Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Født:

Klub: Sparta Atletik & Løb

  • 4 x 100 m stafet Nr. 5 til OL 1920
    Cross team Nr. 5 til OL 1912
    Cross team Nr. 7 til OL 1920

resultater 2022

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2022

4 x 100 m stafet  [4]
39.61
SB Vári, GREVári, GRE2.6.22
Simon Hansen, Frederik Schou-Nielsen
Tobias Gorgone Larsen, Emil Mader Kjær
39.26
SB BauhausStockholm/S, SWEBauhaus, Stockholm/S, SWE30.6.22
Simon Hansen, Frederik Schou-Nielsen
Tobias Gorgone Larsen, Rasmus Thornbjerg Klausen
40.25
NordicCMalmö/S, SWENordicC, Malmö/S, SWE16.7.22
Rasmus Søsted Andersen, Rasmus Thornbjerg Klausen
Mikkel Johansson, Tobias Andersson
DNF
VMEugene, ORVM, Eugene, OR22.7.22
Simon Hansen, Frederik Schou-Nielsen
Tobias Gorgone Larsen, Kojo Musah
  [2]
1:54.19
PB EM U18Jerusalem, ISREM U18, Jerusalem, ISR6.7.22
Valentin Jensen, Hector Wandt
Jónas Gunnleivsson Isaksen, Mathias Højen
DQ
EM U18Jerusalem, ISREM U18, Jerusalem, ISR7.7.22
Sebastian Abildgaard Glyb, Hector Wandt
Jónas Gunnleivsson Isaksen, Mathias Højen

2021

4 x 100 m stafet  [5]
39.06
DR PB WorldRChorzów, POLWorldR, Chorzów, POL1.5.21
Simon Hansen, Tazana Kamanga-Dyrbak
Kojo Musah, Frederik Schou-Nielsen
39.56
WorldRChorzów, POLWorldR, Chorzów, POL2.5.21
Simon Hansen, Tazana Kamanga-Dyrbak
Kojo Musah, Frederik Schou-Nielsen
39.40
EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL19.6.21
Simon Hansen, Frederik Schou-Nielsen
Kojo Musah, Emil Mader Kjær
DNF
EM U23Tallinn, ESTEM U23, Tallinn, EST11.7.21
Emil Mader Kjær, Mads Lunø
Tobias Gorgone Larsen, Rasmus Thornbjerg Klausen
38.16
DR PB OLTokyo, JPNOL, Tokyo, JPN5.8.21
Simon Hansen, Tazana Kamanga-Dyrbak
Kojo Musah, Frederik Schou-Nielsen
4 x 200 m stafet  [1]
DNF
WorldRChorzów, POLWorldR, Chorzów, POL2.5.21
Steffen Udengaard Knudsen, Simon Hansen
Tazana Kamanga-Dyrbak, Kojo Musah
4 x 400 m stafet  [1]
3:12.10
SB EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL20.6.21
Mathias Astrup, Nicolai Trock Hartling
Iasonas Koniaris, Gustav Lundholm Nielsen
Cross team  [4]
21.00
NordicCTullinge, SWENordicC, Tullinge, SWE7.11.21
40.00
NordicCTullinge, SWENordicC, Tullinge, SWE7.11.21
EMDublin, IRLEM, Dublin, IRL12.12.21
EM19Dublin, IRLEM19, Dublin, IRL12.12.21

2020

1000 m stafet  [1]
2:07.64
DR50 SB , ???, ???22.8.20

2019

4 x 100 m stafet  [5]
40.98
SB Oslo, NOROslo, NOR4.6.19
Andreas Trajkovski, Frederik Schou-Nielsen
Tazana Kamanga-Dyrbak, Albert Ranning
40.22
SB EM U23Gävle, SWEEM U23, Gävle, SWE14.7.19
Steffen Udengaard Knudsen, Albert Ranning
Simon Hansen, Peter Andersson
40.29
EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO10.8.19
Tazana Kamanga-Dyrbak, Frederik Schou-Nielsen
Simon Hansen, Albert Ranning
41.32
V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR17.8.19
Emil Frænde, Tazana Kamanga-Dyrbak
Tobias Gorgone Larsen, Frederik Andersson
39.61
DR PB Meet ParisParis, FRAMeet Paris, Paris, FRA24.8.19
Andreas Trajkovski, Frederik Schou-Nielsen
Tazana Kamanga-Dyrbak, Kojo Musah
4 x 400 m stafet  [2]
3:09.92
SB EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO11.8.19
Gustav Lundholm Nielsen, Philip Braun
Kasper Olsen, Nicolai Trock Hartling
3:23.32
V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR18.8.19
Sebastian Larvad, Tobias Andersson
William Devantier, Tobias Gorgone Larsen
4 x 400 m stafet mix  [2]
3:27.68
PB EGMinsk, BLREG, Minsk, BLR23.6.19
3:24.72
DR PB EGMinsk, BLREG, Minsk, BLR25.6.19

