Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Nico Schumacher

Født: 15 februar 2007

Klub: Randers Freja atletik og motion

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

Stangspring  [10]
4.01
i
PB RandersRanders3.11.23
 
3.91
   O
4.01
  XO
4.23
XXX
     
4.10
i
PB RandersRanders12.11.23
 
3.80
  XO
4.10
 XXO
4.23
XXX
     
3.80
i
RandersRanders19.11.23
 
3.80
   O
4.00
XXX
      
4.23
i
PB RandersRanders2.12.23
 
3.80
 XXO
4.00
   O
4.23
  XO
4.31
XXX
    
4.00
i
RandersRanders9.12.23
 
3.80
  XO
4.00
   O
4.20
XXX
     
3.90
i
RandersRanders13.1.24
 
3.70
 XXO
3.90
 XXO
4.10
XXX
     
3.80
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.24
 
3.80
   O
4.00
XXX
      
4.10
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.24
 
3.80
  XO
4.00
   O
4.10
   O
4.25
XXX
    
4.10
i
RandersRanders10.2.24
 
3.80
   O
4.00
   O
4.10
 XXO
4.20
XXX
    
4.30
i
PB DMiOdenseDMi, Odense16.2.24
 
4.10
   O
4.30
  XO
4.50
XXX
     

2023

60 m  [2]
7.97
i
PB RandersRanders3.12.22
8.13
i
RandersRanders3.12.22
100 m  [1]
12.55
PB AarhusAarhus23.8.23-0.3
200 m  [2]
25.50
i
PB RandersRanders4.12.22
25.47
PB KøbenhavnKøbenhavn21.5.23-0.6
400 m  [1]
57.11
PB DT AarhusDT , Aarhus9.9.23
Stangspring  [11]
3.64
i
PB RandersRanders3.12.22
 
3.54
 XXO
3.64
   O
3.74
XXX
     
3.65
i
PB RandersRanders17.12.22
 
3.45
  XO
3.65
   O
3.75
XXX
     
3.70
i
PB RandersRanders14.1.23
 
3.50
 XXO
3.70
   O
3.90
XXX
     
3.83
i
PB RandersRanders21.1.23
 
3.63
   O
3.83
   O
4.03
XXX
     
3.90
i
PB AarhusAarhus22.1.23
 
3.50
 XXO
3.70
   O
3.90
   O
4.00
XXX
    
3.80
i
iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
 
3.60
  XO
3.80
   O
3.90
XXX
     
3.60
PB KøbenhavnKøbenhavn20.5.23
 
3.50
   O
3.60
  XO
3.80
XXX
     
3.50
OdenseOdense3.6.23
 
3.50
 XXO
3.70
XXX
      
3.70
PB RandersRanders8.6.23
 
3.50
   O
3.70
   O
3.80
XXX
     
3.91
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23
 
3.71
   O
3.91
   O
4.01
XXX
     
3.80
AarhusAarhus9.9.23
 
3.80
   O
3.90
XXX
      
Længdespring  [1]
5.24
PB HerningHerning13.5.230.0
 
5.19 PB
 0.0
5.24 PB
 0.0
5.12
 0.0
5.03
 -1.0
4.88
 0.0
3.60
 0.0
Diskoskast 1.5 kg  [1]
19.91
PB HerningHerning23.9.23
 
XX19.91 PB
Spydkast 700 gram  [1]
35.99
PB HerningHerning23.9.23
 
35.99 PBXX
4 x 100 m stafet  [3]
45.79
SB OdenseOdense4.6.23
 Randers Sportsklub Freja
Daniel Kylmäluoma Pedersen, Thomas Sitm Madsen
Nico Schumacher, Jonathan Sass Møller
45.34
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23
 Randers Sportsklub Freja
Daniel Kylmäluoma Pedersen, Jonathan Sass Møller
Thomas Sitm Madsen, Nico Schumacher
45.73
DT AarhusDT , Aarhus9.9.23
 Randers Sportsklub Freja
Max Kørner Andersen, Jonathan Sass Møller
Nico Schumacher, Daniel Kylmäluoma Pedersen
4 x 400 m stafet  [1]
4:01.36
SB DT AarhusDT , Aarhus9.9.23
 Randers Sportsklub Freja
Flemming Jørgensen, Jonas Sørensen
Nico Schumacher, Jonathan Sass Møller
1000 m stafet  [1]
2:20.01
SB OdenseOdense3.6.23
 Randers Sportsklub Freja
Daniel Kylmäluoma Pedersen, Jonathan Sass Møller
Thomas Sitm Madsen, Nico Schumacher

