Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Tazana Kamanga-Dyrbak

Født: 12 januar 2002

Klub: Sparta Atletik & Løb

  • 200 m Nr. 5 til Junior VM 2021
  •  2 DM‐sølv

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2022.

2022

100 m  [19]
10.48A
SB Nairobi, KENNairobi, KEN4.2.22+0.6
10.63A
Nairobi, KENNairobi, KEN4.2.22+1.6
10.61A
Nairobi, KENNairobi, KEN4.2.22-1.4
10.46A
SB Nairobi, KENNairobi, KEN4.2.22+0.6
10.4hA
w
NCNairobi, KENNC, Nairobi, KEN26.4.22
10.66A
NCNairobi, KENNC, Nairobi, KEN26.4.22+0.1
10.62A
NCNairobi, KENNC, Nairobi, KEN27.4.22+0.4
10.54
KøbenhavnKøbenhavn21.5.22+0.8
10.55
KøbenhavnKøbenhavn21.5.22-1.4
10.42
SB Genève, SUIGenève, SUI11.6.22+0.4
10.22A
DR22
DUR-20
PB
Sestriere, ITASestriere, ITA31.7.22+1.5
10.28A
Sestriere, ITASestriere, ITA31.7.22+1.0
10.37
GreveGreve6.8.22+0.3
10.17
w
GreveGreve6.8.22+2.6
10.48
HolbækHolbæk30.8.220.0
10.52
HolbækHolbæk30.8.22+1.3
10.57
OdenseOdense3.9.22-3.1
10.84
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22-2.4
10.51
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22-1.4
200 m  [8]
21.19A
w
KeinoNairobi, KENKeino, Nairobi, KEN7.5.22+2.1
20.74
SB Genève, SUIGenève, SUI11.6.22+1.6
20.78
w
CoAGKøbenhavnCoAG, København16.6.22+2.2
21.40
DMAalborgDM, Aalborg26.6.22-0.3
DNS
DMAalborgDM, Aalborg26.6.22
21.53
GreveGreve6.8.22+1.8
20.88
EMMünchen, GEREM, München, GER18.8.22-0.6
21.29
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22-1.4
4 x 100 m stafet  [2]
DNF
EMMünchen, GEREM, München, GER19.8.22
 Denmark
Rasmus Thornbjerg Klausen, Frederik Schou-Nielsen
Tobias Gorgone Larsen, Tazana Kamanga-Dyrbak
40.71
SB OdenseOdense3.9.22
 Sparta Atletik og Løb
Frederik Schou-Nielsen, Tazana Kamanga-Dyrbak
Jacob Hvorup, Bertram Costa

2021

100 m  [8]
10.40A
SB Nairobi, KENNairobi, KEN6.2.210.0
10.43A
Nairobi, KENNairobi, KEN12.3.21+1.6
10.67A
Nairobi, KENNairobi, KEN12.3.21-1.6
10.49A
Nairobi, KENNairobi, KEN12.3.21-2.9
10.42A
Lusaka, ZAMLusaka, ZAM10.4.21+1.0
10.33
DUR
DUR-19
PB (37)
GreveGreve30.5.21+1.3
10.30
w
GreveGreve30.5.21+2.6
10.52
AarhusAarhus5.9.210.0
200 m  [12]
20.71A
SB Nairobi, KENNairobi, KEN6.2.210.0
20.48A
DR
DR22
DUR
DUR-19
PB (94) (9)
Lusaka, ZAMLusaka, ZAM11.4.21+0.3
21.12
Andújar, ESPAndújar, ESP22.5.21-1.8
21.32
w
EM U20Tallinn, ESTEM U20, Tallinn, EST16.7.21+2.7
21.40
EM U20Tallinn, ESTEM U20, Tallinn, EST17.7.21-2.0
DNS
EM U20Tallinn, ESTEM U20, Tallinn, EST17.7.21+0.7
20.53A
VM U20Nairobi, KENVM U20, Nairobi, KEN20.8.21+0.4
20.61A
VM U20Nairobi, KENVM U20, Nairobi, KEN20.8.21+0.4
20.58A
VM U20Nairobi, KENVM U20, Nairobi, KEN21.8.21+0.5
20.89
SidłoSopot, POLSidło, Sopot, POL30.8.21+1.1
20.99
AarhusAarhus5.9.21-0.2
21.17A
KeinoNairobi, KENKeino, Nairobi, KEN18.9.21+2.0
4 x 100 m stafet  [4]
39.06
DR PB WorldRChorzów, POLWorldR, Chorzów, POL1.5.21
 Denmark
Simon Hansen, Tazana Kamanga-Dyrbak
Kojo Musah, Frederik Schou-Nielsen
39.56
WorldRChorzów, POLWorldR, Chorzów, POL2.5.21
 Denmark
Simon Hansen, Tazana Kamanga-Dyrbak
Kojo Musah, Frederik Schou-Nielsen
38.16
DR PB OLTokyo, JPNOL, Tokyo, JPN5.8.21
 Denmark
Simon Hansen, Tazana Kamanga-Dyrbak
Kojo Musah, Frederik Schou-Nielsen
40.31
PB AarhusAarhus5.9.21
 Sparta Atletik og Løb
Jacob Hvorup, Frederik Schou-Nielsen
Tobias Gorgone Larsen, Tazana Kamanga-Dyrbak
4 x 200 m stafet  [1]
DNF
WorldRChorzów, POLWorldR, Chorzów, POL2.5.21
 Denmark
Steffen Udengaard Knudsen, Simon Hansen
Tazana Kamanga-Dyrbak, Kojo Musah

