Sæson 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Herlev Løbe- og Atletikklub
20.4.2024 Glostrup, Glostrup Games K Kuglestød 4.0 kg : 1) Charmaine De Taza 9.08;
K Spydkast 600 gram : 1) Charmaine De Taza 32.68
P17 100 m (+1.0): 3) Maja Bayer-Faber 15.41;
P17 Højdespring : 2) Maja Bayer-Faber 1.30;
P17 Længdespring : 2) Maja Bayer-Faber 3.36 (-1.2)
P15 100 m (-0.9): 1) Alice Peters 12.71;
P15 300 m : 4) Lea Birkegård Lillelund 48.38;
P15 Længdespring : 4) Lea Birkegård Lillelund 4.08 (-1.6);
P15 Kuglestød 3.0 kg : 1) Karen Leth-Sonne 9.17, 2) Freja Bank 8.37;
P15 Spydkast 500 gram : 1) Karen Leth-Sonne 27.62;
D13 80 m Indledende 1 (+0.6): 6) David Sylvest Rasmussen 13.76;
D13 Kuglestød 3.0 kg : 4) David Sylvest Rasmussen 5.98
D11 60 m Indledende 2 (+0.5): 3) Otto Elias Larsen 10.74, 4) Noah Sardrup 10.82;
D11 200 m (+1.2): 4) Otto Elias Larsen 38.62, Finale B (+1.0): 5) Storm Søby Jensen 46.63;
D11 1000 m : 6) Otto Elias Larsen 4:44.42;
D11 Længdespring 1 m zone : 8) Noah Sardrup 3.16, 10) Otto Elias Larsen 2.99, 13) Storm Søby Jensen 2.34;
D11 Kuglestød 2.0 kg : 1) Noah Sardrup 8.30, 5) Otto Elias Larsen 4.76, 6) Storm Søby Jensen 4.76;
D11 Boldkast 145 gram : 1) Noah Sardrup 42.74, 4) Otto Elias Larsen 32.49, 11) Storm Søby Jensen 15.85;
P11 60 m (+1.5): 6) Olivia Daub 9.88, Indledende 1 (+0.4): 5) Olivia Daub 9.79;
P11 200 m (+3.6): 5) Olivia Emma Larsen 40.34w, Finale B (+0.6): 5) Olivia Daub 34.72;
P11 Længdespring 1 m zone : 7) Olivia Daub 3.54, 13) Olivia Emma Larsen 2.87;
P11 Kuglestød 2.0 kg : 7) Olivia Daub 5.93, 11) Olivia Emma Larsen 4.91;
P11 Boldkast 145 gram : 4) Olivia Daub 26.55, 6) Olivia Emma Larsen 17.55;
D9 40 m (+0.4): 5) Oscar Emil Larsen 8.23, 6) Kristian Bob Øhrgaard Laursen 9.12, 8) Sebastian Nikolai Egebo Jensen 8.04, Finale B (+0.3): 6) Sebastian Nikolai Egebo Jensen 8.10;
D9 400 m : 2) Oscar Emil Larsen 1:39.10, 3) Sebastian Nikolai Egebo Jensen 1:48.96, 4) Kristian Bob Øhrgaard Laursen 1:51.05;
D9 Længdespring 1 m zone : 9) Sebastian Nikolai Egebo Jensen 2.42, 10) Oscar Emil Larsen 2.35w, 12) Kristian Bob Øhrgaard Laursen 2.10;
D9 Kuglestød 2.0 kg : 5) Oscar Emil Larsen 3.66, 6) Kristian Bob Øhrgaard Laursen 2.97;
D9 Boldkast 145 gram : 5) Oscar Emil Larsen 12.70, 6) Kristian Bob Øhrgaard Laursen 12.57;
P9 40 m (+1.4): 4) Ida Bohart Knudsen 7.79, 5) Ida Bohart Knudsen 7.68w;
P9 400 m Finale B: 2) Ida Bohart Knudsen 1:27.17
14.3.2024 København. Inde, Sparta Kids Indoor D11 60 m : 3) Sebastian Traberg Stenson 10.99, 5) Storm Søby Jensen 13.35, Finale B: 5) Noah Sardrup 10.52, Finale D: 3) Marcus Holmegaard 9.65;
