Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Nick Ekelund-Arenander

Født: 23 januar 1989

Klub: Hvidovre Atletik & Motion

Nationalitet: SWE/DEN

Tidligere nationalitet : DEN -> 1 nov 2018

  •  11 NC‐guld
  •  2 NC‐bronze
  •  7 INC‐guld

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2022.

2022

100 m  [2]
11.30
SB TårnbyTårnby16.8.22-0.8
11.30
=SB TårnbyTårnby16.8.22-0.4
200 m  [2]
22.05
SB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE9.7.22+1.5
22.16
FrederiksbergFrederiksberg23.8.22-0.5
300 m  [1]
34.51
SB TårnbyTårnby16.8.22
400 m  [21]
47.74
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE14.12.21
47.60
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE22.1.22
47.88
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE30.1.22
47.91
i
Växjö, SWEVäxjö, SWE5.2.22
47.96
i
Växjö, SWEVäxjö, SWE5.2.22
47.64
i
v3NatUppsala, SWEv3Nat, Uppsala, SWE13.2.22
48.45
i
NCVäxjö, SWENC, Växjö, SWE25.2.22
47.16
i
SB NCVäxjö, SWENC, Växjö, SWE26.2.22
47.32
SB Eslöv, SWEEslöv, SWE21.5.22
47.79
HvidovreHvidovre28.5.22
49.06
Södertälje, SWESödertälje, SWE6.6.22
47.90
DMAalborgDM, Aalborg25.6.22
48.35
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE10.7.22
47.99
Ystad, SWEYstad, SWE24.7.22
47.42
NCNorrköping, SWENC, Norrköping, SWE5.8.22
47.71
NCNorrköping, SWENC, Norrköping, SWE6.8.22
47.83
KøbenhavnKøbenhavn13.8.22
47.58
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE20.8.22
48.19
Karlshamn, SWEKarlshamn, SWE21.8.22
48.37
FrederiksbergFrederiksberg23.8.22
48.49
OdenseOdense3.9.22
110 m hæk  [1]
21.09
PB OdenseOdense3.9.22-2.4
4 x 100 m stafet  [1]
41.76
PB OdenseOdense3.9.22
 Hvidovre Atletik & Motion
Andreas Trajkovski, Nick Ekelund-Arenander
Jacob Chua Ziska, Mikkel Klejnstrup
4 x 200 m stafet  [1]
1:28.60
i
PB DMiSkiveDMi, Skive27.2.22
 Hvidovre Atletik & Motion
Andreas Trajkovski, Nick Ekelund-Arenander
Jacob Chua Ziska, Mikkel Johansson
4 x 400 m stafet  [5]
3:09.48
i
SB iVMBeograd, SRBiVM, Beograd, SRB20.3.22
 Sweden
Kasper Kadestål, Nick Ekelund-Arenander
Karl Wållgren, Erik Martinsson
3:11.11
SB NCGöteborg/S, SWENC, Göteborg/S, SWE29.5.22
 Malmö AI
Simon Martinsson, Viktor Bondesson
William Trulsson, Nick Ekelund-Arenander
3:07.82
SB Tampere, FINTampere, FIN1.6.22
 Sweden
Alexander Nyström, Felix Francois
Mattias Waernulf, Nick Ekelund-Arenander
3:09.89
NordicCMalmö/S, SWENordicC, Malmö/S, SWE17.7.22
 Sweden
Kasper Kadestål, Anders Pihlblad
Marcus Tornée, Nick Ekelund-Arenander
3:20.59
PB OdenseOdense3.9.22
 Hvidovre Atletik & Motion
Andreas Trajkovski, Mikkel Klejnstrup
Jacob Chua Ziska, Nick Ekelund-Arenander

2021

200 m  [1]
21.67
SB Malmö/S, SWEMalmö/S, SWE14.8.210.0
300 m  [1]
33.44
SB (44)TårnbyTårnby19.8.21
400 m  [18]
48.51
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE30.1.21
48.06
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE13.2.21
48.77
i
Växjö, SWEVäxjö, SWE13.2.21
48.64
i
NCMalmö/A, SWENC, Malmö/A, SWE20.2.21
49.17
i
NCMalmö/A, SWENC, Malmö/A, SWE21.2.21
48.57
SB Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE22.5.21
47.38
SB Södertälje, SWESödertälje, SWE6.6.21
47.81
Sollentuna, SWESollentuna, SWE13.6.21
47.37
SB EM-Hold Div 1Cluj-Napoca, ROUEM-Hold Div 1, Cluj-Napoca, ROU19.6.21
46.94
SB DMOdenseDM, Odense26.6.21
47.11
Halmstad, SWEHalmstad, SWE29.6.21
47.47
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE10.7.21
47.73
KøbenhavnKøbenhavn4.8.21
47.85
Malmö/S, SWEMalmö/S, SWE14.8.21
46.83
SB FrederiksbergFrederiksberg24.8.21
48.28
NCBorås, SWENC, Borås, SWE27.8.21
47.08
NCBorås, SWENC, Borås, SWE28.8.21
46.85
SWEvFINStockholm/S, SWESWEvFIN, Stockholm/S, SWE4.9.21
Spydkast 800 gram  [1]
26.60
PB Halmstad, SWEHalmstad, SWE29.6.21
 
