Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Jeppe Harboe

Født: 23 februar 1992

Klub: Sparta Atletik & Løb

  •  1 DM‐bronze
  •  1 IDM‐sølv

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2019.

2019

3000 m  [1]
8:45.93
SB AmagerAmager28.5.19
5000 m  [1]
15:22.95
SB BagsværdBagsværd18.5.19
10 km  [1]
32:57
PB KøbenhavnKøbenhavn10.6.19
13.3 km  [1]
46:32
LyngbyLyngby6.10.19

2016

3000 m  [2]
8:15.37
i
PB v3NatVäxjö, SWEv3Nat, Växjö, SWE13.2.16
8:30.55
i
DMiSkiveDMi, Skive28.2.16
5000 m  [7]
14:27.12
SB DT AalborgDT , Aalborg21.5.16
14:37.83
ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR28.5.16
14:27.79
BMCWatford, GBRBMC, Watford, GBR15.6.16
14:31.09
FolksamSollentuna, SWEFolksam, Sollentuna, SWE28.6.16
14:53.05
Solihull, GBRSolihull, GBR9.7.16
14:50.28
DMAarhusDM, Aarhus28.8.16
15:18.01
KøbenhavnKøbenhavn10.9.16
10000 m  [1]
30:14.13
PB Nordic ChallAllerødNordic Chall, Allerød14.5.16

2015

3000 m  [2]
8:31.60
i
SB v4NatBærum, NORv4Nat, Bærum, NOR14.2.15
8:20.10
PB GSpikeLeiden, NEDGSpike, Leiden, NED13.6.15
5000 m  [6]
14:58.06
SB EsbjergEsbjerg17.5.15
14:30.23
SB ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR30.5.15
14:04.95
PB BMCWatford, GBRBMC, Watford, GBR27.6.15
14:52.83
WUGGwangju, KORWUG, Gwangju, KOR10.7.15
14:40.24
DMAarhusDM, Aarhus9.8.15
15:32.43
KøbenhavnKøbenhavn5.9.15
Cross 10 km  [1]
33:08
ECCCGuadalajara, ESPECCC, Guadalajara, ESP1.2.15

2014

1500 m  [1]
4:18.59
SB KøbenhavnKøbenhavn30.8.14
3000 m  [2]
8:22.13
i
PB DMiSkiveDMi, Skive23.2.14
8:35.07
SB ECCC-BAmsterdam, NEDECCC-B, Amsterdam, NED24.5.14
5000 m  [6]
14:15.59
PB BMCWatford, GBRBMC, Watford, GBR17.5.14
15:31.62
AabenraaAabenraa31.5.14
15:04.16
KøbenhavnKøbenhavn26.7.14
14:53.90
OdenseOdense2.8.14
15:37.00
KøbenhavnKøbenhavn30.8.14
15:00.32
AabenraaAabenraa6.9.14
10 km  [1]
33:39
SB KøbenhavnKøbenhavn9.3.14

2013

5000 m  [3]
14:34.58
i
PB , ???, ???25.1.13
15:00.13
SB ECCCVila Real de Santo Antonio, PORECCC, Vila Real de Santo Antonio, POR25.5.13
15:38.78
AalborgAalborg27.7.13

2012

800 m  [1]
1:57.67
i
SB SkiveSkive3.3.12
1500 m  [5]
3:57.35
i
DUR-20 PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.12
4:04.98
i
SkiveSkive25.2.12
3:57.83
i
SkiveSkive3.3.12
4:02.85
SB OdenseOdense13.5.12
3:56.45
SB Trafford, GBRTrafford, GBR7.7.12
3000 m  [5]
Uregelmæssighed: Oversized track
8:21.23 OT
i
BotniaGMustasaari, FINBotniaG, Mustasaari, FIN7.2.12
8:29.23
i
PB SkiveSkive25.2.12
8:29.23
i
=PB , ???, ???26.2.12
8:54.32
i
SkiveSkive3.3.12
8:37.81
SB ECCC-BDubnica nad Váhom, SVKECCC-B, Dubnica nad Váhom, SVK27.5.12
5000 m  [4]
14:42.97
SB Manchester, GBRManchester, GBR19.5.12
14:24.54
PB Watford, GBRWatford, GBR9.6.12
15:05.15
FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE14.6.12
15:54.89
Jessheim, NORJessheim, NOR21.7.12
Cross 8.05 km  [1]
26:32
EM22Budapest, HUNEM22, Budapest, HUN9.12.12