2018

4 x 100 m stafet  [5]
40.24
SB Regensburg, GERRegensburg, GER3.6.18
Frederik Schou-Nielsen, Kojo Musah
Steffen Udengaard Knudsen, Festus Asante
41.09
Genève, SUIGenève, SUI9.6.18
Festus Asante, Kojo Musah
Steffen Udengaard Knudsen, Frederik Schou-Nielsen
40.04
SB Sollentuna, SWESollentuna, SWE28.6.18
Festus Asante, Kojo Musah
Steffen Udengaard Knudsen, Frederik Schou-Nielsen
41.18
NMHvidovreNM, Hvidovre11.8.18
Daniel Andersen, Frederik Andersson
Emil Frænde, Tazana Kamanga-Dyrbak
DNF
NMGävle, SWENM, Gävle, SWE11.8.18
Sebastian Ree Pedersen, Kojo Musah
Steffen Udengaard Knudsen, Albert Ranning
4 x 400 m stafet  [1]
3:19.81
SB NMHvidovreNM, Hvidovre12.8.18
Oliver Chabert, Christian Gundersen
Rasmus Rose-Hansen, Mathias Astrup
  [1]
17.02
PB EMTilburg, NEDEM, Tilburg, NED9.12.18

2017

4 x 100 m stafet  [4]
DNF
EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN24.6.17
Steffen Udengaard Knudsen, Frederik Schou-Nielsen
Kojo Musah, Nicolai Trock Hartling
40.12
DR22 SB EM U23Bydgoszcz, POLEM U23, Bydgoszcz, POL16.7.17
Sebastian Ree Pedersen, Frederik Schou-Nielsen
Kojo Musah, Kristoffer Hari
53.44
DR55 , ???, ???5.8.17
42.19
NMUmeå, SWENM, Umeå, SWE19.8.17
Emil Mader Kjær, Tobias Gorgone Larsen
Jacob Hvorup, Peter Andersson
4 x 400 m stafet  [3]
DNS
EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN25.6.17
Nicolai Trock Hartling, Kojo Musah
Nick Jensen, Andreas Bube
4:15.91
DR55 SB , ???, ???6.8.17
3:21.16
SB NMUmeå, SWENM, Umeå, SWE20.8.17
Mathias Astrup, Jacob Hvorup
William Devantier, Gustav Lundholm Nielsen
  [1]
19:36.00
PB EMŠamorín, SVKEM, Šamorín, SVK10.12.17

2016

4 x 100 m stafet  [2]
41.45
SB BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER25.6.16
Peter Andersson, Sebastian Ree Pedersen
Steffen Udengaard Knudsen, Simon Hansen
41.44
SB NordicCHafnarfjördur, ISLNordicC, Hafnarfjördur, ISL13.8.16
4 x 400 m stafet  [2]
3:11.50
DR22 SB AtletissimaNamur, BELAtletissima, Namur, BEL25.5.16
Rasmus Jensen, Nicolai Trock Hartling
Frederik Peschardt, Benjamin Lobo Vedel
3:27.87
NordicCHafnarfjördur, ISLNordicC, Hafnarfjördur, ISL14.8.16
1000 m stafet  [1]
2:04.07
DR40 PB , ???, ???2.7.16

2015

4 x 100 m stafet  [1]
40.40
SB EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL20.6.15
Festus Asante, Nick Ekelund-Arenander
Nicklas Hyde, Frederik Thomsen
4 x 200 m stafet  [1]
1:25.10
i
DR PB v4NatBærum, NORv4Nat, Bærum, NOR14.2.15
Morten Dalgaard Madsen, Andreas Martinsen
Emil Strøm, Nick Ekelund-Arenander
4 x 400 m stafet  [2]
3:08.01
SB EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL21.6.15
Nicolai Trock Hartling, Nicklas Hyde
Frederik Peschardt, Nick Ekelund-Arenander
3:13.14
WUGGwangju, KORWUG, Gwangju, KOR11.7.15
Kasper Olsen, Emil Strøm
Philip Braun, Nick Ekelund-Arenander