23.71 SBXX26.60 PBX22.62
4 x 100 m stafet  [1]
41.42
SB Halmstad, SWEHalmstad, SWE29.6.21
 Malmö AI
Kasper Kadestål, Emmanuel Dawlson
Nick Ekelund-Arenander, Viktor Bondesson
4 x 400 m stafet  [3]
3:08.51
SB EM-Hold Div 1Cluj-Napoca, ROUEM-Hold Div 1, Cluj-Napoca, ROU20.6.21
 Sweden
Gustav Gahne, Emil Johansson
Nick Ekelund-Arenander, Anton Sigurdsson
3:09.64
PB NCHuddinge, SWENC, Huddinge, SWE1.8.21
 Malmö AI
Viktor Bondesson, Kasper Kadestål
Nick Ekelund-Arenander, Anton Sigurdsson
3:05.81
SB SWEvFINStockholm/S, SWESWEvFIN, Stockholm/S, SWE5.9.21
 Sweden
Emil Johansson, Anders Pihlblad
Andreas Kramer, Nick Ekelund-Arenander

2020

400 m  [11]
47.96
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE18.1.20
47.79
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE1.2.20
48.29
i
v3NatHelsinki, FINv3Nat, Helsinki, FIN9.2.20
47.96
i
NCVäxjö, SWENC, Växjö, SWE22.2.20
DNF
i
NCVäxjö, SWENC, Växjö, SWE23.2.20
47.54
SB Sollentuna, SWESollentuna, SWE10.8.20
48.70
NCUppsala, SWENC, Uppsala, SWE14.8.20
46.60
SB NCUppsala, SWENC, Uppsala, SWE15.8.20
47.42
BauhausStockholm/S, SWEBauhaus, Stockholm/S, SWE23.8.20
47.37
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE29.8.20
46.96
FINvSWETampere, FINFINvSWE, Tampere, FIN5.9.20
4 x 100 m stafet  [1]
43.11
NCGöteborg/S, SWENC, Göteborg/S, SWE12.9.20
 Malmö AI
Anton Levin, Nick Ekelund-Arenander
Jacob Ewertzh, Emmanuel Dawlson
4 x 400 m stafet  [1]
3:09.53
SB FINvSWETampere, FINFINvSWE, Tampere, FIN6.9.20
 Sweden
Kasper Kadestål, Emil Johansson
Oskar Edlund, Nick Ekelund-Arenander

2019

100 m  [1]
11.14
SB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6.19-1.3
200 m  [2]
21.93
SB DMEsbjergDM, Esbjerg28.7.19-1.7
21.70
SB OdenseOdense7.9.19-1.3
400 m  [15]
48.13
i
SB Örebro, SWEÖrebro, SWE13.1.19
48.23
i
RIGReykjavik, ISLRIG, Reykjavik, ISL3.2.19
48.52
i
v3NatBærum, NORv3Nat, Bærum, NOR10.2.19
DNF
i
NCNorrköping, SWENC, Norrköping, SWE16.2.19
47.95
SB BauhausStockholm/S, SWEBauhaus, Stockholm/S, SWE30.5.19
48.05
Folksam GPSollentuna, SWEFolksam GP, Sollentuna, SWE18.6.19
47.83
SB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6.19
47.70
SB DMEsbjergDM, Esbjerg27.7.19
47.93
Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE31.7.19
48.36
Loughborough, GBRLoughborough, GBR6.8.19
47.27
SB SWEvFINStockholm/S, SWESWEvFIN, Stockholm/S, SWE24.8.19
49.25
NCKarlstad, SWENC, Karlstad, SWE30.8.19
47.28
NCKarlstad, SWENC, Karlstad, SWE31.8.19
47.31
OdenseOdense7.9.19
48.40
Ängelholm, SWEÄngelholm, SWE15.9.19
4 x 400 m stafet  [4]
3:14.58
SB NCStockholm/S, SWENC, Stockholm/S, SWE26.5.19
 Malmö AI
Anton Sigurdsson, Simon Martinsson
Douglas Hellbratt, Nick Ekelund-Arenander
3:14.58
SB Stockholm, SWEStockholm, SWE26.5.19
 Sweden
Anton Sigurdsson, Simon Martinsson
Douglas Hellbratt, Nick Ekelund-Arenander
3:12.13
SB EM-Hold SuperBydgoszcz, POLEM-Hold Super, Bydgoszcz, POL11.8.19
 Sweden
Anton Sigurdsson, Nick Ekelund-Arenander
Emmanuel Dawlson, Andreas Almgren
3:09.66
SB SWEvFINStockholm/S, SWESWEvFIN, Stockholm/S, SWE25.8.19
 Sweden
Felix Francois, Erik Martinsson
Anton Sigurdsson, Nick Ekelund-Arenander

