Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Rasmus Jæger

Født: 21 juni 2004

Klub: Idrætsklubben Hellas, Roskilde

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

800 m  [2]
1:53.85
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE21.1.24
1:55.38
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.24
1500 m  [2]
4:04.59
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.24
4:00.79
i
PB DMiOdenseDMi, Odense16.2.24

2023

400 m  [1]
51.68
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23
800 m  [3]
1:56.40
SB SlagelseSlagelse19.8.23
1:58.96
DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23
1:55.74
SB GreveGreve23.9.23
1500 m  [1]
4:08.03
SB TårnbyTårnby6.10.23
1 mile landevej  [1]
4.39
PB KøbenhavnKøbenhavn11.11.23
4 x 200 m stafet  [1]
1:36.11
PB GreveGreve22.9.23
 Idrætsklubben Hellas, Roskilde
Tobias Feldborg Nielsen, Elias Solvang
Emil Pontoppidan Jensen, Rasmus Jæger

2022

300 m  [1]
36.92
PB TårnbyTårnby30.9.22
400 m  [1]
52.50
PB GlostrupGlostrup30.4.22
800 m  [5]
1:57.89
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
1:56.72
PB KøbenhavnKøbenhavn22.5.22
1:58.26
NordicCMalmö/S, SWENordicC, Malmö/S, SWE17.7.22
1:57.31
BallerupBallerup21.8.22
1:55.54
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22
1500 m  [4]
4:18.89
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
4:05.88
PB HvidovreHvidovre11.6.22
4:08.02
BallerupBallerup20.8.22
4:06.14
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22
4 km  [1]
12:17
AarhusAarhus23.4.22
4 x 200 m stafet  [1]
1:37.23
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
 Idrætsklubben Hellas, Roskilde
Tobias Feldborg Nielsen, Elias Solvang
Rasmus Jæger, Emil Pontoppidan Jensen
4 x 400 m stafet  [1]
3:33.78
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22
 Idrætsklubben Hellas, Roskilde
Tobias Feldborg Nielsen, Elias Solvang
Rasmus Jæger, Lucas Søgaard Hjortkjær
Cross 6 km  [1]
29:30
DMKorsør DM, Korsør 19.11.22

2021

800 m  [4]
2:00.85
SB HvidovreHvidovre13.6.21
2:03.62
BallerupBallerup20.6.21
2:00.12
PB KøbenhavnKøbenhavn15.8.21
1:58.37
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
1500 m  [3]
4:15.04
SB HvidovreHvidovre12.6.21
4:20.81
BallerupBallerup19.6.21
4:08.45
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
4 x 400 m stafet  [2]
3:45.83
PB BallerupBallerup20.6.21
 Idrætsklubben Hellas, Roskilde
Tobias Feldborg Nielsen, Rasmus Jæger
Emil Pontoppidan Jensen, Lucas Søgaard Hjortkjær
3:35.05
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
 Idrætsklubben Hellas, Roskilde
Tobias Feldborg Nielsen, Rasmus Jæger
Emil Pontoppidan Jensen, Lucas Søgaard Hjortkjær

2020

800 m  [4]
Uregelmæssighed: Oversized track
2:07.09 OT
i
BallerupBallerup18.1.20
2:08.81
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
2:02.48
PB TårnbyTårnby11.7.20
2:00.13
PB DMUAalborgDMU, Aalborg13.9.20
1000 m  [1]
Uregelmæssighed: Oversized track
2:51.09 OT
i
BallerupBallerup27.12.19
1500 m  [4]
Uregelmæssighed: Oversized track
4:22.99 OT
i
BallerupBallerup19.1.20
4:21.61
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
4:14.15
PB TårnbyTårnby27.8.20
4:28.11
DMUAalborgDMU, Aalborg12.9.20
Højdespring  [1]
1.55
i
PB HvidovreHvidovre8.12.19
 
1.40 PB
   O
1.45 PB
   O
1.50 PB
  XO
1.55 PB
  XO
1.60
XXX
   
Længdespring  [2]
5.46
i
PB HvidovreHvidovre16.2.20
 
4.82 PB5.46 PB5.36X5.225.34
5.39
=SB HvidovreHvidovre1.8.20+0.5
5.49
w
HvidovreHvidovre1.8.20+4.1
 
5.49
 +4.1
5.39 SB
 +0.5
Kuglestød 4.0 kg  [2]
10.26
i
PB HvidovreHvidovre8.12.19
 
