Født: 4 juli 2007
Klub: Gentofte Idræts Klub
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Trespring [2] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9.01 i | SB | 7 | 17 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 27.1.24 | ||||||
| ||||||||||||
9.32 i | PB | 8 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 3.3.24 | |||||
| ||||||||||||
9.32 i | =PB | 8 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 3.3.24 | |||||
|
Højdespring [7] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1.41 i | SB | 5 | 17 | Helsingør | Helsingør | 7.1.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
1.40 i | 6 | 17 | Ballerup | Ballerup | 28.1.23 | |||||||||
| ||||||||||||||
1.35 i | 3 | 17 | Helsingør | Helsingør | 4.2.23 | |||||||||
| ||||||||||||||
1.40 i | 6 | 17 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 11.2.23 | |||||||||
| ||||||||||||||
1.30 i | 13 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
1.35 mix i | 3 | 17 | Helsingør | Helsingør | 11.3.23 | |||||||||
| ||||||||||||||
1.30 | SB | 6 | 17 | Tårnby | Tårnby | 6.5.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
Længdespring [1] | ||||||||||||||
3.75 i | PB | 7 | 17 | Helsingør | Helsingør | 7.1.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
Trespring [5] | ||||||||||||||
9.29 i | PB | 2 | 17 | Ballerup | Ballerup | 28.1.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
8.75 i | 5 | 17 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 11.2.23 | |||||||||
| ||||||||||||||
9.30 i | PB | 5 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | |||||||
| ||||||||||||||
9.25 | PB | 2 | 17 | Ballerup | Ballerup | 17.6.23 | +1.2 | |||||||
| ||||||||||||||
9.25 | =PB | 2 | 17 | Ballerup | Ballerup | 17.6.23 | +1.2 | |||||||
| ||||||||||||||
9.08 | 4 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | +1.5 | |||||||
| ||||||||||||||
Kuglestød 3.0 kg [1] | ||||||||||||||
7.35 mix i | PB | 2 | 17 | Helsingør | Helsingør | 11.3.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||||||||
54.53 | PB | 2 | 17 | Ballerup | Ballerup | 17.6.23 | ||||||||
Gentofte Idræts Klub | ||||||||||||||
Amalie Nielsen Hesthaven, Filippa B. Clemmensen Ingrid Bjerring Bove, Carla Sehrt Arnø | ||||||||||||||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||||||||
1:59.97 i | PB | 2 | 17 B | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | |||||||
Gentofte Idræts Klub | ||||||||||||||
Amalie Nielsen Hesthaven, Sarah Nygaard Sand Ingrid Bjerring Bove, Ellen Krogh Vindfeld | ||||||||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||||||||
2:35.72 | SB | 6 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | |||||||
Gentofte Idræts Klub | ||||||||||||||
Ingrid Bjerring Bove, Greta Meier Sarah Nygaard Sand, Filippa B. Clemmensen |
Højdespring [8] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1.40 i | PB | 1= | 15 | Helsingør | Helsingør | 5.2.22 | ||||||||
| ||||||||||||||
1.41 i | PB | 11= | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | |||||||
| ||||||||||||||
1.44 i | =PB | 3 | 15 | Helsingør | Helsingør | 12.3.22 | ||||||||
| ||||||||||||||
1.44 i | PB | 3 | 15 | Helsingør | Helsingør | 12.3.22 | ||||||||
| ||||||||||||||
1.41 | =PB | 7 | 15 | Tårnby | Tårnby | 7.5.22 | ||||||||
| ||||||||||||||
1.41 | PB | 7 | 15 | Tårnby | Tårnby | 7.5.22 | ||||||||
| ||||||||||||||
1.38 | 6 | 15 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.22 | |||||||||
| ||||||||||||||
1.34 | 26= | 15 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 19.6.22 | |||||||||
| ||||||||||||||
1.35 | 9 | 15 | Ballerup | Ballerup | 20.8.22 | |||||||||
| ||||||||||||||
1.41 | =PB | 12 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | |||||||
| ||||||||||||||
Længdespring [2] | ||||||||||||||
3.66 i | PB | 10 | 15 | Helsingør | Helsingør | 5.2.22 | ||||||||
| ||||||||||||||
3.51 i | 13 | 15 | Helsingør | Helsingør | 12.3.22 | |||||||||
| ||||||||||||||
Trespring [5] | ||||||||||||||
8.07 i | PB | 11 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | |||||||
