Født: 20 august 2008
Klub: Aalborg Atletik & Motion
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
60 m [12] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.14 i | SB | 2 | Aalborg | Aalborg | 22.11.23 | |||||||
7.93 i | SB | 1 | 15 | Randers | Randers | 2.12.23 | ||||||
7.92 i | SB | 1 | Aalborg | Aalborg | 29.12.23 | |||||||
7.73 i | PB | 2 | h4 | Randers | Randers | 13.1.24 | ||||||
7.78 i | 1= | B | Randers | Randers | 13.1.24 | |||||||
7.67 i | DUR-16 PB | 1 | 17 h1 | Aarhus | Aarhus | 27.1.24 | ||||||
7.86 i | 1 | 17 | Aarhus | Aarhus | 27.1.24 | |||||||
7.77 i | 1 | 17 h1 | Randers | Randers | 10.2.24 | |||||||
7.81 i | 1 | 17 | Randers | Randers | 10.2.24 | |||||||
7.84 i | 7 | h2 | DMi | Odense | DMi, Odense | 16.2.24 | ||||||
7.68 i | 1 | 17 h1 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 2.3.24 | ||||||
7.71 i | 1 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 2.3.24 | ||||||
100 m [1] | ||||||||||||
12.52 | SB | 1 | 17 | Aalborg | Aalborg | 24.4.24 | +0.1 | |||||
200 m [5] | ||||||||||||
26.09 i | PB | 1 | 17 B | Randers | Randers | 13.1.24 | ||||||
25.32 i | PB | 1 | 17 | Randers | Randers | 10.2.24 | ||||||
25.00 i | DUR-16 PB | 1 | h3 | DMi | Odense | DMi, Odense | 17.2.24 | |||||
25.05 i | 2 | DMi | Odense | DMi, Odense | 17.2.24 | |||||||
25.06 i | 1 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 3.3.24 | ||||||
Længdespring [6] | ||||||||||||
NM i | 15 | Aalborg | Aalborg | 22.11.23 | ||||||||
4.55 i | SB | 2 | 15 | Aalborg | Aalborg | 29.12.23 | ||||||
| ||||||||||||
4.72 i | SB | 3 | 17 B | Randers | Randers | 13.1.24 | ||||||
| ||||||||||||
4.72 i | =SB | 3 | 17 B | Randers | Randers | 13.1.24 | ||||||
| ||||||||||||
5.07 i | PB | 5 | 17 | Aarhus | Aarhus | 27.1.24 | ||||||
| ||||||||||||
5.12 i | PB | 1 | 17 | Randers | Randers | 10.2.24 | ||||||
| ||||||||||||
5.02 i | 6 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 2.3.24 | ||||||
| ||||||||||||
Kuglestød 3.0 kg [1] | ||||||||||||
8.92 i | SB | 4 | 15 | Randers | Randers | 2.12.23 | ||||||
|
60 m [8] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.27 i | SB | 1 | Aalborg | Aalborg | 14.12.22 | |||||||||
8.10 i | PB | 1 | 15 h4 | Aarhus | Aarhus | 21.1.23 | ||||||||
8.00 i | PB | 1 | 15 s1 | Aarhus | Aarhus | 21.1.23 | ||||||||
8.07 i | 1 | 15 | Aarhus | Aarhus | 21.1.23 | |||||||||
8.02 i | 1 | 15 h1 | Randers | Randers | 11.2.23 | |||||||||
8.04 i | 1 | 15 | Randers | Randers | 11.2.23 | |||||||||
7.88 i | PB | 1 | 15 h3 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 4.3.23 | |||||||
7.92 i | 2 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 4.3.23 | ||||||||
100 m [10] | ||||||||||||||
13.05 | SB | 2 | Aalborg | Aalborg | 29.4.23 | -1.6 | ||||||||
12.86 | PB | 2 | Herning | Herning | 13.5.23 | -1.4 | ||||||||
12.39 | PB | 1 | Aalborg | Aalborg | 24.5.23 | +0.7 | ||||||||
12.19 | PB | 1 | 15 h2 | Odense | Odense | 3.6.23 | +1.6 | |||||||
12.33 | 1 | 15 | Odense | Odense | 3.6.23 | +1.4 | ||||||||
12.50 | 3 | Aalborg | Aalborg | 17.6.23 | -0.1 | |||||||||
12.31 | 3 | h4 | Göteborg/S, SWE | Göteborg/S, SWE | 1.7.23 | 0.0 | ||||||||
12.20 | 2 | B | Göteborg/S, SWE | Göteborg/S, SWE | 1.7.23 | +1.7 | ||||||||