2014

4 x 100 m stafet  [2]
40.44
SB EM-Hold Div 2Rīga, LATEM-Hold Div 2, Rīga, LAT21.6.14
Festus Asante, Morten Dalgaard Madsen
Mike Kalisz, Frederik Schou-Nielsen
41.63
NMKøbenhavnNM, København26.7.14
Festus Asante, Emil Strøm
Jonas Lund, Frederik Schou-Nielsen
4 x 300 m stafet  [1]
Uregelmæssighed: Oversized track
2:18.75 OT
i
PB v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN8.2.14
Emil Strøm, Andreas Martinsen
Philip Braun, Morten Jensen
4 x 400 m stafet  [3]
3:07.57
SB EM-Hold Div 2Rīga, LATEM-Hold Div 2, Rīga, LAT22.6.14
Nicolai Trock Hartling, Andreas Bube
Nicklas Hyde, Nick Ekelund-Arenander
3:13.65
NMKøbenhavnNM, København27.7.14
Festus Asante, Nicolai Trock Hartling
Rasmus Jensen, Emil Strøm
3:08.12
EMZürich, SUIEM, Zürich, SUI16.8.14
Festus Asante, Andreas Bube
Nick Ekelund-Arenander, Nicklas Hyde

2013

4 x 100 m stafet  [2]
41.25
SB EM-Hold Div 2Kaunas, LTUEM-Hold Div 2, Kaunas, LTU22.6.13
Frederik Schou-Nielsen, Andreas Martinsen
Kasper Olsen, Morten Jensen
40.86
SB NMEspoo, FINNM, Espoo, FIN17.8.13
Kristoffer Hari, Morten Dalgaard Madsen
Festus Asante, Frederik Schou-Nielsen
4 x 400 m stafet  [1]
3:10.60
SB EM-Hold Div 2Kaunas, LTUEM-Hold Div 2, Kaunas, LTU23.6.13
Christian Laugesen, Christian Sand Clausen
Nicklas Hyde, Nick Ekelund-Arenander

2012

4 x 100 m stafet  [4]
40.26
SB HyundaiOslo, NORHyundai, Oslo, NOR24.5.12
Andreas Trajkovski, Nicklas Hyde
Mike Kalisz, Frederik Thomsen
40.07
SB FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE14.6.12
Andreas Trajkovski, Frederik Thomsen
Nicklas Hyde, Mike Kalisz
41.10
DR22
DUR
BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER23.6.12
Asgar Gerrild, Andreas Trajkovski
Emil Strøm, Frederik Thomsen
40.60
DUR VM U20Barcelona, ESPVM U20, Barcelona, ESP13.7.12
Morten Dalgaard Madsen, Andreas Trajkovski
Emil Strøm, Frederik Thomsen
4 x 400 m stafet  [1]
3:09.47
SB HyundaiFlorø, NORHyundai, Florø, NOR2.6.12
Nicklas Hyde, Nick Ekelund-Arenander
Jacob Riis, Mike Kalisz

2011

4 x 100 m stafet  [1]
39.71
DR PB EM-Hold Div 2Novi Sad, SRBEM-Hold Div 2, Novi Sad, SRB18.6.11
Andreas Trajkovski, Jesper Simonsen
Mike Kalisz, Morten Jensen
4 x 400 m stafet  [2]
3:09.27
SB EM-Hold Div 2Novi Sad, SRBEM-Hold Div 2, Novi Sad, SRB19.6.11
Jacob Riis, Andreas Bube
Nicklas Hyde, Nick Ekelund-Arenander
3:07.08
DR PB KeienUden, NEDKeien, Uden, NED2.7.11
Jacob Riis, Andreas Bube
Nicklas Hyde, Nick Ekelund-Arenander

