Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Mathias Højen

Født: 17 februar 2005

Klub: Ballerup Atletik Klub

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2022.

2022

60 m  [2]
7.19
i
PB KøbenhavnKøbenhavn15.1.22
7.17
i
PB KøbenhavnKøbenhavn15.1.22
100 m  [1]
11.27
PB BallerupBallerup17.9.22+0.2
200 m  [6]
22.39
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
21.94
PB HvidovreHvidovre28.5.22+1.1
21.79
PB HvidovreHvidovre12.6.22+2.0
21.72
PB (100)Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE19.6.22+1.0
21.63
w
EM U18Jerusalem, ISREM U18, Jerusalem, ISR5.7.22+2.3
DQ
EM U18Jerusalem, ISREM U18, Jerusalem, ISR6.7.22+2.9
300 m  [1]
34.64
PB TårnbyTårnby8.5.22
400 m  [3]
50.20
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
48.73
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE18.6.22
50.14
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22
Længdespring  [1]
5.97
SB BallerupBallerup17.9.22+1.9
 
5.97 SB
 +1.9
XX
Kuglestød 5.0 kg  [1]
8.96
PB BallerupBallerup17.9.22
 
8.70 PB8.258.96 PB
4 x 200 m stafet  [1]
1:38.65
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
 Ballerup Atletik Klub
Rasmus Eybye Petersen, August Skytte Christensen
Daniel Bisgaard, Mathias Højen
  [2]
1:54.19
PB EM U18Jerusalem, ISREM U18, Jerusalem, ISR6.7.22
 Denmark
Valentin Jensen, Hector Wandt
Jónas Gunnleivsson Isaksen, Mathias Højen
DQ
EM U18Jerusalem, ISREM U18, Jerusalem, ISR7.7.22
 Denmark
Sebastian Abildgaard Glyb, Hector Wandt
Jónas Gunnleivsson Isaksen, Mathias Højen

2021

100 m  [5]
11.65
SB BallerupBallerup9.5.21+1.2
11.29
PB GreveGreve30.5.21+1.3
11.43
BallerupBallerup19.6.21-1.0
12.94
BallerupBallerup19.6.21-0.2
11.44
TårnbyTårnby2.9.21+0.4
200 m  [3]
22.93
w
KøbenhavnKøbenhavn15.5.21+3.1
22.25
PB HvidovreHvidovre13.6.21+1.5
22.69
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+4.2
400 m  [3]
52.12
PB GreveGreve30.5.21
51.36
PB HvidovreHvidovre12.6.21
51.23
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
Længdespring  [4]
6.52
PB BallerupBallerup9.5.21+1.8
 
6.52 PB
 +1.8
6.30
 +2.5
6.27
 +2.5
6.20
KøbenhavnKøbenhavn15.5.210.0
 
6.10
 0.0
5.96
 0.0
5.97
 0.0
6.01
 +1.4
6.20
 0.0
X
 0.0
6.10
NæstvedNæstved27.5.21+0.4
 
X5.98
 -0.1
X6.10
 +0.4
5.78
 +0.1
6.16
w
HvidovreHvidovre12.6.21+3.6
Spydkast 700 gram  [1]
16.85
PB BallerupBallerup9.5.21
 
16.00 PB15.8516.85 PB
4 x 100 m stafet  [1]
45.58
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
 Ballerup Atletik Klub
Victor Coldberg, Mathias Højen
August Skytte Christensen, Daniel Bisgaard
1000 m stafet  [1]
2:16.13
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
 Ballerup Atletik Klub
Rasmus Eybye Petersen, Simon-Ronaldo Baun L Gonzales
Daniel Bisgaard, Mathias Højen