9.24 PB9.38 PB8.9210.26 PB9.859.93
8.27
i
BallerupBallerup27.12.19
 
8.277.77X
Spydkast 800 gram  [1]
31.48
PB HvidovreHvidovre1.8.20
 
X31.48 PB

2019

100 m  [1]
12.92
PB SlagelseSlagelse7.9.19+1.0
400 m  [1]
57.89
PB SlagelseSlagelse7.9.19
800 m  [5]
2:09.32
PB BallerupBallerup25.5.19
2:11.11
HvidovreHvidovre8.6.19
2:08.56
PB HelsingørHelsingør16.6.19
2:08.06
PB DMUGreveDMU, Greve25.8.19
2:10.57
TårnbyTårnby4.10.19
1500 m  [4]
4:40.58
PB GlostrupGlostrup27.4.19
4:40.05
PB TårnbyTårnby5.5.19
4:35.56
PB HelsingørHelsingør15.6.19
4:27.84
PB GreveGreve29.9.19
3000 m  [1]
10:02.16
PB HvidovreHvidovre9.6.19
Længdespring  [8]
5.21
PB GlostrupGlostrup27.4.190.0
5.14
TårnbyTårnby5.5.19-1.5
5.35
PB HvidovreHvidovre8.6.19+1.8
5.12
HelsingørHelsingør16.6.190.0
5.41
PB KøbenhavnKøbenhavn17.8.19+0.3
5.27
SlagelseSlagelse7.9.19+1.8
5.59
w
SlagelseSlagelse7.9.19+3.6
5.40
GreveGreve28.9.19+0.7
Kuglestød 4.0 kg  [3]
8.07
i
PB BallerupBallerup27.12.18
9.49
PB BallerupBallerup25.5.19
9.07
HvidovreHvidovre9.6.19
Diskoskast 1.0 kg  [1]
32.61
PB GreveGreve28.9.19
Spydkast 600 gram  [2]
34.74
PB SlagelseSlagelse12.5.19
34.74
=PB SlagelseSlagelse7.9.19

2018

Kuglestød 4.0 kg  [2]
8.07
PB GreveGreve15.9.18
7.90
GreveGreve30.9.18

2017

50 m  [2]
7.83
i
PB HvidovreHvidovre12.2.17
7.92
i
HvidovreHvidovre12.2.17
400 m  [1]
1:04.10
PB HvidovreHvidovre11.6.17
600 m  [2]
1:43.95
SB TårnbyTårnby6.5.17
1:46.00
KøbenhavnKøbenhavn17.6.17
800 m  [1]
2:28.52
PB BallerupBallerup28.5.17
1000 m  [2]
3:17.48
SB GlostrupGlostrup29.4.17
3:03.25
PB (63) (35)KøbenhavnKøbenhavn18.6.17
50 m hæk 76.2 cm  [2]
9.44
i
HvidovreHvidovre12.2.17
9.41
i
PB HvidovreHvidovre12.2.17
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [2]
16.79
PB TårnbyTårnby6.5.17-1.4
15.13
PB KøbenhavnKøbenhavn17.6.17+0.3
Længdespring  [1]
4.28
PB BallerupBallerup28.5.17-1.4
Kuglestød 3.0 kg  [4]
6.75
i
PB HvidovreHvidovre15.1.17
6.65
i
HvidovreHvidovre12.2.17
7.26
PB GlostrupGlostrup29.4.17
7.36
PB HvidovreHvidovre11.6.17
Spydkast 400 gram  [1]
21.15
PB HvidovreHvidovre10.6.17

2016

60 m  [1]
9.50
i
PB BallerupBallerup23.1.16
80 m  [1]
11.93
PB GreveGreve18.9.16+0.5
100 m  [1]
14.94
PB HvidovreHvidovre11.6.16-1.1
200 m  [1]
30.77
PB GreveGreve1.10.16-0.4
400 m  [2]
1:12.0h
RoskildeRoskilde26.5.16
1:07.71
PB HvidovreHvidovre11.6.16
600 m  [3]
1:54.16
PB TårnbyTårnby7.5.16
1:53.92
PB HvidovreHvidovre11.6.16
1:43.14
PB GreveGreve1.10.16
1000 m  [1]
3:14.71
PB (100) (72)KøbenhavnKøbenhavn20.8.16
Højdespring  [1]
1.29
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8.16
Kuglestød 3.0 kg  [2]
5.51
i
PB HvidovreHvidovre14.2.16
6.28
PB GreveGreve1.10.16