2010

4 x 100 m stafet  [2]
39.98
PB EM-Hold Div 3Marsa, MLTEM-Hold Div 3, Marsa, MLT19.6.10
Martin Krabbe, Jesper Simonsen
Daniel B. Christensen, Morten Jensen
40.72
SavoGLapinlahti, FINSavoG, Lapinlahti, FIN18.7.10
Martin Krabbe, Jesper Simonsen
Jacob Wolfgang, Steven Kwasi-Korang
4 x 400 m stafet  [3]
3:09.60
SB GPOsaka, JPNGP, Osaka, JPN8.5.10
Daniel B. Christensen, Nicklas Hyde
Andreas Bube, Jacob Riis
3:08.62
SB EM-Hold Div 3Marsa, MLTEM-Hold Div 3, Marsa, MLT20.6.10
Jacob Riis, Andreas Bube
Daniel B. Christensen, Nicklas Hyde
3:09.04
EMBarcelona, ESPEM, Barcelona, ESP31.7.10
Jacob Riis, Andreas Bube
Daniel B. Christensen, Nicklas Hyde

2009

4 x 100 m stafet  [1]
40.31
SB EM-Hold Div 3Sarajevo, BIHEM-Hold Div 3, Sarajevo, BIH20.6.09
Martin Krabbe, Jesper Simonsen
Daniel B. Christensen, Nicklas Hyde
4 x 400 m stafet  [4]
3:09.09
SB EM-Hold Div 3Sarajevo, BIHEM-Hold Div 3, Sarajevo, BIH21.6.09
Jacob Riis, Nicklas Hyde
Daniel B. Christensen, Andreas Bube
3:09.49
WUGBeograd, SRBWUG, Beograd, SRB11.7.09
Jacob Riis, Daniel B. Christensen
Thomas Cortebeeck, Nicklas Hyde
3:11.30
WUGBeograd, SRBWUG, Beograd, SRB12.7.09
Jacob Riis, Nicklas Hyde
Thomas Cortebeeck, Matias B. Reedtz
3:17.15
EM U23Kaunas, LTUEM U23, Kaunas, LTU18.7.09
Nick Ekelund-Arenander, Steven Kwasi-Korang
Andreas Bube, Matias B. Reedtz

2008

4 x 100 m stafet  [1]
41.33
SB ECp-2Tallinn, ESTECp-2, Tallinn, EST21.6.08
Martin Krabbe, Jacob Wolfgang
Daniel B. Christensen, Josef Abu-Eesa
4 x 400 m stafet  [3]
3:12.14
SB EuregioNeerpelt, BELEuregio, Neerpelt, BEL31.5.08
Steffen Jørgensen, Nicklas Hyde
Thomas Cortebeeck, Andreas Bube
3:08.76
SB ECp-2Tallinn, ESTECp-2, Tallinn, EST22.6.08
Andreas Bube, Jacob Riis
Daniel B. Christensen, Nicklas Hyde
3:11.10
DR22 Tampere, FINTampere, FIN9.7.08
Rasmus Olsen, Nicklas Hyde
Christian Laugesen, Andreas Bube

2007

4 x 100 m stafet  [2]
40.60
SB ECp-2OdenseECp-2, Odense23.6.07
Martin Krabbe, Jesper Simonsen
Nicklas Hyde, Morten Jensen
41.93
WUGBangkok, THAWUG, Bangkok, THA9.8.07
Steffen Jørgensen, Nicklas Hyde
Marc Lorentzen, Jacob Wolfgang
4 x 400 m stafet  [3]
3:10.75
SB ECp-2OdenseECp-2, Odense24.6.07
Espen Gatzwiller, Andreas Bube
Nicklas Hyde, Steffen Jørgensen
3:11.21
WUGBangkok, THAWUG, Bangkok, THA13.8.07
Steffen Jørgensen, Jacob Riis
Marc Lorentzen, Nicklas Hyde
3:09.73
SB WUGBangkok, THAWUG, Bangkok, THA14.8.07
Steffen Jørgensen, Jacob Riis
Marc Lorentzen, Nicklas Hyde

2006

4 x 100 m stafet  [1]
40.86
SB ECp-2Banská Bystrica, SVKECp-2, Banská Bystrica, SVK17.6.06
Martin Krabbe, Marc Lorentzen
Espen Gatzwiller, Morten Jensen
4 x 400 m stafet  [3]
3:13.34
SB ECp-2Banská Bystrica, SVKECp-2, Banská Bystrica, SVK18.6.06
Steffen Jørgensen, Thomas Cortebeeck
Brian Brandt Jørgensen, Nicklas Hyde
3:16.78
DLVMannheim, GERDLV, Mannheim, GER8.7.06
Rasmus Olsen, Anders Bøvling
Daniel B. Christensen, Andreas Bube
3:16.94
VM U20Beijing, CHNVM U20, Beijing, CHN19.8.06
Rasmus Olsen, Anders Bøvling
Daniel B. Christensen, Andreas Bube