2018

100 m  [2]
11.11
TårnbyTårnby5.5.18-1.2
10.98
SB TårnbyTårnby5.5.18-1.1
150 m  [2]
15.92
PB (35)KøbenhavnKøbenhavn19.8.18+0.9
16.19
KøbenhavnKøbenhavn19.8.18+0.7
200 m  [6]
22.78+
i
SB Sätra, SWESätra, SWE3.2.18
21.41
SB SkiveSkive19.5.18+1.2
28.71
ECCCBirmingham, GBRECCC, Birmingham, GBR27.5.18+0.1
21.49
w
NCEskilstuna, SWENC, Eskilstuna, SWE25.8.18+2.1
21.39
SB NCEskilstuna, SWENC, Eskilstuna, SWE26.8.18+1.4
21.39
w
NCEskilstuna, SWENC, Eskilstuna, SWE26.8.18+2.7
300 m  [2]
33.53
SB (26)TårnbyTårnby6.5.18
33.60
HvidovreHvidovre10.8.18
400 m  [15]
48.77
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.18
48.60
i
SB Sätra, SWESätra, SWE3.2.18
47.43
SB SkiveSkive19.5.18
46.88
SB ECCCBirmingham, GBRECCC, Birmingham, GBR26.5.18
47.62
Hilversum, NEDHilversum, NED7.7.18
47.60
ÖSPHelsingborg, SWEÖSP, Helsingborg, SWE8.7.18
46.90
Kortrijk, BELKortrijk, BEL14.7.18
47.39
Naimette-Xhovémont, BELNaimette-Xhovémont, BEL18.7.18
48.06
Loughborough, GBRLoughborough, GBR25.7.18
48.40
Manchester, GBRManchester, GBR28.7.18
48.53
Manchester, GBRManchester, GBR28.7.18
47.31
Manchester, GBRManchester, GBR29.7.18
47.53
KøbenhavnKøbenhavn18.8.18
48.62
NCEskilstuna, SWENC, Eskilstuna, SWE24.8.18
47.90
NCEskilstuna, SWENC, Eskilstuna, SWE25.8.18
800 m  [1]
DNF
i
Sätra, SWESätra, SWE3.2.18

2017

200 m  [2]
21.84
SB DMAalborgDM, Aalborg3.9.17+0.6
21.88
DMAalborgDM, Aalborg3.9.17-1.2
400 m  [16]
48.97
i
SB Sollentuna, SWESollentuna, SWE18.2.17
50.47
i
SkiveSkive19.2.17
49.12
i
NCVäxjö, SWENC, Växjö, SWE25.2.17
48.86
i
SB NCVäxjö, SWENC, Växjö, SWE26.2.17
47.95
SB KøbenhavnKøbenhavn20.6.17
47.57
SB La Chaux-de-Fonds, SUILa Chaux-de-Fonds, SUI2.7.17
47.77
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE9.7.17
48.05
MortonGDublin, IRLMortonG, Dublin, IRL12.7.17
47.36
SB Loughborough, GBRLoughborough, GBR22.7.17
46.89
SB KøbenhavnKøbenhavn10.8.17
47.05
Kessel-Lo, BELKessel-Lo, BEL19.8.17
47.81
NCHelsingborg, SWENC, Helsingborg, SWE25.8.17
47.01
NCHelsingborg, SWENC, Helsingborg, SWE26.8.17
47.03
DMAalborgDM, Aalborg2.9.17
47.76
OdenseOdense9.9.17
47.79
Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE10.9.17
4 x 400 m stafet  [1]
3:11.61
PB NCMalmö/S, SWENC, Malmö/S, SWE28.5.17
 Malmö AI
Anton Sigurdsson, Viktor Bondesson
Kasper Kadestål, Nick Ekelund-Arenander

2016

200 m  [1]
22.08
i
SB DMiSkiveDMi, Skive27.2.16
400 m  [4]
47.32
i
SB v3NatVäxjö, SWEv3Nat, Växjö, SWE13.2.16
48.35
SB BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR9.6.16
48.20
SB Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE18.8.16
48.32
KøbenhavnKøbenhavn20.8.16
4 x 200 m stafet  [1]
DQ
i
v3NatVäxjö, SWEv3Nat, Växjö, SWE13.2.16
 DenmarkIceland
Morten Dalgaard Madsen, Nick Ekelund-Arenander
Kolbeinn Hödur Gunnarsson, Benjamin Lobo Vedel

