Ballerup | Ballerup | 19.6.21 | -1.7 | ||
10.80 | PB | 1 | 13 h1 | Greve | Greve | 25.9.21 | +1.3 | ||
11.03 w | 4 | 13 | Greve | Greve | 25.9.21 | +4.7 | |||
60 m hæk 84.0 cm [2] | |||||||||
11.08 w | 3 | 13 h1 | Hvidovre | Hvidovre | 13.6.21 | +2.1 | |||
11.07 | PB | 5 | 13 | Hvidovre | Hvidovre | 13.6.21 | +2.0 | ||
80 m hæk 76.2 cm, 8 m [1] | |||||||||
14.97 | PB | 3 | 15 | Lyngby | Lyngby | 4.9.21 | -0.1 | ||
Længdespring 1 m zone [3] | |||||||||
4.02 w | 12 | 13 | Hvidovre | Hvidovre | 13.6.21 | +2.7 | |||
3.76 | SB | 10 | 13 | Ballerup | Ballerup | 19.6.21 | 0.0 | ||
| |||||||||
3.84 | PB | 9 | 13 | Greve | Greve | 26.9.21 | +0.4 | ||
| |||||||||
4 x 100 m stafet [1] | |||||||||
DQ | 15 | Lyngby | Lyngby | 4.9.21 | |||||
Gentofte Idræts Klub | |||||||||
Filippa B. Clemmensen, Amalie Nielsen Hesthaven Carla Sehrt Arnø, Amara Mol Romero |
60 m [4] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9.96 i | PB | 3 | 13 h2 | Helsingør | Helsingør | 11.1.20 | ||||||
10.20 i | 7 | 12 h2 | Ballerup | Ballerup | 18.1.20 | |||||||
10.09 i | 31 | 13 h | Helsingør | Helsingør | 1.2.20 | |||||||
10.56 i | 38 | 13 | Helsingør | Helsingør | 7.3.20 | |||||||
80 m [6] | ||||||||||||
12.70 | PB | 3 | 13 h2 | Hvidovre | Hvidovre | 2.8.20 | +1.7 | |||||
12.70 | =PB | 6 | 13 | Hvidovre | Hvidovre | 2.8.20 | +1.1 | |||||
12.77 | 3 | 13 rB | Herlev | Herlev | 26.8.20 | 0.0 | ||||||
12.57 | PB | 6 | 13 | København | København | 4.9.20 | +0.2 | |||||
12.87 | 8 | 12 h2 | Greve | Greve | 27.9.20 | +0.2 | ||||||
12.87 | 5 | 12 r1 | Greve | Greve | 27.9.20 | -2.6 | ||||||
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m [6] | ||||||||||||
13.10 i | PB | 3 | 13 r2 | Helsingør | Helsingør | 11.1.20 | ||||||
12.69 i | PB | 2 | 12 h2 | Ballerup | Ballerup | 19.1.20 | ||||||
12.57 i | PB | 3 | 12 | Ballerup | Ballerup | 19.1.20 | ||||||
12.99 i | 4 | 13 | Helsingør | Helsingør | 1.2.20 | |||||||
13.09 i | 8 | 13 | Helsingør | Helsingør | 7.3.20 | |||||||
12.24 | PB | 5 | 13 | Hvidovre | Hvidovre | 1.8.20 | +1.1 | |||||
Længdespring 1 m zone [4] | ||||||||||||
3.51 i | PB | 9 | 12 | Ballerup | Ballerup | 19.1.20 | ||||||
| ||||||||||||
3.62 | PB | 15 | 13 | Hvidovre | Hvidovre | 1.8.20 | +1.1 | |||||
3.82 | PB | 4 | 13 | Herlev | Herlev | 26.8.20 | 0.0 | |||||
| ||||||||||||
3.78 | 13 | 13 | København | København | 4.9.20 | 0.0 | ||||||
| ||||||||||||
Kuglestød 2.0 kg [2] | ||||||||||||
5.42 | PB | 8 | 13 | Herlev | Herlev | 26.8.20 | ||||||
| ||||||||||||
5.94 | PB | 7 | 13 | København | København | 4.9.20 | ||||||
|
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 9.48 | Helsingør | 12.3.22 | ||
100 m | |||||
Ude | 14.56 | Hvidovre | 11.6.22 | +1.0 | |
200 m | |||||
Ude | 29.79 | Greve | 24.9.22 | -0.4 | |
Inde | 30.03 | Malmö/A, SWE | 28.1.24 | ||
800 m | |||||
Ude | 2:51.47 | Lyngby | 18.9.22 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 4.45 | Herlev | 6.9.23 | -1.1 | |
Inde | 4.20 | Ballerup | 21.1.24 | ||
4 x 100 m stafet | |||||
Ude | 54.53 | Ballerup | 17.6.23 | ||
80 m | |||||
Ude | 11.91 | Göteborg/U, SWE | 18.6.22 | +1.7 | |
300 m | |||||
Ude | 47.91 | Hvidovre | 10.9.22 | ||
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m | |||||
Ude | 10.80 | Greve | 25.9.21 | +1.3 | |
Inde | 12.57 | Ballerup | 19.1.20 | ||
60 m hæk 84.0 cm | |||||
Ude | 11.07 | Hvidovre | 13.6.21 | +2.0 | |
60 m hæk 76.2 cm | |||||
Inde | 10.05 | Malmö/A, SWE | 28.1.24 | ||
60 m hæk 76.2 cm, 8 m | |||||
Inde | 11.22 | Ballerup | 23.1.22 | ||
Inde | 11.07 | Helsingør | 5.2.22 | ||
80 m hæk 76.2 cm, 8 m | |||||
Ude | 13.29 | Greve | 24.9.22 | -1.4 | |
Længdespring 1 m zone | |||||
Ude | 3.84 | Greve | 26.9.21 | +0.4 | |
Inde | 3.51 | Ballerup | 19.1.20 | ||
Kuglestød 2.0 kg | |||||
Ude | 5.94 | København | 4.9.20 | ||
Kuglestød 3.0 kg | |||||
Ude | 6.14 | Herlev | 6.9.23 | ||
1000 m stafet | |||||
Ude | 2:34.06 | Hvidovre | 11.9.22 |
60 m: | 9 |
80 m: | 10 |
100 m: | 7 |
200 m: | 2 |
300 m: | 2 |
800 m: | 1 |
: | 9 |
60 m hæk 84.0 cm: | 2 |
60 m hæk 76.2 cm: | 3 |
: | 4 |
: | 16 |
Længdespring: | 2 |
Længdespring 1 m zone: | 7 |
Kuglestød 2.0 kg: | 2 |
Kuglestød 3.0 kg: | 1 |
4 x 100 m stafet: | 2 |
1000 m stafet: | 1 |
Ungdom | |||||||
Ude | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m | |||||||
DMU | 2022 | 7 | 15 h3 | 14.77 | |||
300 m | |||||||
DMU | 2022 | 4 | 15 B | 47.91 | |||
1000 m stafet | |||||||
DMU | 2022 | 5 | 15 | 2:34.06 | |||
Inde | |||||||
60 m hæk 76.2 cm | |||||||
iDMU | 2024 | 8 | 17 | 10.11 |