12.35 w | 1 | 15 h1 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | +2.9 | |||||||
12.21 w | 2 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | +3.2 | |||||||
200 m [10] | ||||||||||||||
26.77 i | PB | 1 | 15 B | Randers | Randers | 11.2.23 | ||||||||
26.45 i | PB | 3 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | |||||||
26.74 | SB | 2 | B | Aalborg | Aalborg | 29.4.23 | -2.2 | |||||||
26.11 | PB | 1 | Aalborg | Aalborg | 24.5.23 | -0.4 | ||||||||
26.06 | PB | 1 | 15 h1 | Odense | Odense | 4.6.23 | +1.3 | |||||||
25.84 | PB | 1 | 15 | Odense | Odense | 4.6.23 | -2.4 | |||||||
25.46 w | 1 | Aalborg | Aalborg | 17.6.23 | ||||||||||
25.16 | PB | 2 | B | Göteborg/S, SWE | Göteborg/S, SWE | 2.7.23 | +1.8 | |||||||
26.69 | hep | 15 | DMU | København | DMU, København | 12.8.23 | -1.6 | |||||||
25.64 w | 3 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | +3.0 | |||||||
300 m [1] | ||||||||||||||
41.69 | PB | 1 | 15 B | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | |||||||
800 m [2] | ||||||||||||||
2:46.52 i | PB | pen | 15 | DMUi | Randers | DMUi, Randers | 4.2.23 | |||||||
2:40.34 | PB | hep | 15 | DMU | København | DMU, København | 13.8.23 | |||||||
60 m hæk 76.2 cm, 8 m [1] | ||||||||||||||
10.35 i | PB | pen | 15 | DMUi | Randers | DMUi, Randers | 4.2.23 | |||||||
80 m hæk 76.2 cm, 8 m [1] | ||||||||||||||
14.22 | PB | hep | 15 | DMU | København | DMU, København | 12.8.23 | +0.3 | ||||||
Højdespring [2] | ||||||||||||||
1.36 i | PB | pen | 15 | DMUi | Randers | DMUi, Randers | 4.2.23 | |||||||
| ||||||||||||||
1.41 | PB | hep | 15 | DMU | København | DMU, København | 12.8.23 | |||||||
| ||||||||||||||
Længdespring [8] | ||||||||||||||
4.36 i | PB | 10 | 15 | Aarhus | Aarhus | 21.1.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
4.99 i | PB | 2 | 15 | Randers | Randers | 11.2.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
4.81 i | 5 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 4.3.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
4.55 | PB | 1 | 15 | Aalborg | Aalborg | 29.4.23 | 0.0 | |||||||
| ||||||||||||||
4.59 | PB | 4 | 15 | Herning | Herning | 13.5.23 | +0.6 | |||||||
| ||||||||||||||
4.03 | 3 | 15 | Aalborg | Aalborg | 24.5.23 | +0.9 | ||||||||
| ||||||||||||||
4.42 | 10 | 15 | Odense | Odense | 3.6.23 | -1.7 | ||||||||
| ||||||||||||||
4.68 | PB | hep | 15 | DMU | København | DMU, København | 13.8.23 | -1.5 | ||||||
| ||||||||||||||
Kuglestød 3.0 kg [5] | ||||||||||||||
9.38 i | PB | 3 | 15 | Aalborg | Aalborg | 14.12.22 | ||||||||
| ||||||||||||||
9.51 i | PB | 4 | 15 | Aarhus | Aarhus | 21.1.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
9.81 i | PB | pen | 15 | DMUi | Randers | DMUi, Randers | 4.2.23 | |||||||
| ||||||||||||||
9.04 i | 7 | 15 | Randers | Randers | 11.2.23 | |||||||||
| ||||||||||||||
9.10 | PB | hep | 15 | DMU | København | DMU, København | 12.8.23 | |||||||
| ||||||||||||||
Spydkast 500 gram [1] | ||||||||||||||
21.90 | PB | hep | 15 | DMU | København | DMU, København | 13.8.23 | |||||||
| ||||||||||||||
Firekamp [1] | ||||||||||||||
2.135 i | PB | 3 | 15 | DMUi | Randers | DMUi, Randers | 4.2.23 | |||||||