D11 Længdespring 1 m zone : 3) Marcus Holmegaard 3.69, 10) Noah Sardrup 3.35, 14) Sebastian Traberg Stenson 2.80, 16) Storm Søby Jensen 2.09;
D11 Kuglestød 2.0 kg : 1) Noah Sardrup 8.20, 4) Marcus Holmegaard 6.66, 14) Storm Søby Jensen 4.92, 15) Sebastian Traberg Stenson 4.28
D9 40 m Finale B: 3) Sebastian Nikolai Egebo Jensen 8.06;
D9 Længdespring 1 m zone : 12) Sebastian Nikolai Egebo Jensen 2.19;
D9 Kuglestød 2.0 kg : 8) Sebastian Nikolai Egebo Jensen 3.66
9.3.2024 Helsingør. Inde, Kronborg Games 3 D13 60 m : 1) Viktor Jørgensen 10.88, Finale C: 3) Hugo Hviid Holm-Pedersen 9.79, Finale D: 3) Mads Berthelsen 9.39, Indledende 1: 3) Viktor Jørgensen 10.50, Indledende 2: 2) David Sylvest Rasmussen 10.48, Indledende 3: 1) Mads Berthelsen 9.39, 3) Hugo Hviid Holm-Pedersen 9.62;
D13 60 m hæk 76.2 cm, 8 m : 2) Mads Berthelsen 12.80;
D13 Højdespring : 2) Mads Berthelsen 1.20, 3) Hugo Hviid Holm-Pedersen 1.20, 4) David Sylvest Rasmussen 1.20, 7) Viktor Jørgensen 1.05;
D13 Længdespring 1 m zone Finale B: 6) Hugo Hviid Holm-Pedersen 3.66, 8) David Sylvest Rasmussen 3.37, 9) Viktor Jørgensen 3.09;
D13 Kuglestød 3.0 kg : 6) Mads Berthelsen 6.66, 12) Hugo Hviid Holm-Pedersen 5.27;
P13 60 m : 1) Ida Rafaela Øhrgaard Laursen 10.09, Indledende 2: 3) Ida Rafaela Øhrgaard Laursen 10.15;
P13 Kuglestød 2.0 kg : 4) Ida Rafaela Øhrgaard Laursen 5.63;
D11 60 m : 3) Storm Søby Jensen 13.07, Finale B: 4) Yusuf Hasan Mohamed 12.88, Finale D: 5) Noah Sardrup 10.64, Finale F: 2) Marcus Holmegaard 9.79;
D11 Længdespring 1 m zone Finale B: 4) Marcus Holmegaard 3.52, 8) Noah Sardrup 3.27, 13) Yusuf Hasan Mohamed 2.13, 14) Storm Søby Jensen 1.98;
D11 Kuglestød 2.0 kg Finale B: 1) Noah Sardrup 8.30, 4) Marcus Holmegaard 6.56, 7) Storm Søby Jensen 4.33, 8) Yusuf Hasan Mohamed 4.32;
P11 60 m Finale D: 1) Olivia Daub 10.04;
P11 Højdespring : 3) Olivia Daub 1.05, 6) Olivia Emma Larsen 0.90;
P11 Længdespring 1 m zone Finale B: 4) Olivia Daub 3.50;
P11 Kuglestød 2.0 kg Finale B: 3) Olivia Daub 7.01;
D9 60 m Finale C: 2) Oscar Emil Larsen 12.10;
D9 Længdespring 1 m zone : 12) Oscar Emil Larsen 2.15;
D9 Kuglestød 2.0 kg : 8) Oscar Emil Larsen 3.30;
P9 60 m Finale B: 1) Edith Mortensen 12.19;
P9 Længdespring 1 m zone Finale B: 9) Edith Mortensen 2.36;
P9 Kuglestød 2.0 kg Finale B: 7) Edith Mortensen 3.22;
D7 60 m : 1) Kristian Bob Øhrgaard Laursen 12.93;
D7 Længdespring 1 m zone : 4) Kristian Bob Øhrgaard Laursen 2.05;
D7 Kuglestød 2.0 kg : 4) Kristian Bob Øhrgaard Laursen 2.70