2022

60 m  [2]
8.29
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.12.21
8.47
i
AarhusAarhus22.1.22
200 m  [1]
26.57
i
PB RandersRanders19.2.22
300 m  [1]
42.11
PB HerningHerning24.9.22
1000 m  [1]
3:15.96
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers5.2.22
2000 m forh.  [1]
DNF
RandersRanders17.4.22
60 m hæk 84.0 cm, 8.5 m  [1]
9.94
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers5.2.22
300 m hæk 76.2 cm  [1]
45.55
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE17.6.22
Højdespring  [1]
1.41
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers5.2.22
 
1.11 SB
   O
1.29 SB
   O
1.32 PB
  XO
1.35 PB
   O
1.41 PB
   O
1.44
XXX
  
Stangspring  [7]
3.40
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.12.21
 
2.80
   O
2.90
   O
3.00
   O
3.10
   O
3.20
   O
3.30
   O
3.40
   O
3.50
XXX
3.40
i
=PB RandersRanders14.12.21
 
2.70
   O
3.00
   O
3.10
   O
3.20
   O
3.30
   O
3.40
   O
3.50
XXX
 
3.40
i
=PB AarhusAarhus23.1.22
 
2.90
   O
3.10
   O
3.20
   O
3.30
  XO
3.40
   O
3.50
XX
  
3.20
i
DMUiRandersDMUi, Randers5.2.22
 
2.90
   O
3.00
   O
3.10
   O
3.20
   O
3.30
XXX
   
3.20
i
RandersRanders19.2.22
 
3.00
   O
3.10
   O
3.20
 XXO
3.30
XXX
    
3.40
i
=PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
 
3.00
   O
3.10
   O
3.20
   O
3.30
  XO
3.40
  XO
3.50
XXX
  
3.53
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE19.6.22
 
3.08
   O
3.23
   O
3.38
   O
3.53
   O
3.66
XXX
   
Længdespring  [1]
4.97
PB HerningHerning24.9.22+1.1
 
4.84 SB
 +0.1
4.97 PB
 +1.1
4.96
 -0.2
Kuglestød 4.0 kg  [1]
7.13
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers5.2.22
 
X6.77 PB7.13 PB
Spydkast 600 gram  [1]
22.91
PB HerningHerning24.9.22
 
22.91 PB
4 x 200 m stafet  [1]
1:49.80
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
 Randers Sportsklub Freja
Aleksei Schack Andersen, Nico Schumacher
Marius Johannes Holgersen Goos, Nikolaj Trankjær Andersen
Femkamp D15  [1]
2113
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers5.2.22
9.94 3.20 7.13 1.41 3:15.96

2021

80 m  [1]
11.58
SB RandersRanders2.5.21-1.3
100 m  [2]
13.42
PB HvidovreHvidovre12.6.21+1.7
13.38
w
HvidovreHvidovre12.6.21+3.0
200 m  [2]
29.64
i
SB RandersRanders26.11.20
28.57
SB AarhusAarhus8.5.21-2.1
800 m  [2]
2:22.11
PB RandersRanders20.6.21
2:25.45
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
1500 m  [4]
5:15.07
PB AarhusAarhus8.5.21
5:14.51
PB HvidovreHvidovre12.6.21
5:08.54
PB RandersRanders19.6.21
5:06.79
PB HerningHerning25.9.21
2000 m forh.  [2]
9:00.3h
PB RandersRanders18.4.21
8:29.45
PB RandersRanders2.5.21
Stangspring  [6]
2.80
PB AalborgAalborg22.5.21
 
2.30
   O
2.40
   O
2.50
   O
2.60
   O
2.70
   O
2.80
  XO
2.90
XXX
 
3.00
PB RandersRanders5.6.21
 
2.60
  XO
2.70
  XO
2.80
   O
2.90
 XXO
3.00
 XXO
3.10
XXX
  
2.82
HvidovreHvidovre13.6.21
2.90
RandersRanders19.6.21
 
2.60
   O
2.80
   O
2.90
   O
3.00
XXX
    
3.10
i
PB RandersRanders7.8.21
 
2.60
   O
2.70
  XO
2.80
   O
2.90
  XO
3.00
   O
3.10
  XO
3.20
XXX
 
3.00
=PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
 
2.60
   O
2.80
   O
2.90
   O
3.00
   O
3.10
XXX
   
Længdespring  [1]
4.91
PB HerningHerning25.9.210.0
 
4.91 PB
 0.0
Kuglestød 3.0 kg  [1]
7.07
i
PB RandersRanders6.12.20
 
7.07 PB6.80
1000 m stafet  [1]
2:28.80
SB RandersRanders20.6.21
 Randers Sportsklub Freja
Nico Schumacher, Aleksei Schack Andersen
Nikolaj Trankjær Andersen, Theis Mohr Olsen

