Født: 4 januar 2007
Klub: Trongårdens IF
Tidligere klubber:
Gentofte Idræts Klub ‐14.4.2024
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Højdespring [4] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1.54 i | PB | 2 | 17 | Helsingør | Helsingør | 13.1.24 | ||||||||
| ||||||||||||||
1.54 i | =PB | 2 | 17 | Helsingør | Helsingør | 13.1.24 | ||||||||
| ||||||||||||||
1.48 i | 4 | 17 | Ballerup | Ballerup | 20.1.24 | |||||||||
| ||||||||||||||
1.55 i | PB | 3 | 17 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 27.1.24 | ||||||||
| ||||||||||||||
1.51 i | 5 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 3.3.24 | ||||||||
| ||||||||||||||
Længdespring [1] | ||||||||||||||
4.38 i | PB | 8 | 17 | Ballerup | Ballerup | 21.1.24 | ||||||||
|
60 m [2] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.69 i | PB | 3 | 22 h2 | Helsingør | Helsingør | 7.1.23 | ||||||||
8.57 i | PB | 6 | 17 h1 | Ballerup | Ballerup | 28.1.23 | ||||||||
200 m [1] | ||||||||||||||
28.39 | PB | 4 | 17 C | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | +0.4 | ||||||
Højdespring [7] | ||||||||||||||
1.47 i | =PB | 1 | 17 | Helsingør | Helsingør | 7.1.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
1.47 i | PB | 1 | 17 | Helsingør | Helsingør | 7.1.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
1.48 i | PB | 4 | 17 | Ballerup | Ballerup | 28.1.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
1.47 i | 2 | 17 | Helsingør | Helsingør | 4.2.23 | |||||||||
| ||||||||||||||
1.51 i | =PB | 5 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | |||||||
| ||||||||||||||
1.51 i | PB | 5 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | |||||||
| ||||||||||||||
1.50 | SB | 4 | 17 | Tårnby | Tårnby | 6.5.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
1.40 | 3 | 17 | København | København | 21.5.23 | |||||||||
| ||||||||||||||
1.46 | 6 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
Trespring [2] | ||||||||||||||
9.03 i | PB | 3 | 17 | Ballerup | Ballerup | 28.1.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
8.82 i | 7 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||||||||
1:59.97 i | PB | 2 | 17 B | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | |||||||
Gentofte Idræts Klub | ||||||||||||||
Amalie Nielsen Hesthaven, Sarah Nygaard Sand Ingrid Bjerring Bove, Ellen Krogh Vindfeld | ||||||||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||||||||
2:35.72 | SB | 6 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | |||||||
Gentofte Idræts Klub | ||||||||||||||
Ingrid Bjerring Bove, Greta Meier Sarah Nygaard Sand, Filippa B. Clemmensen |
80 m [1] | ||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.41 | PB | 4 | 15 h1 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 18.6.22 | +0.7 | |||||||||||||||
100 m [3] | ||||||||||||||||||||||
14.17 w | 5 | 15 h3 | Ballerup | Ballerup | 20.8.22 | +3.1 | ||||||||||||||||
14.15 mix | PB | 6 | 15 | Herlev | Herlev | 31.8.22 | 0.0 | |||||||||||||||
13.76 | PB | 3 | 15 | Lyngby | Lyngby | 18.9.22 | 0.0 | |||||||||||||||
Højdespring [8] | ||||||||||||||||||||||
1.25 i | PB | 8 | 15 | Helsingør | Helsingør | 5.2.22 | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
1.38 i | PB | 9 | 15 | Helsingør | Helsingør | 12.3.22 | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