2005

4 x 100 m stafet  [1]
41.24
SB ECp-2Tallinn, ESTECp-2, Tallinn, EST18.6.05
Martin Krabbe, Hans Henrik Grabe
Steffen Jørgensen, Josef Abu-Eesa
4 x 400 m stafet  [2]
3:13.30
SB ECp-2Tallinn, ESTECp-2, Tallinn, EST19.6.05
Jacob Riis, Steffen Jørgensen
Wilson Kipketer, Andreas Bube
3:16.23
DUR Kristiansand, NORKristiansand, NOR28.8.05

2004

4 x 100 m stafet  [2]
41.46
SB ECp-2Reykjavik, ISLECp-2, Reykjavik, ISL19.6.04
49.43
DR45 , ???, ???1.8.04
4 x 400 m stafet  [1]
3:14.63
SB ECp-2Reykjavik, ISLECp-2, Reykjavik, ISL20.6.04

2003

4 x 100 m stafet  [1]
40.45
SB ECp-1Lappeenranta, FINECp-1, Lappeenranta, FIN21.6.03
4 x 400 m stafet  [1]
3:09.64
SB ECp-1Lappeenranta, FINECp-1, Lappeenranta, FIN22.6.03

2002

4 x 100 m stafet  [1]
40.47
SB ECp-1Sevilla, ESPECp-1, Sevilla, ESP22.6.02
4 x 400 m stafet  [1]
3:07.67
PB ECp-1Sevilla, ESPECp-1, Sevilla, ESP23.6.02

2001

4 x 100 m stafet  [1]
41.26
ECp-2Rīga, LATECp-2, Rīga, LAT22.6.01
4 x 400 m stafet  [1]
3:13.15
ECp-2Rīga, LATECp-2, Rīga, LAT23.6.01

2000

4 x 400 m stafet  [1]
3:17.11
ECp-1Bærum, NORECp-1, Bærum, NOR9.7.00

1999

4 x 100 m stafet  [1]
40.75
ECp-2Pula, CROECp-2, Pula, CRO5.6.99
4 x 400 m stafet  [1]
3:13.40
ECp-2Pula, CROECp-2, Pula, CRO6.6.99

1998

4 x 100 m stafet  [1]
40.87
ECp-1Malmö/S, SWEECp-1, Malmö/S, SWE6.6.98
4 x 400 m stafet  [1]
3:14.80
ECp-1Malmö/S, SWEECp-1, Malmö/S, SWE7.6.98

1997

4 x 100 m stafet  [1]
40.65
ECp-2OdenseECp-2, Odense28.6.97
4 x 400 m stafet  [1]
3:09.96
ECp-2OdenseECp-2, Odense29.6.97

1996

4 x 100 m stafet  [1]
40.09
PB ECp-1Bergen, NORECp-1, Bergen, NOR28.6.96
4 x 400 m stafet  [1]
3:09.59
PB ECp-1Bergen, NORECp-1, Bergen, NOR29.6.96

1995

4 x 100 m stafet  [1]
40.46
ECp-1Basel, SUIECp-1, Basel, SUI10.6.95
4 x 400 m stafet  [1]
3:10.88
ECp-1Basel, SUIECp-1, Basel, SUI11.6.95

1994

4 x 100 m stafet  [1]
40.59
ECp-1Valencia, ESPECp-1, Valencia, ESP11.6.94
4 x 400 m stafet  [1]
3:13.85
ECp-1Valencia, ESPECp-1, Valencia, ESP12.6.94

1993

4 x 100 m stafet  [1]
40.49
ECp-2KøbenhavnECp-2, København12.6.93
4 x 400 m stafet  [1]
3:10.77
ECp-2KøbenhavnECp-2, København13.6.93

1991

4 x 100 m stafet  [1]
40.52
ECp-CViseu, PORECp-C, Viseu, POR22.6.91
4 x 400 m stafet  [1]
3:13.32
ECp-CViseu, PORECp-C, Viseu, POR23.6.91

1990

4 x 100 m stafet  [1]
40.41
PB BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR14.7.90
Christian Trajkovski, Lars Pedersen
Peter Regli, Morten Kjems

1989

4 x 100 m stafet  [1]
40.54
PB ECupKøbenhavnECup, København5.8.89
4 x 400 m stafet  [1]
3:11.53
ECupKøbenhavnECup, København6.8.89