2‐3.3.2024 Skive, DMU Inde P19 Kuglestød 4.0 kg (2.3): 9) Charmaine De Taza 8.72;
D15 60 m (2.3): 3) Esben Kjærsgaard 7.78, Indledende 3 (2.3): 1) Esben Kjærsgaard 7.77;
D15 Højdespring (2.3): 3) Esben Kjærsgaard 1.58, 8) Anders Østergaard Johansson 1.45;
D15 Trespring (2.3): 2) Esben Kjærsgaard 11.12, 5) Anders Østergaard Johansson 8.42;
P15 60 m (2.3): 2) Alice Peters 7.91, Indledende 1 (2.3): 6) Lea Birkegård Lillelund 8.99, Indledende 2 (2.3): 1) Alice Peters 7.95;
P15 200 m Finale F (3.3): 1) Lea Birkegård Lillelund 29.90;
P15 60 m hæk 76.2 cm, 8 m Indledende 1 (3.3): 6) Lea Birkegård Lillelund 12.82;
P15 Trespring (3.3): 3) Alice Peters 9.93, 8) Lea Birkegård Lillelund 8.43, 9) Vanessa Peters 8.32;
P15 Kuglestød 3.0 kg (2.3): 8) Karen Leth-Sonne 9.50, 12) Vanessa Peters 9.03
10.2.2024 Randers. Inde, DGI´s Inde Landsmesterskaber D11 Kuglestød 2.0 kg : 1) Noah Sardrup 8.28;
P10 60 m : 5) Olivia Daub 10.36, Indledende 1: 3) Olivia Daub 10.11;
P10 Højdespring : 3) Olivia Daub 1.05;
P10 Længdespring 1 m zone : 5) Olivia Daub 3.44;
P10 Kuglestød 2.0 kg : 1) Olivia Daub 6.62
3.2.2024 Helsingør. Inde, Kronborg Games 2 P15 60 m Finale D: 3) Lea Birkegård Lillelund 8.99, Indledende 5: 5) Lea Birkegård Lillelund 9.00;
P15 Længdespring : 10) Lea Birkegård Lillelund 3.87;
P15 Kuglestød 3.0 kg : 2) Lea Birkegård Lillelund 7.55;
D13 60 m : 1) Hugo Hviid Holm-Pedersen 9.66, Finale B: 2) Mads Berthelsen 9.62, Indledende 2: 4) Mads Berthelsen 9.72, 5) Hugo Hviid Holm-Pedersen 9.83;
D13 60 m hæk 76.2 cm, 8 m Finale B: 2) Mads Berthelsen 13.09;
D13 Højdespring : 3) Mads Berthelsen 1.20, 5) Hugo Hviid Holm-Pedersen 1.15;
D13 Længdespring 1 m zone : 4) Mads Berthelsen 3.78, 9) Hugo Hviid Holm-Pedersen 3.54;
D13 Kuglestød 3.0 kg : 3) Mads Berthelsen 6.56
D11 60 m : 3) Otto Elias Larsen 11.15, Finale B: 2) Noah Sardrup 10.57;
D11 60 m hæk 68.6 cm, 7.65 m : 4) Otto Elias Larsen 14.31;
D11 Højdespring : 7) Otto Elias Larsen 0.95;
D11 Længdespring 1 m zone : 4) Noah Sardrup 3.24, 9) Otto Elias Larsen 2.87;
D11 Kuglestød 2.0 kg : 1) Noah Sardrup 8.82, 6) Otto Elias Larsen 4.48;
P11 60 m Finale B: 2) Olivia Emma Larsen 10.96, Finale C: 3) Victoria Wulff 10.33, Finale D: 3) Olivia Daub 10.07;
P11 60 m hæk 68 cm, 7.65 m Finale B: 3) Olivia Emma Larsen 15.61;
P11 Højdespring : 2) Olivia Daub 1.00, 2) Iben Madicken Saabye Clausen 1.00, 6) Victoria Wulff 0.95, 7) Olivia Emma Larsen 0.85;
P11 Længdespring 1 m zone : 4) Olivia Daub 3.44, 7) Victoria Wulff 2.89, 9) Olivia Emma Larsen 2.48;