2015

100 m  [3]
10.72
PB FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE14.8.15+1.4
10.64
PB FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE14.8.15+0.2
10.66
KøbenhavnKøbenhavn5.9.15+1.3
150 m  [2]
16.51
PB KøbenhavnKøbenhavn30.8.15-0.5
16.06
PB KøbenhavnKøbenhavn30.8.15-2.2
200 m  [7]
21.87
i
SB DMiSkiveDMi, Skive21.2.15
21.66
i
SB DMiSkiveDMi, Skive21.2.15
21.21
w
HvidovreHvidovre14.6.15+3.9
21.48
SB DMAarhusDM, Aarhus9.8.15+0.7
21.07
SB DMAarhusDM, Aarhus9.8.15+1.5
21.20
FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE14.8.15-0.6
21.03
SB KøbenhavnKøbenhavn5.9.15+1.6
400 m  [18]
47.74
i
SB RödBlåGöteborg/FH, SWERödBlå, Göteborg/FH, SWE7.2.15
47.56
i
SB v4NatBærum, NORv4Nat, Bærum, NOR14.2.15
47.35
i
SB XL-GalanStockholm/G, SWEXL-Galan, Stockholm/G, SWE19.2.15
47.72
i
DMiSkiveDMi, Skive22.2.15
47.66
i
iEMPraha, CZEiEM, Praha, CZE6.3.15
46.47
SB ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR30.5.15
46.38
SB BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR11.6.15
46.32
SB EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL20.6.15
46.66
FolksamSollentuna, SWEFolksam, Sollentuna, SWE25.6.15
47.21
WUGGwangju, KORWUG, Gwangju, KOR8.7.15
46.01
SB WUGGwangju, KORWUG, Gwangju, KOR9.7.15
46.53
WUGGwangju, KORWUG, Gwangju, KOR10.7.15
46.45
LEAPLoughborough, GBRLEAP, Loughborough, GBR18.7.15
47.28
BauhausStockholm/S, SWEBauhaus, Stockholm/S, SWE30.7.15
46.61
CoAGKøbenhavnCoAG, København5.8.15
48.45
DMAarhusDM, Aarhus8.8.15
46.76
DMAarhusDM, Aarhus8.8.15
47.47
KøbenhavnKøbenhavn5.9.15
4 x 100 m stafet  [4]
40.92
SB NCSollentuna, SWENC, Sollentuna, SWE16.5.15
 Malmö AI
Austin Hamilton, Philip Nossmy
Thobias Montler, Nick Ekelund-Arenander
40.92
SB NCSollentuna, SWENC, Sollentuna, SWE16.5.15
 Mixed team
Austin Hamilton, Philip Nossmy
Thobias Montler, Nick Ekelund-Arenander
41.21
SB ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR30.5.15
 Sparta Atletik og Løb
Kasper Stærk, Nick Ekelund-Arenander
Andreas Trajkovski, Morten Jensen
40.40
SB EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL20.6.15
 Denmark
Festus Asante, Nick Ekelund-Arenander
Nicklas Hyde, Frederik Thomsen
4 x 200 m stafet  [2]
1:25.10
i
DR PB v4NatBærum, NORv4Nat, Bærum, NOR14.2.15
 Denmark
Morten Dalgaard Madsen, Andreas Martinsen
Emil Strøm, Nick Ekelund-Arenander
1:26.50
i
DR PB SkiveSkive21.2.15
 Sparta Atletik og Løb
Mike Kalisz, Emil Strøm
Nicolai Trock Hartling, Nick Ekelund-Arenander
4 x 400 m stafet  [3]
3:09.89
SB ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR31.5.15
 Sparta Atletik og Løb
Kasper Stærk, Emil Strøm
Nicolai Trock Hartling, Nick Ekelund-Arenander
3:08.01
SB EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL21.6.15
 Denmark
Nicolai Trock Hartling, Nicklas Hyde
Frederik Peschardt, Nick Ekelund-Arenander
3:13.14
WUGGwangju, KORWUG, Gwangju, KOR11.7.15
 Denmark
Kasper Olsen, Emil Strøm
Philip Braun, Nick Ekelund-Arenander

2014

100 m  [2]
10.60
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE17.5.14+4.4
10.52
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE17.5.14+3.3
200 m  [14]
21.42
i
PB BWGVäxjö, SWEBWG, Växjö, SWE19.1.14
21.53
i
PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE26.1.14
21.42
i
=PB RödBlåGöteborg/FH, SWERödBlå, Göteborg/FH, SWE15.2.14
22.22
i
NCGöteborg/FH, SWENC, Göteborg/FH, SWE22.2.14
21.58
i
NCGöteborg/FH, SWENC, Göteborg/FH, SWE23.2.14
DNF
i
NCGöteborg/FH, SWENC, Göteborg/FH, SWE23.2.14
21.36
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE17.5.14+2.2
21.31
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE17.5.14+2.8
21.37
SB ECCC-BAmsterdam, NEDECCC-B, Amsterdam, NED24.5.14-1.9
21.29
SB IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL31.5.14-0.3
21.11
w
EM-Hold Div 2Rīga, LATEM-Hold Div 2, Rīga, LAT22.6.14+2.9
21.63
DMOdenseDM, Odense3.8.14+1.2
21.07
SB DMOdenseDM, Odense3.8.14+1.6
21.28
w
DNGStockholm/S, SWEDNG, Stockholm/S, SWE21.8.14+2.5
400 m  [27]
47.16
i
SB BWGVäxjö, SWEBWG, Växjö, SWE18.1.14
47.20
i
PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE25.1.14
47.66
i
WinterMoskva, RUSWinter, Moskva, RUS2.2.14
46.31
i
DR PB (37)XL GalanStockholm/G, SWEXL Galan, Stockholm/G, SWE6.2.14
46.74
i
RödBlåGöteborg/FH, SWERödBlå, Göteborg/FH, SWE15.2.14
50.78
i
NCGöteborg/FH, SWENC, Göteborg/FH, SWE22.2.14
47.71
i
NCGöteborg/FH, SWENC, Göteborg/FH, SWE22.2.14
46.68
i
NCGöteborg/FH, SWENC, Göteborg/FH, SWE23.2.14
46.68
i
iVMSopot, POLiVM, Sopot, POL7.3.14
46.70
SB ECCC-BAmsterdam, NEDECCC-B, Amsterdam, NED24.5.14
46.10
SB IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL31.5.14
46.57
FBKGHengelo, NEDFBKG, Hengelo, NED8.6.14
46.02
SB BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR11.6.14
46.53
Göteborg GPGöteborg/S, SWEGöteborg GP, Göteborg/S, SWE14.6.14
47.32
Kalmar, SWEKalmar, SWE15.6.14
46.12
EM-Hold Div 2Rīga, LATEM-Hold Div 2, Rīga, LAT21.6.14
46.11
FolksamSollentuna, SWEFolksam, Sollentuna, SWE26.6.14
45.81
SB BuyleOordegem, BELBuyle, Oordegem, BEL5.7.14
46.52
FolksamKarlstad, SWEFolksam, Karlstad, SWE16.7.14
46.22
LEAPLoughborough, GBRLEAP, Loughborough, GBR19.7.14
46.36
DMOdenseDM, Odense2.8.14
50.82
OdenseOdense2.8.14
46.01
CoAGKøbenhavnCoAG, København6.8.14
45.91
EMZürich, SUIEM, Zürich, SUI12.8.14
47.16
EMZürich, SUIEM, Zürich, SUI13.8.14
46.82
FolksamUppsala, SWEFolksam, Uppsala, SWE23.8.14
46.60
HanzekovicZagreb, CROHanzekovic, Zagreb, CRO2.9.14
4 x 400 m stafet  [3]
3:09.80
DR PB ECCC-BAmsterdam, NEDECCC-B, Amsterdam, NED24.5.14
 Sparta Atletik og Løb
Nicolai Trock Hartling, Nicklas Hyde
Emil Strøm, Nick Ekelund-Arenander
3:07.57
SB EM-Hold Div 2Rīga, LATEM-Hold Div 2, Rīga, LAT22.6.14
 Denmark
Nicolai Trock Hartling, Andreas Bube
Nicklas Hyde, Nick Ekelund-Arenander
3:08.12
EMZürich, SUIEM, Zürich, SUI16.8.14
 Denmark
Festus Asante, Andreas Bube
Nick Ekelund-Arenander, Nicklas Hyde