2020

100 m  [9]
10.67A
SB Nairobi, KENNairobi, KEN5.3.20+1.7
10.51A
w
Nairobi, KENNairobi, KEN5.3.20
10.40A
PB Nairobi, KENNairobi, KEN5.3.20+1.6
10.67
DMKøbenhavnDM, København15.8.20-0.5
10.43
DMKøbenhavnDM, København15.8.20+1.1
10.56
FrederiksbergFrederiksberg25.8.20+1.8
10.60
PTSŠamorín, SVKPTS, Šamorín, SVK11.9.20+0.3
1DQ
PTSŠamorín, SVKPTS, Šamorín, SVK11.9.20+0.3
10.39
DUR-18 PB (17)Kladno, CZEKladno, CZE16.9.20+1.1
200 m  [7]
21.43
SB Sollentuna, SWESollentuna, SWE10.8.20-0.7
21.70
DMKøbenhavnDM, København16.8.20-0.9
20.93
w
DMKøbenhavnDM, København16.8.20+3.0
21.55
Marseille, FRAMarseille, FRA3.9.20-1.7
21.20
SB AarhusAarhus6.9.20-2.4
20.91
DUR
DUR-18
PB
Kladno, CZEKladno, CZE16.9.20-0.9
20.61A
DUR
DUR-18
PB (40) (7)
KeinoNairobi, KENKeino, Nairobi, KEN3.10.20+1.2
4 x 100 m stafet  [1]
40.36
DUR PB AarhusAarhus6.9.20
 Sparta Atletik og Løb
Sebastian Ree Pedersen, Frederik Schou-Nielsen
Emil Frænde, Tazana Kamanga-Dyrbak

2019

100 m  [8]
10.68
SB Loughborough, GBRLoughborough, GBR19.5.19+1.3
10.60
SB KøbenhavnKøbenhavn18.6.19-1.8
10.56
PB KøbenhavnKøbenhavn18.6.19-1.0
10.67
Karlstad, SWEKarlstad, SWE3.7.19+0.3
10.50
PB (17)EYOFBaku, AZEEYOF, Baku, AZE22.7.19+1.5
10.55
EYOFBaku, AZEEYOF, Baku, AZE23.7.19+1.7
10.79
V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR17.8.19-2.0
10.56
Meet ParisParis, FRAMeet Paris, Paris, FRA24.8.19+0.2
200 m  [5]
21.23
SB ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP26.5.19+0.8
21.05
DUR-17 SB (86) (16)Karlstad, SWEKarlstad, SWE3.7.19+1.8
21.50
EYOFBaku, AZEEYOF, Baku, AZE24.7.19-0.8
21.15
EYOFBaku, AZEEYOF, Baku, AZE25.7.19+0.6
21.16
EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO11.8.19+0.5
4 x 100 m stafet  [5]
DQ
ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP25.5.19
 Sparta Atletik og Løb
Festus Asante, Frederik Schou-Nielsen
Emil Frænde, Tazana Kamanga-Dyrbak
40.98
SB Oslo, NOROslo, NOR4.6.19
 Denmark
Andreas Trajkovski, Frederik Schou-Nielsen
Tazana Kamanga-Dyrbak, Albert Ranning
40.29
EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO10.8.19
 Denmark
Tazana Kamanga-Dyrbak, Frederik Schou-Nielsen
Simon Hansen, Albert Ranning
41.32
V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR17.8.19
 Denmark
Emil Frænde, Tazana Kamanga-Dyrbak
Tobias Gorgone Larsen, Frederik Andersson
39.61
DR PB Meet ParisParis, FRAMeet Paris, Paris, FRA24.8.19
 Denmark
Andreas Trajkovski, Frederik Schou-Nielsen
Tazana Kamanga-Dyrbak, Kojo Musah