10.35 1.36 9.81 2:46.52 | ||||||||||||||
4 x 100 m stafet [2] | ||||||||||||||
52.00 | SB | 2 | 17 | Odense | Odense | 4.6.23 | ||||||||
Aalborg Atletik Og Motion | ||||||||||||||
Elin Lynge, Agata Eva Jancewicz Signe Hejbøll Larsen, Laura Juul Lassen | ||||||||||||||
48.08 | DUR-17 PB | 1 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | |||||||
Aalborg Atletik Og Motion | ||||||||||||||
Elin Lynge, Laura Juul Lassen Anna Glinvad Krogh, Frederikke Voss Vestergaard | ||||||||||||||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||||||||
1:44.53 i | SB | 1 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | |||||||
Aalborg Atletik Og Motion | ||||||||||||||
Laura Juul Lassen, Ida B. Nielsen Anna Glinvad Krogh, Frederikke Voss Vestergaard | ||||||||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||||||||
2:19.92 | PB | 2 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | |||||||
Aalborg Atletik Og Motion | ||||||||||||||
Elin Lynge, Ida B. Nielsen Laura Juul Lassen, Frederikke Voss Vestergaard | ||||||||||||||
Syvkamp P15 [1] | ||||||||||||||
4.046 | PB | 5 | 15 | DMU | København | DMU, København | 13.8.23 | |||||||
14.22/+0.3 1.41 9.10 26.69/-1.6 4.68/-1.5 21.90 2:40.34 |
60 m [8] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.41 i | PB | 1 | 14 h2 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 5.12.21 | ||||||||
8.42 i | 5 | 14 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 5.12.21 | |||||||||
8.24 i | PB | 2 | h4 | Randers | Randers | 30.1.22 | ||||||||
8.37 i | 8 | B | Randers | Randers | 30.1.22 | |||||||||
8.22 i | PB | 1 | 15 h1 | Randers | Randers | 19.2.22 | ||||||||
8.19 i | PB | 2 | 15 | Randers | Randers | 19.2.22 | ||||||||
8.30 i | 2 | 15 h4 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | ||||||||
8.4h i | 3 | 17 | Aalborg | Aalborg | 30.3.22 | |||||||||
100 m [7] | ||||||||||||||
12.98 | PB | 2 | 15 h2 | Randers | Randers | 4.6.22 | +1.1 | |||||||
13.11 | 1 | 15 | Randers | Randers | 4.6.22 | -0.9 | ||||||||
13.35 | 3 | Aalborg | Aalborg | 15.6.22 | +0.1 | |||||||||
13.63 | 2 | 22 | Aalborg | Aalborg | 6.9.22 | -2.5 | ||||||||
13.03 | 1 | 15 h1 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -1.0 | |||||||
13.06 | 3 | 15 s1 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -0.9 | |||||||
13.13 | 4 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -1.1 | |||||||
200 m [3] | ||||||||||||||
28.95 i | PB | 1 | 14 B | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 5.12.21 | ||||||||
27.58 | PB | 4 | Aalborg | Aalborg | 7.5.22 | +1.3 | ||||||||
26.67 | PB | 1 | 15 B | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | +0.8 | ||||||
60 m hæk 76.2 cm, 8 m [2] | ||||||||||||||
10.34 i | PB | 3 | 14 h3 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 4.12.21 | ||||||||
10.50 i | 8 | 14 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 4.12.21 | |||||||||
60 m hæk 76.2 cm, 8 m [3] | ||||||||||||||
10.61 i | PB | 4 | 15 B | Randers | Randers | 30.1.22 | ||||||||
10.60 i | PB | 3 | 15 | Randers | Randers | 19.2.22 | ||||||||
10.0h i | 1 | 15 | Aalborg | Aalborg | 30.3.22 | |||||||||