2020

60 m  [15]
7.64
i
PB BallerupBallerup27.12.19
7.51
i
PB HelsingørHelsingør11.1.20
7.46
i
PB HelsingørHelsingør11.1.20
7.53
i
BallerupBallerup18.1.20
7.56
i
BallerupBallerup18.1.20
7.52
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
7.55
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
7.45
i
PB HelsingørHelsingør1.2.20
7.53
i
HelsingørHelsingør1.2.20
7.58
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2.20
7.65
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2.20
7.47
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
7.46
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
7.53
i
HelsingørHelsingør7.3.20
7.43
i
PB HelsingørHelsingør7.3.20
100 m  [8]
11.52
PB BallerupBallerup2.7.200.0
11.83
KøbenhavnKøbenhavn4.7.20+1.3
11.55
w
TårnbyTårnby11.7.20+2.2
11.85
TårnbyTårnby11.7.20+1.6
11.95
KøbenhavnKøbenhavn27.7.20-1.9
11.66
HvidovreHvidovre1.8.200.0
11.71
HvidovreHvidovre1.8.20+0.9
11.87
FrederiksbergFrederiksberg20.8.20-3.1
200 m  [8]
23.58
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
23.51
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
23.35
PB BallerupBallerup2.7.20+0.8
22.76
PB HvidovreHvidovre2.8.20-0.7
23.05
AarhusAarhus8.8.20+0.4
23.05
TårnbyTårnby27.8.20+0.2
23.12
DMUHvidovreDMU, Hvidovre20.9.20-1.1
23.22
GreveGreve26.9.20+1.6
300 m  [2]
35.83
PB BallerupBallerup30.8.20
35.92
DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20
Højdespring  [11]
1.65
i
PB BallerupBallerup27.12.19
1.70
i
PB HelsingørHelsingør11.1.20
 
1.55
   O
1.60
   O
1.70 PB
 XXO
     
1.58
i
BallerupBallerup19.1.20
 
1.50
   O
1.55
   O
1.58
   O
1.75
XXX
    
1.73
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
 
1.55
   O
1.66
   O
1.73 PB
  XO
1.76
XXX
    
1.70
i
HelsingørHelsingør1.2.20
1.73
i
=PB iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
1.75
i
PB HelsingørHelsingør7.3.20
1.60
PB KøbenhavnKøbenhavn5.7.20
1.64
PB TårnbyTårnby11.7.20
 
1.50
   O
1.55
   O
1.58
   O
1.61 PB
  XO
1.64 PB
   O
1.67
XXX
  
1.66
PB HvidovreHvidovre1.8.20
1.62
FrederiksbergFrederiksberg20.8.20
 
1.53
  XO
1.56
   O
1.59
   O
1.62
 XXO
1.67
XXS
   
Længdespring  [16]
6.09
i
PB HelsingørHelsingør11.1.20
 
X6.09 PBX
6.24
i
PB BallerupBallerup18.1.20
 
5.636.11 PB6.24 PB5.856.033.78
6.03
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.20
 
5.623.56X5.556.035.85
5.90
i
HelsingørHelsingør1.2.20
5.98
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2.20
 
5.595.905.985.845.965.85
6.34
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
5.87
i
HelsingørHelsingør7.3.20
6.03
PB BallerupBallerup2.7.200.0
 
XX6.03 PB
 0.0
6.20
w
KøbenhavnKøbenhavn5.7.20+2.7
 
5.986.07 PB6.14 PB6.14 =PB6.076.20 PB
6.08
TårnbyTårnby11.7.20+0.2
6.36
w
TårnbyTårnby11.7.20+3.7
 
X6.08
 +0.2
XX6.36
 +3.7
6.10
 +2.4
6.03
KøbenhavnKøbenhavn27.7.20+0.6
 
5.62
 0.0
5.71
 +1.2
4.94
 +1.0
5.68
 +1.4
5.60
 0.0
6.03
 +0.6
5.98
HvidovreHvidovre1.8.20+0.3
6.06
FrederiksbergFrederiksberg20.8.200.0
 