2013

100 m  [5]
11.17
TårnbyTårnby4.5.13-2.2
10.82
PB TårnbyGTårnbyTårnbyG, Tårnby4.5.13-0.5
10.82
=PB HvidovreHvidovre11.5.13+0.3
10.73
PB HelsingørHelsingør8.6.13-0.7
11.00
HelsingørHelsingør8.6.13+0.2
200 m  [13]
21.58
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE19.1.13
21.75
i
PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE27.1.13
21.88
i
SkiveSkive23.2.13
21.84
i
DMiSkiveDMi, Skive23.2.13
21.51
SB HvidovreHvidovre11.5.130.0
21.45
SB HelsingørHelsingør8.6.13-1.0
22.38
HelsingørHelsingør8.6.13+0.6
21.25
PB EM-Hold Div 2Kaunas, LTUEM-Hold Div 2, Kaunas, LTU23.6.130.0
21.82
DMAalborgDM, Aalborg28.7.13-1.3
20.98
PB DMAalborgDM, Aalborg28.7.13+0.6
21.21
NCBorås, SWENC, Borås, SWE31.8.13+1.6
21.27
NCBorås, SWENC, Borås, SWE1.9.13+0.2
21.31
KøbenhavnKøbenhavn7.9.13-0.8
300 m  [2]
33.77
SB TårnbyGTårnbyTårnbyG, Tårnby5.5.13
33.07
PB (16)KøbenhavnKøbenhavn20.6.13
400 m  [30]
46.96
i
DR PB BWGVäxjö, SWEBWG, Växjö, SWE19.1.13
47.41
i
PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE26.1.13
47.29
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE2.2.13
47.98
i
Råka SpåretSätra, SWERåka Spåret, Sätra, SWE3.2.13
48.78
i
NCNorrköping, SWENC, Norrköping, SWE16.2.13
47.02
i
NCNorrköping, SWENC, Norrköping, SWE16.2.13
46.85
i
PB NCNorrköping, SWENC, Norrköping, SWE17.2.13
47.36
i
XL-GalanStockholm/G, SWEXL-Galan, Stockholm/G, SWE21.2.13
47.52
i
DMiSkiveDMi, Skive24.2.13
47.31
i
iEMGöteborg/Sc, SWEiEM, Göteborg/Sc, SWE1.3.13
47.34
i
iEMGöteborg/Sc, SWEiEM, Göteborg/Sc, SWE2.3.13
46.72
SB HvidovreHvidovre11.5.13
47.79
Brandbu, NORBrandbu, NOR22.5.13
46.71
SB AtletiCAGGenève, SUIAtletiCAG, Genève, SUI1.6.13
47.80
HelsingørHelsingør8.6.13
46.80
BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR13.6.13
46.26
SB FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE15.6.13
45.93
PB EM-Hold Div 2Kaunas, LTUEM-Hold Div 2, Kaunas, LTU22.6.13
45.59
DR PB BuyleOordegem, BELBuyle, Oordegem, BEL6.7.13
45.50
DR PB (45)Madrid, ESPMadrid, ESP13.7.13
45.68
LEAPLoughborough, GBRLEAP, Loughborough, GBR23.7.13
46.23
DMAalborgDM, Aalborg27.7.13
50.56
AalborgAalborg27.7.13
46.15
CoAGKøbenhavnCoAG, København1.8.13
45.81
VMMoskva, RUSVM, Moskva, RUS11.8.13
45.89
VMMoskva, RUSVM, Moskva, RUS12.8.13
46.38
DNGStockholm/S, SWEDNG, Stockholm/S, SWE22.8.13
48.70
NCBorås, SWENC, Borås, SWE30.8.13
46.35
NCBorås, SWENC, Borås, SWE31.8.13
46.16
KøbenhavnKøbenhavn7.9.13
800 m  [1]
1:55.52
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.13
4 x 100 m stafet  [4]
40.21
SB NCHuddinge, SWENC, Huddinge, SWE25.5.13
 Malmö AI
Austin Hamilton, Philip Nossmy
Nick Ekelund-Arenander, Emmanuel Dawlson
40.21
SB NCHuddinge, SWENC, Huddinge, SWE25.5.13
 Mixed team
40.50
NCHuddinge, SWENC, Huddinge, SWE25.5.13
 Mixed team
40.50
NCHuddinge, SWENC, Huddinge, SWE25.5.13
 Malmö AI
Austin Hamilton, Philip Nossmy
Nick Ekelund-Arenander, Emmanuel Dawlson
4 x 400 m stafet  [1]
3:10.60
SB EM-Hold Div 2Kaunas, LTUEM-Hold Div 2, Kaunas, LTU23.6.13
 Denmark
Christian Laugesen, Christian Sand Clausen
Nicklas Hyde, Nick Ekelund-Arenander