P11 Kuglestød 2.0 kg : 1) Olivia Daub 7.01, 3) Victoria Wulff 5.01, 8) Olivia Emma Larsen 4.05;
D9 60 m Finale B: 2) Oscar Emil Larsen 12.09, Finale C: 5) Sebastian Nikolai Egebo Jensen 12.36, Finale D: 4) Benjamin Jensen 11.41;
D9 Længdespring 1 m zone : 4) Benjamin Jensen 2.52, 6) Oscar Emil Larsen 2.30, 8) Sebastian Nikolai Egebo Jensen 2.26;
D9 Kuglestød 2.0 kg : 6) Benjamin Jensen 3.26, 7) Sebastian Nikolai Egebo Jensen 3.19, 8) Oscar Emil Larsen 3.18
D7 60 m Finale B: 1) Jens Hoffmann 13.20;
D7 Længdespring 1 m zone : 4) Jens Hoffmann 1.69
3‐4.2.2024 Randers. Inde, DM Masters M50 60 m (3.2): 3) Thomas Christensen 9.03;
M50 Længdespring (3.2): 3) Thomas Christensen 4.14;
M50 Trespring (4.2): 1) Thomas Christensen 7.71;
M50 Kuglestød 6.0 kg (3.2): 2) Thomas Christensen 10.21;
K50 200 m (4.2): 2) Merete Porsdal 40.10;
K50 400 m (3.2): 1) Merete Porsdal 1:24.23;
K50 1500 m (3.2): 3) Merete Porsdal 6:29.57;
K50 3000 m (4.2): 1) Merete Porsdal 13:25.48
27‐28.1.2024 Malmö/A. Inde, Pallasspelen P19 Kuglestød 4.0 kg (28.1): 5) Charmaine De Taza 9.09;
D15 Højdespring (28.1): 6) Anders Østergaard Johansson 1.40;
D15 Trespring (27.1): 7) Anders Østergaard Johansson 9.18;
P15 60 m (27.1): 1) Alice Peters 7.95, Indledende 2 (27.1): 1) Alice Peters 7.99;
P15 Trespring (27.1): 7) Alice Peters 9.16;
P15 Kuglestød 3.0 kg (28.1): 2) Karen Leth-Sonne 9.24, 4) Vanessa Peters 9.05, 9) Alice Peters 7.47
P14 60 m Indledende 5 (28.1): 5) Lea Birkegård Lillelund 9.11;
P14 Længdespring (27.1): 19) Lea Birkegård Lillelund 3.64;
P14 Trespring (28.1): 9) Lea Birkegård Lillelund 7.91;
D13 800 m Finale B (27.1): 4) Hugo Hviid Holm-Pedersen 2:56.57;
P13 60 m Indledende 1 (28.1): 6) Ida Rafaela Øhrgaard Laursen 10.38;
P13 800 m Finale B (27.1): 6) Ida Rafaela Øhrgaard Laursen 3:16.06;
P13 Kuglestød 2.0 kg (28.1): 17) Ida Rafaela Øhrgaard Laursen 5.86;
D12 60 m Indledende 1 (28.1): 8) David Sylvest Rasmussen 10.28, Indledende 2 (28.1): 4) Mads Berthelsen 9.67, 7) Hugo Hviid Holm-Pedersen 9.99, 8) Viggo Rud Reinhold 10.95;
D12 Højdespring (27.1): 4) Mads Berthelsen 1.30, 6) Hugo Hviid Holm-Pedersen 1.20, David Sylvest Rasmussen NH;
D12 Længdespring 1 m zone (28.1): 11) Mads Berthelsen 3.77, 16) Hugo Hviid Holm-Pedersen 3.62, 17) David Sylvest Rasmussen 3.59;
D12 Kuglestød 3.0 kg (27.1): 4) Mads Berthelsen 6.85, 7) David Sylvest Rasmussen 5.70, 13) Viggo Rud Reinhold 4.76
M35 60 m Finale B (27.1): 4) Stig Fog 8.86
M55 Længdespring (27.1): 2) Stig Fog 4.29;
M55 Kuglestød 6.0 kg (27.1): 1) Stig Fog 8.38