2011

400 m  [1]
52.37
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.11
800 m  [5]
1:55.09
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE22.1.11
1:55.06
i
PB Wien, AUTWien, AUT1.2.11
1:59.12
i
SkiveSkive5.3.11
1:56.33
SB Göteborg, SWEGöteborg, SWE8.7.11
1:57.03
OdenseOdense27.8.11
1500 m  [8]
4:00.48
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE22.1.11
3:59.98
i
PB SkiveSkive19.2.11
4:03.49
i
SkiveSkive5.3.11
4:08.1h
SB HerlufsholmHerlufsholm21.5.11
3:58.44
SB Göteborg, SWEGöteborg, SWE8.7.11
4:02.77
HelsingørHelsingør13.8.11
3:56.02
SB OdenseOdense27.8.11
4:11.20
SkiveSkive10.9.11
3000 m  [5]
8:33.26
i
PB Ranheim, NORRanheim, NOR13.2.11
8:37.24
i
SkiveSkive19.2.11
8:48.72
SB TårnbyTårnby7.5.11
8:33.01
PB ECCCVila Real de Santo Antonio, PORECCC, Vila Real de Santo Antonio, POR29.5.11
8:28.22
PB (99)FolksamKarlstad, SWEFolksam, Karlstad, SWE2.8.11
5000 m  [7]
14:33.02
PB KøbenhavnKøbenhavn14.5.11
14:48.39
KøbenhavnKøbenhavn3.6.11
14:35.76
, ???, ???11.6.11
14:54.13
EM U20Tallinn, ESTEM U20, Tallinn, EST23.7.11
15:17.90
KøbenhavnKøbenhavn6.8.11
15:11.93
OdenseOdense27.8.11
15:03.95
NordicCKøbenhavnNordicC, København3.9.11
Cross 6 km  [2]
20:01
ECCCSan Vittore Olona, ITAECCC, San Vittore Olona, ITA6.2.11
18:40
EM19Velenje, SLOEM19, Velenje, SLO11.12.11

2010

400 m  [1]
53.53
i
PB Malmö, SWEMalmö, SWE24.1.10
800 m  [5]
1:59.10
i
SB Malmö, SWEMalmö, SWE24.1.10
1:59.62
i
Malmö, SWEMalmö, SWE31.1.10
1:58.68
i
SB SkiveSkive28.2.10
1:58.90
i
SkiveSkive7.3.10
1:54.99
PB KøbenhavnKøbenhavn12.8.10
1500 m  [15]
4:09.02
i
SB Malmö, SWEMalmö, SWE31.1.10
4:07.21
i
PB Göteborg, SWEGöteborg, SWE13.2.10
4:02.77
i
PB SkiveSkive28.2.10
4:03.62
i
SkiveSkive7.3.10
4:12.84
SB EsbjergEsbjerg15.5.10
3:57.27
PB KøbenhavnKøbenhavn4.6.10
3:59.71
Stockholm, SWEStockholm, SWE11.6.10
4:01.29
OdenseOdense27.6.10
3:54.89
PB Sollentuna GPSollentuna, SWESollentuna GP, Sollentuna, SWE1.7.10
3:56.55
Malmö/S, SWEMalmö/S, SWE3.8.10
3:57.12
OdenseOdense7.8.10
4:02.97
SkiveSkive14.8.10
3:55.03
BagsværdBagsværd21.8.10
3:54.15
PB GlostrupGlostrup4.9.10
4:03.04
HvidovreHvidovre11.9.10
3000 m  [4]
8:35.19
PB KøbenhavnKøbenhavn11.5.10
8:49.45
ECCC-BBern, SUIECCC-B, Bern, SUI30.5.10
8:50.35
KøbenhavnKøbenhavn4.6.10
8:37.21
Stockholm, SWEStockholm, SWE11.6.10
5000 m  [6]
15:13.26
PB KøbenhavnKøbenhavn9.5.10
14:47.39
PB AllerødAllerød29.7.10
14:51.83
OdenseOdense7.8.10
15:44.79
SkiveSkive14.8.10
16:18.90
Akureyri, ISLAkureyri, ISL28.8.10
14:58.09
GlostrupGlostrup4.9.10
Cross 6 km  [1]
21:43
ECCCBilbao, ESPECCC, Bilbao, ESP7.2.10
Cross 6.07 km  [1]
19:30
EM19Albufeira, POREM19, Albufeira, POR12.12.10