6.06
 0.0
X
 0.0
5.92
 -0.4
5.91
w
TårnbyTårnby27.8.20
 
5.53
 0.0
5.84
 0.0
X5.91
 0.0
XX
5.96
BallerupBallerup30.8.20+1.1
 
XXXXX5.96
6.18
DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20-0.2
 
5.79
 -0.4
6.06
 -1.0
5.76
 -1.6
5.97
 -1.6
X6.18
 -0.2
4 x 100 m stafet  [1]
DNF
DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20
 Ballerup Atletik Klub
Victor Coldberg, Daniel Bisgaard
Rasmus Eyebye, Mathias Højen
4 x 200 m stafet  [1]
1:43.91
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
 Ballerup Atletik Klub
Victor Coldberg, Daniel Bisgaard
Rasmus Eybye Petersen, Mathias Højen
1000 m stafet  [1]
2:09.56
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre20.9.20
 Ballerup Atletik Klub
Rasmus Petersen, Victor Coldberg
Daniel Bisgaard, Mathias Højen

2019

60 m  [13]
8.39
i
PB BallerupBallerup9.12.18
8.01
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
7.99
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
7.99
i
=PB BallerupBallerup19.1.19
8.23
i
BallerupBallerup19.1.19
8.18
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.19
8.03
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.19
7.88
i
PB HelsingørHelsingør2.2.19
7.84
i
PB HelsingørHelsingør2.2.19
7.76
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
7.83
i
iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
7.81
i
HelsingørHelsingør9.3.19
7.85
i
HelsingørHelsingør9.3.19
80 m  [2]
10.18
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6.19-0.6
9.79
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6.19+0.4
100 m  [8]
12.41
PB GlostrupGlostrup27.4.190.0
12.47
PB GlostrupGlostrup27.4.190.0
12.35
PB HelsingørHelsingør15.6.19-0.7
12.52
HelsingørHelsingør15.6.19-1.4
12.22
PB KøbenhavnKøbenhavn10.8.19+1.4
12.45
KøbenhavnKøbenhavn17.8.19+0.8
12.20
PB KøbenhavnKøbenhavn17.8.19-0.4
12.27
BallerupBallerup7.9.190.0
200 m  [2]
25.66
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.19
25.46
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.19
300 m  [5]
38.94
PB BallerupBallerup25.5.19
37.85
PB HelsingørHelsingør15.6.19
36.81
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6.19
38.98
KøbenhavnKøbenhavn17.8.19
37.78
DMUGreveDMU, Greve24.8.19
400 m  [1]
54.48
PB HolteHolte8.9.19
Højdespring  [11]
1.50
i
PB BallerupBallerup9.12.18
1.45
i
BallerupBallerup27.12.18
1.40
i
HelsingørHelsingør12.1.19
 
1.40
 XXO
1.45
XXX
      
1.45
i
BallerupBallerup20.1.19
 
1.30
   O
1.40
 XXO
1.45
 XXO
1.50
XXX
    
1.50
i
=PB HelsingørHelsingør2.2.19
 
1.30
   O
1.35
   O
1.40
   O
1.45
 XXO
1.50 =PB
  XO
1.53
XXX
  
1.55
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
 
1.35
   O
1.40
   O
1.45
   O
1.50 =PB
   O
1.55 PB
  XO
1.58
XXX
  
1.59
PB HerlevHerlev15.5.19
1.54
BallerupBallerup2.6.19
1.58
HelsingørHelsingør16.6.19
1.59
=PB KøbenhavnKøbenhavn18.8.19
1.58
DMUGreveDMU, Greve25.8.19
Længdespring  [15]
5.16
i
PB BallerupBallerup19.1.19
 
5.16 PBX5.055.04XX
5.30
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.19
5.28
i
HelsingørHelsingør2.2.19
 
5.285.035.06
5.30
i
=PB iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.19
 
5.025.164.764.694.975.30 =PB
5.04
i
HelsingørHelsingør9.3.19
 
4.89X5.04
5.44
PB GlostrupGlostrup27.4.190.0
5.42
BallerupBallerup25.5.19+0.6
5.71
PB HelsingørHelsingør16.6.19+0.2
5.50
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE28.6.19+1.9
5.53
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE28.6.19+0.9
5.45
w
KøbenhavnKøbenhavn10.8.19+2.3
5.65
KøbenhavnKøbenhavn17.8.19+0.9
5.54
DMUGreveDMU, Greve25.8.19+1.9
5.71
=PB BallerupBallerup7.9.19+0.3
5.52
HolteHolte8.9.19+0.6
Kuglestød 4.0 kg  [1]
8.49
PB BallerupBallerup7.9.19