1.38 i | =PB | 9 | 15 | Helsingør | Helsingør | 12.3.22 | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
1.50 | PB | 3 | 15 | Tårnby | Tårnby | 7.5.22 | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
1.51 | PB | 3 | 15 | København | København | 22.5.22 | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
1.44 | 6 | 15 | Ballerup | Ballerup | 20.8.22 | |||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
1.39 | 1 | 15 | Herlev | Herlev | 31.8.22 | |||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
1.47 | 6 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
1.47 | 4 | 15 | Lyngby | Lyngby | 18.9.22 | |||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
Kuglestød 3.0 kg [1] | ||||||||||||||||||||||
5.55 | SB | 4 | 15 | Herlev | Herlev | 31.8.22 | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||||||||||||||||
2:34.06 | PB | 5 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | |||||||||||||||
Gentofte Idræts Klub | ||||||||||||||||||||||
Carla Sehrt Arnø, Sarah Nygaard Sand Amalie Nielsen Hesthaven, Filippa B. Clemmensen |
100 m [2] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14.67 | PB | 3 | 15 | Herlev | Herlev | 25.8.21 | +1.3 | |||||||
14.70 | 4 | 15 | Lyngby | Lyngby | 4.9.21 | -2.0 | ||||||||
Højdespring [1] | ||||||||||||||
1.40 | PB | 2 | 15 | Herlev | Herlev | 25.8.21 | ||||||||
| ||||||||||||||
1.40 | =PB | 2 | 15 | Herlev | Herlev | 25.8.21 | ||||||||
| ||||||||||||||
Kuglestød 3.0 kg [1] | ||||||||||||||
5.88 | PB | 4 | 15 | Herlev | Herlev | 25.8.21 | ||||||||
|
60 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.80 i | PB | 9 | 13 | Helsingør | Helsingør | 7.3.20 | ||
Højdespring [1] | ||||||||
1.30 | PB | 4 | Gentofte | Gentofte | 24.6.20 | |||
Længdespring 1 m zone [1] | ||||||||
4.19 i | PB | 10 | 13 | Helsingør | Helsingør | 7.3.20 |
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 8.57 | Ballerup | 28.1.23 | ||
100 m | |||||
Ude | 13.76 | Lyngby | 18.9.22 | 0.0 | |
200 m | |||||
Ude | 28.39 | Hvidovre | 3.9.23 | +0.4 | |
Højdespring | |||||
Ude | 1.51 | København | 22.5.22 | ||
Inde | 1.55 | Malmö/A, SWE | 27.1.24 | ||
Længdespring | |||||
Inde | 4.38 | Ballerup | 21.1.24 | ||
Trespring | |||||
Inde | 9.03 | Ballerup | 28.1.23 | ||
4 x 200 m stafet | |||||
Inde | 1:59.97 | Skive | 5.3.23 | ||
80 m | |||||
Ude | 11.41 | Göteborg/U, SWE | 18.6.22 | +0.7 | |
Længdespring 1 m zone | |||||
Inde | 4.19 | Helsingør | 7.3.20 | ||
Kuglestød 3.0 kg | |||||
Ude | 5.88 | Herlev | 25.8.21 | ||
1000 m stafet | |||||
Ude | 2:34.06 | Hvidovre | 11.9.22 |
60 m: | 3 |
80 m: | 1 |
100 m: | 5 |
200 m: | 1 |
Højdespring: | 21 |
Længdespring: | 1 |
Længdespring 1 m zone: | 1 |
Trespring : | 2 |
Kuglestød 3.0 kg: | 2 |
4 x 200 m stafet: | 1 |
1000 m stafet: | 2 |
Ungdom | ||||
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
200 m | ||||
DMU | 2023 | 4 | 17 C | 28.39 |
Højdespring | ||||
DMU | 2022 | 6 | 15 | 1.47 |
DMU | 2023 | 6 | 17 | 1.46 |
1000 m stafet | ||||
DMU | 2022 | 5 | 15 | 2:34.06 |
DMU | 2023 | 6 | 17 | 2:35.72 |
Inde | ||||
Højdespring | ||||
iDMU | 2023 | 5 | 17 | 1.51 |
iDMU | 2024 | 5 | 17 | 1.51 |
Trespring | ||||
iDMU | 2023 | 7 | 17 | 8.82 |
4 x 200 m stafet | ||||
iDMU | 2023 | 2 | 17 B | 1:59.97 |