20‐21.1.2024 Ballerup. Inde-Oversize bane, Øst-inde P19 Kuglestød 4.0 kg (20.1): 4) Charmaine De Taza 8.11;
D15 60 m (20.1): 1) Esben Kjærsgaard 7.81;
D15 Højdespring (21.1): 3) Esben Kjærsgaard 1.45, 5) Anders Østergaard Johansson 1.40;
D15 Længdespring (20.1): 1) Esben Kjærsgaard 5.36;
D15 Trespring (21.1): 1) Esben Kjærsgaard 11.27;
P15 60 m (20.1): 2) Alice Peters 7.97, Indledende 1 (20.1): 6) Lea Birkegård Lillelund 8.92, Indledende 2 (20.1): 1) Alice Peters 7.94;
P15 60 m hæk 76.2 cm, 8 m Indledende 2 (21.1): 5) Lea Birkegård Lillelund 12.59;
P15 Længdespring (21.1): 11) Lea Birkegård Lillelund 3.81;
P15 Trespring (20.1): 3) Alice Peters 9.31, 4) Lea Birkegård Lillelund 8.20, 5) Vanessa Peters 8.01;
P15 Kuglestød 3.0 kg (20.1): 2) Vanessa Peters 9.97;
D13 600 m (20.1): 4) Alexander Wulff 2:10.70;
P13 60 m Indledende 2 (20.1): 4) Ida Rafaela Øhrgaard Laursen 10.41;
P13 600 m (20.1): 2) Ida Rafaela Øhrgaard Laursen 2:24.11;
P13 1000 m (21.1): 1) Ida Rafaela Øhrgaard Laursen 4:11.93;
P13 Længdespring 1 m zone (21.1): 8) Ida Rafaela Øhrgaard Laursen 2.87;
P13 Kuglestød 2.0 kg (20.1): 6) Ida Rafaela Øhrgaard Laursen 5.64;
D12 60 m (20.1): 5) Hugo Hviid Holm-Pedersen 9.86, 7) David Sylvest Rasmussen 10.23;
D12 1000 m (21.1): 2) Hugo Hviid Holm-Pedersen 3:41.04;
D12 Højdespring (21.1): 3) Hugo Hviid Holm-Pedersen 1.20;
D12 Længdespring 1 m zone (20.1): 3) Hugo Hviid Holm-Pedersen 3.84, 6) David Sylvest Rasmussen 3.25
D11 60 m Finale B (21.1): 3) Noah Sardrup 10.92, 4) Harald Rasmussen 11.08, 6) Yusuf Hasan Mohamed 12.95;
D11 Længdespring 1 m zone (21.1): 6) Harald Rasmussen 3.24, 10) Noah Sardrup 2.91, 11) Yusuf Hasan Mohamed 2.20;
D11 Kuglestød 2.0 kg (21.1): 2) Noah Sardrup 8.24, 8) Harald Rasmussen 5.01, 11) Yusuf Hasan Mohamed 4.25;
P10 60 m (20.1): 3) Olivia Daub 10.17, 4) Victoria Wulff 10.60, Finale B (20.1): 4) Olivia Emma Larsen 11.40;
P10 Længdespring 1 m zone (20.1): 1) Olivia Daub 3.46, 8) Olivia Emma Larsen 2.71, 9) Victoria Wulff 2.64;
P10 Kuglestød 2.0 kg (20.1): 1) Olivia Daub 7.65, 6) Victoria Wulff 4.60, 7) Olivia Emma Larsen 4.12
13.1.2024 Helsingør. Inde, Kronborg Games 1 P19 Kuglestød 4.0 kg : 1) Charmaine De Taza 8.97;
D15 60 m : 1) Esben Kjærsgaard 7.95, Indledende 2: 1) Esben Kjærsgaard 7.86;
D15 Højdespring : 1) Esben Kjærsgaard 1.50, 2) Anders Østergaard Johansson 1.45;
D15 Længdespring : 1) Esben Kjærsgaard 5.13;
P15 60 m Finale C: 2) Lea Birkegård Lillelund 9.17, Finale E: 1) Alice Peters 8.00, Indledende 4: 4) Lea Birkegård Lillelund 9.16, Indledende 5: 1) Alice Peters 8.01;