Højdespring [1] | ||||||||||||||
1.29 i | PB | 18 | 14 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 4.12.21 | ||||||||
| ||||||||||||||
Længdespring [9] | ||||||||||||||
4.24 i | PB | 3 | 14 B | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 5.12.21 | ||||||||
| ||||||||||||||
4.22 i | 7 | 15 | Randers | Randers | 30.1.22 | |||||||||
| ||||||||||||||
4.34 i | PB | 3 | 15 | Aalborg | Aalborg | 8.2.22 | ||||||||
| ||||||||||||||
4.33 i | 4 | 15 | Aalborg | Aalborg | 30.3.22 | |||||||||
| ||||||||||||||
4.52 | PB | 2 | 15 | Aalborg | Aalborg | 7.5.22 | 0.0 | |||||||
| ||||||||||||||
4.54 | PB | 5 | 15 | Randers | Randers | 4.6.22 | +0.2 | |||||||
| ||||||||||||||
4.44 | 3 | 15 | Aalborg | Aalborg | 15.6.22 | 0.0 | ||||||||
| ||||||||||||||
4.33 | 2 | 15 | Aalborg | Aalborg | 6.9.22 | -1.0 | ||||||||
| ||||||||||||||
4.01 | 20 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -2.1 | |||||||
| ||||||||||||||
Kuglestød 3.0 kg [4] | ||||||||||||||
7.61 i | PB | 16 | 14 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 5.12.21 | ||||||||
| ||||||||||||||
8.31 i | PB | 8 | 15 | Randers | Randers | 19.2.22 | ||||||||
| ||||||||||||||
8.20 i | 4 | 15 | Aalborg | Aalborg | 30.3.22 | |||||||||
| ||||||||||||||
8.47 | PB | 6 | 15 | Randers | Randers | 4.6.22 | ||||||||
| ||||||||||||||
4 x 100 m stafet [2] | ||||||||||||||
55.27 | SB | 3 | 15 | Randers | Randers | 4.6.22 | ||||||||
Aalborg Atletik Og Motion | ||||||||||||||
Laura Juul Lassen, Elin Lynge Ida B Nielsen, Anna Glinvad Krogh | ||||||||||||||
50.84 | 1 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | ||||||||
Aalborg Atletik Og Motion | ||||||||||||||
Ida B Nielsen, Elin Lynge Anna Glinvad Krogh, Laura Juul Lassen | ||||||||||||||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||||||||
2:04.71 i | 4 | 15 B | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 4.12.21 | |||||||||
Aalborg Atletik Og Motion | ||||||||||||||
Agata Eva Jancewicz, Therese Karmisholt Julie Mørk Christensen, Laura Juul Lassen | ||||||||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||||||||
2:27.48 | 2 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | ||||||||
Aalborg Atletik Og Motion | ||||||||||||||
Elin Lynge, Laura Juul Lassen Ida B Nielsen, Marie B. Olesen |
80 m [5] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DNF | 13 | Aalborg | Aalborg | 8.5.21 | ||||||||
11.44 | PB | 2 | 13 | Aalborg | Aalborg | 22.5.21 | +0.4 | |||||
11.05 | PB | 2 | 13 h2 | Randers | Randers | 19.6.21 | -1.3 | |||||
10.99 | PB | 2 | 13 | Randers | Randers | 19.6.21 | -1.6 | |||||
11.07 mix | 1 | 13 | Aalborg | Aalborg | 18.9.21 | +0.7 | ||||||
200 m [1] | ||||||||||||
28.78 mix | PB | 1 | C | Aalborg | Aalborg | 12.8.21 | +0.4 | |||||
400 m [1] | ||||||||||||
1:09.41 mix | 1 | B | Aalborg | Aalborg | 24.4.21 | |||||||
Længdespring 1 m zone [6] | ||||||||||||
4.17 | 2 | 13 | Aalborg | Aalborg | 24.4.21 | -0.3 | ||||||
| ||||||||||||
4.03 | 3 | 13 | Aalborg | Aalborg | 8.5.21 | 0.0 | ||||||
| ||||||||||||
4.22 | PB | 2 | 13 | Aalborg | Aalborg | 22.5.21 | 0.0 | |||||
| ||||||||||||
4.75 | PB | 4 | 13 | Randers | Randers | 19.6.21 | +0.3 | |||||
| ||||||||||||