2018

80 m  [3]
11.36
PB BallerupBallerup25.8.18-1.5
11.26
PB BallerupBallerup28.8.18+0.5
10.98
PB BallerupBallerup2.10.18+0.2
200 m  [1]
30.92
PB BallerupBallerup25.8.180.0
Højdespring  [3]
1.31
PB BallerupBallerup28.8.18
1.38
PB GreveGreve15.9.18
1.42
PB BallerupBallerup2.10.18
Spydkast 400 gram  [1]
19.34
PB BallerupBallerup28.8.18
Boldkast 250 gram  [1]
32.90
PB BallerupBallerup25.8.18

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde7.17   København15.1.22
100 m
Ude11.27   Ballerup17.9.22+0.2
200 m
Ude21.72   Göteborg/U, SWE19.6.22+1.0
Inde22.39   Skive6.3.2244 
400 m
Ude48.73   Göteborg/U, SWE18.6.22
Inde50.20   Skive5.3.2233 
Højdespring
Ude1.66   Hvidovre1.8.20
Inde1.75   Helsingør7.3.20
Længdespring
Ude6.52   Ballerup9.5.21+1.8
Inde6.34   Skive1.3.20
4 x 100 m stafet
Ude45.58   Hvidovre11.9.21
4 x 200 m stafet
Inde1:38.65   Skive6.3.22

80 m
Ude9.79   Göteborg/U, SWE29.6.19+0.420 
300 m
Ude34.64   Tårnby8.5.2217 
Kuglestød 4.0 kg
Ude8.49   Ballerup7.9.19
Kuglestød 5.0 kg
Ude8.96   Ballerup17.9.22
Spydkast 400 gram
Ude19.34   Ballerup28.8.18
Spydkast 700 gram
Ude16.85   Ballerup9.5.21
Boldkast 250 gram
Ude32.90   Ballerup25.8.18
1000 m stafet
Ude2:09.56   Hvidovre20.9.20

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 167
Per disciplin:
60 m:30
80 m:5
100 m:22
200 m:20
300 m:8
400 m:7
Højdespring:25
Længdespring:37
Kuglestød 4.0 kg:1
Kuglestød 5.0 kg:1
Spydkast 400 gram:1
Spydkast 700 gram:1
Boldkast 250 gram:1
4 x 100 m stafet:2
4 x 200 m stafet:2
:2
1000 m stafet:2

Danske mesterskaber

Ude
300 m
DMU 2019
37.78
Højdespring
DMU 2019
1.58
Længdespring
DMU 2019
5.54

Ungdom
200 m
DMU 2020 1
15
23.12
DMU 2021 4
17
B
22.69
300 m
DMU 2020 1
15
35.92
400 m
DMU 2021 3
17
B
51.23
DMU 2022 2
17
50.14
Længdespring
DMU 2020 1
15
6.18
4 x 100 m stafet
DMU 2020
15
DMU 2021 2
17
45.58
1000 m stafet
DMU 2020 2
15
2:09.56
DMU 2021 4
17
2:16.13
Inde
60 m
iDMU 2019 7
15
7.83 3
15
h1
7.76
iDMU 2020 2
15
7.46 1
15
h2
7.47
200 m
iDMU 2019 2
15
r3
25.46
iDMU 2020 1
15
23.51
iDMU 2022 1
17
22.39
400 m
iDMU 2022 1
17
50.20
Højdespring
iDMU 2019 6
15
1.55
iDMU 2020 3
15
1.73
Længdespring
iDMU 2019 5
15
5.30
iDMU 2020 1
15
6.34
4 x 200 m stafet
iDMU 2020
15
1:43.91
iDMU 2022 2
17
1:38.65

Internationale stævner


Ude
200 m
EM U18 2022
17
s2
DQw 3
17
h4
21.63w
EM U18 2022
1
17
h2
1:54.19
17
DQ