P15 60 m hæk 76.2 cm, 8 m Finale B: 1) Lea Birkegård Lillelund 15.45;
P15 Længdespring : 12) Lea Birkegård Lillelund 3.69;
P15 Kuglestød 3.0 kg : 2) Karen Leth-Sonne 9.16, 4) Vanessa Peters 7.49;
D13 60 m : 1) Hugo Hviid Holm-Pedersen 9.81, 2) David Sylvest Rasmussen 10.45, 3) Viggo Rud Reinhold 11.01, Indledende 1: 5) Viggo Rud Reinhold 10.46, Indledende 2: 4) Hugo Hviid Holm-Pedersen 10.00, 5) David Sylvest Rasmussen 10.16;
D13 Højdespring : 2) David Sylvest Rasmussen 1.25, 3) Hugo Hviid Holm-Pedersen 1.15;
D13 Længdespring 1 m zone : 11) Hugo Hviid Holm-Pedersen 3.60, 17) David Sylvest Rasmussen 3.26;
D13 Kuglestød 3.0 kg : 8) David Sylvest Rasmussen 5.41, 10) Viggo Rud Reinhold 4.19;
P13 60 m : 1) Ida Rafaela Øhrgaard Laursen 10.54, Indledende 3: 4) Ida Rafaela Øhrgaard Laursen 10.48;
P13 Længdespring 1 m zone Finale B: 13) Ida Rafaela Øhrgaard Laursen 3.03;
P13 Kuglestød 2.0 kg : 8) Ida Rafaela Øhrgaard Laursen 5.79;
D11 60 m : 5) Noah Kjærnø 11.81, Finale B: 3) Otto Elias Larsen 11.02, 5) Storm Søby Jensen 13.76, Finale C: 3) Noah Sardrup 10.74, Finale E: 2) Marcus Holmegaard 9.94;
D11 60 m hæk 68.6 cm, 7.65 m : 3) Marcus Holmegaard 13.34, 5) Otto Elias Larsen 14.98;
D11 Højdespring : 7) Otto Elias Larsen 0.90;
D11 Længdespring 1 m zone Finale B: 1) Marcus Holmegaard 3.51, 4) Noah Sardrup 3.21, 9) Otto Elias Larsen 2.89, 12) Noah Kjærnø 2.35, 14) Storm Søby Jensen 1.96;
D11 Kuglestød 2.0 kg Finale B: 1) Noah Sardrup 8.23, 2) Marcus Holmegaard 6.62, 6) Otto Elias Larsen 4.63, 9) Storm Søby Jensen 4.13, 10) Noah Kjærnø 3.96;
P11 60 m : 3) Olivia Emma Larsen 11.12, Finale F: 2) Olivia Daub 10.29, 4) Victoria Wulff 10.39;
P11 60 m hæk 68 cm, 7.65 m : 2) Olivia Emma Larsen 15.42;
P11 Højdespring : 3) Olivia Daub 1.10, 4) Victoria Wulff 0.90, 4) Olivia Emma Larsen 0.90;
P11 Længdespring 1 m zone Finale B: 5) Olivia Daub 3.36, 8) Victoria Wulff 2.96, 11) Olivia Emma Larsen 2.76;
P11 Kuglestød 2.0 kg Finale B: 2) Olivia Daub 6.84, 4) Victoria Wulff 6.02, 9) Olivia Emma Larsen 4.37;
D9 60 m Finale B: 4) Oscar Emil Larsen 12.38, Finale E: 4) Victor Eriksen 12.34, Finale F: 4) Benjamin Jensen 11.55;
D9 Længdespring 1 m zone : 9) Benjamin Jensen 2.59, 11) Oscar Emil Larsen 2.05, 12) Victor Eriksen 2.00;
D9 Kuglestød 2.0 kg : 5) Benjamin Jensen 3.54, 8) Victor Eriksen 2.79;
P9 60 m Finale C: 2) Josefine Bach Tvernø 12.20, 4) Frigg Kjærnø 12.50;
P9 Længdespring 1 m zone : 6) Josefine Bach Tvernø 2.43, 10) Frigg Kjærnø 1.94;
P9 Kuglestød 2.0 kg : 2) Frigg Kjærnø 3.49, 4) Josefine Bach Tvernø 3.38