4.32 | 3 | 13 | Aalborg | Aalborg | 12.8.21 | 0.0 | ||||||
| ||||||||||||
4.37 | 1 | 13 | Aalborg | Aalborg | 18.9.21 | -0.3 | ||||||
|
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 7.67 DUR-16 | Aarhus | 27.1.24 | 26 | |
100 m | |||||
Ude | 12.19 | Odense | 3.6.23 | +1.6 | |
200 m | |||||
Ude | 25.16 | Göteborg/S, SWE | 2.7.23 | +1.8 | |
Inde | 25.00 DUR-16 | Odense | 17.2.24 | 18 | |
800 m | |||||
Ude | 2:40.34 | København | 13.8.23 | ||
Inde | 2:46.52 | Randers | 4.2.23 | ||
Højdespring | |||||
Ude | 1.41 | København | 12.8.23 | ||
Inde | 1.36 | Randers | 4.2.23 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 4.68 | København | 13.8.23 | -1.5 | |
Inde | 5.12 | Randers | 10.2.24 | ||
4 x 100 m stafet | |||||
Ude | 48.08 DUR-17 | Hvidovre | 2.9.23 | ||
80 m | |||||
Ude | 10.99 | Randers | 19.6.21 | -1.6 | |
300 m | |||||
Ude | 41.69 | Hvidovre | 2.9.23 | ||
60 m hæk 76.2 cm, 8 m | |||||
Inde | 10.34 | Göteborg/FH, SWE | 4.12.21 | ||
Inde | 10.35 | Randers | 4.2.23 | ||
80 m hæk 76.2 cm, 8 m | |||||
Ude | 14.22 | København | 12.8.23 | +0.3 | |
Længdespring 1 m zone | |||||
Ude | 4.75 | Randers | 19.6.21 | +0.3 | |
Kuglestød 3.0 kg | |||||
Ude | 9.10 | København | 12.8.23 | ||
Inde | 9.81 | Randers | 4.2.23 | ||
Spydkast 500 gram | |||||
Ude | 21.90 | København | 13.8.23 | ||
Firekamp | |||||
Inde | 2.135 | Randers | 4.2.23 | ||
1000 m stafet | |||||
Ude | 2:19.92 | Hvidovre | 3.9.23 | ||
Syvkamp P15 | |||||
Ude | 4.046 | København | 13.8.23 |
60 m: | 28 |
80 m: | 5 |
100 m: | 18 |
200 m: | 19 |
300 m: | 1 |
400 m: | 1 |
800 m: | 2 |
: | 2 |
: | 4 |
: | 1 |
Højdespring: | 3 |
Længdespring: | 23 |
Længdespring 1 m zone: | 6 |
Kuglestød 3.0 kg: | 10 |
Spydkast 500 gram: | 1 |
Firekamp: | 1 |
4 x 100 m stafet: | 4 |
4 x 200 m stafet: | 2 |
1000 m stafet: | 2 |
Syvkamp P15: | 1 |
Inde | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
60 m | ||||||||||
DMi | 2024 | 7 | h2 | 7.84 | ||||||
200 m | ||||||||||
DMi | 2024 | 2 | 25.05 | 1 | h3 | 25.00 | ||||
Ungdom | ||||||||||
Ude | ||||||||||
100 m | ||||||||||
DMU | 2022 | 4 | 15 | 13.13 | 3 | 15 s1 | 13.06 | 1 | 15 h1 | 13.03 |
DMU | 2023 | 2 | 15 | 12.21 | 1 | 15 h1 | 12.35 | |||
200 m | ||||||||||
DMU | 2022 | 1 | 15 B | 26.67 | ||||||
DMU | 2023 | 3 | 15 | 25.64 | ||||||
300 m | ||||||||||
DMU | 2023 | 1 | 15 B | 41.69 | ||||||
Længdespring | ||||||||||
DMU | 2022 | 20 | 15 | 4.01 | ||||||
Syvkamp P15 | ||||||||||
DMU | 2023 | 5 | 15 | 4046 | ||||||
4 x 100 m stafet | ||||||||||
DMU | 2022 | 1 | 15 | 50.84 | ||||||
DMU | 2023 | 1 | 17 | 48.08 | ||||||
1000 m stafet | ||||||||||
DMU | 2022 | 2 | 15 | 2:27.48 | ||||||
DMU | 2023 | 2 | 17 | 2:19.92 | ||||||
Inde | ||||||||||
60 m | ||||||||||
iDMU | 2022 | 2 | 15 h4 | 8.30 | ||||||
iDMU | 2023 | 2 | 15 | 7.92 | 1 | 15 h3 | 7.88 | |||
iDMU | 2024 | 1 | 17 | 7.71 | 1 | 17 h1 | 7.68 | |||
200 m | ||||||||||
iDMU | 2023 | 3 | 15 | 26.45 | ||||||
iDMU | 2024 | 1 | 17 | 25.06 | ||||||
Længdespring | ||||||||||
iDMU | 2023 | 5 | 15 | 4.81 | ||||||
iDMU | 2024 | 6 | 17 | 5.02 | ||||||
Firekamp | ||||||||||
DMUi | 2023 | 3 | 15 | 2135 | ||||||
4 x 200 m stafet | ||||||||||
iDMU | 2023 | 1 | 17 | 1:44.53 |