2020

60 m  [7]
8.85
i
PB RandersRanders27.11.19
8.93
i
AalborgAalborg28.12.19
8.92
i
AalborgAalborg28.12.19
8.77
i
PB AarhusAarhus25.1.20
8.81
i
AarhusAarhus25.1.20
8.86
i
RandersRanders15.2.20
8.70
i
PB RandersRanders15.2.20
80 m  [3]
11.12
w
SæbySæby20.6.20+2.3
11.37
PB RandersRanders21.6.20+0.7
11.50
w
RandersRanders27.9.20+2.1
200 m  [2]
28.65
i
PB SkiveSkive14.12.19
28.08
PB RandersRanders27.9.20+0.1
300 m  [1]
51.18
i
PB AalborgAalborg28.12.19
600 m  [2]
1:48.88
PB SæbySæby20.6.20
1:48.09
PB RandersRanders27.9.20
800 m  [6]
2:37.51
i
PB RandersRanders27.11.19
2:37.59
i
SkiveSkive14.12.19
2:35.57
i
PB AarhusAarhus26.1.20
2:51.1h
i
RandersRanders28.1.20
2:32.40
i
PB RandersRanders15.2.20
2:38.45
SB RandersRanders3.9.20
3000 m forh.  [1]
13:59.08
PB (40)RandersRanders21.6.20
Højdespring  [2]
1.20
SB SæbySæby19.9.20
 
0.90 SB
   O
1.00 SB
   O
1.05 SB
   O
1.10 SB
   O
1.15 SB
 XXO
1.20 SB
  XO
1.25
XXX
 
1.20
=SB RandersRanders24.9.20
 
0.90
   O
1.00
   O
1.05
   O
1.10
   O
1.15
 XXO
1.20 =SB
  XO
1.25
XXX
 
Stangspring  [1]
2.50
PB RandersRanders27.9.20
 
2.00
   O
2.20
   O
2.30
   O
2.40
   O
2.50
   O
2.60
XXX
  
Længdespring 1 m zone  [9]
4.40
i
PB RandersRanders27.11.19
4.56
i
PB SkiveSkive14.12.19
 
4.224.314.56 PB4.52
4.28
i
AalborgAalborg28.12.19
 
4.264.284.13
4.79
i
PB AarhusAarhus26.1.20
 
4.424.414.144.484.154.79 PB
6.79
i
PB RandersRanders15.2.20
 
6.49 PB6.096.79 PB
4.78
i
RandersRanders15.2.20
 
4.444.104.78
4.72
=PB SæbySæby20.6.20+1.6
4.76
w
SæbySæby20.6.20+3.5
 
4.49 PB
 +0.7
4.72 PB
 +1.6
4.76
 +3.5
4.36
SæbySæby19.9.200.0
4.36
RandersRanders24.9.20+1.6
 
4.14
 +1.2
4.24
 +1.8
4.36
 +1.6
Kuglestød 3.0 kg  [2]
5.84
i
PB RandersRanders27.11.19
6.03
PB SæbySæby20.6.20
 