2018

100 m  [9]
10.98
PB KøbenhavnKøbenhavn7.6.18-0.3
10.65
PB HvidovreHvidovre9.6.18
10.92
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6.18+1.3
10.79
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6.18+1.2
10.89
EM U18Győr, HUNEM U18, Győr, HUN5.7.18-0.5
10.86
EM U18Győr, HUNEM U18, Győr, HUN5.7.18-0.6
10.78
EM U18Győr, HUNEM U18, Győr, HUN6.7.18+0.3
10.58
PB (36)ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP15.9.18+0.1
11.02
BallerupBallerup22.9.18-1.1
200 m  [8]
21.66
PB HvidovreHvidovre10.6.18
21.56
PB EM U18Győr, HUNEM U18, Győr, HUN6.7.18+1.6
21.31
w
EM U18Győr, HUNEM U18, Győr, HUN7.7.18+2.2
21.51
PB EM U18Győr, HUNEM U18, Győr, HUN7.7.18+1.9
20.99
DUR-16 PB (54) (11)NMHvidovreNM, Hvidovre12.8.18+2.0
21.52
ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP15.9.18-2.0
21.68
YOGBuenos Aires, ARGYOG, Buenos Aires, ARG13.10.18-1.7
21.15
YOGBuenos Aires, ARGYOG, Buenos Aires, ARG16.10.18+0.1
4 x 100 m stafet  [2]
41.18
NMHvidovreNM, Hvidovre11.8.18
 Denmark
Daniel Andersen, Frederik Andersson
Emil Frænde, Tazana Kamanga-Dyrbak
41.47
DUR-19
DR22
DUR
ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP15.9.18
 Sparta Atletik og Løb
Oliver Chabert, Tobias Gorgone Larsen
Emil Frænde, Tazana Kamanga-Dyrbak

2017

80 m  [2]
9.25
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.17+1.2
9.33
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.17+1.5
100 m  [5]
11.36
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE9.7.17+1.5
11.40
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE9.7.17+3.4
11.42
HvidovreHvidovre26.8.17+1.0
11.41
HvidovreHvidovre26.8.17-0.4
11.30
PB GreveGreve30.9.17+2.0
200 m  [4]
22.54
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE8.7.17+1.1
22.36
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE8.7.17+3.5
22.97
HvidovreHvidovre27.8.17+2.0
23.30
GreveGreve1.10.17-1.6
300 m  [2]
36.59
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.17
36.84
HvidovreHvidovre26.8.17

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

100 m
Ude10.22A   DR22 DUR-20Sestriere, ITA31.7.22+1.5
200 m
Ude20.48A   DR DR22 DUR DUR-19Lusaka, ZAM11.4.21+0.3
4 x 100 m stafet
Ude38.16   DRTokyo, JPN5.8.21
Ude40.31   Aarhus5.9.21

80 m
Ude9.25   Göteborg/U, SWE1.7.17+1.2
300 m
Ude36.59   Göteborg/U, SWE2.7.17

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 121
Per disciplin:
80 m:2
100 m:58
200 m:44
300 m:2
4 x 100 m stafet:14
4 x 200 m stafet:1

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DM 2020 2
10.43 2
h1
10.67
200 m
DM 2020 2
20.93 1
h1
21.70
DM 2022
1
h3
21.40
4 x 100 m stafet
DM 2020 2
40.36
DM 2021 2
40.31

Ungdom
100 m
DMU 2022 1
22
10.51 1
22
h1
10.84
200 m
DMU 2022 1
22
21.29

Internationale stævner

Ude
200 m
EM-Hold Div 2 2019 2
21.16
EM 2022
5
h2
20.88
4 x 100 m stafet
EM-Hold Div 2 2019 3
B
40.29
OL 2021
7
h2
38.16
EM 2022
h2
DNF

100 m
EM U18 2018 6
17
10.78 3
17
s1
10.86 2
17
h2
10.89
EYOF 2019 4
17
10.55 1
17
h3
10.50
200 m
EM U18 2018 4
17
21.51 2
17
s2
21.31w 1
17
h2
21.56
YOG 2018 4
17
r6
21.15 2
17
r1
21.68
EYOF 2019 2
17
21.15 1
17
h1
21.50
EM U20 2021
3
19
s1
21.40 2
19
h2
21.32w
19
DNS
VM U20 2021 5
19
20.58A 1
19
s3
20.61A 1
19
h4
20.53A