2012

200 m  [11]
22.17
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.12
21.81
i
SkiveSkive25.2.12
21.65
i
PB DMiSkiveDMi, Skive25.2.12
21.53
w
OdenseOdense13.5.12+2.3
21.49
w
HyundaiFlorø, NORHyundai, Florø, NOR2.6.12+2.2
21.67
PB Ljubljana, SLOLjubljana, SLO7.6.12-1.8
21.54
PB HyundaiLillestrøm, NORHyundai, Lillestrøm, NOR3.7.12+1.3
22.18
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE7.7.12+1.9
21.82
KøbenhavnKøbenhavn25.8.12+1.5
21.38
PB DMKøbenhavnDM, København26.8.12+0.6
21.32
PB KøbenhavnKøbenhavn8.9.12+2.0
300 m  [1]
33.59
PB (33)TårnbyTårnby5.5.12
400 m  [23]
47.58
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.12
47.65
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.2.12
47.48
i
PB Raka spåretSätra, SWERaka spåret, Sätra, SWE5.2.12
47.83
i
ASVÖWien, AUTASVÖ, Wien, AUT11.2.12
47.33
i
PB XL GalanStockholm/G, SWEXL Galan, Stockholm/G, SWE23.2.12
47.01
i
DR PB (75)DMiSkiveDMi, Skive26.2.12
47.18
SB Maribo Maribo 29.4.12
47.09
SB Enskede, SWEEnskede, SWE8.5.12
48.04
OdenseOdense13.5.12
47.30
AtletissimaNamur, BELAtletissima, Namur, BEL16.5.12
46.24
PB HyundaiOslo, NORHyundai, Oslo, NOR24.5.12
46.81
ŠušteršičLjubljana, SLOŠušteršič, Ljubljana, SLO7.6.12
46.52
FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE14.6.12
46.78
EMHelsinki, FINEM, Helsinki, FIN27.6.12
46.57
EMHelsinki, FINEM, Helsinki, FIN28.6.12
48.19
FolksamSollentuna, SWEFolksam, Sollentuna, SWE5.7.12
47.38
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE7.7.12
47.93
FolksamMölndal, SWEFolksam, Mölndal, SWE4.8.12
47.06
DNGStockholm/S, SWEDNG, Stockholm/S, SWE17.8.12
47.32
CoAGKøbenhavnCoAG, København21.8.12
50.18
KøbenhavnKøbenhavn25.8.12
47.41
DMKøbenhavnDM, København25.8.12
47.19
KøbenhavnKøbenhavn8.9.12
800 m  [1]
1:57.47
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.12
4 x 400 m stafet  [1]
3:09.47
SB HyundaiFlorø, NORHyundai, Florø, NOR2.6.12
 Denmark
Nicklas Hyde, Nick Ekelund-Arenander
Jacob Riis, Mike Kalisz

2011

60 m  [1]
7.28
i
PB AarhusAarhus8.1.11
100 m  [1]
11.16
PB HvidovreHvidovre27.7.11-2.2
200 m  [7]
22.44
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.11
22.82
i
SkiveSkive19.2.11
22.23
SB KøbenhavnKøbenhavn3.6.110.0
22.38
w
KøbenhavnKøbenhavn3.6.11+2.1
21.93
PB Göteborg, SWEGöteborg, SWE8.7.11+0.2
22.10
Göteborg, SWEGöteborg, SWE8.7.110.0
22.17
KøbenhavnKøbenhavn17.7.11-1.0
400 m  [18]
48.64
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE22.1.11
48.29
i
PB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE29.1.11
48.15
i
PB Sätra, SWESätra, SWE5.2.11
47.77
i
PB Road to 2013Göteborg/FH, SWERoad to 2013, Göteborg/FH, SWE12.2.11
48.73
i
DMiSkiveDMi, Skive20.2.11
48.50
i
Stockholm/G, SWEStockholm/G, SWE22.2.11
48.55
i
iEMParis, FRAiEM, Paris, FRA4.3.11
47.55
PB KøbenhavnKøbenhavn3.6.11
47.25
PB FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE11.6.11
47.34
EM-Hold Div 2Novi Sad, SRBEM-Hold Div 2, Novi Sad, SRB18.6.11
47.26
KeienUden, NEDKeien, Uden, NED2.7.11
47.21
PB Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE5.7.11
46.91
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE9.7.11
46.86
PB EM U23Ostrava, CZEEM U23, Ostrava, CZE14.7.11
49.19
OdenseOdense27.8.11
47.80
FolksamMölndal, SWEFolksam, Mölndal, SWE3.9.11
46.97
SkiveSkive10.9.11
47.08
KøbenhavnKøbenhavn19.9.11
800 m  [2]
1:57.30
PB BagsværdBagsværd20.8.11
2:05.87
OdenseOdense27.8.11
Længdespring  [1]
5.86
i
PB AarhusAarhus8.1.11
4 x 400 m stafet  [2]
3:09.27
SB EM-Hold Div 2Novi Sad, SRBEM-Hold Div 2, Novi Sad, SRB19.6.11
 Denmark
Jacob Riis, Andreas Bube
Nicklas Hyde, Nick Ekelund-Arenander
3:07.08
DR PB KeienUden, NEDKeien, Uden, NED2.7.11
 Denmark
Jacob Riis, Andreas Bube
Nicklas Hyde, Nick Ekelund-Arenander