6.03 PB5.855.63
Spydkast 400 gram  [1]
28.56
PB SæbySæby20.6.20
 
28.56 PBX28.56 =PB

2019

60 m  [3]
9.02
i
PB AalborgAalborg19.1.19
9.06
i
PB AalborgAalborg19.1.19
9.03
i
RandersRanders16.2.19
80 m  [6]
12.19
PB SilkeborgSilkeborg13.6.19-1.9
11.88
RandersRanders15.6.19+0.5
11.83
PB RandersRanders15.6.19+1.0
11.96
SæbySæby31.8.19-1.1
11.75
PB SønderborgSønderborg7.9.19-0.9
11.58
PB RandersRanders28.9.190.0
200 m  [1]
29.12
PB RandersRanders28.9.19-0.9
600 m  [2]
1:56.10
PB RandersRanders15.6.19
1:50.72
PB SæbySæby31.8.19
800 m  [4]
2:49.73
i
PB AalborgAalborg20.1.19
2:50.22
i
RandersRanders16.2.19
2:50.83
PB RandersRanders28.5.19
2:35.93
PB RandersRanders28.9.19
1000 m  [2]
3:46.86
PB SilkeborgSilkeborg13.6.19
3:26.87
PB RandersRanders16.6.19
3000 m  [1]
13:04.91
PB AalborgAalborg25.5.19
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [1]
16.68
PB RandersRanders28.5.19+1.9
Højdespring  [5]
1.30
i
PB AalborgAalborg20.1.19
1.25
i
RandersRanders16.2.19
1.35
PB AalborgAalborg25.5.19
1.20
SilkeborgSilkeborg13.6.19
1.40
PB HerningHerning21.9.19
Stangspring  [1]
1.80
PB RandersRanders28.9.19
Kuglestød 3.0 kg  [2]
5.90
PB RandersRanders28.5.19
6.01
PB SæbySæby31.8.19
Spydkast 400 gram  [2]
21.72
PB SæbySæby31.8.19
26.28
PB HerningHerning21.9.19

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde
7.97
Randers3.12.22
100 m
Ude
12.55
Aarhus23.8.23-0.3
200 m
Ude
25.47
København21.5.23-0.6
Inde
25.50
Randers4.12.22
400 m
Ude
57.11
Aarhus9.9.23
800 m
Ude
2:22.11
Randers20.6.21
Inde
2:32.40
Randers15.2.20
1000 m
Ude
3:26.87
Randers16.6.19
Inde
3:15.96
Randers5.2.22
1500 m
Ude
5:06.79
Herning25.9.21
3000 m
Ude
13:04.91
Aalborg25.5.19
3000 m forh.
Ude
13:59.08
Randers21.6.20
Højdespring
Ude
1.40
Herning21.9.19
Inde
1.41
Randers5.2.22
Stangspring
Ude
3.91
Hvidovre3.9.23
Inde
4.30
Odense16.2.2449 
Længdespring
Ude
5.24
Herning13.5.230.0

80 m
Ude
11.37
Randers21.6.20+0.7
300 m
Ude
42.11
Herning24.9.22
Inde
51.18
Aalborg28.12.19
600 m
Ude
1:48.09
Randers27.9.20
2000 m forh.
Ude
8:29.45
Randers2.5.21
60 m hæk 84.0 cm, 8.5 m
Inde
9.94
Randers5.2.22
300 m hæk 76.2 cm
Ude
45.55
Göteborg/U, SWE17.6.22
80 m hæk 76.2 cm, 8 m
Ude
16.68
Randers28.5.19+1.9
Længdespring 1 m zone
Inde
6.79
Randers15.2.20
Kuglestød 4.0 kg
Inde
7.13
Randers5.2.22
Kuglestød 3.0 kg
Ude
6.03
Sæby20.6.20
Inde
7.07
Randers6.12.20
Diskoskast 1.5 kg
Ude
19.91
Herning23.9.23
Spydkast 400 gram
Ude
28.56
Sæby20.6.20
Spydkast 600 gram
Ude
22.91
Herning24.9.22
Spydkast 700 gram
Ude
35.99
Herning23.9.23
Femkamp D15
Inde
2113
Randers5.2.22

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 146
Per disciplin:
60 m:14
80 m:10
100 m:3
200 m:8
300 m:2
400 m:1
600 m:4
800 m:12
1000 m:3
1500 m:4
3000 m:1
2000 m forh.:3
3000 m forh.:1
60 m hæk 84.0 cm, 8.5 m:1
300 m hæk 76.2 cm:1
:1
Højdespring:8
Stangspring:36
Længdespring:3
Længdespring 1 m zone:10
Kuglestød 4.0 kg:1
Kuglestød 3.0 kg:5
Diskoskast 1.5 kg:1
Spydkast 400 gram:3
Spydkast 600 gram:1
Spydkast 700 gram:1
4 x 100 m stafet:3
4 x 200 m stafet:1
4 x 400 m stafet:1
1000 m stafet:1
1000 m stafet:1
Femkamp D15:1

Danske mesterskaber

Inde
Stangspring
DMi 2024 7
4.30

Ungdom
Ude
800 m
DMU 2021 4
15
2:25.45
Stangspring
DMU 2021 2
15
3.00
DMU 2023 1
17
3.91
4 x 100 m stafet
DMU 2023 2
17
45.34
Inde
Stangspring
iDMU 2022 1
15
3.40
iDMU 2023 1
17
3.80
Femkamp D15
DMUi 2022 7
15
2113
4 x 200 m stafet
iDMU 2022 4
15
1:49.80