| ||||||||||||||
9.09 | PB | 4 | 15 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.22 | +1.6 | |||||||
| ||||||||||||||
8.77 | 55 | 15 Q | Göteborg/U-U, SWE | Göteborg/U-U, SWE | 18.6.22 | 0.0 | ||||||||
| ||||||||||||||
8.83 | 4 | 15 | Ballerup | Ballerup | 20.8.22 | +1.4 | ||||||||
| ||||||||||||||
8.79 | 10 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | 0.0 | |||||||
| ||||||||||||||
Diskoskast 0.75 kg [2] | ||||||||||||||
15.11 | SB | 4 | 15 | Tårnby | Tårnby | 7.5.22 | ||||||||
| ||||||||||||||
17.90 | SB | 6 | 15 | Lyngby | Lyngby | 18.9.22 | ||||||||
| ||||||||||||||
Spydkast 500 gram [1] | ||||||||||||||
14.79 | PB | 6 | 15 | Lyngby | Lyngby | 18.9.22 | ||||||||
|
Højdespring [2] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1.38 | =PB | 13 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | |||||||
| ||||||||||||||
1.38 | PB | 13 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | |||||||
| ||||||||||||||
1.35 | 8 | 15 | Greve | Greve | 25.9.21 | |||||||||
| ||||||||||||||
Trespring [1] | ||||||||||||||
8.09 | PB | 8 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | +2.0 | ||||||
| ||||||||||||||
Kuglestød 3.0 kg [1] | ||||||||||||||
6.96 | PB | 6 | 15 | Lyngby | Lyngby | 4.9.21 | ||||||||
| ||||||||||||||
Diskoskast 0.75 kg [2] | ||||||||||||||
19.27 | PB | 4 | 15 | Lyngby | Lyngby | 4.9.21 | ||||||||
| ||||||||||||||
15.89 | 6 | 15 | Greve | Greve | 25.9.21 | |||||||||
| ||||||||||||||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||||||||
1:02.82 | PB | 4 | 15 | Lyngby | Lyngby | 4.9.21 | ||||||||
Gentofte Idræts Klub | ||||||||||||||
Asta Bock, Clara-Sophie Hassø Nielsen Ingrid Bjerring Bove, Ellen Krogh Vindfeld | ||||||||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||||||||
2:51.37 | PB | 8 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 12.9.21 | |||||||
Gentofte Idræts Klub | ||||||||||||||
Asta Bock, Ingrid Bjerring Bove Ellen Krogh Vindfeld, Amara Mol Romero |
80 m [1] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13.07 | PB | 5 | 13 rB | Herlev | Herlev | 26.8.20 | 0.0 | |||||||
Højdespring [2] | ||||||||||||||
1.30 | PB | 5 | Gentofte | Gentofte | 24.6.20 | |||||||||
1.20 | 9 | 13 | Herlev | Herlev | 26.8.20 | |||||||||
| ||||||||||||||
Kuglestød 2.0 kg [1] | ||||||||||||||
7.13 | PB | 4 | 13 | Herlev | Herlev | 26.8.20 | ||||||||
|
Placering på danske alletiders liste på dato
Højdespring | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 1.41 | Tårnby | 7.5.22 | ||
Inde | 1.44 | Helsingør | 12.3.22 | ||
Længdespring | |||||
Inde | 3.75 | Helsingør | 7.1.23 | ||
Trespring | |||||
Ude | 9.25 | Ballerup | 17.6.23 | +1.2 | |
Inde | 9.32 | Skive | 3.3.24 | ||
4 x 100 m stafet | |||||
Ude | 54.53 | Ballerup | 17.6.23 | ||
4 x 200 m stafet | |||||
Inde | 1:59.97 | Skive | 5.3.23 | ||
80 m | |||||
Ude | 13.07 | Herlev | 26.8.20 | 0.0 | |
Kuglestød 2.0 kg | |||||
Ude | 7.13 | Herlev | 26.8.20 | ||
Kuglestød 3.0 kg | |||||
Ude | 6.96 | Lyngby | 4.9.21 | ||
Inde | 7.35 mix | Helsingør | 11.3.23 | ||
Diskoskast 0.75 kg | |||||
Ude | 19.27 | Lyngby | 4.9.21 | ||
Spydkast 500 gram | |||||
Ude | 14.79 | Lyngby | 18.9.22 |
80 m: | 1 |
Højdespring: | 19 |
Længdespring: | 3 |
Trespring : | 13 |
Kuglestød 2.0 kg: | 1 |
Kuglestød 3.0 kg: | 2 |
Diskoskast 0.75 kg: | 4 |
Spydkast 500 gram: | 1 |
4 x 100 m stafet: | 2 |
4 x 200 m stafet: | 1 |
1000 m stafet: | 2 |
Ungdom | ||||
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
Højdespring | ||||
DMU | 2021 | 13 | 15 | 1.38 |
DMU | 2022 | 12 | 15 | 1.41 |
Trespring | ||||
DMU | 2021 | 8 | 15 | 8.09 |
DMU | 2022 | 10 | 15 | 8.79 |
DMU | 2023 | 4 | 17 | 9.08 |
1000 m stafet | ||||
DMU | 2021 | 8 | 15 | 2:51.37 |
DMU | 2023 | 6 | 17 | 2:35.72 |
Inde | ||||
Højdespring | ||||
iDMU | 2022 | 11= | 15 | 1.41 |
iDMU | 2023 | 13 | 17 | 1.30 |
Trespring | ||||
iDMU | 2022 | 11 | 15 | 8.07 |
iDMU | 2023 | 5 | 17 | 9.30 |
iDMU | 2024 | 8 | 17 | 9.32 |
4 x 200 m stafet | ||||
iDMU | 2023 | 2 | 17 B | 1:59.97 |