2010

100 m  [1]
11.25
SB FrederiksbergFrederiksberg24.6.10+0.3
200 m  [5]
23.54
w
EsbjergEsbjerg15.5.10+4.2
22.79
KøbenhavnKøbenhavn4.6.100.0
22.48
SB KøbenhavnKøbenhavn4.6.10-0.3
22.23
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.10+0.3
22.17
SB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.10+1.8
300 m  [2]
35.05
SB TårnbyTårnby1.5.10
34.41
PB FrederiksbergFrederiksberg24.6.10
400 m  [8]
50.47
i
PB Malmö, SWEMalmö, SWE31.1.10
49.31
SB KøbenhavnKøbenhavn4.6.10
48.62
PB Bydgoszcz, POLBydgoszcz, POL12.6.10
48.99
OdenseOdense27.6.10
48.82
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.10
47.98
PB GurkspVästerås, SWEGurksp, Västerås, SWE1.8.10
47.76
PB NMSöderhamn, SWENM, Söderhamn, SWE4.9.10
1:06.19
HvidovreHvidovre11.9.10
800 m  [1]
2:07.09
PB GreveGreve25.9.10
400 m hæk  [3]
58.10
SB EsbjergEsbjerg15.5.10
1:00.84
OdenseOdense27.6.10
1:03.29
HvidovreHvidovre11.9.10

2009

60 m  [1]
7.53
i
PB HelsingørHelsingør13.12.08
100 m  [2]
10.96
w
FrederiksbergFrederiksberg20.6.09+2.5
10.97
w
FrederiksbergFrederiksberg20.6.09+2.9
200 m  [7]
22.99
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE31.1.09
22.9h
Reus, ESPReus, ESP9.4.09
22.29
LyngbyLyngby31.5.09+0.1
22.06
PB LyngbyLyngby31.5.09+1.2
22.28
w
Uddevalla, SWEUddevalla, SWE25.7.09+2.7
22.39
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE22.8.09
22.54
OdenseOdense30.8.090.0
300 m  [2]
34.88
PB FrederiksbergFrederiksberg20.6.09
35.00
FrederiksbergFrederiksberg2.7.09
400 m  [5]
51.45
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE31.1.09
48.72
PB LyngbyLyngby31.5.09
50.35
Uddevalla, SWEUddevalla, SWE25.7.09
50.50
OdenseOdense30.8.09
49.30
OdenseOdense30.8.09
400 m hæk  [1]
56.91
PB Uddevalla, SWEUddevalla, SWE25.7.09
Højdespring  [1]
1.50
i
PB HelsingørHelsingør13.12.08
Længdespring  [1]
4.69
i
PB HelsingørHelsingør13.12.08
4 x 400 m stafet  [1]
3:17.15
EM U23Kaunas, LTUEM U23, Kaunas, LTU18.7.09
 Denmark
Nick Ekelund-Arenander, Steven Kwasi-Korang
Andreas Bube, Matias B. Reedtz

2008

100 m  [15]
11.42
PB BallerupBallerup7.5.08+1.3
11.36
PB BallerupBallerup10.5.08+1.6
11.4h
BallerupBallerup28.5.08+1.2
11.24
PB ÅrhusÅrhus5.6.08+1.3
11.37
ÅrhusÅrhus5.6.080.0
11.39
BagsværdBagsværd7.6.08-1.3
11.50
Göteborg, SWEGöteborg, SWE27.6.08-0.2
11.34
Uddevalla, SWEUddevalla, SWE26.7.08-2.1
11.63
Uddevalla, SWEUddevalla, SWE26.7.08-2.1
11.35
KøbenhavnKøbenhavn2.8.08+2.0
11.28
SkiveSkive23.8.08+0.5
11.87
BallerupBallerup30.8.08-1.1
11.29
HolbækHolbæk6.9.080.0
11.43
HvidovreHvidovre14.9.08-1.1
11.50
HvidovreHvidovre14.9.08-1.9
200 m  [9]
23.37
PB TårnbyTårnby3.5.08-1.6
22.78
PB BallerupBallerup10.5.08+1.2
23.03
BagsværdBagsværd7.6.08+0.5
23.04
Göteborg, SWEGöteborg, SWE27.6.08-0.8
22.88
Göteborg, SWEGöteborg, SWE27.6.08+0.1
22.53
PB Uddevalla, SWEUddevalla, SWE26.7.08+0.5
22.74
KøbenhavnKøbenhavn2.8.08+0.7
22.28
PB HolbækHolbæk6.9.080.0
22.58
HvidovreHvidovre14.9.08-1.2
300 m  [1]
36.22
PB BallerupBallerup8.10.08
400 m  [12]
52.15
PB BallerupBallerup7.5.08
49.88
PB BallerupBallerup10.5.08
51.73
HerlufsholmHerlufsholm18.5.08
50.23
ÅrhusÅrhus5.6.08
51.10
BagsværdBagsværd7.6.08
51.03
Göteborg, SWEGöteborg, SWE27.6.08
50.07
Uddevalla, SWEUddevalla, SWE26.7.08
50.67
KøbenhavnKøbenhavn2.8.08
50.16
KøbenhavnKøbenhavn2.8.08
49.06
PB SkiveSkive23.8.08
49.72
HolbækHolbæk6.9.08
49.04
PB HvidovreHvidovre14.9.08
1500 m  [1]
5:04.07
PB BallerupBallerup30.8.08
Længdespring  [2]
4.48
PB BallerupBallerup20.8.08+0.4
4.56
PB BallerupBallerup30.8.08+1.1
Spydkast 800 gram  [1]
25.79
PB BallerupBallerup30.8.08