2009

300 m  [1]
38.37
PB TårnbyTårnby4.5.09
400 m  [5]
54.70
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1.09
53.82
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE31.1.09
52.66
PB HerlufsholmHerlufsholm9.5.09
52.22
PB FrederiksbergFrederiksberg20.6.09
53.88
TårnbyTårnby15.8.09
800 m  [15]
1:59.60
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1.09
1:59.43
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE31.1.09
1:58.27
i
PB SkiveSkive28.2.09
1:58.69
SB TårnbyTårnby4.5.09
1:59.08
LyngbyLyngby31.5.09
1:57.08
PB Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE9.6.09
1:58.62
ÅrhusÅrhus14.6.09
2:00.75
Trafford, GBRTrafford, GBR27.6.09
1:56.29
PB FrederiksbergFrederiksberg2.7.09
1:57.55
Karlskrona, SWEKarlskrona, SWE6.7.09
1:59.50
EYOFTampere, FINEYOF, Tampere, FIN20.7.09
1:59.26
Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE1.8.09
2:01.38
OdenseOdense30.8.09
2:04.12
EsbjergEsbjerg6.9.09
1:59.35
KøbenhavnKøbenhavn12.9.09
1500 m  [7]
4:08.75
i
PB SkiveSkive28.2.09
4:08.5h
PB OdenseOdense16.5.09
4:07.81
PB FrederiksbergFrederiksberg20.6.09
4:08.11
Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE1.8.09
4:10.84
EsbjergEsbjerg6.9.09
4:02.4h
PB KøbenhavnKøbenhavn8.9.09
4:24.35
(70)ECCC-BTuzla, BIHECCC-B, Tuzla, BIH19.9.09
5000 m  [1]
15:35.86
PB EsbjergEsbjerg6.9.09
Cross 6.039 km  [1]
21:12
EM19Dublin, IRLEM19, Dublin, IRL13.12.09

2008

100 m  [1]
12.21
PB GreveGreve27.9.08+1.2
800 m  [6]
2:00.22
PB LyngbyLyngby31.5.08
2:01.01
BagsværdBagsværd7.6.08
2:00.62
OdenseOdense15.6.08
1:59.15
PB KøbenhavnKøbenhavn2.8.08
2:01.64
KøbenhavnKøbenhavn20.8.08
1:58.65
PB HvidovreHvidovre14.9.08
1500 m  [5]
4:23.24
PB HerlufsholmHerlufsholm18.5.08
4:11.82
PB LyngbyLyngby31.5.08
4:09.02
PB BagsværdBagsværd7.6.08
4:10.04
HvidovreHvidovre14.9.08
4:14.13
(62)ECCC-CNivelles, BELECCC-C, Nivelles, BEL20.9.08
3000 m  [3]
9:12.21
PB TårnbyTårnby3.5.08
9:16.94
Hässleholm, SWEHässleholm, SWE22.6.08
9:04.69
PB HolteHolte10.8.08
5000 m  [1]
16:00.86
PB SkiveSkive23.8.08
5 km  [1]
15:56
PB HerlevHerlev13.4.08
10 km  [1]
33:24
PB ÅrhusÅrhus29.3.08
Længdespring  [1]
5.18
PB GreveGreve27.9.08-0.1
4 x 400 m stafet  [1]
3:27.41
SB ECCC-CNivelles, BELECCC-C, Nivelles, BEL20.9.08
 Sparta Atletik og Løb
Nick Jensen, Rasmus Olsen
Jeppe Harboe, Philip Braun
Cross 6 km  [1]
20:15
ECCCAlbufeira, PORECCC, Albufeira, POR2.2.08

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

100 m
Ude12.21   Greve27.9.08+1.2
400 m
Ude52.22   Frederiksberg20.6.09
Inde52.37   Malmö/A, SWE29.1.11
800 m
Ude1:54.99   København12.8.10
Inde1:55.06   Wien, AUT1.2.1136 
1500 m
Ude3:54.15   Glostrup4.9.10
Inde3:57.35   DUR-20Malmö/A, SWE28.1.1240 
3000 m
Ude8:20.10   Leiden, NED13.6.15
Inde8:15.37   Växjö, SWE13.2.1630 
5000 m
Ude14:04.95   Watford, GBR27.6.1546 
10000 m
Ude30:14.13   Allerød14.5.16
5 km
Ude15:56   Herlev13.4.08
10 km
Ude32:57   København10.6.19
Længdespring
Ude5.18   Greve27.9.08-0.1

300 m
Ude38.37   Tårnby4.5.09
5000 m
Inde14:34.58   , ???25.1.13

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 164
Per disciplin:
100 m:1
300 m:1
400 m:7
800 m:32
1500 m:41
3000 m:24
5000 m:42
10000 m:1
5 km:1
10 km:3
Väg:1
Længdespring:1
4 x 400 m stafet:1
Cross:8

Danske mesterskaber

Ude
5000 m
DM 2015 3
14:40.24
DM 2016 5
14:50.28
Inde
3000 m
DMi 2014 2
8:22.13
DMi 2016 7
8:30.55

Internationale stævner


Ude
800 m
EYOF 2009
5
17
h1
1:59.50
5000 m
EM U20 2011 7
19
14:54.13
Cross
EM19 2009 86
19
21:12
EM19 2010 72
19
19:30
EM19 2011 31
19
18:40
EM22 2012 68
22
26:32