2012

Diskoskast 0.75 kg  [1]
30.82
PB GreveGreve29.9.12

2010

Diskoskast 0.75 kg  [1]
19.64
PB EsbjergEsbjerg13.5.10

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde
7.83
Hvidovre12.2.17
60 m
Inde
9.50
Ballerup23.1.16
100 m
Ude
12.92
Slagelse7.9.19+1.0
200 m
Ude
30.77
Greve1.10.16-0.4
400 m
Ude
51.68
Hvidovre2.9.23
800 m
Ude
1:55.54
Hvidovre11.9.22
Inde
1:53.85
Växjö, SWE21.1.2427 
1000 m
Ude
3:03.25
København18.6.17
1500 m
Ude
4:05.88
Hvidovre11.6.22
Inde
4:00.79
Odense16.2.24
3000 m
Ude
10:02.16
Hvidovre9.6.19
Højdespring
Ude
1.29
København20.8.16
Inde
1.55
Hvidovre8.12.19
Længdespring
Ude
5.41
København17.8.19+0.3
Inde
5.46
Hvidovre16.2.20
Spydkast 800 gram
Ude
31.48
Hvidovre1.8.20
4 x 200 m stafet
Inde
1:37.23
Skive6.3.22
4 x 400 m stafet
Ude
3:33.78
Hvidovre11.9.22

80 m
Ude
11.93
Greve18.9.16+0.5
300 m
Ude
36.92
Tårnby30.9.22
600 m
Ude
1:43.14
Greve1.10.16
1 mile landevej
Ude
4.39
København11.11.23
50 m hæk 76.2 cm
Inde
9.41
Hvidovre12.2.17
80 m hæk 76.2 cm, 8 m
Ude
15.13
København17.6.17+0.3
Kuglestød 4.0 kg
Ude
9.49
Ballerup25.5.19
Inde
10.26
Hvidovre8.12.19
Kuglestød 3.0 kg
Ude
7.36
Hvidovre11.6.17
Inde
6.75
Hvidovre15.1.17
Diskoskast 0.75 kg
Ude
30.82
Greve29.9.12
Diskoskast 1.0 kg
Ude
32.61
Greve28.9.19
Spydkast 400 gram
Ude
21.15
Hvidovre10.6.17
Spydkast 600 gram
Ude
34.74
Slagelse12.5.19
4 x 200 m stafet
Ude
1:36.11
Greve22.9.23

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 112
Per disciplin:
50 m:2
60 m:1
80 m:1
100 m:2
200 m:1
300 m:1
400 m:6
600 m:5
800 m:24
1000 m:4
1500 m:18
1 mile landevej:1
3000 m:1
Väg:1
50 m hæk 76.2 cm:2
:2
Højdespring:2
Længdespring:12
Kuglestød 4.0 kg:7
Kuglestød 3.0 kg:6
Diskoskast 0.75 kg:2
Diskoskast 1.0 kg:1
Spydkast 400 gram:1
Spydkast 600 gram:2
Spydkast 800 gram:1
4 x 200 m stafet:2
4 x 400 m stafet:3
Cross:1

Danske mesterskaber

Ude
800 m
DMU 2019
2:08.06
km cross
DM 2022 76
29:30
Inde
1500 m
DMi 2024 6
4:00.79

Ungdom
Ude
400 m
DMU 2023 4
19
51.68
800 m
DMU 2020 6
17
2:00.13
DMU 2021 2
17
B
1:58.37
DMU 2022 1
19
1:55.54
DMU 2023 1
19
1:58.96
1500 m
DMU 2020 4
17
4:28.11
DMU 2021 3
17
4:08.45
DMU 2022 5
19
4:06.14
4 x 400 m stafet
DMU 2021 1
19
3:35.05
DMU 2022 1
22
3:33.78
km cross
DMU 2022 12
19
29:30
Inde
800 m
iDMU 2020 2
17
B
2:08.81
iDMU 2022 1
19
1:57.89
1500 m
iDMU 2020 5
17
4:21.61
iDMU 2022 3
19
4:18.89
4 x 200 m stafet
iDMU 2022 2
19
1:37.23