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde7.28   Aarhus8.1.11
100 m
Ude10.64   Göteborg/S, SWE14.8.15+0.236 
200 m
Ude20.98   Aalborg28.7.13+0.610 
Inde21.42   Växjö, SWE19.1.14
400 m
Ude45.50   DRMadrid, ESP13.7.13
Inde46.31   DRStockholm/G, SWE6.2.14
800 m
Ude1:57.30   Bagsværd20.8.11
Inde1:55.52   Malmö/A, SWE26.1.1341 
1500 m
Ude5:04.07   Ballerup30.8.08
110 m hæk
Ude21.09   Odense3.9.22-2.4
400 m hæk
Ude56.91   Uddevalla, SWE25.7.09
Højdespring
Inde1.50   Helsingør13.12.08
Længdespring
Ude4.56   Ballerup30.8.08+1.1
Inde5.86   Aarhus8.1.11
Spydkast 800 gram
Ude26.60   Halmstad, SWE29.6.21
4 x 100 m stafet
Ude41.76   Odense3.9.22
4 x 200 m stafet
Inde1:25.10   DRBærum, NOR14.2.15
Inde1:26.50   DRSkive21.2.15
Inde1:28.60   Skive27.2.22
4 x 400 m stafet
Ude3:07.08   DRUden, NED2.7.11
Ude3:09.80   DRAmsterdam, NED24.5.14
Ude3:09.64   Huddinge, SWE1.8.21
Ude3:20.59   Odense3.9.22

150 m
Ude15.92   København19.8.18+0.9
300 m
Ude33.07   København20.6.13

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 439
Per disciplin:
60 m:2
100 m:34
150 m:4
200 m:87
300 m:12
400 m:241
800 m:6
1500 m:1
110 m hæk:1
400 m hæk:4
Højdespring:1
Længdespring:4
Spydkast 800 gram:2
4 x 100 m stafet:11
4 x 200 m stafet:4
4 x 400 m stafet:25

Danske mesterskaber

Ude
200 m
DM 2012 1
21.38
DM 2013 1
20.98 1
h4
21.82
DM 2014 1
21.07 1
h1
21.63
DM 2015 1
21.07 1
h3
21.48
DM 2017 3
21.88 1
h4
21.84
DM 2019
2
h3
21.93
400 m
DM 2012 1
47.41
DM 2013 1
46.23
DM 2014 1
46.36
DM 2015 1
46.76 1
h1
48.45
DM 2017 1
47.03
DM 2019 1
47.70
DM 2021 1
46.94
DM 2022 3
47.90
Inde
200 m
DMi 2012 1
21.65
DMi 2013 1
21.84
DMi 2015 1
21.66 1
h7
21.87
DMi 2016
1
h3
22.08
400 m
DMi 2011 1
48.73
DMi 2012 1
47.01
DMi 2013 1
47.52
DMi 2015 1
47.72

Internationale stævner

Ude
200 m
EM-Hold Div 2 2013 2
21.25
EM-Hold Div 2 2014 2
21.11w
400 m
EM-Hold Div 2 2011 3
47.34
EM 2012
5
s1
46.57 3
h5
46.78
EM-Hold Div 2 2013 1
45.93
VM 2013
6
s1
45.89 3
h1
45.81
EM 2014
7
s1
47.16 4
h5
45.91
EM-Hold Div 2 2014 1
46.12
EM-Hold Div 2 2015 1
46.32
EM-Hold Div 1 2021 2
B
47.37
4 x 100 m stafet
EM-Hold Div 2 2015 2
40.40
4 x 400 m stafet
EM-Hold Div 2 2011 2
3:09.27
EM-Hold Div 2 2013 3
3:10.60
EM 2014
7
h1
3:08.12
EM-Hold Div 2 2014 1
3:07.57
EM-Hold Div 2 2015 1
3:08.01
EM-Hold Super 2019 6
B
3:12.13
EM-Hold Div 1 2021 4
B
3:08.51
Inde
400 m
iEM 2011
5
h5
48.55
iEM 2013
5
s2
47.34 3
h2
47.31
iVM 2014
3
h5
46.68
iEM 2015
5
h1
47.66
4 x 400 m stafet
iVM 2022
3
h1
3:09.48

Ude
400 m
EM U23 2011
4
22
h2
46.86
4 x 400 m stafet
EM U23 2009
5
22
h1
3:17.15