1987

4 x 100 m stafet  [1]
40.56
PB ECupAthína, GREECup, Athína, GRE27.6.87
4 x 400 m stafet  [2]
3:15.15
ECupAthína, GREECup, Athína, GRE28.6.87
3:17.78
EM U20Birmingham, GBREM U20, Birmingham, GBR9.8.87
Carsten Wulf, Henrik Petersen
Karsten Krygermeier, Claus Hirsbro

1985

4 x 100 m stafet  [1]
40.68
PB ECupReykjavik, ISLECup, Reykjavik, ISL10.8.85
4 x 400 m stafet  [1]
3:16.24
ECupReykjavik, ISLECup, Reykjavik, ISL11.8.85

1983

4 x 100 m stafet  [1]
41.67
ECupDublin, IRLECup, Dublin, IRL20.8.83
4 x 400 m stafet  [1]
3:10.73
ECupDublin, IRLECup, Dublin, IRL21.8.83

1981

4 x 100 m stafet  [2]
42.70
ECp-PEsch-sur-Alzette, LUXECp-P, Esch-sur-Alzette, LUX20.6.81
41.91
ECp-SVilleneuve d'Ascq, FRAECp-S, Villeneuve d'Ascq, FRA4.7.81
4 x 400 m stafet  [2]
3:11.41
ECp-PEsch-sur-Alzette, LUXECp-P, Esch-sur-Alzette, LUX21.6.81
3:10.64
ECp-SVilleneuve d'Ascq, FRAECp-S, Villeneuve d'Ascq, FRA5.7.81

1979

4 x 100 m stafet  [2]
42.38
ECp-PLuxembourg, LUXECp-P, Luxembourg, LUX16.6.79
41.83
ECp-SLüdenscheid, GERECp-S, Lüdenscheid, GER30.6.79
4 x 400 m stafet  [2]
3:12.5h
PB ECp-PLuxembourg, LUXECp-P, Luxembourg, LUX17.6.79
3:09.8h
PB ECp-SLüdenscheid, GERECp-S, Lüdenscheid, GER1.7.79

1977

4 x 100 m stafet  [2]
41.2h
ECp-PSøllerødECp-P, Søllerød25.6.77
42.03
ECp-SAthína, GREECp-S, Athína, GRE16.7.77
4 x 400 m stafet  [3]
3:13.8h
ECp-PSøllerødECp-P, Søllerød26.6.77
3:14.10
ECp-SAthína, GREECp-S, Athína, GRE17.7.77
3:16.80
EM U20Donetsk, URSEM U20, Donetsk, URS20.8.77
Jesper Have, Boye Finlov
Ole Christensen, Jørgen Troest

1975

4 x 100 m stafet  [1]
41.95
ECp-PAthína, GREECp-P, Athína, GRE14.6.75
4 x 400 m stafet  [1]
3:13.67
PB ECp-PAthína, GREECp-P, Athína, GRE15.6.75

1973

4 x 100 m stafet  [1]
41.3h
ECp-PBruxelles, BELECp-P, Bruxelles, BEL30.6.73
4 x 400 m stafet  [1]
3:16.5h
ECp-PBruxelles, BELECp-P, Bruxelles, BEL1.7.73

1970

4 x 100 m stafet  [1]
42.4h
ECp-PReykjavik, ISLECp-P, Reykjavik, ISL5.7.70
4 x 400 m stafet  [1]
3:16.6h
ECp-PReykjavik, ISLECp-P, Reykjavik, ISL6.7.70

1967

4 x 100 m stafet  [1]
42.2h
ECp-PKøbenhavnECp-P, København24.6.67
4 x 400 m stafet  [1]
3:16.0h
ECp-PKøbenhavnECp-P, København25.6.67

1965

4 x 100 m stafet  [1]
40.9h
PB ECp-PEnschede, NEDECp-P, Enschede, NED26.6.65
4 x 400 m stafet  [1]
3:15.4h
ECp-PEnschede, NEDECp-P, Enschede, NED27.6.65

1946

4 x 100 m stafet  [1]
43.1h
EMOslo, NOREM, Oslo, NOR24.8.46
Tage Egemose, Børge Stougaard
Gunnar Christensen, Arne Thisted
4 x 400 m stafet  [1]
3:15.40
PB EMOslo, NOREM, Oslo, NOR25.8.46
Herluf Christensen, Knud Greenfort
Gunnar Bergsten, Niels Holst Sørensen

1924

4 x 100 m stafet  [2]
44.0h
OLColombes, FRAOL, Colombes, FRA12.7.24
Kaj Jensen, Poul Schiang
Henri Thorsen, Mogens Truelsen
43.8h
OLColombes, FRAOL, Colombes, FRA13.7.24
Kaj Jensen, Poul Schiang
Henri Thorsen, Mogens Truelsen

1920

4 x 100 m stafet  [2]
43.8h
PB OLAntwerpen, BELOL, Antwerpen, BEL21.8.20
Henri Thorsen, Fritiof Normann Andersen
August Sørensen, Marinus Sørensen
43.3h
PB OLAntwerpen, BELOL, Antwerpen, BEL22.8.20
Henri Thorsen, Fritiof Normann Andersen
August Sørensen, Marinus Sørensen
Cross team  [1]
5.3h
OLAntwerpen, BELOL, Antwerpen, BEL23.8.20
Albert Andersen, Julius Ebert
Jón Jónsen, Artur Nielsen

1912

Cross team  [1]
OLStockholm/S, SWEOL, Stockholm/S, SWE15.7.12

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

4 x 100 m stafet
Ude38.16   DRTokyo, JPN5.8.21
4 x 200 m stafet
Inde1:25.10   DRBærum, NOR14.2.15
4 x 400 m stafet
Ude3:07.08   DRUden, NED2.7.11

4 x 300 m stafet
Inde2:18.75 OT   Tampere, FIN8.2.14
4 x 400 m stafet mix
Ude3:24.72   DRMinsk, BLR25.6.19
Ude17.02   Tilburg, NED9.12.18
1000 m stafet
Ude2:04.07   DR40, ???2.7.16

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 161
Per disciplin:
4 x 100 m stafet:77
4 x 200 m stafet:2
4 x 300 m stafet:1
4 x 400 m stafet:67
4 x 400 m stafet mix:2
:2
:2
1000 m stafet:2
Cross team:6

Internationale stævner

Ude
4 x 100 m stafet
OL 1920 5
43.3h 2
h3
43.8h
OL 1924
4
s2
43.8h 2
h5
44.0h
EM 1946
5
h1
43.1h
ECup 1983 4
41.67
ECup 1985 1
40.68
ECup 1987 3
40.56
ECup 1989 1
40.54
EM-Hold Div 3 2009 2
r2
40.31
EM-Hold Div 3 2010 1
r2
39.98
EM-Hold Div 2 2011 1
39.71
EM-Hold Div 2 2013 6
41.25
EM-Hold Div 2 2014 3
40.44
EM-Hold Div 2 2015 2
40.40
EM-Hold Div 1 2017
B
DNF
EM-Hold Div 2 2019 3
B
40.29
EM-Hold Div 2 2021 1
39.40
OL 2021
7
h2
38.16
VM 2022
h2
DNF
4 x 400 m stafet
EM 1946 4
3:15.40
ECup 1983 3
3:10.73
ECup 1985 4
3:16.24
ECup 1987 3
3:15.15
ECup 1989 2
3:11.53
EM-Hold Div 3 2009 1
r2
3:09.09
EM 2010
8
h2
3:09.04
EM-Hold Div 3 2010 1
r2
3:08.62
EM-Hold Div 2 2011 2
3:09.27
EM-Hold Div 2 2013 3
3:10.60
EM 2014
7
h1
3:08.12
EM-Hold Div 2 2014 1
3:07.57
EM-Hold Div 2 2015 1
3:08.01
EM-Hold Div 1 2017
B
DNS
EM-Hold Div 2 2019 4
3:09.92
EM-Hold Div 2 2021 3
3:12.10
EM 2017 10
19:36.00
EM 2018 12
17.02
Cross team
OL 1920 7=
5.3h

4 x 100 m stafet
VM U20 2012
6
19
h2
40.60
EM U23 2017
5
22
h2
40.12
EM U23 2019
5
22
h1
40.22
EM U23 2021
22
h1
DNF
4 x 400 m stafet
EM U20 1977
5
19
h1
3:16.80
EM U20 1987 8
19
3:17.78
VM U20 2006
6
19
h1
3:16.94
EM U23 2009
5
22
h1
3:17.15
EM U18 2022
1
17
h2
1:54.19
17
DQ